Autor Wątek: Nowe procedury dysponowania i alarmowania  (Przeczytany 43665 razy)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 14, 2012, 15:37:19 »
Witam,
koledzy i koleżanki czy wyszły jakieś nowe zasady dysponowania OSP z KSRG oraz OSP spoza KSRG do działań ratowniczo-gaśniczych?
Proszę podać jakikolwiek unormowanie KG w tej sprawie.
Dziękuję za pomoc

Scalone z istniejącym wątkiem/ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2012, 16:22:23 wysłana przez Sylwek »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #76 dnia: Marzec 14, 2012, 16:39:17 »
15 lutego weszły w życie nowe ramowe wytyczne KG PSP do opracowania zasad dysponowania SiS JOP oraz zasad doraźnego zabezpieczenia operacyjnego terenu powiatu po zadysponowaniu zasobów ratowniczych.
Obecnie nowe procedury KM/P czekają na zatwierdzenie w KW termin chyba do 15 marca.
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2012, 16:51:28 wysłana przez grzela »

Offline Vigwam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #77 dnia: Marzec 20, 2012, 05:13:03 »
a wiadomo coś więcej o tych wytycznych? jakieś duże zmiany się szykują?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 20, 2012, 18:48:30 »
a wiadomo coś więcej o tych wytycznych? jakieś duże zmiany się szykują?

Zasadniczą kwestią było przyjęcie założenia, że w przypadku dysponowania sił do zdarzeń, w których z treści zgłoszenia wynika zagrożenie życia ludzkiego, należy dążyć do dysponowania możliwie największych sił z jednostek organizacyjnych PSP, w szczególności liczba dysponowanych do zdarzenia ratowników PSP nie powinna być mniejsza niż 6.

Ponadto dokonano uszczegółowienia tabeli nr 2 dotyczącej dysponowania sił do miejscowych zagrożeń w zakresie alternatywnego dysponowania pojazdów.

Offline rondelSTWO

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 22, 2012, 12:18:36 »
heh, w takim razie, do prawie każdego zdarzenia z mojej KP będzie wyjeżdżała cała zmiana.

I - rzut 4 osoby
II - rzut 3 osoby

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #80 dnia: Marzec 22, 2012, 12:38:05 »
To jest jakaś paranoja, znowu tworzy się fikcję na papierze bez podniesienia stanów osobowych ...
Ja tam mogę i 8 wysyłać za jednym zamachem tylko muszę ich mieć, a przy okresie palenia traw te wytyczne sobie można w buty wsadzić ... nierealne do spełnienia.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #81 dnia: Marzec 22, 2012, 14:50:09 »
Nie pierwsze i nie ostatnie procedury , ktore wzbudzają kontrowersje , powinniście sie już przyzwyczaić. Papier papierem a życie życiem. Przypomnijcie sobie poprzednie , w ogóle GLBA nie były brane pod uwagę , a co jest w życiu? praktycznie większość traw gaszą one i nikt się nie czepia. po za tym jest w nowych procedurach zapis że decyzję podejmuje dyżurny.
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #82 dnia: Kwiecień 10, 2012, 22:22:33 »
panowie a czy można gdzieś sobie te najnowsze wytyczne ściągnąć z internetu i się z nimi zapoznać?

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #83 dnia: Kwiecień 15, 2012, 17:17:26 »
One już obowiązują więc nie rozumiem dla czego ich nie masz
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline katopo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #84 dnia: Kwiecień 15, 2012, 18:50:25 »
Nie mam ich kolego bo ja nie pracuje w PSP a jestem tylko członkiem OSP i chciałem się zapoznać z tym dokumentem z ciekawości. Oczywiście jeśli to nie jest jakiś tajny dokument.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #85 dnia: Lipiec 23, 2012, 07:48:48 »
Przepraszam, że odświeżam temat ale nie chcę zakładać nowego.

Wczoraj koledzy z sąsiedniej jednostki zostali zadysponowani do pożaru traw (tak brzmiało zgłoszenie). Udali się GBA na miejsce zdarzenia (6 ratowników). Po drodze napotkali albo inny pożar albo zgłoszenie było bardzo nieprecyzyjne (odnośnie lokalizacji i jak się potem okazało tego co się pali) i pytają czy mają tutaj gasić czy szukać tego dalej. Okazało się, że pożar był jeden. Palił się taki mały budynek na działkach - brak dojazdu, musieli ciągnąć linię 250 m). Koledzy (OSP poza KSRG) zgłosili prośbę o zadysponowanie nas (OSP KSRG) i jeszcze jednej jednostki (OSP KSRG). Dyspozytor postanowił wysłać JRG + drugie OSP z KSRG (które nota bene nie wyjechało). Mieliśmy bliżej niż JRG do miejsca zdarzenia.

Drugi przypadek. Kilka tygodni wcześniej. Zostaliśmy zadysponowani (OSP KSRG) do pożaru pustostanu po 1 w nocy  - wyjazd GBA - 6 ratowników, ( po chwili SLKw z dwiema motopompami, odcinkami W75 i W110, 3 ratowników). Już w trakcie dojazdu KDR  prosił o zadysponowanie 2 jednostek OSP i 1 JRG. Oficer ze Stanowiska Kierowania powiedział, że wyśle tylko JRG - wyjechała cała zmiana tj. GBA, GCBARt, SCD 30, SLOp - przy czym na JRG nie zostało zadysponowane żadne OSP celem zabezpieczenia rejonu). Po rozpoznaniu bojem poproszono o zadysponowanie pogotowia energetycznego i policji.

Czy ktoś z forumowiczów (a najlepiej dyspozytor) może mi powiedzieć dlaczego SKKM zmieniło decyzje KDR? Nie chodzi mi o to aby jechać po SKKM bo nie temu ma służyć ten wątek ale aby zrozumieć decyzje podejmowane przez SKKM aby się nam lepiej współpracowało - dlatego proszę o nieodbieranie tego wątku jako najazd na SKKM!

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #86 dnia: Lipiec 23, 2012, 08:12:10 »
Chyba powinniśmy zacząć od tego,mże to nie KDR podejmuje decyzje o zadysponowaniu poszczegółnych sis. Od tego jest właśnie stanowisko kierowania, które podejmuje takie decyzje w oparciu o możliwości operacyjne, dostępność sis, rodzaju zdarzenia i jeszce kilku innych przesłanek. Natomiast KDR będący na miejscu akcji zgłasza jakie sis potrzebuje na miejscu zdarzenia a nie decyduję o tym które jrg cz osp mają do niego przyjechać.

Jeśli chodzi o konkretny przypadek to niezanając właśnie przesłanek którymi kierował się Dyżurny to zwykłe gdybanie.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #87 dnia: Lipiec 23, 2012, 12:45:25 »
Chyba powinniśmy zacząć od tego,mże to nie KDR podejmuje decyzje o zadysponowaniu poszczegółnych sis. Od tego jest właśnie stanowisko kierowania, które podejmuje takie decyzje w oparciu o możliwości operacyjne, dostępność sis, rodzaju zdarzenia i jeszce kilku innych przesłanek. Natomiast KDR będący na miejscu akcji zgłasza jakie sis potrzebuje na miejscu zdarzenia a nie decyduję o tym które jrg cz osp mają do niego przyjechać.

Jeśli chodzi o konkretny przypadek to niezanając właśnie przesłanek którymi kierował się Dyżurny to zwykłe gdybanie.

Wiem. Tylko kolega (KDR) podał jednostki znajdujące się najbliżej. Dodatkowo w tym samym czasie nic się w gminie nie działo i samochody były w koszarach.

Co do drugiego przypadku to oprócz tego zdarzenia też się nic nie działo, też podaliśmy najbliższe jednostki.

Chodzi mi o to, że SK zadysponowało mniejsze SIS niż potrzebne były do zrealizowania planu taktycznego KDR.

Ale dziękuję za odpowiedź.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #88 dnia: Lipiec 23, 2012, 13:06:41 »
No to nie jest takie jednoznaczne – to suche cytowanie jakiś tam przepisów i zasad . Tak jak to że KDR nie może sugerować , wzywać  dodatkowych SIS w czasie dojazdu bo jeszcze nie jest KDR .

Chore jak w kraju odwrotnym i w każdej dyskusji ( w tym na warsztatach w temacie taktyki działania SIS pierwszego rzutu) udowadniamy  że to ułomność naszego systemu .

Niestety ale często KDR posiada większą wiedzę od PSK w temacie lokalizacji , dojazdu , rozpoznania obiektu czy wyposażenia danego pojazdu, a często wręcz predyspozycji poszczególnych ratowników, a co z tym związane logiczne jest że powinien móc sugerować konkretne SIS , a PSK/MSK w miarę możliwości realizować te oczekiwania .

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #89 dnia: Lipiec 23, 2012, 13:16:30 »
No to nie jest takie jednoznaczne – to suche cytowanie jakiś tam przepisów i zasad . Tak jak to że KDR nie może sugerować , wzywać  dodatkowych SIS w czasie dojazdu bo jeszcze nie jest KDR .

Chore jak w kraju odwrotnym i w każdej dyskusji ( w tym na warsztatach w temacie taktyki działania SIS pierwszego rzutu) udowadniamy  że to ułomność naszego systemu .

Niestety ale często KDR posiada większą wiedzę od PSK w temacie lokalizacji , dojazdu , rozpoznania obiektu czy wyposażenia danego pojazdu, a często wręcz predyspozycji poszczególnych ratowników, a co z tym związane logiczne jest że powinien móc sugerować konkretne SIS , a PSK/MSK w miarę możliwości realizować te oczekiwania .

I właśnie dlatego trochę mnie zdziwiły te decyzje bo jestem tego samego zdania co @MIKO. Dodatkowo w pierwszym przypadku kolega był na miejscu bo już prowadzili działania a jakby tego było mało wszystkie inne jednostki w gminie miały "wolne".

Offline krzysztof175

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #90 dnia: Lipiec 23, 2012, 22:02:21 »
A kto jest odpowiedzialny za cały rejon operacyjny KDR czy PSK?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #91 dnia: Lipiec 23, 2012, 22:17:31 »
Zależność jest taka:

KDR może/musi żądać niezbędnej pomocy, a PSK dysponuje zasoby ratownicze do działań ratowniczo-gaśniczych.

Za całą niezdrową sytuację ( w niektórych przypadkach) trzeba winić Komendantów Powiatowych, którzy sadzają niedoświadczonych strażaków (nabór z ulicy po kursie podstawowym) na PSK, szczególnie tych jednoosobowych.

Można poczytać o tym w dziale SK-CPR-CZK.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #92 dnia: Lipiec 24, 2012, 06:28:52 »
A kto jest odpowiedzialny za cały rejon operacyjny KDR czy PSK?
No dobra ja to rozumiem. Tylko KDR odpowiedzialny jest za działania na miejscu zdarzenia - jeśli prosi o jakieś środki to nie dla własnego widzimisię tylko je akurat potrzebuje. Jeśli SK obawia się o zabezpieczenie rejonu to dlaczego nie zadysponowało 1 zastępu z JRG i 2 OSP a całą zmianę z JRG? Kto zabezpieczał w tym czasie teren JRG?
Ale faktycznie bez rozmowy z dyżurnymi trudno będzie zgadnąć o co im chodziło. Chyba po prostu najlepiej  będzie jak się tam przejadę. Dzięki za pomoc!

Offline czeles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #93 dnia: Lipiec 24, 2012, 11:54:27 »
Nie chcę się wypowiadać dokładnie o przytoczonych przypadkach bo nie znam szczegółów. Proces dysponowania jest jasno określony w każdym powiecie poprzez zatwierdzone przez KW procedury. Dyżurny dysponuje ze względu na rodzaj zgłoszenia odpowiednie sis jako 1 rzut, muszą one spełniać minima ilości i jakości samochodów oraz ilości ludzi, dyżurny może w ramach 1 rzutu zadysponować większe sis niż wynikają z procedur np w trakcie dojazdu do SKKP wpływają dodatkowe informacje o zdarzeniu. Dopiero po dojeździe lub przy dojeździe (np. widoczne oznaki pożaru)  dowódca może żądać zadysponowania kolejnych sis  ale nie w postaci daj mi GBA z OSP np. Kozia Wólka (bo dowódcy wydaje się że ta jednostka jest najbardziej przydatna przy tym zdarzeniu) Dowódca powinien zgłosić do SKKP jakie sis są mu potrzebne (np. darbina, 3 GBA czy 2 GCBA). To dyżurny operacyjny dysponuje odpowiednie jednostki z uwzględnieniem czasu dojazdu gdyż tylko on posiada aktualną wiedzę na temat gdzie się one znajdują i czy akurat w tym momencie mogą wyjechać. Według mnie żądanie przez dowódce konkretnej jednostki jest całkowicie poza jego zakresem odpowiedzialności może ewentualnie podpowiedzieć dyżurnemu jeżeli ten nie zna jeszcze dobrze rejonu i podległych mu sis ale takie przypadki nie powinny mieć miejsca., choć jak widać z prowadzonej dyskusji niestety się zdarzają. Procedury dysponowania w każdym powiecie cały ten proces jasno opisują i myślę że należałby podejść do operacyjnej i ewentualnie wyjaśnić wątpliwości.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #94 dnia: Lipiec 24, 2012, 13:28:34 »
Jak Wy macie bardzo ograniczone postrzeganie problematyki taktyki działań ratowniczych . 

No ale co zrobić był czas przywyknąć jak to w kraju odwrotnym gdzie każdy czuje się ważny, a efekt ratowniczy jest mało znaczący . Na szczęście zdarzają się dyżurni i to w dużych MSK którzy trochę bardziej profesjonalnie postrzegają problem komunikacji i współpracy na drodze KDR / PSK-MSK .

Ale podobno to przychodzi z wiekiem .

Offline czeles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #95 dnia: Lipiec 24, 2012, 14:30:27 »
Możesz Miko bardziej jaśniej bo czasami jak czytam twoje posty to mi się na prawdę wydaje że mam "bardzo ograniczone postrzeganie " -jak to ująłeś- zrozumienia twoich wypowiedzi.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #96 dnia: Lipiec 24, 2012, 15:57:19 »
Fistach- odpowioedż jest prosta!!! w wielu przypadkach (nie podam %) jest tak że d-cy OSP zwłaszcza te które wyjezdzaja od wielkiego dzwony chca być ( a raczej są) jajkiem mądrzejszym od kury. W swoim doświadczeniu mam sporo doczynienia z takimi ludżmi. Oni wiedza najlepiej, oni by mogli być nawet komerndantami Straży. Ja to przyjmuje na klatę i zeby nie tak rozległa dyskusja to nawet nie klepałbym na klawiaturze w tym temacie. Pozdrawiam ochotników, którzy choc w części rozumią pracę w PSP.

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #97 dnia: Lipiec 24, 2012, 16:02:43 »
Popieram w tym względzie MiKO.
Wszystko co opisał w postach powyżej oddaje w pełni gdzie tkwi problem.
Po jego wyjaśnieniach nic dodać, nic ująć.
I nie trzeba górnolotnych słów czy wielkich wyjaśnień, żeby zobaczyć, że problemy w ratownictwie stwarzamy my sobie sami - widząc na przykład współprace na linii PSK i KDR. ( o współpracy z innymi służbami nie wspomnę)
I tyle na temat.


Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #98 dnia: Lipiec 24, 2012, 19:25:54 »
Moim zdaniem KDR ma prawo zasugerować dyżurnemu, które jednostki ma wezwać. To on ma doświadczenie w działaniu z danymi jednostkami i wie, że jak przyjedzie OSP X to można na nich polegać i dać im każdą robotę, a OSP Y przyjedzie nieumundurowane, z nieprzeszkolonymi ludźmi itp.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #99 dnia: Lipiec 24, 2012, 20:51:02 »
Panowie – ratownictwo zaczyna się w momencie podniesienia słuchawki z zgłoszeniem . Podobnie KDR udający się do działań proces organizacji działań powinien rozpocząć w momencie przyjęcia zgłoszenia o wyjeździe . Danych w brew pozorom trochę jest . Od treści zgłoszenia , SIS w drodze , skład i predyspozycje ludzi w własnym zastępie oraz dostępny sprzęt , po wiedzę na temat terenu chronionego . Ta ostatnia wiedza często jest nieoceniona i w tym celu wykonuje się ćwiczenia na obiektach i zapoznanie z nimi .  Niestety ale również KDR często zna lepiej wyposażenie i możliwości  poszczególnych zastępów . 

Na bazie tych danych w trakcie dojazdu szuka się problemów do rozwiązania , którymi można zająć się jeszcze przed dojazdem na miejsce akcji . Np. zaopatrzenie wodne – ocenia się na bazie doświadczeń , czy jest , o jakiej wydajności i czy można zakładać że będzie wystarczające dla zadania wynikającego z treści zgłoszenia . W podobny sposób można oceniać drogi dojazdu i właściwości trakcyjne pojazdów , czy w przypadku poddaszy wolę użycia kamery termowizyjnej , a wypadku samochodowego domniemaną koniczność  np. wykonania stabilizacji czy podnoszenia pojazdu z uwagi na uwięzioną pod nim osobę co wynika z zgłoszenia . Dla realizacji wielu z tych celów SIS pierwszego rzutu z upośledzonego wykazu KG często są nie wystarczające . Co mi dają 3 wozy na pożarze lasu jak już wiem z lokalizacji wynikającej z treści zgłoszenia, że żaden tam nie dojedzie bo konieczny jest napęd na 3 osie lub 2 razy takie SIS by się tam rozwinąć .

Uważam logiczne z mojego punktu widzenia i oczywiste że mając na uwadze podnoszony czynnik czasu swoją ocenę sytuacji powinienem zgłosić  już w momencie dojazdu i zasugerować możliwość dysonowania dodatkowych SIS takich jak uważam będą mi potrzebne . Czy to będzie wskazanie zastępu z argumentacją dlaczego ( mają , umieją , robili itd.)  czy tylko pustego hasła co potrzebuje to niema jakby tu znaczenia bo niema na celu wkraczanie w teoretyczne kompetencje , a sugerowanie oczekiwań i nie uważam że powinno to być odbierane jako zamach na Dyżurnego .

Niestety okazuje się że w tym momencie – następuje w wielu przypadkach kryzys inteligencji o podłożu ambicjonalnym .

Bo Ja jestem Pan Dyżurny , mam papierek  gdzie coś tam ktoś na bazgrał co mam zadysponować i tyle .

A Ja jestem KDR i mam zadanie które mam zrealizować ( ugasić / uratować ) i również wiem czego oczekuję by to zrealizować .

I jeśli te dwie osoby nie potrafią znaleźć w stosunku do siebie i sowich zadań odrobiny zrozumienia to jest dramat . Ja już nie oczekuje by Dyżurny PSK/MSK myślał za KDR choć zdarzają się tacy i bardzo ich pomoc cenię . Nie dość że zadysponuje z głową , ustali drogę dojazdu , powiadomi wszystkie służby , to jeszcze przemyśli zgłoszenie i albo zasugeruje  czy KDR by nie chciał, albo od razu wyśle  np. Zastęp z Kamerę Termowizyjnej jeśli niema w zastępach które jadą do akcji , SIS do budowy punktu czerpania wody  itp. itp. itd. 

O dziwo są tacy !!!

I nie mają problemu tak sobie to zorganizować by zabezpieczyć rejon , przesunąć SIS , zażądać pomocy z WSKR . Bo to co może się stać jest dopiero przyszłością i pierwszeństwo ma to co już ma miejsce . 

Ale jak czytam niektóre wypowiedzi do zastanawiam się czy aby na forum trafiłem gdzie wypowiadają się ludzie zobowiązani do ratowania .