Autor Wątek: Wyższy dodatek służbowy!?  (Przeczytany 9683 razy)

Offline jrg23

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
Wyższy dodatek służbowy!?
« dnia: Listopad 30, 2011, 22:51:44 »
Witam wszystkich. Przeczytałem ostatnio artykuł w Przeglądzie Pożarniczym nr 10/2011 pod tytułem "Per astra ad aspera" na stronie 36-tej napisany przez pana Bryg. Pawła Rochala naczelnika Wydziału Nadzoru Prewencyjnego w KG PSP na temat charakteru i bolączek prewentystów. I tak w podrozdziale Model nr 2-ucieczka z kieratu strona 37pan bryg. pisze cytuje
Cytuj
"... w związku z tym pojawia się następujący schemat: zapobiegacz (czyt prewentysta) o kilkuletnim stażu, który właśnie nauczył się zawodu, odchodzi na pierwsze wolne miejsce w podziale bojowym w dowolnym sąsiednim powiecie. Nieważne, że na teoretycznie niższe stanowisko. Po pierwsze, będzie to stanowisko z wyższym dodatkiem służbowym, więc żadna strata finansowa ..."
Rozumiem że pierwsze wolne stanowisko w dowolnej komendzie, to pewnie chodzi od d-cy zastępu do Z-cy d-cy zmiany bo d-ca zmiany to już nie pierwsze lepsze. Może ktoś mnie uświadomi czy rzeczywiście w innych regionach opisywana sytuacja z przejściem na niższe stanowisko na PB wiąże się z wyższym dodatkiem mają miejsce i tylko mój region odstaje od reszty. Czy  może to stwierdzenie potwierdza regułę, że panowie z ul. Podchorążych 38 żyją w "swoim świecie" i nie mają pojęcia co się dzieje na "prowincji" (w jednostkach innych niż KG). Wiem że ten post może być przeniesiony do innego działu, ale chciałem aby opinię mogli wyrazić wszyscy, a nie tylko strażacy interesujący się prewencją. Dziękuję. :gwiazdki:
Poprawiłem błędy, wyższy piszę się tak, jak napisałem  :szalony:
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2011, 22:56:12 wysłana przez robn »

Offline wolt

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
  • "wy macie racje - my karabiny" - MAO
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 01, 2011, 14:15:30 »
Witam.
W mojej komendzie pracownikkażdy biurowy ( czyli 8 godzinny) ma wyższy dodatek niż podział bojowy,za wyjątkiem 3 d-ców zmian. Oni mają dodatki zbliżone.
Prewentysta ma dodatek wyższy od wszystkich na PB.
Nie mówię już o dodatku motywacyjnym, który na PB przyznawany jest tylko lizo...ą. Biuro ma ten dodatek jak tylko jest możliwość jego przyznania.

hooligan

  • Gość
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 01, 2011, 17:46:38 »
Witam.
W mojej komendzie pracownikkażdy biurowy ( czyli 8 godzinny) ma wyższy dodatek niż podział bojowy,za wyjątkiem 3 d-ców zmian. Oni mają dodatki zbliżone.
Prewentysta ma dodatek wyższy od wszystkich na PB.
Nie mówię już o dodatku motywacyjnym, który na PB przyznawany jest tylko lizo...ą. Biuro ma ten dodatek jak tylko jest możliwość jego przyznania.

I to jest właśnie największą chorobą jak nie powiedzieć zarazą w Państwowej Straży Pożarnej, zresztą nie tylko... "Biuro" jest jak dzisiejszy PZPN, największe nagrody, dodatki motywacyjne, służbowe, itp. a przecież "oni" są dla PB a nie odwrotnie. Mam takie marzenie, żeby ktoś kiedyś wreszcie zrobił z tym porządek.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2011, 18:23:43 wysłana przez robn »

Offline kogut78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 01, 2011, 19:24:10 »
Był krwawy Ludwig,ale go odwołali.A tak dobrze żarło.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 903
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 01, 2011, 19:55:19 »
I to jest właśnie największą chorobą jak nie powiedzieć zarazą w Państwowej Straży Pożarnej, zresztą nie tylko... "Biuro" jest jak dzisiejszy PZPN, największe nagrody, dodatki motywacyjne, służbowe, itp. a przecież "oni" są dla PB a nie odwrotnie. Mam takie marzenie, żeby ktoś kiedyś wreszcie zrobił z tym porządek.
Nie uogólniaj, dobrze? Może to dziwnie zabrzmi, ale są w tym kraju komendy, gdzie prewentyści mają zakaz dodatkowego zarobkowania chyba, że w miastach ościennych, ale i tam konkurencję robią ludzie z PB, którzy takiego zakazu nie mają. Zabierz podwyższone dodatki prewencji, a prędzej czy później znajdzie się czarna owca, która połasi się na kasę od inwestora. Za mało masz szumu w mediach w związku z Augustowem i Szydłowcem, czy też z podpalaczami z OSP? Bo żaden artykuł nie zaczyna się słowami: "strażak ochotnik". Zawsze masz "strażak podpalacz". Nie wkurza Cię, że przeciętny zjadacz chleba taką informację utożsamia z PSP? Bo mnie tak.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2011, 20:24:21 wysłana przez robn »
Si vis pacem, para bellum

straz98

  • Gość
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 01, 2011, 20:31:15 »
Ani biuro nie jest dla podziału ani odwrotnie, każdy ma swoją robotę do zrobienia. A dla kolegów wolt i hooligan zamiast siać znowu zamęt, skoro w biurze jest tak lepiej, proponuję napisać raport o przeniesienie do biura. Osobiście znam wiele przypadków ludzi, którzy z biura od razu przenieśliby się na podział, natomiast nie znam przypadku kiedy ktoś z podziału chciałby się przenieść  na te wyższe i lepiej opłacane stanowiska w biurze.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 01, 2011, 20:46:40 »
... Zabierz podwyższone dodatki prewencji, a prędzej czy później znajdzie się czarna owca, która połasi się na kasę od inwestora...
Jeżeli ma się znaleźć czarna owca to i tak się znajdzie bez względu na wysokość dodatku. Po prostu niektórzy mają to we krwi ...
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

hooligan

  • Gość
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 01, 2011, 20:59:35 »
Spokojnie, nikt nie chce siać zamętu, tylko stwierdzam chorą sytuację w komendach, gdyby stanowiska w biurze były cywilne, problemu by nie było, no ale to moje zdanie i kolegów z podziału. A tak nawiasem mówiąc, od razu widać kto pracuje w biurze a kto na PB...  :fiuu:

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 01, 2011, 21:19:12 »
Aby uzdrowić sytuację każdemu z podziału można dać na parę miesięcy przeniesienie do biura, po parę osób do technicznej, operacyjnej, stanowisko kierowania.... skończyło by się marudzenie. Nikt by nie narzekał, bo kasa by się zgadzała (jak mawiał Adamek), każdy by poznał pracę swoich kolegów. :gwiazdki: :gwiazdki:
A na poważnie, to maruderzy typu Holigan - jak zazdrościcie to się przenieście. Albo zmieńcie pracę, bo w sektorze np. finansowym zarabiają jeszcze lepiej.
Co do stanowisk cywilnych w biurze - to jakby Ci się stała jakaś krzywda w służbie na podziale to gdzie byś poszedł? Na marną rencinę - gdzie ZUS by cię uzdrowił po 2 latach. A tak może w biurze byś dosłużył do emki.
Wkurza mnie ta nic nie myśląca młodzież, której się udało dostać do PSP a która żeby się dostać to podpisałaby cyrograf. Starzy wyjadacze mają rację, lepiej to już było (w każdym punkcie).
EGO = 1 / wiedza

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 01, 2011, 21:37:49 »
Ktoś nie liczy tego, że codziennie musi być w pracy, dojechać, wrócić...
Być może w mniejszych Komendach to nie jest problem... niewielkie odległości, brak korków...
Ale w Warszawie- 8 godzin to dla większości największa kara jaką można dostać. Brak nadgodzin (co daje jakieś 400zł miesięcznie), codzienne wielokilometrowe dojazdy w korkach, dodatki (jeżeli wyższe to niewiele).
Zanim ktoś zacznie mieszać we własnym gnieździe niech się trzy razy zastanowi co mówi/pisze!!!

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 903
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 01, 2011, 22:21:04 »
Tak, pracuję w tym znienawidzonym biurze, nie dlatego, że lubię - zdrowie się "zepsuło" i na PB nie mogę służyć. Dobrze, ze mogłem do tego biura pójść, bo gdyby było ucywilnienie to kto wie.... Jestem podoficerem, bez szans na szkołę aspirantów, a studia cywilne nie uczynią ze mnie oficera - nie mam zamiaru wydawać kasy na "ciążówkę", bo mnie na to nie stać, a i komendant nie jest skory do sponsorowania tej zabawy. Nadgodzin nie generuję, a jak się już jakieś zdarzą, to w wolnym odbieram. Te 20 kilometrów do pracy w jedną stronę jadę godzinę. Są jacyś chętni na zamianę? Aha, dodatek niewiele wyższy od tego jaki miałem na podziale. To jak zamieni się jakiś z podziału?
Si vis pacem, para bellum

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 01, 2011, 22:39:41 »
O to właśnie chodzi...
Tylko niech się zaraz nie trafi mądry, który powie, że jak ktoś jest "niesprawny" to niech nie narzeka...
70-80% ludzi z PB nie ma pojęcia o sprawności fizycznej i wymaganiach im stawianych. A zdrowie to rzecz, która jednego dnia jest a następnego może kopnąć w dupsko!

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 01, 2011, 23:44:48 »
Zdrowie czy nie .... ktoś to po prostu musi robić i tyle. Kilka lat temu po kilkunastu latach na podziale i sk szef zaszczycił mnie (tfu...) awansem - u siebie wszystkie "wycieczki" pod adresem biur ucinam propozycją zamiany - (stanowisko łącznie z dodatkiem) - jak na razie chętnych nie było.

HXTRA

  • Gość
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 02, 2011, 13:18:25 »
Dziwne że u Was w biurach  jest tak źle i nie chcecie tam pracować,chcecie na PB bo tam jest tak fajnie.Tym z PB mówicie przyjdź,spróbuj,zobacz czy jest tak świetnie.U mnie w komedzie chętnych do biura jest mnóstwo sam bym chętnie poszedł,nie patrząc na dojazd 30km w jedną stronę.Gdyby 01 ogłosił nabór to nie opędził by się od raportów.Więc coś mi tu nie gra

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 02, 2011, 13:44:55 »
HXTRA... coś tu na pewno nie gra...
Może chętnymi są osoby bez wykształcenia i niespełniające wymagań na stanowiska biurowe?

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 02, 2011, 15:04:01 »
Mroovka swoim wpisem dużo wyjaśniłeś- jesteś podoficerem a komendantem jest zapewne oficer. uwierz mi, że jak nie jesteś przyd..... koma to i dodatku dużego nie otrzymasz. Wielu forumowiczy ma zapewne porównanie jakie dodatki w biurze są na poziomie korpusu. Pracuję na podziale, pracowałem w biurze - no i staż nie mały- nie jestem młokosem ^_^ i wiem jak sprawy się mają. Po opuszczaniu biura kom od razu zastrzegł, że obniża mi dodatek o połowę. Biuro jak i podział ma wiele wad i zalet (ja nigdy nie kierowałem się różnicą wynagrodzenia) ale zawsze biuro od podziału odróżnia (i to potwierdzają koledzy z różnych komend) większe wynagrodzenie i uważanie się za kogos lepszego-nawet jeśli w parze nie idzie wykształcenie, korpus i staż

hooligan

  • Gość
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 02, 2011, 15:29:16 »
Mroovka swoim wpisem dużo wyjaśniłeś- jesteś podoficerem a komendantem jest zapewne oficer. uwierz mi, że jak nie jesteś przyd..... koma to i dodatku dużego nie otrzymasz. Wielu forumowiczy ma zapewne porównanie jakie dodatki w biurze są na poziomie korpusu. Pracuję na podziale, pracowałem w biurze - no i staż nie mały- nie jestem młokosem ^_^ i wiem jak sprawy się mają. Po opuszczaniu biura kom od razu zastrzegł, że obniża mi dodatek o połowę. Biuro jak i podział ma wiele wad i zalet (ja nigdy nie kierowałem się różnicą wynagrodzenia) ale zawsze biuro od podziału odróżnia (i to potwierdzają koledzy z różnych komend) większe wynagrodzenie i uważanie się za kogos lepszego-nawet jeśli w parze nie idzie wykształcenie, korpus i staż

Bardzo dobrze to ująłeś....

Offline portroyal

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 02, 2011, 17:42:58 »
Między BIUREM, a PB zawsze były i będą kwasy.
Zadam zatem pytanie na przykładzie mojej komendy kategorii B gdzie w PB na służbie ma być 12-tu funkcjonariuszy, a w BIURZE w tym czasie jest też 12 osób (wymieniam: komendant, z-ca, kadry 2os, finanse 2 os, sekretariat 1 os, prewencja 1 os, oper-szkol 2os, kwatermistrz 2os) czy tu aby wszystko jest ok?!
Przecież w ten sposób nic nigdzie nie funkcjonuje.
Oczywiście jestem z PB i za nic do biura nie przejdę. ^_^

hooligan

  • Gość
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 02, 2011, 20:40:57 »
Aby uzdrowić sytuację każdemu z podziału można dać na parę miesięcy przeniesienie do biura, po parę osób do technicznej, operacyjnej, stanowisko kierowania.... skończyło by się marudzenie. Nikt by nie narzekał, bo kasa by się zgadzała (jak mawiał Adamek), każdy by poznał pracę swoich kolegów. :gwiazdki: :gwiazdki:
A na poważnie, to maruderzy typu Holigan - jak zazdrościcie to się przenieście. Albo zmieńcie pracę, bo w sektorze np. finansowym zarabiają jeszcze lepiej.
Co do stanowisk cywilnych w biurze - to jakby Ci się stała jakaś krzywda w służbie na podziale to gdzie byś poszedł? Na marną rencinę - gdzie ZUS by cię uzdrowił po 2 latach. A tak może w biurze byś dosłużył do emki.
Wkurza mnie ta nic nie myśląca młodzież, której się udało dostać do PSP a która żeby się dostać to podpisałaby cyrograf. Starzy wyjadacze mają rację, lepiej to już było (w każdym punkcie).

Jeśli robn poleca mi zmianę pracy "np. w sektorze finansowym, bo tam lepiej zarabiają" jak mi tak niedobrze, to ja powiem, że dzięki takim właśnie ludziom i takim podejściem nic w PSP się nie zmienia na lepsze i nie zmieni...! Po prostu: jak ci źle to odejdź, jak masz za mało to znajdź inną pracę, takim niestety podejściem PSP ma duże szanse utrzymać się na szarym końcu uposażeń na tle reszty służb mundurowych a przecież lepsze warunki i wyższe uposażenia jest w naszym wspólnym interesie, tym bardziej teraz w czasach kryzysu. Nie chodziło mi o to, żeby "zabrać biurowcom i dać PB" ale zachować zdrowy rozsądek i sprawiedliwy podział dodatków. Mam przykład w mojej jednostce, gdzie różnice te są ogromne i niesprawiedliwe.
Ta "nic nie myśląca młodzież" widzi co się dzieje, zresztą nie tylko młodzi, no ale...... starzy wyjadacze.....(jeszcze trochę)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2011, 20:52:40 wysłana przez hooligan »

Offline wolt

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
  • "wy macie racje - my karabiny" - MAO
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 02, 2011, 21:24:24 »
Cytuj
Ktoś nie liczy tego, że codziennie musi być w pracy, dojechać, wrócić...
Być może w mniejszych Komendach to nie jest problem... niewielkie odległości, brak korków...
Ale w Warszawie- 8 godzin to dla większości największa kara jaką można dostać. Brak nadgodzin (co daje jakieś 400zł miesięcznie), codzienne wielokilometrowe dojazdy w korkach, dodatki (jeżeli wyższe to niewiele).
Zanim ktoś zacznie mieszać we własnym gnieździe niech się trzy razy zastanowi co mówi/pisze!!!

Szanowny kolego.

Jeżeli dla Ciebie jest karą praca na 8 godzin w wa-wie to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś przeniósł się do innej ( może małej) komendy.

Nie opowiadaj proszę o tym że mamy płacone za nadgodziny.To jest robienie sztucznych podziałów.

Znam komendę gdzie dyspozytorzy poszli do 01 i powiedzieli, cyt:Prosimy o podwyższenie dodatków, bo PB ma płacone za nadgodziny a my ich nie mamy i oni więcej zarabiają"
Nie dość że mają więcej wolnego to jeszcze chcą więcej kasy.

Nie jest to mieszanie. Temat został wywołany i opisuję jak to jest w terenie czyli poza warszaFką.

W mojej KP chętni do biura są. Zawsze byli. Dla nich przejście do biura wiąże się z awansem społecznym. Nikt już później nie chce wrócić na PB.
pozdrawiam


Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 903
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 02, 2011, 22:09:47 »
ale zawsze biuro od podziału odróżnia (...) uważanie się za kogos lepszego-nawet jeśli w parze nie idzie wykształcenie, korpus i staż
I tu bym nie uogólniał. Na przykładzie mojej KM większość biurowców ma świadomość, że oni są dla podziału, a nie podział dla nich. Nie ma chorych sytuacji, że w kadrach nic nie załatwisz, bo dzień przyjęć interesantów z podziału był wczoraj. Nie ma też sytuacji, że prewentyści kwitują notatki na temat utrudnień w prowadzeniu działań sporządzane przez strażaków z PB stwierdzeniem: "Po****o ich?! Nie mamy co robić tylko zajmować się tą sprawą?", itp. itd. Żaden z oficerów biurowych nie dał mi odczuć, że uważa się za kogoś lepszego niż ja - nie tylko od kiedy stałem się "biurowym" ale i od pierwszych dni służby w PSP.
A tak poza tym, to niepotrzebne są te wszystkie waśnie - w pierwszej kolejności jesteśmy strażakami, dopiero później dzielimy się na stanowiska i korpusy.
Si vis pacem, para bellum

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 02, 2011, 22:49:13 »
Cytuj
Nie jest to mieszanie. Temat został wywołany i opisuję jak to jest w terenie czyli poza warszaFką.

Co to jest warszaFka?? nie znam takiej miejscowości w Polsce!
Nie pracuję na 8 godzin więc nie brnij w temat o którym nie masz pojęcia... Nie brnij też w temat dodatków służbowych, które podobno w Warszawie są większe, bo znów nie będziesz miał racji.

Offline klon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 04, 2011, 21:50:05 »
Pracuję na podziale od 15 lat i co? Na finanse nie narzekam, na pracę też nie - bo to lubię nawet jak zmiany będą po 8 godzin i tak zostaje. Ale skoro w biurze tak źle, to przenieś się chłopie do dużej korporacji, będziesz zarabiał nie 4-5 tyś a 8-10 tyś -ten sam czas pracy tylko głową trzeba ruszyć. W mojej komendzie jasne, również się mówi: "chodź na 8 to zobaczysz" ale jak powiesz "choć na PB" to chętnych brak.
Powinno być tak jak z górnikami - pracujesz na dole masz przywileje, pracujesz w biurze też masz ale całkiem inne. A w straży zrobili tak jak widać wszystkich do jednego kotła i myślą że PB będą mieć za nic.
SZKODA NASZYCH ROZMÓW trzymam kciuki za PB.
Poprawiłem literówki, @sly, Twój post usuwam
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2011, 22:42:57 wysłana przez robn »

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 10, 2011, 23:38:41 »
 :P
...W mojej komendzie jasne, również się mówi: "chodź na 8 to zobaczysz" ale jak powiesz "choć na PB" to chętnych brak.
Powinno być tak jak z górnikami - pracujesz na dole masz przywileje, pracujesz w biurze też masz ale całkiem inne...
Poprawiłem literówki, @sly, Twój post usuwam
<Masz bardzo dziwnych ludzi w komendzie. Bo u mnie wszyscy z biura są chętni do przejścia na podział oczywiście zmniejszając nawet swoje wynagrodzenie.

Offline majkel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Wyższy dodatek służbowy!?
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 11, 2011, 11:41:26 »
:P
...W mojej komendzie jasne, również się mówi: "chodź na 8 to zobaczysz" ale jak powiesz "choć na PB" to chętnych brak.
Powinno być tak jak z górnikami - pracujesz na dole masz przywileje, pracujesz w biurze też masz ale całkiem inne...
Poprawiłem literówki, @sly, Twój post usuwam
<Masz bardzo dziwnych ludzi w komendzie. Bo u mnie wszyscy z biura są chętni do przejścia na podział oczywiście zmniejszając nawet swoje wynagrodzenie.
U mnie też są takie dziwolągi :o. Za żadne skarby nie przeszli by na PB. Przy każdej reorganizacji w komendzie toczy się prawdziwa wojna. Naprawdę nie wiem dla czego. :rolleyes: