Autor Wątek: Sprzęt Hydrauliczny  (Przeczytany 138392 razy)

Offline dred

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #250 dnia: Styczeń 10, 2013, 19:35:39 »
Akurat jeśli chodzi o węże to chyba kupując używkę trzeba się spodziewać, że będzie się im kończył okres używalności.

Nie chodzi mi o firmę bo jej nie znam tylko o to, że planując zakup używanego zestawu zawsze trzeba zostawić zapas gotówki na porządny przegląd, wymianę oleju i pewnie często wymianę przewodów. Przy okazji wymiany przewodów w przypadku Lukasa i Webera warto wymienić złącza na monozłącze.

Przy okazji warto wiedzieć, że węże dla tych firm robi jeden producent.

Offline Szubek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #251 dnia: Styczeń 30, 2013, 22:42:56 »
Z pewnych źródeł doszły mnie wieści na które nie mogę nigdzie znaleźć potwierdzenia. Kolega mi powiedział, że system CORE jest w Niemczech zabroniony i wycofany z powodu awaryjności i kiepskiego wykonania, że są zagrożeniem w czasie pracy  (podobno można go łatwo rozciąć o ostrą krawędź samochodu podczas akcji). Czy możecie to jakoś potwierdzić albo zaprzeczyć? Nie chce mi się w coś takiego wierzyć, a właśnie przymierzamy się do zakupu ciężkiego zestawu i mamy dylemat, którego z trzech dostawców (Holmatro, Lukas czy Weber) wybrać.

Offline Kiełb998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #252 dnia: Styczeń 30, 2013, 23:30:42 »
U mnie w jednostce używany jest sprzęt firmy ResqTec  http://www.osp-ozarow.pl/aktualnoci/170-nowy-sprzt-ratownictwa-technicznego-resqtec-w-jednostce.html + nożyce tej samej firmy(to jest na pierwszo wyjazdowym do wypadków:)). Używamy też sprzętu HOLMATRO-jest dosyć leciwy więc nie ma porównania pomiędzy sprzętem ResqTec który jest w nowy a HOLMATREM :) Ale póki co jesteśmy zadowoleni :)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #253 dnia: Styczeń 31, 2013, 00:56:42 »
Z pewnych źródeł doszły mnie wieści na które nie mogę nigdzie znaleźć potwierdzenia. Kolega mi powiedział, że system CORE jest w Niemczech zabroniony i wycofany z powodu awaryjności i kiepskiego wykonania, że są zagrożeniem w czasie pracy  (podobno można go łatwo rozciąć o ostrą krawędź samochodu podczas akcji). Czy możecie to jakoś potwierdzić albo zaprzeczyć? Nie chce mi się w coś takiego wierzyć, a właśnie przymierzamy się do zakupu ciężkiego zestawu i mamy dylemat, którego z trzech dostawców (Holmatro, Lukas czy Weber) wybrać.

Nie jest tak do końca :)

Trochę – a może dużo w tym plotki , szczególnie że Weber ma również system jednowężowy  COAX .

Sztuczka jest trochę inna – Niemcy chronią swój rodzimy  rynek – dotychczas był to zapis o ciśnieniu max który eliminował Holmatro .  Norma się zmieniła po latach – tam to trwa :)

No to bazują na innym zapisie – że każdy przewód /wąż musi być poddany kontroli  osobno – a jak sprawdzić wąż w wężu ???  I dalej skutecznie eliminują konkurencje z rynku z CORE :)

Jak już chce się szukać w Polsce różnic miedzy producentami (plusów i minusów) to jest na pewno więcej sposobów – jak ktoś chce  kupić nowy zestaw to osobiście polecam zaprosić dystrybutorów poszczególnych marek na pokaz do jednostki  i sprawdzić samemu co leprze . 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2013, 00:59:49 wysłana przez MIKO »

Offline zając

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #254 dnia: Styczeń 31, 2013, 13:17:43 »
Z pewnych źródeł doszły mnie wieści na które nie mogę nigdzie znaleźć potwierdzenia. Kolega mi powiedział, że system CORE jest w Niemczech zabroniony i wycofany z powodu awaryjności i kiepskiego wykonania, że są zagrożeniem w czasie pracy  (podobno można go łatwo rozciąć o ostrą krawędź samochodu podczas akcji). Czy możecie to jakoś potwierdzić albo zaprzeczyć? Nie chce mi się w coś takiego wierzyć, a właśnie przymierzamy się do zakupu ciężkiego zestawu i mamy dylemat, którego z trzech dostawców (Holmatro, Lukas czy Weber) wybrać.
Z tym, że CORE jest w Niemczech zabroniony to chyba jakaś ściema bo znalazłem taki filmik z Monachium [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Jc70ZjPZuYk[/youtube]

Offline Szubek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #255 dnia: Styczeń 31, 2013, 19:21:53 »
Macie rację. Do tego dostałem od Pani z DeltaService specyfikację systemu Core i rozwiewa ona wszelkie wątpliwości.

Dostałem również informację zarówno z Holmatro jak i z Lucasa, że nie ma problemu, aby wykonać u nas pokaz, a na pewno dużo pomoże nam on w wyborze sprzętu! Dzięki Miko za podpowiedź.

Offline intenso

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #256 dnia: Luty 21, 2013, 13:03:05 »
Kolego @Szubek czy otrzymałeś od Lukasa Holmatro i webera jakieś oferty? jeżeli tak to mógłbyś mi przesłać na maila intenso@onet.eu będę wdzięczny wysłałem do nich zapytania ofertowe ale czekam już 3 dni i sie doprosić nie moge łaski mi przecież nie robią, jedynie Pan z Firemaxu do mnie zadzwonił i powiedział ze na poniedziałek będę ofertę z lukasa miał ale potrzebuję jeszcze ofertę z Holmatro i Webera.  moja jednostka będzie kupować w tym roku ciężki zestaw chcemy kupić pompę nożyce rozpierak kolumnowy, rozpierak ramieniowy, jeżeli starczy kasy to jakieś kliny łańcuchy itp.

Mam drugię pytanie czy ktoś z was ogłaszał przetarg na zakup cięzkiego zestawu hydraulicznego ? jeżeli tak to był bym takim wzorem zainteresowany.

Oraz czy wie ktoś jak jest granica między cięzkim a średnim zestawem? czy chodzi tu o np średi zestaw ma siłe cięcia nożyc 40t a powyżej 40 jest już jako ciężki ? bo nigdzie tej granicy nie moge znalejść.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #257 dnia: Marzec 03, 2013, 20:23:31 »
Może już było, ale  :komp:

zamki pozostały nietknięte

http://miasto-info.pl/myslenice/5376,myslenice-samochod-zapalil-sie-w-trakcie-jazdy.html

akumulator był niestety z tyłu  :klol:

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2013, 20:26:50 wysłana przez grzela »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #258 dnia: Marzec 03, 2013, 23:20:09 »
Genialne  :gwiazdki: – chyba bym na to nie wpadł – choć znam technikę jak to zrobić szybciej i prościej można powiedzieć prawidłowo z pełnym dostępem do komory silnika

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #259 dnia: Marzec 04, 2013, 07:21:10 »
Może już było, ale  :komp:

zamki pozostały nietknięte

http://miasto-info.pl/myslenice/5376,myslenice-samochod-zapalil-sie-w-trakcie-jazdy.html

akumulator był niestety z tyłu  :klol:
Hahahaha. Co to miało być? MASAKRA!

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #260 dnia: Marzec 04, 2013, 19:26:57 »
Chyba szykuje się nowy sposób stabilizacji:

Mój mały móżdżek podpowiada mi, że gdy rzeczywiście przyjdzie obciążenie na taką 'podporę' to węże się po prostu rozjadą we wszystkich kierunkach.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #261 dnia: Marzec 04, 2013, 19:30:35 »
No ale po co oni się tak męczą? Zamiast postawić auto na koła:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oK98gjyBqZY[/youtube]

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #262 dnia: Marzec 24, 2013, 09:50:25 »
W związku z pojawieniem się na rynku systemu jednowężowego Webera o nazwie COAX, mam pytanie, ktoś już używa tego sprzętu, jeśli tak niech podzieli się opiniami i prośba do modów, może warto rozszerzyć ankietę o ta pozycję.

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #263 dnia: Marzec 24, 2013, 10:29:24 »
W związku z pojawieniem się na rynku systemu jednowężowego Webera o nazwie COAX, mam pytanie, ktoś już używa tego sprzętu, jeśli tak niech podzieli się opiniami i prośba do modów, może warto rozszerzyć ankietę o ta pozycję.

System COAX jest odpowiedzią Webara na system jedno wężowy CORE od Holmatro (i chyba tylko po to zrobiony) na rynku według mojej wiedzy od ok 3 lat . Jest nieco lżejszy od systemu dwu wężowego dla przykładu: wąż przedłużający tradycyjny Webera 10m waga 6,0 kg COAX 5,5 kg . Nie mam u siebie COAX więc wiele się nie mogę wypowiedzieć . Jakieś 2 lata temu  porównywałem CORE i COAX, wiadomo inne szybkozłącza (które lepsze to gdzieś na forum było ) :-)po za tym  wąż CORE jakby bardziej miękki . Ale trzeba do sprawy podejść indywidualnie jeden woli mały agregat i COAX np. 5 m (wyjdzie taniej)  drugi duży z z tradycyjnym systemem z zwijadłami i wężem 20 m :-) A wiadomo po 10 latach wymiana węży :-(
Śmiem twierdzić ,że użytkownicy   systemu COAX na pewno są zadowoleni

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #264 dnia: Marzec 24, 2013, 11:30:40 »
w COAXie (tak w każdym razie wydaje mi się po obejrzeniu materiałów promocyjnych Webera) jest możliwość podłączenia starszych narzędzi, o ile mają monozłącze, to wielki plus, zwłaszcza gdy chcemy zmodernizować zestaw pozostawiając stare narzędzia lub dokupywać nowe. W Holmato niestety, do Core starszego narzędzia nie podłączysz, z tym ze złączki Holmatro Core uważam za najwygodniejsze w użyciu. Możliwość operowania nawet w rękawicach mimo małych rozmiarów oraz płaskie powierzchnie bardzo łatwe do utrzymania w czystości, za kolejny plus uważam też zrezygnowanie z krótkich węży przy narzędziu i umieszczeniu złącza bezpośrednio na narzędziu z tym ze to stary patent Holmatro.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #265 dnia: Marzec 24, 2013, 13:14:38 »
Panowie poruszacie się po warstwie marketingowej – złącze Holmatro w narzędziu jest marketingiem , bo teoretycznie wychodzi że narzędzie jest lżejsze choć jak podłączysz wąż dźwigasz tyle samo :) ale jak słusznie zauważyliście w drugą stronę jest to strzał w kolano bo trudno zmodernizować starte narzędzia . A więc obracamy się na poziomie dyskusji marketingowej , a nie ratowniczej .

Coax i Core umożliwia przede wszystkim zmianę podejścia taktycznego . Dzięki mono złączą i systemom jedno wężowym coraz skuteczniejsze są systemy przenośne, wypierające duże agregaty z zwijadłami (sam na taki przechodzę – okazuje się że jeden ratownik może przygotować na macie sprzętowej cały zestaw do pracy, co przy różnych obsadach i ilości zadań zaczyna być dość ważne ) . Obsługa systemu z jedno wężowego staje się na tyle prosta, skuteczna i szybka że system zmontowany i gotowy do działań z wężami na zwijadłach przestaje odgrywać znaczącą rolę ( a do transportu potrzeba 2 ratowników)     

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #266 dnia: Marzec 24, 2013, 15:45:17 »
Cytuj
okazuje się że jeden ratownik może przygotować na macie sprzętowej cały zestaw do pracy, co przy różnych obsadach i ilości zadań zaczyna być dość ważne )
zgadzam się ale co ma do tego jaki mamy agregat.... na macie sprzętowej przygotowuje to samo i w przypadku dużego i małego  chyba ,że ...chodzi Ci o przenoszenie agregatu na większe odległości wtedy niestety mały przenośny kuferek wygrywa.....i jeszcze jedna zaleta "kuferka" jest w miarę cichy i zajmuje mniej miejsca na samochodzie.
Ja niestety kupując 2 lata temu hydraulikę po prostu jakoś nie miałem zaufania do tego małego "kuferka" troszkę bałem się tej nowości tak samo edraulica (obydwie opcje były rozważane ,Holmatro odpadło ze względu min. na cenę). Jednak wolałem kupić sprawdzone rozwiązanie na agregacie V50T+SAH20 .
W przypadku "kuferka" widzę , że się sprawdza z tego co wiem nie jest awaryjny i powoli się przekonuję , że jest to dobre rozwiązanie w szczególności jeżeli zachodzi konieczność transportu tego urządzenia na duże odległości . Jednak w przypadku E draulica byłem i jestem na nie.
Dzisiaj jakbym jeszcze raz miał podejmować decyzję mocno bym się zastanawiał  nad Ekosilent . Już wiem , że daje rade, 2 lata temu nie potrafiłem zasięgnąć opinii na jego temat i bałem się tej nowości.
Broniąc V50T+SAH20 to mamy na stałe zapięte 2 urządzenia  i 20 metrów przewodu (rzadko kiedy potrzebujemy więcej)

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #267 dnia: Marzec 24, 2013, 16:02:38 »
Cytuj
Panowie poruszacie się po warstwie marketingowej – złącze Holmatro w narzędziu jest marketingiem , bo teoretycznie wychodzi że narzędzie jest lżejsze choć jak podłączysz wąż dźwigasz tyle samo
ten argument jest kretyński, przyznaję  :rofl: ale zmniejsza to gabaryty urządzenia i jeśli się na aucie wozi trochę narzędzi naprawdę to ułatwia sprawę, mamy też nieco większą wygodę podczas pracy, bo złączka wypadająca w innych zestawach jakieś pół metra od narzędzia ma zwyczaj tłuc o kolana albo inne części ciała, jest to tez dodatkowy element którym można zahaczać przy prowadzeniu narzędzia przez "złom", poza tym dochodzi koszt eksploatacji, bo przy wymianie węzy trzeba dodatkowo wymienić te krótkie przy narzędziu.
Pytanie, czy wąż COAX jest równie elastyczny co CORE?

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #268 dnia: Marzec 24, 2013, 16:14:06 »
Cytuj
Pytanie, czy wąż COAX jest równie elastyczny co CORE?
Pisałem już wyżej :-) poczytaj dokładnie
Według mnie CORE jest bardziej elastyczny od COAX ....chyba , że pytasz o to innych forumowiczów :rofl:

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #269 dnia: Marzec 24, 2013, 16:19:46 »
Ja obstawiam stare sprawdzone rozwiązane V50 Eco z silnikiem Hondy 10 m Coax bardzo dobrze to pracuje, mój ulubiony zestaw na pokazy i szkolenia :)
Ale oczywiście każdy ma swoje upodobania .

Ja z uwagi na często kilka godzin zajęć wolę agregat z funkcją Eco nie muszę przekrzykiwać silnika.

@madmax29 dalej poruszasz się po obszarach marketingu :) ale oczywiście możemy tak dyskutować. Mi się np. nic nie tłucze między nogami ale bardzo często zostawiam narzędzie zaczepione w pojeździe i przepinam się na kolejne ( np. rozpieracze ramieniowe i kolumnowe ) , ruchoma złączka jest tu niezastąpiona :) na stałe podłączoną do urządzenia w wielu przypadkach bym nie wypiął w ciasnych przestrzeniach :)

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #270 dnia: Marzec 24, 2013, 16:32:32 »
Cytuj
@madmax29 dalej poruszasz się po obszarach marketingu :) ale oczywiście możemy tak dyskutować. Mi się np. nic nie tłucze między nogami ale bardzo często zostawiam narzędzie zaczepione w pojeździe i przepinam się na kolejne ( np. rozpieracze ramieniowe i kolumnowe ) , ruchoma złączka jest tu niezastąpiona :) na stałe podłączoną do urządzenia w wielu przypadkach bym nie wypiął w ciasnych przestrzeniach :)


Argument nie do przebicia  :rofl:

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #271 dnia: Marzec 24, 2013, 16:34:36 »
@superfire Przeoczyłem czasem za szybko czytam, sorki i dzięki :rofl:
Są plusy dodatnie i plusy ujemne jak mawiał pewien były elektryk :rofl: to są już szczegóły każdy ma własne upodobania, przyzwyczajenia, (przypominam dyskusję na temat sterowania narzędziem i zagrożeniom z tym związanym) jak mówiłem już kiedyś, jestem użytkownikiem narzędzi wszystkich trzech głównych producentów i po prostu najlepiej pracuje mi się Holmatro (mimo przytaczanych wad).
Czeka nas wymiana starego zestawu Webera w OSP, może nie za rok, ale za dwa, trzy... Zbieram po prostu informacje, choć obecnie skłaniam się w stronę nowego Webera.
PS. @MIKO na temat sprzętów mam nadzieje pogadamy sobie w połowie kwietnia w Niewolnie  :mellow:
Cytuj
Argument nie do przebicia  :rofl:
jak jest tak ciasno że nie idzie wypiąć złącza (co w Holmatro robi się trzema palcami)  to jak niby sterowało się narzędziem, gdzie rękę trzeba włożyć głębiej? Nie będę się przy tym argumencie upierał, bo wcześniej czy później trafi się rzeczywiście taka sytuacja że się nie da, ale czy w innych systemach jest to niemożliwe?
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2013, 16:40:29 wysłana przez madmax29 »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #272 dnia: Marzec 24, 2013, 19:05:53 »
Ja też odczuwałem kiedyś dyskomfort narządzi z wychodzącymi z nich przewodami (Lukas), ale wszystko przez zabudowę samochodów, którą serwowali nam nasi rodzimi producenci. Narzędzie było tak montowane w skrytce, że trzeba było te przewody nieźle wyginać, aby zamknąć skrytkę. No i często i gęsto zastanawiałem się jaki to ma wpływ na te przewody. W Holmatro tego problemu nie było.
Co do Coax nie miałem z tym styczności i jestem ciekaw sposobu podpinania narzędzi, bo jednak mimo dużych złączy w Streamline podpinanie tego w porównaniu do Core jest gorzej rozwiązane (konieczność obrócenia złącza chyba o 180 st. i czasem nadgarstka brakuje jak źle chwycisz  :rofl: ).

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline patro093

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
  • SA PSP
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #273 dnia: Marzec 24, 2013, 20:41:45 »
Mamy u siebie zestaw Webera agregat V50 eco i nożyco-rozpieracz SPS-400 mam bardzo małe doświadczenie ze sprzętem hydraulicznym
także nie mogę porównać tego systemu jedno wężowego do rozwiązań innych producentów ale moim zdaniem jest bardzo komfortowe ergonomia jest na wysokim poziomie.

Przewód 10m łatwo się go zwija nie zapętla no na prawdę jest to ciekawe rozwiązanie co do złącza to podłączanie nie sprawia żadnego problemu fakt trzeba wykonać większy obrót ale nikomu nie sprawia to jakichkolwiek trudności.




Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Sprzęt Hydrauliczny
« Odpowiedź #274 dnia: Marzec 24, 2013, 21:45:54 »
Posłuchajcie – dlaczego to nazywam dyskusją marketingową – bo taka jest wynika nie z obiektywnej oceny , a przyzwyczajeń, tego na czym kto pracuje itd.

Tak na Holmatro jak i na Weberze przepracowałem po kilkadziesiąt (może w przypadku Webera set) godzin w czasie akcji ale również na najróżniejszych ćwiczeniach, szkoleniach czy kursach w tym naprawdę z znawcami każdej z marek . Męczyłem ten sprzęt i wykorzystywałem w najróżniejszy sposób, w tym poznając ograniczenia danych urządzeń. Uważam że znam go na tyle, że jak chce pokaże wszelkie różnice taktyczne, tylko po co ?  I tak zostanie to podpięte pod tło marketingowe, handlowe itd. które całkowicie mnie nie interesuje. Zresztą węże, złączki są tu najmniej ważne są natomiast duże różnice taktyczne i tam powstaje pytanie czy dana marka potrafi wskazać rozwiązanie problemu/zadania do wykonania na bazie tego co dostarcza czy nie . I uwierzcie są techniki które są do wykonania jedną marką narzędzi, a drugą nie choć na pozór to bardzo podobne urządzenia. Poziom niuansów zaczyna się wraz z zdobywaniem umiejętności obsługi. 

W RT jest ok 200-300 technik które wypada poznać – często dublujących się (otwór pod rozpieracz ramieniowy do usunięcia drzwi można wykonać pewnie na 15 sposobów a może więcej )  ale znajomość całego wachlarz wpływa znacząco na skuteczność akcji ratowniczej i umożliwia dobór najbardziej optymalnej techniki do danego narzędzia, konstrukcji pojazdu czy sytuacji. Inna technika będzie dla urządzenia typu Kombi inna dla rozpieracza ramieniowego Webera i jeszcze inna dla rozpieracza ramieniowego Holmatro. Kto uważa inaczej jest w dużym błędzie .
 
I teraz pytanie czy jest sens dyskutować o ograniczeniach danej marki w gronie ratowników czy nie ?

Tu nie powinno być dyskusji marketingowej bo każdy ma sprzęt jaki ma , a jego wpływ na zakup nowego jest często ograniczony. Mamy jedna problemy ratownicze do rozwiązania i często  znajomość słabych punktów swojego sprzętu jest cenna by nie zapędzać się w ślepe uliczki .

@madmax29 nie wiem czy pogadamy w Niewolnie bo są zadania do wykonania i zawsze brakuje czasu na ich realizację :)  Jest potencjał który trzeba wykorzystać na ćwiczenia , sprawdzenie i wypracowanie wniosków bo taki jest cel – uczestnicy muszą sami dojść do pewnych rozwiązań i wybrać w swojej ocenie najskuteczniejsze. Tam nikt nikomu nic nie narzuci, nie da na tacy, musisz sprawdzić i potwierdzić czy osiągnąłeś założony cel. Nikt Ci nie powie wprost że to zła metoda i nie robimy, bo nie uwierzysz, po prostu ją sprawdzimy i spytamy czy ktoś ma inny pomysł.  Ja mogę jedynie Ci podpowiedzieć dlaczego się nie udało lub jak można zrobić to lepiej , wspomóc wiedzą o konstrukcji pojazdów czy narzędzi. Ale nie dostaniesz nic na tacy bo to zła metoda nauczania, po pierwsze trzeba nauczyć się samodzielnie kombinować bo nikt nie jest wstanie przewidzieć każdej sytuacji ratowniczej. To nie pokaz czy wykład , u Nas trzeba powalczyć i często samemu się sparzyć, moja głowa tylko by nie było to zbyt bolesne i by uczestnikom się nic nie stało .  Oczywiście w jakiejś konsekwencji doprowadzić do sprawdzenia rozwiązań które w naszej ocenie są najskuteczniejsze. Ale nauczanie i to nie do końca, kończy się na poziomie Osobowe Basic