Autor Wątek: Mała Prośba.  (Przeczytany 7374 razy)

Offline napalony

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"
Mała Prośba.
« dnia: Grudzień 21, 2005, 22:42:44 »
Witam wszystkich serdecznie.
Mój problem polega na tym, ze chce zostać strażakiem i nie jest to wcale proste.
Chcialbym isc do szkoly pożarniczej i robie wszystko co mozliwe w tym kierunku.
Kiedy odkrylem  ze pożarnictwo to moje powołanie, robie wszystko aby zostac strazakiem.
Choc  zrobilem juz kurs płetwonurka, obecnie robie prawko kat. B i w planach mam zrobic kat. C oraz sternika motorowodnego, chciałbym  jeszcze zwiekszyc swoje szanse.
W jaki sposób moge to zrobic??

Niestety akurat  przedmioty matematyczno-przyrodnicze a w szczegolnosci fizyka i chemia nie sa moja mocna strona.

Co mam zrobic jesli nie uda mi sie zdac do jakiej kolwiek szkoły pożarniczej??
Jakie sa jescze alternatywy? Niestety nie orientuje sie w przepisach prawnych i nie wiem w jaki sposob moge sie  dostac do PSP oprucz szkoły.

 
"A jeśli taka wola twa
Bym życie dał w ofierze.
Ty bliskich mych w opiece miej
 o to Cię proszę szczerze."



Offline Mróz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Mała Prośba.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2005, 23:31:57 »
Najpierw pownienyś zajżeć do działu "Jak zostać strażakiem ?" Znajduje się on na tym forum nieco niżej niż dział w którym umieściłeś swój topic.
Tam z pewnością dowiesz się wszystkiego czego chcesz się dowiedzieć.

 
....

Offline napalony

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"
Mała Prośba.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 22, 2005, 14:41:39 »
Dziekuje  serdecznie.
Niestety jestem poczatkujacy i dopiero odnajduje poszczegolne watki.
Pozdrawiam wesołych swiat.!!
"A jeśli taka wola twa
Bym życie dał w ofierze.
Ty bliskich mych w opiece miej
 o to Cię proszę szczerze."



Offline czarodziej

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Mała Prośba.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 22, 2005, 18:46:56 »
No wierz sternik motorowodny ci nic nie da płetwonurek 5 pkt i prawko kat b 1 pkt  prawko kat c 3 pkt za mature dostaje sie 5 pkt dodatkowo z 2 letnie studium pomocy przed medycznej 5 pkt... tak jest tylkko do aspirantek ale tam jeszcze sprawnosciówka bieganie 50 i 1000 m i podciaganie na drązku, no i testy chemia i fizyka :) no i jezyk obcy :), do szkoły ofcerskiej w wa-wie do SGSP tor i testy hmm jezyk obcy matma fiza :) chyba ze zdałeś te przedmioty na maturze to nie  . Jak sie nie dostaniesz tu ani tu możesz iść zatrdnić sie w straży chociaż słyszałęm ze bez służby wojskowej nie przyjmuja wiecj zamiast do wojska to na służbe zastępcza do straż a potem na kursy szerowca pod oficera :) albo zaocznie skonczyc SGSP  i po 4 latach iść na kurs oficerki i masz mł. Kapistana i inż. pożarnictwa  
Pozdrawiam i wesołych świąt  

Offline czarodziej

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Mała Prośba.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 22, 2005, 18:49:24 »
Cytuj
Najpierw pownienyś zajżeć do działu "Jak zostać strażakiem ?" Znajduje się on na tym forum nieco niżej niż dział w którym umieściłeś swój topic.
Tam z pewnością dowiesz się wszystkiego czego chcesz się dowiedzieć.
Hmmm ten dział sie znajduje tu :/

Offline Mróz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Mała Prośba.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 22, 2005, 19:05:01 »
Cytuj
Cytuj
Najpierw pownienyś zajżeć do działu "Jak zostać strażakiem ?" Znajduje się on na tym forum nieco niżej niż dział w którym umieściłeś swój topic.
Tam z pewnością dowiesz się wszystkiego czego chcesz się dowiedzieć.
Hmmm ten dział sie znajduje tu :/
Ale znajdował się w dziale Zawodowców - tak gwoli wyjaśnienia. Został tu przeniesiony przez któregoś z moderatorów.

Pozdrawiam.
....

Offline Komandos

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
  • Impossible is nothing...
Mała Prośba.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 23, 2005, 01:59:26 »
Cytuj
tak jest tylkko do aspirantek ale tam jeszcze sprawnosciówka bieganie 50 i 1000 m i podciaganie na drązku, no i testy chemia i fizyka :) no i jezyk obcy :),
Do szkoły aspirantów nie trzeba zdawać języka obcego z tego co wiem.
Pozdrawiam i wesołych świąt.
     Ogień żyje, je, oddycha, nienawidzi.........

Offline TmK_00

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Mała Prośba.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 23, 2005, 19:12:39 »
Wiecie może gdzie dokładnie robi się kurs ratownika medycznego? Ile mniej więcej kosztuje taki kurs?, i ile trwa?? Ciekawy jestem czy bardzo  trudno osiągnąć taki kurs . Czekam na odpowiedzi
"Wystarczy odrobina tlenu , by wybuchł w śmiertelnym szale ..."

Offline Mróz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Mała Prośba.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 23, 2005, 20:52:22 »
Nie jestem pewny czy da się zrobić kurs na RM. Sam szukałem długo takiej opcji , bo pozwoliło by mi to zaoszczędzić sporo czasu. Niestety nie znalazłem niczego. Pozostaje Medyczne Studium Zawodowe i 2 lata nauki - w większości szkół jakie spotkałem jest system dzienny. Ile to kosztuje ? Nie mam zielonego pojęcia.

Co do kursów to wiadomo , że możesz zrobić - ale musisz mieć pieniądze. Zrobisz kurs BLS - 600 zł , ALS - 750 zł , lub BLS-AED za około 270-300 zł i już będziesz coś wiedział no i nie potrwa to dwa lata - choć jako ciekawostkę podam tylko , że gdybym chciał uzbierać kasę na te kursy to bym ze dwa lata zbierał , jak nie więcej :P

Zerknij tu może dowiesz się czegoś przydatnego.

Pozdrawiam.
....

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Mała Prośba.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 23, 2005, 22:57:03 »
Kursy na RM prowadzi PCK. Przynajmniej w Olsztynie.
pozdro
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline TmK_00

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Mała Prośba.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 24, 2005, 12:20:45 »
Dzięki !!! Własnie też maldrin słyszałem że PCK prowadzi jakies kursy RM. Ciekawy jestem ile by kosztowało. U mnie jest też siedziba PCK w miescie ,z  ciekawosci się przejdę do nich i zapytam o szczegóły.
"Wystarczy odrobina tlenu , by wybuchł w śmiertelnym szale ..."

Offline Mróz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Mała Prośba.
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 24, 2005, 12:36:07 »
Sam jestem zapisany na kurs w PCK Gdańsk. Koszt kursu : 120 zł Czas trwania : 3 dni
Trochę mnie jednak przeraziło gdy wyczytałem gdzieś , że by kurs w PCK doszedł do skutku musi być conajmniej 30 osób chętnych <_<
Teraz nie wiem ile mi przyjdzie czekać. Babka z PCK powiedziała , że może po Nowym Roku da się coś zorganizować. Uzbrajam się w cierpliwość ;P
« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2005, 12:36:28 wysłana przez Mróz »
....

Offline napalony

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"
Mała Prośba.
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 24, 2005, 13:00:44 »
Witam.
Wydaje mi sie ze ten kurs nie bedzie uznzawany przez szkoły i punktowany,ponieważ na stronach internetowych szkół pożarniczych wyraznie jest mowa o dwu letniej szkole ratowników medycznych.
Chociaż może wezmą ten kurs pod uwagę:)
ale sadzę ze punktow raczej nie dostaniecie  :(
Pozdrawiam i zycze Wesołych Świąt
"A jeśli taka wola twa
Bym życie dał w ofierze.
Ty bliskich mych w opiece miej
 o to Cię proszę szczerze."



Offline Mróz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Mała Prośba.
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 24, 2005, 13:04:23 »
Do SA PSP to kurs raczej się nie przyda. Wyraźnie jest napisane dwuletnia szkoła - jak sam napisałeś. Ale być może gdy ktoś będzie chciał dostać się do PSP z ulicy , kurs ten okaże się przydatny. Choć głowy nie dam. Różnie może być.
....

Offline napalony

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"
Mała Prośba.
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 24, 2005, 13:18:24 »
No i masz racje do PSP jesli ktos bedzie  chciał sie przyjac z ulicy moze sie przydac taki kurs  ;)
ale jeszcze mozna zrobic kurs sternika motorowodnego  i  ponoc kurs wpinaczkowy takie informacje dostałem od strażaka z ktorym rozmawiałem.
Wiem ze trzeba miec tez dobre plecy aby sie przyjac z ulicy,bo przeciez takich chetnych jest tysiace w calej polsce, jedni wiedza mniej drudzy wiecej na temat pozarów, ale ostatnio w mojej miejscowosci dostało sie 2 na etat.
Z tego co wiem sa zupelnie zieloni  :) bez zadnych kursow i przeciez napewno nie zostali przyjeci za piekne oczy  :D  
"A jeśli taka wola twa
Bym życie dał w ofierze.
Ty bliskich mych w opiece miej
 o to Cię proszę szczerze."



Offline Mróz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Mała Prośba.
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 24, 2005, 13:41:21 »
Cóż ... Polska  <_<
Jak byłem na sprawnościówce to razem ze mną startowało 7 czy 8 chłopa - ogólnie było nas 10 , na pewno nie więcej. Czy ktoś miał jakieś pojęcie o Straży ogólnie to nie wiem bo wywiadów nie przeprowadzałem. Z pobierznych komentarzy rzucanych od czasu do czasu wychodziło , że ogólnie PSP to zaje***ta fucha. Jeździsz do pracy 7 razy w miesiącu , w remizie leżysz na dupie i zbijasz niezłą kasę itd.
W każdym razie w porównaniu do reszty towarzystwa z testów fizycznych wypadłem naprawdę dobrze. Sądze , że większość przyszła tam zupełnie nie przygotowana. Poszli na żywioł i liczyli , że jakoś im się uda. No i udało się : trójce. Reszta w tym także i ja [a jakże ;P ] poszła do domu. I co mi zostało ? Próbować dalej.

Teraz pewnie kadrowiec z Elbląga jak tylko zobaczy po raz któryś moje papiery nie będzie nawet czytał - tylko od razu do niszczarki ;PPP
....

Offline TmK_00

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Mała Prośba.
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 24, 2005, 13:41:56 »
To w takim razie kurs RM w PCK nic nieda w związku do szkół pożarniczych. Nie będzie brany pod uwage. A jak bym chciał zrobić RM-studium 2- letnie to nie kalkuluje mi sie zabardzo to. Zrobię najwyżej kurs w PCK tak tylko  aby poszerzyc swoją wiedzę bardziej z zakresu pomocy przedmedycznej. Jak bym chciał z "ulicy" się dostac do PSP to plecy bankowo muszą byc i niewiadomo ile uprawnien jeszcze.Bo to oczywiste że kto nie ma zadnych uprawnien a chce bardzo się dotac do PSP  to nici z tego mu wyjdą. A ten co posiada jakies kwalifikacje, uprawnienia itp. znajomosci to pracę na pewno dostanie w PSP . Życze wam powodzenia chłopaki !! Weołych Świąt!!
"Wystarczy odrobina tlenu , by wybuchł w śmiertelnym szale ..."

Offline napalony

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"
Mała Prośba.
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 24, 2005, 14:18:36 »
Mróz widzisz bo niektórzy myslą tak jak napisałesś ze praca w PSP jest fuchą.
A to nie prawda nie myslą o tym ze można zapłacić życiem za ratowanie kogos albo jak wyjezdzasz na akcje mozesz gasić pożar  30 godzin non stop  bez odpoczynku.
Dla nich jest to latwy sposob zarabiania pieniedzy i szybkiego przejscia na emeryturę.
Dlatego myślę że do PSP powinni sie dostawać ludzie z powołania a nie dlatego ze ktoś ma plecy i taką ma zachciankę :/

TmK 00 sadze ze jesli sie czegos bardzo pragnie to napewno uda sie to kiedys zdobyc. Tobie rowniez życze  sczescia i mam nadzieje ze moze kiedys uda nam sie wszystkim spotkac przy jakiejs akcji!! powodzenia chlopaki robcie wszystko co mozliwe aby zostac tymi upragnionymi strażakami. Bedzie dobrze:D

Wesołych chlopaki!!
"A jeśli taka wola twa
Bym życie dał w ofierze.
Ty bliskich mych w opiece miej
 o to Cię proszę szczerze."



Offline komar

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
    • http://
Mała Prośba.
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 24, 2005, 15:40:23 »
Witam.

Napalony zgadzam się z Tobą że do straży powinni dostawać się ludzie z powołania.
Natomiast co do przyjmowania z ulicy to karzdy kurs jaki posiadasz napewno będzie brany pod uwagę (RM, sternika, płetwonurka, prawko kat. C, nawet uprawnienia sepowskie).

Mróz to nie prawda że gdy zobaczą kolejny raz twoje papiery to odrazu trafią one do kosza. Słyszałem o ludziach którzy starali się do straży po kilka razy i w końcu się im udało.

Pozdrawiam i Wesołych !!!

Offline napalony

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"
Mała Prośba.
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 24, 2005, 20:42:10 »
komar
mozesz mi wyjasnic co to sa uprawnienia sepowskie nie mam o nich zielonego pojecia??
dzieki z gory:)
pozdro
"A jeśli taka wola twa
Bym życie dał w ofierze.
Ty bliskich mych w opiece miej
 o to Cię proszę szczerze."



Offline TmK_00

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Mała Prośba.
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 24, 2005, 20:45:04 »
No dziex Napalony.  Ale cóż rzeczywistośc jest taka ze niektórzy ida do PSP tylko po to żeby szybciej iść na emeryturę i itp. . Znam  takiego typa co poszedł do PSP miał dobre znajomosci poszedł tak z "ulicy" twierdzac że się duzo nienapracuje i szybciej pójdzie na emeryturę. Służba w PSP powinna być naprawde dla tych co tak mozna powiedziec "kochaja" ten zawód. pozdrówka chłopaki
"Wystarczy odrobina tlenu , by wybuchł w śmiertelnym szale ..."

Offline komar

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
    • http://
Mała Prośba.
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 24, 2005, 22:47:59 »
Uprawnienia sepowskie są to uprawnienia do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektrycznych. Swiadectwo takie pozwala ci "grzebać" w sieci elektrycznej o napięciu do 1 kV.
Zawsze jest to jakiś dodatkowy papierek i wiem że ludzie starający się o przyjęcie do PSP często mają takie świadectwo.
Uprawnienia te można zrobić w Stowarzyszeniu Eklektryków Polskich, mają oni swoje oddziały w większych miastach.

Offline napalony

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"
Mała Prośba.
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 25, 2005, 01:40:08 »
A ty jak komar masz takie papiery?? albo planujesz zrobic ten patent??
Te papiery moze uzyskac kazdy czy tylko  osoby zwiazane zawodowo z energetyka i elektryka??
pozdro
"A jeśli taka wola twa
Bym życie dał w ofierze.
Ty bliskich mych w opiece miej
 o to Cię proszę szczerze."



Offline winter festival

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Mała Prośba.
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 25, 2005, 14:08:03 »
sep to skrot od "stowarzyszenia elektrykow polskich" a uprawnienia sep to upowarznienie do pracy z urzadzeniami elektrycznymi do 1kV. wydaje mi sie, ze moze to byc przydatne bo nawet ostatnie tematy jakimi zajmuje sie sep to wlasnie wybrane zagadnienia ochrony przeciwpozarowej w instalacjach elektrycznych. generalnie chodzi o to, ze masz papier potwierdzajacy twoje pojecie o pradzie elektrycznym i innych bajerach (bezpieczniki, uziemienia itp).. z tego co pamietam kurs mozna zrobic stosunkowo tanio jesli jestes uczniem technikum, najlepiej elektrycznego lub elektronicznego ale mysle, ze w innych tez da sie to zrobic i jest to okolo 80 zlotych (glupi bylem, ze nie zrobilem!!). jesli jednak nie jestes w takiej szkole albo juz wogole nie jestes w zadnej szkole mozesz go zrobic zwyczajnie jak czlowiek z ulicy ale to juz wydatek okolo 450 - 500 zlotych.. komar ma racje - jak idziesz z ulicy do psp to im wiecej masz papierow tym lepiej. pozdrawiam
without philosophy, action has no meaning

Offline Paruwka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
    • http://
Mała Prośba.
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 25, 2005, 23:11:17 »
Macie racje panowie................. Uważam że prawdziwy strażak musi być z powołania i przedewszystkim musi kochać to co robi.Co do kursów to macie racje.Lepiej podnieść swoje kfalifikacje a napewno będziemy z siebie dumni.....Ogulnie powoli kończe prawko, a zaraz po nim jeśli będzie to tylko możliwe to chciałbym ukończyć kurs płetwonurka i pierwszej pomocy czy przedmedyczny.Wszystko kiedys sie przyda.Także powodzenia!!!!!!