Autor Wątek: Oznaczenie...  (Przeczytany 11615 razy)

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Oznaczenie...
« dnia: Listopad 09, 2005, 22:50:51 »
Jak wytłumaczyć oznaczenie samochodu gaśniczego 5/34/2,5 ? Konkretniej, chodzi mi o ostanią liczbę. Od niedawna natrafiam na nią w opisach wozów, lecz jeszcze nie trafiłem na wyjaśnienie jej znaczenia... Podobna sytuacja ma się w stosunku do GBA...  
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Oznaczenie...
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2005, 13:04:56 »
Było kiedyś na forum - chodzi chyba o działko

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Oznaczenie...
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 10, 2005, 13:13:42 »
Cześć,
mi się wydaje że może to być wydajność szybkiego natarcia.
Chociaż my nasz to raczej oznaczamy Np GBA 1,5/16 + 4... gdzie to 4 to właśnie wydajność stopnia wysokiego ciśnienia autopompy czyli 400 l/min (mamy 2 linie szybkiego natarcia po około 200 l/min na każdą).
W przypadku gdy jest jedno szybkie natarcie to może mieć np 250 l/min i to by się zgadzało.
Pozdrawiam, Sylwek

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Oznaczenie...
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2005, 13:44:08 »
Sylwek też tak myślałem, ale nie byłem pewien dlatego zapytałem. Mi się nasuwa koncepcja, że ta druga liczba to wydajność wysokociśnieniowa dwustopniowej autopompy, czyli w sumie tak jak napisałeś.
Dzięki za odpowiedzi :)
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline mjk

  • specjalista ds. zbędnych
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Semper Fi.
Oznaczenie...
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 11, 2005, 19:26:56 »
2,5 oznacza wydajnosc wysokiego ciesnienia
pozdrawiam
biznes jest zawsze sprawą osobistą...

Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Oznaczenie...
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 14, 2005, 16:37:41 »
Ja bym się nie zgodził że jest to wydajnośc szybkiego natarcia; bo gdyby to
było szybkie to powinno mieć 400l/min.

Według mnie jest to zbiornik środka pianotwórczego 2500l
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Oznaczenie...
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2005, 16:19:25 »
Symbol GCBA 5/34/2,5 oznacza ciężki samochód gaśniczy z "beczką" na 5 tys. litrów oraz autopompą dwuzakresową o wydajności 3 400 l/min. na "normalnym" ciśnieniu i 250 l/min. na wysokim ciśnieniu. Koniec kropka.

Offline czeles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Oznaczenie...
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 08, 2005, 18:36:52 »
święta prawda  

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Oznaczenie...
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 13, 2005, 21:46:01 »
zbiornik srodka pianotworczego zazwyczaj = 10% pojemnosci zbiornika na wode
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Oznaczenie...
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 03, 2006, 13:25:11 »
Kochani ludkowie  Furgot ma rację  pozostałym  jeśli nie potraficie odczytać parametrów  podstawowego auta jakim jest GBA  to powodzonka życze fachórom i asiorom  pożarnictwa  a na innych forach takie ORŁY z was ciekawe to nawet. :P  
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Oznaczenie...
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 03, 2006, 15:27:24 »
Daj spokój Cieniu  ;) Nie podniecaj się zbytecznie :D
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Oznaczenie...
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 05, 2006, 13:06:51 »
To nie podnieta tylko szok wobec jak mówicie profesjonakistów. Mam na zmianie młodego człowieka 2 tygodnie po kursie podstawowym  i on wie jakie sa oznaczenia ,parametry co jest na wozie i z czym to sie je . Ale jest ok woda na przód nie ? . Mówisz podnieta chyba nie wiesz co to takiego  odnosze wrażenie że wy nie strażacy lecz chłopcy z ulicy jesteście bo jeśli przy zwykłym GBA jest taki problem to jak to jest ze sprzętem specjalistycznym  typu holmatro , R1 , czy inne samochody itp. Powinszować zasobem wiedzy trzeba wam to fakt.  I na koniec proźba nie błaznujcie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2006, 13:08:24 wysłana przez Cień »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Oznaczenie...
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 05, 2006, 18:52:05 »
hehe panowie to wiedza podstawowa:)

więc dla was teraz zgadka co to za samochód:

PN EN 1846-1 M-1-6-1800-3000/10-1


i co wy na to:) a przypomne ze to oznaczenie wdług obowiązujących przepisów

wystarczy ze podacie opis tego samochody według starychoznaczeń

Pozdrawiam

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Oznaczenie...
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 06, 2006, 09:17:46 »
Cytuj
To nie podnieta tylko szok wobec jak mówicie profesjonakistów. Mam na zmianie młodego człowieka 2 tygodnie po kursie podstawowym  i on wie jakie sa oznaczenia ,parametry co jest na wozie i z czym to sie je . Ale jest ok woda na przód nie ? . Mówisz podnieta chyba nie wiesz co to takiego  odnosze wrażenie że wy nie strażacy lecz chłopcy z ulicy jesteście bo jeśli przy zwykłym GBA jest taki problem to jak to jest ze sprzętem specjalistycznym  typu holmatro , R1 , czy inne samochody itp. Powinszować zasobem wiedzy trzeba wam to fakt.  I na koniec proźba nie błaznujcie.
Część,
przecież to jest ogólnodostępne forum strażackie a nie tylko forum dla zawodowców/profesjonalistów - mogą tu pytac i pisać zarówno strażacy z wieloletnim doświadczeniem, młodzi po kursie, słuchacze i absolwenci szkół strażackich, starsi i młodsi strażacy z OSP jak i 15 - latki z MDP.
Skoro to forum może byc źródlem wiedzy dla MDP to chyba trzeba się tylko cieszyć a nie ich ganic?
Każdy kiedyś zzaczynał i był zieloniutki jak trawa... ale jak się chce czegoś nauczyć albo dowiedzieć to trzeba go tylko wspierać i mu pomagać.
Najgorsze jest jak ktoś uzna że wie już wszystko wtedy nietylko przestaje się rozwijać ale zaczyna się też uwsteczniać i to już jest bardzo smutne.
Cytuj
[...]
więc dla was teraz zgadka co to za samochód:

PN EN 1846-1 M-1-6-1800-3000/10-1 [...]
Dzięki emer że zmusileś mnie do wysiłku :) i poszukania w necie bo przyznaję bez bicia że nie wiedziałem... z tego co udało mi sie znaleźć w goglarce (np to: http://www.straz-poz.om.pl/jrg.html )
to by wynikało ze jest to GBA 1,8/tu nie wiem co ;/
I na koniec prośba, czy ktoś ma może nowa normę PN EN 1846-1 i mógłby ją udostępnic?
Jeśli sam znajdę to też się podzielę.

Pozdrawiam, Sylwek
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2006, 09:34:09 wysłana przez Sylwek »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Oznaczenie...
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 06, 2006, 10:18:34 »
zawodowiec a profesjonalista to dwie rozne sprawy czego dowodem jest to forum.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline komar

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
    • http://
Oznaczenie...
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 06, 2006, 12:51:10 »
Emer niezła zagadka. Tylko wydaje mi się, że powinno to być zapisane PN EN 1846-1 M-1-6-1800-10/3000-1  ;)
Też nie wiedziałem jak to czytać ale trochę poszukałem w necie no i znalazłem.  
M -klasa średnia samochodu,
1 - pojazdy samochodowe przeznaczone do poruszania się po drogach o twardej nawierzchni,
6 - ilość miejsc,
1800 - pojemność zbiornika wodnego
10/3000 - wydajność 3000 l/min - 10 bar

Myślę że to by było na tyle.
Pozdrawiam
 

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Oznaczenie...
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 06, 2006, 13:09:45 »
A mnie się wydaje że to nie oznaczenie strażackie tylko oznaczenie PN - Polskiej Normy . Ponieważ nie występuje w nazwie ani G  ani B ani A lub M  czy P ni  C  i wreszcie S  czy H i w końcu D jeśli chodzi o pojazdy. Z oznaczenia 1846 wnioskuje że to GCBM lub A i  podana jest pojemność i  wydajność , na sąsiednim mi oddziale jest to ciągnik  jelcz z cysterną   popularnie zwany przez nas  gruba berta  6 to liczba kół  pędnych  18000 L to  pojemność beczki  3000 to wydajność pompy nie jestem w stanie powiedzieć czy to auto czy moto pompa  raczej to drugie  a 10 to ciśnienie w barach . Druga możliwość to  wóz  LSP czyli Lotniskowej Straży Pożarnej  ale to moje skromne zdanie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2006, 14:33:38 wysłana przez Cień »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Oznaczenie...
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 06, 2006, 14:08:08 »
Cytuj
hehe panowie to wiedza podstawowa:)
Czytam w tym nutkę ironii, niemniej skomentuję.
Cóż, mnie szarego dowódcę OSP takie cyferki i literki "latają koło bata". Wiem, czym może mnie wspomóc PSK, więc w razie potrzeby tego żądam. Ale jeśli dojdzie do tego, że ktos wpadnie (do tej pory nikt nie śmiał) na pomysł używania europejskich sygnatur - ja się wypisuję  <_< .
Wyobrazacie sobie taki komunikat?:
"... podeślij mi tu pojazd sklasyfikowany przez Komitet Normalizacji jako M-1-2-24/13-0-1, jest mi tu baaardzo potrzebny."  
PSK "Uprzejmie proszę" - dzwonki, lampki - " M-1-2-24/13-0-1 wyjeżdza do..."  :D
No, co  ;) , pożartować nie można?


 
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Oznaczenie...
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 06, 2006, 14:46:15 »
Europejskie nie koniecznie lecz  polskie i w dodatu pożarnicze jak GBA czy GCBA powinneś znać bo to podstawa  .Teraz do innych obojętne OSP czy PSP  czy MDP  podstawowe oznaczenia powinni znać i nie wciskajcie bo to znają nawet na począdku kursu podstawowewgo chyba że nie ma u niekórych GBA tylko GLM . W momencie dojazdu do akcji na wiosce gdzieś   bez wody choć na pierwsze udeżenie to ani bezpiecznie nie ewakujesz ludzi ni zwierząd  ani nie podejmiesz działań w natarciu czy obronie  jedynie sie przydasz przy dogaszaniu wię  co ty tam robisz chłopie . To był przykład   bez obrazy ale wozem bez wody to tylko na impreze lub zawody można jechać .
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2006, 14:48:35 wysłana przez Cień »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Oznaczenie...
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 06, 2006, 14:57:56 »
Jestem członkiem MDP. Dopiero się uczę. Niedawno dowiedziałem się o istnieniu takiego oznaczenia jak 5/34/2,5 i tylko domyślałem się co ono może oznaczać. Chciałem mieć pewność, dlatego zapytałem. Nie rozumiem dlaczego ganisz takich jak ja. Dopiero się uczymy.
pozdro
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Oznaczenie...
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 06, 2006, 15:37:24 »
Cytuj
Europejskie nie koniecznie lecz polskie i w dodatu pożarnicze jak GBA czy GCBA powinneś znać bo to podstawa
Jeżeli o mnie chodzi - oczywiście, że znam i zna w mojej jednostce najgorszy ciura  "garażowy". Nie neguję, że zdarzają się tacy, którzy tej podstawowej wiedzy nie posiadają - ale trudno, to problem jakiegoś konkretnego rejonu. Dla mnie jest ważne, aby u mnie był porządek. Zresztą, ta wiedza była wymuszona właśnie przez Twoich kolegów z PSP, którzy podczas którejś tam kontroli gotowości bojowej zapytali mojego strazaka "jakim to samochodem jeździ do akcji"a on odpowiedział, że starem. :blink:
Nikt nie lubi "jarać buraka", nawet  za innych, dlatego wiem , że coś takiego więcej mnie nie spotka.
Tak więc, może to nie do końca wina samych ochotników, ale również i konkretnych KM/KP, że tego od ochotników nie wymagają. W końcu, jak sobie wyszkolicie - tak będziecie mieli. ;)  
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Oznaczenie...
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 06, 2006, 16:07:01 »
Cytuj
[...] Teraz do innych obojętne OSP czy PSP  czy MDP  podstawowe oznaczenia powinni znać i nie wciskajcie bo to znają nawet na począdku kursu podstawowewgo [...]

MDP nie przechodzi kursu podstawowego.
Będą znać oznaczenia jak je... poznają.
Poznają je jak ich się nauczy.
Jak ich się op...li na początek to nie będą znać co więcej zniechęca się i oleją straż.

Sylwek

PS1: nasza MDP zna oznaczenia wozów, motopomp, pomp, drabin i pił dlatego, że ich tego uczymy.. . szczególnie jeden kolega bardzo zaangażowany. Ale jakby któryś zainteresował się tym forum i zaczął zadawać pytania to naprawdę byłbym bardzo z tego powodu zadowolony.

PS2: z tym MDP w stronę maldrina to był z mojej strony taki strzał w ciemno - osobiście podziwiam Cię chłopie, że masz samozaparcie by szukać pytania i się uczyć - rób tak dalej, nie zrażaj się. Dla mnie już jesteś spoko gość.

PS3: sorrki za odbieganie od tematu - już tu tego nie będę robił...

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Oznaczenie...
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 06, 2006, 19:39:09 »
Co do wiedzy o oznaczeniach samochodów... Osobiście dbam oto, aby każdy z członków MDP znał znaczenie oznaczeń oraz numerów operacyjnych wozów. Podobnie jest z innym sprzętem.

PS. Dzięki Sylwek...  
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Oznaczenie...
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 06, 2006, 19:47:15 »
Cytuj
zbiornik srodka pianotworczego zazwyczaj = 10% pojemnosci zbiornika na wode
I nie koniecznie  widziałem autko GCBA z beczką na wode 4500L i piany 9000L na podwoziu  STAYER i stoi umnie w komendzie. Co do Maldrina  tom przepraszam nie wiedziałem że dopiero to poznajesz i serdecznie pozdrawiam.
 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2006, 19:52:01 wysłana przez Cień »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Oznaczenie...
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 06, 2006, 20:03:53 »
Spoko, przeprosiny przyjęte. Nie znasz mnie i mogłeś nie wiedzieć ile mam lat...

Co do wypowiedzi Sajmonowskiego przytoczonej i skrytykowanej przez Ciebie. Przecież napisał wyraźnie, że zazwyczaj a nie zawsze.
pozdro :)
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron