Autor Wątek: Syreny Elektroniczne  (Przeczytany 13420 razy)

Offline wojcer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Syreny elektroniczne, wojna z tradycjonalistami :)
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 10, 2006, 12:57:58 »
Widze ze udalo mi sie sprowokowac dyskusje :)
Myslalem ze my mlodzi ochotnicy jestesmy otwarci na nowosci ale z tego co widze to jeszcze komuna smierdzi, zostanmy przy starych wysluzonych wirnikach bla bla...
Ludzie - syreny odchodza do lamusa, zmienia sie ich funkcja - one nie mają budzić ochotników w nocy - do tego sluża pagery i telefony komorkowe, syreny maja alarmowac ludnosc, a elektroniczne daja mozliwosc przekazywania komunikatow czego wirnikowe sie nie naucza :)
a koszty? - ile placicie za syrene wirnikowa? pewnie nawet nikt nie wie bo tyle lat wisza stare berety, nowa kosztuje min 5 koła, wiec za ta cene sa juz pozadne elektroniczne.

pozdrawiam wysluzonych lubiacych wirniki

PS: w domu macie jeszcze czarno-biale telewizory i jezdzicie duzymi fiatami? przeciez tyle lat nam służyły :)


Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Syreny elektroniczne, wojna z tradycjonalistami :)
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 10, 2006, 13:57:29 »
Cześć,
nasza stara syrena wirnikowa choć wysłużona to ciągle ma się dobrze - wydaje mi się że jest starsza ode mnie czyli ma ponad 30 wiosenek i nigdy nie słyszałem by ktoś coś przy niej musiał majstrować - nie wiem czemu to poprzednik koniecznie chce uznać za jej wadę - dla mnie jak coś latami działa sprawnie to raczej jest zaleta.
Co do funkcji alarmowania strażaków to niestety ale jeszcze bardzo dużo jednostek jest alarmowane przez syreny... bardzo wiele jednostek nawet nie ma zdalnego załączania syreny (przykład mojej gminy 6 jednostek z syrenami, w tym 3 mają stację DSP do zdalnego załączania, jedna jednostka ma moduł GSM).
Co do przekazywania komunikatów to ja jestem ciekaw jak często posiadacze syren elektronicznych korzystają z tej funkcji? Możecie podać przykład gdy przez syrenę była alarmowana okoliczna ludność bo ja jakoś (chyba trzeba napisać na szczęście) nie miałem z czymś takim do czynieni.
Niezaprzeczalną zaletą syreny elektronicznej jest to, że ma rezerwowe zasilanie - to na pewno może się przydać...
Podsumowując jeśli instalacja nowej syreny to można rozważać czy elektroniczna czy wirnikowa - wszystko zależy od tego jakie by miały mieć przeznaczenie, natomiast wymiana starej wirnikowej na nową elektroniczną raczej tylko dla tych co mają za dużo kasy... ja na pewnie wolałbym kupić kilka pagerów.

Sylwek

PS: gdyby czarno-biały telewizor kiedyś się nie zepsuł pewnie by nie został kupiony kolorowy dla samych kolorków, gdyby fiata nie zjadła rdza nikt by go nie wywalił na złom - trochę nie trafione przykłady bo oba te sprzęty w przeciwieństwie do syren wirnikowych się wyeksploatowały i trzeba było je odesłać na emeryturkę... syreny też pewnie się kiedyś skończą... ale na razie działają :)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Syreny elektroniczne, wojna z tradycjonalistami :)
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 10, 2006, 18:16:49 »
Widze ze udalo mi sie sprowokowac dyskusje :)
Myslalem ze my mlodzi ochotnicy jestesmy otwarci na nowosci ale z tego co widze to jeszcze komuna smierdzi, zostanmy przy starych wysluzonych wirnikach bla bla...
PS: w domu macie jeszcze czarno-biale telewizory i jezdzicie duzymi fiatami? przeciez tyle lat nam służyły :)


Uważam że cała ta dyskusja to reklama a gościu jest z firmy handlującej takimi syrenami.

Znam jednostkę która miała zepsutą syrenę i postanowili kupić "nowość" w postaci syreny elektronicznej. Z tym, że oprócz tego, że zapłacili majątek to jeszcze niestety prawie nikt tej syreny nie słyszał.
Proponuję zapoznać się z jakimkolwiek materiałem na temat roznoszenia się dźwięku w atmosferze. Można wtedy stwierdzić, że syrena elektroniczna faktycznie może dorównać w głośności syrenie wirnikowej ale nie dorówna jej w odległości przenoszenia dźwięku. Jest to droga krótsza nawet o 50%.
A ogłaszanie komunikatów przez głośnik syreny to chyba na pielgrzymce do Częstochowy bo syrena służy do alarmowania.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Syreny elektroniczne, wojna z tradycjonalistami :)
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 10, 2006, 20:28:43 »
W sąsiedniej jednostce, chlopaki zakupili jakis czas temu syrene elek. i teraz "plują sobbie w brode" bo muszą używać starej, poczciwej wirnikówy. Elektroniczna to najwyzej nadaje sie do kościoła zamiast dzwonów, albo na plac zabaw przynajmniej dzieci bedą miały ucieche. Nie wszystkie jednostki posiadają pagery itp. i to syrena musi budzic w nocy strazakow.

Offline toyota

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Elektroniczne syreny
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 05, 2007, 15:58:45 »
witam mam prośbę do doświadczonych strażaków o elektroniczną syrenę HSS513/12głośników ,jakie są wasze opinie na jej temat ,czy sprawdza się w straży ???  pilnie prosze o pomoc

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Elektroniczne syreny
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 05, 2007, 17:15:38 »
Witam!
Kiedyś dzwoniłem do firmy która sprzedaje takie cuda. Cena od okolo 4000zł do 25150zł i jest maly problem a mianowicie syrena elektryczna w nocy obudzi strażaków i nietylko, a elektroniczna nie tak mówił ten gościo.
Pozdrawiam
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Elektroniczne syreny
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 06, 2007, 08:06:46 »
Kilka opinii pojawiło się w tym temacie:
http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=264.msg2106#msg2106
i w dziale ochotników ktoś kiedyś założył temat na o tych syrenach - przeniosłem go do sprzętu i dołączyłem tę, nową dyskusję, żeby wszystko było w jednym miejscu

Pozdrawiam, Sylwek
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2007, 08:08:34 wysłana przez Sylwek »

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Syreny Elektroniczne
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 10, 2013, 18:46:33 »
Witam,

odkopię ten temat po kilku latach ale nie ma sensu pisać nowego bo i w tym jest sporo informacji. Moi drodzy mianowicie  mamy nową remizę na której nie zaprojektowano miejsca dla syreny :gwiazdki: Obecnie alarmowani jesteśmy za pomocą syreny na starej remizie + smsy. Nadszedł jednak wreszcie czas na zakup nowej na nowy budynek ( montaż jest mozliwy ew na kominie wentylacyjnym lub na słupie jaki można by dostawić.  Naczelnik (jestem zastępca) obstaje przy syrenie Digitex DSE-900S lub DSE-1200S. Opinie o modelach DSE-600 jak sam wyczytał są mizerne. Sam nie mam dobrego zdania o takim sprzęcie bo też negatywy o tym słyszałem. Ale chciałbym faktów. Jaki zasięg mają takie syreny model 900 i 1200? niestety facet z digitexu ,który był u nas nie potrafił tego określić i się dowie ale mówi ,że starczy :szalony: Oczywiście waga tez ma znaczenie ale 8 głośników z ramą i wzmacniaczami waży jakieś + -  80 kg . Tyle też może ważyć syrena wirnikowa o zasięgu 4-6 km... Nie chce mi się wierzyć że tyle da radę elektryczna. W gminie chcą jednak aby system działał na zasilaniu awaryjnym w razie braku prądu (na akumulatrorach) co przy elektrycznej da radę ale koszt całości policzono na ok 13 000 ( za model 900) i ok 20 000 za model 1200) Czy i jak da radę zainstalować takie coś do syreny wirnikowej ( poza tym są sms-y więc nie jest to aż tak ważne moim zdaniem) Jeśli ktoś ma system syren elektrycznych proszę o opinię. Kazde info jest cenne bo musimy sie sprężać póki jest na to jakaś kasa.

Co jest lepszym rozwiązaniem?

P.S Na starej remizie syrena wirnikowa też będzie zintegrowana i będzie się włączała ale ona już nie ma takiego zasięgu jak kiedyś...
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2013, 18:49:34 wysłana przez Marcin1986 »

Offline Florian.998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Syreny Elektroniczne
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 10, 2013, 20:52:51 »
Nie wiem, może jestem starej daty ale moim zdaniem syreny elektroniczne nie mają takiego zasięgu słyszalności jak wirnikowe. Po za tym cena. Największą syrenę 5,5kw kupisz za trochę ponad 6 tys. zł.
A nie 20 tys.!
Elektroniczna jest czasami pomocna bo ma więcej opcji - np. powiadamianie głosowe. Ale kto tego używa?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Syreny Elektroniczne
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 10, 2013, 22:54:38 »
U nas elektroniczną słychać bardzo dobrze nawet w miejscowościach położonych dalej o 6km w linii prostej. Sęk w tym, że słabo słychać je u  nas...
Mamy i wirnikową i elektroniczną + smsy. Jeśli wiadomo, że trzeba wyjechać na dwa auta i potrzebni będą ludzie - załączamy dodatkowo wirnikową "z palca" - słychać ją bardzo dobrze w obszarze, w którym mieszkają nasi strażacy. Z elektroniczną bywa różnie.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!