Autor Wątek: Straż a odległość  (Przeczytany 11178 razy)

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Straż a odległość
« dnia: Luty 06, 2014, 15:35:24 »
Witam. Chciałbym zapytać, poradzić się, jak uważacie na temat podchodzenia do naborów gdy ma się do danego miejsca więcej niż 50km.
Chodzi o to, czy warto starać się gdzieś na nabór gdy jest ogłaszany dalej niż 50km od miejsca zamieszkania ? Czy w ogóle są szanse wtedy się dostać do straży, skoro taka odległość? Jak trzeba rozmawiać na rozmowie kwalifikacyjnej wtedy? Czy warto starać się skoro trzeba np się przeprowadzić, opłacać mieszkanie, życie - czy wtedy uda się jakoś odłożyć itp? Jakie macie o tym zdanie, jak myślicie? Ile jesteście w stanie poświęcić dla tego zawodu, wiadomo rodzina, dziewczyna, życie, znajomi, wszystko idzie w dalszy plan wtedy?  Do jak daleko oddalonej max km jednostki, się staracie, macie w planach? Czy potem od razu przy składaniu papierów myślicie o przeniesieniu za pare lat w miejsce gdzie jest Wasza  żona, kobieta? Myśle, że każdy w głowie miał o tym myśli i zastanawiał się o tym. Jestem ciekaw Waszego zdania i opinii.

Pozdrawiam

Offline pozarnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2014, 15:45:20 »
Z doświadczenia wiem, że warto. W mojej jednostce na ostatnim naborze dostało się dwóch gości co mają grubo ponad 50 km do jednostki - po prostu byli najlepsi, a czy im się to będzie opłacać to już ich sprawa. Na mojej zmianie również robią osoby, które mają dość daleko i jakoś się im pracuje:)

pozdrawiam

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2014, 16:17:37 »
To zależy od Komendy. Już ktoś pisał o pogrzebaniu szans na rozmowie kwalifikacyjnej, bo komisja z góry stwierdziła że za parę lat kandydat przeniesie się do bliższej jednostki. Sam też poznałem kandydata do PSP który odpadł przez odległość, a z drugiej strony znam dwóch strażaków służących w jednostkach oddalonych od miejsca zamieszkania o przeszło 70 i 90 km. Także najlepiej zrobić wywiad dotyczący konkretnej Komendy.
Plus ratio quam vis

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2014, 16:41:31 »
Czyli jednym słowem, warto :)  ? Tylko ciekawe jak to przekłada się na pieniądzę, nie ma dodatków za dojazdy albo za wynajmowanie prawda? Bo wiadomo, albo dojeżdżasz,albo wynajmujesz :)

Offline pozarnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2014, 16:48:03 »
Jeśli nie masz swojego lokum przysługuje Ci tzw. "bezdomne" czyli dodatek za brak swojego mieszkania, jeśli masz swoje mieszkanie możesz starać się o przyznanie dodatku za wydłużony dojazd do pracy (nie wiem dokładnie jak to się nazywa) jeśli dojazd do pracy zajmuje ponad godzinę środkami komunikacji (i odpowiednio to udokumentujesz) - o szczegóły możesz pytać kiedy już się dostaniesz:)

Offline m320

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2014, 17:47:32 »
żadne z powyższych świadczeń nie przysługuję strażakowi będącemu na stażu !! :) czyli przez 3 lata goła pensja i ew. dodatki :)
żadny równoważnik za brak lokalu, za dojazd... nic :) inf. pewna. gdyż sam jestem w takiej sytuacji :)

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 08, 2014, 12:22:36 »
To jednoglosnie chyba mozna stwiedzic ze wart osie starac niewazne gdzie, niewazne jak :, byle by ! :)

Offline given1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 17, 2014, 13:46:53 »
Witam,
była tu dyskusja o naborach oddalonych o 80-90km
a jak to moze wygladac naprzyklad gdy idziemy na nabor w innym wojewodztwie naprzyklad 300km ??
Pozdrawiam

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 17, 2014, 22:35:44 »
Witam,
była tu dyskusja o naborach oddalonych o 80-90km
a jak to moze wygladac naprzyklad gdy idziemy na nabor w innym wojewodztwie naprzyklad 300km ??
Pozdrawiam
300 km to dużo bardzo daleki dojazd, komisja podczas naboru stwierdziła by że za daleko i punktów dostaniesz mniej.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 21, 2014, 20:30:30 »
No wlasnie przy staraniu sie trzeba wziac pod uwage jednak odleglosc. Mysle ze obreb od miejsca zamieszkania jakies 200km jest bezpieczna opcja, mozna dojechac, na nabor mozna wynajac jakis pokoj w pensjonacie/hotelu na dni gdzie sa testy.
Jak uwazacie, nabor oddalony o 300km, pojechac, wynajac na dni tych testow pokoj, i przeciez na komisji mozna zadeklarowac pzreprowadzke, to chyba nie uwala prawda? Czy uwazacie jednak ze starac sie tylko w obrebie swego wojewodztwa?

Offline cam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 21, 2014, 20:38:33 »
Moim zdaniem opcja "gwarancji" przeprowadzki lub zapewniania, że się nie przeniesiesz do swojego województwa nic Ci nie da. Tam nie ma ludzi głupich, już to przerabiali...

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 21, 2014, 20:58:27 »
No ale jezeli jestes kawalerem, to dlaczego nie mozna zadeklarowac ze chcesz sie preprowadzic , ze straz to jedyna droga ktora chcesz isc i zrobisz dla niej wszystko ?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 21, 2014, 21:18:00 »
Cytuj
No ale jezeli jestes kawalerem, to dlaczego nie mozna zadeklarowac ze chcesz sie preprowadzic , ze straz to jedyna droga ktora chcesz isc i zrobisz dla niej wszystko ?
Bo osobiście odrzuciłbym takiego kandydata, z takiego samego powodu, jak tego, któremu do straży kazał pójść Jezus  :gwiazdki:

Offline riddick11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 21, 2014, 22:41:58 »
Z autopsji powiem, że na pewnym naborze komisji nie podobało się za bardzo, że mieszkam 60km od straży, w sumie nie powiedzieli tego, ale wypytywali dlaczego tak daleko, że to kawal drogi i czy opłaca mi sie dojeżdżać, mówiłem też o przeprowadzce ale to nic nie dało,  więc odczułem, że wolą kogoś z bliższa, z drugiej strony  mam kolegów co załapali się z 80km wiec to zależy jedynie od jednostki, jednym przeszkadza a inni nie zwracają wogóle na to uwagi

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 22, 2014, 01:19:02 »
Cytuj
No ale jezeli jestes kawalerem, to dlaczego nie mozna zadeklarowac ze chcesz sie preprowadzic , ze straz to jedyna droga ktora chcesz isc i zrobisz dla niej wszystko ?
Bo osobiście odrzuciłbym takiego kandydata, z takiego samego powodu, jak tego, któremu do straży kazał pójść Jezus  :gwiazdki:

Strasznie sensowna odpowiedz :)

I tu wlasnie rodzi się ciezka sprawa, gdzie jest GRANICA starania sie :) Czy jednak mimo wszystko latac po kraju i probowac, czy tylko brac udzial w jakims ustalonym obrebie ? Bo tak jak mowicie, co komenda to obyczaj.
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2014, 01:33:13 wysłana przez Izmo91 »

Offline given1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 22, 2014, 07:07:43 »
No właśnie, czasem 60-80 km się nie podoba, jak wiadomo że na 24h bez problemu można dojeżdzać, a przy 200 km lub 300kmwiadomo że przeprowadzka, szkoda że nie piszą w takim razie w ogłoszeniu że preferowani kandydaci z powiatu może komuś by zaoszczędziło drogi

Pozdrawiam

Offline cam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 22, 2014, 09:59:37 »
Nie piszą ponieważ punkty, które były przyznawane za to, że jesteś zameldowany w danym powiecie gdzie jest nabór zostały zniesione odkąd są nowe wytyczne naborów (od 1 stycznia 2013 roku?). Z tego wynika, że oficjalnie nie można kogoś odrzucić za to, że mieszka poza powiatem, ale jak jest to już większość ludzi wie.
Piszecie o 60-80, nawet ok 300km a mi podziękowali bo miałem do jednostki dokładnie 44,5km, nawet tymczasowe zameldowanie(wciskałem im, że mieszkam w tym mieśćie ;)  nic nie dało bo istnieje obawa, że taki się przeniesie. Nie powiedzieli tego wprost, ale głupie wypytywanie o przyszłość z tym miastem, mieszkanie, co robi moja dziewczyna w tym mieście,  itp!
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2014, 10:03:26 wysłana przez cam »

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 22, 2014, 17:31:45 »
Czyli jednak nie warto do dalszych odleglosci jezdzic? Dlaczego poruszam ten temat? Bo wiadomo ze jechac gdzies na nabor ~300km to tydzien trzeba wolnego, mieszkac w jakims hotelu, a wiec pieniadze, nie male. 
Prawda?
Z drugiej strony zawsze to wiecej prob mozna miec do PSP, a z trzeciej tak jak mowicie, moga wprost nie powiedziec, a fatyga zmarnowana ;/

Offline cam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 23, 2014, 20:51:27 »
Dwa razy byłem na naborach poza swoim powiatem(dokładnie w sasiednich powiatach-w tym samym województwie) i dwa razy uswiadomiono mi, że mieszkam za daleko.
Nikt nie bierze pod uwagę tego, że ludzie za chlebem jadą za granicę i żyją z dala od rodzin, a jak z innego powiatu, województwa chce się ktoś nawet przeprowadzic to juz za daleko...

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 23, 2014, 21:11:35 »
koledzy , przyszli strażacy:
 weźcie proszę pod uwagę jeden aspekt zatrudniania na podział bojowy JRG strażaków z poza powiatu. od kilku lat w PSP jest coś takiego jak dyżur domowy pełniony max 3 razy w miesiącu ( po 24godz) - oprócz służb standardowych w JRG, gdzie (w b. dużym skrócie) masz się stawić na wezwanie ze stanowiska kierowania KM/KP do swojej jednostki macierzystej w najkrótszym czasie, bo tego wymaga sytuacja związana z operacyjnym zabezpieczeniem powiatu i odtworzeniem gotowości bojowej JRG.
co by się działo, gdyby kilkunastu strażaków podziału bojowego miało dojazd 50-100 km lub więcej ? wiadomo czas dojazdu itd.
 przypadki gdzie dojeżdżamy do jednostki na dyżur a po niecałej godzinie dyżurny SK nas odsyła do domu nie są odosobnione i wkurzają.
zanim weszły w życie wytyczne na całą Polskę dot. naborów u nas przyjęte było, że przyjmowali do służby tylko z naszego powiatu (wyjątek stanowili chętni z najbliższych ościennych wiosek do granic powiatu) właśnie z uwagi na ten dyżur domowy
pozdrawiam 

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 24, 2014, 02:29:12 »
Dlatego twierdze, ze mozna sie przeprowadzic do miasta, gdzie stara sie dana osoba w naborze :)
To jest jakies zapewnienie. Jednak po waszych komentarzach twierdze ze chyba nie warto uciekac z bliskiego regionu na nabory bo strata czasu i pieniedzy, czy aby na pewno az tak nie mamy szans jezeli jestesmy SPOZA?

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 24, 2014, 03:54:44 »
Brak własnego M = dodatek mieszkaniowy = zbędne koszta.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 25, 2014, 01:27:11 »
Mam nadzieje ze nie wszedzie az tak patrza, jednak wszyscy staramy sie byc strazakami. Dla mnie wazne by nim byc, niezaleznie gdzie, i chcialbym naprawde by ludzie nie patrzyli tylko na kasa, lecz na checi, zapewnienia. Wiadomo ze im prosciej kogos z rejonu wziac ;/ ale moze daja szanse i tym co staraja sie .
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2014, 14:48:55 wysłana przez Izmo91 »

Offline Izmo91

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 29, 2014, 18:44:00 »
Czyli uwazacie ze nie warto dalej niz 200 -300km sie starac tylko czekac na nabory w swoim regionie?

Offline Ratownictwo W Obiektywie

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
  • www.ratownictwo112.com.pl
    • www.ratownictwo112.com.pl
Odp: Straż a odległość
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 29, 2014, 19:07:36 »
Czyli uwazacie ze nie warto dalej niz 200 -300km sie starac tylko czekac na nabory w swoim regionie?

Raczej nie ma sensu składać podań do jednostek oddalonych tak daleko. Dobrym przykładem jest KM PSP Warszawa gdzie ostatnio jedno z kryteriów do przyjęcia jest zameldowanie na terenie Warszawy . Wszystko zależy od jednostek PSP.