Autor Wątek: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?  (Przeczytany 13995 razy)

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« dnia: Maj 05, 2011, 07:20:32 »
Cytuj
PiS postuluje 10 proc. dodatku do emerytury lub renty dla tych, którzy udokumentują 30-letnią służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej.

To prezent, który z okazji Dnia Strażaka i Świętego Floriana - patrona strażaków, przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. - To też odpowiedź na od dawna zgłaszane postulaty strażaków - mówią posłowie z Poselskiego Zespołu Strażaków, dziękując ochotnikom za odwagę i poświęcenie.

Posłowie PiS obliczyli, że wprowadzenie ustawy w życie kosztowałoby około 100 milionów rocznie. Zdaniem posła Henryka Kowalczyka pieniądze w budżecie łatwo znaleźć, na przykład rezygnując z dwudniowych wyborów - to 50 milionów. Resztę zdaniem posła można znaleźć w systemie zarządzania kryzysowego, oszczędzając na środkach przeznaczonych na likwidację strat.Poseł Kowalczyk uważa, że dzięki strażakom te straty są mniejsze.

Posłowie PiS złożyli dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej w Sejmie i zaapelowali do pozostałych klubów o jej poparcie. Zwrócili się też do marszałka Grzegorza Schetyny, by szybko skierował projekt do prac, aby mógł zostać uchwalony jeszcze w tej kadencji.

http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/361842,Wyzsze-emerytury-dla-strazakowochotnikow

Wiem że już zaczyna się walka o wyborców przed przyszłymi wyborami i nie nie mam zamiaru faworyzować na forum jakąkolwiek partie polityczną ale akurat ten projekt myślę że jest dobrym posunięciem.
W końcu za te ileś lat pracy dla Społeczeństwa i Państwa należy się nagroda.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 05, 2011, 07:29:47 »
Żadnych konkretów tylko same hasła. I sam populizm. Wiec nie ma o czym za bardzo dyskutować. Wybory sie zbliżają i każdy próbuje ugrać coś na grupach zawodowych czy społecznych.
Co z tego będzie? Moim zdaniem jak zacznie się w tym grzebanie to będzie wojna w samych OSP. Jak udokumentować ten 30 letni okres służby. Czy mówimy o samym byciu w OSP czy o wyjazdach do działań. A teraz jak dać sprawiedliwie komuś kto był tylko w OSP, wyjeżdżał do działań rocznie 10 razy, 50 razy czy 100 razy.
Jak chcą wydać kasę to niech tą kase przeznaczą na sprzęt i wyposażenie. Uważam że to by było najlepsze rozwiazanie.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 05, 2011, 08:21:19 »
A czy podobny projekt nie był czasem rozważany jak rządził PiS??
Zresztą chyba wcześniej też było mówione również o innych formach podziękowania strażakom OSP przez Państwo a efekt jest jaki jest....
przy większych klęskach o nas pamiętają - dyplomy, nagrody ( bo trzeba czymś odwrócić uwagę od nieudolności systemów i władz) i mówią jacy to jesteśmy wspaniali, tylko że my powinniśmy wspierać system a robić za ten system (przy obecnym systemie wsparcia OSP).
W każdym razie nie ma się co napalać , bo gadać to nasi politycy potrafią, a gdy są w opozycji to dopiero im się skrzydła i języki rozwijają....

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 238
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 05, 2011, 08:50:48 »
i tak jak mówi kwas ciekawe jak udokumentują te 30lat że co, że prezes powie no on był w straży i już mu dadzą 10%.... według mnie kampania....
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 05, 2011, 09:41:13 »
Pewnie, że kampania. A ile jest osób, które w OSP są od dziesiątek lat, a pokazują się tylko na Dzień Strażaka? Z jakiej racji taki ktoś miałby mieć "lepiej"? Ten pomysł to jakaś kpina, zresztą więcej aspektów na "nie" można tutaj przytoczyć.

Jak chcą wydać kasę to niech tą kase przeznaczą na sprzęt i wyposażenie. Uważam że to by było najlepsze rozwiazanie.
Bingo.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 05, 2011, 12:33:36 »
Po raz kolejny odgrzewany stary temat - wiadomo kampania wyborcza.
Analizy były już przeprowadzane przez większość ugrupowań politycznych i nikt nie potrafił sprecyzować formy rekompensaty i co najważniejsze komu, za co i w jaki sposób udokumentowane.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 05, 2011, 13:56:15 »
szkoda że jak PIS rządziło to nic nie było słychać o projektach dla strażaków. Teraz obudzili się przed wyborami i chcą zdobyć poparcie tsięcy strażaków
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 05, 2011, 17:54:27 »
Niestety tak jak koledzy mówicie jest to przede wszystkim chwyt przed wyborami i co wybory tak jest.  :-\

Ale tak z innej beczki, bo zastanawiacie się jak udokumentować czy ktoś przez te ileś lat działał w OSP.
Narzędzia przecież mamy, przecież piszemy wniosek o ekwiwalent za uczestnictwo w akcji - czyli są konkretne nazwiska itd.
W sąsiednim powiecie jeśli w akcji bierze udział OSP to wszyscy druhowie uczestniczący w akcji są wymienieni z imienia i nazwiska w opisówce meldunku - jak się chce to się da  :fiuu:
Komu ma się należeć ten dodatek do emerytury, bo wiadomo jedni jeźdzą więcej inni mniej, to przecież można chociażby np. ustalić minimalną ilość wyjazdów do akcji w ciągu roku czy ustalić średnią ilość wzjazdów przez te 30 lat lub coś w tym stylu.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 05, 2011, 19:18:47 »
pomysł jest ogólnie rzecz biorąc chory. Nawet działacz co ani razu nie był przy akcji dostanie to samo co osoba wyjeżdzająca do zdarzeń. Więc mam rozumieć że wystarczy zapisać się do OSP i płacić składkę, a wiek emerytalny sam poleci ??
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

marcin89

  • Gość
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 05, 2011, 19:41:04 »
kolejna kiełbasa wyborcza i tyle

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 05, 2011, 19:56:54 »
Dla przypomnienia:

Historia - Archiwum X - Matrix
Kotlety mielone odgrzane z 2006 r.

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw
(druk nr 1422)

Cytuj
„26 a 1. Na wniosek członka ochotniczej straży pożarnej, który udokumentuje co najmniej 30-letni staż członkowski w ochotniczej straży pożarnej, przysługuje 10% dodatek do emerytury lub renty, lecz nie wyższy niż 200 zł. miesięcznie.

http://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/opisy/1422.htm

http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/poskomprocall?OpenAgent&5&1422
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2011, 20:02:13 wysłana przez grzela »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 05, 2011, 20:09:04 »
... jeśli w akcji bierze udział OSP to wszyscy druhowie uczestniczący w akcji są wymienieni z imienia i nazwiska w opisówce meldunku - jak się chce to się da  ...
Czas teraźniejszy - masz opisówkę w meldunku. Co z danymi np. z roku 1980 lub lat wcześniejszych, bo zainteresowany działał czynnie w latach 1960 - 2000 i teraz chce skorzystać z dobrodziejstwa?
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline jurek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 13, 2011, 15:00:27 »
Wcześniej byłem funkcjonariuszem PSP ,obecnie od 10 lat jestem Naczelnikiem OSP i wypisywanie głupot o większych emeryturach dla członków OSP jest wiadomością wyssaną z palca  :gwiazdki:,ponieważ żadna OSP nie posiada wymaganej dokumentacji która by satysfakcjonowała ZUS ,Uważam iż dla członków OSP biorących udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych powinna być ulga podatkowa w wysokości od 5 do 10% rozliczana co roku w PIT-ach. Toczyłem kiedyś, będąc w PSP ze strażakami Holenderskimi i Francuskimi o takich zasadach i oni mi te zasady potwierdzili, w związku z tym namawiam wszystkich ochotników do takich działań a nie innych ,ponieważ emeryt również mógłby sobie odliczyć te kilka % gdyż emerytów też wykorzystuje się do prac zabezpieczeniowych podczas różnych imprez masowych oraz akcji poszukiwawczych.
                                                              pozdrawiam: Jurek

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 13, 2011, 18:54:30 »
Można powiedziec że stary numer z owym projektem ..   teraz zgłaszamy, ale wiemy że z chwilą rozwiązania sejmu ( a tak bedzie za parę miesiecy, bo przecież kadencja się konczy ) wszystkie nie przegłosowane projekty trafiają do kosza...  taki sam numer jak  w poprzedniej kadencji.... no i mamy spokój na kolejne 4 lata...  my przecież chcieliśmy.. ale nie wyszło...  ;)
 
A tak na serio to gdyby chciano to rzeczywiście by uchwalono ulgi w podatkach albo ubezpieczeniach ( zdrowotne, społeczne itp )  a nie mamiono   dodatkami które moze bedzie mogł ktos dostac za  kilkadziesiąt lat .. lub nawet i nie, bo nawet zakłądając że  ktos  uchwali taka ustawe jakims cudem , to przeceiż zawsze można bedzie później  uchwalic zawiesznie takich dodatkówz powodu trudnej sytuacji budżetowej ...
To jest nawet gorsze od kiełbasy wyborczej , bo kiełbase chociaż przed wyborami mozna  zjeśc .. i na chwilke   zaspokoic głód...a tego ani przed ani po wyborach :)


Offline k_cichy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 13, 2011, 22:04:51 »
Witam.Myślę że można zaprosić autorów projektu ustawy do dyskusji.Sprawa jest trudna ale nie do rozwiązania.Moim skromnym zdaniem powinny być ulgi podatkowe dla ochotników biorących bezpośredni udział w akcjach w roku podatkowym oraz dla zarządów OSP bo to oni kierują działalnością jednostek OSP.Jestem zadowolony,że sprawa nabrała nowego biegu bez względu na wybory.Jakie jest Wasze zdanie.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 13, 2011, 22:47:58 »
Nie do rozwiązania? To powiedz jak wyliczysz tą ulgę? Dla każdego po równo? A może wysokosć ulgi będzie zależałą od ilosci wyjazdów?
Po za tym nie zarządy kierują działalnością jednostek OSP tylko naczelnik. Nie mylmy pojęć jednostka a stowarzyszenie. Zarządy kierują sziałalnościa Ochotniczej Straży Pożarnej jako stowarzyszenia. I już z innych aktów prawnych wynika że robią to nieodpłatnie. A ulga podatkowa byłaby w pewnym sensie jakąś odpłatnością.
Po za tym jakiego nowego biegu nabrała. Poczytaj sobie poprzednie posty.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 14, 2011, 08:23:25 »
... Po za tym nie zarządy kierują działalnością jednostek OSP tylko naczelnik. Nie mylmy pojęć jednostka a stowarzyszenie. Zarządy kierują sziałalnościa Ochotniczej Straży Pożarnej jako stowarzyszenia. I już z innych aktów prawnych wynika że robią to nieodpłatnie. ...
Nie szukaj dziury w całym, bo ktoś może zrobić to samo:
1. pojęcie "jednostka OSP" nie koniecznie musi obejmować "jednostkę operacyjno - techniczną", można to czytać jako "jednostka organizacyjna",
2. gdyby nie było kierowanych przez zarządy stowarzyszeń to również nie byłoby jot-ów kierowanych przez naczelników,
3. naczelnicy kierują działalnością operacyjną jot-ów, organizacyjnie wszystkimi sprawami członków osp zajmują się zarządy - np. przyjęcie członka do osp jest decyzją zarządu, bez niej naczelnik nie miałby kim kierować,
4. działalność osp opiera się na pracy społecznej wszystkich strażaków - nie tylko członków zarządów ale również strażaków będących członkami jot-u.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 14, 2011, 09:50:29 »
piotr998 z całym szacunkiem ale zajrzyj sobie w statut i znajdziesz tam właściwe określenia dla OSP. Ale to nie jest temat tego wątku. Więc nie ma tu o co kopie kruszyć.

Offline k_cichy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 14, 2011, 21:00:28 »
kwas podejmuję rękawice ale jestem ciekawy ile lat jesteś ochotnikiem w OSP i czy Ty znasz realia jakie zachodzą w Ochotniczych Strażach bo robisz wrażenie znającego się na prawie ale nie na realiach OSP a moim zdaniem od tego powinno zacząć się dyskusję.
Przy okazji przedstawię się;mam za sobą trzydzieści lat służby w OSP i od siedmiu lat jestem Prezesem mojej OSP (KSRG)

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 14, 2011, 21:32:44 »
ja uważam że sprawa wcale nie nabrała nowego biegu. Sprawa jest po prostu starym odgrzewanym kotletem, którym ma się przed każdymi wyborami zmobilizować grupę członków OSP (ilu jest strażaków ochotników można poczytać na stronach związku) jak również ich rodziny do zagłosowania za określoną opcją polityczną. Najgorsze w tym wszystkim jest to że gra sie w ten sposób na naiwności członków OSP bo władza myśli że do straży należą debile którzy nie rozumieją po co ten cały zabieg.

Sprawę można jak najbardziej przedyskutować ale rozciąganie praw na wszystkich członków OSP będzie po prostu chore. Bo musi być jakiś czynnik kontroli działalności danego członka. Jeżeli będzie to tylko zaświadczenie zarządu że dana osoba była w latach x-y członkiem OSP to z dnia na dzień do OSP wstąpi całe społeczeństwo, które tylko za to że podpisze deklarację nabedzie po 30 latach określone prawa.

Ulga podatkowa o której mówi kolega k_cichy była by oczywiście lepszym rozwiązaniem. Można by na bieżąco weryfikować działalność danego członka OSP, a zaświadczenie na koniec roku mogła by wystawiać dana komenda PSP.

Jednak ulga podatkowa ma małe szanse na wejście w życie. Bo w tym całym zamyśle chodzi głównie o to żeby na tym wszystkim mogli również skorzystać "działacze" związku, a wiadomo że oni łopatą przy akcji nie rzucają ani worków z piaskiem nie noszą podczas powodzi, oni tylko realizują się politycznie w naszych szeregach
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 14, 2011, 22:18:27 »
k_cichy a na jakiej podstawie masz prawo mnie oceniać? Przecież mnie nie znasz?Staż w OSP o niczym nie świadczy. Używanie prawidłowego nazewnictwa tu wśród fachowców uważam za podstawę, aby uczyć przychodzących tu nowicjuszy. Ale to pewnie głupi pomysł nazywania konia koniem jak można nazwać go osłem.
A rękawicy nie będę podnosił bo w OSP jestem od wczoraj i wstąpiłem pewnie po pijaku i przez to nie znam się na realiach panujących w OSP ani na zmianach zachodzących w tej formacji :)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 15, 2011, 16:35:25 »
@k_cichy ty zostaw @kawas ( tak a pro po wizytowałem bez twojej wiedzy i przy okazji wczoraj jedną z twoich OSP  ^_^ ) o to, kto ile i gdzie niema nic do rzeczy. Można być rok i mieć większy zasób wiedzy i doświadczeń niż ten, co 30 lat stołek piastuje.

Sprawa nie jest prosta i obarczona dużym ryzykiem poróżnienia samych strażaków.

Teoretycznie sprawa bieżącej działalności jest dziś prosta, choć wiadomo, że Ekwiwalent nabiera rzeczywistego wymiaru w OSP, które dużo jeżdżą. Tam strażacy OSP często mają całkiem przyzwoity zastrzyk pieniążków. Najprościej było by podwyższyć Ekwiwalent o kwotę składki na jakiś fundusz emerytalny – oczywiście kosztem budżetu Samorządów.  W tym przypadku przez 30 -40 lat może coś by się uzbierało, choć wiadomo jak działają same fundusze ( koszty ich działalności). Mógłby operatorem takiego funduszu zostać np. Związek, ale tu również należałoby się pochylić nad pomysłem. Teoretycznie było by to sprawiedliwe i realnie odzwierciedlało udział w działaniach ratowniczych.  Ale co z tymi, co mało jeździli, a teoretycznie byli w gotowości oraz zbliżającymi się do końca swojej działalności?

Budżet Państwa ( władza ustawodawcza) nie będzie chętna by tak z automatu dać każdemu czynnemu strażakowi OSP, czystą kasę z Budżetu Państwa – w każdym razie w kwocie realnej, a nie symbolicznej. Z drugiej stronie dają funkcjonariuszom PSP ( 30 dni w roku 0, 5 % maks 5 % - 10 lat), czyli dlaczego mamy być gorsi wykonując tą samą robotę.  Tylko, że Nas jest dużo więcej przy obciążeniu ponad 50% realizacji działań ratowniczych.  Kolejne pytanie to dużo czy mało? Dziesięciokrotnym potencjałem ludzkim, połowa realizacji. Z drugiej strony są OSP gdzie strażak wyjeżdża i przepracowuje znacznie więcej godzin w akcji niż niejeden funkcjonariusz. 150-200 Akcji rocznie – sam się w tej liczbie mieszczę ( 800 przez 5 lat) a znam takich w okolicy co wyrabiają  300 wyjazdów rocznie i nie pobierali dotychczas ekwiwalentu. Z drugiej strony znam funkcjonariuszy, którzy rzutem na taśmę łapią się na 0,5 %.

Jedźmy dalej, – na jakiej podstawie ustalić wyjazdy wstecz? Teoretycznie KM/KP są zobowiązane do zbierania informacji o udziale członków OSP w akcjach – ratowniczych. Tylko, że dla przykładu w najbardziej obciążonym w Polsce wyjazdami OSP pow. Poznańskim ( ponad 3000 wyjazdów rocznie) nigdy nikt tych danych nie zbierał i nie zbiera. Nie istnieje taka dokumentacja. Z kapelusza to Komendant PSP odtworzy ?

Podnosicie temat ulgi podatkowej - ale to nie jest rozwiązanie, bo wydaje się nie problemem jest dziś bieżąca finansowanie – a to czy starczy nam na lekarstwa i chleb jak sił zabraknie, często również w wyniku działań ratowniczych.

Natomiast, co do wyróżniania ulgami i gratyfikacjami członków Zarządów OSP jestem przeciw. W tym kraju działa tysiące najróżniejszych organizacji charytatywnych, ratowniczych itp. Należałoby w takim przypadku wyróżnić każdego, wiele z nich wykonuje świetną robotę, w wielu przypadkach w całości muszą zabiegać o środki finansowe i a ich Zarządy nie mają takich możliwości jak w OSP, gdzie często Samorządy mają możliwość gratyfikowania pracy i pomocy. Zresztą każdy członek Zarządu ma prawo jeździć i pobierać ekwiwalent. I nie wiem, dlaczego ma być lepszy Prezes od tego strażaka OSP, co leży pod samochodem po akcji czy myje węże, sprząta garaż itd. również za darmo. Zresztą na razie nie narzekamy na brak Prezesów  ^_^ – bardziej brak strażaków  :angry:

Podsumowując oczywiście temat jak rzeka, o który można by pisać długo.

Uważam coś by wypadało dostać do emerytury od Państwa – za gotowość czy jak kto zwał ( szczególnie dla tych, co są już na skraju kariery – będzie to trudne politycznie, ale i technicznie by wyłonić, komu się należy ile? ( Może stypendia emerytalne – zamiast wniosku o Złoty Znak Związku wniosek o 100 zł, co miesiąc na 5 lat do emerytury).  Ale uważam również, że uczciwą przyszłością jest składka na dodatkowy fundusz emerytalny od ekwiwalentu.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2011, 16:41:59 wysłana przez MIKO »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 15, 2011, 19:41:18 »
Najprościej było by podwyższyć Ekwiwalent o kwotę składki na jakiś fundusz emerytalny – oczywiście kosztem budżetu Samorządów.   

Ale uważam również, że uczciwą przyszłością jest składka na dodatkowy fundusz emerytalny od ekwiwalentu.

A może to jest pomysł. Ciągle spieramy sie tu na forum o ekwiwalent. Jedni dostają a drudzy nie. Jedni chcą dostawać a drudzy nie chcą. Więc może aby to zakończyć to zamiast wypłaty ekwiwalentu do rączki niech on będzie naliczany i niech płynie sobie na jakis fundusz. Samorządy na tym nie stracą. Państwo nie dołoży. Odpada nam problem ekwiwalentów czy płacic czy też nie. Problem ewentualnych podpalaczy dla kasy.
Idąc za ciosem może w takim razie należałoby w ustawie o ochronie ppoż usztywnić kwotę ekwiwalentu. Zamiast do wysokości 1/175 zapisać ekwiwalent w wysokości 1/175. Wtedy każdy dostanie tyle samo za działania ratownicze. Pomijam kwestie samego funduszu. Ktoś madrzejszy ode mnii musiałby sie tu wypowiedzieć. Ale zapewne znalazłyby się jakiś fundusz który mógłby coś z tymi pieniedzmi zrobić.
A za klika lub kilkanaście lat kasa by była jak znalazł. Było by za co wpasć do knajpy na piwko powspominać stare dzieje :).

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 15, 2011, 21:04:46 »
ja jednak optowałbym przy uldze podatkowej. Kasa była by wypłacana na bierząco, ale również na bieżąco można by weryfikować działalność poszczególnych członków. Oszczędziło by to nam i KM/KP zbierania dużej ilości dokumentów, ale przede wszystkim dało by gwarancję że prawo nie zmieni się po 10 latach i wszystko pójdzie w piz*u. Bo władze się będą zmieniać i zrobią to samo co z OFE - zakręcą, przytoczą argumenty i wszystko pójdzie na autostradę czy Świątynię Opatrzności.
Ulga daje jednak większe gwarancje gdyż okres rozliczenia jest w miarę krótki - zazwyczaj rok!
Jeżeli chodzi o odkładanie na starość to nikt nam nie broni już dziś lokować środków z ekwiwalentu na jakimś koncie czy lokacie żeby na starość mieć za co posiedzieć przy piwku i opowiadać o starych dziejach.

Dodatkowo uważam że łączenie tych świadczeń z ekwiwalentem moim zdaniem wogóle nie ma sensu. Są osoby które niechcą brać kasy za wyjazdy i nie możemy ich do tego zmuszać. Dodatek do emerytury czy ulga podatkowa jakby nie patrzeć jest zupełnie innego rodzaju świadczeniem.

aha - zwiększenie kwoty ekwiwalentu o dodatkową składkę wcale nie jest takie proste. Są gminy  które już dziś nie chcą wypłacać świadczenia i toczą się sprawy z powództwa członków OSP. Budżet gminy nie jest kopalnią złota gdzie kasa sypie sie z każdej strony. Większość gmin wypłaca członkom OSP ekwiwalent ale np ograniczyła już zakupy sprzętu - a więc członkowie mają wybierać albo kasa idzie na sprzęt albo na ekwiwalent. Nałożenie na gminy kolejnych obowiązków płatniczych zrujnuje doszczętnie finansowanie jednostek
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2011, 21:11:24 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 15, 2011, 22:12:20 »
Już wielokrotnie starałem się  na tym forum  tłumaczyc że ochotnikom nalezy się cos  za to co robią dla społeczeństwa.
W naszym kraju przyjęto rozwiązanie w postaci wypłaty ekwiwalentu , wiec staram sie    bronic tego rozwiązania , mimo iz zdaje sobie sprawę ze nie jest  to idealny sposób....  jednak jest więc nie można  go krytykowac wyłacznie dla zasady.
Rzeczywiscie chyba jednak nadszedł juz ten czas że  trzeba podyskutowac nad innymi spsobami wspierania i rekompensowania pracy strażaków ochotników.  Skoro mamy coraz więcej jednostek które w ciągu roku wyjeżdzaja do akcji 100, 200 czy 300 razy  to juz przestaje byc wyłacznie  forma urozmaicenia sobie wolnego czasu przez grono zapaleńców.... to jest juz  wymierna korzysc dla społeczeństwa, a na dodatek  okupiona dyzym wysiłkiem i ilościa czasu   straconego przed i po tych akcjach...
ciesze się wie że  pojawia się dyskusja  o tych sprawach , bo już nieraz  wspominałem że na świecie sa stosowane rózne formy  wspierania swoich ochotników.  Nie ma więc  problemu z tym aby coś nowego wprowadzic i u nas... o ile bedą tylko chęci u ustawodawców;)
 Czym  jest projekt który został złozony  wszyscy juz wiedzą ...   jakie sa szanse na jego wejście w życie , w czasie gdy  ogranicza się wszelkie emerytury itp nie trzeba tłumaczyc..  uważam więc że o nim nie ma nawet sensu dyskutowac.
 Znacznie ciekawsze są   te pomysły które  daja ochotnikowi coś "do ręki"  systematycznie, co jakiś czas  ( np. co rok)  niż te które obiecuja  jakies dodatki za 30 czy 40 lat .   Ulga podatkowa ma tu więc  spory plus - co rok ochotnik dostaje  wymierna korzyśc za to że działa.... więc ma motywację aby  działac równiez i w kolejnym roku ...  mozna nawet stosowac  pewne progi  - tyle  akcji  jakas kwota ,  tyle  wieksza , a jeszcze większa  to tyle ... w ten sposob  i w mniejszych jednostkach byłaby szansa na skorzystanie z ulgi...  a wysokości owych progów  celowo nie proponuje bo teraz dyskutujemy o samej zasadzie , a nie  o szczegółach .  A przeciwnikom takiej ulgi przypomnę ze mieliśmy już rózne ulgi , a  teraz mamy m.in. ulge internetowa z której prawie wszyscy korzystamy .. bo ulgi sa po to aby wspierac cos co jest  opłacalne dla państwa.
Równie ciekawy  jest pomysł wpłąt na fundusz emerytalny.   Z tym ze te wpłaty musiałby by byc na indywidualne konta ( imienne danej osoby) , a nie na jakieś zbiorcze.  Cos takiego jest  stosowane w kilku miejscowościach w  Niemczech - swego czasu był o tym artykuł w jednym z naszych pism branzowych.  W tym rozwiązaniu również  raz do roku ( co najmniej)  dany ochotnik dostawałby  informacje o kwocie na swoim koncie ( wpływach ,  przyrostach itp)
 więc byłby swiądomy  korzysci jakie ma z niesienia pomocy innym. A po osiągnieciu pewnego wieku miałby parę groszy na przysłowiowa szklanke chleba, leki lub czynsz.

 Przeciwny jednak jestem temu aby te formy całkowicie zastapiły  dzisiejszy ekwiwalent.  Jeśli spędze w akcji kilka godzin to chciałbym dostac parę groszy na  zakup mydła,   plastra na odciski , czy proszku do wyprania  bielizny - bo mówiąc  ogólnie mniej więcej na tyle teraz wystarcza  mi  otrzymywany ekwiwalent.   Zastapienie tego wpłata na jakis  fundusz  z którego bede mógł skorzystac za 20 , czy 30 lat zupełnie nie przemawia do mnie ..   a czym młodszy strażak to chyba tym mniej to do niego przemawia.  Zastapienie ekwiwalentu ulga podatkowa tez nie bardzo przemawia, bo po pierwsze   byłoby to tylko raz w roku  i w pewnym sensie  zrównanie strażaków którzy rózny wysiłek włożyli... a na dodatek nie każdy by mógł z tego skorzysac , bo przeciez nie każdy ma dochody ( np. uczeń).
 Ogolnie więc jestem za pozostawieniem ekwiwalentu ( poprzez  który radni maja mozliwośc w pewnym sensie oceniania pracy swych strazaków, a jednoczesnie nikt nie zmusza nikogo do jego pobierania), ale dodatkowo za  inna forma  docenienia pracy ochotników - takiej która zachęci do systematycznej aktywności rok po roku.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2011, 22:17:27 wysłana przez remfire »