Autor Wątek: KPP - pytanie  (Przeczytany 24857 razy)

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
KPP - pytanie
« dnia: Grudzień 19, 2013, 17:07:49 »
Witam! Mam takie pytanko: czy mogę zrobić w przyszłym roku pełny kurs kpp mając już taki zrobiony w zeszłym roku? Musiałbym ewentualnie coś takiego zrobić w ramach pewnego modułu szkoleń.

Offline baris

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 19, 2013, 17:15:05 »
szkolenie jest wazne 3 lata przeciez. oczywiscie mozesz brac udzial w szkoleniu jako wolny sluchacz , sam tak robie aby utrzymywac wiadomosci na przyzwoitym poziomie. :wacko:

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 19, 2013, 17:16:57 »
Nie wiem do końca czemu miał byś to robić, ale jeżeli znajdziesz miesce gdzie taki kurs jest organizowany i zakwalifikują Cię do uczestnictwa w nim to nie ma przeciwwskazań.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 19, 2013, 17:18:43 »
Tzn. chodziło mi o przystąpienie do egzaminu po takim szkoleniu, bo wiadomo szkolenie jest zakończone egzaminem do którego trzeba przystąpić.

Offline Dolot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 19, 2013, 17:20:40 »
Jeżeli masz ważny poprzedni egzamin to nie musisz przystępować.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 19, 2013, 17:23:00 »
Możesz, jest mowa o okresie 3 lat ważności tego certyfikatu, podczas których musisz recertyfikować swoje umiejętności żeby go nie stracić. Natomiast o minimalnym okresie, po którym możesz przystąpić do recertyfikacji nie ma mowy. Tylko po co, skoro poprzedni jeszcze jest ważny?
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 19, 2013, 19:41:22 »
Ok, dzieki za odpowiedzi.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 19, 2013, 20:12:58 »
Możesz. Bywa tak w przypadku osób zakwalifikowanych do szkół pożarniczych, które ukończyły pozytywnie kpp np. 2 lata przed przyjęciem do szkoły i został im rok ważności kwitka (z OSP itp.). Teoretycznie w szkole nie muszą robić KPP, bo mają ważne uprawnienia, ale danej osobie kwit skończyłby się po roku szkoły, osoba ta "ekstra" musiałaby przystępować do recertyfikacji, żeby zachować ciągłość trwania uprawnienia, gdzie reszta rocznika posiada uprawnienia ważne przez równy okres.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 19, 2013, 21:18:33 »
Dla wyjaśnienia: ezamin recertyfikacyjny z kpp nie wymaga ponownego szkolenia.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 20, 2013, 03:55:47 »
Heh, zamotałem się jak to czytam, więc dla pewności - jeśli ważność certyfikatu już mi się skończyła, to nie mogę zrobić samej recertyfikacji tylko cały kurs muszę powtarzać?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 20, 2013, 08:17:32 »
Heh, zamotałem się jak to czytam, więc dla pewności - jeśli ważność certyfikatu już mi się skończyła, to nie mogę zrobić samej recertyfikacji tylko cały kurs muszę powtarzać?

NIE - robisz tylko recertyfikację, czyli krótkie 2-dniowe szkolenie przypominające i egzamin. Po to jest właśnie recertyfikacja, żeby co 3 lata nie powtarzać całego kursu od początku.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 07, 2014, 22:27:44 »
Witam. Najczęściej przeglądam uważnie forum z małym udziałem pisanym, ale tym razem mam pytanie. Czy osoba cywilna, szary Jan Kowalski, może uzyskać po przeszkoleniu tytuł RATOWNIKA? Pozwolę sobie wkleić ofertę szkoleniową jednej z firm (nie jestem jej przedstawicielem):
WYMAGANIA I KWALIFIKACJE – sprawdź czy możesz wziąć udział w kursie:

I opcja: KURS Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy zakończony otrzymaniem tytułu ratownika.

    Kandydat posiada pełną zdolność do czynności prawnych.
    Kandydat jest zatrudniony w jednostkach współpracujących z systemem [np. OSP, WOPR], o których mowa w art.15 ust.1 i 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (poniżej) lub pełni w nich służbę lub jest ich członkiem.
    Stan zdrowia kandydata pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy

II opcja: KURS o programie zgodnym z programem Kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, przeznaczony dla wszystkich chętnych, którzy nie są zatrudnieni w jednostkach współpracujących z systemem, o których mowa w art.15 ust.1 i 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, nie pełnią w nich służby i nie są ich członkami (Poznań, Warszawa i Kraków standardowo, w przypadku innych miast prosimy o kontakt w celu ustaleniu terminu).
1.      Uczestnik jest pełnoletni, nie musi być zatrudniony lub pełnić służby w jednostkach współpracujących z systemem.
2.      Osoba, która odbyła szkolenie otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu o programie zgodnym z programem kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy, bez możliwości otrzymania tytułu ratownika.
3.      Uczestnik może złożyć nieformalny egzamin sprawdzający z zakresu wiedzy i umiejętności objętych programem kursu w celu sprawdzenia własnych kompetencji. Pozytywne zdanie egzaminu nie daje uprawnień.

Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym
(Dz. U. z dnia 20 października 2006r.)

Art.15

1. Jednostkami współpracującymi z systemem są służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w szczególności: jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, podmioty, o których mowa w art. 55 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm.[6])), inne jednostki podległe lub nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej.

2. Jednostkami współpracującymi z systemem mogą być społeczne organizacje ratownicze, które w ramach swoich zadań ustawowych lub statutowych, są obowiązane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, jeżeli zostaną wpisane do rejestru jednostek współpracujących z systemem.
A co w takim razie z funkcjonariuszami ITD, celnikami, itp. służbami nie wliczonymi w poczet systemu. Czy taki funkcjonariusz nie może uzyskać tytułu RATOWNIKA?
Za wszelkie merytoryczne odpowiedzi dziękuję. :straz:

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 07, 2014, 23:20:38 »
Szary Kowalski może przejść szkolenie KPP jeżeli należy do którejś z organizacji współpracujących z systemem.

Jeżeli natomiast do takiej organizacji nie należy to kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy, a tym samym uzyskać tytułu ratownika nie może. Może przejść co najwyżej szkolenie pierwszej pomocy, które bazuje na KPP, jednak nic poza "standardową" pierwszą pomocą nie będzie mógł wykonywać.
Najlepiej gdybyś zwrócił się do tej firmy o przedstawienie programów dla obu wersji kursów.

PS.
Dodam, że jednostki OSP, które nie należą do KSRG / :gwiazdki:/ według litery prawa nie są jednostkami współpracującymi z systemem, jednak jeżeli ochotnicy z tych jednostek chcą uzyskać tytuł ratownika raczej nie robi się im z tym problemu.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2014, 12:23:27 wysłana przez Levy »
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 08, 2014, 01:31:40 »
Cytuj
PS.
Dodam, że jednostki OSP, które nie należą do OSP według litery prawa nie są jednostkami współpracującymi z systemem, jednak jeżeli ochotnicy z tych jednostek chcą uzyskać tytuł ratownika raczej nie robi się im z tym problemu.
HĘ? :D
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 08, 2014, 03:19:28 »
Cytuj
PS.
Dodam, że jednostki OSP, które nie należą do OSP według litery prawa nie są jednostkami współpracującymi z systemem, jednak jeżeli ochotnicy z tych jednostek chcą uzyskać tytuł ratownika raczej nie robi się im z tym problemu.
HĘ? :D
No jeśli OSP nie należy do OSP, to nie współpracuje :D
Oczywiście chodziło o przynależność do KSRG. A co do uzyskania tytułu ratownika przez strażaków spoza KSRG, to różnie bywa. Niektórzy gubią się we własnych interpretacjach na ten temat.
Plus ratio quam vis

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 08, 2014, 12:13:44 »
Cytuj
PS.
Dodam, że jednostki OSP, które nie należą do OSP według litery prawa nie są jednostkami współpracującymi z systemem, jednak jeżeli ochotnicy z tych jednostek chcą uzyskać tytuł ratownika raczej nie robi się im z tym problemu.
HĘ? :D
No jeśli OSP nie należy do OSP, to nie współpracuje :D
Oczywiście chodziło o przynależność do KSRG. A co do uzyskania tytułu ratownika przez strażaków spoza KSRG, to różnie bywa. Niektórzy gubią się we własnych interpretacjach na ten temat.

Jak najbardziej chodziło mi o KSRG  :maska:
Sam jestem jednym z tych, którzy uzyskali tytuł, pomimo przynależności do jednostki, która w KSRG nie jest i nikt problemów mi nie robił, ani także innym biorącym udział z mojej OSP.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 08, 2014, 22:41:38 »
Dzięki Levy za odpowiedź. To trochę niezbyt ciekawie dla cywili, :straz:

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 08, 2014, 22:50:12 »
Masa ludzi z jednostek z poza KSRG ma tytuł ratownika zdobyty po KPP i nie spotkałem się jeszcze, żeby komuś robili pod górę z tego względu... W jakim województwie robią problemy?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 08, 2014, 23:40:57 »
nie chodzi o problemy tylko o stan faktyczny nadanych uprawnien. jezeli nie lezazysz do jednostki wspolpracujacej z system nie jestes ratownikiem w mysl prm. taki wymysl debilow ale jest
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 09, 2014, 04:05:11 »
W jakim województwie robią problemy?

np. Mazowieckim

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 09, 2014, 07:23:40 »
Nie robią problemów bo kwity są na jednostki KSRG. Na własnym przykładzie muszę powiedzieć, że przed kursem KPP musiałem zapisac się do jednostki KSRG aby tamtejszy prezes/naczelnik wystawił skierowanie na KPP  :gwiazdki:

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 09, 2014, 13:27:50 »
Nie robią problemów bo kwity są na jednostki KSRG. Na własnym przykładzie muszę powiedzieć, że przed kursem KPP musiałem zapisac się do jednostki KSRG aby tamtejszy prezes/naczelnik wystawił skierowanie na KPP  :gwiazdki:
O ile jednostka KSRG zgodzi się na taki układ. Krajówki u nas mają braki w przeszkoleniu KPP, zależy im na wysłaniu swoich strażaków. Co ich obchodzi ktoś z innej OSP. Ja obawiam się jednego- jak wygląda sprawa udzielania kwalifikowanej pp z punktu widzenia prawa. Nie chciałbym mieć problemów przez wykonanie czynności wykraczającej poza uprawnienia wynikające nieprzynależności mojej jednostki do KSRG.
Plus ratio quam vis

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 09, 2014, 15:45:38 »
A masz sprzęt, którym możesz przekroczyć te kompetencje? Tj. zestaw PSP R1 w osp z poza ksrg? Jeśli tak, idąc tym tokiem rozumowania, powinniście się go pozbyć. Równie dobrze możne się okazać, że przyjdzie Ci prowadzić RKO u przypadkowo odnalezionej osoby, nie będąc z ramienia OSP - i okaże się, że RKO prowadziłeś wg procedury, której nauczyłeś się na KPP - i co wtedy? Nie wolno Ci?
Ludzie, to jest już jakaś paranoja.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 09, 2014, 21:55:28 »
Sprawa jest w gruncie rzeczy banalnie prosta. Tytuł ratownika wg. ustawy o PRM art.15 pkt 1. chyba już wiemy kto może otrzymać. Teoretycznie większość OSP ma zamkniętą drogę ze względu na brak przynależności do KSRG. Aleee.... Ten sam artykuł w punkcie niżej mówi że:

Jednostkami współpracującymi z systemem mogą być społeczne organizacje ratownicze, które, w ramach swoich zadań ustawowych lub statutowych, są obowiązane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, jeżeli zostaną wpisane do rejestru jednostek współpracujących z systemem.

Wystarczy, aby wasze STOWARZYSZENIE złożyło wniosek o wpis do rejestru jednostek współpracujących z PRM. Rejestr takich jednostek prowadzi wojewoda. Wzór wniosku to około 1,5 strony A4.  Znam jednostki nie należące do KSRG, które taki wniosek złożyły i wpisane zostały.

Już to pisałem, ale powtórzę. Dupy daje związek, który mógłby złożyć taki wniosek w imieniu wszystkich jednostek, chociażby na szczeblu województwa. Skoro są organizacje, które same to robią to równie dobrze może to zrobić jednostka OSP lub zarząd oddziału wojewódzkiego. 

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:26:36 »
nie chodzi o problemy tylko o stan faktyczny nadanych uprawnien. jezeli nie lezazysz do jednostki wspolpracujacej z system nie jestes ratownikiem w mysl prm. taki wymysl debilow ale jest

Że nie jesteś ratownikiem to właściwie jest pierwsze primo. Ale primo ultimo w tym przypadku jest to, że w ogóle do tego kursu nie powinieneś zostać dopuszczonym jako osoba nie spełniający określonych wymagań.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.