Autor Wątek: KPP - pytanie  (Przeczytany 24856 razy)

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:35:41 »
A co jeśli mogłeś być dopuszczonym, już nie jesteś strażakiem?
Z tego wychodzi, że odchodząc ze straży tracisz automatycznie tytuł Ratownika ?

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:43:21 »
A co jeśli mogłeś być dopuszczonym, już nie jesteś strażakiem?
Z tego wychodzi, że odchodząc ze straży tracisz automatycznie tytuł Ratownika ?

O widzisz. I tu mnie zaskoczyłeś :D IMO chyba jest tak, że tytuł ratownika posiadasz nadal, aż do momentu wygaśnięcia zaświadczenia, tj. 2 lat od daty egzaminu, bo jak nie jesteś już strażakiem to do recertyfikacji nie możesz podejść.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 10, 2014, 13:11:21 »
To teraz ja proszę o ocenę mojej interpretacji przepisów:

Termin "kwalifikowana pierwsza pomoc" określa ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Art.3. ust. 2): kwalifikowana pierwsza pomoc - czynności podejmowane wobec osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego przez ratownika, o którym mowa w art. 13 ust. 1
No to patrzymy do art. 13 ust. 1:
1. Ratownikiem może być osoba:
1)            posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych;
2)            zatrudniona lub pełniąca służbę w jednostkach współpracujących z systemem, o których mowa w art. 15, lub będąca członkiem tych jednostek;
3)            posiadająca ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, zwanego dalej "kursem", i uzyskaniu tytułu ratownika;
4)            której stan zdrowia pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
 
Trzeba łącznie spełniać wszystkie cztery punkty, nas interesuje punkt 2 - "być członkiem jednostek współpracujących z systemem" - art. 15 je wymienia:
1. Jednostkami współpracującymi z systemem są służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w szczególności: jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, podmioty, o których mowa w art. 55 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm.6)), inne jednostki podległe lub nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej.
2. Jednostkami współpracującymi z systemem mogą być społeczne organizacje ratownicze, które, w ramach swoich zadań ustawowych lub statutowych, są obowiązane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, jeżeli zostaną wpisane do rejestru jednostek współpracujących z systemem.
3. Jednostki współpracujące z systemem udzielają kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
 
Tak więc nie trzeba być w KSRG żeby udzielać KPP, ale należy być wpisanym do rejestru jednostek współpracujących z PRM, a to nie to samo, przy czym KSRG automatycznie jest wpisany do tego rejestru.
 
Aby być wpisanym do rejestru należy:
 
1. Wojewoda prowadzi rejestr jednostek współpracujących z systemem, zwany dalej "rejestrem".
2. Wojewoda, w drodze decyzji administracyjnej, wpisuje do rejestru jednostkę współpracującą z systemem, o której mowa w art. 15 ust. 2, na jej wniosek, pod warunkiem, że jednostka ta:
1)            zapewnia gotowość operacyjną;
2)            dysponuje ratownikami posiadającymi ważne zaświadczenia o ukończeniu kursu i uzyskaniu tytułu ratownika w liczbie niezbędnej do zapewnienia gotowości, o której mowa w pkt 1;
3)            dysponuje środkami łączności niezbędnymi do zapewnienia gotowości, o której mowa w pkt 1.
Rejestr obejmuje następujące dane:
1)            nazwę, siedzibę i adres jednostki współpracującej z systemem;
2)            obszar działania jednostki współpracującej z systemem;
3)            liczbę ratowników posiadających ważne zaświadczenia o ukończeniu kursu i uzyskaniu tytułu ratownika;
4)            wykaz wyposażenia, jakim dysponuje jednostka współpracująca z systemem;
5)            maksymalny czas dotarcia ratowników tej jednostki na miejsce zdarzenia;
6)            numery telefonów kontaktowych.
4. Jednostka współpracująca z systemem jest obowiązana niezwłocznie informować wojewodę o wszelkich zmianach dotyczących danych, o których mowa w ust. 3.
5. Wojewoda, w drodze decyzji administracyjnej, wykreśla z rejestru jednostkę współpracującą z systemem, która przestała spełniać wymagania określone w ust. 2.
6. Dane, o których mowa w ust. 3 i 5, wojewoda przekazuje, nie później niż do dnia 10 każdego miesiąca, do wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego.
 

Oczywiście można się podpierać dokumentami pt. "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG" czy "Wytyczne do organizacji ratownictwa medycznego w KSRG", ale moja interpretacja art 15 pkt 2 ustawy jest taka, że KSRG nie ma tu nic do rzeczy i nie jest potrzebny do udzielania KPP. Ale jest to tylko moja interpretacja, nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Jeśli słusznie rozumuję, to jednostki OSP nie będące w KSRG powinny składać wnioski o wpisanie do rejestru jednostek współpracujących z PRM a później już w pełni legalnie mogą udzielać KPP.

Dobrze myślę?

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 14, 2014, 15:08:58 »
Nawiązując do mojego pytania z początku tematu, okazuje się,  że nie moge przystąpić do szkolenia kpp bo już go mam i boją się, że przy egzaminie mogą to wykryć i projekt będzie nieważny...a nigdzie w regulaminie nie ma mowy o tym, że uczestnik nie może mieć takiego szkolenia przystępując do projektu.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 14, 2014, 15:28:25 »
To teraz ja proszę o ocenę mojej interpretacji przepisów:
...........................
Oczywiście można się podpierać dokumentami pt. "Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG" czy "Wytyczne do organizacji ratownictwa medycznego w KSRG", ale moja interpretacja art 15 pkt 2 ustawy jest taka, że KSRG nie ma tu nic do rzeczy i nie jest potrzebny do udzielania KPP. Ale jest to tylko moja interpretacja, nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Jeśli słusznie rozumuję, to jednostki OSP nie będące w KSRG powinny składać wnioski o wpisanie do rejestru jednostek współpracujących z PRM a później już w pełni legalnie mogą udzielać KPP.

Dobrze myślę?

Oto wyjaśnienia  :kwit: i odpowiedź na twoje wątpliwości  :fiuu:

http://www.linmed.com.pl/galeria,1,8,interpretacja-m.html

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 14, 2014, 16:15:42 »
O widzisz, dziękuję bardzo.

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 22, 2014, 19:31:04 »
Jest jakaś ewidencja gdzie można sprawdzić kto ma kpp?

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 23, 2014, 14:43:48 »
Wykaz osób czy jednostek uprawnionych? Jeśli chodzi o jednostki wpisane do rejestru - szukaj na stronach BIP właściwego Urzędu Wojewódzkiego czegoś takiego jak Wojewódzki Plan Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego - tam powinien być wykaz jednostek współpracujących z PRM.
Co do wykazu osób - jeśli to strażacy to próbuj w Komendzie Powiatowej.

Dla woj. śląskiego:
http://bip.katowice.uw.gov.pl/strona.php?trs=ratownictwo2011

Wykaz:
http://bip.katowice.uw.gov.pl/strona.php?trs=ratownictwo2011_rejestr
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2014, 14:55:43 wysłana przez krzysiek_2k »

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 23, 2014, 14:47:02 »
Jest jakaś ewidencja gdzie można sprawdzić kto ma kpp?

Wojewoda posiada rejestr jednostek współpracujących z PRM, a każda jednostka ma obowiązek załączyć kopie dyplomów. Tyle z teorii....

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 23, 2014, 18:52:31 »
Chodziło mi o ewidencję osób posiadających kpp...
 Dzięki za odpowiedzi.

Offline speedxxx

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 24, 2014, 20:15:57 »
Panowie mam pytanko paru druhów w tym roku przejdzie rektyfikacje KPP jaki ośrodek do tego wybrać. 1. Ośrodek Szkolenia ZOSP RP w Kirach w woj. małopolskim czy 2. Ośrodek Szkolenia ZOSP RP w Turawie w woj. opolskim, który byście radzili, za przeciw, dodam tylko, że kwestia dojazdu nie ma znaczenia


Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 24, 2014, 21:52:28 »
Moim zdaniem wszystko zależy od kadry szkolącej. Czasami przyjeżdżają bardo dobry szkoleniowcy, a niekiedy jest trochę gorzej.
Byłem tylko w Kirach i mogę powiedzieć, że:

na plus:
- dobrzy instruktorzy KPP z Poznania
- piękne okoliczności przyrody (polecam Dolinę Kościeliską)

na minus:
- właściciel ośrodka: apodyktyczny, starszy gość, któremu się wydaje, że jeszcze jest kapralem w wojsku. To co próbował wyrabiać z niektórymi kursantami nie mieści się w głowie kulturalnym ludziom.
- jedzenie - w sumie może nie na minus, po prostu średnie ale da się zjeść
- pokoje - 6ścio , 8-śmio osobowe, łazienka wspólna na korytarzu do której kolejka praktycznie nigdy się nie kończy. Wystrój gościńca typu "późne PRL"

Offline Kamzik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 24, 2014, 22:08:27 »
Ja akurat w Kirach trafiłem na innych instruktorów, z Krakowa i Nowego Sącza, ale również posiadających dużą wiedzę i doświadczenie oraz przede wszystkim umiejętność jej przekazywania. A co do ośrodka, jedzonko dobre, 3 posiłki dziennie, do tego przerwy kawowe ze stosami ciastek, sam ośrodek faktycznie trochę PRL-owski, ale ma swój klimat. No i podejście kierownika, trochę jak na wycieczce z gimnazjum, ale jak się niczym nie podpadnie to da się z nim żyć ;) Generalnie mogę polecić :)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 05, 2014, 02:11:50 »
Ja robiłem kurs i recertyfikację w Turawie... Zasięgu tak wewnątrz nie ma, ale jest internet :P Co do otoczenia to las i kawałeczek do jeziora - ogólnie Turawa to taki miejscowy obszar wypoczynkowy ;) Co do kadry, to nie jest tak, że zawsze trafia się ta sama ekipa - ośrodek nie organizuje kursów, tylko zapewnia warunki do szkolenia. I tak za pierwszym razem kurs przeprowadzał LINMED z dwoma ratmedami i na sam koniec była pogadanka z lekarzem. Za drugim razem kurs recertyfikacyjny prowadziło Opolskie Centrum Szkoleniowe, gdzie organizacja kursu podzielonego na "stacje" zmieniane co kilkanaście minut zrobiła na mnie wrażenie. Tym razem była różnorodność - była lekarka-anestezjolog z zespołu S, ratowniczka medyczna, pielęgniarz (ze specjalizacją z MR), strażak-ratmed. Taka różnorodność była dość ciekawa, o każdego można było się czegoś dowiedzieć jakiejś ciekawostki. Przerwy na ciastko i kawę oczywiście też były, tak jak i posiłki - i tutaj ciekawostka: po egzaminach i wręczeniu dyplomów zaświadczeń wspólne zdjęcia i obiad! Tyle lat na różnych kursach, ale po raz pierwszy się zdarzyło że nie wypuścili nas głodnych do domów :P
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 05, 2014, 09:30:45 »
Czy recertyfikację muszę robić w ośrodku w którym robiłem kurs czy mogę w każdym innym? Znajomy rok temu był w Kirach tam robił kurs oraz recertyfikację
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 05, 2014, 11:32:02 »
Czy recertyfikację muszę robić w ośrodku w którym robiłem kurs czy mogę w każdym innym? Znajomy rok temu był w Kirach tam robił kurs oraz recertyfikację

Nie ma takiego obowiązku, aby recertyfikację robić tam, gdzie odbywał się kurs KPP.

Offline hacek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 315
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 05, 2014, 12:18:10 »
@Radhezz: jak dostałeś się na kurs w Turawie? KP organizowała czy sam się zgłosiłeś? Jak to wygląda?

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 05, 2014, 13:29:49 »
Można robić w innym.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 05, 2014, 16:22:40 »
@Radhezz: jak dostałeś się na kurs w Turawie? KP organizowała czy sam się zgłosiłeś? Jak to wygląda?
KP nic do tego nie miało - kurs był organizowany przez ZOSP, chyba oddział wojewódzki. Gminy podostawały określoną liczbę miejsc i musiały to podzielić - u mnie na gminę były trzy miejsca na 7 jednostek (!!!). Tak więc ja się załapałem, kolega który ze mną robił kurs pierwszy już nie. Ogólnie spoza KSRG to chyba tylko ja tam byłem, bo z gminy to na pewno.

Co do ZOSP-u: mimo mojego raczej negatywnego nastawienia do tej organizacji ostatnimi czasy jednak przekonują mnie do siebie, m. in. takimi kursami. Chociaż jakby ktoś chciał szukać dziury w całym to by powiedział że ośrodek należy do ZOSP :P
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline akosp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 06, 2014, 12:37:48 »
mam takie pytanie odnośnie KPP.
Chciałbym zrobić ten kurs i stąd moje pytanie czy organizatorowi muszę przedstawić jakieś dokumenty potwierdzające moja przynależność do KSRG? Jeśli tak to jak to mniej więcej wygląda i kto musi wypełnić te wszystkie wymagane dokumenty?
Z góry dzięki za odpowiedź ;)
Pzdr
"Z Sercem do ludzi, Z Rozumem do akcji..."
[...] nawet z narażeniem życia [...]

Offline Lełon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwiec 06, 2014, 13:36:37 »
Nie trzeba być w KSRG żeby iść na KPP  ^_^
Słyszysz czujnik bezruchu ?? Znowu któryś się opierdziela ;-)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwiec 06, 2014, 18:11:54 »
Nie trzeba być w KSRG żeby iść na KPP  ^_^

Nie musi być, wystarczy że OSP spoza KSRG będzie w rejestrze jednostek współpracujących z systemem wojewódzkiego planu działania systemu państwowego ratownictwa medycznego.

Offline akosp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 07, 2014, 10:25:54 »
Nie trzeba być w KSRG żeby iść na KPP  ^_^
wiem że nie muszę być w KSRG aby iść na KPP, tylko że wtedy nie mogę zdać egzaminu i mięć tytułu ratownika. A mi właśnie na tym zależy jak najbardziej.
"Z Sercem do ludzi, Z Rozumem do akcji..."
[...] nawet z narażeniem życia [...]

Offline DjDhan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 07, 2014, 11:33:10 »
Nie trzeba być w KSRG żeby iść na KPP  ^_^
wiem że nie muszę być w KSRG aby iść na KPP, tylko że wtedy nie mogę zdać egzaminu i mięć tytułu ratownika. A mi właśnie na tym zależy jak najbardziej.

nie wiem skąd masz takie informacje. Jeśli jesteś członkiem OSP (nie ważne czy działacie w KSRG czy nie), prosisz prezesa albo naczelnika o zaświadczenie, że jesteś członkiem tej i tej jednostki i zanosisz je do organizatora kursu. Tylo, u nas przy najmniej tak było.

Offline akosp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: KPP - pytanie
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 07, 2014, 11:48:59 »
pisałem do organizatora, że jestem członkiem OSP nie będącej w systemie KSRG i czy mogę wziąć udział w KPP. Odpisali mi: oczywiście wziąć udział mogę tylko, że bez możliwości podejścia do egzaminy i otrzymania tytułu ratownika ;/
"Z Sercem do ludzi, Z Rozumem do akcji..."
[...] nawet z narażeniem życia [...]