Autor Wątek: Linka W Kieszeni Strażaka...  (Przeczytany 21000 razy)

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Linka W Kieszeni Strażaka...
« dnia: Czerwiec 20, 2005, 11:52:29 »
W kwietniowym numerze Fire Engineering znajdują się dwa artykuły dotyczące kawałka liny.

THE PERSONAL ROPE: 40 FEET OF LIFE INSURANCE

WHERE’S YOUR ROPE?

Autor pierwszego zachęca, by nosić w kieszeni spodni (ubrania bojowego ma sie rozumieć) linkę długości około 10-15 metrów, statyczną typu Kernmantle (np. http://www.neropes.com/arborist/kernmantle_ropes.htm), grubości 8mm, z dwoma karabinkami na końcach. Linkę należy schować w torbie, żeby się nie poplątała tak, by karabinki znajdowały się na zewnątrz.

Zastosowań można wymienić bez liku (patrz oba wspomniane artykuły):
- samoratowanie,
- pomoc przy przeszukaniach – jako lina poszukiwawcza
- asekuracja podczas szczególnie dużego zadymienia (jeden koniec mocowany przy wejściu)
- do wciągania linii i innych narzędzi
- pomocna przy szeregu zadaniach związanych z ratowaniem strażaków
- i wiele, wiele innych.

Co stoi na przeszkodzie, żeby nosić w kieszeni taki właśnie kawałek liny? Zawsze się może przydać.

I tu od razy ktoś powie, że tak absolutnie nie można, że linka MUSI mieć atest, że musi być zgodna z regulaminem. Kiedyś uczył mnie pewien BHP-owiec, że „jak ginąć, to zgodnie z przepisami”. Ja twierdze, że „znacznie lepiej przeżyć wbrew przepisom”.

Ktoś pamięta wypadek w Nowym Jorku, w którym zginęło dwóch strażaków, w momencie gdy zastępy (w sumie sześciu strażaków) musiały skakać z któregoś tam piętra?

Two Firefighters Killed Battling Apartment Blaze In The Bronx

Ci co przeżyli, uratowali się m.in. dzięki trzymetrowej lince którą miał przy sobie jeden ze strażaków.

pozdrawiam
 

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 20, 2005, 14:01:42 »
Nie da się zaprzeczyć, że linka jest przydatna i może uratować życie...

1. Nie jest jednak tak mała, by mieściła się w kieszeni spodni ubrania bojowego. Z resztą, nasze spodnie bojowe w kieszenie wyposażone niestety nie są ;)
2. Linka ratownicza jest przecież na wyposażeniu samochodu (przechowywana w torbie, z karabinkami na zewnątrz) i w razie potrzeby można zabrać ze sobą - przewiesić torbę przez szyję i gotowe ;)

Jak dla mnie to nic nowego  B)  
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 20, 2005, 14:13:53 »
A czy linka 10-15 metrów o grubości 8mm i z karabińczykami zmieści się chociaż do kieszeni?

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 20, 2005, 22:14:29 »
Cytuj
2. Linka ratownicza jest przecież na wyposażeniu samochodu (przechowywana w torbie, z karabinkami na zewnątrz) i w razie potrzeby można zabrać ze sobą - przewiesić torbę przez szyję i gotowe ;)
Tylko pytanie ilu strażaków zabiera tak na wszelki wypadek linkę ZL-20 ze sobą wchodząc np. do płonącego mieszkania. Z tego co trochę strażaków z kilku jednostek znam, to są to sytuacje bardzo rzadkie.
Poza tym, jest różnica we wzięciu linki w razie czego - najczęściej jak się okaże że jest potrzebna, to akurat jej nie będzie (znane wszystkim prawo Murphy'ego), a noszeniem linki zawsze ze sobą.

Co do kieszeni, to macie oczywiście trochę racji. Nie wiem jak w waszych ubraniach bojowych, ale w moich spodniach jest tylko taka mała kieszona "na młotek" - nie mam pojęcia po co? Ubrania zza ocenau mają natomiast dosyć pokaźne kieszenie na spodniach - ot chociażby te: http://www.thefirestore.com/store/product.cfm?pID=2177.

Z drugiej jednak strony pozostają kieszenie w kurtce - w mojej dosyć sie mieści, np. pół litrowa butelka z wodą. Nie próbowałem co prawda tam wkładać linki o której mowa, ale ona nie zajmuje tyle miejsca co ZL-20.
Poza tym, może udaloby się w jakiś wygodny sposób nosić ją na pasie bojowym, np. torba z linką byłaby rzepami przyczepiana wokół pasa (np. coś takiego http://www.thefirestore.com/store/product.cfm?pID=1118). Tylko kto wchodząc np. do płonącego mieszkania zabiera pas...?  :unsure:

Witek
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2005, 22:23:48 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 26, 2005, 09:10:48 »
No więc wygrzebałem kawałek linki alpinistycznej (6mm). Było tego 11m, więc po zawiązaniu na obu końcach węzła ósemki (żeby doczepić karabinki) jest tego akurat 10m. Z włożeniem tego do kieszeni kurtki nie ma najmniejszych problemów (15m też bez problemu by się zmieściło).

Załączam kilka fotek:



« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2005, 10:35:21 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 26, 2005, 09:12:25 »
A że w jednym poście można załączyć tylko dwa zdjęcia, to musze nabić sobie trochę statystykę postów... :D



« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2005, 23:26:07 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 26, 2005, 09:13:29 »


« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2005, 23:26:32 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 26, 2005, 09:15:05 »


A poniżej krótki przykład zastosowania - samoubezpieczenie przy wchodzeniu do zadymionego pomieszczenia - żeby bez trudu odnaleźć drogę wyjścia.  Jeden koniec linki należy przyczepić do siebie (żeby linka, po całkowitym rozwinięciu zwyczajnie nie wypadła z kieszeni)

« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2005, 23:30:07 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 26, 2005, 09:17:44 »
Drugi koniec przywiązujemy do stałego elementu przy wyjściu:



« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2005, 23:30:28 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 26, 2005, 09:19:45 »


W sposób w jaki linka została upchnięta w kieszeni, nie zauważyłem żeby miała tendencje do blokowania się w jej wnętrzu - wychodzi z lekkim oporem, a to nawet lepiej, bo sama nie wypadnie.

pozdrawiam i czekam na opinie...

Witek
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2005, 23:28:05 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 17, 2005, 19:18:38 »
Myślę, że pare rzeczy możemy podpatrzeć u strażaków z za oceanu i zastosować na naszym "podwórku". Linka umieszczona w torbie przy pasie to bardzo dobry pomysł. Tylko że najpierw trzeba by odejść od archaicznej (tak mi się wydaje) ZL20 czy ZL30 i zacząć używać linek alpinistycznych. Na pewno linka w każdej chwili pod ręką , nie jeden raz by się przydała, no i może wtedy pasy byłyby częściej używane.  

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 01, 2005, 23:38:52 »
witold .
nie ubliżając tobie , ja mam fioła na punktcie straży ale co ty masz to sama bozia wie  . pozdrawiam    , tak trzymaj

Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 16, 2005, 16:15:19 »

    Ja powiem tak. Jestem za zeby mieć taką właśnie linkę. Najlepiej doczepić ją
sobie do stelaża aparatu ODO. Są nawet na rynku europejskim specjalne pokrowce
doczepiane do stelaża.
    Linka ZL20 to jeden z najgorszych wymysłów jaki widziałem w straży. Tylko
u nas można coś takiego wymyślić. Od wielu lat np. w USA używa się tylko
lin typu alpinistycznego o mniejszym przekroju i lepszych właściwościach niż
nasz grubiutka ZL20.

   Tylko czemu nikt niezrobił w PSP nic w tej sprawie?

 
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 21, 2005, 12:57:52 »
Witam.

Ja mam linke 15-metrowa o grubości 6mm, nie jest zbyt gruba ale troszke obciązenia wytrzymuje, i do tego 2 ieco mniejsze karabinki niz na w.w. zdjeciach, ale wydaje mi sie ze powinny wystarczyc-licze na to...

Pozdrawiam

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 21, 2005, 22:21:53 »
Witod, wiesz może ile kosztuje taka linka wraz z karabinkami? tj. ok. 15 metrowa o grubości 6-8 mm...





 
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 21, 2005, 22:41:46 »
Hmm... nie chciałbym okłamać, ale za te 11 metrów (po związaniu z karabinkami wychodzi prawie równo 10m) zapłaciłem około 60-80 zł (na pewno mniej niż 100zł). Jeden karabinek to koszt rzędu 30-40 złotych. Pytałem się o linki z kevlaru, ale tu koszt byłby ponad 200zł. Przepraszam, ale nie pamiętam dokładnych cen...:)

pozdrawiam

Witek

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 21, 2005, 22:59:55 »
Właśnie o ceny orientacyjne mi chodziło, wielkie dzięki :)
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 22, 2005, 08:41:04 »
witam, jesli chodzi o ceny to ksztalują sie w zaleznosci od sklepu, są dostępne w hipermarketach budowlanychi tam 6mm kosztuje ok 2 zł za metr natomiast w sklepie turystycznym czy alpinistycznym takie liny kosztuja juz znacznie drozej bo ok 5-6 zł za metr, ale oczywiscie  droższe sa z atestami alpinistycznymi a co do karabinków to rówzniez, w  np sklepie ze sprzetem zaczynaja cie od 30 zł a w budowlanym np stalowy karabinek średni kosztuje 7 zł.

Pozdrawiam

Offline pasadr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 01, 2005, 03:28:21 »
Pomysł z linką alpinistyczną jest świetny. Przede wszystkim bezpieczeństwa nigdy za wiele a poza tym może nie będzie trzeba biegać po drabinie tam i z powrotem, bo się czegoś nie wzięło. Choć może drabina to zły przykład  :P  ale na drzewie, lub na balkonie 2-go lub 3-go piętra jak najbardziej może się przydać
Chyba się w coś takiego wyposażę  :D  :D
Pozdrowionka

what doesn't kill me, makes me stronger (anyway OSP does)

Offline PALTO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 01, 2005, 17:51:40 »
Ja sam również noszę taką linkę w kieszeni. Moja ma 8m i 7mm srednicy (jesli to kogos interesuje 3zl/m).Zakończona karabinkami alpinistycznymi. Dodatkowo spięta jest ona dwoma najzwyklejszymi gumkami do wlosów (wybrałem czarne bo ładnie wyglądają) co ma zapobiegać plątaniu się jej w kieszeni i łatwiejszemu wkładaniu. Noszę ją w kieszeni przy kurtce ale wolałbym żeby taka linka była przymocowana razem z torbą do każdego aparatu ODO wtedy każdy z nas miałby równe szanse w sytuacji awaryjnej. A poza tym rozwiązanie to jest poręczniejsze.

Równie przydatna co taka linka jest również taśma alpinistyczna o dlugosic ok 2m ze spietymi na stale koncami (te w sklepach alpinistycznych sa dosc drogie ale cechują się większą wytrzymałością).
Tasme taką można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Pragnę jednak zaznaczyć, że każdy z nich jest sprawą uznania i wygody użytkownika mi podpadły do gustu 3:
- przenoszenie 2-ch odcinków i prądownicy typu TurboJET (najlepiej wygodę takiego zastosowania można docenić podczas pożarów w budynkach wysokich)
- podawanie środka gaśniczego z linii wężowych o dużych średnicach oraz prowadzenie nawodnionych linii wężowych w pozycji na czworaka. W obu tych przypadkach zastosowanie taśmy pozwala na lepsze wykorzystanie naszych sił. W przypadku "zdobywania terenu" na czworaka możemy ograniczyć siłę rąk wykorzystaną do ciągnięcia linii wężowej (mimo wszystko prądownice musimy cały czas mieć w dłoni). Zastosowanie taśmy w tych przypadkach ma kilka wariantów może ją założyć na waż przodownik lub pomocnik roty - idea jest jednak jedna TAK JEST ŁATWIEJ i szybciej :D
- do ewakuacji poszkodowanych (tutaj jeszcze nie zrobiłem zdjęć) ale rozwiązanie to jest alternatywą stosowania węzła kajdankowego. (moim zdaniem jeśli mówimy o ewakuacji osób poszkodowanych taśma sprawdza się lepiej niż linka



nie będę się rozwodził popatrzcie (może uda mi się dodać do postu jakieś fotosy:))
jak macie pytania piszcie
 
AUDACES FORTUNA IUVAT

Offline PALTO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 02, 2005, 13:12:59 »




pierwsze dwa zdjecia przedstawiaja zastosowanie ww tasmy do przenoszenia dwoch odcinkow weza i pradownicy moim skromnym zdaniem bardzo praktyczny i wygodny sposob (co wazne niosac sprzet w ten sposob mam wolne rece)
polecam sprawdzic
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2005, 13:19:47 wysłana przez PALTO »
AUDACES FORTUNA IUVAT

Offline PALTO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 02, 2005, 13:17:24 »




a to rozwiazanie przy budowaniu stanowiska gasniczego (mobilnego)
z wykorzystaniem linii wezowej o duzej srednicy (w tym przypadku W75 + pradownica prosta - zeby nie bylo watpliwosci)

jesli macie jakies pytania piszcie
chetnie sie dowiem co myslicie o tym sposobie :D

wielki uklon do WITKA za udostepnienie miejsca na serwerze
THX czekam na odzew :D
AUDACES FORTUNA IUVAT

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 02, 2005, 17:14:32 »
Pytanko: czy po założeniu sobie tych dwóch W52 i prądownicy na plecy jesteś w stanie sam je zdjąć, czy musi C ktoś pomóc?
btw: ciekawa metoda...

Witek
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2005, 16:54:49 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline PALTO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 02, 2005, 22:36:13 »
witold - jesli niesiesz je na ramieniu to nie ma najmniejszego problemu ani z wlozeniem ani ze sciagnieciem zestawu.

Jesli natomiast wykorzystujemy do tego aparat to niestety ale samemu jest ciezko zalozyc i zdjac odcinki z plecow. Nie mowie ze nie jest to mozliwe ale jest troszke uciazliwe. Ale przy wspolpracy 2 osob zajmuje to tylko chwilke /ulamek sekundy/. I mysle ze nie jest to wada tej metody w koncu strazak nigdy i nigdzie nie powinien chodzic sam.
Dyskutowalem o tym z kolegami i doszlismy do wniosku ze bardzo czesto jest tak ze jak sie dzielimy sprzetem na zmianie sluzby to jeden bierze jeden odcinek i pradownice a drugi tylko odcinek wiec i tak sprzet jest oddzielony a poza tym straz pozarna to gra zespolowa.
Mowiac jasniej przy noszeniu odcinkow na aparacie konieczna jest wspolpraca dwoch osob.

 Polecam sprobowac :D
AUDACES FORTUNA IUVAT

Offline Kaszub

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Linka W Kieszeni Strażaka...
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 15, 2005, 20:59:21 »
Witold i Palto macie głowy nie od parady wasze pomysły sa bardzo ciekawe i praktyczne! Gratutluje!!! W jednostce gdzie pracuje wiekszosc osob patrzy jakby tylko wygodnie sie połozyc i pospac! Jestem młodym pracownikiem i nie ma  mi  kto przekazac jakiejkolwiek wiedzy na tematy zwiazne z pracą! Dzieki za ciekawe pomysły moze mi sie uda je wprowadzic w mojej JRG!!!