Autor Wątek: Służba w dyspozycji komendanta  (Przeczytany 6519 razy)

Offline takistrazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Służba w dyspozycji komendanta
« dnia: Listopad 28, 2012, 17:22:16 »
Witam.   Interesuje mnie czy Dyspozytor SK może pełnić służby tzw. ,, w dyspozycji Komendanta" ( grupa operacyjna). Nie chodzi mi o dyżur domowy bo tu sprawa jest jasna. Jeśli ktoś się orientuje proszę o podstawę prawną. Z góry przepraszam jeśli powielam wątek. Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Służba w dyspozycji komendanta
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 28, 2012, 19:16:22 »
Witam.   Interesuje mnie czy Dyspozytor SK może pełnić służby tzw. ,, w dyspozycji Komendanta" ( grupa operacyjna). Nie chodzi mi o dyżur domowy bo tu sprawa jest jasna. Jeśli ktoś się orientuje proszę o podstawę prawną. Z góry przepraszam jeśli powielam wątek. Pozdrawiam

Napisz jaśniej, przecież grupy operacyjne, są w ramach dyżurów domowych  :gwiazdki:

Cytuj
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 2005 r. w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej

http://static1.money.pl/d/akty_prawne/pdf/DU/2005/266/DU20052662247.pdf

Cytuj
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracj z dnia 30 marca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej

Cytuj
§ 13. 1. Dyżur domowy może pełnić kierownik jednostki organizacyjnej, jego zastępca lub inny strażak wyznaczony przez osobę, o której mowa w § 8. Do pełnienia dyżuru domowego nie wyznacza się strażaka przez co najmniej 24 godziny po zakończeniu służby trwającej 24 godziny lub przez co najmniej 11 godzin po zakończeniu służby trwającej 12 godzin.
2. W czasie dyżuru domowego strażak pozostaje w stałej łączności z kierownikiem jednostki organizacyjnej.
3. Strażak może pełnić dyżur domowy nie więcej niż 4 razy w miesiącu, w tym 2 razy w sobotę, niedzielę lub święto. Czas trwania wszystkich dyżurów w miesiącu nie może przekroczyć łącznie 72 godzin.
4. Przepisów ust. 3 nie stosuje się do kierownika jednostki organizacyjnej i jego zastępcy.
5. Czasu dyżuru domowego nie wlicza się do czasu służby, jeżeli podczas dyżuru strażak nie wykonywał zadań służbowych.
6. Jeżeli strażak wykonywał zadania służbowe w czasie dyżuru domowego, czas ich wykonywania wlicza się do czasu służby.";

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2011,nr,69/poz,371,rozporzadzenie-ministra-spraw-wewnetrznych-i-administracji-zmieniajace.html




Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Służba w dyspozycji komendanta
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 28, 2012, 22:39:16 »
Jest to możliwe pracujesz w KP masz stanowisko i stopień oficerski nic nie stoi na przeszkodzie żebyś pełnił dyżur oficera w dyspozycji KP. U nas tak jest 2 razy w miesiącu. Biurowcy i Dowództwo JRG nie są w małych komendach w stanie obskoczyć całego miesiąca bo przekroczyli by ilość dyżurów domowych więc jest to dopuszczalne.

niedouczonyy

  • Gość
Odp: Służba w dyspozycji komendanta
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 11, 2013, 17:14:58 »
Mam pytanie dom kolegów. 
Ale może po kolei.
Zostałem dowódcą zastępu i jednocześnie zostałem "wciągnięty" na grafik służb oficera operacyjnego mojej komendy.
Do miejsca pełnienia służby mam ( w jedną stronę) 36 km. Do służby dojeżdżam swoim autkiem.
Proszę odpowiedzcie, czy na wezwanie do dowodzenia akcją mam dojeżdzać własnym samochodem czy może powinien przyjeżdżać samochód po mnie z komendy?
Jak to jest u Was?

Offline florekddz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Służba w dyspozycji komendanta
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 11, 2013, 22:19:48 »
musze poprostu musze:) rozje8ał mi konstrukcje chyba padne oby nikt to z twojej jednostki nie przeczytal bo cie zjedza:)
taxi straz

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Służba w dyspozycji komendanta
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 11, 2013, 22:38:15 »
Kolega pyta to się odpowiada:
Po pierwsze zapomnij, że ktoś po Ciebie przyjedzie,
Po drugie dziwne podejście dowództwa i komendantów do sprawy ( dopiero co awansował i już do kierowania działaniami na poziomie taktycznym - ciekawe co na to dowódcy zmiany, jak przyjedziesz na miejsce akcji. Pytanie czy masz kwalifikacje aby takim szczeblu dowodzić - rozumiem dowódcy zmiany na oficerów oper., ale świeżo upieczony dowódca zastępu ?! Bzdura.
Po trzecie akcja musi być wyjątkowo długa - abyś chociaż na dym się załapał :), wtedy jest sens dysponowania Cię do zdarzenia.
Sytuacja i tak jest mało komfortowa, gdzie dowódca zmiany jako oficer rządzi innym dowódcą zmiany.
Po czwarte D-ca JRG, jego zastępca, operacyjniak pewnie się zasłaniają  się przepisami o służbie oficera.
Niby jedno PSP a ile interpretacji :)
Pozdrawiam

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Służba w dyspozycji komendanta
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 11, 2013, 23:02:42 »
Akurat kolega nie musi być dowódcą grupy operacyjnej, może być członkiem grupy (czyli taki nazwijmy go "oficer łącznikowy" - nazwa grubo nad wyrost - pomiędzy dowódcą grupy a innymi "operatorami" działań. Aczkolwiek powinno się wymagać by był to dowódca z doświadczeniem (przynajmniej ze 3 lata jako dowódca) a nie świeżak....
EGO = 1 / wiedza

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Służba w dyspozycji komendanta
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 12, 2013, 01:38:40 »
@robn nie ma czegoś takiego jak oficer łącznikowy  - jest łacznik operacyjny.
Przynajmniej tak opisuje to guru rat. chemicznego Pan J. Ranecki w ostatnim Przeglądzie Pożarniczym.

A co do wypowiedzi @joker26 - niby jedno PSP.
Niestety tych domian PSP w kraju jest coraz więcej - mało tego, są ludzie, którzy coraz bardziej i wzraraniej odcinają
 si od PSP. Ale do cyasu, do cyasu ...
pyr

jaras

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Służba w dyspozycji komendanta
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 12, 2013, 13:15:38 »
...
Po drugie dziwne podejście dowództwa i komendantów do sprawy ( dopiero co awansował i już do kierowania działaniami na poziomie taktycznym - ciekawe co na to dowódcy zmiany, jak przyjedziesz na miejsce akcji. Pytanie czy masz kwalifikacje aby takim szczeblu dowodzić - rozumiem dowódcy zmiany na oficerów oper., ale świeżo upieczony dowódca zastępu ?! Bzdura.
...

Nie rozumiem dlaczego piszecie, że kolega bez doświadczenia i kwalifikacji...To że strażak otrzymał stanowisko dow.zastępu nie znaczy że nigdy nie dowodził i nie ma doświadczenia i wiedzy. Strażacy (oficerowie, aspiranci)  w niektórych miastach pełnią obowiązki dowódcy zastępu, sekcji lub nawet zmiany będąc na stanowisku st. ratownika lub specjalisty rat. przez kilka lat.
...
Po trzecie akcja musi być wyjątkowo długa - abyś chociaż na dym się załapał :), wtedy jest sens dysponowania Cię do zdarzenia.
...
Przecież zazwyczaj oficer operacyjny dojeżdża jak już jest wszystko "połapane" :huh:

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Służba w dyspozycji komendanta
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 12, 2013, 13:29:22 »
Przecież zazwyczaj oficer operacyjny dojeżdża jak już jest wszystko "połapane" :huh:

Zdecydowanie nie w każdej komendzie tak jest...

Offline niedouczonyy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Służba w dyspozycji komendanta
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 13, 2013, 13:39:32 »
Cytuj
Kolega pyta to się odpowiada:
Po pierwsze zapomnij, że ktoś po Ciebie przyjedzie,
Po drugie dziwne podejście dowództwa i komendantów do sprawy ( dopiero co awansował i już do kierowania działaniami na poziomie taktycznym - ciekawe co na to dowódcy zmiany, jak przyjedziesz na miejsce akcji. Pytanie czy masz kwalifikacje aby takim szczeblu dowodzić - rozumiem dowódcy zmiany na oficerów oper., ale świeżo upieczony dowódca zastępu ?! Bzdura.
Po trzecie akcja musi być wyjątkowo długa - abyś chociaż na dym się załapał :), wtedy jest sens dysponowania Cię do zdarzenia.
Sytuacja i tak jest mało komfortowa, gdzie dowódca zmiany jako oficer rządzi innym dowódcą zmiany.
Po czwarte D-ca JRG, jego zastępca, operacyjniak pewnie się zasłaniają  się przepisami o służbie oficera.
Niby jedno PSP a ile interpretacji :)
Pozdrawiam

Jestem po SGSP więc chyba spełniam warunki co?

Cytuj
musze poprostu musze:) rozje8ał mi konstrukcje chyba padne oby nikt to z twojej jednostki nie przeczytal bo cie zjedza:)
taxi straz

florek taxi straż?
Wczoraj miałem już taką sytuację.
9-20 wypadek - o 10 byłem na miejscu. wróciłem o 14 do domu
Razem zrobiłem 70 km swoim autem.

godzina 19-48 pożar stodoły powrót do domu 2-31

Jak tak dalej pójdzie to będę robił na dojazdy do akcji.

Chyba sprzedam samochód i do służby będę dojeżdżał pociągiem, a na służbę dyspozycyjną to jak będzie pociąg to przyjadę a jak nie to...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2013, 13:42:50 wysłana przez niedouczonyy »

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Służba w dyspozycji komendanta
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 13, 2013, 14:16:19 »
W SGSP uczyli takiego formatu zapisu godzin?? Przecież tu trzeba szyfrować o co Tobie chodzi!