Autor Wątek: SWD-ST i liczenie meldunków w tym meldunków błędnych  (Przeczytany 5137 razy)

Offline trb

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
SWD-ST i liczenie meldunków w tym meldunków błędnych
« dnia: Sierpień 28, 2012, 09:59:41 »
Chciałem opisać problem który mnie dręczy (dotyczy), ale nie chcę go wrzucać do tematu SWD-ST już publikowanego bo zginie w gąszczu innych pytań i interpelacji, a sprawa jest dla mnie dość ważna, bo mój 01 zainteresował się tym żywotnie i nie odpuszcza tematu, w czym poniekąd ma rację. Otóż chodzi mi o numerację meldunków, w tym meldunków błędnych (usuniętych), które figurują w spisie meldunków na czerwono. U mnie w ciągu roku zdarzyły się 2 takie przypadki, jeden w momencie zapisywania gotowego meldunku, SWD wykonało nagłe zamknięcie, po włączeniu ponownym meldunku nie było (w rejestrze wyjazdów nie było widać żeby został wyeksportowany), więc po ponownym jego utworzeniu system nadał mu numer kolejny. Drugi przypadek to zła kwalifikacja zdarzenia jako MZ podczas gdy po powrocie okazało się że był to pożar. Jechali do zadymienia bez pożaru, na miejscu jednak gasili, nie było łączności, dyżurny wyeksportował meldunek przed powrotem zastępu, później nie mógł zmienić kwalifikacji meldunku więc go zlikwidował. Mamy więc np. 702 meldunki w SWD, ale tylko 700 rzeczywistych zdarzeń.

Darujcie mi ten przydługi wstęp. Teraz meritum: Zgodnie z rozporządzeniem o ksrg, objaśnienie do załącznika nr 6:
Cytuj
NUMER EWIDENCYJNY — składa się z 11 cyfr, z których pierwsze siedem cyfr określa numer jednostki ratowniczo-
gaśniczej (JRG) sporządzającej informację ze zdarzenia. Kolejne cztery cyfry określają kolejność
danego zdarzenia (bez względu na rodzaj zdarzenia) od początku roku
, w którym miało miejsce zdarzenie.
W składzie numeru JRG znajdują się kolejno: numer województwa, numer komendy powiatowej (miejskiej)
w województwie, numer JRG.

Więc zgodnie z rozporządzeniem numer meldunku ma odzwierciedlać kolejny numer zdarzenia w roku, co u mnie (i z tego co wiem to nie tylko) powoduje problem i opór ze strony mojego 01, który życzy sobie aby ten problem rozwiązać.
W rozmowie z chłopakami z Abakusa dowiedziałem się że się nie da usunąć tych meldunków, bo baza została tak zaprojektowana, następuje replikacja meldunków z bazy do KW i KG i po herbacie.  Jednym słowem bla bla bla i mnie zbyli. Tkwię w kropce bo mój wojewódzki koordynator informatyczny też niezbyt ma ochotę tknąć palcem w tej sprawie.

Może ktoś z Was wie jak ruszyć temat, bądź miał podobne problemy i jakoś rozwiązał tę sprawę?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: SWD-ST i liczenie meldunków w tym meldunków błędnych
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 28, 2012, 10:08:32 »
To jest problem 01.

Cytuj
EWID - Dlaczego usuwając meldunek numer zostaje "pusty"? Wpisując nowy meldunek mamy "dziurę" w numeracji

Od nowej wersji SWD-ST numer meldunku jest jego JEDNOZNACZNYM IDENTYFIKATOREM, co za tym idzie, numer raz nadany, nigdy nie może być zmieniony. Po usunięciu meldunku nadany mu numer pozostaje. Tak więc numer nie mówi już o liczbie meldunków i numeracja nie musi być ciągła. Nie ma możliwości przesunięcia numeracji, ani zmiany numeru w żadnym wypadku. Nie można przywrócić usuniętego meldunku, ale możliwy jest jego podgląd

http://www.swd-st.pl/index.php/baza-wiedzy/faq

Takie same zależności, są w nadawani nr ID zdarzenia.
Kto się tym przejmuje?

Offline trb

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: SWD-ST i liczenie meldunków w tym meldunków błędnych
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 28, 2012, 10:19:03 »
Dzięki za szybką odpowiedź. Ja wiem o tym że nr identyfikacyjny definiuje od początku zdarzenie i koniec. I na takim stanowisku stoi ABAKUS, jednak oni cały czas w różnych tam sporach z nami zasłaniali się właśnie rozporządzeniem o KSRG, że cośtam, cośtam a w tej chwili przepisy jednoznacznie wskazują że gdzieś tam dali dupy. Nie rozwiązuje to jednak mojego problemu, teraz tylko chciałbym trochę ruszyć kogoś w tej sprawie, niech może skądś wyżej pójdzie do ABAKUSA sygnał że coś jest nie tak.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: SWD-ST i liczenie meldunków w tym meldunków błędnych
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 28, 2012, 10:41:58 »
Nikomu w KG, a tym bardziej ABAKUS-owi nie zależy na tym, aby tego zmieniać.
W KG i KW chcą też wiedzieć, jakie błędy popełniają dyżurni i KDR sporządzający informację ze zdarzenia.


Offline trb

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: SWD-ST i liczenie meldunków w tym meldunków błędnych
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 28, 2012, 12:16:54 »
Nikomu w KG, a tym bardziej ABAKUS-owi nie zależy na tym, aby tego zmieniać.
W KG i KW chcą też wiedzieć, jakie błędy popełniają dyżurni i KDR sporządzający informację ze zdarzenia.

W tym przypadku jest 1:1. Jeden błąd wynikał z awarii w programie, drugi z braku komunikacji na linii dyżurny - dowódca.  :)

sorbent

  • Gość
Odp: SWD-ST i liczenie meldunków w tym meldunków błędnych
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 28, 2012, 12:30:25 »

Więc zgodnie z rozporządzeniem numer meldunku ma odzwierciedlać kolejny numer zdarzenia w roku, co u mnie (i z tego co wiem to nie tylko) powoduje problem i opór ze strony mojego 01, który życzy sobie aby ten problem rozwiązać.
W rozmowie z chłopakami z Abakusa dowiedziałem się że się nie da usunąć tych meldunków, bo baza została tak zaprojektowana, następuje replikacja meldunków z bazy do KW i KG i po herbacie.  Jednym słowem bla bla bla i mnie zbyli. Tkwię w kropce bo mój wojewódzki koordynator informatyczny też niezbyt ma ochotę tknąć palcem w tej sprawie.

Może ktoś z Was wie jak ruszyć temat, bądź miał podobne problemy i jakoś rozwiązał tę sprawę?

Kolego potwierdzam to co napisałeś powyżej.
Jak twój Komendant chce to mój mu powie, że z poziomu KP nic się nie da zmienić i "naprawić". Pisemnie prosiłęm o jakieś rozwiązanie tej kwestii ale ABAKUS mi odpowiedział, że owszem dało by się ale mają to zabronione w umowie z KG i tego nie zrobią (a chcieliśmy ich skłonić do grzechu he he).
KW na moje pytania nie odpowiedziała na zasadzie - tak ma być i już. Do głównej nie piszę - nie opłaci się zwykle odpowiadają tak, że człowiekowi przechodzi chęć korespondowania z nimi. I jeszcze trzeba dwa dni poświęcić, żeby ustalić kto się akurat zajmuje sprawą, o którą człowiek pyta.

Co do błędów - są, zdarzają się i będą zdarzać - część awarja sprzętu, częśc pomyłka człowieka. ja w analizach piszę teraz, że meldunków wg numerów tyle - usuniętych tyle, zdarzeń rzeczywistych podjętych tyle i tyle.

PS głową muru nie przebijesz - nie wiem czemu Twój 01 tak uparcie chce "naprawiać" idealne wg KG SWD-ST.

I tak dowcipnie SWD - System Wkurwiania Dyżurnych he he.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: SWD-ST i liczenie meldunków w tym meldunków błędnych
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 28, 2012, 13:04:43 »
Cytuj
Kolejne cztery cyfry określają kolejnośćdanego zdarzenia (bez względu na rodzaj zdarzenia) od początku roku
Ten zapis można interpretować różnie . Do tej pory był interpretowany tak, że każdy kolejny numer musi mieć przypisany meldunek , teraz intepretuje się wyłącznie tak że np nr 0097 był utworzony wcześniej od 0099. Jednak pomiędzy nimi wcale nie musi być meldunku z nr 0098.
Wiem że wcześniejszy sposób był bardziej czytelny , bo w każdej chwili można było stwierdzić ile było interewencji na danym terenie, a teraz aby to stwierdzić trzeba zrobić odpowiednie zestawienie, albo spojrzeć na "raport za służbę" bo tam jest aktualne podliczenie ilości interencji ( z tym że tam jest to licznone w zestawieniu doby kalendarzowej, czyli do g.24.00 ). Osobiście też sie dziwie że tak to wymyślono, no ale jest jak jest.  Jeśli ktoś usuwa meldunek po którym jest już nastepny, to wtedy pozostawienie "dziury " w numeracji jest w pewnym sensie uzasadnione z uwagi na konieczność  zmiany numeru kolejnego meldunku ( z tym żę takie sytuacje w praktyce raczej  sie nie zdarzaja , bo po co usuwać "stary" meldunek ?) , ale jeśli jest to ostatni numer meldunku dopiero co tworzonego  to takie usunięcie niczego w praktyce nie zmienia.
Jednak w praktyce sytuacja którą opisujesz nie jest niczym nadzwyczajnym, bo występuje w prawie wszystkich KP/M , właśnie z powodów takich jak i u Was - życie jest skomplikowane i czasami tak to poprostu wychodzi.  Nie ma się więc czym przejmować, bo jest tak jak ktoś zadecydował ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2012, 13:18:07 wysłana przez remfire »