Autor Wątek: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej  (Przeczytany 19810 razy)

Offline pszczola

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« dnia: Sierpień 02, 2011, 23:36:06 »
Interesują mnie opinie na temat przestrzegania przepisów i zasad bhp w straży pożarnej. Na początek proponuję zacząć od uprawnień do obsługi pilarek.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 03, 2011, 08:35:56 »
podpuszczasz? primo: do obsługi pilarek żadne uprawnienia nie sa potrzebne; secundo: na kursach strażacy nabywaja umiejętnośc posługiwania się piłami spalinowymi do drewna, betonu i stali

uprzedzając kolejne Twoje pytanie - do obsługi sprzętu hydraulicznego (nożyce i rozpieracze) oraz pneumatycznego żadne uprawnienia również nie są wymagane

a ogólnie poziom przestrzegania BHP (pomijając kwestie czasu służby) w PSP jest bardzo wysoki; a juz w porównaniu np. z budownictwem to wręcz wzorcowy; głównym wskaźnikiem jest wypadkowość, a ta jet u nas nieznaczna; często też wypadki nie są zwiazane z nieprzestrzeganiem zasad BHP szczególnie w kontekście odstąpienia od zasad powszechnie uważanych za bezpieczne
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 03, 2011, 12:07:53 »
Jest to Twój pierwszy post pszczola, piszesz jakąś pracę (licencjat, magisterkę) czy jesteś jednym ze strażaków którym ktoś powiedział o forum??? A może chcesz kogoś napuścić na kurs obsługi pilarek??? Rozwiń jakoś swój temat.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline pszczola

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 04, 2011, 09:43:27 »
I o to mniej więcej chdzi.
W jakim zakresie pracy pilailarką nabywa umiejątności strazak po kursie podstrawowym, a jakie po kursie podoficerskim? Jakie po kursach prowadzonych dla OSP? Jakie po szkołach aspirantów i SGSP. Czy zapoznanie się z instrukcją obsługi pilarki i przestrzeganie zasad zawartych w takiej instrukcji jest wystarczającym warunkiem do pracy pilarką w każdym warunkach np. pracy pilarką na wysokości, obcinanie gałęzi na wysokości, ścinanie drzew stojących o średnicy większej od długości prowadnicy i czy może takie roboty prowadzić np. stażysta?
Pytam na okoliczniść ewentualnego wypadku - niejednokrotnie widziałem, co wyprawiają strażacy
z pilarkami.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2011, 09:58:55 »
Na wstępie mówię, że nie wiem jak to jest w PSP.
W OSP jest tak, że strażak po kursie podstawowym może używać pilarek w czasie działań oraz w obrębie remizy.  Na kursie podstawowym jest osobny temat "Mechaniczny sprzęt ratowniczy" którego zgodnie z planem omówienie powinno trwać 3 godziny zajęć teoretycznych i 8 godzin zajęć praktycznych.
Oprócz tego czasami organizowany jest kurs na pilarzy. Swego czasu kosztował ok. 120zł. Uprawniał on do posługiwania się pilarkami poza działaniami. Trwał 2 albo 3 dni. Więcej szczegółów na temat tego kursu niestety nie posiadam, ponieważ u nas był ostatni raz 3 lata temu.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 04, 2011, 09:59:15 »
Praca strażaka jest specyficzna i często zdarza się im "wyprawiać" różne rzeczy. Domniemam pszczola że może jesteś jakimś pilarzem i boli cię to jak nieprofesjonalnie strażacy tną. To po części prawda, większość strażaków nie jest profesjonalistami, wielu też nie ścięło żadnego drzewa. Ale biorąc pod uwagę fakt do jakich zdarzeń dzisiaj jeździmy, ciężko być profesjonalistami w każdej dziedzinie. Musielibyśmy przychodzić do służby w wieku 40 kilku lat.
Bo oprócz pilarzy jesteśmy jeszcze pszczelarzami, ratownikami wodnymi, medycznymi, technicznymi, gazownikami, itd. Nie wspomnę o specjalizacjach jakie mają niektóre jednostki.

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 04, 2011, 11:57:02 »
Szukajcie a znajdziecie:
http://www.ciop.pl/5907.html

Offline pszczola

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 04, 2011, 14:23:35 »
Co ma wspólnego ścinanie nadłamanego drzewa średnicy 1,5m i wysokości 20m usytuowanego np. nad jezdnią, w obrębie linii energetycznych i parkingiem dla samochodów itd. z pracami budowlanymi. Prace w budownictwie i prace wykonywane przez straż pożarną maję się do siebie mniej więcej tak jak piernik do wiatraka.

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 04, 2011, 15:31:30 »
pszczola, co w ogóle chcesz osiągnąć w związku z tematem? Masz jakieś pytania? Czy tylko chcesz pomarudzić bo ktoś źle ścinał drzewa i akurat to zauważyłaś? Jaki jest cel tego tematu? Bo jak chodzi o bhp, to każdy kto pracuje w SP szkolenie przeszedł i jest zobligowany go przestrzegać i tyle.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 04, 2011, 19:53:37 »
Właściwie chodzi ci o co? O Przepisy BHP czy o umiejętności? Myślę że o to drugie, no cóż jak z wszystkim, są ludzie którzy potrafią, i tacy co się nigdy nie nauczą, to kwestia raczej nie szkolenia tylko ludzi. Sam jakoś nie narzekam na własne umiejętności posługiwania się piłą w zakresie jaki jest potrzebny w straży, ale mam na zmianie kolegów, przy których niejeden pilarz zawodowy wpadłby w kompleksy. Przyczyna jest prozaiczna, jak ktoś  jest  z zawodu cieślą lub posiada własny las w którym pracuje, ma doświadczenie setek godzin, czyli takie, jakiego żaden strażak na kursach, czy podczas szkoleń w jednostce i akcji nigdy nie zdobędzie.

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 04, 2011, 22:09:07 »
Jak się ma głowę na karku i myśli się co się robi to nie potrzeba żadnych kursów,można nawet dęba "bartka"zwalić w odpowiednim kierunku,ale jak się nie ma pomysłu i swojego rozumu  to kredki,flamastry,ołówek i farby oraz długopis i zeszyty i powtórzyć szkoły....Bo BHP tu nic nie pomoże.

facho

  • Gość
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 05, 2011, 12:36:29 »
do pracy pilarką  w PSP i nie żadne szkolenia na kursach podstawowym i innych potrzebne jest kurs pilarza mowa tu o ścince drzew strażak może usuwać gałęzie moze pociąć na mniejsze czesci leżące drzewo ale nie obaloać stojących chyba ze jest pilarzem albo jest to mały krzak mówię tu o normalnyh usługach jakie straż często prowadzi  :zamknij: ,podczas akcji  która w jakiś sposób usuniecie drzewa spowoduje zniwelowania zagrożenia może to zrobić ale na własną odpowiedzialność :gwiazdki:

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 05, 2011, 13:18:09 »
Może jeszcze raz to samo ale po Polsku.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 05, 2011, 13:54:55 »
żeby PRACOWAĆ jako pilarz w lesie państwowym, owszem trzeba mieć ukończony kurs pilarza, gdyż takie są wymagania administratora; w lesie prywatnym wystarcza umiejętności; przy pracy pilarką w lesie w ramach "samowyrobnictwa" taki kurs nie jest już potrzebny; po co siejecie ferment; uprawnienia generalnie potrzebne są do obsługi maszyn i urządzeń podlegających rejestracji w UDT (podesty ruchome, dźwigi, zbiorniki ciśnieniowe itp.); pilarkę każdy Czesio może sobie kupić w Casto czy innym Bauhausie, z instrukcji nauczyć się obsługi i działać nią nabywając doświadczenia; jak mu kilka razy odbije, to sam nauczy się unikać takich sytuacji, a jak sobie obetnie co nie co, to jego sprawa; tak na marginesie, to w ramach kursu podoficerskiego w latach 90' jedna sosnę to musiał każdy położyć samodzielnie; poza tym służby ratownicze nie są od tego, żeby prowadzić ścinkę (poza zwalczaniem pożarów lasów, ale wtedy i tak podmiotem dominującym na tym odcinku będzie miejscowy ZUL); w przykładzie podany przez inicjatora wątku (śr. 1,5m, 20m wys. linia energetyczna, parking) ścinka nie jest konieczna w ramach działań ratowniczych; ewakuacja zagrożonego mienia, zabezpieczenie przed dostępem osób postronnych, przekazanie właścicielowi/administratorowi i niech on się dalej z tym buja; coś ostatnio znów wyroili się nadgorliwcy w naszych szeregach;)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline pszczola

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 08, 2011, 18:04:51 »
Do Benq 2 i Fanatyk - nie wątpię że jesteście świetnymi pilarzami. Wypadki jednak były,  i pewnie będą. Nie tacy spece kaleczyli się.

Do Lang - będę polemizował, może i trochę prowokująco.
    Zdarza mi się niekiedy kierować działaniami ratowniczo-gaśniczymi, a tym samym być odpowiedzialnym za przestrzeganie bhp - i w tym problem. Do wrzucenia tematu na fotum, skłoniła mnie sytuacja jaką miałem podczas działań, w pewnym sensie też ten wypadek z Poznania.
     Trudno zgodzic się z argumentem dostępności przy zakupie - tak samo jak pilarkę, pewnie bez uprawnień każdy Czesio kupi helikopter, a na pewno nikt Czesia o uprawnienia pytał nie będzie przy zakupie motorówki, SH-70, SD-50, cysterny takiej lub innej, samochodu ciężarowego albo osobowego  (i w salonie, i z drugiej ręki), i nawet do Casto wybierać się nie trzeba. Obsługi z instrukcji się Czesio nauczy,  po własnym lesie czy podwórku (z małymi wyjątkami), jeżdzić może. Jak sobie co nie co połamie, to jego sprawa i tylko jego - i o to chodzi. Co innego jeśli ma sprzęt obsługiwać będąc w służbie, tu argument "ja umiem, ja chcę - nie zawsze wystarcza".
     Ścięcie drzewa jest niekiedy najłatwiejszym, najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem usunięcia zagrażenia, i tak się robi. Przerzucenie odpowiedzialności poprzez" przekazanie miejsca..." jest działaniem trochę życzeniowym. Jeśli robisz to drukiem (załącznikiem do rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego), to przekazujesz miejsce objęte działaniem, ale ( i tu podkreślam),"... do chwili zakończenia dochodzenia prowadzonego przez Policję i PSP"- czyż nie tak? Co jeśli wnikliwy przyjmujący zapyta jak długo i kto będzię prowadził dochodzenie w sprawie złamanego drzewa po przejściu burzy, na jaką okoliczność - chyba, że "sowieckiej prowokacji". Jeśli dochodzenie prowadzone nie będzię, a nie będzie, to nikt Ci druku nie przyjmie, bo i po co. Co w tym druku wpiszesz - usunąć nadłamaną część drzewa do czasu następnej burzy, która może być lada chwila... . Jakoś też nie widziałem i nie czytałem, by straż pożarna po nawałnicach usuwała zagrożenia poprzez wręczanie druków.
Lang - na czasie wrzucę program KG obowiązującego kiedyś kursu w zakresie osługi pił typu Partne. Zakres obsługi pilarek po obowiązujących kursach podstawowym i podoficerów.               

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 08, 2011, 18:20:36 »
A lang i jego koledzy to Janki z pierwszej łapanki; mieszasz koleżko pojęcia w sposób typowy dla OSzołomów Pożarniczych, ale przecież temat dotyczy PSP; zapoznaj się z informacjami CIOP-u i zaakceptuj to, że nie są potrzebne żadne uprawnienia na piły spalinowe; weź sprecyzuj o co Tobie chodzi, to może podyskutujemy; na razie to tylko ferment siejesz...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 21, 2011, 12:56:22 »
Ale bez tych OSzołomów Pożarniczych taki @lang pos.ał by się 5 razy, a kolega może źle nazwał temat ale faktycznie usuwanie wiatrołomów i drzew w których występują duże naprężenia niesie za sobą bardzo duże zagrożenie (odskakujące konary już kilka rąk i szczęk strażaków PSP połamaly) , dlatego kolega @pszczoła nawołuje do dłuższego pochylenia się nad tym tematem. Znowu się zapędziłem...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2011, 13:41:00 wysłana przez max[] »

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 21, 2011, 14:28:07 »
Stosując się do rady grzeli wrzucam również tutaj:
Filmy może nie są związane stricte ze strażą pożarną ale uważam, że mogą się na tym forum przydać szczególnie dla swieżo upieczonych strażaków: 
http://www.viddler.com/explore/Logger/videos/6/ Podstawy z używania pilarki łańcuchowej.
http://www.viddler.com/explore/Logger/videos/5/ Okrzesywanie i przerzynka drzewna.
http://www.viddler.com/explore/Logger/videos/4/ Usuwanie złomów i wywrotów. Moim zdaniem przydatne szczególnie w warunkach naszej służby.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 21, 2011, 22:48:42 »
Co się tyczy kursu na pilarki. Kosztuje 600zł po tym kursie można prowadzić prace piłą spalinową i kosą, obalać drzewa do 20 cm średnicy. U mnie w nadleśnictwie nie można wejść do lasu z piłą spalinową bez tego kursu.  Nie wiem ile kosztuje kurs pozwalający na zawodową pracę w lesie. A temat dotyczący usuwania wiatrołomów bardzo ciekawy. Myślę że rozsądnie myślący strażak jest w stanie przewidzieć jak zachowa się drzewo które zostało uszkodzone w wyniku wiatru. Jednak szkolenie przydałoby się jak najbardziej.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 23, 2011, 17:56:17 »
oczywiście że na papierze musi wszystko grać tylko co z nami. Ja pomimo prawie 20 lat na podziale za każdym razem podchodzę ostroznie do obsługi wielu urządzeń- piły, holmatro itd. Dlaczego? Ano oprócz rzeczywistych akcji nie dane jest na pokazać pracę osób znających się na tym- piły- drwal. Wydaje nam się że mamy praktykę bo parę drzewek się usunęło - guzik prawda. Kurs z prawdziwego zdarzenia nam nie potrzebny ale jak na obsługę agregatu prądotwórczego to wysyłają niemal wszystkich. No tak wajchę w agregacie włączyć jest bardziej skomplikowane niż cięcie piłą. Ot nasze szkolenie w PSP.

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 31, 2011, 22:57:15 »
Jak ja lubię pomysłowość polaków  :szalony: i choć również zdarza mi się balansować podczas działań na granicy zasad powszechnie uznawanych za bezpieczne to oni nawet przerośli chłopaków w dresach z biednych OSP podczas gaszenia stodół 
http://www.youtube.com/watch?v=0E9lt9LHJuA

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 31, 2011, 23:27:05 »
Jak ja lubię pomysłowość polaków  :szalony: i choć również zdarza mi się balansować podczas działań na granicy zasad powszechnie uznawanych za bezpieczne to oni nawet przerośli chłopaków w dresach z biednych OSP podczas gaszenia stodół 
http://www.youtube.com/watch?v=0E9lt9LHJuA
Panowie wstyd. To jest OSP Przegędza, a nie Czerwionka. Do Przegędzy mam jakieś 3km. Tamtejsza jednostka jest z poza systemu. Do pożaru wyjeżdżają ok.3-5 razy do roku i w większości są to trawy (w tym roku jeden poważny pożar dachu budynku mieszkalnego). Widać dla podbicia statystyk dostali szerszenie. A ostatnio się zastanawiałem co ich samochód robi na mojej 'wsi'. Teraz już wszystko jasne.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 01, 2011, 06:40:11 »
Ale bynajmniej mają fachowe ubranie do tych spraw a nie robią to tak jak widziałem niektórzy w "żarniakach" :)

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Przestrzeganie bhp w straży pożarnej
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 01, 2011, 09:35:03 »
czytając waszą rozwiniętą rozmowę na temat pilarek i potrzebnych kursów do ich obsługi i jakiś naprężeń gałęzi itp zastanawiam się czy co niektórzy nie pomylili zawodów może powinni pracować w IP albo jakiś innych instytucjach kontrolnych.
A wracając do tematu z nagłówka to może ktoś mi powie w której jednostce są zachowane pełne zasady BHP przy uzbrojeniu osobistym strażaka??