Autor Wątek: Nowe procedury dysponowania i alarmowania  (Przeczytany 43498 razy)

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« dnia: Kwiecień 30, 2010, 15:55:52 »
Jak Wam wiadomo od północy dzisiaj wchodzą nowe zasady dysponowania , po zapoznaniu się z nimi aż dziw bierze że nikt nie podjał dyskusji na ten tema. Nie wzbudzają w Was kontrowersji ? Ze wszystkim się zgadzacie? Dla mnie to nieporozumienie choćby z powodu całkowitego pominięcia samochodów lekkich , co z nimi teraz zrobić?
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 30, 2010, 16:18:47 »
Mógłbyś rozwinąć temat. Chętnie zapoznałbym się z tymi nowymi procedurami.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline beniok

  • Podkarpacie
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
    • Ochotnicza Straż Pożarna Majdan Królewski
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 30, 2010, 16:33:35 »
dokładnie
tym bardziej w perspektywie odbioru lekkiego
http://www.ospmk.info
bk(małpka)ospmk(dot)info

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 30, 2010, 17:09:58 »
ciężko cokolwiek rozwijać, zasady to kilkanaście stron. Ale ogólnie jeden samochód w przypadku pożarów wyjeżdża tylko do śmietnika jes to średni z minimalną obsadą 4 osoby , ogólnie pożary podzielone są tak jak w meldunkach tzn administarcyjno -biurowe , lasy , uprawy rolnictwo itp. jednostki nie będące w KSRG nie są brane pod uwagę traktuje je się jako pomocnicze. Do każdego pożaru za wyjątkiem opisanego śmietnika jadą 2 auta średni i ciężki z minimalną obsadą 7 osób. I tu przynajmniej w moim powiecie zaczyna się cyrk bo w KSRG mam tylko 2 GCBA które w myśl nowych zasad będą dysponowane po całym powiecie. Podobnie jest z MZ-kami. Już u mnie zaczyna się problem ponieważ stan min to 6 strażaków a zastęp w myśl nowych uregulowań to min 4 osoby oczywiście do samodzielnych działań. Dużo by opisywać dziwi mnie że tego nie macie skoro wchodzi to po pólnocy.
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 30, 2010, 18:08:28 »
A możesz podać chociaż jak to jest zatytułowane i czy to jest oficjalne pisemko z KG?

Popytam dowódcy ale u nas jedyna zmiana o jakiej słyszałem to to że nie jeździmy do błonkoskrzydłych - ale to już znany temat.

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 30, 2010, 18:16:27 »
Tak jest oficjalne pismo z KG i nazywa się to bodajże Ramowe Wytyczne Dotyczące Dysponowania SiS do zdarzeń. Na podstawie tych wytycznych mają być opracowane procedury dla każdego powiatu.

A nikt nic nie pisał chyba dlatego że to już po prostu ręce opadają.
Znowu tworzy się jakąś fikcje na papierze bez chociażby podniesienia stanu osobowego w PSP i konkretnych rozwiązań wspierających OSP.
Ciekawe jak długo te zasady przetrwają bo ostatnio taki cyrk był z min. obsadami wozów bojowych.
Nie wspomnę o tym że w małych powiatach będzie trzeba do wszystkiego ściągać posiłki z OSP a to szybkim tempem doprowadzi do tego że ludzie tam działający jeszcze bardziej się zniechęcą. A przecież nie mamy też co liczyć na to że nagle na podziale przybędzie nam funkcjonariuszu.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 30, 2010, 18:24:07 »
Dotyczy to całej Polski, samochody typu GLBA, GLBA/RT do kasacji - wg nowych zasad nieprzydatne w PSP. Nie jest to na razie nagłaśniane przez kierownictwo komend powiatowych (wprowadzane w życie) ze względu na długi weekend - po co sobie psuć odpoczynek. Wróci się do tematu w przyszłym tygodniu. Nowe zasady dysponowania - to jak biblia dla dyżurnych PSK. Ale będzie ruch w interesie - co chwilę w te i nazad masa samochodów strażackich będzie posuwać, co chwilę syreny OSP będą grać, co chwilę strażacy PSP z wolnego do jednostki ściągani będą - bo stan minimalny czy zabezpieczenie obszaru operacyjnego rzecz święta. 

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 30, 2010, 19:07:33 »
Witam
Jest to dostępne pod jakimś linkiem ?
 Szukałem na stronie KG i albo ja słabo się starałem albo jak zwykle tam nic nie ma.
Jeżeli jest możliwość to dajcie namiar gdzie to można czytnąć.
Pozdrawiam.

Offline zak998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 30, 2010, 19:34:47 »
Witam!!!
Potwierdzam mojego przedmówcę. Szukam tych wytycznych również, w necie na stronach komendy głównej i nie mogę się dogrzebać ani śladu ani słychu.
Podajcie namiary na te wytyczne.
Z góry dzięki i pozdrawiam.

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 30, 2010, 19:38:31 »
Jak zwykle jak KG coś wprowadza to jest tak bardzo tajne że nawet na powiatach nikt nic nie wie.

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 30, 2010, 21:43:58 »
Czy te nowe zasady wejdą czy nie to zobaczymy. Pismo KG to jedna rzecz, a wąskie gardło KW to druga. Jak widać jest nadal wąskie bo informacja nie dotarła do wszystkich. Fakt jest taki, że pismo poszło z góry i utknęło bo nie cały dół wie. Nie pamiętam dokładnie czy zapomniano o wszystkich lekkich samochodach, o GLBA na 100%. Ci co przerobili swoje wynalazki z gaśniczych na techniczne, chyba będą jeździć bo lekkie techniki i chemiki chyba są. Jednak wymagania w dysponowaniu są wysokie nie tylko zastała ustalona ilość aut I-go rzutu, ale i minimalna ilość ludzi do danego zdarzenia. Część JRG „sobie nie poradzi” chodzi o stan na zmianie. Prawie zawsze trzeba będzie dysponować OSP. Chyba, jak pisał azirafal fikcyjne, bo które OSP będzie pełniło dyżur 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu jak będzie jedyne w promieniu 20 km. Ruszą się w końcu rodzynki w postaci proszkowych, drabin, podnośników, itp. Fikcja będzie dotyczyła tego co nazwano „I rzutem” dojedzie jeden, sprawdzi co w trawie piszczy, poda sytuację i zaalarmuje się resztę i to co dojedzie utworzy „I rzut”. Z tym ściąganiem z domu bym nie przesadzał, łatwiej i szybciej będzie postawić w stan gotowości OSP odległą o 30 km.
Pozdrawiam
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline Gatou

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
  • Cel: JRG
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 30, 2010, 21:48:14 »
Niestety , nowe zasady sa już obowiązujące w moim powiecie :) I naprawdę jest już cyrk jak do 20 metrów poszycia jedzie Średni i Ciężki . Weście sobie same koszty wyjechania 2 samochodów do pierdołki gdzie spokojnie może ja załatwić jeden samochód .

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 30, 2010, 22:55:03 »
Dziwi mnie fakt że nie wszędzie to wprowadzono , miesiąc temu może więcej przyszły z KG wytyczne do opracowania tych procedur i na ich podstawie KW mieli opracować własne i wprowadzić je 1.05. Tak w dolnośląskim się stało. A jeśli chodzi o OSP gdyby mozna było posiłkować się wszystkimi to nie był by to wielki problem ale liczą się tylko te z KSRG. Tak więc jeśli do pożaru zadysponujemy wymagany GCBA z poza systemu to w myśl nowych wytycznych nie będzie on i tak uwzględniony. Wracając do samochodów lekkich , w ostatnim okresie związki OSP zakupowały tylko i wyłącznie (przynajmniej w większości) samochody lekkie , co więc teraz z tymi samochodami ? Za takie marnotrastwo publicznych pieniędzy ktoś  powinien wisieć. W mojej JRG mamy lekki samochód na nissanie 4x4 który opędzał większość traw i ściernisk , teraz komendant zastanawia się nad sprzedażą bo nie ma dla niego roboty.
Na koniec jeszcze jedno wymagane procedury mają obowiązywać przez okres 6 miesięcy po tym czasie dopiero mozna zgłaszać uwagi. Jest tam jeszcze wiele kontrowersyjnych zapisów ale naprawdę to temat rzeka i nie da się tego fizycznie na forum przedyskutować. Panowie dyżurni kupujmy kalkulatory i powodzenia. Miałem już kończyć ale przyszedł mi do głowy jeszcze jeden wątek aby zadysponować zastępy musimy odnaleźć wśród kilkunastu przypadków ten właściwy np. "pożar rurociągu" nie sposób wszystkich zapamiętać tak więc czas dysponowania ulegnie wydłużeniu.
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline marcinun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 30, 2010, 23:02:58 »
mnie najbardziej wk***** fakt, że chyba gdzieś w lutym dostaliśmy (dostaliście) do opiniowania projekt tych właśnie wytycznych dysponowania. A nasza zapytania czy też uwagi nie spotkały się z żadną, nawet negatywną odpowiedzią...

Offline kruger

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 01, 2010, 12:47:58 »
Dzięki Kruger za linka . Nareszcie jakieś konkrety. Na KG widzę nie ma co liczyć . Wracając do tematu , to widzę że jest to jedna wielka pomyłka , która narazi straż między innymi na wzrost kosztów. Jeżeli do byle pierdoły dysponować będziemy dwa zastępy średni i ciężki a normalnie wystarczy tylko lekki to gdzie tu ekonomia i logika.  Jak widać W KG zupełnie znają się na robocie .
 Znając życie , te wytyczne zostaną tylko na papierze a wszyscy i tak będą postępować tak jak nakazuje logika.
Pozdrawiam.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 01, 2010, 14:30:30 »
Cytuj
Znając życie , te wytyczne zostaną tylko na papierze a wszyscy i tak będą postępować tak jak nakazuje logika.
Oczywiście że tak będzie bo inaczej być nie może biorąc pod uwagę zdrowy rozsądek. Pytanie tylko czemu nasza własna Komenda Główna kręci na nas bat i daje kolejne narzędza prokuraturze, bo prokurator nie będzie pytał czy coś jest zgodne z logiką tylko czy zachowana została procedura [choćby była totalnie głupia (ta jest "tylko" głupia)].

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 01, 2010, 14:35:28 »
Cytuj
Znając życie , te wytyczne zostaną tylko na papierze

I tu się mylisz od dzisiaj weszły w życie
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline le0102

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 01, 2010, 15:55:20 »
To Właśnie jest tanie państwo :klol:To jest jakaś paranoja, No nie wiem jak inni koledzy z PSK, ale dla mnie to również głupota :gwiazdki:nad głupotami, jest to robienie nam dyżurnym wody z mózgu, czy my nie możemy myśleć sami tylko robić jak jakieś cyborgi, którym w zasadzie zaczął kierować przez te procedury jakiś dureń zza biurka. Po co w ogóle wobec tego obowiązujące  - obligujące nas regulaminami stanowisk zasady- obowiązki naszej służby-pracy jako dyżurnego operacyjnego, dotyczące jak to pięknie brzmi: 1."Dokonywanie bieżącej analizy i sytuacji na terenie powiatu" ; 2."Znajomość zasad wykorzystania do działań odpowiednich sił i środków"
Szlak mnie chce trafić: do 5-10 arów ścierniska 2 samochody gaśnicze z 7 tys. litrów wody z obsadą 10 osób, a GDZIE TA OBSADA :pyt: : Chyba trzeba ją doru....... :kjezyk:

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 01, 2010, 20:40:42 »
Procedury to może za duże słowo, bo zobowiązują, ale generalnie uważam, podobnie jak MIKO, że idzie to w dobrym kierunku. Może powinno to się nazywać wskazówkami, wytycznymi, zaleceniami czy coś w tym stylu.
Kilka osób napisało coś o ekonomii.
A jak wytłumaczysz żonie kolegi, który zginął na służbie w akcji, że nie było komu go ratować, bo dyżurny wysłał jeden zastęp i czekał na meldunek KDR czy wysłać posiłki? Że dyżurny posłużył się "zdrowym rozsądkiem", względami ekonomicznymi i myślał, że jednym zastępem dadzą radę?.
To co próbuje się tworzyć jest w jakimś stopniu dążeniem do tego co dawno już jest na świecie (na pewno w Europie).
A że raz czy drugi będzie na akcji za dużo strażaków (osobiście uważam, że nigdy nie jest za dużo) to tylko szybciej zlikwidują zagrożenie i tyle. W pełni podpisuję się pod tym co napisał MIKO.

Pozdrawiam

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 01, 2010, 20:42:49 »
Czy te procedury są poufne, czy można uzyskać do nich dostęp?
Czy są to zalecenia, które konkretna komenda może w miarę dowolnie wprowadzić w życie, czy też są to żelazne reguły?
I czy, co najbardziej mnie interesuje, w jaki sposób rozwiązana jest kwestia wyboru jednostek alarmowanych, a mianowicie, czy w jednoznaczny sposób określone jest, że dyspozytor musi w normalnych okolicznościach zadysponować do zdarzenia najbliższą jednostkę w KSRG (oprócz innych które uważa za niezbędne)?

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 01, 2010, 21:12:42 »
MIKO można by się z tobą zgodzić ale w większości przypadków w krajach o których piszesz jednostki miejskie nie są wysyłane 50 km za miasto, u nas są takie rejony działania, w miasteczkach 20 tyś nie występują w zasadzie jednostki zawodowe w obsadzie 6 etatów, nie ma podziału na OSP z KSRG i inne, karetki są albo w straży albo funkcjonują w innym systemie i zajmują się ratownictwem a nie są integralną częścią służby zdrowia. Ile jednostek OSP ma taki sprzęt jak PSP – zestawy do stabilizacji, zabezpieczenia na poduszki. Są gminy gdzie nie ma GCBA a wymagania są. Dotychczas dyspozytor wysyłał najbliższą jednostkę OSP i JRG teraz tego nie zrobi bo to OSP I-go rzutu musi być z KSRG. Jeżeli OSP I-go rzut ma do przejechania 40 km a obok są GBA nie z KSRG to dlaczego nie można ich dysponować. Myślisz, że prokurator nie zwróci uwagi, że jednostka odległa o kilometr, która miała szansę uratowania kogoś lub czegoś nie została zaalarmowana, tylko ta odległa o 20 km. To są procedury PSP a nie Ministerstwa Sprawiedliwości. W krajach o których piszesz funkcjonuje jeden numer alarmowy, u nas każdy ma swój. CPR-y to fikcja. Ile razy jest zgłoszenie z Policji czy dyspozytora pogotowia prawie bez żadnych danych. Jak ma się zachować dyspozytor. Skupiłeś się na ilości ratowników i to prawda jest nas często za mało. Często proszę o dosłanie jednego lub dwóch zastępów, ale nie do końca w tym rzecz. Jeżeli mam gęstą sieć OSP ale te z KSRG potrzebują 30 min żeby dotrzeć na miejsce to gdzie tu logika. Domyślam się gdzie ale o tym potem. I na zakończenie – nie można porównywać krajów i systemów działających na zupełnie innych zasadach, nawet jeżeli robią to samo.
Pozdrawiam
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline pili5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 01, 2010, 21:26:04 »
Myśle że senzownym rozwiązaniem było by stworzenie OSP przy PSP tzn: gdy zastęp PSP wyjeźdza do zdażenia i brakuje ratowników dyspozytor dysponuje ludzi z OSP. Dla nie których może być to dziwne, ale była by to szansa dla osób z miasta wstąpić i czynnie działać w OSP.

Ale wiadomo, pomarzyć można, to tylko Polska....

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 01, 2010, 21:46:37 »
Cytuj
Znając życie , te wytyczne zostaną tylko na papierze

I tu się mylisz od dzisiaj weszły w życie
Tak weszły że połowa Polski nic o nich nie wie. Tak samo weszły w życie CPR-y oraz numer  112 .
 Też Zgodzę się z MIKO że lepiej mieć w pierwszym rzucie nadmiar SIS i spokojnie robić robotę niż myśleć kiedy przyjedzie wsparcie, jednak są akcje do których faktycznie nie ma potrzeby podrywać "całego stanu" . Jest jeszcze inny problem , mianowicie na wielu powiatach nie ma kim robić. Jeżeli  za miasto, w odległy o 20 km kraniec powiatu puszczę dwa zastępy, to miasto mam odkryte. Bez OSP nie istniejemy. Może i to idzie w dobrym kierunku , ale trzeba zwrócić uwagę na istotne niedomówienia jakimi niewątpliwie jest brak ludzi oraz rozmiar obszaru chronionego.   

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nowe procedury dysponowania i alarmowania
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 01, 2010, 21:57:22 »
Kilka lat temu jak rozmawiałem z wielkimi historii PSP powiedziano mi że w miastach powiatowych przy KP będą prosić  się  by powstawały  OSP .

Za Deli powstał taki program „Feniks” OSP 2020 jak dobrze pamiętam . Schroeder prezentował swoje przemyślenia  na pierwszych Poznańskich SAWO ( mam gdzieś tą prezentacje)  ludzie pukali się w głowę – mamy  2010 i już większość przemyśleń Schroedera jest faktem . 

I oczywiście że logika jest . Bo takie stawianie sprawy jak w tym przypadku  może jedynie rozwijać system – a Komendant Powiatowy/Miejski jest od tego by oto zabiegać , a nie zbijać  gruchy . Jak sam nie przejawia inicjatywy to w taki sposób można go do tego przymusić . Nic nie stoi na przeszkodzie by w każdej Gminie były po 3-4 OSP w KSRG , tylko by tak było to nie tylko rola OSP , ale i Komendantów by rozmawiali z Samorządami i OSP , tłumaczyli , przekonywali i pomagali . Wypada by „Panowie”  w końcu zeszli na ziemie bo na razie świadomość potrzeb jest często większa w Samorządach niż Komendach . 

Podejrzewam również , że prawidłowa interpretacja SIS pierwszego rzutu to minimum , które zawsze może być poszerzone o np. najbliższą OSP z poza KSRG.  Ale z powodu wielu czynników pierwszy rzut i tak powinien w komplecie jechać i jest to dla mnie logiczne i zrozumiałe . 

Starajmy się w tym odwrotnym kraju dążyć do normalności – standardów bezpieczeństwa zarówno mieszkańców jak i własnego .  A nie szukajmy powodów by dalej było odwrotnie . Takie przepisy powinny być powodem do rozwoju systemu ratowniczego . A przekonujecie na razie, że lepiej jest jak wiążemy sobie na co dzień stryczek na głowie jako dowódcy i dyspozytorzy .   Więc lepiej negować coś co zmierza do normalności , niż podjąć działania by dostosować możliwości do wymagań .