Autor Wątek: Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?  (Przeczytany 4666 razy)

Offline ciebieszukam26

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?
« dnia: Grudzień 12, 2011, 15:13:10 »
witam wszystkich,
Jestem tu nowy, wiec proszę o zrozumienie w przypadku popełnienia jakiejś gafy.

Mam kilka pytań odnośnie równoważnika za brak lokalu mieszkaniowego.

Jakiś czas temu podpisałem pismo o odmówieniu przyjęcia lokalu mieszkaniowego, który mi zaproponowano.
Jest to ustęp 2 art. 18 Ustawy o PSP- fragment poniżej:

Cytuj
2. Równoważnik za brak lokalu mieszkalnego nie przysługuje, jeżeli strażak:
1) utracił ze swojej winy lub zrzekł się prawa do zajmowanego dotychczas lokalu
mieszkalnego lub domu, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem przypadków
zniesienia współwłasności na mocy orzeczenia właściwego sądu,
podziału wspólnego mieszkania albo przyznania mieszkania jednemu z
małżonków w wyroku orzekającym rozwód, a także umownego działu
spadku;
2) odmówił bezzasadnie przyjęcia lokalu mieszkalnego, odpowiadającego
przysługującym mu normom zaludnienia oraz znajdującego się w należytym
stanie technicznym i sanitarnym albo złożenia wniosku o przydział takiego
lokalu, o którym mowa w art. 76 ust. 7;
3) lub jego małżonek otrzymał pomoc finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego
lub domu, chyba że strażak został przeniesiony do służby w miejscowości
innej niż pobliska.

Niby prawo nie działa wstecz, ale...dowiedziałem się, ze lokal, który mi zaproponowano nie jest własnością PSP czy też MSWiA, a Urzędu Miasta. Czy w takim razie proponowany lokal, o którym mowa w powyższym fragmencie ustawy, w świetle prawa jest lokalem legalnym?
Dodam też, że są to gołe tynki, brak wyposażonej łazienki- jednym słowem trzeba włożyć mnóstwo czasu, a przede wszystkim pieniędzy by mieszkanie to doprowadzić do używalności.

Podsumowując- cz mogę zwrócić się o wypłatę za  RZBLM? czy jest to już niemożliwe bo podpisałem, koniec kropka?

Kolejna kwestia- kolega dostał takie mieszkanie bo nie posiada swojego w miejscowości pobliskiej, ale...comiesięcznie płaci czynsz ok. 600zł plus media. Czy nie powinno być tak, że skoro dostaje się mieszkanie to nie po to by płacić czynsz, który jest identyczny jak w normalnie wynajmowanym mieszkaniu w tym mieście.
Jaki to przywilej? Media ok, ale czynsz?

Czy Komend może tak postąpić? Żądając tak wysoki czynsz odstraszają wszystkich przed wzięciem mieszkania i każdy zrzeka się lokalu mieszkaniowego.
Równoważnika za brak lokalu mieszkaniowego Komenda nie wypłaca bo niby oferuje lokal mieszkaniowy, ale z tak wysokim czynszem, że każdy się zrzeka i...koło się zamyka. Strażacy podpisują pismo, a Komenda jest zadowolona bo nikomu nic nie musi wypłacać.
Zapytam tylko czy legalnie? Czy można po 1 pobierać czynsz, a po 2 czy Komenda może udostępniać lokale mieszkaniowe będące własnością Urzędu Miasta?   

Czy Komenda w ogóle dostaje pieniądze na RZBLM w przypadku niewypłacania ich strażakom? Co się z tymi pieniędzmi dzieje(oczywiście jeśli je dostaje bo może nie dostaje skoro nie wypłaca ich strażakom)?

Czy wraz z innymi kolegami możemy napisać pismo zbiorowe, w którym upomnielibyśmy się o jakiekolwiek pieniądze lub chociaż wypłacanie od przyszłego roku z powodu oferowania mieszkań nie będących własnością MSWiA?

Troszkę się rozpisałem, ale tu chodzi o spore pieniądze i uczciwość.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2011, 16:02:26 wysłana przez Butel »

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 12, 2011, 16:00:15 »
1. A gdzie jest napisane ze Komendant ma proponowac mieszkanie należace do PSP??
2. Czynszu nie określa Komendant a własciciel mieszkania i jest on dochodem Urzedu Miasta, bonusy a i mieszkanie bez czynszu :rofl:.... :rofl:...    W ramach ciekawostki u mnie w KM są miesszkania bedace własnościa PSP i płaci sie za nie: czynsz, ogrzewanie wode ścieki i prąd :P
3. RZBLM jest jednym z wielu składowych które nie sa przekazywane na konkretny cel, jak zostaje kasa,  zmienia sie w paragrafach budżetowych i kupuje sie za to cos innego...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2011, 16:10:40 wysłana przez Eqinox_mł_asp »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ciebieszukam26

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 12, 2011, 16:35:25 »
1. A gdzie jest napisane ze Komendant ma proponowac mieszkanie należace do PSP??
2. Czynszu nie określa Komendant a własciciel mieszkania i jest on dochodem Urzedu Miasta, bonusy a i mieszkanie bez czynszu :rofl:.... :rofl:...    W ramach ciekawostki u mnie w KM są miesszkania bedace własnościa PSP i płaci sie za nie: czynsz, ogrzewanie wode ścieki i prąd :P
3. RZBLM jest jednym z wielu składowych które nie sa przekazywane na konkretny cel, jak zostaje kasa,  zmienia sie w paragrafach budżetowych i kupuje sie za to cos innego...

Dziekuje :straz:

Z Twojej odpowiedzi wynika, ze Komenda dostaje pieniądze na RZBLM, ale przeznacza je na inne cele, tak mam to rozumieć?  Skoro nie ma pieniędzy na papier do drukarki, kosiarkę czy nową kabinę prysznicową to na co więc mogą te pieniądze być przeznaczane? Dodam tylko, że w Komendzie pracuje ponad 70 osób(podział bojowy). Czyżby panowie z biur aż tyle przeznaczali na swoje nagrody i dodatki??? Jest to możliwe?

Czemu w innych Komendach 01 idzie na rękę i bez problemu wypłaca mieszkaniówkę, a w naszej tak nie jest? Czy to zależy tylko od Komendanta czy może od innych pracowników Komendy?

Jak jest u Was koledzy- dostajecie mieszkaniówkę czy nie? Proszę o odpowiedzi.


Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 12, 2011, 17:57:14 »
złóż wniosek, poczekaj na odmowę, złóż odwołanie, poczekaj na deczyję utrzymującą w mocy decyzje odmowną, a następnie złóż skargę do WSA - jak dobrze uzasadnisz (orzecznictwo w tym temacie jest juz dośc bogate) i trafisz na dobry klimat, to cel (przyznanie RZBL) możesz osiągnąć; a jak masz mądrego Komendanta, to moze nawet nie będzie trzeba sie kopać...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 12, 2011, 18:05:00 »
Ale odrzucenie wniosku ma murowana podstawę :P bo sam zrezygnował.... A jesli mieszkanie jest w dyspozycji MSWiA to umoczy chłopina kaske i jeszcze sobie wrogów narobi....
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 12, 2011, 18:17:35 »
jeżeli lokal nie spełniał warunków sanitarnych lub należnych norm, to nie można mówić o bezzasadności odmowy przyjęcia lokalu - temat wielokrotnie wałkowany w WSA; tak więc podstawa nie tyle murowana, co ulepiona ze słomy i krowich placków;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 12, 2011, 18:24:46 »
jeżeli nie spełniał warunków to z góry jest do uwalenia
@Lang mnie wyprzedził :D

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 12, 2011, 18:26:05 »
Daj wykładnie warunków sanitarnych?? Bo napewno brak szafki w łazience nie powoduje złych warunków sanitarnych
Z metrażem to wiadomo ale przypominam ze dla trzech osób wystarczy 21 m2 a 600 zł. po stawkach miast to czynsz za ponad 50 m2 w przypadku mojego miasta....
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2011, 18:34:47 wysłana przez Eqinox_mł_asp »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ciebieszukam26

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 12, 2011, 18:46:26 »
Nie kwestionuje wysokości czynszu bo takie stawki występują na rynku- miałem nadzieję, że czynsz nie będzie pobierany, a tylko będziemy płacić za media.
Odnośnie zarządzania mieszkaniami- jest ich kilka, a właścicielem jest Urząd Miasta i tam też bezpośrednio wpłacane są pieniądze. Wynika z tego, że mieszkania nie są własnością MSWiA. Czy powoduje to bezprawne ich wynajmowanie? Czy Komenda bądź MSWiA musi być właścicielem tychże mieszkań???
Do odwołania jeszcze daleko- na razie zbieramy materiały i informacje.

 Czy u Was też takie problemy z mieszkaniówką??? Skoro są na to pieniądze to czemu nie trafiają tam gdzie powinny, a do innych kieszeni???

Jak jest u Was?

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 12, 2011, 18:51:09 »
Tam gdzie trafiaja pieniadze nie ma nic do rzeczy.... Ponieważ u nas mieszkania sa własnościa KM a czynsz jako dochód trafia do UM a dalej nie wiem gdzie bo nie jestem ksiegowym...
Nie uwalisz tego co podpisałes za sprawa własności mieszkakania tego jestem pewny. A jaki metraż ma to mieszkanie?????????????....
A to dlatego nie uwalisz:
Art. 76.
1. Na lokale mieszkalne dla strażaków przeznacza się lokale będące w dyspozycji
ministra właściwego do spraw wewnętrznych albo podległych mu organów,
uzyskane w wyniku ich działalności inwestycyjnej albo od organów administracji
rządowej i samorządowej ogólnej, stanowiące własność gmin albo zakładów
pracy,
a także zwalniane przez osoby, które decyzje o przydziale uzyskały z jednostek
organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ciebieszukam26

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 12, 2011, 18:59:23 »
Art. 74.
1. Strażakowi mianowanemu na stałe przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w
miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, z uwzględnieniem
liczby członków rodziny oraz ich uprawnień wynikających z przepisów
odrębnych.
1a. Jeżeli w miejscowości, w której strażak mianowany na stałe pełni służbę, lub w
miejscowości pobliskiej nie ma możliwości przydzielenia lokalu mieszkalnego,
strażak może otrzymać kwaterę tymczasową na okres pełnienia służby w tej
miejscowości.
2. Strażak w służbie przygotowawczej może otrzymać kwaterę tymczasową w
miejscowości, w której pełni służbę, albo w miejscowości pobliskiej.
2a. W przypadkach, o których mowa w ust. 1a i ust. 2, koszty zakwaterowania ponosi
strażak.

Czy powyższy zapis ustawy wyklucza płacenie za mieszkanie przez strażaka?


Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 12, 2011, 19:05:05 »
Naprawde nie kombinuj bo nic z tego nie wyniknie... Za mieszkanie(strażackie) płaci sie czynsz i tego nie przeskoczysz. A ten zapis nic nie mówi ze w przypadku pkt. 1 nie płacisz, pisze tylko ze w 1a, 2, 2a
płacisz...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ciebieszukam26

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 12, 2011, 19:25:26 »
Nic nie kombinuję, a tylko chcę wyjaśnić czy ja i koledzy zostaliśmy nabici w butelkę. Wciąż nikt nie napisał jak jest w ich jednostkach. Czyżby trudny do rozmowy temat?
Załóżmy, że komenda dysponuje 3 mieszkaniami(tymi od Urzędu Miasta) i 3 osoby nie zrzekną się tych mieszkań- po prostu je wynajmą. Czy wtedy jest szansa na to, że pomimo zrzeknięcia się przez nas mieszkań jest szansa na to, że będziemy dostawać mieszkaniówkę? A co z osobami na stażu- czy w przypadku wszystkich mieszkań zajętych również dostaną mieszkaniówkę  po odbytym stażu?

Może napiszecie jak jest u Was?

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 12, 2011, 19:28:22 »
Nie wiem jak z osobami które sie zrzekły ale napewno jak nie beda mieli co zaproponowac to osoby przy schodzeniu ze stażu beda dostawac... U mnie sporo osób dostaje RZBL ja do stycznia też brałem.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 12, 2011, 20:16:46 »
Cytuj
2. Równoważnik za brak lokalu mieszkalnego nie przysługuje, jeżeli strażak:
2) odmówił bezzasadnie przyjęcia lokalu mieszkalnego, odpowiadającego
przysługującym mu normom zaludnienia
oraz znajdującego się w należytym
stanie technicznym i sanitarnym
albo złożenia wniosku o przydział takiego
lokalu, o którym mowa w art. 76 ust. 7;

oprócz tego, że musi to byc lokal mieszkalny w rozumieniu ustawy (nie może to byc lokal spełniający jedynie wymagania dla lokali zastępczych), to musi on spełniać dodatkowo dwa warunki:
- metraż nie może być mniejszy, ani tez większy od wielkości wynikającej z ilości przysługujących norm (mniejszy nie zaspokoi potrzeb mieszkaniowych funkcjonariusza, a większego może odmówić, ze względu na niewspółmiernie wysokie koszty najmu, które przeciez zależą od metrażu)
- lokal musi spełniać warunki techniczne i sanitarne (żaden stan "do remontu", deweloperski, pełen węzeł sanitarny, kuchnia lub aneks kuchenny, doprowadzone podstawowe media, odpadaja jakiekolwiek wynalazki w rodzaju ubikacja na klatce schodowej);

dodatkowo odmowę moga uzasadniać inne okoliczności jak np.:
- posiadanie na utrzymaniu członka rodziny niepełnosprawnego ruchowo w sytuacji gdy lokal jest nieprzystosowany do zamieszkania przez osoby w takiej sytuacji zdrowotnej
- rozpoczęty proces inwestycyjny w celu uzyskania własnego lokalu mieszkalnego, zwłaszcza jeżeli jego zakończenie ma mieć miejsce w niedalekiej przyszłości

zwykle jest się czego czepić -gdyby lokal był taki "wyjściowy", to by nik mu tego lokalu nie proponował - chętnych z "klucza" jest aż nadto:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline ciebieszukam26

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 12, 2011, 22:10:24 »
Eqinox_mł_asp, wysłałem CI wiadomość na priva.

Mam rodzinę, wiec metraż jest ok. Piszesz o zbyt dużym metrażu. Powiedzmy, ze są 3 pokoje po ok 12 m2 każdy. Czy Komenda możne zrobić tak, ze kawalerowi udostępni tylko jeden pokój tak by nie płacił zbyt dużego czynszu i w ten sposób wybrnąć z sytuacji odmowy "bo czynsz jest za duży"?

Jeżeli są gołe pomalowane ściany- bez mebli, panele na podłodze, w kuchni tylko płytki(bez lodówki, zlewozmywaka czy kuchni gazowej), łazienka bez kabiny prysznicowej- to czy taki stan spełnia normy?




Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: Mieszkaniowka - czy już jest za poźno?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 12, 2011, 22:39:25 »
Ja należe do czepialskich ponieważ uważam ze lepiej unikac problematycznych sytuacji.... Powiem ci jakie mieszkania moja komenda przekazuje:
1. Aneks kuchnny : płytki i kuchenka, podłoga z paneli
2. Łazienka : bojelr do ciepłej wody, wanna i zlewozmywak
3. Pokój: Panele na podłodze i okno z parapetem i bakon...
Wszystkie media oczywiscie są, a takie kawalerki maja pokój o powierzchni 22,4 m2 ale czynsz w sumie za 34 m2 wynosi niecałe 200 zł .
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2011, 22:43:35 wysłana przez Eqinox_mł_asp »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.