Autor Wątek: Co zrobić w takim wypadku?  (Przeczytany 6647 razy)

Offline Juhas

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Co zrobić w takim wypadku?
« dnia: Marzec 10, 2006, 19:39:33 »
Witam.
Co ma zrobić zarząd OSP jeżeli?
Podczas walnego zebrania został powołany nowy zarząd i wybrani wszyscy przedstawiciele i przydzielone im funkcję. Jednak po 2 tygodniach nowy skarbnik złożył pisemną rezygnację z funkcji skarbnika tylko że nie chce odejść z zarządu. Żaden z członków zarządu nie chce przejąc tej funkcji. Co w takim wypadku należy zrobić?
Czy może powołać nowego skarbnika bez robienia ponownie  walnego zebrania?
Czy jest jakaś inna forma.
Dzięki za odpowiedz.
Juhas

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Co zrobić w takim wypadku?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2006, 22:05:26 »
Hello! Dla mnie odpowiedz jest prosta, ale może się mylę. Skoro został wybrany jako skarbnik, a złożył pisemną rezygnację z zajmowanego stanowiska, to złożył również rezygnację z pełnienia funkcji w zarządzie. Dzieje się tak ponieważ rezygnuje z funkcji na którą został wybrany przez Walne Zebranie. W innym przypadku wszyscy by mogli zrezygnować z funkcji w zarządzie i zostać tylko członkami powodując jego całkowita destabilizację (wyobraź sobie że prezes i naczelnik też zrezygnują i nikt nie będzie chciał przyjąć ich funkcji, a oni będą trwać i blokować miejsce - to grozi uniemozliwieniem działalności jednostki - bo jak ma działać jednostka bez naczelnika i prezesa??)

Pytasz również o to czy można powołać nowego członka - to zależy od zapisów w Waszym statucie - np w mojej jednostce jest zapis że w miejsce ustępujących członków zarządu (m.in. na podstawie pisemnej rezygnacji członka) zarząd może powołać innego w to miejsce ale kandydatura ta musi zostać zaakceptowana przez następne Walne Zebranie (czyli po roku czy ile tam zostało do sprawozdawczego).

P.S. Na Waszym miejscu zastanowiłbym się nad zwołaniem Zebrania Nadzwyczajnego i usunięciem skarbnika z OSP. Bo jakos nie wyobrażam sobie żeby ludzie, którym tylko zależy na trwaniu w zarządzie mogli coś dobrego wnieść do jednostki.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Co zrobić w takim wypadku?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 10, 2006, 22:51:27 »
daro, jak wiesz 1/3 składu zarządu może wymienić sam zarząd ale nie zwiększać liczby osób w zarządzie.  W przypadku kiedy to skarbnik rezygnuje a na jego miejsce nie ma nikogo ze składu obecnego zarządu to moim zdaniem, niestety ale musi opuścić skaład Waszego zarządu. A poza tym tak jak pisze Juhas nie warto trzymać takiego figuranta, który po dwóch tygodniach już rezygnuje ale nadal chce być w zarządzie. Przynajmniej dziwne.
 

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Co zrobić w takim wypadku?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2006, 22:03:00 »
Do strazakg

Widzę że za wszelką cenę próbujesz się udzielić ale jakoś Ci tym razem nie poszło. Może poprostu poczytałeś mój post i faktycznie nie zastanawiałeś się nad jego treścią, a pod wpływem emocji coś musiałeś napisać. Więc następnym razem prosiłbym o chwilę zastanowienia albo przynajmniej czytanie ze zrozumieniem.

A więc -
"daro, jak wiesz 1/3 składu zarządu może wymienić sam zarząd ale nie zwiększać liczby osób w zarządzie" - napisałem wyraźnie że zależy to od statutu danej jednostki i że w mojej jest tak że w miejsce ustępującego można powołać nowego. Większość kwalifikowana nie ma tu najmniejszego znaczenia (czy to jest 1/3 czy 2/3) ponieważ warunkiem powołania nowego jest ustąpienie (rezygnacja, śmierć, usunięcie z OSP z innych powodów itd.) innego członka zarządu. Więc nie mówię o dobraniu do liczby członków zarządu tylko wymianę w danej powołanej liczbie członków zarządu.

a po drugie "A poza tym tak jak pisze Juhas nie warto trzymać takiego figuranta, który po dwóch tygodniach już rezygnuje" - chciałem zauważyć że to zdanie wynika z moich słów a nie Juhasa

A więc zapraszam do czytania ze zrozumieniem zanim następnym razem zaczniesz komentować czyjeś posty - bo czasami mam wrażenie że ktoś na chama bije posty
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline rob71

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Co zrobić w takim wypadku?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 11, 2006, 23:16:24 »
Daro i Strazakg chyba nie macie racji. Walne zebranie wybiera członków do zarządu, a nie na funkcje. Zarząd sam się konstytuuje. Teraz, co do skarbnika nie można się dziwić chłopakowi, że zrezygnował, bo jeżeli jednostka prowadzi pełna księgowość obowiązków i odpowiedzialności jest pełno. Osoba bez wiedzy z zakresu księgowości sama sobie nie poradzi i jeżeli cytowany skarbnik stwierdził ze nie poradzi sobie to dobrze, że zrezygnował a nie wpędził jednostkę w kłopoty.
Stwierdzam, (jeżeli zaistniały przytoczone warunki) ze jest osoba odpowiedzialna i tylko, dlatego że potrafi przyznać się do własnej niewiedzy wyrzucać go z zarządu. Dlaczego pozostali członkowie nie podejmą się tego zadania (zarząd może zmieniać się między sobą funkcjami) czyżby wiedzieli jaki to obowiazek.
Jak rozwiązać daną sytuacje NIE WIEM?. Jest to problem także w mojej jednostce i zobaczymy, co będzie. Ustawodawca i Związek nakazują prowadzić księgowość nie organizując żadnych kursów dla skarbników.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Co zrobić w takim wypadku?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 11, 2006, 23:25:57 »
Na posiedzeniu zarządu OSP należy postawić wniosek o wyznaczenie skarbnika z pośród wybranych na zjeździe  członków zarządu,- zafrząd wybiera skarbnika z swojego składu- wybranego na zjeździe ; jeżeli nie uda się tegozrobić , należy zwołać nowe zebranie wyborcze , aby zmienic skład zarządu OSP tak jest w myśl statutu .
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Co zrobić w takim wypadku?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 11, 2006, 23:30:56 »
Zgadzam się z Rob71 należy szukać rozwiązania, a nie pchać się w kolejne komplikacje. Pamiętajcie, że OSP może zatrudniać pracowników. Więc jeżeli nikt z zarządu nie chce sie podjąć księgowania, niech robi to zatrudniona księgowa, w dużej mierze odciąży to skarbnika i bedzie mu łatwiej sprawować swoją funkcję.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Co zrobić w takim wypadku?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 11, 2006, 23:46:27 »
w mojej osp dogadaliśmy się z wójtem i sprawy ksiegowe prowadzi pracownik gminy w porozumiemiu se skarbnikiem
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Co zrobić w takim wypadku?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 11, 2006, 23:51:52 »
bardzo dobre rozwiązanie.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Co zrobić w takim wypadku?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 12, 2006, 16:11:16 »
Do rob71

Po części masz rację. Ale wytłumacz mi dlaczego ten gościu nie chce zrezygnować z pełnienia funkcji w zarządzie? W większości jednostek na funkcje wybiera się faktycznie na zasadach opisanych powyżej ale zanim zostanie przegłosowany oficjalny skład zarządu funkcje są dawno podzielone. Więc miał świadomośc co bierze na siebie. Jeśli mu nie pasowało to stanowisko mógł od razu zrezygnować, a nie trwać tylko po to zeby być w zarządzie. Pomyśl co by się stało jakby w zarządzie nikt nie chciał pełnić żadnej funkcji ale nikt by nie miał obowiązku rezygnować (no i oczywiście wszyscy by zostali) - przecież to grozi zablokowaniem działalności jednostki. Żadne z rozwiązań jak na razie nie jest idealne - ale dla mnie rezygnacja z funkcji w zarządzie (czy to naczelnika, skarbnika, czlonka zarządu) oznacza automatyczną rezygnację z pełnienia funkcji w całym zarządzie i wykluczenie go z tego składu.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline rob71

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Co zrobić w takim wypadku?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 12, 2006, 17:49:01 »
Nie zgodzę się z tobą Daro. Jeżeli członkowie zarządu mieli by być wybierani na funkcje, do dlaczego tego nie robi się na zebraniu tylko zarząd sam się wybiera. Jak ma być inaczej to należy zmienić statut i muszą być wybory bezpośrednie?
Teraz podam Ci przykłady, które zburzą twój obraz, w którym tym złym jest skarbnik.
1. Masz rację, że przed każdymi wyborami są pewne ustalenia, co do obsady, ale ustalenia to nie koniecznie taki sam wybór. Padła kandydatura kogoś z sali z poza typowanej obsady i na ta kandydaturę padło 28 na 32 możliwe głosy, to, dlaczego ta osoba ma rezygnować, ma zawieść zaufanie swoich wyborców.
2. Zadaniem zarządu jest rozwiązanie tego problemu i dlaczego nikt inny nie chce pełnić tej funkcji. Jeżeli taki zarząd nie daje rady to może powinien cały podać się do dymisji
3. Masz skarbnika (strażaka z wieloletnim stażem), który się zgodził i przez dwa lata prowadzi kasę jednostki, ale po tym okresie znalazł prace jako kierowca TIR-ów i często jest poza miejscem zamieszkania. Często zdarzało się, że jak była potrzebna kasa to go nie było i pieniądze wykładali członkowie zarządu, z którymi rozliczał się na zebraniu. Po okresie roku takiej pracy poprosił zarząd o zwolnienie go z funkcji skarbnika zarząd się zgodził, ale nikt nie pomyślał, aby chłopaka wykopać z zarządu.

To są tylko moje rozważania i nie wiem jak odnoszą się do sytuacji w jednostce Juhasa, ale nie można osadzać człowieka bez pełnej wiedzy o zaistniałych warunkach.

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Co zrobić w takim wypadku?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 13, 2006, 12:23:23 »
Jedynym rozwiązaniem jakie mi się tu nasuwa to jest takie że w pierwszym kroku zebraniu zarządu podejmuje się prób wyboru nowego skarbnika, a jeśli nikt się nie zgodzi na pełnienie tej funkcji to należy by zwołąć Nadzwyczajne Walne Zebranie i zmienić skład zarządu co jest równowarzne z wyborami nowego zarządu.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Co zrobić w takim wypadku?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 13, 2006, 18:55:24 »
Jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach. Żaden statut pewnie jasno nie mówi czy wewnątrz zarządu można dowolnie wymieniać się funkcjami. Moim zdaniem nie za bardzo bo po zebraniu konstytuującym wybory na poszczególne funkcje podlegają zatwierdzeniu przez walne zebranie (uchwała wyborcza). W tej sytuacji podzielam stanowisko Daro. Nie da się przenieść skarbnika na mniej wymagające stanowisko i w jego miejsce dorzucić innego członka OSP.  O ilości miejsc w zarządzie decyduje walne zebranie i nie można zarządu powiekszać "po drodze".  Jesli ktoś nie chce lub nie umie spełniać swojej roli, powinien złożyc rezygnację a nie prosić o lżejszą funkcję. Widziałem już niejedno zebranie konstytucyjne i wiem jak lekko podchodzi się do swojej funkcji.  Potem zaczynają się schody i trzeba rezygnować. Tutaj chyba rzeczywiście pozostaje dokooptowanie innych osób w miejsce ustępujących. Też jest prawdą, że w większości statutów jest ograniczenie do 1/3 składu.  Jesli to nie da wyniku - to pozostaje nadzwyczajne zebranie wyborcze. OSP nie może istnieć bez skarbnika.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Co zrobić w takim wypadku?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 13, 2006, 19:21:36 »
Mnie na członka Zarządu OSP powołało walne, a na funkcję naczelnika powołał mnie zarząd. I tylko te organy mogą mnie odwołać. Czyli Zarząd OSP nie może odsunąć żadnego ze swoich członków ze swojego składu. Ludzie na walnym wybrali go na funkcję członka zarządu i on jest ich przedstawicielem w tym zarządzie, czyli nie można takiego człowieka odsunąć z zarządu. Zarząd nie powinien zostawić tego druha samego sobie, jeżeli ten skrbnik nie daje sobie rady to należy mu pomóc. Od tego jest prezes, żeby wszystko się kupy trzymało.

U nas też był problem ze skarbnikiem, udało nam się namówić jednego z członków zarządu. Równiez zatrudniliśmy księgową.

Offline km

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Co zrobić w takim wypadku?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 13, 2006, 23:21:32 »
druchowie  w wiekszości statutów  jest zapis że zarząd może wymienić skład do 1/3 ilości członków w miejsce ustępujących jeśli skarbnik złożył rezygnację na piśmie tym samym zrezygnował z członka zarządu i niejest to problem prezesa poniważ funkcja skarbnika wiąże się podpisywaniem wszystkich umów na zakupy i darowizny a co jest z rejestracją nowego zarządu w KRS ? Tam dokumęty podpisuje skarbnik i prezes, dlatego zarząd zgodnie ze statutem powinien powołać nowego skarbnika.