Autor Wątek: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP  (Przeczytany 23312 razy)

Offline BartekOsa

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« dnia: Luty 10, 2013, 20:42:50 »
Proponuję, aby w tym wątku toczyła się dyskusja dotycząca nowego ograniczenia wiekowego w regulaminie rekrutacji do SA PSP. Dla jasności, chodzi o ten zapis:
"nieprzekroczenie 23 roku życia do dnia rozpoczęcia roku szkolnego, tj. 02 września 2013 r. (podania osób urodzonych przed dniem 02 września 1990 roku będą odrzucane)"

Myślę, że z dnia na dzień będzie przybywało na tym forum osób, które zostały pozbawione możliwości startu do SA PSP i tutaj będziemy wspólnie podejmowali jakieś działania zmierzające do przywrócenia nam prawa do rekrutacji.

tomoatomo

  • Gość
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2013, 20:52:18 »
łączę się w bólu, lipiec 1990  :cooo:

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2013, 21:10:50 »
Zastanawiam się nad pismem do KG i jednej ze szkół, w którym prosiłbym o szczegółowe wyjaśnienie kwestii nagłej zmiany limitu wiekowego. Na początek zacząłbym indywidualnie, potem możnaby napisać coś zbiorowego, najlepiej opatrzonego opinią kogoś w rodzaju prawnika (który oczywiście podzieliłby nasze uwagi na ten temat)
Plus ratio quam vis

Offline Feo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 346
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 10, 2013, 22:21:19 »
O co chodzi z tą zmianą?Przecież do aspirantki był 23 lata limit.
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2013, 22:24:32 wysłana przez Feo »

Offline BartekOsa

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 10, 2013, 22:37:06 »
Tak, był limit 23 lata, ale rocznikowo, więc wszyscy urodzeni w 1990 roku powinni być dopuszczeni, tak samo jak kandydaci w latach ubiegłych. Psikus polega na tym, że z rocznika 1990 mogą podejść do egzaminów osoby urodzone po 2 września  :wall:

Offline Feo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 346
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 10, 2013, 22:50:05 »
A, rozumiem. No niezbyt miło.

Offline BartekOsa

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 11, 2013, 00:34:14 »
Aby zacząć działać, najpierw trzeba ustalić, kto może wpłynąć na zmianę tej decyzji. Aby się upewnić, zapoznałem się z:

-Ustawą z dnia 24 sierpnia 1991 roku o Państwowej Straży Pożarnej
-Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 sierpnia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej.


Z dokumentów tych wynika, że:

- Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej sprawuje nadzór nad:
1) Szkołą Główną Służby Pożarniczej, w zakresie wykonywania przez nią zadań jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej,
2) pozostałymi szkołami, jednostkami badawczo-rozwojowymi Państwowej Straży Pożarnej oraz w zakresie dydaktycznym nad ośrodkami szkolenia w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej,

-Komendant szkoły PSP dokonuje wstępnej kwalifikacji podań i dołączonych do nich dokumentów, w wyniku której osobie nie spełniającej warunków określonych w § 2 pkt 1 lit. a) i pkt 2 oraz w § 3 zwraca złożone dokumenty, podając przyczyny nie zakwalifikowania do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

-Do przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i egzaminu wstępnego komendant szkoły PSP powołuje komisje:
1) rekrutacyjną,
2) egzaminacyjną.
Komisja rekrutacyjna, po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego oraz na podstawie protokołu komisji egzaminacyjnej, sporządza protokół zawierający listę osób wstępnie zakwalifikowanych do służby kandydackiej.


Myślę, że dość istotną sprawą jest fakt, że:
Od 11 lipca 2008 roku komendantem SA PSP w Krakowie jest st. bryg. mgr inż. Bogusław Kogut.
Od 2008 roku Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej jest gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz.

Od początku ich kadencji (jeśli się mylę to poprawcie) obowiązywała zasada, że wiek liczy się rocznikowo. Zostało to ustalone na podstawie ustawy, która do dnia dzisiejszego nie uległa zmianie. Czy to nie oznacza, że wprowadzając w tym roku zapis o 2. września podważyli prawidłowość przepisów, które sami tworzyli przez tyle lat...?

Kontakt:
Komendant Główny PSP
tel. (0-22) 523 39 00, fax (0-22) 523 30 16
ul. Podchorążych 38
00-463 Warszawa
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej lub upoważniony Z-ca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej przyjmuje interesantów w sprawach skarg, wniosków, zażaleń i odwołań raz w tygodniu (poniedziałek w godz. 15.00 - 17.00).

Biuro Kontroli, Skarg i Wniosków (w Komendzie Głównej)
tel. (0-22) 523 34 40, fax (0-22) 523 33 50

Komendant SA PSP w Krakowie:
tel. (12)6460100

Niestety nie znalazłem numeru do członków komisji rekrutacyjnej, jedynie do sekretariatu SA PSP w Krakowie:
tel. (012) 646 01 00, 646 01 10
fax (012) 646 01 99
os. Zgody 18, 31-951 Kraków


Według mnie dobrze byłoby odwiedzić Pana Komendanta w jakiś poniedziałek o 15. Ja mam do Warszawy 400km, może znajdzie się ktoś mieszkający bliżej?
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2013, 00:54:51 wysłana przez BartekOsa »

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 11, 2013, 08:22:55 »
Dobrze byłoby właśnie aby umówił się z KG PSP ktoś mieszkający blisko i opowiedział mu osobiście o wszystkich problemach.
Pisma czasami mogą być nieodczytane osobiście przez Komendanta...

Nie zapomnijcie poruszyć tematu Ratownictwa Medycznego.
Albo niech umożliwi przyjęcie dyplomów w dniu egzaminu albo niech w ogóle te punkty usunie.
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline kazban4

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
  • dum pugnas victor es.
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 11, 2013, 12:27:47 »
Niech każdy indywidualnie na razie działa, żeby nie było że powielamy to samo pismo do KG. Jak zobaczą pisma o tej samej treści to wszystkie wylądują w koszu. Każdy niech zdaje relacje jak to załatwia, i piszemy odzew tutaj. Jak to nic nie da to walimy zbiorówkę współpracując już z prawnikami i tyle.

Offline dudley1990

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 11, 2013, 12:31:18 »
jestem z wami 26 marzec

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 11, 2013, 13:03:41 »
Z tego co wiem KG też czyta forum ,wiec o sprawie powinni sie dowiedziec, ja jestem z 27 sierpnia xD
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

Offline Moqill

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 353
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 11, 2013, 13:47:39 »
Nie miło. Bardzo nie miło. Życzę powodzenia w załatwieniu sprawy.

Offline ricco

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 12, 2013, 10:20:45 »
Z SA PSP Poznań ubiegły rok:

"świadectwo dojrzałości lub świadectwo ukończenia szkoły średniej i nie przekroczyła 23 roku życia – jeżeli ubiega się o przyjęcie do służby kandydackiej w szkołach aspirantów Państwowej Straży Pożarnej,"

Z SA PSP Częstochowa ubiegły rok:

"Warunkiem ubiegania się o przyjęcie do szkoły aspirantów Państwowej Straży Pożarnej jest:

    wykształcenie średnie,

    wiek do 23 lat,"

Czyli panowie Kraków robi wszystko z rozporządzeniem...

wiek do 23l lub nie przekroczył 23 roku życia to to samo...  i nie ma mowy tu o dyskryminacji ludzi urodzonych przed dniem 02 września 1990 roku. Każdy wie kiedy kończy 23 lata i rok temu już tak było w rozporządzeniu.


Może trochę jaśniej, odwrócimy sytuacje np. w Polsce osoby pełnoletnie to jest 18l mogą spożywać alkohol. Czyli osoby które rocznikowo mają 18lat  - czyli roczniki '95 ale nie sprzedadzą alkoholu osobie która jest rocznikiem '95 ale urodzona np. w lipcu. Czy ten z rocznika 95 ur. w lipcu jest dyskryminowany bo nie ma ukończonego wieku 18l ale rocznikowo jest ? ODP brzmi nie!!! To nie jest niczyja winna, że ktoś się urdził wcześniej czy później.... ale każdy z nas wie kiedy chyba ma urodziny i przekracza wiek 23... tj. w dniu urodzin. 

Offline BartekOsa

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 12, 2013, 10:40:31 »
To powiedz mi proszę, jeśli robią wszystko zgodnie z rozporządzeniem to na jakiej podstawie przyjmowali w latach ubiegłych?

Dzwoniłem teraz do Częstochowy, Pani z sekretariatu powiedziała, że warunki będą takie same jak w Krakowie, a Pani z Poznania prawie krzycząc na mnie powiedziała ze ona nic nie powie bo nic nie wie. Domyślam się, że musiała odebrać już dużo takich telefonów jak mój  :P

Offline dawidosp92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 12, 2013, 10:53:18 »
Czyli takie pocieszenie, że jest nadzieja, że wszędzie będzie po 60 miejsc, a nie mniej.

Offline ricco

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 12, 2013, 11:02:28 »
To trzeba było się dostać rok temu a nie próbować po kilka razy...

Ja nie znam osób które przekroczyły wiek 23l. i się dostały, skoro ty ich znasz to się ich zapytaj jak to możliwe, na pewno Ci to wytłumaczą...

Offline ricco

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 12, 2013, 11:07:23 »

Dzwoniłem teraz do Częstochowy, Pani z sekretariatu powiedziała, że warunki będą takie same jak w Krakowie

Rozporządzenie dotyczy wszystkich szkół, więc warunki przyjęcia muszą być wszędzie takie same... wiec Poznań tez tak będzie miał

Offline trader

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 12, 2013, 11:48:37 »
Na stronie KG -> FAQ

Aby ubiegać się o przyjęcie do jednej ze szkół aspirantów PSP nie można mieć więcej niż 23 lata. W jaki sposób liczony jest ten wiek?
Wiek liczony jest rokiem urodzenia. Nie ma znaczenia dzień i miesiąc, w którym się ktoś urodził.

Drżyj, gdy inni są zachłanni. Bądź zachłanny, gdy inni drżą.

Offline kazban4

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
  • dum pugnas victor es.
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 12, 2013, 11:50:29 »
Cytuj
To trzeba było się dostać rok temu a nie próbować po kilka razy..
Ja nie znam osób które przekroczyły wiek 23l. i się dostały, skoro ty ich znasz to się ich zapytaj jak to możliwe, na pewno Ci to wytłumaczą...

No widzisz, a ja znam. Po drugie podchodzę drugi raz i przygotowuje się od zakończenia tamtych testów. Jeszcze rozmawiając z jednym z wykładowców życzył mi powodzenia na ten rok bo jeszcze jakby co będę mieć szansę. Tu nie chodzi o to czy taka ustawa jest, była czy będzie, ale o to dlaczego nie ogłosili tego we wrześniu, albo i wcześniej? Ludzie nie poszli na studia, bo stwierdzili po co brać później dziekankę. Uczyli się, tracili czas na to, a teraz nie będą mogli się dostać bo nagle kruczowo trzymają się ustaw. Gdybyś był na naszym miejscu, z pewnością zachowywałbyś się tak samo.

Offline trader

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 12, 2013, 12:04:46 »
Na stronie KG -> FAQ

Aby ubiegać się o przyjęcie do jednej ze szkół aspirantów PSP nie można mieć więcej niż 23 lata. W jaki sposób liczony jest ten wiek?
Wiek liczony jest rokiem urodzenia. Nie ma znaczenia dzień i miesiąc, w którym się ktoś urodził.


http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=901&id=28508
Drżyj, gdy inni są zachłanni. Bądź zachłanny, gdy inni drżą.

Offline ricco

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 12, 2013, 12:06:12 »

Cytuj

No widzisz, a ja znam. Po drugie podchodzę drugi raz i przygotowuje się od zakończenia tamtych testów. Jeszcze rozmawiając z jednym z wykładowców życzył mi powodzenia na ten rok

Czy ten wykładowca jak mawiasz znał Twoją datę urodzenia? -  pewno ją pamiętał ?

Cytuj
Tu nie chodzi o to czy taka ustawa jest, była czy będzie


Tu właśnie o to chodzi jaka jest ustawa!

Cytuj
to dlaczego nie ogłosili tego we wrześniu, albo i wcześniej?


odpowiedź brzmi... ogłosili zobacz sobie jaki był regulamin w ubiegłym roku, już pisałem to wyżej... nie rozumiesz pojęcia  "nie przekroczyła 23 roku życia" to było roku temu tak samo Częstochowa i craców

Cytuj
Ludzie nie poszli na studia, bo stwierdzili po co brać później dziekankę. Uczyli się, tracili czas na to, a teraz nie będą mogli się dostać bo nagle kruczowo trzymają się ustaw.


Zrozum, skoro zawsze chciałeś być strażakiem w korpusie asp. to już po liceum powinieneś startować do szkoły asp. a nie kombinować najpierw studia a potem może do asp.  Czyż nie? Uczyć się miałeś w liceum i zdać b.dobrze maturę a nie teraz czarować, że zawsze chciałeś pójść!
 

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 12, 2013, 12:45:11 »
Ricco - masz rację w tym co piszesz - sforłumowanie "do 23 rok życia" mówi że wiek 22lata i 364dni dopuszcza, a wiek 22 lata i 365 dni czyli 23 lata już nie dopuszcza

tylko teraz pytanie, czemu w zeszłych latach wiek 23 lata był liczony jako rocznikowy? czemu tak nagle zmienili z rocznikowego na dosłowne przetłumaczenie 23 lat?


podoba mi się to co Trader znalazł:

Na stronie KG -> FAQ

Aby ubiegać się o przyjęcie do jednej ze szkół aspirantów PSP nie można mieć więcej niż 23 lata. W jaki sposób liczony jest ten wiek?
Wiek liczony jest rokiem urodzenia. Nie ma znaczenia dzień i miesiąc, w którym się ktoś urodził.


http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=901&id=28508


napisałeś:
"Zrozum, skoro zawsze chciałeś być strażakiem w korpusie asp. to już po liceum powinieneś startować do szkoły asp. a nie kombinować najpierw studia a potem może do asp.  Czyż nie? Uczyć się miałeś w liceum i zdać b.dobrze maturę a nie teraz czarować, że zawsze chciałeś pójść!"

w moim przypadku w liceum myślałem o różnej pracy, wojsko, ratownictwo medyczne, straż - wybrałem rat meda i nadal chciałbym to robić. do aspirantki startuję bo chcę to robić, a przecież mogę być i strażakiem i rat medem, a mogę samym strażakiem (o ile w rat med znajdzie się praca, bo kto w tym siedzi to wie jak jest ciężko...) a rat med daje dodatkowe punkty by się dostać, po co one są skoro w połączniu z dosłownym wiekiem nie można ich uzyskać? za rok będę miał pierwszą możliwość ich zdobycia, ale wiek mnie wyklucza...

po coś jest wiek wyższy niż 19 lat, że nie przyjmują tylko tych od razu z liceum, a napisałeś że trzeba było od razu po liceum iść do aspirantki...
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline BartekOsa

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 12, 2013, 12:47:13 »
@ricco, jakbyś śledził to forum dłużej, to wiedziałbyś, że w zeszłym roku były przyjmowane podania osób, które miały ukończone 23 lata i nikt nie robił im żadnego problemu, więc skończ gadać głupoty. Miesiąc urodzenia nie miał żadnego znaczenia.

Offline ricco

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 12, 2013, 12:57:32 »
Dobra, ale po coś ten graniczny wiek zrobili, po coś teraz będą się go trzymać....

nie zrobili tego bym wam zamknąć wrota tylko maja w tym jakiś cel......

Powiedz mi czy robiłeś rat.med po to by mieć pkt dodatkowe czy jak pisałeś ze wybrałeś w liceum rat.med bo to właśnie chciałeś robić? a co będziesz chciał robić za rok ? znów coś innego? Może do trepów pójdziesz? bo to też chcesz robić?


@ricco, jakbyś śledził to forum dłużej, to wiedziałbyś, że w zeszłym roku były przyjmowane podania osób, które miały ukończone 23 lata i nikt nie robił im żadnego problemu, więc skończ gadać głupoty. Miesiąc urodzenia nie miał żadnego znaczenia.  <- a teraz ma znaczenie i co zrobisz?

Offline Paramedic

  • Rat-Med
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Zmiana limitu wiekowego do SA PSP
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 12, 2013, 13:17:40 »
@do cwaniaczka ricco,
słuchaj młodziaku, to że dostałeś się do aspirantki bo z twojej pychy to wnioskuję, nie daje Ci prawa do cwaniakowania teraz tutaj na forum i potępiania ludzi walczących w słusznej sprawie, chyba, że boisz się że będziesz miał większą konkurencję przy naborze. Chciał zrobić rat meda to zrobił, co Ci do tego? Znalazł się jedyny sprawiedliwy i sędzia, co będzie ustawiał każdego i mówił mu że aspirantka nie jest już dla niego. Nie znalazł pracy w zawodzie, wiec chce próbować gdzieś indziej w tym przypadku SA, chłopaki ćwiczą, uczą się nie po to by teraz nie dano im szansy.

Wnioskuje też że czytać nie umiesz bo na stronie KG jest wyraźnie napisane:
   
Cytuj
Aby ubiegać się o przyjęcie do jednej ze szkół aspirantów PSP nie można mieć więcej niż 23 lata. W jaki sposób liczony jest ten wiek?
Wiek liczony jest rokiem urodzenia. Nie ma znaczenia dzień i miesiąc, w którym się ktoś urodził.

więc nie dyskutuj tu więcej i nie mów tu nikomu kto ma startować a kto nie bo wkurzasz mnie. Szkoły aspranckie to nie jest prywatny folwark i podlegają pod KG dlatego nie ma tu z czym dyskutować.
Ratownik Medyczny-Kierowca - ZRM - "P"1