Autor Wątek: Reorganizacja KSRG  (Przeczytany 8013 razy)

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Reorganizacja KSRG
« dnia: Styczeń 11, 2013, 19:42:26 »
Czy kto wiec cos wiecej o planowanej reorganizacji KSRG.  Maja byc niby wprowadzone specjalizacje np. poszukiwawcze, techniczne, wodne itp.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 11, 2013, 21:18:32 »
KSRG to nie tylko OSP, ale głównie PSP, i głównie w tym aspekcie wiadomo że mają być zmiany. Mają one dotyczyć faktycznie utworzenia nowych grup specjalistycznych, aby skrócić czas dotarcia specgrupy do określonego w szczegółowych wytycznych limitu. Na przykładzie woj. opolskiego: mamy specgrupę chemiczną w Kędzierzynie-Koźlu przy zakładach azotowych, jednak nie jest ona w stanie dotrzeć w każdy punkt województwa w ciągu godziny. Dlatego też zostanie utworzona druga grupa ratownictwa chemicznego w Opolu w JRG2 - wtedy wymóg dotarcia na miejsce zdarzenia w ciągu godziny zostanie spełniony. Podejrzewam że podobnie będzie to wyglądało w przypadku innych grup specjalistycznych na terenie całego kraju. Tak więc reorganizacja tak, ale w 99% dotycząca PSP.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 11, 2013, 21:44:22 »
tylko ja slyszalem o OSP z KSRG, typowac maja KP PSP. W sasiednim powiecie juz komendant powiatowy podzielil jednostki osp

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 11, 2013, 21:54:50 »
Dobrze słyszałeś – w tym aneksy do umów o KSRG  dla OSP

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 11, 2013, 21:56:15 »
a kiedy ma to niby wejść?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 11, 2013, 22:10:02 »
Tylko że na to typowanie miały przede wszystkim wpływ położenie jednostek, by obszar powiatu w jak największym stopniu został pokryty siatką specjalizacji. Tylko czy z założeniami pójdą pieniądze? By doposażyć jednostki na terenie całego kraju zgodnie z wytycznymi potrzeba strasznych pieniędzy, no chyba że wszystko ma ładnie wyglądać na papierze...

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 11, 2013, 22:14:19 »
Nie wiem czy dobrze pamiętam ale ostatnio prezes mi mówił ze nasza jednostka ma się specjalizować w ratownictwie technicznym i wodnym bo tak coś chyba w komendzie PSP było ustalane, tak sobie przypomniałem o tym ale nie wiem czy akurat o to chodziło.  :huh:
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 12, 2013, 07:52:26 »
nasza jednostka ma się specjalizować w ratownictwie technicznym i wodnym
Nie kumam - mając w terenie jednostki zawodowe będą ładować kasę w specjalizację OSP? No i co my z tego będziemy mieli? Pieniądze, szkolenia? Nołp, nowe obowiązki. No i już ja widzę jak to kupują do OSP auta typu np. SCRt/SCRd....
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline intenso

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 12, 2013, 10:19:43 »
U mnie w powiecie jest 19 jednostek w KSRG i  4 jednostki wytypowano z PSP do utworzenia grupy Poszukiwawczo - ratowniczej, sa to jednostki na skrajnych terenach powiatu i one mają sprzęt do ratownictwa drogowego.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 12, 2013, 10:21:02 »
Jednostki OSP będą prowadzić działania ratownicze w zakresie ratownictwa technicznego, wodnego, wysokościowego, poszukiwawczo-ratowniczego, chem-ekol na poziomie podstawowym.
Nieliczne tylko jednostki OSP(kilka w Polsce) +PSP będą prowadzić działania w zakresie specjalistycznym. 
Zapraszam do lektury zasad niektóre, są już zamieszczone na stronie KG.

http://www.straz.gov.pl/data/other/zasady_woda_22.11.2012.pdf

http://www.straz.gov.pl/data/other/zasady_organizacji_ratownictwa_wysokosc_1.pdf

http://www.straz.gov.pl/data/other/zasady1.pdf

Jednostki zostały wytypowane przez właściwie terytorialnie KP.

Zamiast siać zamęt na forum, to warto zapytać się Swojego Prezesa lub Naczelnika, albo zaciągnąć języka w komendzie.


Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 12, 2013, 10:40:32 »
Zamęt nie zamęt ale by sprostać nawet poziomowi podstawowemu często konieczne będą spore nakłady finansowe i szkoleniowe . 

Zorganizowanie nawet na poziomie podstawowym np. ratownictwa wysokościowego w OSP gdzie dotychczas był pas i linka ratownicza to niemały problem .

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 12, 2013, 11:02:24 »
Zamęt nie zamęt ale by sprostać nawet poziomowi podstawowemu często konieczne będą spore nakłady finansowe i szkoleniowe . 

Zorganizowanie nawet na poziomie podstawowym np. ratownictwa wysokościowego w OSP gdzie dotychczas był pas i linka ratownicza to niemały problem .

Kwity z wyliczeniami (kwoty min. kilkadziesiąt tysięcy i więcej na jedną jednostkę) poszły do KW i wyżej. W końcu w KG ktoś przejrzy na oczy ile to kosztuje!
Pewnie wszytko skończy się na papierologii niezastosowanej, no może z pominięciem kilku przypadków w Polsce.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 12, 2013, 14:30:42 »
Kwity z wyliczeniami (kwoty min. kilkadziesiąt tysięcy i więcej na jedną jednostkę) poszły do KW i wyżej. W końcu w KG ktoś przejrzy na oczy ile to kosztuje!
Pewnie wszytko skończy się na papierologii niezastosowanej, no może z pominięciem kilku przypadków w Polsce.
Do 2014 roku wszystkie jednostki w KSRG mają posiadać sprzęt hydrauliczny, torby, aparaty itd zgodnie ze standardem dla systemu. Gdy zakończy się doposażanie w ten sprzęt z pieniędzy z KSRG środki które dotychczas trafiały na zakup sprzętu hydrauicznego, torb medycznych, aparatów itp trafią na doposażenie OSP w sprzęt z zakresu specjalistycznego. Trzeba zauważyć że dziś doposaża się 10 jednostek z powiatu a później tylko 2, 3, max 4. Więc kasy będzie dużo. Zresztą większość jednostek typowanych do tych działań już dziś posiada większość sprzętu z zakresu podstawowego


Szkoda tylko że ta cała reorganizacja nie pociągnie za sobą wykluczenie kilku jednostek z KSRG. Bo przynajmniej w moim powiecie na 17 jednostek pięć można już dziś wykluczyć bo niedość że nie jeźdzą do akcji, nie mają podstawowego szkolenia, to jeszcze tylko kasę biorą która mogła by być spożytkowana w lepszy sposób przez pozostałe jednostki w powiecie
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Ochotnik OSP

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 12, 2013, 19:37:26 »
Dzisiaj nasz naczelnik był w KP wlasnie w tej sprawie dostaliśmy ratownictwo techniczne i poszukiwawcze. Były jeszcze wodne wysokościowe i chemiczne. Są piękne wykazy sprzętu potrzebne mamy na to trzy lata i niby mają byc na to dotacje ale nikt nie wie jakie i kiedy. Są tam opisane czasy wyjazdów itp. 

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 12, 2013, 19:48:22 »
Z tego co wiem, komendant powiatowy chciał by moja jednostka miała wyznaczona specjalizację i była rezerwą dla JRG  (8 kilometrów do jednostki) ale nie dało się bo jesteśmy za blisko, program nas odrzucał :gwiazdki:. Nie wiem czy jakoś dało się obejść. Czas pokaże.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 12, 2013, 19:59:31 »
Z nami na szczęście nikt nie rozmawiał i wcale nie jest mi z tego powodu  smutno, choć analizując wykazy sprzętu spełniamy wymagania na 3-4 „specjalizacje” już dziś – praktycznie nic nie dokupując , albo drobiazgi .   

I niech tak zostanie bo najmniej mi zależy na tworzeniu papierów dla zadowolenia  Komendantów – robota do zrobienia jest nadal ta sama i tu się nic nie zmieni  ^_^

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 12, 2013, 20:04:17 »
robota do zrobienia jest nadal ta sama i tu się nic nie zmieni  ^_^
I oby jej było jak najmniej! U nas o tych zmianach cisza ale i tak na szczęście nie "dostaniemy" żadnej specjalizacji - za duże miasto zaraz obok.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 12, 2013, 20:06:27 »
Może jednostki słabiej wyposażone na tym zyskają? Oby za obowiązkami poszły pieniądze i na sprzęt i szkolenia.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 12, 2013, 20:10:20 »
Skarbonka jest pustawa – naj lepszy okres pieniążków z EU przespali   

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 12, 2013, 21:36:31 »
Skarbonka jest pustawa – naj lepszy okres pieniążków z EU przespali
Pieniądze pieniędzmi, a procedury dla nas skąd wezmą? Jak zawsze z dupy? Fajnie, że w ramach tych działań będzie kogo obarczać za błędy.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 12, 2013, 21:59:07 »
Z tego co nam tłumaczyli przy okazji ostatniego kursu dla naczelników to moja jednostka nie kwalifikuje się do żadnej specjalizacji:
- odległość do najbliższego miasta -25 km (wysokościowe odpada), gór też nie ma w rejonie
- brak jakichkolwiek zbiorników wodnych
- brak zakładów stwarzających zagrożenie chemiczne
- brak większych ciągów komunikacyjnych (rat. drogowe odpada)

Z w.w. wychodzi, że pozostaje nam "normalna" działalność ;)

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 12, 2013, 22:03:27 »
U nas, coś czuję, że w grę wejdzie techniczne (drogowe). 24 z hakiem do najbliższej JRG. Póki co jakoś dajemy sobie radę, chociaż jednej ciężkiej hydraulice zaraz strzeli 9 lat (problemem raczej LS 200 - jeszcze jakiś czas temu jako  gniotsja nie łamiotsja MEGA sprzęt...), a drugiej, bardzo leciwy weber, z 3x tyle. Uwierzcie mi, ale nie wierzę, że znajdą się pieniążki na modernizację tego sprzętu, a co dopiero zakupie czegoś nowszego. O ile auta do tego czasu się nie rozpadną.

Na papierze wszystko będzie fajnie wyglądać, a w rzeczywistości - do czasu, aż ktoś stwierdzi, że można było podjąć lepsze decyzje. Wtedy się zacznie.
Zresztą:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,16997.msg221340.html#msg221340
Nic dodać, nic ująć.

ps. http://www.straz.gov.pl/page/file.php?id=34309 - przeczytajcie załącznik nr 2, rat-tech na poziomie podstawowym i wymagania do niego.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2013, 22:22:50 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 12, 2013, 23:13:31 »
"ps. http://www.straz.gov.pl/page/file.php?id=34309 - przeczytajcie załącznik nr 2, rat-tech na poziomie podstawowym i wymagania do niego."

Nieźle :-)  :tuba:  najpierw niech PSP spełni normatyw w stopniu podstawowym bo co niektórym sporo brakuje  :rofl:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2013, 23:16:40 wysłana przez superfire »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 12, 2013, 23:55:28 »
Tu nie chodzi kto spełnia – bo moja OSP spełnia wyższe wymagania w tym zakresie – problem że ktoś kto to pisał ma bardzo nikłe pojęci o ratownictwie technicznym i sprzęcie .
W tym co, czym i gdzie można zrobić i na pewno nie wyrzucę  kasy na np. ucinaczki do pedałów które do niczego nie są mi potrzebne i pewnie nigdy nie będą bo nie przypominam sobie bym kiedykolwiek były , a ich brak nie szło zastąpić w inny sposób . 

Wiele rzeczy jest zbędnych , a kilka fundamentalnych brakuje .

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Reorganizacja KSRG
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 16, 2013, 20:51:12 »
Cytuj
Z tego co wiem, komendant powiatowy chciał by moja jednostka miała wyznaczona specjalizację i była rezerwą dla JRG
odwołuje, był błąd w arkuszu , stało się jak chciał komendant. Nie wiem tylko co się nam dostanie.