Autor Wątek: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany  (Przeczytany 11901 razy)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 11, 2011, 23:42:08 »
Używając samochodów z sygnałami, które można instalować w zabawkach dla dzieci trzeba pamiętać, że nie wszyscy Cię mogę na czas usłyszeć. Jeśli mamy światła których nie widać w ostrym słońcu to jak mają je zobaczyć kierowcy?
Bardzo ważne i trafne spostrzeżenie - niestety u nas temat oświetlenia ostrzegawczego leży i kwiczy, tak samo jak nagłośnienie...

W "juesej" pojazdy uprzywilejowane są budowane na zasadzie że im więcej widać i słychać, tym lepiej, bo bezpieczniej. W efekcie u nich wszystko miga, świeci pulsuje. U nas wóz może mieć nawet jedną lampę, byle by była widoczną z co najmniej 150m, i będzie to niby ok, bez brania pod uwagę choćby "poziomów świetlnych". Jest nawet ciekawiej - zgodnie z naszym prawem pojazd nie powinien posiadać więcej niż 6 punktów świetlnych.

Syreny to osobny temat - mało rozpoznany - w sumie to chyba jeszcze gorzej traktowany jak lampy. W Opolu od jakiegoś czasu jeździ taka jedna czy dwie karetki - nówki sztuki, wszystko pięknie ładnie, ale za cholerę jej nie słychać - i wcale nie słucham tak strasznie głośno radia, żeby w tej kwestii jakieś wątpliwości. Odpowiednie natężenie dźwięku Jet w odległości ok. 50m przed pojazdem - ile to jest w czasie szybkiej jazdy? Sekunda, dwie, może jeszcze mniej. A z boku jest z jego słyszalnością jeszcze gorzej.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 13, 2011, 14:37:06 »
Możemy tylko wymagać od siebie - kierowców pojazdów uprzywilejowanych.
To oczywiście prawda, w praktyce tak jest .. niestety ...
Praw fizyki oczywiście nie mamy szans zamieniac, kultury jazdy wszystkich kierowców raczej tez nie ... jednak na temat przepisów mozna juz podyskutowac , bo tu jest jest przynajmniej teoretyczna szansa aby coś zmienic ..
 Myślę że Marcin1986 ma sporo racji -  co to za pojazd uprzywilejowany , skoro tak naprawde nie jest w niczym uprzywilejowany.   Teoretycznie może przekroczyc przepisy drogowe, ale nawet jesli zachowa szczególna ostrożnośc , a ktos inny zawini , to i tak on ponosi odpowiedzialnośc , bo twierdzi się że jednak nie zachował tej ostrożności .... i w najlepszym przypadku obaj zostaja ukarani.  Inni kierowcy  widząc pojazd uprzywilejowany powinni  ustapic pierwszeństwa przejazdu , ale w praktyce bywa różnie.....bo tylko powinni , ale nie musza... wymówka się zawsze znajdzie ...  Czy wiec ten przepis jest naprawde najlepszy z mozliwych ?  Czy nie prowadzi on do wniosków o jakich pisał Sylwek - spiesz sie powoli...
Inna sprawa to przepisy nakazujące nam jeżdzic do wszystkich akcji używając sygnałów .. do zalanej piwnicy, do palącego się kosza ( nie kontenera) na śmieci, ścierniska w szczerym polu itp ... o tym że powinniśmy tam jeździ również w hełmach i nomexach nawet nie wspomne , bo to nie ten wątek ...   Czy tu tez nie ma miejsca na zmianę przepisów , na takie chociażby jak w PR , gdzie dyspozytorka określa czy trzeba jechac na sygnałąch , czy nie ?

A na koniec powrót do głównego tematu ...
Cytuj
W "juesej" pojazdy uprzywilejowane są budowane na zasadzie że im więcej widać i słychać, tym lepiej, bo bezpieczniej.
100% racji, a na dodatek tam jeszcze NIE MUSZA wjeźdzac na skrzyżowania na czerwonym świetle .... tam pojazd jadący na sygnale ZAWSZE ma zielone światło....  a i prawo traktuje kierowce pojazdu uprzywilejowanego  inaczej niz zwykłego pojazdu....

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 13, 2011, 20:58:43 »
Tak z innej beczki.
Przemierzając dzisiaj Toruń z moją drugą połówką, około 20 metrów przed nami przejechały 2 (powiedzmy, że nowe) radiowozy, oba na sygnałach błyskowych (~19:00). Czy miały sygnały dźwiękowe? Do teraz zastanawiam się, czy to one jechały na gwizdkach czy coś pół kilometra dalej, za blokami. TRAGEDIA. Ledwo co dało się to słyszeć stojąc niedaleko skrzyżowania (a jechały na wprost nas), a co dopiero będąc w aucie. Kto takie coś w ogóle dopuszcza?  :gwiazdki:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 13, 2011, 21:37:03 »
Właśnie tak patrzę i widzę, że dyskusja o oświetleniu i sygnałach dźwiękowych od jakiegoś czasu rozwija się z grubsza niezależnie w dwóch wątkach - tutaj mamy generalnie o rzeczach błyskających a o słabych sygnałach więcej jest tu:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,16414.0.html

Może warto by było coś pomyśleć, żeby te wątki złączyć, bo nie ma sensu klepać w kółko tego samego w dwóch miejscach?

Anyway, ktoś wcześniej w którymś z wątków wspomniał o stronce www.oswietlenie-ostrzegawcze.pl - tam sobie można to i owo poczytać, zarówno o tym co świeci, jak i o tym co wyje, podpytać fachowców ;) Ja tam byłem zarejestrowany jeszcze na starym forum, które niestety padło (i przepadło) - zostały jedynie same konta, a wszystkie fora sczyściło :angry:

Tak czy siak polecam - dobre forum tematycznie "okołostrażackie", zresztą nie jedyne, bo na forum łącznościowców www.radioscanner.pl też widziałem "naszych"... w tym sheldon'a :wacko:

Moderator: Myślałem. Wg mnie ten wątek dotyczy jazdy na sygnałach i przepisów z tym związanych. Ten drugi: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,16414.0.html konkretnego wzmacniacza. Dla mnie to inne wątki - trzeba tylko rozsądnie pisać i trzymać się ich tematów. Jeśli chcemy rozmawiać o wzmacniaczach, i sygnałach świetlnych to zapraszam do działu Sprzęt, np do tego wątku: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,15542.0.html
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2011, 10:57:59 wysłana przez Sylwek »
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Raizo

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 13, 2011, 21:39:47 »
ja dodam tylko tyle, kierowcy są obciążeni za dużą odpowiedzialnością, w razie jakiejś stłuczki czy innych tego typu rzeczach wszyscy umywają ręce - i tak jest! Ostatnio pojawił się pewien post, iż młody kierowca jadąc do akcji "zepsuł,uszkodził" pojazd, wszyscy tak go wspierali, że wystawiono mu rachunek za naprawę. Wg mnie to absurd aby to kierowcy pokrywali koszty naprawy pojazdów, nikt specjalnie nie powoduje stłuczek ...

z resztą jak widać jest wiele dziwnych rzeczy  :straz:

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 13, 2011, 22:08:02 »
Jeżeli chodzi o "pierdoły" typu - kolizja, wyjechanie z niewpełni otwartą bramą, rysy, wystawienie komuś drzwi nie na tym piętrze itd. są ubezpieczenia, które każdy strażak może dobrowolnie zawrzeć.

U nas do tej pory było to 2,50 zł. Niestety do końca roku PZU nie starczało kasy i teraz w Warcie (najprawdopodobniej) jest to 9 złotych na miesiąc a na prawdę może komuś uratować kasiurkę... (oraz pomoc prawną w razie W).

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 14, 2011, 11:23:55 »
wiesz najbadrzeij boli to ze w razie bum to kierowcy w tym wypadku wozu strazackiego sa pozostawiani na pastwe losu i dostaje im sie okropnie..sam mialem przypadek znajomego ktory mial w sumie tylko kolizje z osobowka, wjechal na zielonym a osobowka na czerwonym..efekt to 500 mandatu plus punkty i nagana..paradia i tyle moim zadniem... nic tylko uwazac panowie i miec oczy dookoła głowy i rozum
Faktycznie coś kręcisz jak wjechał na zielonym to jaki prawem został ukarany nie chcę sie wierzyć . A co do absurdu przepis został zmieniony bo zbyt wielu jeździło na pewniaka bo na gwizdkach i trochę kolizji było a i od 72 roku autek trochę przybyło wraz z chamskimi  lub niedouczonymi kierowcami. Wiem tylko jedno że to nie wróci na pewno bardziej bym skłaniał się za inteligentną radiową sygnalizacją a i tu nie bez wad.Co do kolizji czy wypadków  u mnie stosowano ubezpieczenie od błędu w sztuce NW dla kierowców z punktami karnymi i mandatem się nic nie poradzi ale choć nie masz obciążeń za naprawę poszkodowanego pojazdu i przedewszystkim leczenie osób uczestniczących -dobre choć tyle.
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2011, 11:33:05 wysłana przez Cień »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 14, 2011, 11:41:56 »
Jeżeli w miastach jedynym sensownym rozwiązaniem jest ta radiówka na światła, z powodu dużego natężenia ruchu, to sobie trochę poczekamy... ;)

A i tak wiele to nie zmienia, bo nie wszystkie skrzyżowania mają sygnalizację świetlną. Tam gdzie jej nie ma dalej będziemy skazani na łaskę i niełaskę innych kierowców, poruszających się drogą z pierwszeństwem przejazdu... W związku z tym, chyba jednak warto pomyśleć o jakiejś zmianie przepisów jednak - może utworzeniu zapisu trochę bardziej rozbudowanego niż "ma zawsze pierwszeństwo/może się ewentualnie nie stosować do przepisów", dodać do tego sterowanie światłami na skrzyżowaniach, i porządne oznakowanie wozów bojowych i będzie cudnie ^_^

P.S.
Ciekawe jak sprawa by się miała z tymi nadajnikami dla innych formacji uprzywilejowanych, a niekoniecznie zawodowych, czyli np. OSP... No i jakby te urządzenia zapalały światło zielone, to lipa - znowu byłaby możliwość tworzenia patologii i nadużyć (takie urządzenia w prywatnych samochodach), dlatego jak już wcześniej było wspomniane, urządzenie ok, ale ustawiające dla wszystkich kierunków światło czerwone.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 14, 2011, 13:23:00 »
Przepisy są ok.
Cytuj
Art. 9.
Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.
Kwestia, żeby tego przestrzegano. Co tu więcej chcecie dopisać, żeby to nie były martwe przepisy albo pobożne życzenia?

Narzędziem wychowawczym może być mobilna telewizja przemysłowa. Rozwiązań jest już sporo, np to: http://www.cctv.net.pl/4,instalacje-cctv.html Kampania informacyjna i wysyłanie nagrań na policje w celu wypisania mandatu szybko mogą odnieść skutek. Nawet jeśli CCTV będzie tylko w kilku wozach najbardziej jeżdżących to ludzie nie będą wiedzieli w których i będą kulturalnie się zachowywać w stosunku do wszystkich.
Ten kij oczywiście ma 2 końce bo jeśli kierowca ze straży coś odwinie, to też się nagra... ale to nie problem bo my przecież zawsze jeździmy kulturalnie i zgodnie z przepisami :)

Wpisanie, że uprzywilejowany ma pierwszeństwo, jak wcześniej napisałem, jest niebezpieczne - nic nie gwarantuje, że inni użytkownicy w porę się zorientują, że zbliża się uprzywilejowany więc zapis o pierwszeństwie pomimo "czerwonego" czy "ustąp..." spowoduje wzrost liczby groźnych wypadków a tego nie chcemy.

Zapalenie wszystkich czerwonych nie jest dobrym pomysłem - jeśli będzie korek to się zatrzymają wszyscy i będą sobie stać... i stać... i stać... a my będziemy sobie gdzieś tam z tyłu pitolić do bólu.
Sens mają rozwiązania gdzie dla kierunku po którym porusza się uprzywilejowany zapala się zielone - wtedy Ci co są na naszym pasie po prostu maja szanse zjechać.


Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 14, 2011, 19:20:48 »
Cytuj
Ciekawe jak sprawa by się miała z tymi nadajnikami dla innych formacji uprzywilejowanych, a niekoniecznie zawodowych, czyli np. OSP... No i jakby te urządzenia zapalały światło zielone, to lipa - znowu byłaby możliwość tworzenia patologii i nadużyć (takie urządzenia w prywatnych samochodach), dlatego jak już wcześniej było wspomniane, urządzenie ok, ale ustawiające dla wszystkich kierunków światło czerwone.

A dlaczego miałby być jakiś problem ??
Urządzenie ma działać tylko i wyłącznie w przypadku jazdy alarmowej a np. OSP to co sroce spod ogona wypadło ??
Skoro było by to połączone ze sterownikiem świateł błyskowych i sygnałów dźwiękowych to prywatne auta z definicji odpadają. No co jak co ale już tutaj dziury nie szukajmy  :szalony:

Wg mnie nie może też być sytuacji że będzie dla wszystkich zapalane światło czerwone bo zostanie zablokowany pas ruchu na którym porusza się pojazd uprzywilejowany o czym już zresztą wspomniał Kolega.

Kamery w pojazdach uprzywilejowanych to myślę że też już kwestia czasu, zbyt dużo ostatnio jest wypadków z tymi pojazdami i taka kamera to nie nasz wróg tylko pomocnik. W przypadku sporu szybko można udowodnić kto miał rację i będzie to działać w obie strony.

Do tego pilnie potrzebujemy zmiany systemu szkolenia kierowców w kraju !!!
Skończmy z nauką parkowania na centymetry a zacznijmy młodych ludzi uczyć zachowywać się na dużych rondach, drogach wielo-pasmowych, ekspresówkach, autostradach, co zrobić jak mamy za sobą wóz bojowy itd. bo pod tym kątem, niestety większość kierowców w Polsce ma ogromny problem i nie wie jak się zachować. Oczywiście to nie zawsze ich wina bo do diaska gdzie mają się tego nauczyć, kto ma im przekazać zasady bezpiecznej jazdy skoro na egzaminie tylko parkowanie i szukanie jak tylko delikwenta udupić  :gwiazdki:

Mnie dopiero na kursie kat. C instruktor powiedział co robić jak z tył, z boku czy z naprzeciwka jedzie uprzywilejowany choć już o tym pojęcie miałem. Jego uwagi dużo mi dały za co jestem wdzięczny.

Oczywiście również drogi, drogi i jeszcze raz drogi i to te nowoczesne, spełniające odpowiednie wymogi, wielopasmowe, ze skrzyżowaniami typu ślimaki, bezkolizyjne itd. bo ruch coraz większy a drogi ze średniowiecza  :gwiazdki:

Jeśli to się nie zmieni to dalej będzie jak jest, czyli kicha i co chwila wypadki z pojazdami uprzywilejowanymi ...

"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 15, 2011, 00:35:41 »
Cień, co by sprecyzować doinformowałem się wobec opisanej sytuacji.. pojazd osobowy wpadł na skrzyżowanie na czerwonym (oślepiony słońcem myślał że ma zielone), pojazd straży wleciał na krzyżówkę na późnym pomarańczowym( czy jak kto woli żółtym), na szczęście prędkości nie były duże i uszkodzenia niewielkie po stronie ciężarówki, nie mniej mandaty w obie strony (nagana dla strażaka-kierowcy ostatecznie nie została nałożona)...sorx za zamieszanie, pierwsze info brzmiało jednak tak jak opisałem na początku...kolega kierowca dalej jeździ czerwonym bolidem  :straz:

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 15, 2011, 10:30:40 »
dlatego jak już wcześniej było wspomniane, urządzenie ok, ale ustawiające dla wszystkich kierunków światło czerwone.

dlatego już wcześniej wspomniałem i powtórzę - czerwone światło dla wszystkich nie ma najmniejszego sensu, bo samochód nie przejedzie.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 15, 2011, 13:17:29 »
Tego typu zastosowania sa ine tylko w USA i nie tylko dla strazy, w Neuss, niemieckim miescie w Westfalii takie urzadzenia sa montowane w .. autobusach komunikacji miejskiej na stałe ( po tym jak kilku kierowcow pozyczylo sobie przenosne urzadzenia do przełaczania sygnalizacji do celow prywatnych hehe), nikt nie płacze, autobusy jezdza sprawnie i szybko..nie wiem czy i gdzie indziej jest to stosowane ale zakladam ze na pewno jest. Tylko ze u nas w Polandii potrzeba inteligentnych ludzi ktorzy madrze nowinki techniczne wprowadza dla ulepszenia a nie kamery i monitoringi na skrzyzowaniach czy tysiace pustych fotoradarowych stojakow.

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 24, 2011, 20:35:04 »
nad tym czerwonym dla wszystkich kierunków to nie tak do końca-dlaczego

jedzie sznurek samochodów na 2 pasach na pewniaka [bo zielone] auta rozbujane ok.40-50km/h i nagle czerwone wiecie ile by było wtedy stłuczek a i czasami większych wypadków [za osobówka tir, osobowy hamuje a tirem nie zdąży]

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Sygnalizacja świetlna & pojazd uprzywilejowany
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 01, 2011, 12:50:44 »
Wracajac do watku oswietlenia.. przyklad jak powinien wygladac dobrze oswietlony woz pozarniczy..

http://www.youtube.com/watch?v=n3hECjkLLBA&feature=feedrec_grec_index

tylko wedle przepisow ma za duzo migawek hahaha