Autor Wątek: Zmiany w szkoleniach OSP  (Przeczytany 15844 razy)

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 28, 2013, 22:12:58 »
tutaj potrzeba wkładu ogromnej pracy a nie w pisanie papierków do których najczęstszym komentarzem będzie "to niech sobie sami jeżdżą do akcji".

I myślę, że to jest najlepsze posumowanie dokumentu o którym tu rozprawiamy.

Offline PiotrekF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 28, 2013, 23:18:47 »
Nie raz na szkoleniu słyszało się: " o jesteście! To sprawdzimy listę i możecie iść do domu."
Sam na egzaminie z ratownictwa technicznego usłyszałem od druha który w komisji egzaminacyjnej siedział, że CORE to urządzenie, a nie system węży zasilający urządzeni.
Poknociło mu się z narzędziem COMBI (nożyco-rozpierak). Jak sami słusznie zauważyliście na szczęście są grupy ludzi chętnych do przyswajania wiedzy, którzy muszą szkolić się na własną ręke, bo albo kadrze szkolącej się nie chce, albo sami za wiele nie wiedzą.

marcio 71

  • Gość
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 29, 2013, 18:01:29 »
Zamiast wprowadzać tak bezsensowne zmiany w systemie szkolenia lepiej żeby dali środki na wprowadzenie dyżurów w jednostkach OSP KSRG. Kolejny martwy przepis, który zniechęca ochotników do pracy.

marcio 71

  • Gość
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 29, 2013, 18:09:54 »
Czy Wy wszyscy nie widzicie że ochotników traktuje się jak niedorozwiniętych. Widzę to na naszym wielkopolskim podwórku. Ochotnicy są traktowani jakby przybyli z kosmosu a wyjeżdżają niejednokrotnie więcej do akcji jak Ci za przeproszeniem "zawodowcy" Oni są w służbie jak dobrze pójdzie co trzeci dzień a ochotnik codziennie 24h

Offline deriglasoff

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 29, 2013, 22:25:05 »
Zgadzam się z dużą częścią opinii wyrażonych przez poprzedników a tera jeszcze kilka moich kamyczków do ogródka geniuszy z KG PSP.
1. "Celem doskonalenia zawodowego członków OSP jest ciągłe uzupełnianie, pogłębianie i aktualizowanie wiadomości..."
 Od kiedy to w OSP prowadzi się doskonalenie zawodowe?
2. "... oraz szkolenia realizowane na poziomie dowódczym prowadzone są przez szkoły i komendy wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej."
Aha, już to widzę - tradycyjnie będzie praktykowana spychologia komendanta wojewódzkiego na KM/KP PSP.
Bo przecież:
"W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się realizację szkoleń na poziomie dowódczym przez komendy powiatowe/miejskie Państwowej Straży Pożarnej. Decyzję podejmuje właściwy terytorialnie Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej."
3. A ten zapis to już jest mistrzostwo świata!!!!
"Osoby, które ukończyły szkolenie:
- szkolenie Dowódców Ochotniczych Straży Pożarnych, Naczelników Ochotniczych Straży Pożarnych, Komendantów Gminnych ZOSP RP według programów obowiązujących do 2006 roku,
- szkolenie według Programu szeregowców Ochotniczych Straży Pożarnych według programów obowiązujących do 2006 roku,
- strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych – część I według Systemu szkolenia członków Ochotniczych Straży Pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych z 2006 roku;
zobowiązane są niezwłocznie od ukazania się nowelizacji systemu szkolenia, zdać egzamin teoretyczny i praktyczny potwierdzający nabyte uprawnienia w ramach szkolenia uzupełniającego. Realizację szkolenia uzupełniającego o którym mowa, należy przeprowadzić w wojewódzkich ośrodkach szkolenia PSP zgodnie z zasadami prowadzenia i dokumentowania szkoleń. Po zakończeniu egzaminu z wynikiem pozytywnym, zachowują swoje dotychczasowe uprawnienia."
Gratuluję i zapraszam Druhny i Druhów do jakże licznych WOSz-ów no chyba, że to zadanie panowie komendanci wojewódzcy też łaskawie zrzucą na barki KM/KP PSP choć nie mają do tego żadnych podstaw prawnych.
Nasuwa się tu tez pytanie: a dlaczegóż to absolwenci szkolenia podstawowego strażaka-ratownika OSP cz. i wg programu z 2006 roku żeby uczestniczyć w działaniach ratowniczych muszą uzupełniać swoje wyszkolenie i zdawać jakiś egzamin?
Przecież w tym programie z 2006 roku napisano, że "Celem szkolenia (podstawowego strażaka-ratownika OSP cz.1 !!!!) jest przygotowanie strażaka ratownika OSP do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań ratowniczo-gaśniczych, w tym nabycie umiejętności do wykonywania podstawowych czynności w ramach zastępu, podczas akcji ratowniczo-gaśniczych."
To co się zmieniło przez te kilka lat???? Kolejne szkolenie jest "be" i trzeba go uzupełniać i weryfikować???? Przecież tym sposobem panowie z KG PSP do "usranej śmierci" będą co 2 lata coś zmieniać i modyfikować a "osiołki z OSP" będą jeździć na kursy, i jeździć, i jeździć i dalej będą, zdaniem panów z KG, niedoszkoleni !!!

I jeszcze taka mała uwaga do karty skierowania członka OSP na szkolenie: po kiego grzyba komuś potrzebny jest adres zamieszkania członka OSP?????

owczarek

  • Gość
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 31, 2013, 00:53:33 »
I będzie jak z KPP. Na 20 kilka OSP w KSRG na powiat przychodzą 2-3 miejsca na re certyfikację i tyleż samo miejsc na kurs w ciągu roku. Więc jeśli jeszcze dobrze pamiętam matematykę ze szkoły daje nam to max. 6 ludzi rocznie. Kurs jest ważny 3 lata więc daje nam to 18 strażaków z KPP. To jest jakieś 0,8 strażaka na OSP w KSRG. Jak z tymi egzaminami będzie podobnie, to "LEGALNIE" do akcji pojedziemy za jakieś 50 lat.

Offline kruger

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 31, 2013, 06:57:00 »
"Osoby, które ukończyły szkolenie:
- szkolenie Dowódców Ochotniczych Straży Pożarnych, Naczelników Ochotniczych Straży Pożarnych, Komendantów Gminnych ZOSP RP według programów obowiązujących do 2006 roku,
- szkolenie według Programu szeregowców Ochotniczych Straży Pożarnych według programów obowiązujących do 2006 roku,
- strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych – część I według Systemu szkolenia członków Ochotniczych Straży Pożarnych


Jak rozumieć ten zapis ??
Czy osoby które nie miały BHP i ODO muszą go zrobić tzn. zdać egzamin przed komisją?
Czy osoby które robiły kurs szeregowców przed 2006 zrobiły następnie BHP i ODO muszą zdawać ten egzamin?
OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 01, 2013, 17:37:34 »
Wiele uwag zostało już napisanych. Ze wszystkimi idzie mi się zgodzić, co nie rzadko zdarza się an tym forum.
Dodam od siebie:
Aktualizacja szkolenia wg mnie nie jest potrzebna. Na kurs, który był wcześniej "aktualizacją" szli starsi ludzie, którzy na pewno mają uporządkowane życie zawodowe i nie wiążą przyszłości z PSP. Teraz na siłę próbuje się ich uszczęśliwić.
Nawet zakładając, że potencjalny kandydat zrobił szkolenie przed 2006 r. w wieku 18 lat to teraz ma 27 i jeśli do tej pory nie dostał się do PSP to wspaniała aktualizacja wcale mu w tym nie pomoże (a nawet jeśli to nie będzie to najlepsza inwestycja PSP).

Dokument ukazuje poziom traktowania strażaków z OSP przez mądrali, którzy widzą Nas przez pryzmat słupków i wykresów.

Offline hacek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 315
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 01, 2013, 21:20:46 »
Mam pytanie o te wykazy http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=878
Na żadnym z nich nie ma żadnego szkolenia w KP mojego powiatu. Czy oznacza to, że szkolenia dla OSP z powiatu odbywają się gdzie indziej, czy to, że od co najmniej 2 lat nie został przeszkolony żaden strażak OSP? (w powiecie 46 OSP, w tym 8 KSRG).

Zamierzam wstąpić do OSP w najbliższym czasie, ale ze względu na wiek najwcześniej na szkolenie będę mógł pójść w przyszłym roku.
Nie ukrywam, że będę rozczarowany jeśli na szkolenie będę musiał czekać kilka lat.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 05, 2013, 13:44:15 »
W mojej komendzie zwrócono się do nas z prośbą o zaopiniowanie nowego dokumentu dotyczącego szkoleń. Dlatego usiadłem poczytałem, podumałem i coś spisałem. Moje rozmyślania wrzucam poniżej. Może ktoś ma jeszcze jakieś uwagi i sugestie. Ale nie chodzi mi że jest coś źle bo jest źle aby tylko coś napisać. Tylko konkretny punkt i konkretna propozycja. Ja wiem, że dokument jest bardzo ogólny w porównaniu do poprzedniego. Ale na pewno coś można go ocenić.


III. Podmioty uprawnione do nadzoru i realizacji szkoleń

pkt 4
Organizatorem szkolenia podstawowego strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkoleń specjalistycznych opartych o programy dedykowane dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych jest komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej.

Gdzie są zapisane programy dedykowane. System szkolenia z 2006 roku zawierał programy szkoleń a nowy ich nie ma.



IV. Kwalifikacje i uprawnienia 

pkt  5
Osoby, które ukończyły szkolenie:
·   szkolenie Dowódców Ochotniczych Straży Pożarnych, Naczelników Ochotniczych Straży Pożarnych, Komendantów Gminnych ZOSP RP według programów obowiązujących do 2006 roku,
·   szkolenie według Programu szeregowców Ochotniczych Straży Pożarnych według programów obowiązujących do 2006 roku,
·   strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych – część I według Systemu szkolenia członków Ochotniczych Straży Pożarnych biorących bezpośredni udział
w działaniach ratowniczych z 2006 roku;
zobowiązane są niezwłocznie od ukazania się nowelizacji systemu szkolenia, zdać egzamin teoretyczny i praktyczny potwierdzający nabyte uprawnienia w ramach szkolenia uzupełniającego. Realizację szkolenia uzupełniającego o którym mowa, należy przeprowadzić w wojewódzkich ośrodkach szkolenia PSP zgodnie z zasadami prowadzenia i dokumentowania szkoleń. Po zakończeniu egzaminu z wynikiem pozytywnym, zachowują swoje dotychczasowe uprawnienia.


Zapis jest nieprecyzyjny. W przypadku dowódców, naczelników i komendantów gminnych czy chodzi o szkolenia ukończone przed 2006 rokiem i nie uzupełnione w myśl zapisów Systemu szkolenia z 2006 roku. Czy też osoby które ukończyły szkolenia przed 2006 i uzupełniły je po 2006 w myśl Systemu szkolenia z 2006 roku musze znów podejść do egzaminu aby potwierdzić swoje uprawnienia. Jeśli pomimo uzupełnienia szkoleń w myśl zapisów Systemu z 2006 roku znów należy podejść do egzaminu potwierdzającego posiadane uprawnienia to chyba PSP nie wierzy sama sobie. To samo dotyczy strażaków, którzy ukończyli szkolenie część I. Z proponowanego zapisu wynika, że osoby te zdobyły uprawnienia ale teraz się niedowierza tym uprawnieniom i trzeba je zweryfikować. I do tego jeszcze w wojewódzkich ośrodkach szkolenia. Przecież Ci ludzie mają problem wyrwać się na szkolenie w KP a co dopiero do KW.
Dodatkowo zapis niezwłocznie jest zapisem bardzo nieprecyzyjnym. Dodatkowo jeśli w życie wszedłby proponowany dokument to trudno jest zrealizować niezwłocznie przeszkolenie iluś osób. Tym bardziej, że strażacy w OSP nie są w dyspozycji, w służbie tak jak strażacy w PSP.


pkt 8
Osoby, które ukończyły szkolenie według Programu szeregowców Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkolenie przygotowujące do pracy w aparatach oddechowych, według programów obowiązujących do 2006 roku, zachowują swoje uprawnienia do sprawnego
i bezpiecznego wykonywania zadań ratowniczo-gaśniczych.

Brak konsekwencji. Jedne szkolenia honoruje się a inne nie.

pkt 9
Osoby, które ukończyły Szkolenie operatorów sprzętu wg programów szkolenia obowiązujących do 2006 roku, zachowują uprawnienia do pełnienia funkcji Kierowców-konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP.

Brak konsekwencji. Jedne szkolenia honoruje się a inne nie.

pkt 13
Osoby, które w ramach szkoleń podstawowych dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych odbyły zajęcia praktyczne z zakresu tematyki sprzętu ochrony dróg oddechowych w zastępczych komorach dymowych, zobowiązane są niezwłocznie od ukazania się nowelizacji systemu szkolenia, odbyć w ramach doskonalenia zawodowego ćwiczenia praktyczne (test wydolnościowy i ćwiczenie) w komorze dymowej.

Co oznacza termin zastępcza komora dymowa. Jeśli ktoś odbył zajęcia praktyczne w typowej komorze dymowej nie należącej do PSP to już jest zdyskwalifikowany i musi znów przejść przez komorę?

pkt 14
Wszystkie nabyte kwalifikacje i uprawnienia uznaje się za ważne, pod warunkiem okazania dokumentu potwierdzającego nabycie kwalifikacji i uprawnień w ramach szkoleń strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych, szkoleń w ramach ochrony przeciwpożarowej, również dokumenty potwierdzające odbycie zastępczej służby wojskowej w jednostkach organizacyjnych PSP.

Komu okazać te dokumenty i do kiedy? Przecież, wszystkie szkolenia są rejestrowane w PSP. Teraz mamy wszyscy znów potwierdzać że PSP nas przeszkoliło.

pkt 15
Osoby, o których mowa w pkt. 5 do czasu odbycia szkoleń uzupełniających zachowują uprawnienia do udziału w pomocniczych czynnościach ratowniczych w ramach udzielania pomocy innym służbom i podmiotom ratowniczym, z wyłączeniem działań porządkowo-ochronnych.

Zgodnie z art. 19.1b ustawy o ochronie przeciwpożarowej udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie OSP, którzy przeszli szkolenie pożarnicze organizowane przez PSP. W mojej ocenie żaden akt prawa ogólnie obowiązującego nie stanowi o tym, iż strażacy OSP którzy uzyskali uprawnienia państwowe do udziału w działaniach ratowniczych, tracą te uprawnienia lub muszą je uzupełnić. I żaden akt prawny nie odnosi się do omawianego tu dokumentu. Zgodnie z tą logiką, jeśli ktoś już nabył uprawnienia to je posiada. W innym wypadku należałoby może i poddać szkoleniom uzupełniającym lub mówić o utracie uprawnień przez rzeszę funkcjonariuszy PSP bo nastąpiły jakieś zmiany.


V. Organizacja szkoleń członków OSP

pkt 1
Szczegółowe zasady realizacji szkoleń członków Ochotniczych Straży Pożarnych określają programy szkoleń, zatwierdzone przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

A może byśmy mogli poznać te indywidualne programy szkoleń dla OSP. Chyba że będziemy się opierać na dokumencie z 2006 roku. ale chyba w tym miejscu należałoby się do nich odnieść.

pkt 4
Szkolenia wstępne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy podczas organizacji szkolenia podstawowego strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych należy organizować jako zajęcia uzupełniające na zasadach właściwych dla szkolenia podstawowego w zawodzie strażak, zgodnie 6 z § 8 Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.).

Czy w związku z tym będzie wystawiany dokument potwierdzający odbycie szkolenia wstępnego wydany na podstawie przytoczonego rozporządzenia.

Pkt 8
Na szkolenie podstawowe strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych szkolenia realizowane na poziomie specjalistycznym i dowódczym opartych o programy dedykowane dla członów Ochotniczych Straży Pożarnych mogą być przyjmowani strażacy Państwowej Straży Pożarnej i innych jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz osoby kierowane przez urzędy pracy.

A kto będzie wysyłał na badania lekarskie osobę skierowaną na szkolenie przez urząd pracy? Pewnie urząd pracy. A kto w takiej sytuacji słuchacza wyposaży w umundurowanie i sprzęt, które posiadają aktualne świadectwa dopuszczenia do użytkowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej. PSP czy OSP? I kto nakaże OSP użyczyć umundurowanie i wyposażenie obcej osobie.


VI. Przygotowanie, organizacja i przebieg egzaminu potwierdzającego nabyte uprawnienia członków Ochotniczych Straży Pożarnych

pkt 1
W komisji egzaminacyjnej w charakterze obserwatora może zasiadać przedstawiciel Związku Ochotniczych Straży Pożarnych właściwego szczebla. Ustalenia w przedmiotowym zakresie podejmie organizator szkolenia.

W jakim charakterze przedstawiciel ZOSP miałby uczestniczyć w egzaminie. Nie każdy funkcyjny ZOSP posiada odpowiednią wiedzę. Sprecyzowałbym, iż chodzi tu o przedstawiciela posiadającego odpowiednie przeszkolenie np. dowódcę, naczelnika lub komendanta gminnego.

pkt 4
Przedstawicielowi Związku Ochotniczych Straży Pożarnych uczestniczącemu w pracach zespołu egzaminacyjnego nie wolno udzielać zdającym żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani dyskutować, czy komentować ich treści i zapisów, zgłaszać komisji egzaminacyjnej wniosków

Skoro już ta osoba jest w komisji to dlaczego ma być dyskryminowana. Stąd i konieczność uwzględnienia uwagi z pkt 1.

pkt 12
Przystąpienie do części praktycznej egzaminu końcowego, o którym mowa w pkt. 11 uwarunkowane jest również odbyciem/realizacją w ramach szkolenia podstawowego
i szkoleń uzupełniających strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych:
·   szkolenia okresowego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy,
·   z wynikiem pozytywnym ćwiczenia praktycznego (test wydolnościowy i ćwiczenie) w komorze dymowej,
·   szkolenia w zakresie pracy w radiowej sieci UKF ochrony przeciwpożarowej,
·   treści programowych w zakresie kierowania ruchem drogowym.

Jak rozumieć kwestię szkolenia okresowego w zakresie bhp w OSP. Nie istnieje podstawa prawna regulująca szkolnie okresowe w tej materii. A skoro nie ma podstawy prawnej to w wielu powiatach nie ma szkoleń okresowych z bhp. Art. 19.1b ustawy o ochronie kwestie ważności określa tylko w stosunku do badań lekarskich. W związku z tym nasuwają się pytania:
1.   Na jakiej podstawie przeprowadzać okresowe szkolenia bhp?
2.   Kto ma te szkolenia przeprowadzać dla OSP?
3.   Na czyj koszt?
Jak na razie nikt nie potrafi odpowiedzieć na te pytania wałkowane już od kilku lat.

pkt 18
Słuchacz, który z przyczyn losowych nie przystąpił do egzaminu końcowego lub poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, określonym przez organizatora szkolenia. Egzaminy w ramach terminów dodatkowych przeprowadza się zgodnie z zasadami egzaminu końcowego.

W obecnym czasie często zdarza się, że strażak uczestniczy w szkoleniu a na egzamin nie przychodzi ze względu na wykonywaną pracę. Jest to oczywiste i nie można takiej osoby zmusić do rezygnacji z pracy. Aby wystąpić naprzeciw takim problemom proponuję dodać zapis stanowiący iż, osoba taka może przystąpić do zaliczenia podczas najbliższego lub kolejnego egzaminu na podobnym szkoleniu.


VII. Zasady dokumentowania szkoleń

pkt 8
Z przebiegu szkoleń opartych o programy dedykowane dla członów Ochotniczych Straży Pożarnych sporządzana jest dokumentacja szkoleniowa w postaci:
·   karta skierowania na szkolenie (załącznik nr 2),
·   decyzja organizatora o rozpoczęciu szkolenia,
·   plan zajęć,
·   dziennik lekcyjny (załącznik nr 3),
·   decyzja właściwego Komendanta Wojewódzkiego w sprawie powołania Komisji egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu końcowego,
·   arkusz ocen z egzaminu (załącznik nr 4),
·   protokół komisji egzaminacyjnej (załącznik nr 5),
·   zaświadczenie o ukończeniu szkolenia których mowa w pkt. 2 (załącznik nr 1),
·   ewidencja wydanych zaświadczeń których mowa w pkt.5 (załącznik nr 6).

Czy karta skierowania na szkolenie (załącznik nr 2) nie powinna zawierać klauzuli o udzieleniu zgody na przetwarzanie danych osobowych (chodzi głównie o numer PESEL).
I po co komu adres zamieszkania strażaka OSP? Skoro mamy go identyfikować po nr pesel to po co adres?


WNISKI

Stworzono propozycję nowego dokumentu, który tak naprawdę oprócz zapisów że jak strażak z OSP pójdzie do pracy w PSP to od razu może jeździć do działań, nie wprowadza nic nowego. Poprzedni dokument z 2006 roku miał nieprecyzyjne zapisy. Ten nowy jeszcze bardziej jest nieprecyzyjny. Dotychczasowy dokument opisywał jakie zagadnienia powinien umieć strażak ochotnik. nowy dokument nic o takich sprawach nie wspomina. Poprzedni dokument stawiał w jakimś stopniu nacisk na doświadczenie. Na następny szczebel w hierarchii można było się wspiąć po upłynięciu jakiegoś czasu. Teraz nie jest to określone. Wiec dowódcą można zostać od razu po.... no właśnie po czym i po ilu.

Nie konsultowanie dokumentu z ZOSP można odebrać jako coś o was ale bez was. Pomijam fakt z kim to w ZG ZOSP konsultować. Ale społeczeństwo obywatelskie wymagałoby aby konsultować to z przedstawicielami organizacji, której dany dokument dotyczy.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 07, 2013, 12:38:43 »
Po co są wprowadzane zmiany w systemie szkolenia OSP?  :wall:
Tu jest odpowiedź:  :kwit:
http://www.straz.gov.pl/data/other/zmiany_w_syst._osp_6.02.13.pdf

Offline hacek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 315
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 07, 2013, 12:47:16 »
Jeśli te zmiany dążą do tego, że ochotnicy i zawodowcy będą szkoleni tak samo (tak jak jest w innych krajach), to jestem całkowicie za.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 07, 2013, 12:50:00 »
Jeśli te zmiany dążą do tego, że ochotnicy i zawodowcy będą szkoleni tak samo (tak jak jest w innych krajach), to jestem całkowicie za.

Z tym, że szkolenia dla OSP będą prowadzone przez WOSzP i będziesz czekał na taki kurs 10 lat, bo w pierwszej kolejności pójdą strażacy PSP przyjęci z ulicy.
Gdzie jest napisane, że szkolenia dla ochotników i zawodowców będą takie same?
Kurs w zawodzie strażaka jednoetapowy trwa prawie 6 miesięcy w systemie skoszarowanym, a strażaka OSP ponad 100 godzin w systemie weekendowym.
Ukończenie kursu podstawowego, technicznego KPP (szkolenie OSP) przez strażaka PSP uprawnia, go udziału w akcjach do czasu wysłania na kurs jednoetapowy.
Czytaj ze zrozumieniem  :kwit:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2013, 12:55:19 wysłana przez grzela »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 07, 2013, 20:10:26 »
Czegośnie rozumiem. Z przytoczonego powyżej przez Grzelę dokumentu wynika, że w dotychczasowym Systemie szkolenia ... wprowadza się zmiany. Ja dostałem do zaopiniowania dokument wrzucony tu przez Miko. Czyżbyśmy mówili o dwóch różnych dokumentach? Czy też mi się coś namieszało?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zmiany w szkoleniach OSP
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 08, 2013, 08:21:54 »
Czegośnie rozumiem. Z przytoczonego powyżej przez Grzelę dokumentu wynika, że w dotychczasowym Systemie szkolenia ... wprowadza się zmiany. Ja dostałem do zaopiniowania dokument wrzucony tu przez Miko. Czyżbyśmy mówili o dwóch różnych dokumentach? Czy też mi się coś namieszało?

Do czasu wprowadzenia zmian - projekt z 21 marca 2013 r. wprowadza się zmiany w starym systemie szkolenia z 2006 r.

Cyt. z projektu:

Cytuj
VIII.POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1.Wraz z podpisaniem zasad organizacji szkoleń członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych tracą ważność zalecenia i ustalenia zawarte w dokumentach:
1.Pismo KG PSP znak: BS-II-1422/1-1/13 z dnia 06 lutego 2013r.
2. pismo KG PSP znak: BS-I-1424/4-1/12 z dnia 02 marca 2012r.
3. pismo KG PSP znak: BS-II-0754/20-1/10 z dnia 02 września 2010r.
4. pismo KG PSP znak: BS-I-1424/11-2/09 z dnia 04 grudnia 2009r.
5. pismo KG PSP znak: BS.IY-1442/8-2/08 z dnia 10 kwietnia 2008r.
6. pismo KG PSP znak: BS-II-0120/1-7/07 z dnia 27 lutego 2007r.