Autor Wątek: Wciągarki/wyciągarki ręczne  (Przeczytany 1100 razy)

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Wciągarki/wyciągarki ręczne
« dnia: Styczeń 05, 2014, 01:42:02 »
Witam!


Uzupełniamy w jednostce wyposażenie niestandardowe i jedną z propozycji był zakup dwóch wciągarek łańcuchowych ręcznych o udźwigu 5t oraz bloków linowych. Pytanie jest natomiast takie, na ile można taki sprzęt faktycznie wykorzystać? Ja wiem, że kreatywność to podstawa ale jakoś nie potrafię znaleźć ambitnych zastosowań takiego sprzętu.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Wciągarki/wyciągarki ręczne
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2014, 11:13:26 »
Nie mam wciągarki linowej na stanie w jednostce ale swego czasu dużo z nimi pracowałem. Są moim zdaniem bardzo pomocne. Wystawiałem nimi m.in. piece CO. Nie takie zwyczajne domowe tylko duże (waga od 6 do 25 ton - np. stare paleniska lokomotywy). Wciągarka działała w duecie z podnośnikiem ("lewarkiem") też odpowiednio dużym i w takim duecie można była zdziałać cuda (plus duża ilość drewnianych klinów).
W działaniach straży wciągarka niewątpliwie może przydać się np. przy zawaleniu się budynku, gdzie trzeba przesunąć jakieś ciężkie elementy aby zrobić dostęp do osób uwięzionych.
 Większość samochodów specjalnych posiada zamontowaną  przodu pojazdu wciągarkę, ale samochód wszędzie nie dojdzie, więc w trudno dostępnych miejscach wciągarka ręczna umiejętnie zastosowana jest bardzo pomocna.
Problem polega na znalezieniu lub stworzeniu punktu oporu/podparcia. Wciągarka ręczna musi być do czegoś przymocowana - i to "coś" musi dawać większy opór (najlepiej x 2) niż element który chcemy przesunąć. To podobnie jak w rajdach off road samochodami terenowymi. Kiedy chcesz wyciągnąć samochód z błota musisz znaleźć odpowiedni punkt oporu (zazwyczaj drzewo o odp. obwodzie).
Można takie punkty stworzyć samemu montując stalowe kotwy.
Myślę też, że wciągarka 5T będzie trochę za duża. Spokojnie podziałacie taką 1,6 lub 3,2 T. Zawsze można zastosować zblocza i krążki .
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2014, 11:21:04 wysłana przez Piotr_W »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Wciągarki/wyciągarki ręczne
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2014, 11:28:42 »
Bodajże SA w Poznaniu wydała fajną publikacje na temat wyciągarek. Jej wersja elektroniczna krąży też w sieci jak trochę pogrzebiesz może ją znajdziesz. opisano tam rodzaje wyciągarek, osprzęt a także zastosowania praktyczne. Polecam