Autor Wątek: ewakuacja przez strefy  (Przeczytany 6799 razy)

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
ewakuacja przez strefy
« dnia: Luty 25, 2011, 12:07:03 »
Czy WT określają max. liczbę stref pożarowych przez którą można prowadzić dojścia (drogi) ewakuacyjne?
Doczytałem się tylko w 237.1 ust. 8 max liczby pomieszczeń dla przejść.
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2011, 19:31:52 wysłana przez pietrus »

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: ewakuacja przez strefy
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2011, 12:33:59 »
Przecież istotą ewakuacji jest wyjście do innej strefy pożarowej.

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: ewakuacja przez strefy
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2011, 15:05:28 »
Docelowo, to raczej w bezpieczne miejsce na zewnątrz budynku.
A o ograniczaniu ilości stref nie słyszałem.

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: ewakuacja przez strefy
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2011, 17:10:39 »
daw_77, docelowo tak. Może trochę źle się wyraziłam. Chodziło mi raczej o fakt, że przejście jest "od najdalszego miejsca, w którym może przebywać człowiek, do wyjścia ewakuacyjnego na drogę ewakuacyjną lub do innej strefy pożarowej albo na zewnątrz budynku". Czyli na wyjściu do innej strefy pożarowej się kończy. Tak to rozumiem, ale głowy nie daję.
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2011, 17:13:48 wysłana przez bella »

Offline badacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: ewakuacja przez strefy
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 25, 2011, 18:45:37 »
Teoretycznie nie ma ograniczeń, chociaż można się docztać, że maksymalnie z trzeciej musisz już zapewnić ewakuację na zewnątrz.

Moim skromnym zdaniem zależy to od konfiguracji stref, ale raczej już z drugiej na zewnątrz.
Polecam, bo korzystam z portalu: www.katalogppoz.pl - Ochrona przeciwpożarowa w jednym miejscu (dla wszystkich)

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: ewakuacja przez strefy
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 25, 2011, 19:03:43 »
Czyli na wyjściu do innej strefy pożarowej się kończy.
No a jeśli strefa pożarowa nie ma wyjścia bez lub pośredniego na zewnątrz? Np. pomieszczenie techniczne stanowiące oddzielną strefę?

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: ewakuacja przez strefy
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 25, 2011, 21:59:07 »
Czy WT określają max. liczbę stref pożarowych przez którą można prowadzić przejścia (drogi) ewakuacyjne?
Doczytałem się tylko w 237.1 ust. 8 max liczby pomieszczeń dla przejść.

Na początek trochę sprecyzuję - piszesz przejścia a w nawiasie drogi ewakuacyjne a to do końca tak nie jest. Zgodnie z WT przejście to nie droga ewakuacyjna (dojście). Ale to tylko tak w ramach doprecyzowania  :mellow:

A co do Twojego pytania to bella udzieliła poprawnej odpowiedzi. Przejście prowadzi przez pomieszczenie, które może znajdować się w strefie pożarowej. Dodatkowo nie może przebiegać przez więcej niż 3 pomieszczenia.
 
Wyobraź sobie jakby liczyć przejście bądź dojście przez kilka stref pożarowych - to jakie musiałyby mieć one małe powierzchnie żeby zachować dopuszczalne długości przejścia/dojścia? Kompletnie bez sensu.

A co do drugiego pytania to jest już większy problem. Co z tego, że ewakuujemy się do innej strefy pożarowej, z której nie ma żadnej ucieczki. Wtedy nie brałbym pod uwagę ewakuację do tej strefy i wyznaczyłbym alternatywną trasę. Poza tym jeśli w pomieszczeniu mamy dwa wyjścia - jedno prowadzi do wyjścia na drogę ewakuacyjną a drugie do sąsiedniego pomieszczenia, które stanowi odrębną strefę poż. Przy opracowywaniu planu ewakuacji, którą trasę byś wyznaczył do ewakuacji i oznakował wyjście znakiem zgodnym z PN ??
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2011, 22:17:37 wysłana przez Kobra »
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: ewakuacja przez strefy
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 26, 2011, 12:41:46 »
Wyobraź sobie jakby liczyć przejście bądź dojście przez kilka stref pożarowych - to jakie musiałyby mieć one małe powierzchnie żeby zachować dopuszczalne długości przejścia/dojścia? Kompletnie bez sensu.
Ostry język jak na jadowitego węża przystało.
No ale weźmy na przykład jednokondygnacyjny magazyn z oddymianiem o wysokości 10 m. Sporo takich się buduje. Długość przejścia  wynosi wtedy 175 m. Umieszczając tylko jedno wyjście na środku dłuższej ściany można uzyskać strefę o powierzchni ze 30 000 m2. Nie taka ona znowu mała...
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2011, 12:47:11 wysłana przez daw_77 »

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: ewakuacja przez strefy
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 26, 2011, 19:19:54 »
Rozumiem, że jeżeli odrębne strefy są pomieszczeniami (bo może zajść taka sytuacja) to dojścia ewakuacyjne max przez 3 takie strefy.
Nie bardzo rozumiem dlaczego nie określono liczby stref przez które można się ewakuować? Co jeżeli zaprojektuje się sztuczne wydzielanie budynku na wiele stref a wyjście jest tylko jedno na samym końcu? Może zajść sytuacja że pożar wybuchnie w środkowej strefie a my jesteśmy na samym końcu.

Skorygowałem mój wątek i zastąpiłem słowo "przejścia" na "dojście" bo faktycznie głupotę napisałem :)
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2011, 19:33:31 wysłana przez pietrus »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: ewakuacja przez strefy
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 26, 2011, 21:27:20 »
Cytuj
Może zajść sytuacja że pożar wybuchnie w środkowej strefie a my jesteśmy na samym końcu.
No i? Założeniem istnienia stref pożarowych jest ich wzajemne wydzielenie na wypadek pożaru. Nawet jeśli znajdziesz się, jak napisałeś, na końcu, to przez określony czas - te 30 czy 60 minut straż pożarna albo ugasi pożar albo dostanie się do Ciebie w inny sposób. W każdym razie z założenia jesteś przez ten czas bezpieczny ;)

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: ewakuacja przez strefy
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 26, 2011, 22:25:24 »
Cytuj
Może zajść sytuacja że pożar wybuchnie w środkowej strefie a my jesteśmy na samym końcu.
No i? Założeniem istnienia stref pożarowych jest ich wzajemne wydzielenie na wypadek pożaru. Nawet jeśli znajdziesz się, jak napisałeś, na końcu, to przez określony czas - te 30 czy 60 minut straż pożarna albo ugasi pożar albo dostanie się do Ciebie w inny sposób. W każdym razie z założenia jesteś przez ten czas bezpieczny ;)

I tym oto sposobem odpowiedziałeś na pytanie z zakresu czy ewakuacja do odrębnej strefy jest równoważna ewakuacji na zewnątrz budynku?
Podważasz tym samym odpowiedzi kolegów na wątku http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,16520.0.html :)
Wychodzi na to że osoby zagrożone np. w środkowej strefie mogą ewakuować się do najbliższej bezpiecznej i poczekać 30 lub 60 minut na ekipy ratownicze bo takie jest założenie stref. Dlaczego w takim razie strefy sąsiedniej nie można uznać za równoważne wyjściu na zewnątrz lub jako drugie dojście zgodnie z moim pytaniem na wątku http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,16520.0.html ???
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2011, 22:34:07 wysłana przez pietrus »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: ewakuacja przez strefy
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 26, 2011, 22:41:43 »
Zweryfikowałem swoją ocenę i przyznaję Ci rację.
Cytuj
Dlaczego w takim razie strefy sąsiedniej nie można uznać za równoważne wyjściu na zewnątrz
- ze względu na § 236 pkt 1 i 2 warunków technicznych

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: ewakuacja przez strefy
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 26, 2011, 23:39:13 »
Zweryfikowałem swoją ocenę i przyznaję Ci rację.
Cytuj
Dlaczego w takim razie strefy sąsiedniej nie można uznać za równoważne wyjściu na zewnątrz
- ze względu na § 236 pkt 1 i 2 warunków technicznych

No ale ja uważam, że z opisywanej strefy jest wyjście zgodnie § 236 pkt 1 i 2. Przecież nie da się tak zaprojektować budynku żeby z każdej strefy przewidzieć wyjścia na zewnątrz. Strefa sąsiednia nie objęta pożarem jest strefą tymczasową do momentu ugaszenia pożaru lub przybycia ekip ratowniczych.

Przecież ze strefy opisanej we wątku http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,16520.0.html

http://content.screencast.com/users/pietrek/folders/Jing/media/82186ccd-59fe-406f-8767-3a093be07dad/00000242.png
jest zapewnione wyjście na zewnątrz przez inną strefę. W strefie sąsiedniej czekamy 30/60 min na ugaszenie pożaru lub ekipy ratownicze i ewakuujemy się strefą pierwotną z której uciekaliśmy. Przecież założeniem stref jest ewakuacja w bezpieczniejsze miejsce i poczekanie (zwłaszcza w ZLII z ludźmi na wózkach) lub dojście  przez tą strefę w inne wyjście na zewnątrz jeżeli takowe istnieje. Ale to wcale nie oznacza, że strefa sąsiednia musi mieć zapewnione super dodatkowe wyjście.
Reasumując ja nadal uważam, że strefy sąsiednie pomimo braku dodatkowego wyjścia należy uznawać za strefy bezpieczne równoważne wyjściu na zewnątrz. Jeszcze raz pragnę podkreślić ze z każdej strefy będzie zapewnione wyjście na zewnątrz przez inną strefę tylko czasami należy poczekać w tej bezpiecznej aż udrożni się ta z której uciekaliśmy i w ten sposób warunek § 236 pkt 1 i 2 będzie spełniony a co za tym idzie spełnimy warunek dwóch dojść.

A co w takim przypadku?

http://content.screencast.com/users/pietrek/folders/Jing/media/fe5a8485-5105-48c1-9af1-b3d3155a2aa9/00000247.png
Czy dojścia a,b,c,d,e w poszczególnych strefach maja zapewnione po dwa dojścia i tym samym długość każdego odcinka podwaja się z osobna ? Jakby nie patrzył przekraczając strefy zawsze dysponujemy dwoma kierunkami dojść :)
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2011, 00:18:51 wysłana przez pietrus »

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: ewakuacja przez strefy
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 27, 2011, 00:22:42 »
Czy uważacie, że strefa 1,2,3,4 nie ma zapewnionego dojscia na zewnątrz budynku?

http://content.screencast.com/users/pietrek/folders/Jing/media/a1230451-5a16-4d97-8744-b7e3ff5e76c4/00000248.png
Ja uważam że mają, więc dlaczego by nie uznać że strefy 2,3,4,5 mają zapewnione po dwa kierunki dojścia. Zgodnie z logiką Warunków Technicznych będąc w jednej z tych stref zapewniam sobie ewakuację w bezpieczne miejsce albo na zewnątrz albo do innej strefy mając tym samy do dyspozycji dwa kierunki ewakuacji.


Będąc w strefie 2 objętej pożarem jaki obierzecie wariant i kierunek ewakuacji zakładając że strefa 2 i 4 są objęte pożarem ?

http://content.screencast.com/users/pietrek/folders/Jing/media/3b7ee903-205c-46fd-ab79-d4a4ed407578/00000250.png
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2011, 00:47:27 wysłana przez pietrus »

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: ewakuacja przez strefy
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 28, 2011, 07:50:51 »

Będąc w strefie 2 objętej pożarem jaki obierzecie wariant i kierunek ewakuacji zakładając że strefa 2 i 4 są objęte pożarem ?

http://content.screencast.com/users/pietrek/folders/Jing/media/3b7ee903-205c-46fd-ab79-d4a4ed407578/00000250.png
Pewnie miałeś na myśli strefę 3, ale nie zmienia to faktu, że lekko już przesadziłeś. Wymagania ppoż. stawia się zakładając pożar tylko w jednej strefie pożarowej jednocześnie.

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: ewakuacja przez strefy
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 28, 2011, 21:10:18 »

Będąc w strefie 2 objętej pożarem jaki obierzecie wariant i kierunek ewakuacji zakładając że strefa 2 i 4 są objęte pożarem ?

http://content.screencast.com/users/pietrek/folders/Jing/media/3b7ee903-205c-46fd-ab79-d4a4ed407578/00000250.png
Pewnie miałeś na myśli strefę 3, ale nie zmienia to faktu, że lekko już przesadziłeś. Wymagania ppoż. stawia się zakładając pożar tylko w jednej strefie pożarowej jednocześnie.
Być może albo zapewne przesadziłem :)
Interesuje mnie jednak temat wątku wyżej:

http://content.screencast.com/users/pietrek/folders/Jing/media/fe5a8485-5105-48c1-9af1-b3d3155a2aa9/00000247.png
Czy dojścia a,b,c,d,e w poszczególnych strefach maja zapewnione po dwa dojścia i tym samym długość każdego odcinka podwaja się z osobna ? Jakby nie patrzył przekraczając strefy zawsze dysponujemy dwoma kierunkami dojść :)

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: ewakuacja przez strefy
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 28, 2011, 23:53:25 »
A dlaczego nie? Co  budzi Twoje wątpliwości?