Autor Wątek: Zmiany w szkoleniach OSP  (Przeczytany 15844 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Zmiany w szkoleniach OSP
« dnia: Marzec 27, 2013, 20:18:05 »

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 28, 2013, 07:35:57 »
Czy mi się coś nie ściągnęło czy nie ma ani słowa o tym czego na danym kursie należy uczyć?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 28, 2013, 07:54:30 »
czyli wszystkich tych co mają ukończony kurs I stopnia mam wysłać do KW na ponowne poddanie się egzaminowi? Tak z tego rozumuję. Widzę że w PSP sami sobie nie wierzą. KG nie wierzy chyba KW. A KW nie wierzy KP. Już widzę te rzesze strażaków udających się do KW aby potwierdzić swoje uprawnienia. I widzę wójtów zadowolonych że ponownie strażak przyjdzie do niego po ekwiwalent za egzamin, za który przecież już strażak dostał ekwiwalent.
Proponuję aby również wszyscy w PSP co ukończyli szkoły przed rokiem załózmy również 2006 poddali się egzaminowi sprawdzającemu.
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2013, 08:06:00 wysłana przez kwas »

Offline marcinun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 28, 2013, 09:17:10 »
kolejny dokument oderwany zupełnie od rzeczywistości

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2013, 09:42:28 »
Próbowałem wyłapać punkty pisane w moim kierunku (posiadający uprawnienia naczelnika) i jak dla mnie to jest chyba jakaś powieść S-F. Do KW mam prawie 180km, połowa w JOT musiałaby się tam wybrać na egzamin teoretyczny i praktyczny. Ciekawe kto mi zapłaci za dojazd, bo operacyjny mamy tylko jeden 5-osobowy.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2013, 10:31:45 »
Ciekawe kto mi zapłaci za dojazd, bo operacyjny mamy tylko jeden 5-osobowy.
To raczej dobrze że macie aż jeden SLOp - ile jest jednostek bez żadnego...

A co do lektury - jeszcze nie skończyłem z braku czasu - wypowiem się jak to zakończę


Moderator: Proszę trzymać się tematu wątku./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2013, 12:19:10 wysłana przez Sylwek »
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2013, 12:26:10 »
Dokument -porażka na całej linii.
Popaprańcy niedługo będziemy co 2 lata tworzyć nowe zasady szkolenia.
Paranoja ogarnęła KG PSP.
Ale znając życie, drastycznych zmian nie wprowadzą - bo zarżnęliby KW PSP.
Ostatni system szkolenia też przewidywał bardzo mocną rolę KW, a skończyło się spychologią na KP.
Wystarczyłoby do obecnego systemu wprowadzić parę poprawek, a nie tworzyć wytyczne od nowa. Tworzy się w KG PSP głupawe oderwane od rzeczywistości akty (podobnie takie jakie serwują nam rządzący w kraju), zapominając przy okazji, że w KP przeważnie jest jeden człowiek odpowiedzialny za przetworzenie  wszystkich gniotów, które serwują nam panowie z KG.
Nie wspominając już o samych szkolonych przez nas druhach ochotnikach
Pozdrawiam


Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 28, 2013, 12:41:54 »
Panie i Panowie żeby zrozumieć ten dokument należy przeczytać dokładnie wstęp:

Cytuj
Wstęp
Z dniem 1 stycznia 2013 roku, w związku ze zmianą przepisów emerytalnych służb mundurowych, nową strategią przyjęć do służby w Państwowej Straży Pożarnej, w tym preferowanie członków ochotniczych straży pożarnych zachodzi potrzeba nowelizacji rozwiązań w zakresie procesu szkolenia strażaków ochotników, nie tylko w treściach programowych, ale głównie w sposobie organizacji i realizacji ścieżki szkoleniowej. Nie będą one oddziaływały bezpośrednio już od początku roku, lecz staną się wartością dodaną w kolejnych latach.
Projektowane zmiany muszą być również ściśle powiązane z kształceniem zawodowym
w Państwowej Straży Pożarnej. Zakres szkolenia strażaków ochotników powinien być kompatybilny
z wybranymi treściami kształcenia jednoetapowego w zawodzie strażaka pozwalającym jednocześnie na udział w działaniach ratowniczych z wykorzystaniem wyszkolenia w ramach systemu szkolenia ochotników. Powinny również uwzględniać  nowe rozwiązania w zakresie ratownictwa specjalistycznego. Staje się to istotne z punktu widzenia rozszerzenia działań strażaków ochotników
 o obszar specjalistycznych czynności ratowniczych.
Wdrożenie nowej koncepcji szkolenia strażaków ochotników będzie miało również wpływ na wzmocnienie relacji pomiędzy Państwową Strażą Pożarną i Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych w zakresie współpracy, nie tylko wynikającej z zapisów aktów prawnych, ale również podczas udziału działaniach ratowniczych, gdzie wzajemne zaufanie ma ogromny wpływ na jakość wykonywanych czynności, którymi są tutaj czynności ratujące zdrowie, życie i mienie ludzkie.


KG szykuje sobie ludzi do pracy w PSP, wcale im nie zależy na jakimś tam szkoleniu ochotników.
Nawet nie przewidują zatwierdzenia tego dokumentu przez ZG ZOSP RP.
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2013, 12:46:59 wysłana przez grzela »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 28, 2013, 13:22:16 »
Na pewno plusem tego dokumentu jest to, iż po przyjęciu do służby osoby która jest strażakiem ochotnikiem i ma wyszkolenie jako strażak OSP, będzie ona mogła od razu uczestniczyć w działaniach ratowniczych. A nie jak było dotychczas chłopak będący w OSP zatrudniający się do PSP, z OSP jeździł do działań a z PSP nie mógł bo nie miał ich kursu. I myślę że ta myśl głównie przyświecała panom z KG. I chyba wystarczyło to dodać do starego sytemu szkolenia. Szukam w tym dokumencie pozytywnych rzeczy. Jak na razie poza tą o której wspomniałem nic nie znajduje. A już czytałem ten dokument dwa razy. Może muszę więcej się napić :). A i osobiście czuję się obrażony, gdyż uczestnicząc w składzie komisji egzaminacyjnej teraz osoby które egzaminowałem po I części szkolenia podstawowego musiałyby jechać na weryfikację uprawnień. Więc najpierw się uznaje moje uprawnienia a potem się mówi że trzeba te osoby zweryfikować.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 28, 2013, 13:22:27 »

Nawet nie przewidują zatwierdzenia tego dokumentu przez ZG ZOSP RP.

Słusznie,bo ZOSP nie jest autorytetem w dziedzinie szkolenia, ani w niczym co ma związek z realnymi działaniami. Mogą co najwyżej zaopiniować regulamin orkiestr dętych...

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 28, 2013, 14:12:17 »

Nawet nie przewidują zatwierdzenia tego dokumentu przez ZG ZOSP RP.

Słusznie,bo ZOSP nie jest autorytetem w dziedzinie szkolenia, ani w niczym co ma związek z realnymi działaniami. Mogą co najwyżej zaopiniować regulamin orkiestr dętych...

Dokładnie. I pewnie dlatego napisano:

"Przedstawicielowi Związku Ochotniczych Straży Pożarnych uczestniczącemu w pracach
zespołu egzaminacyjnego nie wolno udzielać zdającym żadnych wyjaśnień dotyczących zadań
egzaminacyjnych ani dyskutować, czy komentować ich treści i zapisów, zgłaszać komisji
egzaminacyjnej wniosków."  :)

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 28, 2013, 14:41:08 »
Jasne Związek może i winien bać udział w takich egzaminach .Sam projekt winien juz dawno być wcielony w  życie - oprócz niektórych zapisów
Jak mam podstawowe w 1992 zrobione szkolenie to muszę teraz jeszcze raz je odnawiać jakoś tak wyczytałem .

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 28, 2013, 14:53:26 »
moim zdaniem to jak już komendant główny chce przyjmować kogoś do PSP to niech sobie weryfikuje jego pojęcie o straży. Faktycznie w ostatnim okresie jak pewne osoby usłyszały że mogą się zatrudnić w PSP poprzez przeszkolenie ich w OSP to zaczął się pewien boom i coraz więcej ludzi chce wstąpić w nasze szeregi (oczywiście wiadomo na jak długo). Dlatego jak najbardziej widzę komisję powołaną przez KGPSP która zweryfikowała by dotychczasową wiedzę i umiejętności danych osób. I jak najbardziej komendant ma do tego prawo, a wręcz obowiązek gdyż to on odpowiada za wyszkolenie strażaków PSP.

Ale narzucanie wszystkim nowych reguł tylko ze względu na zmianę przepisu pozwalającego przyjmowanie do PSP strażaków z OSP jest choren.

Nie rozumię również co w tym projekcie ma oznaczać użyte słowo niezwłocznie. Albo narzuca się jakiś standard i do niego dąży w określonym czasie, albo pisze się hasło ogólne i tak niezwłocznie możemy balansować przez najbliższych 50 lat. Już zapisanie w programie szkoleń z 2006 roku okresu przejściowego pokazało jak bardzo nierealne jest wdrożenie tego w życie, a co dopiero tak ogólne sformułowanie.

Nie zgodzę się również ze stanowiskiem że nie ma potrzeby konsultować tego projektu z zarządem głównym. To tak jakby zmienić prawo służby strażaków PSP i nie konsultować tego z samymi strażakami zawodowymi czy związkami. W KG rodzi się widocznie nowy sposób/trend na dialog społeczny tak podobny do tego co oferuje nam rząd. Możecie na to przyklaskiwać, pamiętajcie tylko że ludzie władzy szybko to przyzwyczaja i się nie obejżymy a i Wam zgotują miłą niespodziankę bez konsultacji.

Może ze względu na możliwość zatrudniania w PSP osób z OSP wprowadzmy obowiązkowe badania przed komisją MSW czy obowiązkowe posiadanie wykształcenia średniego czy prawa jazdy określonej kategorii. Bo przecież każdy ochotnik może potencjalnie startować do PSP. Pójdzmy dalej - zapiszmy w ustawie edukacyjnej że każdy obywatel Polski ma obowiązek uzyskania wykształcenia na poziomie doktora habilitowanego - po przeciez potencjalnie może zostać profesorem.

Takim sposobem daleko nie zajdziemy. Jednostki OSP przestaną wyjeżdzać do zdarzeń ze względu na brak szkoleń, PSP sama nie poradzi sobie z ogromną ilością zdarzeń, na nowe etaty w PSP nie ma co liczyć ze względu na brak kasy - czego efektem m.in. jest już wprowadzenie przyjęć dla strażaków z OSP ze względu na ich wyszkolenie (zmiany w szkoleniach funkcjonariuszy PSP są związane przede wszystkim z brakiem kasy w budżecie PSP na ich realizację).
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2013, 15:01:33 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 28, 2013, 15:03:14 »
Najlepsze jest to, że kandydaci po przyjęciu do PSP, w tym roku idąc na szkolenie jednoetapowe w zawodzie strażaka i nie mając kursów z OSP (podstawowy, techniczny KPP) w dwa tygodnie przeszli wszystkie wspomniane kursy przed rozpoczęciem szkolenia w Bydgoszczy. :wall:
Oczywiście za odpowiednią gratyfikację pieniężną.

SP PSP Bydgoszcz KS 1 25-02-2013 - 04-07-2013   

https://docs.google.com/spreadsheet/pub?key=0AlowL5DGP70ZdHlRSXN6SkczWHRFSUpqODdiLUVzalE&gid=51
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2013, 15:08:39 wysłana przez grzela »

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 28, 2013, 15:05:55 »
Poczytajmy wątek "Ochotnik z USA" - tam ochotnicy mają dokładnie takie samo szkolenie jak zawodowcy - trwające nie jak u nas kilka dni tylko sześć miesięcy. I cieszą się ,że ktoś ich za darmo czegoś nauczył. I mają potem możliwość podjęcia pracy w straży zawodowej. I nie marudzą.


Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 28, 2013, 15:13:30 »
Tylko że tam ochotnicy i zawodowcy mają z czego utrzymać swoje rodziny i nawet zostaje im na pasje . Więc porównywania Ameryki do Polski ma niestety nie wiele wspolnego z naszymi realiami . Z checią zapiasał bym sie na takie darmowe szkolenie , ale niestety dorabianie do pensji mi nie pozwala . Pozdrawiam kolegów z USA :straz:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Makcio

  • Gość
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 28, 2013, 16:25:51 »
Myślę że jak tak dalej będą postępować z Ochotnikami to za chwilę sami będą wyjeżdżać do akcji Ci Panowie chyba nie mają już co robić tylko zajmują się ochotnikami. Jak mają za mało pracy połowę na zasiłek na bezrobocie

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 28, 2013, 16:38:05 »
Nie chce mi się nawet komentować tych zapisów .

Jestem tylko ciekaw kiedy kadra szkoląca poddana zostanie weryfikacji :)  Strażak OSP dziś zdający egzamin musi zdać go ponownie, a aspirant/kapitan  kończący szkołę 25 lat temu  ma wiedzę i umiejętności dożywotnie te zdobyte w zielonych morach i AP-3 na plecach . 

Wniosek jest taki, że to kolejna fikcja literacka KG dopierdalająca OSP

PSP niema na dziś kadry, która wniosła by cokolwiek do merytorycznej strony szkoleni i długo jeszcze nie będzie miała kisząc się w własnym sosie samo doskonalenia.

Zajęcia prowadzi dowódca zmiany kończący jeszcze Szkołę Chorążych w latach 80 w którego nikt od tego czasu nie zainwestował by go profesjonalnie doskonalić . Ale szkoli swoją zmianę w ramach samo kształcenia i szkoli OSP.
 
A co z tym związane tworzymy nadal fikcję jakości .

Dziś przychodząc w sobotę na 8:00 rano na kurs OSP można zostać dowódcą interwencyjnym w niedziele o 14:00  i tak będzie nadal –  zdamy egzaminy dla uciechy KG i nowych papierków i co z tego ?

Na potwierdzenie teorii

Proponuje każdemu  otworzyć Google – wpisać Kurs Ratownictwa Technicznego OSP i przejrzeć zdjęcia – hitem każdego kursu jest odciąganie kolumny kierowniczej na łańcuchach – technika która od lat nie powinna być nauczana z uwagi na nowe konstrukcje pojazdów . Szkoli PSP druhów OSP , które samo mało wie w temacie i wiedzieć nic więcej nie będą bo samo niema mechanizmów szkoleniowych.
 
Ale kursy się odbywają, papierki produkują, sukces jest - tylko jakości działań nie widać i długo jeszcze nie będzie .

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 28, 2013, 17:04:51 »
Cytuj
PSP niema na dziś kadry, która wniosła by cokolwiek do merytorycznej strony szkoleni i długo jeszcze nie będzie miała kisząc się w własnym sosie samo doskonalenia.
bo większość instruktorów jest z łapanki na zasadzie jedziesz dziś na kurs, jak już się znajdzie się taki, co ma wiedzę, zdolność do przekazywania wiedzy i chęci, to dostaje na grupę 20 minut, oczywiście w dodatku bez jednego autka do pocięcia, bo tak też bywa.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 28, 2013, 18:32:30 »
Zacząłem czytać wczoraj przed snem, ale szybko przerwałem żeby się niepotrzebnie nie denerwować przed służbą. Teraz wracając do tego tematu ciśnienie zgodnie z przewidywaniami podskoczyło. Kolejna bzdura, bubel i świstek papieru, nie nadający się nawet do podtarcia wiadomo czego. Zamiast wprowadzać nowy system szkolenia proponuję na początek wprowadzić badania psychiatryczne dla KG, bo jak widać niektórych tam zdrowo po....ło od dostatku.
Napisano literacką fikcję, złudzenie tego, że coś się dzieje w kierunku właściwego szkolenia ochotników. Wymagania oderwane od rzeczywistości, możliwości komend i możliwości OSP. Szkolenie w PSP, poza niektórymi szlachetnymi wyjątkami, leży, kwiczy i obumiera męcząc się we wstrząsie hipowolemicznym spowodowanym ubytkiem chęci, motywacji i możliwości właściwego funkcjonowania. I przekładanie tego na OSP musi się skończyć źle, żadne zabiegi w postaci zasad i wytycznych tego nie zmienią. Pisze się co chwila "wymagane", "powinien", "musi", "koniecznie" i inne określenia mające na celu zrobienie ze strażaka-ochotnika parobka PSP, nie dając nic w zamian. Obecna niewydolność komend w zakresie szkoleń po wprowadzeniu takich zasad wzrośnie kilkukrotnie, a pracownikom wydziałów operacyjnych pozostanie tylko okopanie się i wywieszenie białej flagi.

Kolejna rzecz - większość punktów to puste frazesy, bez odniesienia do faktów i możliwości wykonawczych. Określenia na zasadzie "niech ktoś to jakoś zrobi". Zapomniałbym - jeszcze najlepiej "na właściwych zasadach" i "wg dedykowanych programów" etc.

Co do możliwości wyjazdów do akcji strażaka OSP przyjętego do PSP - po tym wszystkim zmieniam zdanie. Efektem zasad jest zgłaszanie się ludzi do OSP żeby zrobić kursy, najlepiej elearningowo, eksternistycznie i w ogóle jakoś to będzie. Poza tym ochotnik ochotnikowi nie jest równy. Widziałem kursy w różnych powiatach. Niektórym "wykształconym" bałbym się taśmę ostrzegawczą do ręki dać.

Ktoś przywołał sytuację z USA - owszem, zgoda, tylko że nie w naszych realiach. Jest różnica między wyszkoleniem strażaka a uczestnictwem tegoż strażaka w kursie. I to nie delikatna, a drastyczna.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 28, 2013, 19:39:15 »
Ktoś przywołał sytuację z USA - owszem, zgoda, tylko że nie w naszych realiach. Jest różnica między wyszkoleniem strażaka a uczestnictwem tegoż strażaka w kursie. I to nie delikatna, a drastyczna.

No niestety zgadza się. BO:

Cytat: Miko
Jestem tylko ciekaw kiedy kadra szkoląca poddana zostanie weryfikacji :)  Strażak OSP dziś zdający egzamin musi zdać go ponownie, a aspirant/kapitan  kończący szkołę 25 lat temu  ma wiedzę i umiejętności dożywotnie te zdobyte w zielonych morach i AP-3 na plecach .

Wniosek jest taki, że to kolejna fikcja literacka KG dopierdalająca OSP

PSP niema na dziś kadry, która wniosła by cokolwiek do merytorycznej strony szkoleni i długo jeszcze nie będzie miała kisząc się w własnym sosie samo doskonalenia.

Zajęcia prowadzi dowódca zmiany kończący jeszcze Szkołę Chorążych w latach 80 w którego nikt od tego czasu nie zainwestował by go profesjonalnie doskonalić . Ale szkoli swoją zmianę w ramach samo kształcenia i szkoli OSP.

Jak widzę wiele osób zauważa problem kadry szkolącej. Ja kiedyś byłem takim idealistą, że wierzyłem w "wykwalifikowane kadry". Ale niestety jest jak jest. Tylko co my możemy zmienić?

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 28, 2013, 20:37:36 »
Trochę pojechaliście.
Żeby szkolić to nie tylko sala i głowa pełna doświadczeń bojowych. Nierzadko jak wcześniej napisano, bierze się ludzi z przypadku,  czasami rzeczywiście "starym" się nie chce, czasami kadra ma spore doświadczenie akcyjne, ale nie potrafi tego przekazać kursantom.
Czasami brakuje po prostu brakuje pomysłu na szkolenie, brak odpowiedniego zaplecza, spłycając tematy szkoleniowe.
Ale również nie brakuje kursantów,którzy tak naprawdę sami nie wiedzą czego chcą, nie potrafią przyswoić podstawowego materiału, ciągle migając się i patrząc na zegarek, kiedy szkolenie się zakończy - niezależnie czy są to zajęcia teoretyczne czy praktyczne.
Na szczęście zawsze trafia się grupka wspaniałych przyszłych pożarników ,dla których zawsze warto poświęcić czas na ich doskonalenie.
I to mnie jeszcze trzyma, żeby starać się przeprowadzić szkolenie jak tylko potrafię najlepiej.
Myślę,że w Polsce jest wielu oddanych służbie funkcjonariuszy PSP, którym chce się profesjonalnie szkolić strażaków OSP, a takie cudzysłowy i cierpkie słowa można sobie darować - nie ma idealnych ludzi w PSP jak i OSP.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2013, 20:46:02 wysłana przez joker26 »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 28, 2013, 20:52:37 »
@joker

Jako strażak PSP i OSP jednocześnie co nieco wiem a na pewno to, że żadna ze stron nie jest święta. Tym bardziej że sam zajmuję się m.in. szkoleniem.
A cudzysłowy i cierpkie słowa wcale nie uważam za przesadzone - niestety proporcja między dobrymi szkoleniami i tymi słabymi jest niestety na korzyść tych drugich.

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 28, 2013, 21:01:10 »
To mamy tak samo :).
Boli wrzucanie wszystkich do jednego wora.
Nie mniej jednak temat szkolenia i przede wszystkim jakości szkolenia powinien być główną sprawą w czasie odpraw komendantów gminnych OSP z kadrami PSP.
Być może to by sporo zmieniło w innym postrzeganiu spraw szkoleniowych.
Może to jednak być beton, który tylko zmiana pokoleniowa będzie w stanie skruszyć.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 28, 2013, 21:16:39 »
Być może zmiana pokoleniowa. Na pewno zmiana systemowa i również na pewno nie sama zmiana zasad szkolenia. Tak jak napisałem wcześniej - takie odgórne nieprzemyślane próby zmian to tworzenie fikcji i pogłębianie istniejących patologii.
Komendy nie szkolą dobrze bo nie mają warunków (obiekty ćwiczebne), pieniędzy, kadry szkolącej (jedna osoba w wydziale operacyjnym na ponad 20 OSP, obsługujących 3/4 zdarzeń w powiecie to jest kpina a jednocześnie normalność) i tak dalej. Strażacy wyznaczeni do szkoleń nie mają motywacji albo zdolności dydaktycznych. Ochotnicy są albo zmęczeni po pracy, albo się nią własnie zajmują, albo myślą o swoich kilku arach ziemi, bo z czegoś trzeba utrzymać rodzinę. I tak można jeszcze długo wymieniać.
To tutaj potrzeba wkładu ogromnej pracy a nie w pisanie papierków do których najczęstszym komentarzem będzie "to niech sobie sami jeżdżą do akcji".