Autor Wątek: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej  (Przeczytany 11950 razy)

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2011, 12:07:27 »
Wyborczej nie ufam, ale tym, razem zgadzam się.
Czas na działania prawne :)
Teoretyczną podbudowę pozwu lang i jadośc dawno tu omówiliśmy. Tylko odczytać posty:)
A poważnie
pozew zbiorowy ma określone warunki. Tu jeden pozew może się nie udać.

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 08, 2011, 16:20:06 »
Wszystko ładnie i pięknie mówią jak zapłacą za nadgodziny, tylko dlaczego wszystkim za nadgodziny będą płacić jednakowo. Przecież godzina dowódcy zmiany jest trochę więcej warta niż stażysty. Druga sprawa to taka, że nie za wszystkie nadgodziny zapłacą tylko za 6 służb w półroczu-a co z resztą biorąc pod uwagę podwyższone stany w ramach tych samych etatów? RZUCĄ NAM PARE GROSZY JAK OCHŁAPY RZUCA SIĘ DLA PSA!  :-\ ZŁODZIEJSTWO w biały dzień. :gwiazdki:

Offline bomberos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 08, 2011, 17:12:16 »
Porazka jest to, ze za nadgodziny ustalono przelicznik 60%. W KAZDYM cywilizowanym panstwie za nadgodziny placi sie 150 lub wiecej %, a nie mniej niz stawka bazowa. To jest po prostu smieszne i powinno zastapic slowo nadgodzina innym- wynika to z logiki.

Ile dokladnie wynosi stawka godzinowa tej "nadgodziny" oraz ile dostaniemy na reke bo to chyba stawka brutto?

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 08, 2011, 18:41:33 »
Robert Osmycki:- Nasi prawnicy już analizują szczegóły pozwu zbiorowego przeciwko komendantom powiatowym, którzy są pracodawcami strażaków. Nie wykluczamy, że może być też jeden wspólny pozew przeciw komendantowi głównemu.
Ilu strażaków podpisze się pod pozwem zbiorowym? - Na pewno tysiące - przekonuje Osmycki.

MSWiA zapewnia-że problem dostrzega. - Na pewno nie można powiedzieć, że nic nie robimy - tłumaczy resort. Od 1 stycznia 2011 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o państwowej straży pożarnej, która pozwala płacić strażakom za nadgodziny (ok. 13 zł brutto). Wcześniej przepisy na to nie pozwalały. W budżecie na 2011 r. zarezerwowano blisko 100 mln zł.
Ale według związkowców to nie rozwiązuje problemu. Nowelizacja pozwala na wypłatę rekompensat tylko za drugie półrocze 2010 r. i wszystkie nadgodziny "bieżące" powstałe po tym okresie. A co ze "starymi" milionami nadgodzin? - pytają strażacy. - Pod koniec grudnia mieliśmy spotkanie z zastępcą komendanta głównego. Na nasze pytanie, jak komenda zamierza się z nich rozliczyć, usłyszeliśmy: "Nie wiem, niech kadrowiec wam wytłumaczy" - mówi Osmycki.
Na dodatek komenda główna chce zwiększyć od tego roku liczbę strażaków, którzy codziennie mają pełnić służbę i być gotowi do interwencji. Do tej pory w ciągu jednego dnia służyło 4,6 tys. strażaków, teraz ma dyżurować 5,1 tys.
W związku z tym strażak będzie musiał pracować dłużej. I nadgodzin będzie miał jeszcze więcej - mówią strażacy.
- Gdy przyjdzie powódź czy jakieś duże pożary, komenda nie będzie w stanie likwidować starych nadgodzin i dodatkowo płacić za nowe - mówi Krzysztof Oleksak ze związku zawodowego Florian.

źródełko http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1779

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 371
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 08, 2011, 19:10:05 »
Rząd zwleka i będzie dalej grać na zwłokę, bo im dłużej odkładają wypłaty za nadgodziny i tworząc śmieszne prowizorki (60 procent za nadgodziny? 10zł/h netto?? Za kilka służb rocznie???). W końcu Ci którzy, mają tych nadgodzin najwięcej sukcesywnie odchodzą na emeryturę i nie będzie im się chciało kłócić z byłym pracodawcą (chociaż kilka lat jeden wyrok taki zapadł. KM musiała chyba koło 3tys. zapłacić). Pewnie się emeryt wkurzył bo nie dostał maksa na wyjście  :gwiazdki:
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

emeryt 49

  • Gość
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 08, 2011, 21:58:04 »
myślę że emeryci też dopomną się o swoje

Offline babcia

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 09, 2011, 17:47:04 »
Chyba za wiele się nie dopomną... Przecież chyba nikt nie wypuszcza emerytów z nadgodzinami... Może i się mylę ale w kilku komendach, które znam emeryci odchodzący na emkę wybierają najpierw nadgodziny. A więc nadgodzin nie ma, problemu też nie.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.929
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 09, 2011, 19:51:22 »
@babcia zapomnij  :rofl:
albo dodatek służbowy i motywacyjny albo odbiór nadgodzin, też znam kilka komend i odchodzących emerytów ;) którzy odeszli a nadgodziny "ku chwale..."
Chyba za wiele się nie dopomną... Przecież chyba nikt nie wypuszcza emerytów z nadgodzinami... Może i się mylę ale w kilku komendach, które znam emeryci odchodzący na emkę wybierają najpierw nadgodziny. A więc nadgodzin nie ma, problemu też nie.

I tu Panowie się bardzo mylicie.U mnie w Komendzie odchodzący nie wiem czy ku chwale odchodzili z nadgodzinami ( sytuacja w jednostkach w związku z chorobami i kursami do zachowania w pierwszej kolejności 40 godz. tygodniowo no i niestety ale narosło wszystkim - powódź też ) ale otrzymli pisma od 01 iż na ich kontach podpisy widnieją a dokumenty które otzrymali informują o nadgodzinach nawet tych z poprzednich okresów - i Panowie tu trzeba liczyć na takich przy sprawach o nadgodziny.

Offline walczysam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 09, 2011, 20:44:31 »
Brawo!!
Z tym pozwem .Do dawna na tym forum próbuję pewne ruchy zainicjować  . Podpis już mają

strazak 123

  • Gość
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 09, 2011, 22:42:25 »
Ja uważam, że tym pozwem to sami sobie szkodzimy. 8.01 na onecie bardzo krótko widniała ta informacja i nie wiem czy czytaliście opinie ludzi. Chyba było ich ze 120, wszystkie negatywne. Nikt nas nie bronił, wszyscy byli przeciwni strażakom. Wiec chyba trzeba się troszkę zastanowić.

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 09, 2011, 23:00:54 »
To nie ma być pozew tylko wiele pozwów najlepiej każda komenda niech napisze swój... Z wyliczeniem ilości neizapłaconych godzin na każdego funkcjonariusza. Dymają nas cały czas na całego... Najlepiej ukręciliby łeb całej sprawie. Dobry materiał był w sobotnim serwisie informacyjnym Polsatu. Postawiono tam jasno sprawę. Nie dość, że ustalono zbyt małą stawkę za jedną nadgodzinę, to jeszcze chcą przemilczeć kwestię poprzednich nadgodzin, których nie obejmuje nowelizacja ustawy o PSP.
Widać, że kryzys jest blisko. Nie dość, że nie waloryzują naszych płac nawet o inflację to jeszcze chcą zabrać przywileje. Raczej nie tu powinni zaczynać oszczędnośći budżetowe. Nie na bezpieczeństwie.
Tym bardziej, ze obowiązków nam przybywa. Czasy kiedy tylko gasiliśmy to już prehistoria. Zwykły Kowalski niema fioletowego pojęcia ile procent naszych wyjazdów i interwencji stanowią miejscowe zagrożenia. I tak myślę, że większość decydentów ma także blade pojęcie o tym fakcie.
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline walczysam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 10, 2011, 18:13:41 »
Ja uważam, że tym pozwem to sami sobie szkodzimy. 8.01 na onecie bardzo krótko widniała ta informacja i nie wiem czy czytaliście opinie ludzi. Chyba było ich ze 120, wszystkie negatywne. Nikt nas nie bronił, wszyscy byli przeciwni strażakom. Wiec chyba trzeba się troszkę zastanowić.
Tak na marginenie to źle uważasz! no chyba ,że chcesz otrzymywac 60% stawki za nadgodziny nadliczbowe!To nie Ty czy Ja cz inny Fireman łamie przepisy prawa płacąc nam te pieniądze tylko ustawodawca!To po pierwsze .Trybunał konstytucyjny uwierz mi tą nowele odrzuci ( bynajmniej przepis o tej stawce 60% i w dodatku średniego uposażenia, a nie indywidualnego naliczania stawki za godzinę pracy) Po drugie ludzi piszą czy mówią ...mnie to od jakiegoś czasu już mniej obchodzi , gdyż medialna nagonka na strażaków jest wszechobecna.

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 10, 2011, 22:05:52 »
 To że 120 jakiś matołków przyklaskuje temu co powie rząd to nie znaczy, że cała reszta społeczeństwa tak myśli. "Jak trwoga to do Boga". Jak była powódź to strażaków każdy wypatrywal jak slońca na niebie, a teraz można błotem obrzucić. Mediom, a szczególnie tym prywatnym(czyt. TVN) nie zależy na prawdzie tylko na sensacji. Polska to przecież państwo demokratyczne i unijne, więc strażak w tym państwie ma prawo domagać się swego. Jeżeli funkcjonariusz państwowy nie dostaje w państwie europejski, (bo przecież za takie się uważamy) wynagrodzenia za swoją pracę to powiniśmy przenieść sie do Afryki i polować na antylopy. Mistrzostaw świata w piłce nożnej były w 2010r w RPA, my organizujemy euro 2012. Myślałem, że tylko 2 lata jesteśmy za murzynami.niestety patrząc na naszą rzeczywistość jesteśmy dalej 100 lat za...myśleniem europejskim. :gwiazdki:

Offline FIREMICHAL

  • Firenurek
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 15, 2011, 21:24:12 »
Aspiryno-a czemu dowódca ma mieć więcej od innych???Na przykład od kierowcy,który posiada uprawnienia na wszelkie pojazdy i urządzenia i który ma 19 lat stażu.W czym Twój czas jest cenniejszy od czasu mojego???!!

Offline balon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 15, 2011, 23:14:15 »
Firemichał z całym szacunkiem, ale przesadziłeś, mam wobec tego pytanie: dlaczego prezes banku ma zarabiać więcej od kasjerki, przecież ona ma uprawnienia na obsługę kasy, kurs komputerowy itp.?
a! i nie jestem dowódcą zmiany jak byś sie zastanawiał.

emeryt 49

  • Gość
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 15, 2011, 23:44:23 »
Firemichał z całym szacunkiem, ale przesadziłeś, mam wobec tego pytanie: dlaczego prezes banku ma zarabiać więcej od kasjerki, przecież ona ma uprawnienia na obsługę kasy, kurs komputerowy itp.?
a! i nie jestem dowódcą zmiany jak byś sie zastanawiał.
każdemu według tego co zarabia

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 16, 2011, 09:40:15 »
Aspiryno-a czemu dowódca ma mieć więcej od innych???Na przykład od kierowcy,który posiada uprawnienia na wszelkie pojazdy i urządzenia i który ma 19 lat stażu.W czym Twój czas jest cenniejszy od czasu mojego???!!

Jeszcze jeden komunista się ostał.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli

Offline strazak59b

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 16, 2011, 21:58:51 »
no i kolejna kloda na drodze walki o nasze prawa...
Mam takie pytanie: jak Wasi komendanci rozwiazali problem wyplacania pieniedzy za nadgodziny wypracowane w drugim polroczu 2010 roku?
Pytam w ten sposob, poniewaz w kazdej jednostce zapewne sa rozne liczby, a zanim cala sprawa zbiorowego pozwu jednoznacznie sie wyjasni to do konca kwartalu komendanci musza jakies pieniazki wyplacic.
Nigdy nie wiadomo, co jeszcze moze nas spotkac w tej firmie..

Offline TomekP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
    • http://
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 17, 2011, 11:07:24 »
Przestańmy wciąż psioczyć. Wszyscy zainteresowani doskonale wiedzą, że sytuacja jest... trudna (bardzo delikatie mowiąc). Cały problem w tym, że tylko "zainteresowani".
Rozmawiałem ostatnio z wieloma osobami z poza firmy i byłem załamany. Wielu ludzi w ogóle nie ma pojęcia, jak wygląda nasza służba. Temat ukochany przez wszystkich laikow (wcześniejsze emerytury) znany jest tylko w zakresie czasu przejścia na emeryturę - 15 lat. Mało kto wie, że to jest dobrowolność, a co najważniejsze i najgorsza za razem dla nas odejście z 40% zarobków. Jak informowałem ludzi o tym, to sie pukali w głowę i mówili, że zmyślam, bo to nie jest możliwe.
I teraz wracając do tematu. Trzeba rozpocząć proces edukowania społeczeństwa. Powinniśmy być zainteresowani w tym ,żeby naród wiedział, jak są traktowani ci, którzy podobno cieszą się największym zaufaniem społecznym.
Może wykorzystać nadchodzącą prezydencję w UE i zanim to się stanie przygotować protesty :tuba: i np.wielojęzykowe transparenty, żeby w całej UE dowiedzieli się o tym, jak niemałe państwo w sercu Europy traktuje swoich pracowników. Myślę, że cyferki dotyczące czasu naszej pracy :o :gwiazdki: byłyby zrozumiałe dla innych mieszkańców naszego kontynentu.

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 18, 2011, 10:02:31 »
To prawda, nie wiele cywili zdaje sobie sprawę ze specyfiki naszej służby, mają taki obraz i informacje jaki im przedstawiają media, a tam zaraz się dowiemy, że nie mamy zaufania społecznego!
Każdy pomysł jest wart rozpatrzenia, byle osiągnąć cel i nie dać się zbić z tropu, nie chcę mi się wierzyć, że nagle my nie możemy złożyć pozwu zbiorowego, dla mnie jest to kolejny element gry ze służbami  :-\

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 19, 2011, 10:17:08 »
@FIREMICHAL
Cytuj
Aspiryno-a czemu dowódca ma mieć więcej od innych???Na przykład od kierowcy,który posiada uprawnienia na wszelkie pojazdy i urządzenia i który ma 19 lat stażu.W czym Twój czas jest cenniejszy od czasu mojego???!!
Z tego samego powodu, dla którego kierowca np. ma 6 grupę uposażenia a dowódca ma 10.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 19, 2011, 15:33:38 »
Panowie
Co do wątpliwosci prawnych przy pozwach zbiorowych wspomniałem na poczatku wątku. Chodzi przede wszytkim o różnice w ewentulanych roszczeniach.
Ale nie zgadzam sie że całkowicie nie jest to możliwe. (kwestia treści pozwu i czynów niedozwolonych, które są podstawą pozwów zbiorowych).

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Strażacy szykują pozew przeciwko straży pożarnej
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 20, 2011, 08:41:07 »
No ale z tego co rozumiem to ZZ przygotowują pozew, bo tak szczerze mówiąc bez ich udziału (ich prawników) raczej będzie ciężko to przeprowadzić! :-\