Autor Wątek: Ogrzany tlen  (Przeczytany 4640 razy)

Offline pilot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Ogrzany tlen
« dnia: Marzec 08, 2012, 20:41:51 »
Witam. Według aktualnych wytycznych dot. ratmed w KSRG w procedurze nr 20- "Wychłodzenie" stosuje sie ( a raczej zaleca) między innymi ogrzany tlen. Jak to wygląda w waszych jednostkach? Jakie jest Wasze zdanie na temat zakupu podgrzewacza mieszaniny oddechowej? (widnieje on w wykazie sprzętu ponadstandardowego w wytycznych) Czy w ogóle są w Kraju jakieś straże które posiadaja podgrzewacze?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ogrzany tlen
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 08, 2012, 21:02:45 »
Nie spotkałem się jeszcze z tym. Jedyne co można zrobić w polowych warunkach to podawać tlen przez dłuższy przewód, chowając jego nadmiar pod koc okrywający poszkodowanego itp. Sam dłuższy obieg minimalnie go ogrzeje.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Ogrzany tlen
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2012, 21:07:00 »
wentylacja nie workiem a usta usta ( np przez maske twarzowa z filtrem) a sami nabieramy powietrze prosto z drenu.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2012, 21:19:00 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline pilot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Ogrzany tlen
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 08, 2012, 21:11:46 »
bulon mówisz poważnie, czy żartujesz? :P Ja się jednak uczepie roli podgrzewaczy na strażackim "podwórku"  -_-

A jak strażak biernie dostarczy ogrzany tlen bez podgrzewacza? :P
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2012, 21:16:11 wysłana przez pilot »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Ogrzany tlen
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 08, 2012, 21:19:29 »
a co jest w niepowaznego ?
8 lat temu podgrzewacz tlenu kosztowal chyba 18 tys, ciekawe ile teraz ale ty jestes na pewno tanszy
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Ogrzany tlen
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 08, 2012, 21:28:54 »
To dorzucę jeszcze dwa pomysły usłyszane na szkoleniach:  ^_^

1. Zanurzenie przewodu tlenowego w czajniku z ciepłą wodą (coraz więcej wozów posiada ten sprzęt)
2. W warunkach "surwiwalowych" - owinięcie przewodu tlenowego wokół jakiegoś ciepłego miejsca własnego ciała.

Osobiście uważam, że procedura trochę "z kosmosu".

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Ogrzany tlen
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 08, 2012, 21:31:37 »
to jest bardzo dobra procedura tylko wymaga wiekszej niz zwykle improwizacji.
jest 10 m kabel w zestawie ale proponuje to zbadac. zreszta- sezon zimowy wlasnie mija...
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline pilot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Ogrzany tlen
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 08, 2012, 21:45:37 »
(bulon przyrównywanie ceny urządzenia do mojej osoby nie było zbyt miłe z Twojej strony) ale nie ważne.

Skoro podgrzewacze kosztowały 8 lat temu kupe kasy to teraz też nie są tanie. Pewnie będą służyły tylko do pokazania zasady działania dla strażaków na szkoleniach. Nie sądze również by jakieś jednostki się w to jakoś specjalnie zaopatrywały. Zapis w procedurze też nie do końca wykonalny.

Co do czajnika- napewno łatwiej wyposażyć jednostkę w czajnik ( o ile nie ma) niż w podgrzewacz ^_^ pomysł bardzo dobry i pewnie skuteczny.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2012, 22:40:58 wysłana przez bulon »

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Ogrzany tlen
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 08, 2012, 22:02:39 »
Podstawa to długi przewód.
Jak mamy 10 metrów to można owinąć ten wąż wokół ciepłego, nagrzanego miejsca (pompa, silnik samochodu, czajnik itd.), choć równie dobrze, a szybciej i bezpieczniej (spaliny itd.) jest owinąć przewód wokół własnej osi.
Słabo widać, ale tutaj:

http://www.kmpsp.poznan.pl/node/5544

na zdjęciu numer piątym strażak z torbą na plecach tak właśnie zrobił.
Najpierw się rozebrał (chyba do T-shirta), potem owinął przewód i ubrał się ponownie.

Poza tym dobrym patentem jest zastosowanie ogrzewaczy chemicznych - wyposażenie R-1 w nie częściowo rozwiązuje problem a nie kosztuje wiele.

Na przykład takie coś:

http://www.ogrzewacze.net/szczegoly.html?id=7

Poza tym oprócz ogrzania tlenu można ogrzewaczami skutecznie ogrzewać ciało (pachwiny, wewnętrzne części uda itd.) poszkodowanego. Przetestowałem działanie na sobie w arcytrudnych warunkach, gdzie w nocy spaliśmy w śpiworach na sali gimnastycznej gdzie było chyba blisko zera i daje ogrzewacz radę.

Co ważne wielorazowego użytku (ale też im dalej tym grzeje słabiej, a z po pewnym czasie może się po prostu popsuć (słabo krystalizuje, albo nawet wcale).

Ale biorąc pod uwagę koszt to myślę, że warto ;)
Pozdrawiam
jaras

Ps. Jakiś czas temu szukałem ceny do tego co nazywacie podgrzewaczem (ten profesjonalny) i na pewno nie kosztował 18000 (ale drogo, jakieś 6-8000 jeśli mnie pamięć nie myli).

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ogrzany tlen
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 08, 2012, 22:48:47 »
Panowie wszystko OK. fajnie kombinujecie – ale nie rozpędzajcie się  :gwiazdki:

Chciałem przypomnieć że macie do czynienia z „tlenem”,  a wężyki mają swoją określoną wytrzymałość termiczną i mechaniczną .

Chyba dalej nie muszę tłumaczyć ratownikom SP , a niektóre pomysły no zaczynają budzić moje małe obawy.

Offline pilot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Ogrzany tlen
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 08, 2012, 23:02:30 »
Wytrzymałość mają i dlatego nie zanurzymy drenu we wrzątku, tylko w ciepłej wodzie i nie przyłożymy go do gorącego silnika bo na skutek działania zbyt wysokiej temperatury mogą zacząć wydzielać się cuda, które potem gość będzie wdychał. ( o ile dren się całkowicie nie uszkodzi) I problem gotowy.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Ogrzany tlen
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 08, 2012, 23:48:22 »
nie porownywalem do twojej osoby tylko do ceny twojej pracy :) chilout
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Ogrzany tlen
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 09, 2012, 02:49:51 »
Dobrą metodą na ogrzanie tlenu jest pobieranie tlenu  z zestawu worka samorozprężalnego z rezerwuarem przez nos ratownika i wdmuchiwanie metodą usta-usta lub przez maskę twarzową o właściwym rozmiarze.
Nos bardzo wydajnie ogrzewa.... Ogrzewacze mieszaniny oddechowej jako wyposażenie grup rat-wodnego były postulowane już 10 lat temu...