Autor Wątek: Półroczny grafik służby  (Przeczytany 15995 razy)

Edi.

  • Gość
Półroczny grafik służby
« dnia: Styczeń 07, 2011, 15:11:35 »
Witam koledzy
Mam pytanie czy w waszych jrg ustalane są grafiki służbowe na cały półroczny okres rozliczeniowy?
U nas D-ca JRG ustalił grafik służbowy bez konsultacji ze zmianami służbowymi na cały okres rozliczeniowy tzn do końca czerwca nie biorąc pod uwagę że ktoś dodatkowo dorabia, dokształca się w własnym zakresie czy ma jakieś zaplanowane imprezy rodzinne. Czy ma ktoś podstawę prawną takiego stanu rzeczy?
Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 07, 2011, 17:46:43 »
Z twojego postu wnioskuję, że do pracy (PSP)  chodzisz za karę.

Co prawda to projekt, ale na dniach wejdzie w życie:

Cytuj
§12.
1.Kierownik jednostki organizacyjnej ustala harmonogram służby w tej jednostce obejmujący przyjęty okres rozliczeniowy z przeciętnie 40 godzinnym tygodniem służby w którym określa dni i godziny służby poszczególnych strażaków oraz dni i godziny wolne od służby. Ustalony harmonogram podaje się do wiadomości strażaków nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego.
2. Harmonogram, o którym mowa w ust.l, może być uzupełniany ze względu na potrzeby służby o przedłużony czas służby.

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 07, 2011, 17:54:16 »
U mnie takie grafiki funkcjonują już od kilku lat, z tym , że jest możliwość przesuwania (zamiany) WS pomiędzy strażakami w obrębie danego miesiąca.

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 07, 2011, 17:56:34 »
Skąd wiesz że wejdzie w życie na dniach???? Przecież ZZ nie dostały tego projektu nawet do opiniowania!!!!
Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 07, 2011, 17:58:19 »
Skąd wiesz że wejdzie w życie na dniach???? Przecież ZZ nie dostały tego projektu nawet do opiniowania!!!!
Pozdrawiam

ZZ miały czas do 8 grudnia, żeby zaopiniować wspomniany projekt.

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 07, 2011, 18:09:13 »
Masz może projekt(najświeższy) tego rozporządzenia
Pozdrawiam

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 08, 2011, 07:12:12 »
Z tego co wiem to grafik jest teraz na 6 m-cy a jeśli komuś nie pasuje służba to pozostaje RAPORT napisać.
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 08, 2011, 10:01:21 »
Kolejny poroniony pomysł. Nie widzę w nim za bardzo sensu, bo grafiku na miesiąc i tak często musiały być modyfikowane (szkolenia, chorobowe, szkoły). Nie wszystko można zaplanować na 6 miesięcy z góry!!!  :wall:
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 08, 2011, 10:50:46 »
Kolejny poroniony pomysł. ...
Jestem innego zdania > grafik jest planem który w trakcie realizacji należy modyfikować, pozwala jednak na opanowanie sytuacji.  ^_^
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline yankees7

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 08, 2011, 11:07:21 »
Rzeczywiście, sytuacja opanowana tzn. D-ca Jrg będzie miał opanowaną sytuacje, gdy będziesz przychodził do niego prosić o zamianę z kolegą bo akurat w weekendy jeździsz na studia. A on może ale nie musi zgodzić się na zamianę. Zależy od jego "widzi mi się" i od tego czy lubisz mu wchodzić w d..e Więc z punktu widzenia d-cy to wymarzona sytuacja.
Ps co do postów typu jak chcesz studiować to zwolnij się z pracy to darujcie sobie panowie i nie cofajmy się do PRL-u.
Pozdrawiam

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 08, 2011, 11:11:26 »
A przy grafiku miesięcznym to kto i na jakiej zasadzie wyraża zgodę na zamianę?
To nie czasookres grafiku tylko ew. durny dowódca zawala sprawę.  :rolleyes:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 08, 2011, 11:24:16 »
zaplanować można nawet na dwa lata... co innego realizacja, ale w małych główkach to się pomieści:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 08, 2011, 11:33:02 »
Panowie
grzela
co do projektu rozporządzenia - to chyba jednak ZZ nie miały projektu do zaopiniowania (chodzi Ci prawdopodobnie o rozp KSRG) a to reguluje służba.
NA przełomie roku pojawiło sie coś w komendach, ale moim zdaniem jest to projekt uzgadniany wewnętrznie w PSP z pominięciem ZZ. O ile wiem nic formalnie do ZZ nie dotarło. Zresztą sprawę na pewno wyjasnią ZZ ze stroną służbową na spotkaniu o jakie poprosiła S.
Przypomną jedynie, że w sprawie nadgodzin KG napisała, że generalna zgoda ZZ jest a faktycznie zgoda obejmowała tylko sam fakt płacenia za nadgodziny, zaś reszta rozwiązań była oprotoestowana.

Wszyscy.
Wbrew pozorom grafiki zawsze mogły być ustalane na cały okres rozliczeniowy. I tak powinno być dlaczego? bo grafik (harmonogram) powinien się opierać na 40 godzinnym tygodniu sluzby. Na tak przygotowany grafik nakładamy plan urlopów (bo jest roczny).
A później można robic nadgodziny, zamieniać się itp, pamiętając  o rezerwie na chorobowe, szkolenia itp itd. Rzeczywiście wiele zalezy od "rozumu" układajacego harmonogram.

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 08, 2011, 11:37:52 »
Cytuj
A przy grafiku miesięcznym to kto i na jakiej zasadzie wyraża zgodę na zamianę?
Piotr998 - tylko przy grafiku na miesiąc tych zamian nie będzie aż tak dużo, w miarę to sobie możesz zaplanować (wiadomo, że zawsze może coś wypaść, ale to wtedy są pojedyncze przypadki). Poza tym nie to chyba nie dowódca JRG tylko zmiany ustala grafik zmianie- w końcu jest bliżej swoich ludzi i wie jak to rozplanować. Dowódca JRG powinien co najwyżej dawać jakieś wytyczne, np. minimum 4 kierowców na zmianie (przy stanie 7 os) itp.
A na pół roku??? Plan na studia na semestr letni będzie powiedzmy koło marca. I co, strzelać będziemy kiedy zjazd się przydarzy? A może wszystkie weekendy wolne?
Grafik to plan, ale też powinien mieć jakąś wartość użytkową, a w tym przypadku większości utrudni życie i zwiększy latanie z raportami którego można by uniknąć. Ale co tam, w całym kraju biurokracja...  :gwiazdki: :gwiazdki:
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 08, 2011, 12:18:43 »
grzela sprawdziłem dokładnie:
W MSWIA od 2008 roku niebyło projektu naszego rozporządzenia w sprawie słuzby.
Wiec wejść w życie tak szybko nie wejdzie. Miesiące może tak, dni na pewno nie.

A obecne rozporządzenie "troszkę" inaczej wygląda niz projekt.

Benq2.
Jak zaczynasz szkołę, to powinieneś poinformować pracodawcę. Prawdopodobnie da Ci urlop szkoleniowy, no bo dlaczego tobie nie a innym tak? I wtedy po to są zmiany w harmonogramie i pieniądze na nadgodziny żeby to uzupełnic.
Wiec rozsądny komendant (dowódca) sobie poradzi. No chyba że ma na szkołach i kursach 25 % zmiany a zgodził się na minimalny stan 70 %. To będzie miał problem.

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 08, 2011, 12:34:11 »
Radca, szkoły nie zaczynam tylko kończę. Ale nie SGSP tylko szkołę cywilną, więc o urlopie szkoleniowym mogę pomarzyć. Przez cały okres była to kwestia dogadania się, i chwała kolegom że jakoś się to udawało. Myślę, że takich przypadków w Polsce jest masa.
Jeżeli tego typu rozporządzenie weszło by w życie (chociaż sądząc po Twoim poście jest do tego bliżej niż dalej) to problem miałyby osoby odpowiedzialne za tworzenie grafików. Bo komendant się takimi pierdołami raczej nie zajmuje. A skoro to raczej kwestia miesięcy- to pewnie najszybciej w II półroczu byśmy to odczuli.
A tak przy okazji radca, to jest to to samo rozporządzenie dzięki którym dyżurni M/PSK cieszyliby się służbą 24/48???
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 08, 2011, 13:03:07 »
JEśli jeździłes do szłoły za wiedzą i zgodę przełozonych (komendanta) i to akceptował przynajmniej milcząco,to moim zdaniem doroumiale wyraził zgodę na koształcenie - choc sprawa musiała by być dokądnie oceniona.
Rozporzadzenie (projekt) w wersji która widziałem dopuszcza system 12 h służb. ale jest to czyste widzi mi sie komendanta.
A mnie się widzi,że takiej zmiany ZZ nie zaakceptują. Zresztą nie widze sensu zmiany, jesli nie chodzi o docelowe ogranie strazaków z podziału.


Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 08, 2011, 13:12:21 »
Radca można dodać jeszcze, że, ta zgoda KM/KP (na piśmie) na podnoszenie kwalifikacji może skutkować jeszcze np: podstawą do ubiegania się o zmianę stanowiska służbowego.  :fiuu:
chyba znowu nie w temacie piszę :milcz:

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 08, 2011, 13:47:38 »
Radca coś mi się wydaje, że szampan z Sylwka jeszcze nie wyparował ci z głowy :huh: Mam odczucie, że pracujesz w komendzie- WZÓR PSP W POLSCE.
Kolego jaki urlop szkoleniowy dostaniesz od kom. jak pójdziesz na studia cywilne- wiem że taki jest tylko że on jest dla wazeliniarzy. Ja kończyłem podyplomówkę za swoją kasę, bez urlopu itd a kom. to się zainteresował gdy skończyłem (dawał mi stanowisko w biurze bo nikt nie miał uprawnień bhp). Zapomniał tylko, że jak rok wczesniej byłem na rozmowie to stwierdził , że jest to moja prywatna sprawa i nie wspomnę jakie miałem problemy z załatwianiem zamian. A wazeliniarze- ano kończa na koszty komendy studia, podyplomówki.

króliki doświadczalne

  • Gość
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 09, 2011, 13:36:47 »
Półroczny grafik służby wprowadziła jedna z KW na południu Polski (OP) dla wszystkich podległych jednostek z tego co mi wiadomo. Niesie to za sobą sztywny harmonogram służb, a efektem jest brak możliwości zamian - chyba że oficjalną drogą służbową poprzez dowódcę jednostki i komendanta (+ info dla KW) - co dla wielu funkcjonariuszy nieco komplikuje sprawę bo podnoszą kwalifikacje poza służbą na uczelniach cywilnych. Nie wspomnę o szczególnych okolicznościach, przeziębieniach, szkoleniach, kursach itp. bo te (poza urlopami) nie są brane pod uwagę. Do służby wezwania spodziewaj się więc przy każdym WSie bo już pojawiają się L4+ 1 etat doszedł "na nadgodziny". A jak nie wiadomo o co chodzi to oczywiście o kasę. Za poprzedni okres rozliczeniowy KW poprosiła o plan służb z lipca i faktyczny ze stycznia by jeśli się nie zgadza "odpowiednio policzyć" za nadgodziny. Sama radość. Pozdrowionka

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 09, 2011, 13:56:54 »
Cóż... chcieli pewnie dobrze, a wyszło jak zwykle; słuszne idee przez ludzi o betonowych umysłach będą zawsze wypaczane
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Weteran21

  • Gość
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 09, 2011, 14:43:34 »
Jest to głupota. Jeszcze na podziale przy trzech zmianach może to wyjdzie ale nie ma takiej możliwości w MSK w szczególności gdy ma się tzw. skoczków nie przypisanych do zmiany (cztery zmiany a pięciu ludzi z tego dwóch się uczy) Chwała temu któremu to się uda.

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 09, 2011, 16:10:10 »
Witam
Do tej pory w mojej JRG funkcjonowaliśmy z miesięcznym grafikiem służby było to na tyle wygodne ze każdy mógł sobie pod siebie ustawić służby i praktycznie nie było kombinacji z zamianami itd. Wprowadzony półroczny okres rozliczeniowy według mnie wcale nie powoduje tego że grafik musi być układany na 6 m-cy gdyż grafik i tak jest wymuszony stałą obsadą na zmianie służbowej. Wiadomo że 8 na służbie 6 na wolnym i do czego tu grafik na 6 m-cy chyba że kogoś to bardzo boli.... :wall: :wall: :wall:

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 09, 2011, 17:38:29 »
powala mnie wasz sceptycyzm; zaplanowanie grafiku na miesiąc, kwartał, półrocze czy cały rok (z uwzględnieniem wymagań odnośnie stanów minimalnych, maksymalnych, min. ilości kierowców z uwzględnieniem posiadanych uprawnień na drabiny i podnośniki oraz min. ilości dowódców) jest czynnością w istocie mechaniczną, gdyż w takim grafiku występuje okresowość; długośc okresu to trzy służby i wystarczy na taki okres ustalić grafik, a następnie przesunąć go fazowo; na tak skonstruowany grafik nakładamy plan urlopów i mamy ustalony harmonogram na półrocze; oczywiście jest on nie do zrealizowania, gdyż każda zmiana wskaźników (głównie absencja, ale też podwyższanie stanów) powoduje koniecznośc jego modyfikacji, ale tak samo jest w przypadku harmonogramu na jeden miesiąc; tworząc harmonogram należy mieć na względzie, że niedupuszczalne jest planowanie służb ponadnormatywnych, a przeciętnie strażak ma służyć 40h/tydz., nie więcej niż 48; żeby nie mieć z tym problemu, zrobiłbym to w ten sposób, że planowałbym dla każdego dwie słuzby jedna po drugiej i trzecia wolna; w tak zaplanowanym grafiku na bieżące półrocze dla zmiany 2 i 3 wyjdzie po 41 służb, a dla zmiany pierwszej 40 (przy nominale 1000h, czyli 41 służb i 16h); lepiej tego nie można zaplanować; z tym, że potrzeby służby, potrzeby strażaków, absencja czy inne czynniki spowodują bieżące zmiany w tak ustalonym grafiku trzeba się pogodzić - w końcu jesteśmy służbą zhierarchizowaną z ustalonymi zasadami podległości służbowej i każdy dobrowolnie się do tej służby zgłosił akceptując jednocześnie konieczność podporządkowania się określonym regułom
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Półroczny grafik służby
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 09, 2011, 17:49:06 »
Skoro tak to cię powala to pofatyguj się i zrób harmonogram poglądowo-obrazowy dla zmian liczącej 14 osób na służbie 9 z fikcyjnymi nazwiskami.
Wtedy będzie łatwiej po wzrokowym dotknięciu, obrazowo to zrozumieć  -_-
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk