Autor Wątek: Mdp Na Akcjach  (Przeczytany 50553 razy)

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #75 dnia: Listopad 03, 2005, 19:51:10 »
Jako dowódca MDP uważam, że nie powinniśmy jeździć na akcje. Mówie tak, choć mnie też ciągnie... ;) Tak jak mój poprzednik napisał, powinny nam wystarczyć zawody oraz szkolenia. Zawsze możemy pod opieką dorosłego strażaka przeprowadzać rozwinięcia linii gaśniczych np. na placu manewrowym należącym remizy. Jeśli bieganie z wężami po płaskim nam nie wystarcza, można przecież rozrzucić różne rzeczy na trasie 'drogi do ognia' np. ławki, biurka przez które można poskakacz, przeczołgać się pod itp.  ;)  
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #76 dnia: Listopad 03, 2005, 20:26:42 »
Wam młodym wydaje się, że wyjazd na akcje to coś fantastycznego, coś co pozwoli się wam wykazać, pokazać ... Ale nie o to chodzi ! Ja jadąc na akcje, zawsze czuję strach ... Gdybym tego nie czuł, uważałbym siebie za nienormalnego. To pozwala mi trzeźwo myśleć, robić tylko i wyłącznie to, co do mnie należy.

Po drugie ... pożar to nie jest sielanka ... Wręcz przeciwnie, czasami dosłownie piekło, gdzie czasami i mi jest strasznie przykro jak widze rodziny, ludzi pokrzywdzonych przez los ... Wy, młodzi ... Nie zdajecie sobie sprawy, że możecie nie wrócić ... Dla was akcja ... to nadal plac manewrowy i ćwiczenia ...  
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #77 dnia: Listopad 03, 2005, 20:33:38 »
Masz racje... źle zabrzmiało to co napisałem...
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #78 dnia: Listopad 03, 2005, 23:10:56 »
Panowie – perspektywa zmienia się z wiekiem...!! Każdy z nas jako „łepek” marzył o wyjeździe na akcje. Przyznajcie nie jeden z was był nie skończywszy 18 lat. Ale teraz nastała inna ERA. Jestem przeciwnikiem takich manewrów. Po pierwsze profesjonalizm!!! A jak to wygląda z młodzikiem przy boku?? Pomijam fakt jakiegokolwiek wypadku!! Wtedy to już zupełna klapa z prokuratorem na grzbiecie. A telewizja TVN to materiał miałaby na dwa tygodnie.  :blink:  
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline pasadr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #79 dnia: Listopad 04, 2005, 23:54:42 »
Jeżeli chodzi o wyjazdy do "małych pożarów trawy" i wyjazdach do nich "młodych", to chciałem powiedzieć, że z tego może się zrobić poważny pożar. Sam miałem niedawno okazję być przy pożarze trawy, który doszedł do budynku. Zaczął się palić strych i tylko dlatego udało się uratować budynek, że załoga dobrze wiedziała co robić. Młodzi nie zawsze wiedzą

what doesn't kill me, makes me stronger (anyway OSP does)

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #80 dnia: Listopad 05, 2005, 16:29:09 »
Cytuj
Ale teraz nastała inna ERA.

To FAKT.
Są takie czasy, że trzeba dmuchać na zimne. Nie warto narażac dowódcy, kierowcy, media i prawnicy tylko czekają na taką pożywke.
Także młodzi bądzcie cierpliwi. Uwierzcie, że znam Wasz ból.

Offline MIKE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #81 dnia: Listopad 24, 2005, 10:35:34 »
Sam byłem młodzikiem i miałem ogromną ochotę jeździć do akcji... niestety a może "stety" - Naczelnik stwierdził, że jesteśmy za młodzi i że martwi się o naszą skórę :)
Miał rację, patrząc z perspektywy czasu - na każdego przyjdzie czas. Trzeba się nauczyć podstaw, nabrać doświadczenia jeśli chodzi o wyposażenie i wykorzystanie go.
Pamiętam już jako "dorosły" strażak mieliśmy pożar trawy, który o mały włos nie zakończyłby się II Kuźnią Raciborską dla naszej załogi :D - i to na oczach kontrolerów z KM PSP He he.
Niespodzianki czychają wszędzie - dlatego też w akcji powinna brać udział wyszkolona, zgrana (podczas ćwiczeń) załoga. Można zabrać 1, 2 młodszych, sprawnych, przebadanych strażaków po 18 roku życia.
Gdyby nie to - nie byłoby nas już na tym pięknym (??) świecie.

Pozdrawiam

Niedoszła Skwarka :D

Offline osp.grabowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
    • http://ospgrabowiec.wirtualnie.pl/
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #82 dnia: Grudzień 18, 2005, 10:41:27 »
Ja jako młodzik byłem na akcji raz moze dwa ale pomagałem tylko przy wydawaniu sprzętu sam jestem przeciwny zabieraniu młodych na akcje z nimi sa tylko kłopoty trzeba na nich uwarzac bo robia tylko zamieszanie i nie maja zadnego pojecia o prowadzeniu akcji ,

Offline Czaperek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
    • http://
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 03, 2006, 18:02:43 »
MDP może w czasie akcji ratowniczej np. przy wypadku samochodowym: zabezpieczyć teren taśmami ostrzegawczymi i ich pomoc na tym się kończy  :)  

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #84 dnia: Styczeń 03, 2006, 18:12:04 »
Przykład: Jest wypadek, młody zabezpiecza tasmami miejsce wypadku, wtem inny przypadkowy samochód wpada w poślizg i trąca młodego. Kto odpowiada? dowódca. Ja takim młodzieniaszkom nie daje żadnej funkcji, mogą sobie jedynie popatrzeć stojąc pomiędzy gapiami.

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 18, 2006, 15:15:11 »
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów po mojej prawie półrocznej nie obecnośi.Temat MDP na akcjach jest moim ulubionym i widzę że dyskusja nie przygasa a wręcz przeciwnie ciągle dostaje cugu.Fajnie się czyta jak jeden z drugim młodziakiem chwalą się że byli na akcji a sami jednak tego nie popieraja!!!
Troszkę to bez sensu, ale cóż tak już jest. Jesteśmy w okresie walnych zgromadzeń sprawozdawczo - wyborczych i życzę wszystkim naczelnikom i tym którzy puszczają smarkaczy na wyjazd powodzenia i samych trafnych decyzji na niwie pożarniczej!!!
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline YODA

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #86 dnia: Styczeń 19, 2006, 18:28:34 »
Cytuj
Troszkę to bez sensu, ale cóż tak już jest. Jesteśmy w okresie walnych zgromadzeń sprawozdawczo - wyborczych i życzę wszystkim naczelnikom i tym którzy puszczają smarkaczy na wyjazd powodzenia i samych trafnych decyzji na niwie pożarniczej!!!



mądry tekst
 

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #87 dnia: Styczeń 19, 2006, 23:29:30 »
Pewnie starsi forumowicze pamiętaj jak krzyczałem, że młodzi powinni jeździć.. bije się w pierś, wtedy byłem młody i głupi, a ogień widziałem na zdjęciach.. teraz wiem na pewno, ze młodzi na akcje nie powinni jeździc własnie na odpowiedzialność naczelników! Cos się stanie i wtedy problem.. teraz już po 18tce jestem kilka miesięcy i jeszcze opr od matki dostalem ze wchodziłem do budynko płonącego.. ale już na własną odpowiedzialność.. i bez obaw o posade naczelnika.. :)  

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #88 dnia: Styczeń 20, 2006, 13:47:37 »
U nas na akcje mogą jezdzic tylko te osoby które ukonczyly 16 lat, mają doświadczenie, mamy swojego Żuka ktorego kierowcą jest nasz opiekun MDP, i jezdzimy tylko jako obserwatorzy ale glownie jako pomoc przy zabezpieczeniu terenu akcji, szukamy hydrantow itp. ale musze przyznac ze zawsze jest ciekawie, a szczegolnie jak widzą cie kolezanki...

Offline Nuras

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 20, 2006, 15:10:52 »
:ph34r: Pozdrawiam młodych adeptów pożarnictwa. Czytam te wypowiedzi i wcale sie nie dziwie,że chcecie jeździć do akcji. Patrząc natomiast z punktu prawa jest to zabronione. Wiem,że co jest zakazane lepiej smakuje. Z punktu widzenia rodzica to który rodzic by chciał aby jego dzieci oglądały drastyczne skutki wypadku, o ryzyku nie wspominając (sama jazda na sygnałach jest już  ryzykiem). Szkolcie się i bądźcie gotowi a wasz czas napewno nadejdzie ( my żyć wiecznie nie bedziemy) hihihihi powodzenia.

Offline Firewoman

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #90 dnia: Luty 10, 2006, 11:34:41 »
Niedawno u nas był taki przypadek że podczas akcji 16 letni chłopak przebił sobie na gwoździu. Naczelnik za to że wziął nieletniego do akcji dostał pół roku odsiadki i grzywnę pieniężną. To powinna być przestroga dla tych którzy biorą nieletnich do akcji. <_<  

Offline szasza111

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #91 dnia: Luty 10, 2006, 23:03:34 »
Ja sam zaczełem jeżdzić jako nie letni miałem zaledwie 17 lat!Są tego dobre strony i złe,ale przeważają złe!Bo nie dajboże coś by sie stało i ktoś za to beknie!!!ale też młodych (17-latków) wydaje mi się że powinno sie brać do drobnych akcji(trawy itp).Bo teraz my jako starsi mozemy przypuszczać że akcja może być nie groźna i wtedy zabrać ich na drobne przyuczenie,bo kiedy mają sie tego nauczyć!Ja sam nie chciał bym być w takiej sytuacji ze pojechał bym sam na poważną akcje (np dom albo stodoła) ze świeżymi strażakami któży praktycznie nie mają zielonego pojecia co zrobić!Ajak by sie zdażyło że byśmy dojechali jako pierwsi,a czas dojechania kolejnyw wozów by sie nieco wydłóżył!to co wtedy!Dlatego wydaje mi się ze na drobne akcje powinniśmy brać młodych aby wypatrywali co my robimy i jak sie zachowujemy!

Pozdrawiam!!!

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #92 dnia: Luty 11, 2006, 11:23:06 »
Ustawa mówi jasno od 18 do 60, tj 42 lata można jeździć - to jest bardzo dużo. Strażak po dwuletnim okresie jeżdżenia zaczyna być samodzielny i mądry. Pozostaje więc jeszcze lat około 40 kiedy to jeździ on wyszkolony. Naprawdę nie ma sensu żeby brać 17 latków, bo po co?
Sasza pytasz kiedy mają się tego nauczyć, odpowiadam: mają się tego nauczyć między 18 a 20 rokiem życia.
W tym przpadku popieram w pełni ustawodawcę.

Offline szasza111

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #93 dnia: Luty 11, 2006, 13:04:03 »
SenseY w sumie sie z Tobą zgadzam!tylko martwi mnie to jak by sie zdażyło pojechac z samymi świeżymi na poważną akcje tak jak już wcześniej napisałem!Co ty o tym myślisz?

pozdrawim

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #94 dnia: Luty 11, 2006, 13:36:20 »
Takie ryzyko zawsze istnieje, nawet jakbyś brał 17-latków, to problem nie będzie rozwiązany. Po prostu szczebelek wiekowy lekko do góry podnieść należy to taktycznie nie ma znaczenia wialkiego, a prawnie - znaczenie ma i to bardzo duże.

Offline wons

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
  • wrrrr...
    • http://www.osp-polczyn.nazwa.pl
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #95 dnia: Luty 12, 2006, 11:12:29 »
Teori można nauczyć się w MDP, praktykę - niekiedy bardzo drastyczną - należy zdobywać już po ukończeniu lat 18tu. Jest małe prawdopodobieństwo, że na akcję pojadą tylko młodzi, ale jeżeli już tak by się stało, to przecież jest dowódca, który powinien umieć wydać odpowiednie polecenia.
  Co wolno MDP w czasie alarmu jest wyraźnie napisane w Regulaminie i tego powinno się trzymać.

Pozdrawiam serdecznie
Zapraszam na oficjalną stronę OSP Połczyn-Zdrój
Forum poszukiwaczy Historii... Historia, Przygoda,Pasja...

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #96 dnia: Luty 12, 2006, 15:46:02 »
Emil, twoja jednostka wtedy tylko się do tego nadaje, jak nie ma w swoich szeregach odpowiedzialnych druhów, dla mnie to bullshit. Jeździsz na różnego typu akcje zabezpieczające tylko dlatego, żeby wpaść w oko jakieś dziewczynie? Wstydziłbyś się! Słuchaj, pogadałbym z miłą chęcią z Twoim naczelnikiem, gdybym miał tylko taką możliwość, bo przez takich jak wy, nawet dobre jednostki mają opinie, a mianowicie, nieletni , pijani, nie zabezpieczeni etc. Emil, jeżeli chcesz być prawdziwym strażakiem, pogadaj ze swoim naczelnikiem, zróbcie jakąś małą rewolucję w swojej OSP, szkolenia, kursy ... A to wszystko tylko po to, aby pełnoletni wyjechali na akcje i szybko, profesionalnie podchodzili do swoich zadań, a nie oglądali się za dziewczynami.

Ja sam mam niespełna 19 lat, w tym roku ( debiut ) byłem na 36 akcjach, małych, dużych i kończących się na denatach. Mimo młodego wieku, staram się dorównywać starszym, a to wszystko po to, abym wiedział co i jak począć, gdy będą na mnie liczyć. Przyznam się szczerze, że poczatki były trudne, jak u każdego ... Pojechałem na pożar traw, a skończyło się na pożarze ogrmonej stodoły. Taka jest dola strażaka i zrozumcie to, że nie jest to bajką, wszystko na akcji jest możliwe i nie raz opiepszałem dowódce innej jednostki, że wziął ze sobą paru małolatów, bo oni się gubią i na dodatek przeszkadzają oraz panikują.  

Co do dziewczyn, fakt nie raz na akcji bywa tak, że jakieś piękne panie się nam przyglądają, ale nasze zadanie nie polega na tym, aby im się upodobać, czy też prawić komplementy, ale skutecznie i w miarę szybko wykonywać to, co musimy. Po akcji, czemu nie? Kiedyś panowie pociężkiej akcji zapaliłem sobie papierosa, usiadłem sobie na trawce ( ledwo zasypiając ) zacząłem rozmawiać z paroma dziwczynami, trochę na mnie z troską spoglądały i od czasu do czasu się uśmiechały.  Powiem szczerze, to jest dopiero przyjemność, ale pamiętajcie, że na przyjemność trzeba sobie zasłużyć chłopaki ! Dodam jeszcze to, że wyglądałem jak murzyn, taki byłem czarny ;-)

Może piszę głupoty, ale MDP posłuchajcie doświadczonych, oni naprawdę chcą dla was dobrze! Wy myślicie że na akcji jest tak samo jak na ćwiczeniach! Błąd ! Nie jeden z was podczas akcji ratowniczo - gaśniczej będzie sobie myśleć " co ja tutaj robię" - taka jest prawda, wy nie dojrzaliście psychicznie do tego ... Jeszcze nie ...


Pozdrawiam  
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #97 dnia: Luty 12, 2006, 16:18:02 »
Porta ty mnie hcyba zle zrozumiales! Nikt z MDP nie uczestniczy bezposrednio w akcji!!!! To co my robimy to jest to samo co robią inni ludzie czyli patrzymy na dzialania i praktycznie nic wiecej!!!!!!! A co do dziewczyn to tez mnie zle zrozumiales!!!! Chodzilo mi o to ze fajnie jest ze ktos wie ze jestes poczatkujacym strazakiem ;) Na cwiczeniach sie wszystkiego nie nauczymy a jezeli mamy okazje zobaczyc za zywo jak przebiega akcja ratowniczo-gasnicza to czemu nie? Mamy w jednostce kilku strazakow ktorzy sa zagorzalymi przeciwnikami MDP ale nie jeden z nas posiada (po 5-6 latach w MDP) wieksza wiedze niz oni po 15-16 latach w OSP. Wiekszosc z nas chce w przyszlosci pracowac w PSP a jezeli w OSP mozemy zdobyc jakas wiedze ktora pozniej mozna bedzie wykorzystac to czemu by nie?

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #98 dnia: Luty 12, 2006, 16:38:17 »
"U nas na akcje mogą jeździć osoby, które ukończyły, uwaga - 16 lat "

Dobrze zrozumiałem, do tego jeździcie wozem bojowym ( Żuk ), czyli alarmowo. MDP nie ma prawa jeździć na akcje, obojętnie jakie. Owszem może wspomagać, ale nie tak, jak wy to robicie.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #99 dnia: Luty 12, 2006, 16:44:44 »
Moze to opisalem w troche zly sposob