Autor Wątek: Katowice - Runął Dach Mtk  (Przeczytany 63142 razy)

Offline dzwon53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #100 dnia: Styczeń 30, 2006, 00:19:37 »
Prawdopodobnie były 3 sekcje z OSP z rej.katowickiego . A szkoda że tak malo bo zamiast zandarmeri wojskowej mogły być sekcje OSP które mają nie gorszy sprzęt niz JRG . Sprzęt oświetleniowy z przenosnymi agregatami i .t.d. bo z tego co szłyszałem w tv. to narzekali ze brak oświetlenia  terenu działania . W promieni 25 km. jest dużo jednostek OSP z dobrym sprzętem i są przeszkoleni strazak - ratownik . Pozdrawiam . Pozdrawiam pielgrzyma wie jak to u nas wszystko wygląda .

Offline dyzio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #101 dnia: Styczeń 30, 2006, 00:40:04 »
Wspaniała praca ratowników . Chwała im za to .Wnioski do wyciągnięcia przez dowodządzych i nie tylko.Wyrazy współczucia dla rodzin które utracily swoich bliskich.



      Wieczne odpoczywanie racz Im dać PANIE.......


 

Jeszcze raz wyrazy uznania dla wszystkich biorących udział w akcji ratunkowej!

Offline ja4

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #102 dnia: Styczeń 30, 2006, 01:19:32 »
sądze, że osp zabezpieczało rejony

a wojsko jaknajbardziej moze sie przydac, silne "chłopy" łancuszkami bardzo ładnie potrafia przezucac tony, co przy gruzach i udroznianiu kanałow transportowych jest bardzo wazne

Dziwi mnie jedno, mianowicie na miejscu nie bylo karetki, dojechała dopiero po 4 minutach. Przy tego typu imprezach nawet gdy obiekty mają "stałe" zezwolenia na masówki (np. Expo XXI w Warszawie) i tak organizator musi postawić karetke.  

sase

  • Gość
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #103 dnia: Styczeń 30, 2006, 05:50:33 »
W tym przypadku nie musi, wystarczy, że dyżur pełni ratownik medyczny ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2006, 06:09:01 wysłana przez sase »

Offline zula

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #104 dnia: Styczeń 30, 2006, 07:40:48 »
Wszystkim Panom, SZCZEGÓLNIE  TYM Z PODZIAŁU ,biorącym bezposreni udział, kierowcom,, dowódcom zmiany, przewodnikom psów, WYRAZU NAJGŁĘBSZEGO SZACUNKU i UZNANIA dla Waszej pracy i poświęcenia!Jednak żadne słowa nie oddadzą, nie okreslą tego, co należy się Wam za ten trud któremu podołaliście. JESTEŚCIE WIELCY PANOWIE. A teraz odpoczynku i spokoju i jak zawsze tylu powrotów co wyjazdów!!!
Pozdrowienie dla wszystkich ekip ratowniczych(  dla Tych biorących udział w akcji, jak i Tych postawionych w stan gotowości).
 

Offline pifos

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #105 dnia: Styczeń 30, 2006, 08:37:44 »
Panowie odpuśćmy, każdy z was ma po trosze racje.
Faktem pozostaje że ludzie dali z siebie wszystko, tak byłoby w kazdym miejscu w kraju.
Jak zauważono ośrodek katowicki ma pewną przewagę w dostępie do specjalistów, oraz bliskość szkół pozarniczych i grup specjalistycznych.
Co do dowodzenia, Wielki człowiek
 

Offline smoczusia

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #106 dnia: Styczeń 30, 2006, 08:58:23 »
Tu wgląd w cały artykuł o Generale.Wielki Człowiek tragicznej nocy

Napewno komentować i oceniać jest łatwo, ale prawda jest jedna, gdyby trafiło na inny rejon naszej kochanej ojczyzny straty byłyby znacznie większe.  
Dziękujemy.
Największą bronią strachu jest jego zdolność czynienia nas ślepymi na wszystko inne...
J.Carroll

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #107 dnia: Styczeń 30, 2006, 09:48:48 »
Cytuj
1.Dlaczego nie powie nikt że jest za mało etatów i między innymi dlatego zostały sciągnięte siły i środki z 1/3 polski....??
No do tej 1/3 sił Polski to chyba jednak było daleko, ściągnięto spoza województwa jedynie grupy specjalistyczne i sprzęt typu RW-2,RW-3 (a tak na marginesie Ogniowy to obsada tego samochodu to właśnie 2 lub 3 osoby) potem lekki kwatermistrzowski dowoził sprzęt i inne (pewnie tylko kierowca).
Cytuj
.Dlaczego nie powiedzą, że sprzęt jest taki jaki jest, że brakuje tarcz do stali, że zakupy nie przygotowane do takich zdarzeń, że łączność jast do bani..., że akumulatory w radiostacjach padają po 5 minutach pracy..???
Co do brakujących tarcz to partnera......... no cóż a jak myślisz, kiedy skończyłyby się tarcze przy katastrofie w metrze w Warszawie po 10 minutach czy góra po pół godzinie??? ;) (zakładając nawet że byłby pełen etat sprzętu na wozie czyli 5 sztuk, najczęściej to najpierw liczy się 5 w zapasie, potem 4+jedna na partnerze, a potem 3 lub 4 sztuki).
Cytuj
Dlaczego otwarcie nikt nie powie że w przypadku jakiegokolwiek większego zdarzenia na "opróznionym" terenie nie byłoby komu do akcji pojechać...??
Znając specyfikę Śląska i organizację tamtejszej Straży sądzę, że po opróżnieniu swoich jednostek MSK i PSK pościągały na swój teren jednostki OSP, a następnie na polecenie KW rozpoczęto alarmowanie i ściąganie ludzi z wolnego (wielu nie czekało na polecenie a sami stawiali się w jednostkach).
Cytuj
Może ktoś pokusi sie o podanie loiczby pracujących przy akcji strażaków (ratowników) w stosunku do dowodzących , że tez o stosunku wozów bojowych do limuzyn operacyjnych nie wspomnę...
No cóż, jeśli chodzi Ci o limuzyny dowodzących to co najwyżej był to operacyjny passat wojewódzkiego, a później pojawiły się limuzyny premiera i ministrów no i orszak prezydenta, ale chyba nie dopiszesz ich do stanów sprzętowych straży  :unsure:
Cytuj
Dlaczego nikt nie podsumował zaplecza logistycznego?? ( skoro w tv ) wypowiadał się restaurator z prośbą dostarczanie posiłków.
Może gdzie indziej jest inaczej ale tam najczęściej przy większych akcjach organizacją posiłków napojów itd. zajmuje się prezydent miasta i jego służby, tutaj włączył się wojewoda a ów restaurator nie czekał na telefon czy może i za ile? Ale sam z siebie przywiózł co mógł i chwała mu za to.
Nie sądzę aby w czasie pomiędzy 18 a 24 ktokolwiek na miejscu z chłopaków myślał o korycie czy wyrku, nie Ci ludzie!!!!
Cytuj
dach spadł pod naporem sniegu i stabilnie już leżał...pozostało wykonać otwory w dachu i penetrować stabilne już przestrzenie...
A co do stabilnego leżenia hmmmm no cóż byłeś widziałeś, jeśli możesz to zapytaj tych którzy tam byli i chodzili po tym „stabilnym” rumowisku a potem dopiero wypisuj takie bzdury.
Cytuj
a ju z potem dzielenie tego na odcinki bojowe i próba koordynacji działań była żałosna.
No jeśli dla ciebie koordynacja była żałosną próbą to podziwiam wysokiego mniemania o swojej wiedzy i umiejętnościach, osobiście niechciałbym być KAR przy takim zdarzeniu i tej ilości podmiotów uczestniczących w działaniach, zbyt wysoki poziom wymagań w stosunku do moich umiejętności i wiedzy, dlatego wkurza mnie krytykowanie przez tych co widzieli w telewizorze, a Ci co byli na miejscu póki co nie chcą o tym rozmawiać, jeszcze nie odreagowali stresu i napięcia i wolę to uszanować niż krytykować.
SZACUNEK DLA WSZYSTKICH!!!!! UCZESTNICZĄCYCH W AKCJI
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2006, 09:50:25 wysłana przez pielgrzym »
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #108 dnia: Styczeń 30, 2006, 10:04:07 »
tak czytam sobie wypowiedzi zawarte w tym temacie i powiem ze co niektórzy pierdol- ą głupoty :angry: . jak można wpisywać takie bzdury przy tak wielkiej tragedii??!! SŁUZBY RATOWNICZE ZROBIŁY SWOJE!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2006, 10:12:37 wysłana przez strażak sam-olsztyn »

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #109 dnia: Styczeń 30, 2006, 10:05:01 »
Ja jestem pod wrażeniem przeprowadzenia akcji ratowniczej. Mam bardzo duży szacunek do wszystkich ludzi uczestniczących w akcji.
pozdro
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #110 dnia: Styczeń 30, 2006, 10:53:38 »
Jak cztam wypowiedzi co niektórych to mi się słabo robi rola ich polega na nażekaniu i krytykowaniu. I ciekawi mnie czy ów człowiek postawiony w takiej ogromnej akcji adłby sobie radę z tym wszystkim o czym pisze. Zakładam się że napewno nie. ale tacy zawsze będą co im nic niepasuje.

SZACUNEK DLA WSZYSTKICH!!!!! UCZESTNICZĄCYCH W AKCJI TYCH NA PIERWSZEJ LINI JAK I W SZTABIE

Offline strazak69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #111 dnia: Styczeń 30, 2006, 10:59:18 »
byłem tam od 2 w nocy w 2 rzucie,tzw podmiana, powiem wszystkim jedno, największa osobista
porażka dla mnie było to ze , nie zrobiłem NIC, byłem z moim zastępem przeznaczony do wyciągania zwłok, wynosiliśmy tych biednych ludzi, i boli mnie to ze nic więcej dla nich nie mogłem zrobić, mogłem tylko ich wkładać do plastikowego worka .Chylę czoła dla wszystkich strażaków, służb medycznych, policji , itp pierwszego rzutu, ONI ZROBILI WSPANIAłA ROBOTE, A KOMENDANT WOJEWODZKI pokazał ze jest WIELKI.Natomiast , żenujące jest to ze tak dużo na forum znowu jest specjalistów mowiacych o rzeczach o których nie maja  pojęcia. Bardzo współczuję tym rodziną,niektorzy na forum znowu pokazali swoja klasę, wstydzę sie was.

Offline lupus78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #112 dnia: Styczeń 30, 2006, 11:43:03 »
Witam
ja niestety nie pojechalem do Katowic zostało nas 4 w JRG + 2 dyspozytorów
z mojej jednostki pojechał SDz i GBA około 2 wrócił SDz a kolo 3 byla podmianka ( ze zmiany 1) dla zastepu GBA.
Ten człowiek w mundurzwe sztabowym i dżokejce o którym była mowa nie miał kurtki bo oddał ja dziewczynie wydobytej z zawału (było to na samym początku akcji).
Co do osłabienia JRG to my mieliśmy 2 GBA z OSP z pełnymi obsadami na zabezpieczeniu więc nie sądze że byliśmy osłabieni.

Uważam że gen. Skulich JEST WIELKI i nie pierwszy raz dał tego dowód.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #113 dnia: Styczeń 30, 2006, 12:56:43 »
Cytuj
chciałbym odpowiedzieć panom cień, pielgrzym i azotox

Na miejsce akcji powinien zostać wezwany przez dowodzącego lekarz ( a nie cały zespół R). On wtedy decyduje co i czy podać i jak ewakuować. Na terenie mojej JRG po kilku scysjach(z winy lekarzy) udało nam się doprowadzić do takiej  właśnie sytuacji - podchodzi tylko lekarz - a pomógł nam w tym lekarz koordynator z KW.
Nikogo nie krytykowałem poza p.oficerami biurowcami - bo to pewnie oni byli d-cami odcinków bojowych (a jeśli nie to co tam robili). I to właśni ci panowie odpowiadają za to , że na terenie akcji byli ludzie zbędni. Co mogło skończyć się tragicznie.

Jeżeli kogoś uraziłem to pszepraszam

Pielgrzym jak widać ten temat nadaje się do taktyki

Emer nie czepiam się, napisałem tylko jak widziałem tą tragedię w TV.

A poza tym niektórzy piszący nie bardzo wiedzą co piszą. Panowie czytajcie prasę literaturę fachową. Jak taka akcja powinna być zorganizowana napisali w jednym z ostatnich Przeglądów Pożarniczych.

Ja podobny bałagan pamiętam z powodzi w 97.

Jeszcze raz szacunek dla wszystkich którzy tam byli
Lecz nadal nie odniosłeś się do leku anty zakrzepowego   nie teoteryzuj  sam wiesz ćwiczenia to ćwiczenia a akcja to akcja sam wiesz że na ćwiczeniach  nie użyjesz terminu STAN WYŻSZEJ KONIECZNOŚCI   nakładli ci procedur  które przy akcji  są do luftu popatrz ja mam dość duża praktykę i więdzę  w PSP a nie pokuszam się o takie fachowe wypowiedzi  to tak jak bym wszedł na forum ginekologów  i wypowiadał słowa   o sposobach leczenia  daj se spokuj nagle okazuje się że mamy 35tys strażaków z czego 90 tys to fachowcy PSP .Mnie uczyli i koordynator z ramienia KG potwierdził że na miejscu musi być lekarz  a sam lekaż bez reszty zespołu to tak jak byś ty sam pojechał do mieszkaniówki możesz se poruszać wiesz czym. To tak samo jak wczoraj wieczorem facet z gdańska powiedział że ratownik medyczny palił papierosa na miejscu  tyle że BARAN nie zobaczył że to nie papieros tylko opakowanie od igły było w jego ustach KU........ WA  PZRESTAŃCIE GDYBAĆ  TYCZY SIE TO WSZYSTKICH PODOBNIE MYŚLĄCYCH    BURAKÓW.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2006, 12:59:39 wysłana przez Cień »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #114 dnia: Styczeń 30, 2006, 13:11:09 »
Cytuj
Ja jestem pod wrażeniem przeprowadzenia akcji ratowniczej. Mam bardzo duży szacunek do wszystkich ludzi uczestniczących w akcji.
pozdro
I WSZYSTKO NA TEN TEMAT
Pozdrawiam Cięń em.

Offline magick69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #115 dnia: Styczeń 30, 2006, 13:12:03 »
szacunek dla wszystkich którzy byli na miejscu tej tragedii.

Przestańmy juz się licytować kto lepszy lub gorszy. Wiem wygłupiłem się w paru miejscach i za to przeprosiłem, Więc cieniu nie musisz dalej obrażać.Robota została wykonana jak zwykle fachowo i z poświeceniem. Chciałbym tylko , żeby ci co byli na miejscu lub coś zauważyli napisali o tym. Nigdy tak nie jest , że wszystko jest idealne i nie mogłolbyć lepiej. Chciałbym poprostu wiedzieć na przyszłość jakich błędów należy unikać, jak działać w takiej sytuacji. Mam w swojej KM kilkanaście, jak nie kilkadziesiąd, takich budynków. Może (oby nie) to kiedyś mi się przydać. Zarówno jako ratownikowi jak i temu który czasami dowodzi.Bądżmy kolegami a nie wrogami. Spierajmy się , ale z kulturą. A tak na powaznie to dzielmy się zdobytą wiedzą.


 

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #116 dnia: Styczeń 30, 2006, 13:27:34 »
Cenię ludzi za to że mają siłe się  przyznać za nie takt przepraszam i Pozdrawiam.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #117 dnia: Styczeń 30, 2006, 13:34:46 »
,,Bądżmy kolegami a nie wrogami. Spierajmy się , ale z kulturą. A tak na powaznie to dzielmy się zdobytą wiedzą.,,

no i taka rozmowa powinna być od początku a nie spory i kłótnie. Co do jednostek OSP to myślę że nie ma siły żeby tylu w zadysponowanych siłach  
nie było OSP.
 
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #118 dnia: Styczeń 30, 2006, 13:51:35 »
Cytuj
,,Bądżmy kolegami a nie wrogami. Spierajmy się , ale z kulturą. A tak na powaznie to dzielmy się zdobytą wiedzą.,,

no i taka rozmowa powinna być od początku a nie spory i kłótnie. Co do jednostek OSP to myślę że nie ma siły żeby tylu w zadysponowanych siłach  
nie było OSP.
A zacytuje kolegę że nia wiemy czy nie zostały na zabezpieczenie rejonu bo tragedja  tragedją  ale rejon nie może być  nie zabezpieczony .
Pozdrawiam Cięń em.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #119 dnia: Styczeń 30, 2006, 13:54:23 »
BARDZO DOBRA ROBOTA PANIE I PANOWIE !!!!! JESTEM POD WRAŻENIEM.

RODZINOM SKŁADAM WYRAZY GŁĘBOKIEGO WSPÓŁCZUCIA

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #120 dnia: Styczeń 30, 2006, 14:03:10 »
wreszcie co niktórzy zrozumieli że najgorsze jest to jak dostaniesz kopa w d... od własnego "kumpla"

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #121 dnia: Styczeń 30, 2006, 15:00:43 »
Co do jednostek OSP to napewno byly zadysponowane, ale przeciez w razie innego zdazenia np. pozaru mieszkania to kto by tam gasil skoro PSP bylo przy tragedji... a co do klutni to uwazam ze nie czas na to.
WYRAZY SZACUNKU DLA WSZYSTKICH STRAZAKOW I INNYCH RATOWNIKOW BIORĄCYCH UDZIAL W TEJ AKCJI!!!

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #122 dnia: Styczeń 30, 2006, 15:59:07 »
Polecam posłuchać poranny wywiad z gen. Skulichem z radia Zet. Potraktujcie to jako pierwszy opis działań.

Gość Radia Zet
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #123 dnia: Styczeń 30, 2006, 16:26:15 »
Mam narawdę, szczerą nadzieję - mimo, że akurat tam osobiście  nie byłem - ten "wywiad" zakończy w większości, choć  nieraz te  "durne" Tu i na innych stronach Netu... idiotyczne często  waśnie i spory!  <_<
Pozdr.
Ps.Szczególnie dla dyż. wszelkich.<SK> w tych trudnych chwilach!
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Katowice - Runął Dach Mtk
« Odpowiedź #124 dnia: Styczeń 30, 2006, 16:42:16 »
na stronie KGPSP podane jest jakie sily i srodki zostaly zadysppnowane i braly udzial w akcji ratowniczej

Siły i środki zadysponowane do katastrofy budowlanej w Chorzowie.
 
Na prośbę WSKR Katowice, Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności zadysponowało siły i środki krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego spoza województwa śląskiego oraz zasoby Centralnego Odwodu Operacyjnego:
woj. małopolskie:
- Grupa Poszukiwawczo Ratownicza OSP Kęty – 10 ratowników oraz 3 psy;
- Grupa Poszukiwawczo Ratownicza Nowy Sącz – 12 ratowników oraz 3 psy;
- Szkoła Aspirantów PSP Kraków – 20 kadetów;
- 5 samochodów średnich ratownictwa technicznego;
- 3 samochody ciężkie ratownictwa technicznego;
- ciężki żuraw ratowniczy;
woj. opolskie:
- 2 samochody średnie ratownictwa technicznego;
- 2 samochody ciężkie ratownictwa technicznego;
woj. łódzkie:
- Grupa Poszukiwawczo Ratownicza Łódź – 4 ratowników oraz 4 psy;
oraz 40 słuchaczy Centralnej Szkoły PSP z Częstochowy.
Równolegle dysponowano z terenu woj. śląskiego kolejne zastępy ratownicze PSP wyposażone w deski ratownicze oraz sprzęt ratownictwa technicznego (sprzęt hydrauliczny i pneumatyczny), a także Jurajską Grupę GOPR z psami i Centralną Stację Ratownictwa Górniczego z Bytomiu.  Grupy ratownicze wyposażone były w specjalistyczny sprzęt elektroniczny do lokalizacji ludzi pod gruzami – kamery termowizyjne, kamery wziernikowe, geofony.
            Na teren akcji przybyły również następujące grupy ratownicze:

    * Beskidzka Grupa GOPR,
    * Grupa TOPR,
    * Grupy Ratownictwa Górniczego z Holdingu Katowickiego,
    * Społeczna grupa ratownicza „Na ratunek” z psami ratowniczymi z Tychów,
    * Grupa ratowników ze krajowej społecznej grupy ratowników.

W stan gotowości postawiono:

    * Grupę Poszukiwawczo Ratowniczą PSP z Poznania,
    * Grupę Poszukiwawczo Ratowniczą PSP z Warszawy,
    * Grupę Poszukiwawczo Ratowniczą PSP z Gdańska,
    * Jednostkę OSP Centrum Ratownictwa z Warszawy (specjalizacja ratownictwo medyczne),
    * Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie,
    * zespół pomocy psychologicznej z SGSP w Warszawie.

            Dodatkowo zaczęły napływać deklaracje pomocy z całej Polski oraz z krajów Europy (Niemcy, Czechy, Anglia, Estonia). Samolotem na lotnisko Kraków Balice przybyła niedysponowana grupa niemiecka Medizinische Hilfedienst (Służba Pomocy Medycznej z Monachium)  i bez zezwolenia udała się do Chorzowa. Obecnie grupa ta przebywa w hotelu w Katowicach. W związku z ofertami pomocy z innych krajów, KCKRiOL poinformowało Monitoring and Information Center (MIC) w Brukselii oraz Federalne Centrum Sytuacyjne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec, że nie ma potrzeby dysponowania grup zagranicznych.
 
Ogółem w akcji ratowniczej zaangażowanych było:

   1. 103 zastępy PSP, w tym 13 spoza woj. śląskiego;
   2. 3 zastępy OSP, w tym 1 spoza woj. śląskiego;
   3. 25 samochodów ratownictwa technicznego (SRt), w tym 12 spoza woj. śląskiego;
   4. 5 samochodów dźwigów (SDz), w tym 1 spoza woj. śląskiego oraz 1 z firmy MOSTOSTAL Zabrze;
   5. 21 psów poszukiwawczych; w tym 17 spoza woj. śląskiego.

 
W działaniach ratowniczych dotychczas udział brało:
-  460 strażaków PSP,
-  18 strażaków OSP,
-  60 zespołów ratownictwa medycznego (ok.180 osób),
-  25 ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,
-  93 ratowników Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego,
-  400 policjantów,
-  57 żołnierzy Wojska Polskiego,
-  80 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej,
-  śmigłowiec Sokół z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Razem: 1316 ratowników.

Siłyi Środki użyte podczas akcji w Katowicach

pozdr
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2006, 16:44:34 wysłana przez zeusss »