Autor Wątek: Ogrzewanie w OSP  (Przeczytany 11280 razy)

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Ogrzewanie w OSP
« dnia: Październik 17, 2010, 15:05:45 »
Jaki rodzaj ogrzewania macie u siebie w remizach? Zastanawiam się nad montażem ogrzewania olejowego tylko nie wiem jeszcze jakiego rzędu są koszty utrzymania. Jeśli ktoś coś wie bliżej na ten temat to pisać ;)
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 17, 2010, 15:33:02 »
Witam,
u nas jest piec dwu funkcyjny na gaz jest ciepła woda  w kranach i kaloryfery sa cieple czasem jest tak gorąco ze trzeba okna otwierać :) garaż jest tez podłączony do tego pieca i zima utrzymuje temp. ok 5 stopni :) my jak i gmina jesteśmy zadowoleni :)
Pozdrawiam
 :rofl:

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 17, 2010, 15:46:59 »
U nas stary piec węglowy - ale już centralnego ogrzewania, żeby nie było :P Szczerze mówiąc źle się sprawdza - był obliczony do starej instalacji grzewczej i w efekcie bardzo łatwo jest "przegiąć pałę" z temperaturą, a czym to skutkuje mówić chyba nie muszę... Nie raz już wywalałem po nocnej imprezie wodę z kotłowni :-\

Odnośnie pieców - są jeszcze takie na eko-groszek, sterowane elektronicznie, zasypywane raz na tydzień (chodzi tylko o to aby woda w układzie nie zamarzła), ale moim zdaniem raczej marne są bo mimo wszystko wymagają obsługi. Piec olejowy powinien się lepiej sprawdzać, ale tylko tam gdzie jest na to miejsce. W tej chwili uważam, że najlepszym rozwiązaniem  w bieżącej sytuacji u nas byłby piec gazowy na gaz ziemny - właściwie bezobsługowy sprzęt, zajmujący mało miejsca. Tylko nie wiem jak to wygląda od strony ekonomicznej.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Slawko OSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 17, 2010, 18:17:16 »
Cytuj
Odnośnie pieców - są jeszcze takie na eko-groszek, sterowane elektronicznie, zasypywane raz na tydzień (chodzi tylko o to aby woda w układzie nie zamarzła), ale moim zdaniem raczej marne są bo mimo wszystko wymagają obsługi.

Nie taki diabeł straszny... :wacko: W tej chwili jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie na rynku. Mam na myśli koszt zakupu pieca i koszty eksploatacji, bo są oczywiście znacznie droższe rozwiązania o niskich kosztach eksploatacji, ale trzeba długo czekać na zwrot poniesionych kosztów.
I spoko - obsługa jest naprawdę minimalna, a zbiornik zasypowy można zamówić na dłuższa czas zasypu.
Jeżeli istnieje możliwość podłączenia gazu ziemnego, to oczywiście tak. To najwygodniejsze rozwiązanie, o umiarkowanych kosztach eksploatacji.
PZDR
OSP i wszystko jasne!!!

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 17, 2010, 19:08:01 »
Mam takie pytanie. Czy minimalna temperatura w garażach jest uregulowana jakimś przepisem lub rozporządzeniem. Ostatnio zmienił nam się palacz i ten pan nie ma już dostępu do części garażowej obiektu.W pytaniu chodzi mi o to,że chcemy mu powiedzieć,że w garażach ma być minimum tyle i basta, a gdyby miał jakieś wątpliwości podstawić mu pod nos konkretny papier.
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 17, 2010, 21:20:07 »
Mi się wydaje że nie trzeba mieć tak aby zapewnić gotowość bojową jednostki aby woda nie zamarzła :)

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 17, 2010, 21:45:34 »
U mnie w remizie mamy dwa osobne piece elektryczne ze sterownikami, czyli budynek posiada dwa niezależne obwody grzewcze.
Osobno świetlica i osobno garaże.
W świetlicy programuję się temperatury w zależności od tego jakie zajęcia się odbywają. Natomiast w garażu ustawiony jest program antyzamrożeniowy, a w przypadku większych mrozów temp. ustawiana jest na ok 9 do 10*C.

Rozwiązanie bardzo wygodne bo po prostu wcale nie trzeba pamiętać o pilnowaniu ogrzewania, co do kosztów utrzymania nie mogę się wypowiedzieć bo jak wiadomo płaci za to Gmina.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 17, 2010, 21:46:42 »
Ja muszę się pochwalić że w końcu po długich latach, udało nam się w UM wychodzić ogrzewanie. I muszę przyznać, że jest takie o jakim nam się marzyło  :szalony:

Dwu funkcyjny piecyk gazowy i grzejniki w każdym pomieszczeniu.
Na dodatek projekt został zrobiony pod nasze wymagania a nie urzędników. A i z wykonawcą można było się świetnie dogadać, w sumie nic dziwnego bo firma wykonawcza za robotę wzięła 12 tyś. zł a w usłudze: montaż pieca, komina i 6 grzejników, no ale cóż kto ma znajomości ten ma kase, my za to mamy ciepłą remizę i burmistrz wcale nam gazu nie żałuje.

Ogrzewanie "wychodzone" wieloma pismami, spotkaniami i prośbami po wielu latach (pierwsze wnioski poszły przed 2000 r.), spełnione dopiero za kadencji nowego burmistrza.
Kolejny przykład na to że warto dążyć do celu, a przy okazji ogrzewania "gratis" dostaliśmy remont elewacji wraz z dociepleniem. Jesteśmy z siebie dumni, nie ukrywam  :rofl:

Offline tomek7826

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 17, 2010, 21:55:06 »
My posiadamy piec gazowy. Ustawiona jest temperatura 15 stopni i jak spada ponizej na garażu to piec sie załącza. Kaloryferow jest 10 i na każdym ustawione na 2-3 i pasuje.

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 17, 2010, 22:15:27 »
Ja muszę się pochwalić że w końcu po długich latach, udało nam się w UM wychodzić ogrzewanie. I muszę przyznać, że jest takie o jakim nam się marzyło  :szalony:

Dwu funkcyjny piecyk gazowy i grzejniki w każdym pomieszczeniu.
Na dodatek projekt został zrobiony pod nasze wymagania a nie urzędników. A i z wykonawcą można było się świetnie dogadać, w sumie nic dziwnego bo firma wykonawcza za robotę wzięła 12 tyś. zł a w usłudze: montaż pieca, komina i 6 grzejników, no ale cóż kto ma znajomości ten ma kase, my za to mamy ciepłą remizę i burmistrz wcale nam gazu nie żałuje.
Ogrzewanie "wychodzone" wieloma pismami, spotkaniami i prośbami po wielu latach (pierwsze wnioski poszły przed 2000 r.), spełnione dopiero za kadencji nowego burmistrza.
Kolejny przykład na to że warto dążyć do celu, a przy okazji ogrzewania "gratis" dostaliśmy remont elewacji wraz z dociepleniem. Jesteśmy z siebie dumni, nie ukrywam  :rofl:

Jaki wychodzi wam miesięczny koszt ogrzewania?

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 17, 2010, 22:24:24 »
Kosztu miesięcznego nie znam, szczerze nie interesowałem się tym tematem, kiedy burmistrz stwierdził że teraz jest taniej niż wcześniej.

A wcześniej był stary gazowy piecyk, można porównać do tych na butle LPG z tym że większy i na gaz ziemny (taka PRLowska konstrukcja) no i ogrzewał sam garaż, przy dużych mrozach bezskutecznie.

Z tego co mi początkowo obiło się o uszy to wyszło coś ok 600 zł/mc ale na prawdę pewności nie mam.
Jak tylko się dowiem to dam znać.

Offline wojjack

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
    • OSP Hecznarowice
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 17, 2010, 22:34:47 »
u mnie tradycyjne węglowe... w garażach utrzymujemy temp. na "+"tak by woda nie zamarzła, w szatni i pod prysznicami trochę więcej (22st.) ... by można się było normalnie przebrać i umyć....
a jak duuuuuuże mrozy są to palimy węglem i do tego jeszcze gazowy piec nastawiamy na min. temp by w razie wygaśniecia w piecu włączył się gazowy...

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 17, 2010, 23:09:04 »
moja jednostka pali w piecu węglowym. Koszty są dosyć wysokie, ale winna jest temu gmina. Nie chcą termomodernizacji to niech płacą, ich sprawa! My również mamy w tym własny udział, bo w mojej OSP utrzymuje się temp ok 20 stopni, bo dziennie się schodzi ekipa to w zimnym siedzieć nie będziemy. Ale można by zmniejszyć fundusze na ten cel, ale widocznie gminę na to stać

Chciałbym jednak zauważyć że każde ogrzewanie sprawdzi się w różny sposób w różnych jednostkach. Więc porównywanie własnej OSP do innych nie ma najmniejszego sensu. Zawsze ważna jest wielkość pomieszczeń, ich termoizolacja (ocieplenie ścian, szczelność okien, szczelność drzwi i bram garażowych, szczelność dachu, rodzaj instalacji grzewczej) czy nawet częstotliwość zbiórek w remizie (bo utrzymanie 5 stopni na garażu przez miesiąc, a utrzymywanie 19 stopni dziennie jest różnicą). Dlatego porównywanie instalacji metodą "bo OSP xxx tak ma i się im sprawdza" nie ma najmniejszego sensu.

dla przykładu - jeżeli macie instalację pod piec węglowy (grube rurki, duża ilość wody w instalacji), okna pamiętają jeszcze komunę, a na dodatek zbiórki w OSP odbywają się min 3 razy w tygodniu, to montując piec gazowy w remizie nie liczcie na niskie koszty!!! Częste podgrzanie dużej ilości wody musi kosztować.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 18, 2010, 00:16:44 »
U mnie w remizie mamy dwa osobne piece elektryczne ze sterownikami, czyli budynek posiada dwa niezależne obwody grzewcze.
Osobno świetlica i osobno garaże.
W świetlicy programuję się temperatury w zależności od tego jakie zajęcia się odbywają. Natomiast w garażu ustawiony jest program antyzamrożeniowy, a w przypadku większych mrozów temp. ustawiana jest na ok 9 do 10*C.

Rozwiązanie bardzo wygodne bo po prostu wcale nie trzeba pamiętać o pilnowaniu ogrzewania, co do kosztów utrzymania nie mogę się wypowiedzieć bo jak wiadomo płaci za to Gmina.

Dokładnie takie samo ogrzewanie zostanie zomontowane w strażnicy ktorej otwarcie za 3 tyg...podobno jeden z najwygodzniejszych sposobów ogrzewania strażnicy ..tzw. bezobsługowy

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 18, 2010, 10:26:48 »
Tak na prawdę wszystko zależy od tego czy jesteś jednostką ze wsi czy z miasta, dużego czy małego, itd. Czay płacisz sam za ogrzewanie (tak jak w gminie w której mieszkam) czy płaci za to miasto/gmina.

Koledzy piszą tu, chwaląc się jakie to mają piekne ogrzewanie (elektryka, gaz, itd) tylko zapominacie panowie, że kolega zakładając ten temat pytał o koszty.
A wy piszecie że koszty was nie interesują bo płaci za was samorząd.

Więc zacznijmy pisac o tym co się bardziej opłaca. I tu zawsze wygra piec na miał węglowy.
Każdy olej, gaz czy tym bardeziej prąd będzie dużo droższy.

Są jeszcze dodatkowe sprawy obsługi pieca. Czy będziecie mieli osobę która będzie obsługiwała taki piec.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 18, 2010, 10:41:36 »
Zakładając że masz budynek ocieplony
(sprawność kotła na 90%)
Zapotrzebowanie na ciepło budynku - 11 110 kWh
Wartość opałowa oleju w kWh - 9,9 kWh/litr
Wartość opałowa gazu - 9,71 kWh/m³ (GZ50)
Zapotrzebowanie oleju - 11 110 : 9,9 => 1122 litry
Zapotrzebowanie gazu - 11 110 : 9,71 => 1144 m³
Koszt ogrzewania olejem - 3366 zł (przy założeniu 3zł / litr)
Koszt ogrzewania gazem - 2516 zł (przy założeniu 2,2 zł / m³)
oczywiście rocznie
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2010, 10:45:15 wysłana przez romiwe »

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 18, 2010, 11:28:55 »
Myśle , że ogrzewanie olejowe jest najlepszym rozwiązaniem ewentualnie piec na ecogroszek z dużym zasypem (nie wiem czy w tym przypadku nie trzeba mieć człowieka który ma uprawnienia palacza bierzcie to też pod uwagę ) u mnie jest najmniej ekonomiczne ogrzewanie a mianowicie  elektryczne powierzchnia grzewcza świetlica , kuchnia , węzeł sanitarny ok 80 m kw temp. ok  max 15st  , garaże ok 70 mkw max 5 st ogólnie grzeje się tak aby nie zamarzło koszt........... ok 7 tyś zima , nie polecam nie modernizujemy tego ogrzewania ......... dlaczego hm  cały czas mamy nadzieję , że wybudują nam nową remizę i tą nadzieją żyjemy już kilkadziesiąt lat bo plany są już od lat 80 tych ...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 18, 2010, 13:27:03 »

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 18, 2010, 19:08:57 »
Wszystko pięknie u Was wygląda,tylko powiedzcie mi czy jest jakaś określona minimalna temperatura bo jak nie to facet mi powie: "masz człowieku jeden na plusie i się odczep, woda w samochodach nie zamarznięta w chłodnicach masz borygo i ja jestem czysty a ,że wam jest zimno pod pryszicem to już nie moja sprawa".
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 18, 2010, 20:02:37 »
Wszystko pięknie u Was wygląda,tylko powiedzcie mi czy jest jakaś określona minimalna temperatura bo jak nie to facet mi powie: "masz człowieku jeden na plusie i się odczep, woda w samochodach nie zamarznięta w chłodnicach masz borygo i ja jestem czysty a ,że wam jest zimno pod pryszicem to już nie moja sprawa".
PN-82/B-02402    Ogrzewnictwo. Temperatury ogrzewanych pomieszczeń w budynkach

Ale nie wiem czy jeszcze obowiązuje
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 26, 2010, 12:13:48 »
U nas totalna lipa - prąd elektryczny
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 26, 2010, 12:20:22 »
My również mamy ogrzewanie na olej opałowy.. Wiem że w tamtym roku poszło 10tys litrów.. Z tym że w remizie mieści się też biblioteka i świetlica które są ogrzewane na foll przez 8 godzin dziennie a resztę dnia w tzw rezerwowym ogrzewaniem..
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline ELMO

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 26, 2010, 15:02:02 »
U nas narazie prąd elektryczny się sprawdza, wychodzi drogo ale burmistrz nie narzeka, moze wkrótce dojdzie do podłączenia remizy pod kotłownie ogrzewającą osiedla

Offline witul

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
    • OSP KSRG Sosnówka
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 30, 2010, 11:38:22 »
U nas w remizie jest stare ogrzewanie koksowo-węglowe. Stare, niewydajne i kosmicznie drogie!

Chcieliśmy zmienić ogrzewanie na... no właśnie, pomysłów masa, tylko pieniędzy brak. Trochę temat zaniedbaliśmy, ale nie dlatego że nam się nie chciało tylko dlatego ze i tak na nic nas nie stać. Gmina i tak wali na nas najwięcej kasy z całej gminy, aczkolwiek i tak mało.

Czy ktokolwiek z was interesował się dotacjami na ten cel? Po krótkiej rozmowie z doradcą (pożal się) w gminie uznał że żaden program nie obejmie naszej inwestycji.

Wiem że są dotacje na ogrzewanie solarne jednak w naszym regionie polski odradzono nam taką inwestycje, ze względu na mała wydajność takiego ogrzewania wody, a już na pewno odradzono nam stosowanie tego na CO.

Offline tedi998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
    • OSP Hopowo
Odp: Ogrzewanie w OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 30, 2010, 12:12:13 »
W naszej OSP mamy ogrzewanie olejowe na sezon zimowy spalamy w zależności od zimy 2000 do 3000 litrów oczywiście za wszystko płaci gmina  :szalony: i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni.