Autor Wątek: Kobiety W Osp  (Przeczytany 91190 razy)

Offline agad

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #300 dnia: Wrzesień 25, 2008, 10:05:08 »
Wons to lepiej poczekaj aż wydadzą nowe rozporządzenie co do BHP.. Bo jeśli oni tak zaciekle trzymają się tego że nie mogą brać kobiet na akcje to żadna "sygnaturka" ich nie przekona. I nie obchodzić ich będzie prawda wszechobecna, że kobiety są, jeżdżą i nikt perzy tym przepisów nie lamie.

Offline wons

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
  • wrrrr...
    • http://www.osp-polczyn.nazwa.pl
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #301 dnia: Wrzesień 25, 2008, 23:38:02 »
 Brak mi słów na to, co zaczyna się dziać u nas. Ponieważ zwracam uwagę na podstawowe problemy - wyjazd trzeźwych ludzi, tylko stanu osobowego i nalegam na to, by dziewczyny jeździly z nami - jestem w tej chwili szykanowany. Dobrze, ze działam w ścisłych regulaminach, to nie mają się do czego przyczepić. Powoli jednak zaczynam mieć już dość tych betonów postkomunistycznych.
Nie wie ktoś, kiedy te przepisy BHP ulegną zmianie? Może komus trzeba o tym powiedzieć, by się tym zajął?
Pozdrawiam i bardzo dziękuję za odzew.
Zapraszam na oficjalną stronę OSP Połczyn-Zdrój
Forum poszukiwaczy Historii... Historia, Przygoda,Pasja...

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #302 dnia: Wrzesień 26, 2008, 00:08:49 »
Podejrzewam ze nikt sie tym nie zajmie, bo ogolnie albo sie do tego przepisu nie stosuja a jak sie stosuja to po to zeby miec przykrywke na dzialania przez kolege wonsa przytoczone. Meski szowinizm jest wszechobecny hehe
a tak swoja droga to jakis czas temu widzialem w teleexpresie reportaz o OSP w ktorej to kobieta byla prezesem czy tez naczelnikiem (juz nie pamietam)czyli sie jednak mozna dac podporzadkowac kobieta nawet i w OSP hehe

Offline mateusz_straz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #303 dnia: Październik 11, 2008, 17:00:08 »
dziwczyny moga pracowac w OSP !:-)

10.   Staraj się nie umieszczać postów jednozdaniowych, a tym bardziej jednowyrazowych. !!!
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2008, 19:06:47 wysłana przez Ajax »

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #304 dnia: Październik 22, 2008, 19:57:02 »
pewnie ze moga-u mnie w powiecie jest kilka kobiet ktore jezdza do akcji tak samo jak faceci.
w naszej jednostce dotej pory nie bylo kobiet ale znalazla sie taka jedna{moja zona  :klol:}ktora zrobila badania lekarskie ,bhp i terz bedzie jezdzic a panowie sa bardzo ciekawi i niecierpliwi jak to bedzie sie ukladac z kobieta w akcji.....

Offline ester112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #305 dnia: Październik 22, 2008, 22:08:17 »
Kochani koledzy problem wyjazdów kobiet do akcji jest poprostu szowinistycznym spojrzeniem na życie spójrzcie tylko na zachód np.na niemcy od ilu już lat kobiety biorą tam udział w akcjach i nikt nie narzeka i nie wyróznia meżczyzny od kobiety robią swoje i jest w porządku przecież kobiety są dokładniejsze od nas ,przy wypadku potrafią wspomóc psychicznie ofiary powstrzymać gapiów od komentarzy a i w nas powstrzymać nieraz ułańską fantazję kobieta jest przecież takim samym człowiekiem jak mężczyzna jestem na 1000%za tym żeby było jak najwięcej kobiet w OSP.

Offline *1326mercedes

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #306 dnia: Październik 26, 2008, 14:50:27 »
  U mnie w OSP są dwie dziewczyny są traktowane na równi z mężczyznami mają kurs podstawowy,BHP i medyczny mają prawo wyjazdu do akcji tak sam jak ja czy któryś inny
członek mojej jednostki.Mają normalne wyposażenie jak wszyscy tzn.koszarowe nomeks kominiarka hełm i oczywiście buty z którymi był pewien kłopot bo w zarządzie trudno kupić takie rozmiary.Co do galowego munduru to problemów nie było tylko problem z butami pozostał ale został rozwiązany w ten sposób dziewczyny dostały pieniądze i wytyczne i same sprawę załatwiły. A więc panowie bierzcie się do roboty i werbujcie kobiety do OSP.I jeszcze jedno jak czytam że nie można brać kobiet do akcji bo jakiś bzdurny przepis ktoś tam wyciąga to myślę ze w naszym pożarnictwie nic się nie zmienia a wypadało by iść z duchem czasu do przodu .

Offline dzelka3

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
  • ........i ósmego dnia Bóg stworzył Strażaka......
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #307 dnia: Październik 27, 2008, 13:43:17 »
Ja też należę do OSP i mam dokładnie takie same prawa jak faceci!!!! I do akcji ratowniczo-gaśniczej też moge jeżdzić w sumie to jest to co w życiu jest najlepsze!!!!! Pozdrawiam
........i ósmego dnia Bóg stworzył Strażaka......

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #308 dnia: Grudzień 12, 2008, 20:16:14 »
Jak mówi nasza konstytucja "każdy człowiek wobec prawa jest równy", ale nie każdy ma takie same prawa. To taka mała dygresja apropo nadal obowiązującego rozporządzenia zabraniającego udziału w akcjach KDP :D
"By inni mogli żyć.."

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #309 dnia: Grudzień 13, 2008, 08:21:31 »
... obowiązującego rozporządzenia zabraniającego udziału w akcjach KDP :D
O jakim rozporządzeniu mówisz - możesz wskazać nr i poz. dziennika ustaw.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline daniel5500

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #310 dnia: Grudzień 13, 2008, 20:18:47 »
Koleżanko, w naszym osp jest kilka kobiet w tym np moja żona i jeżdżą one również do akcji i tak samo ciężko pracują jak wszyscy więc jestem za w naszym osp jest miejsce i dla Ciebie zapraszamy

Offline dzelka3

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
  • ........i ósmego dnia Bóg stworzył Strażaka......
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #311 dnia: Marzec 26, 2009, 23:18:17 »
O ile mi wiadomo dziennik ustaw nie zabrania kobietą po kursach jazdy do akcji!!!! Owszem do akcji nie mogą jeżdzić KDP tylko wtedy jeżeli nie mają ukończone 18 lat i kursu podstawowego!!!! Nie wiem w czym taki kłopot??????
........i ósmego dnia Bóg stworzył Strażaka......

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #312 dnia: Marzec 26, 2009, 23:27:38 »
O ile mi wiadomo dziennik ustaw nie zabrania kobietą po kursach jazdy do akcji!!!! Owszem do akcji nie mogą jeżdzić KDP tylko wtedy jeżeli nie mają ukończone 18 lat i kursu podstawowego!!!! Nie wiem w czym taki kłopot??????
jaki dziennik ustw ? wiesz co to jest dziennik ustaw ?
jesteś kobietą ?


kłopot jest np z gramatyką i ortografią

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2009, 16:36:02 wysłana przez zeusss »

Offline strazaczka87

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
    • http://www.osp-soleckujawski.pl
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #313 dnia: Marzec 28, 2009, 13:08:03 »
W mojej OSP jest sporo kobiet. Niektóre mają mniejszą wiedzę,niektóre większą. Do akcji jeżdżę od 4 lat,na początku ciężko było zdobyć zaufanie kolegów,jednak w miarę upływu czasu,stałam się jedną z nich. Teraz jak nie pojawie się kiedy wyje syrena nawet mają pretensje,że mnie nie było co mi strasznie rekompensuje początkowy strach i brak motywacji z ich strony. Jak w każdym ciężkim zawodzie wiążącym się z siłą,pracą umysłową itd kobiety pasjonatki zawsze dadzą sobie radę. Ostatnio czytałam artykuł w "Strażaku" ,że w Przylepie kierowcą w OSP jest kobieta,co mnie strasznie ucieszyło. Pozdrawiam was strażaczki( chociaż to błędna nazwa),życze powodzenia,i wiary we własne siły  :wub:
"Pamiętaj, że wielu ludzi ginęło za swe przekonania. To dość powszechne. Prawdziwa odwaga polega na tym, by żyć i cierpieć za to, w co wierzysz."

www.zanimnapiszesz.info

Offline Kopytko88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #314 dnia: Kwiecień 11, 2010, 18:06:15 »
Ja sobie jakoś nie wyobrażam kobiety w straży,nie mówię,jestem zwolennikiem równouprawnienia,ale zawsze staram się wyręczać kobiety w noszeniu ciężkich rzeczy,trudno mi jest sobie wyobrazić kobiety podczas powodzi,gdy trzeba jak najszybciej nosić worki z piaskiem.Są też sytuacje gdzie zapewne spisujecie się lepiej niż my,ale jednak...

w ubieglym roku bylam na 3-dniowej akcji podczas powodzi i jakos dalam rade kolego Pumba  :kjezyk: :kjezyk: :kjezyk: a tu widze dalej ciemnogród i wyznawanie zasady "baba do garów"


Moderator: Poprawiłem znaczniki formatowania cytowania. Nie nadużywaj proszę emotikonek.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2010, 18:27:39 wysłana przez Sylwek »

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #315 dnia: Kwiecień 11, 2010, 19:27:33 »
Koleżanko powyżej dlaczego tak uogólniasz?? niesłusznie.

W mojej jednostce członkami są również kobiety i jest to zaszczyt -_- a znam jednostkę, która jeżeli jest dysponowana do akcji w godzinach porannych to zdarza się, że wyjeżdża jeden chłop z cała obsadą kobitek :mellow: a co ciekawe, panie te są nauczycielkami w blisko położonej od remizy szkole podstawowej.poważnie!! ktoś mógłby zapytać- a dyrektor szkoły na to pozwala aby pare nauczycielek zostawiało uczniów i wyjeżdżalo do akcji?? odp jest prosta- tak, ponieważ dyrektorem szkoły jest również druhna tejże jednostki, która z resztą jest sekretarzem w zarządzie...

także wcale być tak nie musi, że kobieta tylko do garów
998 C.R.E.W.

Offline Kopytko88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #316 dnia: Kwiecień 13, 2010, 19:47:34 »
Masz racje nie powinnam uogólniać. Niestety w moich okolicach panowie wyznaja zasade "baba do garów" i nie traktuja nas poważanie, ale nie poddajemy sie i walczymy ze stereotypami ^_^  ^_^ mam nadzieje ze nas kiedys docenia

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #317 dnia: Kwiecień 13, 2010, 21:19:41 »
mam jeszcze jedno pytanie jak tam u was stoi sprawa z mundurem dla kobiet
bo w "mojej" jednosce zdania są podzielone
kilka osób uważa że tylko koszula i spódniczka ewentualnie sweter a reszta koleżeństwa jest za kompletnym mundurem 
U nas jest 4 czy 5 mundurów damskich - w zasadzie dla wszystkich kobiet ;) Jak nowa doszła to w ciągu miesiąca był zamówiony nowy. My tam uprzedzeń nie mamy, sam reprezentuję interesy kobiet w zarządzie :straz: Pozdrawiam ;D

P.S.
Jedna z moich koleżanek z OSP tez ma na imię Julia  ^_^
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #318 dnia: Kwiecień 13, 2010, 23:42:44 »
Cytuj
Niestety w moich okolicach panowie wyznaja zasade "baba do garów" i nie traktuja nas poważanie, ale nie poddajemy sie i walczymy ze stereotypami    mam nadzieje ze nas kiedys docenia

Plus za "nie poddanie się" i walkę ze stereotypami ^_^ musicie udowodnić panom, że zbyt szybko Was skreślają.Moim skromnym zdaniem- kobiety poprostu są potrzebne w OSP bez dwóch zdań. Odstają może i od chłopów pod względem siły, sprawności ale np. na wypadkach drogowych w których rannymi są dzieci, kobiety-  za to ich podejście do dzieci- są bezcenne. Nie każdy musi się ze mną zgodzić ale dla mnie kobitki w OSP naprawdę są potrzebne i tyle
998 C.R.E.W.

Offline redhot

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #319 dnia: Sierpień 29, 2010, 09:30:49 »
Dziewczyny w OSP - jak najbardziej. Kwestia wyszkolenia, wiedzy,trochę oleju w głowie,motywacji,chęci i przede wszystkim - zgrania z zespołem. Bo jeśli tego nie ma to niestety, dobrze nie będzie.
Znam dużo dziewczyn w OSP. Jedne sobie radzą,inne nie. I rozbraja mnie kiedy dziewczyna próbuje na siłę, (już!teraz!popatrz na mnie!ja umiem!) udowodnić płci przeciwnej,że się nadaje.Bardzo powszechne są też manifestacje w stylu " mamy takie same prawa! traktujcie nas jak równy z równym" Tylko po co? Działaj, ale nie na pokaz,żeby cokolwiek udowodnić, tylko tak jak potrafisz. Korzyść podwójna - taka dziewczyna przekona się na co ją stać a i zespół być może przekona się,że warto dać szansę.
W niektórych postach w tym wątku można doszukać się czegoś w stylu "zrobiłyśmy badania i kursy i teraz będziemy jeździć ach!, och! jak fajnie!"
U mnie fajnie nie było. Był kopniak w cztery litery.I następny, i następny... Okazało się,że to, co miało sprawiać frajdę i do czego się dążyło wcale takie piękne nie jest. A straż to nie tylko wyjazd z boksu polać wodę na palącą się trawkę za remizą. I tylko od danej osoby zależy czy to pokocha czy nie i czy zostanie w szeregach jednostki.
Ja zostałam. Podobnie jak wiele innych kobiet w OSP w całym kraju.Jedne musiały pokazać co potrafią, inne dostały kredyt zaufania i wsparcie.
A niektóre z tych,które tak zajadle walczą o bycie zauważoną być może nie dostały tego przysłowiowego "kopniaka".
Dużo wytrwałości Wam życzę dziewczyny! I szczyptę pokory. Mniej słów, więcej czynów  -_-

Offline Bombeiro321

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Vida por Vida
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #320 dnia: Sierpień 31, 2010, 15:12:20 »
Witam  :mellow:

Humm fajny temat...kobiety w OSP.
W PT to normalka, sama jestem ochotniczka od dwoch lat :straz:
Pelne uprawnienie, wyjazdy do wszystkich akcji..i nie ma ze boli...ratownictwo drogowe, akcje gasnicze, ratownictwo wysokosciowe, pomoc przedmedyczna.
Mundury identyczne jak mezczyzn, prawa i obowiazki tez -_-

Tutaj nikt nie kwestionuje tego czy kobieta moze bych w OSP...sa i takie ktore dowodza :straz:

Chcialabym wrocic kiedys do Polski i moc robic to co kocham -_-

Pozdrawiam



Offline ELMO

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #321 dnia: Wrzesień 04, 2010, 16:30:46 »
Od 4 lat należę do OSP, posiadam kurs podstawowy, kurs ratownictwa technicznego. Do tej pory mogłam wyjeżdzać na akcję ratowniczo-gaśnicze, a od 1. wrzesnia mój naczelnik mi tego zabronił powołując się na przepisy BHP. Jakoś do tej pory mu one nie przeszkadzały a teraz tak. Czy ma on do tego prawo, przecież OSP to stowarzyszenie, a równouprawnienie kobiet!

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #322 dnia: Wrzesień 04, 2010, 16:49:58 »
Art 52 starego rozporządzenia w sprawie bhp dla strażaków które już nie obowiązuje robił problemy dla kobiet. W tej chwili obowiązuje nowe (08.180.1115) w którym ten art został wykreślony. Więc problem uczestnictwa kobiet w działaniach ratowniczych odpadł. Jest jedno rozporządzenie które ogranicza pracę kobiet i jeśli ktoś chce ograniczyć kobietom udział w działaniach to do niego powinien zajrzeć. Jest to rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Ale ono też za bardzo nie ogranicza udziału kobiet w działaniach. Powiem inaczej kobieta członek OSP nie jest pracownikiem wiec pewne aspekty prawne nie obowiązują jej. Powiem jeszcze inaczej. każda próba ograniczenia powinna spotkać sie z zarzutem dyskryminacji ze strony kobiet. I w tym wypadku kobiety będą miały rację. Walcz o swoje miejsce w OSP :). Po za tym zapytaj go się wprost jakie to przepisy na które sie powołuje. Niech ci poda podstawę prawną. Ale nie daj sie zbyć tylko jakimś tytułem aktu prawnego. Dokłądnie niech ci poda. Nazwę aktu i nr publikacji oraz nr artykułu lub paragrafu. Zobaczymy czym się podparł :)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #323 dnia: Wrzesień 04, 2010, 16:57:09 »
Dokładnie tak jak @kwas pisze.

Ja tylko dodam od siebie, że jednak naczelnik ma decydujący głos w sprawach bojowych - to on przykładowo wybiera ludzi do JOT-ów (uczestniczących w akcji), i wtedy podejmuje taką decyzję sam z siebie i żadnego paragrafu na to nie potrzebuje. Więc jak się uprze, a argumenty o dyskryminacji odbiją się od niego jak od ściany, to wiele nie poradzisz... :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #324 dnia: Wrzesień 04, 2010, 17:02:04 »
Zgadza się. Radhezz ma rację. Wiec jak widać to nie jest problem obowiązujacych przepisów prawa. Problem jest w mentalności naczelników. Ale to też jest tylko funkcja okresowa. Wiec zawsze można go wymienić. Na pewno nie można się poddawać.