Autor Wątek: Odprawa po 15 latach służby  (Przeczytany 11209 razy)

matylda

  • Gość
Odprawa po 15 latach służby
« dnia: Luty 16, 2010, 11:45:58 »
Witam!

Może ktoś z Was zetknął się w jakiś sposób z następującą kwestią. Mój ojciec w latach 90-tych był strażakiem PSP. W 1995 r. odszedł ze służby na swój wniosek po 15 latach pracy i przeszedł na emeryturę. Odmówiono mu jednak odprawy podnosząc, że w przypadku osób odchodzących na własną prośbę przepisy nie przewidują odprawy. Ostatnio ojciec dowiedział się, że tamte przepisy zmieniono niedługo po jego odejściu na emeryturę, ale nawet wtedy odprawa mu się należała na podstawie innych przepisów. Informacja ta pochodzi niby od osoby, która w tamtym czasie również przechodziła na emeryturę na takich samych zasadach, ale w innej jednostce i twierdzi, że odprawę otrzymała. Osobiście nie wiem, czy to możliwe skoro przepisy były inne, a przy tym czy prawo do tej odprawy już się nie przedawniło, dlatego nie wiem czy warto iść z tym do sądu pracy.

Pozdrawiam.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Odprawa po 15 latach służby
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 16, 2010, 19:17:25 »
Po 29 czy 30 latach służby też się odchodzi na własną prośbę i odprawa jest.
Myślę, że po 15 latach też powinna być.
Straż to specyficzne miejsce  :gwiazdki:.

matylda

  • Gość
Odp: Odprawa po 15 latach służby
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 16, 2010, 21:55:14 »
Na zdrowy rozum tak, ale dotarłam do obowiązujących wtedy przepisów. Pogrubiłam najważniejsze.

Art. 43. 1. Zwolnienie ze służby następuje w drodze rozwiązania stosunku służbowego; w trybie i na zasadach określonych w ustawie.
2. Strażaka zwalnia się ze służby w przypadkach:
   1)   orzeczenia trwałej niezdolności do służby przez komisję lekarską,
   2)   nieprzydatności do służby, stwierdzonej w opinii służbowej w okresie przygotowawczej,
   3)   wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby,
   4)   skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego,
   5)   zgłoszenia przez niego pisemnego żądania zwolnienia - w terminie do 3 miesięcy.
3. Strażaka można zwolnić ze służby w przypadkach:
   1)   ciężkiego naruszenia obowiązku służbowego,
   2)   skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo inne niż określone w ust. 2 pkt 4,
   3)   nabycia prawa do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej,
   4)   likwidacji jednostki Państwowej Straży Pożarnej lub jej reorganizacji połączonej ze zmniejszeniem obsady etatowej, jeżeli przeniesienie strażaka za jego zgodą do innej jednostki nie jest możliwe,
   5)   z innych niż określone w pkt 1-4 ważnych przyczyn, jeżeli dalsze pozostawanie w służbie nie gwarantuje należytego wykonywania obowiązków służbowych.

Art. 98. 1. Strażak zwolniony ze służby na podstawie art. 38 ust. 4 i art. 43 ust. 2 pkt 1 oraz ust. 3 pkt 3 i 4 otrzymuje:
   1)   odprawę,
   2)   ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy nie wykorzystany w roku zwolnienia ze służby oraz za urlopy zaległe,
   3)   zryczałtowany ekwiwalent pieniężny za nie wykorzystany w danym roku przejazd ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych,
   4)   zwrot kosztów przejazdu do wybranego miejsca dla siebie, małżonka i dzieci pozostających na jego utrzymaniu oraz zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego według zasad obowiązujących przy przeniesieniach służbowych.

Z tych przepisów wynika, że odprawa przysługiwała w niewielu przypadkach i nie było wśród nich zwolnienia na pisemny wniosek. Od 23 stycznia 1997 r. przepis wyglądał już korzystniej:

Art. 98. 1. Strażak zwolniony ze służby na podstawie art. 38 ust. 4 i art. 43 ust. 2 pkt 1, 2 i 5 oraz ust. 3 pkt 3-5 otrzymuje:
   1)   odprawę,
   2)   ekwiwalent pieniężny za nie wykorzystane urlopy wypoczynkowe,
   3)   zryczałtowany ekwiwalent pieniężny za nie wykorzystany w danym roku przejazd, o którym mowa w art. 63.

Wygląda na to, że przed 1997 rokiem strażakowi przechodzącemu na własny wniosek na emeryturę nie przysługiwała odprawa, bo skoro nie ma o tym w obowiązujących wtedy przepisach to gdzie indziej szukać takiego uprawnienia?

Oczywiście mój ojciec twierdzi, że odprawa mu się należała, bo "inni dostali, a na nim chcieli oszczędzić". Może jakiś sąd się na ten temat wypowiadał?




Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Odprawa po 15 latach służby
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 16, 2010, 22:08:11 »
Czy te przepisy nie tyczą się czasem zwolnienia ze służby a nie przejścia na zaopatrzenie emerytalne?

matylda

  • Gość
Odp: Odprawa po 15 latach służby
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 17, 2010, 09:16:51 »
Przepisy są z ustawy o PSP i mowa jest o "zwolnieniu", ale nie wiem czy nie tyczy się to też przejścia na emeryturę. A czy w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym strażaków też jest coś o odprawach?

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Odprawa po 15 latach służby
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 17, 2010, 13:53:20 »
Z cytowanych przepisów wynika że do 97 r. strażak zwalniany na własną prośbę nie miał prawa do odprawy, może znajomy otrzymał jakieś inne świadczenia a potocznie nazywa je odprawą.
Nie chcę być pesymistą ale nawet gdyby odprawa przysługiwała to prawdopodobnie roszczenie uległo przedawnieniu. Najlepiej niech tata napisze pismo - wniosek do jednostki w której pełnił ostatnio służbę o wypłatę odprawy, wtedy jednostka zgodnie z kpa będzie musiała rozpatrzyć sprawę i udzielić odpowiedzi.
pozdrawiam

matylda

  • Gość
Odp: Odprawa po 15 latach służby
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 17, 2010, 15:43:43 »
Też nie wiem skąd w ówczesnym stanie prawnym miałoby wynikać to uprawnienie do odprawy dla osoby odchodzącej ze służby na swój wniosek. Być może ktoś tam wtedy otrzymał jakieś świadczenie i dla niego to była odprawa, ale nie taka jak w rozumieniu ustawy.

Pozdrawiam.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Odprawa po 15 latach służby
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 17, 2010, 20:57:19 »
Trzeba znaleść przepisy emerytalne obowiązujące w tamtym okresie. PSP juz było to i przepisy chyba były takie jak teraz.
Po 30 latach też odchodzi się na swój wniosek, to nie powinno być powodem nie wypałacenia odprawy.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2010, 21:05:52 wysłana przez cul2 »

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Odprawa po 15 latach służby
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 18, 2010, 09:03:29 »
Przepisy emerytalne nie mają zastosowania do wypłaty odprawy. Te kwestie reguluje ustawa o PSP a ta w 1995 r. nie przewidywała wypłaty odprawy dla strażaka zwalnianego na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 5.

matylda

  • Gość
Odp: Odprawa po 15 latach służby
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 18, 2010, 14:35:07 »
I to chyba może posłużyć za puentę dla tego tematu. Twarde prawo, ale prawo.

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Odprawa po 15 latach służby
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 21, 2011, 09:12:54 »
Mam takie pytanie odnośnie odprawy emerytalnej .
1.Czy odprawa jest 6 miesięczna ?
2.Czy odprawa jest taka sama jak odchodzisz gdy masz np.16-17 lat służby ?
3.ILE lat służby daje podstawę do max odprawy (czyli 6 miesięcy)?   
4.Czy służba wojskowa można doliczyć do odprawy  (jeżeli jest jakaś granica do otrzymania 6-m-cy odprawy)..
5.Jakie przepisy to regulują ? (proszę o podpowiedź)

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Odprawa po 15 latach służby
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 21, 2011, 11:25:44 »
Mam takie pytanie odnośnie odprawy emerytalnej .
1.Czy odprawa jest 6 miesięczna ?
2.Czy odprawa jest taka sama jak odchodzisz gdy masz np.16-17 lat służby ?
3.ILE lat służby daje podstawę do max odprawy (czyli 6 miesięcy)?   
4.Czy służba wojskowa można doliczyć do odprawy  (jeżeli jest jakaś granica do otrzymania 6-m-cy odprawy)..
5.Jakie przepisy to regulują ? (proszę o podpowiedź)

Ustawa o PSP,

Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Offline orange

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Odprawa po 15 latach służby
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 22, 2011, 14:45:33 »
Ogn.Fox
odpowiedzi na pytania 1-5 zawiera artykuł 99 ustawy o PSP - i tak:
- pytanie 1 i 3 - odprawa maksymalna (600%) po 20 latach służby
- pytanie 2 - po 16 latach - 520 %, po 17 - 540%
- pytanie 4 - zasadnicza służba wojskowa nie jest zaliczana.
Zwracam uwagę na zapis o ciągłości (nieprzerwalności) służby.