Autor Wątek: Obniżki 2011  (Przeczytany 9826 razy)

Offline Marko

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Obniżki 2011
« dnia: Luty 13, 2011, 17:19:10 »
Witam kolegów. Czy w Waszych Komendach planuje się obniżki dodatków, żeby podnieść wysługę lat czy też dać awans w stopniu lub stanowisku.

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 13, 2011, 19:51:00 »
Nie można tak sobie obniżyć dodatku służbowego,chyba że w postępowaniu jakimś dyscyplinarno służbowym.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 13, 2011, 19:55:33 »
Nie można? Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Dodatek służbowy musi być, ale czy wyniesie złotówkę czy maksa to już zależy tylko od przełożonego, nie może ci zmniejszyć grupy, ale dodatek i owszem. Co do obniżek, komendant też u nas o tym wspominał.

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 13, 2011, 20:03:48 »
Zawsze musi być jakaś wykładnia że ci zabierają.W poszczególnych komendach są wyszczególnione widełki na dodatku służbowym,i tak np.na ratowniku masz tyle na kierowcy ratowniku tyle,na specjaliście tyle,i żeby zabrać to zawsze musi być jakaś wykładnia tego.

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 13, 2011, 22:00:17 »
Nie można? Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Dodatek służbowy musi być, ale czy wyniesie złotówkę czy maksa to już zależy tylko od przełożonego, nie może ci zmniejszyć grupy, ale dodatek i owszem. Co do obniżek, komendant też u nas o tym wspominał.
A Ty na jakiej podstawie twierdzisz, że można? Były już sprawy mające swój finał w sądzie za obniżenie bezpodstawne dodatków służbowych i sąd stwierdził (przynajmniej w uzasadnieniu, który czytałem), że dodatek służbowy jest przyznawany na jakiejś podstawie i nie może być ot tak obniżony (musi być logiczne uzasadnienie - np. zmniejszenie gotowości, pogorszenie wyników z testów sprawności fizycznej itp.). Reasumując - musi to być przez przełożonego mądrze uzasadnione, bo inaczej przegra w sądzie.
Fanatyk - nie we wszystkich komendach są widełki.
A praktyk typu - zabiorę Ci dodatek, przeniosę na stanowisko, żebyś dostał stopień, później wrócisz na poprzednie stanowisko i dam z powrotem dodatek (podwyższę) to nie będę nawet komentował.
pozdro

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 13, 2011, 22:08:51 »
OK.już nie będę...

Fanatyk, Ty to zawsze musisz od strony merytorycznej się popisać - KOSZ!!!
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2011, 15:04:45 wysłana przez Fanatyk »

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 13, 2011, 22:22:13 »
Zgodnie z obowiązującym prawem właściwy przełożony nie może zabrać dodatku służbowego > może go ustalić w nowej wyższej lub niższej wysokości. Skutek finansowy ten sam, ale prawnie różne sprawy. I obawiam się, że 01 nie musi pisemnie uzasadniać wysokości przyznanego dodatku.  -_-

oraz

Cytuj
Dodatek służbowy jest sprawą uznaniową i jego "ustalenie na nowej wysokości" nie musi być uzasadniane na pismie. Na piśmie powinna być decyzja o jego przyznaniu i określona (w decyzji)  kwota.

To chyba powinno rozwiać wszelkie wątpliwości ;)

Problem podniesiony przez @Marko nie jest wyjątkiem, skoro od trzech lat budżet jest ten sam.
Wstrzymywanie wysyłania na kursy, itp, brak awansu na stanowiskach, stopniu.
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2011, 22:27:07 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Common

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 15, 2011, 12:12:08 »
Niestety nagminny jest tekst ,, jak chcesz dostać awans w stopniu to musisz oddać z dodatku służbowego", ale przypuszczam, żę częśćiej w małych komendach. Dla mnie to ŚREDNIOWIECZE!!!

Offline strazak59b

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 15, 2011, 22:33:56 »
Moze dla niektorych ten problem to sredniowiecze, ale dla czesci z nas to problemy dnia codziennego..
Skoro budzet stoi w miejscu to nie ma co liczyc w malych jednostkach na zmiane sytuacji... Im szybciej czlowiek sie z tym oswoi tym lepiej dla jego zdrowia  :rofl: jeszcze jak nie ma ZZ to jest totalna katastrofa... Ale co nam pozostaje? Dyskusja na forum, bo jak tak teraz patrzac na sytuacje w kraju to nie ma co liczyc na poprawe.
Nigdy nie wiadomo, co jeszcze moze nas spotkac w tej firmie..

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 16, 2011, 09:35:06 »
Cytuj
Czy w Waszych Komendach planuje się obniżki dodatków
Nie nic mi nie wiadomo aby 01 planował w mojej Jrg na takie posunięcie ,a jestem przekonany ze poinformuje nasze ZZ o chęci obniżenia DS.
Cytuj
Zgodnie z obowiązującym prawem właściwy przełożony nie może zabrać dodatku służbowego > może go ustalić w nowej wyższej lub niższej wysokości. Skutek finansowy ten sam, ale prawnie różne sprawy. I obawiam się, że 01 nie musi pisemnie uzasadniać wysokości przyznanego dodatku. 
Cytuj
Dodatek służbowy jest sprawą uznaniową i jego "ustalenie na nowej wysokości" nie musi być uzasadniane na pismie. Na piśmie powinna być decyzja o jego przyznaniu i określona (w decyzji)  kwota.
Odnośnie tych cytatów uważam iż 01 ma prawo  podwyższyć lub obniżyć DS według swojego uznania i chęci ,ale powinien uzasadnić(oczywiście chodzi o obniżenie DS) dlaczego  strażak nie zasługuje na DS wcześniej ustalony(bo taki raport o zapytanie w sprawie swojego DS- chyba każdy strażak może napisać ) ...Nie ma problemu jeżeli dotyczy to 2 lub kilku strażaków gdyż uzasadnienie obniżenia  może być spowodowane jakoś naganą lub nie wykonywanie swoich obowiązków służbowych , ale gdy dotyczy to obniżenia DS wszystkim strażakom to już nie jest takie proste , ponieważ ciekawi mnie jak 01 odniesie się do pism odnoszących się powodu obniżenia DS danemu strażakowi  , przecież nie napisze ,że wszyscy nie wypełniają swoich obowiązków  lub też ze musi szukać oszczędności na inne cele...Oczywiście to jest moje zdanie .. Pozdrawiam 

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 16, 2011, 10:38:53 »
FOX gdzie ty mieszkasz??. nie zrobi tego w jednym miesiącu to zrobi to na raty i pojedyńczo w 3 miesiącę i pozmienia dodatki.Wielka mi różnica. Powtarzam KP\M to nie jest nieomylna wyrocznia,tylko człowiek na takim lub innym stanowisku. Dlaczego ma taki wpływ na zarobki strażaka zależne od jego i tylko jego poglądu. . Dodatek 700 zł albo 1 zł, dodatek masz kolego, różnica żadna??

straz98

  • Gość
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 16, 2011, 10:44:09 »
Niestety nagminny jest tekst ,, jak chcesz dostać awans w stopniu to musisz oddać z dodatku służbowego", ale przypuszczam, żę częśćiej w małych komendach. Dla mnie to ŚREDNIOWIECZE!!!
Zawsze jest wybór można nie dostać awansu w stopniu lub stanowisku i zachować dodatek. A wg Ciebie jakie jest wyjście jeśli w budżecie brak jest jakichkolwiek luzów na płacach. Niestety w większości komend tak sytuacja wkrótce nastąpi, w jednych prędzej w innych trochę później, chyba że ktoś w końcu  rozwiąże ten problem i pójdzie zwiększenie budżetów.

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 16, 2011, 11:10:57 »
FOX gdzie ty mieszkasz??. nie zrobi tego w jednym miesiącu to zrobi to na raty i pojedyńczo w 3 miesiącę i pozmienia dodatki.Wielka mi różnica. Powtarzam KP\M to nie jest nieomylna wyrocznia,tylko człowiek na takim lub innym stanowisku. Dlaczego ma taki wpływ na zarobki strażaka zależne od jego i tylko jego poglądu. . Dodatek 700 zł albo 1 zł, dodatek masz kolego, różnica żadna??
MANIEK JA nie twierdze że  01 nie może nam obniżyć DS , myślę tylko że każdy strażak ma prawo zapytać 01 (formie raportu) dlaczego dostał mniej DS i powinien dostać odpowiedz na swój raport ...To że będzie to robił w poszczególnych miesiącach czy dniach nie zmienia faktu ze wszyscy źle wypełnili swoje obowiązki (bo jakaś przyczyna musi być ?) Ale oczywiście masz racje że 01 ma prawo zrobić  co chce z TWOIM dodatkiem  - ale także ty masz prawo odwołać się od jego decyzji  .... Co do zapytania skąd jestem to powiem ci Pracuje w PSP i każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania  ,więc nie rozumnie skąd to pytanie gdzie mieszkasz ?.... Pozdrawiam i bez urazu

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline klon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 16, 2011, 11:17:11 »
niedługo dojdzie do tego że będą nam potrącać  z poborów na utrzymywanie  budynków straży. Gdzie są ZZ bo 01 o nas nie zadba bo przecież ma o wiele lepiej / czytaj-więcej zarabia/. Skoro 01 nie posiada środków na awanse itp. to niech to zgłasza wyżej ale po co ma się narażać- źle mu jest.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 16, 2011, 11:59:39 »
Zawsze można dzielić włos na czworo, ale należy pamiętać że: Art. 54.1. Kolejny wyższy stopień może być nadany stosownie do posiadanych kwalifikacji zawodowych oraz w zależności od zajmowanego stanowiska i opinii służbowej.
Dlatego też - przy braku środków finansowych - 01 daje zainteresowanemu wybór: awans w stopniu bez zwyżki uposażenia lub też brak awansu. Należy pamiętać, że dodatku za stopień nie można obniżyć, a z dodatkiem służbowym wiemy jak jest. :rolleyes:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline klon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 16, 2011, 12:11:22 »
No tak kolego pior998 jak powiedziałeś zgadzam się ale czy tak powinno to wyglądać. To tak można awansować kogoś przez kilka kolejnych awansów i można rzec np że przez 10-15 lat jego wypłata się nie zmieni. Chyba coś tu jest nie tak. Moim zdaniem komendanci powinni takie sytuacje zgłaszać wyżej i należało by to rozpatrzyć. Są spotkania narady również z KG ale czy ktoś się odezwie-raczej nie.

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 16, 2011, 13:20:59 »
do kolegi FOX. również sorki ( gdzie mieszkasz -jest taką przenośni/czytaj w jakim świecie żyjesz )bo nie potrzebnie się uniosłem. -_-

Żyjemy tu i teraz, takie podwyższanie przez obniżanie nie miałoby miejsca, ani nie robiło by na nikim wrażenia,gdyby nie zarobki jakie mamy w PSP. Przy zarobkach dajmy na to 5000zł - 100 nie robi różnicy ale przy 2000 już tak. Do awansów na wyższe stanowiska/stopnie aspirowali by ambitni i ci co chca zrobic coś dobrego w straży.
 Teraz niestety każdy grosz się liczy i mamy to co mamy np jak w temacie "Obniżki 2011"

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 16, 2011, 13:43:14 »
Małe pytanko.
Czy w Waszych komendach NIKT nie odchodzi w danym roku na emeryturę?
Tam gdzie pracowałem tak się składa, że co roku 2 lub 3 idzie na emke :rofl:
Odchodząc na emeryturę mam pensję powiedzmy ok 3500 pln brutto. ( bez zwyżki od 01).
Przychodzący na to miejsce stażysta ma z tysiak mniej.
Jest więc różnica w danym roku na regulacje płacowe w dodatkach lub na awanse w stopniach.
Nie rzadko jest tak, że 01 specjalnie trzyma wakat ze trzy miesiące lub dłużej, żeby mieś więcej kasy np. na nagrody dla siebie  :gwiazdki:
Może Wasz 01 nie chce dać podwyżki, bo najłatwiej jest powiedzieć nie ma kasy :'(

Pozdrawiam  :straz:
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline Common

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 16, 2011, 15:37:51 »
Biwak- strzał w 10!!! Nie można gdy nikt na emeryturę w danym roku nie idzie, ale jak są emeryci można zrobić dużo jeśli tylko się chce! Co do zaoszczędzonych pieniędzy to może nie tylko sobie 01, ale niżej też jakieś ochłapy w końcu muszą za coś kochać podładni 01(a że cały rok ich wali w rogi to już przy nagrodach nie pamiętają)!!! :rofl:

Offline Bialy84

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 16, 2011, 16:32:11 »
Małe pytanko.
Czy w Waszych komendach NIKT nie odchodzi w danym roku na emeryturę?
Tam gdzie pracowałem tak się składa, że co roku 2 lub 3 idzie na emke :rofl:
Odchodząc na emeryturę mam pensję powiedzmy ok 3500 pln brutto. ( bez zwyżki od 01).
Przychodzący na to miejsce stażysta ma z tysiak mniej.


Kolego jak na te zarobki co piszesz to nie macie tak źle. U mnie stażysta na starcie ma 185o zł brutto.

Natomiast co się tyczy obniżek to w mojej jednostce nic na ten temat nie mówią. To raczej ich nie będzie, ale jak coś się zmieni to dam znać :rolleyes:.

Offline klon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 16, 2011, 18:18:35 »
Do "biwak" powiedziałeś prawdę kolego i masz w 100% racje tak własnie o nas dbają zawsze mają wymówki że mało że brakuje a zawsze ktoś odchodzi. Normalnie brak słow. pozdrawiam.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.931
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 16, 2011, 20:15:55 »
Małe pytanko.
Czy w Waszych komendach NIKT nie odchodzi w danym roku na emeryturę?
Tam gdzie pracowałem tak się składa, że co roku 2 lub 3 idzie na emke :rofl:
Odchodząc na emeryturę mam pensję powiedzmy ok 3500 pln brutto. ( bez zwyżki od 01).
Przychodzący na to miejsce stażysta ma z tysiak mniej.
Jest więc różnica w danym roku na regulacje płacowe w dodatkach lub na awanse w stopniach.
Nie rzadko jest tak, że 01 specjalnie trzyma wakat ze trzy miesiące lub dłużej, żeby mieś więcej kasy np. na nagrody dla siebie  :gwiazdki:
Może Wasz 01 nie chce dać podwyżki, bo najłatwiej jest powiedzieć nie ma kasy :'(

Pozdrawiam  :straz:
To ja powiem tak: u mnie odeszło tylu że stary z budżetu komendy wydał 400 tys. zł. Oczywiście pilnujemy teraz jego posunięć z motywacyjnym, służbowym - tego nie da rady ukryć bo są to grupy ludzi więc gdy jeden coś powie to wtedy wiadomo ile i ilu dostało i na jaki okres.Żadnych obniżek narazie nie zapowiada - nie wiem cz chwała mu za to czy...

Offline nowyogien

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 18, 2011, 01:39:12 »
Wiecie co - żal, żal, żal - doszło do tego,  że  WY  ( bo ja tu się nie wypowiadałem do teraz ) kłócicie się o coś co jest oczywiste - JAK BĘDZIE MUSIAŁ 01  W OBOJĘTNIE  jakiej KP/ KM/ KW/ itp  obciąć nam dodatki służbowe to zrobi w sposób zgodny z prawem i gó.... zrobimy w tej kwestii.Bo po fakcie co my będziemy  mogli zrobić, co zrobią ZZ  ????-  postraszą 01 - śmiechu warte - skoro większość w ZZ do dowódcy, zastępcy irg, wyższe sfery, no  i emeryci co mają najwięcej do stracenia,   itp, itd. Wierzycie, że ktoś taki będzie swoją posade ryzykował  dla szaraków z PB ???? Ludzie jeśli  góra już o tym mówi, skoro jakiś tam 01 już to oznajmił to kłócenie się czy on może czy nie może  nie uratuje nas przed tym.  Trzeba ostro reagować - w tym momencie skoro już są takie pomysły - nasze  ZZ już powinny sprawę i problem nagłośnić, ostrzegać ludzi, zasiać w nas strach do czego to wszytsko zmierza . Robić oszczędności na dodatku  -  ku.......  za mało kładów sobie kupili, za mało super operacyjnych wozów , za mało  molochów pobudowali ????

  GDZIE SĄ SZANOWNE ZWIĄZKI ?????????   Jeżeli MY nie zaczniemy działać to tylko czekać aż  zarobki nasze będą mniejsze - bo o większych chyba możemy pomarzyć - a tu jeszcze  mają pomysły by nam zabierać- gdzie granica tego burdelu - mamy doczekać sytuacji, że będziemy lać paliwo do baków za swoje, kupować sobie ubrania itp itd ???????

   :tuba: :tuba: :tuba: Teraz ZZ mają pole do popisu. Jeśli jakiś związkowiec przez wielkie Z to czyta  to weźcie się do roboty i stańcie w naszej obronie.

 COFAMY SIĘ PANOWIE, COFAMY SIĘ.......

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 18, 2011, 20:12:54 »
biwak
Cytuj
Nie rzadko jest tak, że 01 specjalnie trzyma wakat ze trzy miesiące lub dłużej, żeby mieś więcej kasy np. na nagrody dla siebie
głupota!

klon
Cytuj
Do "biwak" powiedziałeś prawdę kolego i masz w 100% racje tak własnie o nas dbają zawsze mają wymówki że mało że brakuje a zawsze ktoś odchodzi. Normalnie brak słow. pozdrawiam.
Następna głupota i totalny brak wiedzy na temat konstrukcji budżetu komendy

nowyogien
Nawet mi się nie chce cytować tej wypowiedzi, totalny ignorant i laik bez minimum wiedzy o płacach, krzykacz - w komendzie też jesteś taki mądry, czy tylko anonimowo na forum?

1. Komendanci nie mogą sobie sami udzielać nagród, dostają je z budżetu swojej komendy, ale do swoje zwierzchnika - KW
2. Pieniądze z wakatów wpływają na paragraf płacowy i nie są do dyspozycji i widzi -misię komendantów
3. Zakupy sprzętu typu samochody operacyjne itp. dokonywane są z innego paragrafu i nie można ich wykorzystać na płace, nawet na nagrody komendantom
4. Na pytanie "gdzie są szanowne związki" odpowiedź brzmi, gdzie Ty jesteś matole - czy jesteś w związkach, czy tylko zamierzasz na forum wykrzykiwać żądania? A tak w ogóle to jak tata załatwiał straż, to spodziewałeś się kokosów, czy stabilnej pracy i płacy?

PS. Nie, nie jestem w związkach; nie, nie pracuję w biurze - to odpowiedzi na ewentualne pytania do mnie. Odpisałem w ty wątku tylko dlatego, że jak mawiał mój kolega - chronicznie nie cierpię głupoty :wall:
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

straz98

  • Gość
Odp: Obniżki 2011
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 18, 2011, 20:47:27 »
Jedno uzupełnienie, komendanci dostają nagrody z puli komendanta wojewódzkiego a nie powiatowej.