Autor Wątek: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...  (Przeczytany 9431 razy)

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« dnia: Sierpień 12, 2011, 18:46:36 »
http://www.tvn24.pl/0,1713805,0,1,wykoleil-sie-pociag-sa-ranni,wiadomosc.html

Cytuj
Przynajmniej cztery osoby zginęły, a 30 zostało rannych, po tym, jak w miejscowości Baby (pow. piotrkowski) wykoleił się pociąg TLK 14 101 relacji Warszawa-Katowice. Na miejsce jedzie premier Donald Tusk i minister zdrowia Ewa Kopacz. jest już szef MSWiA Jerzy Miller.
Czy ci ludzie nie mają już za grosz wstydu? Lans przed wyborami za wszelką cenę? Co da ofiarom obecność w/w osób na miejscu zdarzenia? Pomogą? Uspokoją. Świat staje na głowie!!!!!!  :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki:

Szczerze? Rzygać mi się chce widząc coś takiego.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline boszo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 267
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 12, 2011, 18:51:13 »
Witam.
Mi chce się rzygać, jak patrzę na ubiór niektórych strażaków... Nawet pisać mi się nie chce na ten temat, żal.
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło sie nudno, gdy umrzesz.
Julian Tuwim

Offline strazosp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 12, 2011, 18:56:53 »
Witam.
Mi chce się rzygać, jak patrzę na ubiór niektórych strażaków... Nawet pisać mi się nie chce na ten temat, żal.

Tobie się rzygać chce, a mnie szlag trafia normalnie. Nie wiem, kur.a, jak trzeba tym matoł.m do głowy wkładać, żeby w końcu zrozumieli jak powinien być umundurowany strażak. I żadne tłumaczenie, że brak czasu mnie nie przekona.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 12, 2011, 18:57:51 »
Masa działań stricte medycznych (na zdjęciach widać dość sporą ilość zestawów R1) miała miejsce poza bezpośrednią strefą zagrożenia - nie popadajmy w paranoję, koszarówka czy zarzucona na siebie kamiezelka do tego typu działań, w tych warunkach, raczej spokojnie wystarczą. Duża ilość poszkodowanych = jeszcze większa ilość potrzebnych ratowników. Z tego co widziałem, praktycznie wszyscy mieli na rękach rękawiczki lateksowe - to jest w tym momencie najważniejsze. A działający bezpośrednio przy pociągach - widziałem raczej prawidłowe umundurowanie. Wolałbym na miejscu poszkodowanych, żeby opatrywał mnie ochotnik w spodenkach i kamizelce STRAŻ niż żaden. Zastanówcie się czasami co piszecie.

Witam.
Mi chce się rzygać, jak patrzę na ubiór niektórych strażaków... Nawet pisać mi się nie chce na ten temat, żal.

Tobie się rzygać chce, a mnie szlag trafia normalnie. Nie wiem, kur.a, jak trzeba tym matoł.m do głowy wkładać, żeby w końcu zrozumieli jak powinien być umundurowany strażak. I żadne tłumaczenie, że brak czasu mnie nie przekona.
A czy wziął ktoś może pod uwagę fakt, że osoby te mogły dojechać swoimi środkami transportu, może mieszkają niedaleko, może dana jednostka ma tylko jedno auto, a na alarm zgłosiła się o wiele większa ilość osób, może masa z nich miała odpowiednie kwalifikacje (kwalifikowana pierwsza pomoc) i po prostu chcieli pomóc? Naprawdę, nie popadajmy w paranoję.

Poczytajcie trochę na temat zdarzeń masowych i zasad, którymi się kierują. Każda ręka do pomocy, w granicach zdrowego rozsądku jest ważne.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2011, 19:03:39 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline strazosp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 12, 2011, 19:10:14 »
Masa działań stricte medycznych (na zdjęciach widać dość sporą ilość zestawów R1) miała miejsce poza bezpośrednią strefą zagrożenia - nie popadajmy w paranoję, koszarówka czy zarzucona na siebie kamiezelka do tego typu działań, w tych warunkach, raczej spokojnie wystarczą. Duża ilość poszkodowanych = jeszcze większa ilość potrzebnych ratowników. Z tego co widziałem, praktycznie wszyscy mieli na rękach rękawiczki lateksowe - to jest w tym momencie najważniejsze. A działający bezpośrednio przy pociągach - widziałem raczej prawidłowe umundurowanie. Wolałbym na miejscu poszkodowanych, żeby opatrywał mnie ochotnik w spodenkach i kamizelce STRAŻ niż żaden. Zastanówcie się czasami co piszecie.

Witam.
Mi chce się rzygać, jak patrzę na ubiór niektórych strażaków... Nawet pisać mi się nie chce na ten temat, żal.

Tobie się rzygać chce, a mnie szlag trafia normalnie. Nie wiem, kur.a, jak trzeba tym matoł.m do głowy wkładać, żeby w końcu zrozumieli jak powinien być umundurowany strażak. I żadne tłumaczenie, że brak czasu mnie nie przekona.
A czy wziął ktoś może pod uwagę fakt, że osoby te mogły dojechać swoimi środkami transportu, może mieszkają niedaleko, może dana jednostka ma tylko jedno auto, a na alarm zgłosiła się o wiele większa ilość osób, może masa z nich miała odpowiednie kwalifikacje (kwalifikowana pierwsza pomoc) i po prostu chcieli pomóc? Naprawdę, nie popadajmy w paranoję.

Poczytajcie trochę na temat zdarzeń masowych i zasad, którymi się kierują. Każda ręka do pomocy, w granicach zdrowego rozsądku jest ważne.

No proszę Cie Sheldon, jak widzę gościa w hełmie osp, dżinsach i koszulce, albo w samej kamizelce od koszarówki, to mnie szlag trafia.
Według twojego rozumowania to po co regulaminy, bhp , rozporządzenia itd. No do cholery, elementarna wiedza mówi, że nawet dojeżdżając na miejsce akcjii należy przede wszystkmi zadbać o swoje bhp.
A skoro udzielamy pomocy na miejscu, bez wezwania, jesteśmy bezpośrednimi świadkami to po co do cholery zakładać kamizelkę straż.

Offline boszo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 267
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 12, 2011, 19:15:18 »
Cytuj
A działający bezpośrednio przy pociągach - widziałem raczej prawidłowe umundurowanie. Wolałbym na miejscu poszkodowanych, żeby opatrywał mnie ochotnik w spodenkach i kamizelce STRAŻ niż żaden. Zastanówcie się czasami co piszecie.
Ja akurat widziałem kolesia który stał NA PRZEWRÓCONYM WAGONIE w spodenkach i kamizelce, widziałem strażaka w koszarówce i czapce wychodzącego przez okno w/w wagonu. Zastanowiłem się zanim poprzedniego posta napisałem.
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło sie nudno, gdy umrzesz.
Julian Tuwim

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 12, 2011, 19:16:56 »
A ja kilku ratowników medycznych w długich spodniach i koszulkach, w identycznych okolicznościach. Nie pochwalam konkretnie takich zachowań, ale działając poza wagonami, udzielając KPP poszkodowanym - do tego ustosunkowałem się wyżej.

A skoro udzielamy pomocy na miejscu, bez wezwania, jesteśmy bezpośrednimi świadkami to po co do cholery zakładać kamizelkę straż.
Po to, aby wyróżnić się z tłumu okazując w jakiś sposób swoje kompetencje. Poza tym - nie zrozumiałeś mnie. Nie mówiłem o przypadkowych osobach lecz o osobach, które mogły dotrzeć na miejsce swoim środkiem transportu, może jadąc bezpośrednio za wozem bojowym swojej OSP, bo akurat spóźnili się kilkanaście sekund na alarm (lub tysiąc innych powodów).

Według twojego rozumowania to po co regulaminy, bhp , rozporządzenia itd. No do cholery, elementarna wiedza mówi, że nawet dojeżdżając na miejsce akcjii należy przede wszystkmi zadbać o swoje bhp.
Ale ja się z tym zgadzam, tyle, że teoria teorią, a życie - życiem. Miałem przyjemność uczestnictwa w dość sporych ćwiczeniach, których motywem przewodnim były zdarzenia masowe. Część załóg pracowała przez cały czas w pełnym umundurowaniu (zagrożenie w strefie zerowe). Po jakimś czasie ich wydajność (również świeciło słońce, było bardzo ciepło) spadła praktycznie do zera, niektórzy dosłownie - padli. Ci, których KDRowie pozwolili trochę odpuścić z umundurowaniem - zapierniczali jak meserszmity do samego końca.

Poza tym, wśród białych hełmów, jak i krótkich spodenek i kamizelek, dostrzec można również ludzi w ubraniach dowódczo-sztabowych - zakładam, że to oni tam dowodzili, także ewentualne pretensje - do nich. W końcu jacyś zdroworozsądkowi ludzie.

ps. nie, nie popieram (znalazłem to zdjęcie) działania w spodenkach na lub w danym wagonie.
ps2. przy każdym zdarzeniu pod Waszym ubraniem specjalnym znajdują się spodnie oraz bluza koszarówki? Pasów też używacie?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2011, 19:26:27 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 12, 2011, 19:29:59 »
Z jednej strony, gdyby żaden polityk na miejsce du.. nie ruszył, to PiS-owczyki mieliby używanie i też sprawa byłaby polityczna.

Co do umundurowanie niektórych strażaków, faktycznie.. nie tyle żen, co brak myślenia. Jak już pojawił się w szortach i bezrękawniku na miejscu to stoi z dala, a nie wchodzi na wagon gdzie mnóstwo szkieł, poskręcana blacha etc. No ale tu trzeba strugać bohatera.

I trzeba zaznaczyć, że ilość zadysponowanych SiS w I rzucie wreszcie zaczyna przypominać to co na zachodzie. W innym wątku ktoś przytaczał przykład wypadku polskiego autokaru w Niemczech, z tezą, że u nas dłuuugo jeszcze tak nie będzie. A tu co, środek pola i można? Można!

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline strazosp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 12, 2011, 19:31:46 »
Sheldon, i tu się z tobą zgodzę, ponieważ podałeś argumenty, które świadczą o tym, że pewne procedury i wymagania można w sprzyjających okolicznościach uznać za zbędne.
Tylko problem w tym, że patrząc na sprawę z perspektywy PSP, szczególnie wydziałów operacyjnych, nie ma miejsca na odstępstwa od norm ogólnie przyjętych. I tu powstaje problem, który można rozwinąć w innym wątku aby nie odbiegać od tematu. Ten problem dotyczy szeroko pojętych  wymagań dla OSP i uwarunkowań, które zamiast zwiększać liczbę członków OSP, przeciwnie doprowadzają do degradacji.
No ale to temat na inną dyskusję, zapewne ZG ZOSP ma już plan, jak cudownie uzdrowić straże w Polsce.
Pozdrawiam

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 12, 2011, 19:36:55 »
To już kolejna kwestia, zostawmy ją na później  -_- :piwo:

Cytuj
Tadeusz Michalak ze szpitala w Piotrkowie Trybunalskim mówił, że do jego placówki trafiło 31 lżej rannych.
- Najczęściej są to potłuczenia, drobne zranienia i parę niegroźnych złamań. Dwie osoby zostały już wypisane, a ci, którzy będą musieli, zostaną na obserwacji – powiedział. Jak dodał, szpital może jeszcze przyjąć nawet 30 osób. Pracuje też więcej lekarzy. Wielu z nich zgłosiło się samych, gdy usłyszało o katastrofie.
Jakoś rzuciło mi się to w oczy - pozytywny akcent w tej sytuacji. Szacunek dla tych ludzi.

Cytuj
Justyna Sochacka, rzeczniczka Lotniczego Pogotowia Ratunkowego powiedziała, że na miejscu było sześć śmigłowców LPR.
Jeszcze jakiś czas temu byłoby to po prostu nie do pomyślenia... A dzisiaj - proszę bardzo. Fakt, że to w sumie centrum kraju, ale to w tym momencie nie jest aż tak istotne.


@Zero-11 bardzo słusznie wspomniał narzekanie na nasz system po wypadku autokaru u zachodnich sąsiadów. Część zdjęć zrobionych na miejscu i podesłanych przez ludzi do portali i telewizji wykonana została w pierwszych (prawdopodobnie) kilkunastu minutach po zdarzeniu - co rzuciło się w oczy - naprawdę spora ilość strażaków-ratowników. "Można!"  -_- Coś faktycznie zaczyna się zmieniać na lepsze pod tym względem.

Za wcześnie jest (a przede wszystkim - zbyt mało informacji), żeby oceniać same działania, ich skuteczność, podjęte decyzje itp., ale już na pierwszy rzut oka widać, że w tym przypadku wdrożenie procedury "zdarzenie masowe" (zakładam, że tak się stało) przyniosło wymierny, dla poszkodowanych, skutek.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2011, 19:49:04 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Sylwek185

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 12, 2011, 20:22:20 »
Szczerze mówiąc, od jakiegoś czasu kiedy patrze na rożne zdjęcia działań ratowniczych, bądz gaśnicznych, niestety gryzący jest widok ludzi bez kompletnego umundurowania. Jednakże, ilość ludzi niosących pomoc mógł przewyższyć ilość ubrań. To była OSP, bo w PSP przecież ubiór spodenek i kamizelek jest nie możliwy. Jak już kiedyś pisałem, nie każda straż posiada dostateczną ilość pieniędzy na ubrania. Nie znaczy to że nie mogą nieść pomocy. Oczywiście wszystko z głową i w pewnych granicach. BHP musi byc zachowane i dlatego należy pamiętać o rozsądku. Przy takich zbiorowych działaniach, przyda się na pewno więcej osób i wydaje mi się, że takie karcenie strażaków jest nie do końca uzasadnione.

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 12, 2011, 20:36:14 »
Może karcenie kolegów nie jest na miejscu ale lepiej wcześniej zwrócić uwagę niż później żałować że taka kwestię się odpuściło. Tak jak kolega wyżej napisał, sporo potłuczonego szkła i pogiętej stali a więc sporo niebezpieczeństwa. Dowódca nie powinien takiego ratownika wpuścić w miejsce katastrofy. Taka osoba bez umundurowania (krótkie spodenki) może zabezpieczać teren lub udzielać pomocy lżej poszkodowanym w tym wypadku na polu. Wiem że w nomexie jest ciężko wytrzymać w pełnym słońcu ale jeśli jednostka nie posiada ubrań dla pozostałych druhów to powinni chociaż ubrać pełną koszarówkę.

Offline Sylwek185

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 12, 2011, 20:40:17 »
Zgadzam się mkl, takie osoby powinny zając stanowisko w strefie nie zagrażającej im bezpośrednio. Takie uwagi powinien zwracać dowódca, co oczywiście nie usprawiedliwia samych strazaków, sami przechodzili szkolenie podstawowe(w tym z BHP).

Offline Cyrek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Ochotnicza Straż Pożarna SZCZECIN
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 12, 2011, 20:55:14 »
Jak widać na zdjęciu zamieszczonym w portalu onet, na miejscu zdarzenia był co najmniej jeden z użytkowników tego forum, więc byłoby zacnie, gdyby po należnym odpoczynku zechciał zabrać głos w sprawie i wypowiedzieć się o:
- swoim spojrzeniu na organizację akcji;
- trudnościach, jakie napotykali ratownicy KSRG i PRM;
- co pomagało? kto?
- swojej ocenie działania systemów w tym konkretnym zdarzeniu?
- ubiór strażaków nie jest tutaj tematem wiodącym, więc akurat ja nie oczekuję, że będziemy tę sprawę wałkować, podobnie jak temat organizacji i obsługi wizyty tzw. VIPów na miejscu zdarzenia, bo kampania lepiej niech się toczy poza tym forum.

Przy okazji - szacun dla wszystkich niosących pomoc i ciężko pracujących na miejscu zdarzenia

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2011, 01:17:51 wysłana przez Cyrek »
Mariusz Cyrulewski
www.osp.szczecin.pl

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 12, 2011, 21:02:52 »
Jeśli śledzicie informacje, które podają media to w tym pociągu jechał (jak dobrze pamiętam stopień) oficer Straży Pożarnej, który zapewne w dużym stopniu pomógł dyspozytorom w skierowaniu odpowiednich sił i środków.
Co do polityków to faktycznie przesadzają, kampania przedwyborcza trwa, tylko niech nie robią tego kosztem ludzi  poszkodowanych, lepiej niech robią coś mądrego na swoich stanowiskach.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 12, 2011, 21:55:14 »
warszawska grupa ratownictwa medycznego (JRG 8 ) na miejsce działań transportowana była policyjnym śmigłowcem, co może świadczyć, że dysponowanie ratowników na miejsce zdarzenia było naprawdę fachowe i znacznie odbiegało od tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2011, 09:30:44 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 12, 2011, 22:07:26 »
warszawska grupa ratownictwa medycznego (JRG 8) na miejsce działań transportowana była policyjnym śmigłowcem, co może świadczyć, że dysponowanie ratowników na miejsce zdarzenia było naprawdę fachowe i znacznie odbiegało od tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni.
to ilu ich się tam zmieściło? bo chyba nie za dużo plus jaki sprzęt?

a lecieli policyjnym śmigłowcem (Mi8??), bo nie ma pilotów na tupolewa. Zresztą nie ma firmy co lata tupolewem, bo rozgonili 36 splt.

z propos jak teraz będzie wyglądać transportowanie USAR Poland za granice?

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 12, 2011, 22:16:28 »


z propos jak teraz będzie wyglądać transportowanie USAR Poland za granice?

Kolejne z dobrych pytań, ale może w innym wątku...?

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 12, 2011, 22:29:31 »
USAR już od jakiegoś czasu odwiedza Powidz i zapoznaje się z możliwościami Herkulesów

http://www.jrg4.kmpsp.poznan.pl/?p=989

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 12, 2011, 23:03:23 »
W/w wypadek pokazuje, że polskie ratownictwo jest dobrze przygotowane na EURO 2012, miejmy nadzieję, że nie będzie takiej konieczności, a jeśli zajdzie to służby będą działały równie ekspresowo i z odpowiednią siłą na terenie całego kraju.

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 12, 2011, 23:41:11 »
W/w wypadek pokazuje, że polskie ratownictwo jest dobrze przygotowane na EURO 2012, miejmy nadzieję, że nie będzie takiej konieczności, a jeśli zajdzie to służby będą działały równie ekspresowo i z odpowiednią siłą na terenie całego kraju.

Polemizowałbym.... jak sie - odpukać - zapali na szczycie trybun nowoczesnych stadionów to stadion sam sie nie obroni... a straż ma sprzęt sprawnie działający jedynie do 30-40m (drabiny) troche podnośników ale to 25 m. 40 m to zaledwie połowa do skrajni, więc...?
Na drogach na 2012 to i owszem... zbrojenia trwają :)

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 12, 2011, 23:55:10 »
Już dosyć przeinwestowaliśmy przed Euro2012  - kto to utrzyma ?

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 13, 2011, 00:50:36 »
@Zeuss

Ciekawy masz pomysł na szybki transport grupy specjalistycznej wewnątrz kraju na tak żałosna odległość - pasażerskim samolotem odrzutowym? Musiałoby to wyglądać tak: JRG-8 -> Okęcie (przygotowanie do startu trochę zajmie, bo Tu raczej nie były w ciągłej gotowości) -> przelot 120 km na lotnisko Łódź-Lublinek -> transport samochodami na miejsce zdarzenia - 40 km, nawet alarmowo z kilkadziesiąt minut zejdzie. Kompletnie bezsensowne.

Zastosowany wariant (domniemywam): JRG-8 -> Bemowo -> miejsce zdarzenia. Przelot w linii prostej ok. 110 km, czas przelotu pewnie max 30-40 min. Mozna powiedzieć, ze pomysł "jedynie słuszny". Mi-8 to spora maszyna i weźmie na pokład do 24 pasażerów, czyli ze dwie zmiany służbowe z ósemki. Sprzęt w rodzaju R-1/2 na pewno się zmieścił w wystarczającej ilość - szpital polowy mieli ze sobą zabierać? Potrzebna była możliwie szybko jak największa ilość wykwalifikowanych ratowników, nie jakieś cuda.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 13, 2011, 03:32:53 »
Cyrek, przy śmigłowcu to nie ja, ale ratownik med. Przemek O.!!! Byłem tam, refleksje niedługo, ocena 3 z dużym plusem, priorytety zachowane, błędów krytycznych na razie nie ma. Uwagi wkrótce...

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Wykoleił się pociąg osobowy relacji Warszawa-Katowice...
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 13, 2011, 08:07:50 »
Mam pytanie do tych wszystkich oburzonych niekompletnym wyposażeniem w środki ochrony indywidualnej biorących udział w udzielaniu pomocy poszkodowanym i usuwaniu skutków katastrofy pod Babkami. Rozumiem, że jeżeli mielibyście udzielac pomocy ZRM w takim transporcie, to oczywiście w pełnym ubraniu specjalnym, kominiarce, hełmie i oczywiście rękawicach bojowych. Gdzie się podział wasz instynkt samozachowawczy i zdrowy rozsądek, żeby tak kategorycznie negatywnie oceniać tą sytuację? Pewnie sami jesteście tacy regulaminowi, że ruchem kierujecie w pełnym lipcowym słońcu ubrani od stóp do głów jak do pożaru wewnętrznego. Może dlatego macie takie przegrzane zawartości czaszek.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie