Autor Wątek: Syreny Elektroniczne  (Przeczytany 13421 razy)

Offline piotras

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Syreny Elektroniczne
« dnia: Styczeń 25, 2006, 11:32:42 »
Witam! mam małe pytanko czy któraś jednostka OSP posiada moze syrene elektroniczną?? jesli tak jak sie ta syrena sprawuje? ma lepszy zasieg niz ta zwykła silnikowa? działa pod selektywnym?

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Syreny Elektroniczne
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 25, 2006, 11:38:47 »
Oczywiście, że działa pod selektywne :). Mamy taką syrene od sierpnia i jak na razie nie narzekamy. Co prawda mieszkańcą się dźwięk nie podoba, bo faktycznie chodzi jak rozpędzający się ścigacz, ale wydaje mi się, że ja, który mieszka dość daleko słyszę ją lepiej. Minusem w naszej jest to, ze są długie przerwy między sygnałami. W tradycyjnej nie ma praktycznie żadnej, bo jak zwalnia to zaraz się rozpędza, a w naszej jest około 5-7 sekund.. Słyszałem, że można to zmniejszyć. Dodtkowe ciekawostki to to, ze ma kilka rodzaji sygnałów alarmowych, nie tylko modulacji, ale i tonacji, a także można do niej podłączyć mikrofon i krzyczeć, że się pali oraz wygłaszać "przemówienia" heh.. Koszt ponad 4tys zł, a wyglądem przypomina kiść winogron heh

Pozdro

Młodzik

  • Gość
Syreny Elektroniczne
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 25, 2006, 13:51:51 »
tak jak mowil przedmowca, syrena dziala pod selektywnym :), u nas zadnych przerw miedzy sygnalami nie ma, lecz jest jednak troszke cichsza niz tradycyjna silnikowa, a co mozliwosci mowienia przez mikrofon.. mamy cos takiego ale jeszcze nikt z tego nigdy nie korzystal :P nie wiem czy kiedykolwiek sieprzyda, ostatnio zamontowalismy centralke ktora podczas alarmu wysyla do wszystkich wczesniej zaprogramowanych numerow smsa o tresci np "wyje syrena" a nastepnie dzwoni po bodajze 5-10 sek. do kazdego, system taki jest bardzo dobry, szczegolnie w zimie kiedy wiekszosc ma szczelnie pozamykane okna, poleceam

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Syreny Elektroniczne
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 25, 2006, 22:23:49 »
A jak wygląda te urzadzenie? Prosil bym o jakies fotki lub link na ktorym mozna je zobaczyc

Offline toma

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Syreny Elektroniczne
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2006, 12:01:41 »
Emil więcej informacji na temat tych urządzeń znajdziesz tu http://www.strazak.pl/forum/index.php?showtopic=1402

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Syreny Elektroniczne
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 26, 2006, 21:15:20 »
Młodzik wydaje mi się, ze to zalezy od głośności syreny. Możliwe, że macie słabszą jakosciowo niz wasza poprzednia elektryczna. Elektryczne też miały swoje moce i zasięgi bodajże od 4 do 7 km ;) Pozdro  

Offline piotras

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Syreny Elektroniczne
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 27, 2006, 00:19:24 »
a mozecie mi podac strony na ktorych zobacze jak wygladaja te syreny ewentualnie prosze o przesłanie fotek jak wygląda to na Waszych remizach (piotrek83_19@interia.pl) i jeszcze jedno podajcie mi przyblizony zasieg (w km) tych syren i jakie mocne są te tuby?  

Offline strażakL

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Syreny Elektroniczne
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 27, 2006, 13:03:45 »
eeeeeeeeeeeeeeeee tam, możecie sobie ględzić ile chcecie o tych wynalazkach, a ja uważam że i tak najlepsza jest tradycyjna syrena alarmowa, przynajmniej pod tym względem pozostańmy tradycjonalistami

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Syreny Elektroniczne
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 01, 2006, 20:09:16 »
u nas w miasteczku są 2 syreny. 1 elektryczna i1 zwykykła, ponieważ miasto choć ma 5 tys to jest bardzo rozległe a remiza na samym końcu miasta i jak by mi przyszło biec taki hektar to załamka bo mieszkam na drugim końcu. Ostatno zamontowaliśmy system powiadamia SMS i bardzo polecam bo w zime przy zamknietym oknie trzeba mieć dobry słuch aby coś usłyszeć  

Offline bulson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • OSP i PSP
Syreny Elektroniczne
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 01, 2006, 20:34:18 »
Cytuj
Ostatno zamontowaliśmy system powiadamia SMS i bardzo polecam
A ile tak centralka kosztuje ?? czego ona używa do wysyłania sms-ów?? Co jednostka oprócz syreny musi posiadać żeby coś takiego zamontować??

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Syreny Elektroniczne
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 01, 2006, 21:10:08 »
puszka ta jest podpieta pod selektywne kosztuje 1600zł, chyba że opcja z klawiaturą to chyba+600zł ale to jest zbędne. Zawiera się umowe z operatorem sieci komórkowej na abonament najlepiej(u nas jest Orange bo jest najlepszy zasięg w remizie).Gostek wkłada karte do urządzenia, telefon można zhandlowć, zapisuje w nim numery telefonów i treść SMSa( u nas jest Alarm pożarowy OSP). Nie można z tego dzwonić, ani na ten numer też. W naszej puszce zapisuje się max 64 osoby, ale jest wpisane jakeś 16- te które nie mogą słyszeć syreny a ci blisko to słyszą.

Offline piotras

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Syreny Elektroniczne
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 01, 2006, 21:41:31 »
miqqru a mozesz mi powiedziec ile kosztuje sama syrena?! my chcemy zostawic podobnie (jak u Was) mechaniczna a tą elektroniczną podpiąc razem pod jedno selektywne tzn w razie W odpalane byłyby 2 od razu a i jak mozesz to wyslij mi na emaila swoj numer gg  

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Syreny Elektroniczne
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 02, 2006, 17:45:23 »
u nas ta syrena kosztowała ok 12 tys zł. Przy naszym selektywnym w remizie jest zamontowany przekaźnik sygnału do tej elektronicznej  

Offline wojcer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Syreny elektroniczne, wojna z tradycjonalistami :)
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 06, 2006, 09:19:43 »
Witam
Jak czytam odnośnie syren - "bądźmy tradycjonalistami używajmy syren wirnikowych" to mnie śmiech ogarnia. Jeżeli ktoś planuje zakup nowej syreny to w tej samej cenie kupi syrene elektroniczną zasilaną z 1 fazy, z zasilaniem rezerwowym (tydzien pracy) i z wieloma bajerami. To tak samo jakym powiedział - nie kupujmy nowego samochodu strażackiego - jeździjmy nadal naszym wysłużonym żukiem którego trzeba odpalać na korbe albo zapych :)))))))))
robilem male rozeznanie w syrenach el., sa na naszym rynku niemieckie w cenie dobrego samochodu ale rowniez polskie - parametry maja takie same jak podaj producent ale są 2 razy tansze. widzialem syrene Platana - Digitexa zainstalowana w Łebie w OSP - 2 głośniki szczelinowe - rewelka. Po jej włączeniu nie odpada tynk ze ścian. Mozna ustawic głośniki w dowolnym kierunku i oczywiscie podlaczy ja do selektywnego i nawijac z niej komunikaty.

Pozdrawiam wszystkich tradycjonalistow :)

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Syreny elektroniczne, wojna z tradycjonalistami :)
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 06, 2006, 12:20:25 »
 A ma moze ktoś aktualny cennik tych syren i jak one maja sie do tych tradycyjnych ?

Offline wojcer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Syreny elektroniczne, wojna z tradycjonalistami :)
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 06, 2006, 14:35:14 »
bylem na stronie digitexa, teraz juz platana, mozna sciagnac ten cennik, ludzie wystarczy wpisac "syreny elektroniczne" w google i masz strony

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Syreny elektroniczne, wojna z tradycjonalistami :)
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 06, 2006, 20:04:14 »
Wojcer.
Zamontuj ją sobie i mieszkajac kilometr od niej niech cie obudzi w nocy powodzenia
Całe szczęście że mam jeszcze pagera.

pozdro

Offline masakła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Syreny elektroniczne, wojna z tradycjonalistami :)
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 06, 2006, 20:51:49 »
Zgadzam się z Krzyśkiem, tradycyjne syreny wirnikowe są używane od lat i jeszcze długo tak zostanie, oczywiście idziemy z duchem czasu, i będą występowały przypadki montowania syren elektronicznych, ale większość za pewne pozostanie przy swoich starych syrenach wirnikowych. A wracając do zasilania awaryjnego, to gdzie nie ma prądu przez tydzień??? Chyba w czeczenii. Pozdrawiam wszystkich ceniących tradycję.

Offline Marcin Grzelaczyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
  • http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831
    • MG
Odp: Syreny elektroniczne, wojna z tradycjonalistami :)
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 06, 2006, 20:53:10 »
Nasza stara tradycyjna syrena wirnikowa wyrwie z trumny nieboszczyka a ciekawe czy ta nowa to zrobi?
Marcin - Kleczew - Wielkopolska - Poland http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831

Offline LeeTWIN

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Syreny elektroniczne, wojna z tradycjonalistami :)
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 06, 2006, 21:37:10 »
Owszem, technologia idzie do przodu, ale jak na razie nie ma następcy syreny wirnikowej. W miejscowościach o rzadkiej zabudowie nie ma szans usłyszenia syreny elektronicznej, no chyba, że będzie ich z 5 w danej miejscowości.

Offline masakła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Syreny elektroniczne, wojna z tradycjonalistami :)
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 06, 2006, 21:59:48 »
A więc koszt zakupu razy pięć. No i opłacalne ????????

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Syreny elektroniczne, wojna z tradycjonalistami :)
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 07, 2006, 07:29:29 »
My na remizie mamy zamontowaną starą, dobrą syrene wirnikową, mimo tego, ze syrena jest bardzo głośna to nie słychac jej juz w promieniu ok. 600 m. U mnie w domu syreny w ogole nie słychac a mieszkam na tej samej ulicy, przy ktorej połozona jest remiza, kilka lat temu nasza syrena była połączona ze syreną na byłym zakładzie kamieniarskim obok mojego domu to bylo wiadomo, ze cos sie dzieje, tylko ze teraz zakład zostal wyburzony razem ze syreną. Ale z tego co tu widzę to elektroniczna też pewnie nieda sobie rady.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Syreny elektroniczne, wojna z tradycjonalistami :)
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 07, 2006, 16:01:18 »
U mnie w miejscowości są dwie syreny. Wirnikowa na remizie, a elektroniczna na Urzedzie Miasta i Gminy. Jak nie jedna to druga obudzi bo nieźle je słychać. Super połączenie.

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odp: Syreny elektroniczne, wojna z tradycjonalistami :)
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 07, 2006, 17:55:33 »
jaka wojna generalnie fundusze decyduja....nie każdy jeździ limuzyna
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline bulson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • OSP i PSP
Odp: Syreny elektroniczne, wojna z tradycjonalistami :)
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 07, 2006, 23:56:26 »
Zależy jaką moc ma. Jeżeli będzie miała malutki silniczek to się nie dziwie że jej nie słuchać. U mnie jest zamontowana stara poczciwą wirnikowa i nic jej nie zastąpi. Jak się nią dużej przetrzyma to wpada w taki rezonans że można ogłuchnąć a jej dźwięk jest słyszany w promieniu ponad 3-5 km i słychać ja dość dobrze jak na taką odległość. U mnie w gminie wszystkie jednostki maja wirnikowe i czasami jest słychać nawet jednostki oddalone ponad 10km od nas więc nikt mi nie powie że elektroniczną będzie w takiej odległości słychać.