Autor Wątek: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?  (Przeczytany 13994 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 15, 2011, 23:52:49 »
Ja napisałem wyraźnie  składka od ekwiwalentu, a nie w zamian.  Mamy dziś 135 dzień roku , moja OSP ma 90 wyjazdów z tego część do działań powyżej 5-10 i więcej godzin ( powódź zimowa, poszukiwania , długotrwałe pompowania ) niektórzy ciągną godzinowo prawie drugi  etat . Na sam ekwiwalent w Gminie wydaliśmy 30 tyś. do końca lutego . OSP z sąsiedniej Gminy  ponad 160 wyjazdów ( przez 4 lat zrobili 1600 )  .  I naprawdę mało mnie interesuje co na to Samorządy , to nie jest już zabawa w straż, a regularna wymagająca wiedzy i zdrowia praca na rzecz społeczności lokalnej . 

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 16, 2011, 00:06:49 »
Moja ma tez juz 90 na liczniku , więc mysle dokładnie tak samo.  Sytuacja  finansowa Gminy mnie bardzo interesuje , ale skoro nigdy nie brakuje na diety radnych,  wydaje się pokaźne kwoty na  rózne imprezy,  dofinasowania  sportu itp , to nie wiem dlaczego ma brakowac na OSP ?   Niech każdy uważnie przeanalizuje  budżety własnych Gmin , to się przekona ile się wydaje na rózne  cele , a ile na  OSP.  W znacznej większości przypadków oszczedza się na OSP , ale juz nie koniecznie tez i na innych .... no ale to  każdy musi sprawdzi u siebie. 

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 31, 2011, 14:01:33 »
No i mamy poselski projekt:

Cytuj
OPIS PROJEKTU: 
projekt dotyczy wypłacania strażakom ochotniczej straży pożarnej, którzy udowodnią swój 30-letni staż członkowski w OSP, 10% dodatku do emerytury lub renty, nie więcej jednak niż 200 zł miesięcznie

http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/4258.htm

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 31, 2011, 15:56:15 »
Jak dla mnie to tylko projekt i aż projekt .
Co zostanie wydane w rozporządzeniu Minister właściwy do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym , w drodze rozporządzenia, tryb przyznawania świadczeń to jest dla mnie bardziej ciekawe .

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 31, 2011, 18:39:14 »
Nigdy nie staram się byc pesymista ,ale jak czytam ten projekt to jakieś dziwnie czarne mysli mnie nachodza i rodza sie  od razu  podstawowe pytania:
-  ten dodatek do emerytury lub renty ma się należec do jakich świadczeń ? Tych wypłacanych przez ZUS, KRUS, MSWiA , MON czy tylko dla wybranych ? bo przecież ochotnikami sa najrózniejsi ludzie...
-  w jaki sposób ma byc udokumentowany ten 30-letni staż w OSP ?  - oby sie nie okazało że  tylko nieliczni będą mogli to udokumentowac ..
-  jakie będa te zasady określone w Rozporządzeniu ?  oby sie nie okazało że nawet jesli ktos udokumentuje 30-letni staz to i tak nie będzie spełniał  szeregu innych  wymagań..
 Bo dodatek teoretycznie może byc, ale kto go dostanie?
 
Jednak w zasadzie nie liczę że uzyskam odpowiedzi na te pytania, bo mysle że nie ma takiej potrzeby - pozwolę sobie zacytowac sam siebie :
Można powiedziec że stary numer z owym projektem ..   teraz zgłaszamy, ale wiemy że z chwilą rozwiązania sejmu ( a tak bedzie za parę miesiecy, bo przecież kadencja się konczy ) wszystkie nie przegłosowane projekty trafiają do kosza...  taki sam numer jak  w poprzedniej kadencji.... no i mamy spokój na kolejne 4 lata...  my przecież chcieliśmy.. ale nie wyszło...  ;)

Był projekt w 2006 r , jest w 2011 , to jak myslicie kiedy bedzie  złozony po raz kolejny ?   Stawiam na rok 2015, ewentualnie na końcówke 2014r.... :)

PS . Życzę wszystkim abym się mylił.... naprawdę szczerze tego życzę...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 08, 2011, 12:09:26 »
Projekt stanowiska Rządu do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej (druk nr 4258) w brzmieniu skierowanym do uzgodnień międzyresortowych z terminem na zgłaszanie uwag do dnia 11 lipca 2011 r.

http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/218/19809/Projekt_stanowiska_Rzadu_do_poselskiego__projektu_ustawy_o_zmianie_ustawy_o_ochr.html

Offline bodzio206

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 08, 2011, 23:06:52 »
Tutaj się zgodzę z stanowiskiem RM co do omawianego projektu, aczkolwiek stwierdzę, że warto się głębiej pochylić nad przyszłością OSP, a przede wszystkim strażaków, którzy realnie biorą udział w akcjach gaśniczych i społecznych.
Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi?? Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni.

Offline strazak01

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 09, 2011, 18:51:09 »
Panowie kiełbasa wyborcza . Udokumentowane 30 lat ? Jeden przez te 30 lat za****** do działań a drugi 30 lat widniał tylko na papierku i oboje mają być równo traktowani . Jestem ochotnikiem i wcale mi się to nie podoba  :kwit:

Moderator: Uważaj na słownictwo - wypowiedź jest widoczna nie tylko u Ciebie w domu.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2011, 21:13:24 wysłana przez Sylwek »

przegiguś1981

  • Gość
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 10, 2011, 11:02:26 »
Zapomnijcie o tym co piszecie, obiecać zawsze można.
Nie będzie nic dla ochotników od rządu polskiego.
Chcą zabrać dużo przywilejów zawodowym strażakom, a ochotnikom na pewno nie dadzą nic.
PSL-owcy rzucili łakome obietnice jak zawsze.
Zawsze gdy zbliżają się wybory, to pewne sprawy nagłaśnia się.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 10, 2011, 21:26:29 »
PSL-owcy rzucili łakome obietnice jak zawsze.
a skąd masz informację że to PSL wymyśliło ??? Tu akurat inna partia myśli że zbije kapitał na społecznikach. My mamy temat do dyskusji a oni mogą powiedzieć że chcieli. Szkoda tylko że jak byli przy władzy to o nas nie pamiętali
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 14, 2011, 20:10:02 »
Proszę sprawdzić jakie opcje polityczne są i rządzą  w władzach ZG ZOSP RP ( PSL, SLD), jeżeli jest możliwość to proszę sprawdzić , kto z tych starych władz ZP ZOSP RP i ZW ZOSP RP w  twoim rejonie
( powiecie, województwie ) kandyduje lub zamierza ponownie kandydować dalej do władz ZOSP RP, sejmu i senatu RP. Proszę sprawdzić w necie, od ilu kadencji temat dodatków do rent i emerytur jest wałkowany i wraca przed wyborami z negatywnym wynikiem.
Jest to obłuda i gra przedwyborcza na pozyskanie elektoratu wyborczego z wiadomym finałem "0" dodatków dla strażaków z OSP. Państwo nie zrobi precedensu względem OSP bo nastapią roszczenia innych grup środowiskowych.  Stanowisko rządu jest w tej sprawie jednoznaczne i sprawa jest przesądzona.

Offline jurek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 16, 2011, 13:47:48 »
Ktoś kto to wymyślił "wyższe emerytury dla ochotników" to głowę ma 6/9 ,nie zgadzam się z tą opcją od kilku lat od kiedy taki pomysł przyśnił się starym fajer-manom i co rusz podnosili taki problem właśnie przed wyborami a dla czego się nie zgadzam ano dlatego:
1.OSP nigdy nie zbiera dokumentacji strażaków ochotników i przebiegu służby czego na pewno będzie chciał ZUS.
2.Jestem za ulgami podatkowymi dla strażaków uczestniczących w akcjach wszelakiego typu np.przy rocznym rozliczeniu taki strażak odlicza sobie w PIT od 5 do 10 % i to mogłoby funkcjonować również dla strażaków będących już na emeryturze. 

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 02, 2011, 11:18:39 »
Można powiedziec że stary numer z owym projektem ..   teraz zgłaszamy, ale wiemy że z chwilą rozwiązania sejmu ( a tak bedzie za parę miesiecy, bo przecież kadencja się konczy ) wszystkie nie przegłosowane projekty trafiają do kosza...  taki sam numer jak  w poprzedniej kadencji.... no i mamy spokój na kolejne 4 lata...  my przecież chcieliśmy.. ale nie wyszło...  ;)
 


http://fakty.interia.pl/polska/news/prawie-300-projektow-ustaw-wyladuje-w-koszu,1689562

Offline jurek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 16, 2011, 13:22:33 »
Moim zdaniem należałoby zrezygnować z pkt.Ustawy o ochronie p.poż.mówiącej o odpłatności dla członków OSP za akcje ratownicze z gminnych pieniędzy i zmienić na ulgi podatkowe zachowując sporządzaną w chwili obecnej dokumentację podłączając ją do rocznych PIT-ów, Zarządy lub członkowie którym stuknęło
55 lat nie mieliby prawa skorzystania z tej ulgi.
Przycisnąć kandydatów na Posłów aby takie rozwiązanie forsowali w Sejmie bo w przeciwnym razie OSP za kilka lat nie będzie miała ludzi do wyjazdów.  Pozdrawiam wszystkich forumowiczów Jurek :straz:

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 16, 2011, 15:26:55 »
Ulgi podatkowe...hmm, żeby z nich korzystać to najpierw trzeba mieć dochody, a to w naszym cudnym kraju jak wiemy bywa problematyczne :rofl: Dlatego ja jest ZA odpłatnością, i to taką przy której by była ustalona nie tylko górna granica, ale również DOLNA, i tak żeby ograniczało to możliwości samorządów do kombinowania "jak by tu nie wypłacić", czyli np. uprościć procedury wypłacania ekwiwalentu, bo na dzień dzisiejszy jak nie ma w jednostce osoby która się zajmuje tymi papierami to ludzi odrzuca od tych papierów - a wiem co mówię bo wypełniałem papiery za powódź, do jakby była taka możliwość, to pewnie pod każdą godziną akcji by kazali podać swoje pełne dane osobiste i podpis :angry: Ale o tym jest inny wątek pod hasłem "ekwiwalent".

Co do dodatków emerytalnych - jakby ktoś nie zauważył to ostatnimi czasy nasz system emerytalny staje się coraz bardziej niewydolny, aż w końcu stanie się całkowicie niewypłacalny. A rządzący aby ratować Zakład Utylizacji Składek, mogą jednym rozporządzeniem nas wyru...ać bez mydła ustalając dodatek na poziomie np. 10zł miesięcznie, lub całkiem się z niego wycofując. Teraz mówimy o tym w miarę spokojnie, mimo tego że straszą nas wszędzie "kryzysem", ale kto wie jak sprawy się będą miały za dwie kadencje? Ja panowie mam 24 lata, i o ile dożyję do emerytury to nie chciałbym być w takiej sytuacji że za lata służby za free (po zniesieniu ekwiwalentu), dorzucą mi dychę miesięcznie do emerytury (na cukierki-mordoklejki :rofl:), albo całkiem powiedzą - no sorry, ale kryzys mamy znowu i dodatków niet :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

jarkraw

  • Gość
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 18, 2011, 18:09:49 »
Druhowie poczekajmy wcześniej czy później i tak ta ustawa przejdzie. Kto będzie pracował przy powodziach, huraganach , pożarach i innych klęskach? PSP jest za mało. Wojska nie ma. Pozostaje OSP więc muszą dać tylko cierpliwości.

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Wyższe emerytury dla strażaków-ochotników?
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 18, 2011, 22:09:03 »
ok ok ustawa przejdzie dostaniesz oby 10zl niz 10euro ( bo moim zdaniem jesli wejdziemy do strefy Euro to zle bo ten pieniadz upadnie ) ale jak to udowodnic ze brales udzial w akcjach ? macie pomysly jak prowadzic ewidencje w tym kierunku poniewaz przyjdzie co do czego i  :gwiazdki:
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu