Autor Wątek: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany  (Przeczytany 11902 razy)

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« dnia: Październik 16, 2010, 17:08:32 »
http://kontakt24.tvn.pl/temat,75-latek-zderzyl-sie-z-karetka-nie-zyje,30626.html

Hmmmmm troche tak poza tematem bo to wypadek z samochodem PR a nie bardzo wiedzałem gdzie to umieścic, ale już piszę o co mi chodzi:

W ostatnim czasie bardzo często dochodzi do wypadków z samochodami uprzywilejowanymi różnych służb na skrzyżowaniach gdzie jest sygnalizacja świetlna. Wiadomo pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności ale jak widać ruch kołowy jest już tak duży i w wielu miastach przebudowano i rozbudowano skrzyżowania do tego stopnia że hmmmm czasem kierowca innego auta nie widzi/słyszy uprzywilejowanego i niestety dochodzi do tragedii.
Od kolegi wiem że w Stanach jest tak że pojazdy uprzywilejowane mają jakiś rodzaj nadajnika który w momencie gdy ów pojazd porusza się na sygnałach przy dojeździe do skrzyżowania powoduje przełączenie się sygnalizacji (w jakiejś odległości od sygnalizacji jest gdzieś przy drodze odbiornik). Powoduje to że służby ratownicze wjeżdzają na skrzyżowanie na zielonym i nie ma takich problemów jak u nas.
Czy ktoś słyszał o podobnym rozwiązaniu gdzieś u nas w Europie ??
Może pora by nasi przełożeni zaczęli dostrzegać ten problem a nie zasłaniać się tym że ktoś nieuwazał itd.

Jeśli trzeba to proszę ten post przenieśc do innego wątku  :straz:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 17, 2010, 00:50:59 »

Czy ktoś słyszał o podobnym rozwiązaniu gdzieś u nas w Europie ??
Może pora by nasi przełożeni zaczęli dostrzegać ten problem a nie zasłaniać się tym że ktoś nieuwazał itd.


Jeżeli już, powinien włączać czerwone na wszystkich kierunkach. Bo w naszych warunkach system nie będzie odróżniał, na jakim kierunku dać czerwone, na jakim zielone, założę się - byłoby więcej złego niż dobrego. Zresztą co to za zysk przejechać na zielonym, razem ze wszystkimi ;)

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 17, 2010, 09:20:49 »
Cytuj
system nie będzie odróżniał, na jakim kierunku dać czerwone

Raczej o to bym się nie obawiał, w tej chwili układy elektroniczne są tak zaawansowane że to najmniejszy problem. Wszystko zależy z jakiego kierunku nadjeżdza uprzywilejowany a więc być może po prostu na każdym kierunku musi być antena czy jakoś tak.

Cytuj
co to za zysk przejechać na zielonym, razem ze wszystkimi

Zysk przede wszystkim taki że nie odbywa się ruch na kierunkach kolizyjnych.  :straz:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.956
    • JRG SGSP
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 17, 2010, 09:50:43 »
Cytuj
co to za zysk przejechać na zielonym, razem ze wszystkimi
Ponadto, jeśli jest kilka samochodów to nie ma problemu, ale jeśli jest ich więcej to zielone jest konieczne. Co z tego że my moglibyśmy przejechać na czerwonym skoro 30 samochodów będących przed nami nie i w efekcie droga jest zablokowana dla nas.

ps. proponuję kilka ostatnich wypowiedzi wydzielić w nowy wątek

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 17, 2010, 22:11:17 »
Co do wydzielenia tych kilku postów jako osobny wątek również popieram  :straz:

W mieście obok którego mieszkam KP PSP leży praktycznie w centrum miasta.
Na drodze będącej przy strażnicy znajdują się sygnalizatory które w razie potrzeby blokują ruch przed samym wjazdem do KP a przy wyjeździe z placu są światła dla wozu bojowego (wóz na placu dostaje zielone a kierowcy na drodze czerwone). Dodatkowo światła przed strażnicą są zsynchronizowane ze światłami na pobliskim dość dużym skrzyżowaniu. Jeśli wyjeżdza wóz bojowy do akcji to zarówno z garaży JRG jak i z PSK można te światła uruchomić, na drodze przy strażnicy tak jak wspominałem zapalają się czerwone dla ruchu kołowego a na pobliskim skrzyżowaniu na zielone na kierunku z którego jedzie uprzywilejowany.
Więc jeśli ktoś by się pokusił i dodał nadajnik o którym była wcześniej mowa do wozów to sam problem wyjazdu ze strażnicy i pobliskie skrzyżowanie już załatwione. A odpowiednie doposażenie pozostałych sygnalizacji w mieście to już kolejne kroki.
Wg mnie dość proste rozwiązanie, wymagające odpowiedniego nakładu pracy i finansów ale znacznie poprawiające bezpieczeństwo i służb ratunkowych i innych kierowców.

"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 17, 2010, 22:54:45 »
W nawiązaniu do dyskusji z tego wątku:
 http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,7538.msg162132/topicseen.html#msg162132
oraz w oczekiwaniu na przeniesienie  postów początkujących dyskusje z w.w. wątku , zapytam :
czy gdziekolwiek w naszym kraju są stosowane urządzenia pozwalające sterowac sygnalizacją świetlną ( czyli włączyc dla swego kierunku ruchu zielone  światło)  z pojazdu uprzywilejowanego ?
Pytam o to, ponieważ w sieci pojawiają się informacje o tym że wieksze miasta inwestują w tzw inteligentne systemy sterowania ruchem drogowym -  czytałem że cos takiego już funkcjonuje w pewnej części Warszay , a kilka innych miast prowadzą prace związane z wdrożeniem takich systemów.
Ciekawi mnie czy u nas takie systemy będą nie tylko upłynniały ruch , ale tez ułatwia poruszanie się pojazdów uprzywilejowanych ? 

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 17, 2010, 23:17:43 »
najbardziej inteligentna sygnalizacja nie zastapi rozsądku kierowcy pojazdu uprzywilejowanego!

Ale faktycznie coś w tym zakresie zaczyna się ruszać w naszym kraju. Również o tym czytałem, ale przykładów z zycia podać niestety nie potrafię. Czy jest to potrzebne? Zależy gdzie! Duże miasta jak najbardziej, bo przeciskanie się w korkach GCBA nie należy do przyjemnych, w małych miejscowościach jest wydawaniem pieniedzy w bajer, który nie będzie miał większego znaczenia dla poprawy przepustowości skrzyżowania
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 18, 2010, 07:17:38 »
najbardziej inteligentna sygnalizacja nie zastapi rozsądku kierowcy pojazdu uprzywilejowanego!

Większym problemem jest tutaj głupota innych kierowców, którzy widząc pojazd uprzywilejowany, najzwyczajniej w świecie nic sobie z tego nie robią. Ba, panikują, utrudniając przejazd i stwarzając jeszcze większe zagrożenie.

Może czas wprowadzić jakieś lekcje "jak się zachować w konfrontacji z pojazdem uprzywilejowanym" podczas nauki na prawo jazdy? Niestety kilka regułek i krzyżówek z pojazdem uprzywilejowanym to za mało, jak widać.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 18, 2010, 08:20:46 »
... Wiadomo pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności
I w tym problem - powyższe jest stwierdzeniem potocznym nie mającym uzasadnienia prawnego. Pojazd uprzywilejowany nie ma pierwszeństwa przejazdu, "może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu ..." (art.53.2. prawa o ruchu drogowym) - a to jest duża różnica.
Czasy gdy pojazd uprzywilejowany miał pierwszeństwo przejazdu dawno minęły i ci którzy o tym nie pamiętają często powoduję kolizje.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 18, 2010, 09:21:06 »
Piotr998 oczywiście masz rację, użyłem że tak powiem fatalnego skrótu myślowego.

Zaś co do tego niepamiętania to może sporadycznie komuś się to przytrafić i to praczej młodemu (mądry dowódca zaraz takiego kierowce sprowadzi na ziemie) ale uważam że większość osób jeżdzących pojazdami uprzywilejowanymi doskonale zdaję sobie z tego sprawę.
Każdy kto musi gdzieś w korku przecisnąć się większym pojazdem na "kogutach" lub dojechać na ruchliwej drodze do zdarzenia wie jaki to horror .

Tak czasy się zmieniły, ruch większy, inne auta tylko ........ drogi te same i przepisy te same.
Dlatego uważam że przepisy powinny się dość płynnie zmieniać i być dla ludzi, to samo zdobycze technologiczne - patrz w naszym wypadku inteligente systemy świateł sterujących ruchem.
Oczywiście że taka sygnalizacja nie zastąpi rozsądnego kierowcy pojazdu uprzywilejowanego, tyle że ona nie do tego ma służyć, ona ma ułatwić życie i temu kierowcy i innym uczestnikom ruchu.

Co do kursów na prawo jazdy to system szkolenia w Polsce leży i kwiczy, nauka parkowania na centymetry to najważniejsza sprawa na świecie. A tematy typu sposób zachowania się wobec pojazdu uprzywilejowanego, poruszanie się po drogach ekspresowych i autostradach to już pikuś.


Sylwek dzięki za uwagę, będę o tym pamiętał  :straz:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 18, 2010, 13:08:40 »
Problem jest bardziej złożony, niż wam się wydaje.
Przejechanie skrzyżowania, na którym z powodu czerwonego światła ustawił się sznurek samochodów to jedno. Ale co z korkami kilkukilometrowymi, gdzie w grę wchodzi kilka czy kilkanaście kolejnych skrzyżowań na głównych arteriach dużych miast i mnóstwo pojazdów jadących do czy wracających z pracy w godzinach szczytu?
Załączenie zielonego światła na jednym skrzyżowaniu nic nie da, bo samochody stojące przed nami i tak nie będą miały jak opuścić skrzyżowanie, jeśli za nim stoją kolejne setki pojazdów w oczekiwaniu na zielone na kolejnych skrzyżowaniach.
Połowicznym wyjściem z sytuacji jest wprowadzanie bus-pasów i kontrolowanie, by nie były one wykorzystywane przez pojazdy nie dopuszczone do ruchu po nich. Problem w tym, że takie wydzielone pasy można wprowadzać jedynie na znikomym procencie dróg dużych miast.
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2010, 13:12:11 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 18, 2010, 14:17:59 »
A co z sytuacją gdyby na "tą" krzyżówkę wjeżdżał jeden samochód uprzywilejowany i załącza się zielone światło a na tej samej krzyżówce z prawej strony wjeżdża samochód innych służb też uprzywilejowany i jadący całkiem do innego zdarzenia (oczywiście są to sytuacje które rzadko się mogą zdarzyć ale mogą :)) i co wtedy tam zielone i tu zielone i wielkie "BUUMMM"

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 18, 2010, 15:20:29 »
Jest to oczywisty problem do którego może dojść a powiem więcej takie wypadki się zdarzały.

http://patrz.pl/filmy/niesamowity-wypadek-dwoch-wozow-strazackich

Wcześniej niewiedząc o takich systemach przełączania świateł w ogóle nie ogłem zrozumieć jak doszło do tego wypadku z filmiku. Inna sprawa że wg mnie tu zawiniła ślepa wiara w system.
Ale przecież można wprowadzić priorytet przełączenia światła czyli zielone tylko dla pojazdu który nadjechał  pierwszy, do tego przeszkolić kierowców służb ratowniczych i wtedy jak wóz ma czerwone to znaczy że coś także jedzie z innego kierunku bądz jest awaria i wtedy trzeba praktycznie się zatrzymać.

Reasumując nie ma złotego środka który wszystko rozwiąże, ale odpowiednie systemy teleinformatyczne, dodatkowe awaryjne pasy ruchu dla służb ratowniczych (na zachodzie są i nikt nie ma prawa na tych pasach być), odpowiednia edukacja dla kierowców i przede wszystkim rozwaga kierujących czy to uprzywilejowanym czy zwykłym autem ma prowadzić do poprawy bezpieczeństwa.
Nie bądźmy jakimś zacofanym krajem, świat idzie do przodu i wiele nowych rozwiązań powinno się u nas zacząć pojawiać i nie mogę zrozumieć dlaczego ich jeszcze nie ma. Tylko ciągle bajki o tym że fotoradary poprawiają bezpieczeństwo, że prędkość zabija itd. A jakoś wg raportu o bezpieczeństwie na drogach jaki ostatnio zrobiono w naszym kraju wynika że najbezpieczniejsze drogi to ekspresówki i autostrady czyli tam gdzie jeździ się bardzo szybko (było takie opracowanie bodajże na portalu Interia.pl).
Kto troche jeździ za granice widzi jak tam odbywa się ruch kołowy, jak są rozwiązane drogi, krzyżówki czy chociażby sposoby działania służb ratowniczych. Więc ja się pytam dlaczego takich systemów nie ma u nas i takich dróg ??
I spokojnie pieniądze na takie rozwiązania w Polsce są ...
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 18, 2010, 15:24:09 »
... i co wtedy tam zielone i tu zielone ...
Komputer załączający zielone automatycznie dla kolizyjnego pasam jezdni załącza czerwone - nie doszukujmy się paranoi.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline bodzio206

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 18, 2010, 21:11:00 »
Panowie w Stanach to działa tak. Na każdej sygnalizacji świetlnej jest foto komórka, czy coś takiego. Kiedy jedzie samochód na sygnałach, straż, policja, pogotowie, to po prostu zapala się zielone światło dla "uprzywilejowanego", w ten sposób korek momentalnie się rozładuje. Jest to rozwiązanie wprowadzone nie tak dawno, bo jakieś 15 lat temu tego jeszcze nie było. Byłem widziałem
Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi?? Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 18, 2010, 22:51:15 »
W sprawie sygalizacji w USA znalazłem taki raport powypadkowy :
http://translate.google.com/translate?hl=pl&langpair=en|pl&u=http://www.cdc.gov/niosh/fire/reports/face200443.html
 zderzenie dwóch pojazdów pożarniczych , w wyniku którego zginął jeden strażak - tłumaczenie jest z automatu, więc nie jest super dokładne, ale sens da się zrozumiec.
Interesujące fragmenty pozwoliłem sobie skopiowac:
Cytuj
Kontrola ruchu:  był kontrolowany przez wiele ogólnych i słupowych ruchu. sygnalizacji ruchu urządzeń sterowania ruchem na skrzyżowaniu jest podłączony do awaryjnego świetle kontroli. system.Dziennik wskazała również, że urządzenie zostało aktywowane w wschód / zachód, a światła w tym kierunku były zielone w momencie wypadku.

 Pojazd 1, z 2001  autopompa z 1000-galonowy zbiornik wody i brutto masie pojazdu 45000 lbs. Pojazd 2 został w 1999 roku wyposażony w nadajnik, który generuje sygnał czujnika na światłach w miarę zbliżania się urządzenia. Pojazd  1 nie ma takiego emitera.

 To urządzenie wykrywa sygnały generowane przez pojazdy wyposażone w awaryjne jednostek wysyłania i odpowiednie zmiany świateł na zielone w kierunku jazdy, aby pomóc im w przejeżdżając przez skrzyżowanie bezpiecznie. Sygnalizacja świetlna w pozostałych kierunkach będzie czerwony.
Jak widac takie urządzenia funkcjonuja w świecie juz od dośc dawna. Wiem że nam daleko do USA  i tego mi nie trzeba tłumaczyc. Jednak chyba warto zapytac czy ktokolwiek myśli o takim systemie ( lub analogicznym) w naszym kraju. Tam to wdrażano juz kilkanaście lat temu ....

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 09, 2011, 23:05:31 »
W obliczu tego co stalo się wczoraj w stolicy pozwolę sobie wrócic do tego wątku i ponowic pytanie :
 Czy gdziekolwiek w naszym kraju  ktos pomyślał o  pojazdach uprzywilejowanych jadących na sygnałach przez skrzyzowania z sygnalizacją świetlną ?  Czy te piekne projekty o których co jakiś czas się słyszy w mediach -  inteligentne systemy sterowania ruchem itp - uwzględniają też  pojazdy uprzywilejowane ? 
 Warszawa się chwali wprowadzaniem takiego sytemu od dośc dawna , ostatnio słyszałem o Wrocławiu,  a chyba tez o uszy obił mi sie Poznań i Kraków (ale tych nie jestem pewien) , a może  są tez wprowadzane i w innych miastach ?   Dlatego też żżera mnie ciekawośc czy pomyślano tam o wszelkiej maści ratownikach  jeżdzących ulicami gdzie owe systemy sie instaluje,  czy też systemy sobie , a życie sobie ...

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 09, 2011, 23:10:06 »
Po pierwsze nie pomyślano o służbach ratowniczych.
Po drugie w Warszawie wdrażanie systemu zostało wstrzymane ze względów finansowych

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 10, 2011, 14:54:13 »
... Wiadomo pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności
I w tym problem - powyższe jest stwierdzeniem potocznym nie mającym uzasadnienia prawnego. Pojazd uprzywilejowany nie ma pierwszeństwa przejazdu, "może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu ..." (art.53.2. prawa o ruchu drogowym) - a to jest duża różnica.
Czasy gdy pojazd uprzywilejowany miał pierwszeństwo przejazdu dawno minęły i ci którzy o tym nie pamiętają często powoduję kolizje.
A dokładniej znikł z kodeksu w 1972 roku a to szmat drogi i czas to wreszcie zapamiętać dla własnego dobra
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 10, 2011, 15:11:27 »
jedno mnie nurtuje i na mysl przychodzi..skoro ,,tylko''  może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu... czyli nic innego jak tysiace innych uzytkownikow przekraczajacych predkosc, jezdzacych na ,,czerwonym'' czy nie stosujacych sie do znakow.. czym ze w takim razie jest pojazd uprzywilejowany... niczym uprzywilejowanym...nie ma zadnych przywilejwo procz dobrej woli innych uzytkownikow drog ktorzy go przepuszcza albo i nie... paranoja..dawno czegos rownie idiotycznego i glupiego nie slyszałem..moze warto by było by ktos cos zmienił w przepisach...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 10, 2011, 15:26:31 »
Marcin a czego oczekujesz?
Że nagle wszyscy kierowcy z problemami ze słuchem zostaną wyeliminowani? Że ktoś wyda zakaz używania radia w samochodzie? Już jest zakaz używania komórek - kto go przestrzega?

Kierowcy są jacy są - możesz się na nich obrażać ale to nic nie zmieni. Na pewno nie zmieni też fizyki - prowadząc kilkanaście ton trzeba sobie zdawać sprawę, że do zatrzymania tego potrzebujemy miejsca. Używając samochodów z sygnałami, które można instalować w zabawkach dla dzieci trzeba pamiętać, że nie wszyscy Cię mogę na czas usłyszeć. Jeśli mamy światła których nie widać w ostrym słońcu to jak mają je zobaczyć kierowcy?

Przepis jest taki jaki powinien być - praw fizyki nie zmienimy, do zmiany kultury kierowców potrzeba lat.
Możemy tylko wymagać od siebie - kierowców pojazdów uprzywilejowanych.

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 10, 2011, 15:37:01 »
wiesz najbadrzeij boli to ze w razie bum to kierowcy w tym wypadku wozu strazackiego sa pozostawiani na pastwe losu i dostaje im sie okropnie..sam mialem przypadek znajomego ktory mial w sumie tylko kolizje z osobowka, wjechal na zielonym a osobowka na czerwonym..efekt to 500 mandatu plus punkty i nagana..paradia i tyle moim zadniem... nic tylko uwazac panowie i miec oczy dookoła głowy i rozum

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 10, 2011, 16:12:34 »
Coś kręcisz... sygnalizacja obowiązuje każdego - jeżeli uprzywilejowany jedzie na zielonym a ktoś ładuje na czerwonym to jakim cudem kierowca uprzywilejowanego otrzymał mandat??

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 10, 2011, 16:40:19 »
podobno nie zachował odpowiedniej ostroznosci przy wjezdzie na skrzyzowanie..kierowca auta  osobowego rowniez został ukarany..obsurd..wiem... sam nie wierzyłem gdy o tym sie dowiedziałem... ale po tym jak widzialem pozarnicze iveco daily na poboczu drogi z blokada koła i mandaten za szyba to juz mnie chyba nic w tym kraju nie zdziwi..absurd goni absurd...

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 10, 2011, 18:00:48 »
... prowadząc kilkanaście ton trzeba sobie zdawać sprawę, że do zatrzymania tego potrzebujemy miejsca. Używając samochodów z sygnałami, które można instalować w zabawkach dla dzieci trzeba pamiętać, że nie wszyscy Cię mogę na czas usłyszeć. Jeśli mamy światła których nie widać w ostrym słońcu to jak mają je zobaczyć kierowcy? ... Możemy tylko wymagać od siebie - kierowców pojazdów uprzywilejowanych.
Temat powracający od wypadku do wypadku. Kierowcy muszą bardziej zwracać uwagę na bezpieczeństwo w ruchu i do zdarzenia udawać się z szybkością bezpieczną (pozwalającą na gwałtowne zatrzymanie wózka) nie patrząc na to że dojadą być może za późno. Być może wtedy ustawodawca pomyśli co z tym fantem zrobić.
Póki co kierujący pojazdem uprzywilejowanym może nie stosować się do przepisów pod warunkiem ... > czyli śpiesz się powoli, chyba że jesteś kamikaze.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe