Autor Wątek: Urlop ojcowski  (Przeczytany 44433 razy)

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 06, 2011, 20:26:12 »
Zmiany korzystne dla tatusiów i tych co się o nie upominali:
Cytuj
Funkcjonariusze mundurowi zyskają uprawnienia związane z rodzicielstwem podobne do tych, z których korzystają pracownicy w ramach Kodeksu pracy. Takie rozwiązania wprowadza uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw.

http://www.prawo.egospodarka.pl/65042,Funkcjonariusze-mundurowi-a-urlop-ojcowski,1,34,3.html
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 26, 2011, 10:30:02 »
Cytuj
Interpelacja (nr 21983)
do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie korzystania przez mężczyzn i kobiety z uprawnień związanych z rodzicielstwem w służbach mundurowych
Szanowny Panie Ministrze! W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustaw regulujących funkcjonowanie służb mundurowych, których celem jest zwiększenie uprawnień funkcjonariuszy związanych z rodzicielstwem, w szczególności zrównanie praw kobiet i mężczyzn. Rozwiązania rozpatrywane w Sejmie z inicjatywy Senatu są zgodne z dyrektywami Rady 96/34/WE i 70/207/EWG.
Wobec powyższego proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1.   Czy w obecnym stanie prawnym funkcjonariusze i pracownicy poszczególnych służb, w szczególności mężczyźni, mogli korzystać z uprawnień rodzicielskich?
2.   Ile kobiet i mężczyzn jest obecnie zatrudnionych jako funkcjonariusze i pracownicy poszczególnych służb mundurowych? Jeżeli nie można podać tych danych w liczbach etatów, to proszę o podanie proporcji procentowych zatrudnienia ww. osób w służbach mundurowych.
3.   Ile osób korzystało w latach 2008–2010 z uprawnień rodzicielskich w służbach mundurowych?
4.   Jaki był koszt dla budżetu służb mundurowych w latach 2008–2010 wypłat świadczeń wynikających z uprawnień rodzicielskich?
Z poważaniem
Poseł Tadeusz Tomaszewski
Warszawa, dnia 30 marca 2011 r.


Cytuj
Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 8 kwietnia 2011 r. (sygn. SPS-023-21983/11) dotyczącego interpelacji posła na Sejm RP pana Tadeusza Tomaszewskiego w sprawie korzystania przez mężczyzn i kobiety z uprawnień związanych z rodzicielstwem w służbach mundurowych, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
Na wstępie pragnę zauważyć, że zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, z późn. zm.) policjantowi kobiecie przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla pracownic na podstawie Kodeksu pracy, jeżeli przepisy cytowanej ustawy nie stanowią inaczej. Aktualnie przepis ten jest stosowany do wszystkich policjantów. Wynika to z faktu, że w momencie jego wprowadzenia wspomniane uprawnienia rodzicielskie (urlop macierzyński i wychowawczy) przysługiwały wyłącznie pracującym kobietom, natomiast od dnia 1 stycznia 2004 r. prawo do urlopu wychowawczego straciło charakter uprawnienia przysługującego wyłącznie pracownicom i rozszerzone zostało na ogół pracowników. W związku z powyższym dyspozycję art. 79 ustawy o Policji zaczęto stosować również do policjantów mężczyzn.
Niezależnie od powyższego należy zauważyć, iż komendant główny Policji w piśmie z dnia 22 stycznia 2010 r. skierowanym do dyrektorów biur Komendy Głównej Policji wskazał, że zgodnie z interpretacjami prawnymi prawo do urlopu ojcowskiego mają zarówno ojcowie będący pracownikami Policji, jak również policjantami. Ponadto w piśmie z dnia 27 stycznia 2010 r. skierowanym do komendantów wojewódzkich Policji, komendanta stołecznego Policji, komendanta rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz komendantów szkół Policji komendant główny Policji przedstawił stanowisko, zgodnie z którym, podobnie jak w przypadku prawa do urlopu wychowawczego, zasadnym jest przyjęcie, że przepis art. 79 ustawy o Policji pozwalający korzystać policjantom kobietom ze szczególnych uprawnień przewidzianych dla pracownic, w zakresie urlopu ojcowskiego powinien mieć również zastosowanie do policjantów mężczyzn. Komendant wskazał przy tym, że odmienna interpretacja przedmiotowego zagadnienia doprowadziłaby do nieuprawnionego różnicowania i nierównego traktowania policjantów.
 
Zgodnie z zarządzeniem nr 254 komendanta głównego Policji z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie planowania strategicznego, sprawozdawczości i oceny pracy Policji (Dz. Urz. KGP Nr 4, poz. 13, z późn. zm.) informacja dotycząca kobiet w Policji zbierana jest w cyklu półrocznym. Poniżej przedstawione zostały dane ilustrujące proporcje w zatrudnieniu mężczyzn i kobiet zgodnie ze stanem na dzień 1 stycznia 2011 r.

Policjanci
Ogółem   97 483   100%
Kobiety   12 813   13,14%
Mężczyźni   84 670   86, 86%

Korpus Służby Cywilnej
Ogółem   12 056   100%
Kobiety   9239   76,63%
Mężczyźni   2817   23, 37%

Pozostali
Ogółem   13 305   100%
Kobiety   7801   53,63%
Mężczyźni   5504   41,37%

Komenda Główna Policji nie gromadzi danych na temat korzystania z uprawnień rodzicielskich przez policjantów i pracowników Policji, ponieważ zagadnienie to nie jest objęte obowiązkiem sprawozdawczym, o którym mowa w zarządzeniu nr 254 z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie planowania strategicznego, sprawozdawczości i oceny pracy Policji.
Komenda Główna Policji nie dysponuje również informacją na temat kosztów dla  budżetu  służb  mundurowych  w  latach  2008–2010  wypłat  świadczeń wynikających z uprawnień rodzicielskich, z uwagi na fakt nieprowadzenia przez Policję analityki wydatków w wymienionym zakresie.
Pracownicy Biura Ochrony Rządu korzystają z pełnych uprawnień rodzicielskich określonych w Kodeksie pracy. Z kolei w przypadku funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu powyższe kwestie reguluje art. 30a ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. z 2004 r. Nr 163, poz. 1712, z późn. zm.), zgodnie z którym funkcjonariuszowi kobiecie przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla pracownic według przepisów prawa pracy, jeżeli przepisy niniejszej ustawy nie stanowią inaczej. Przepis ten stosuje się także do funkcjonariusza mężczyzny w zakresie, w jakim pracownicy mogą korzystać ze szczególnych uprawnień przewidzianych dla pracownic. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie są funkcjonariuszami, z uprawnień może korzystać tylko jedno z nich.
Zgodnie z przytoczonym wyżej przepisem zarówno funkcjonariusz kobieta jak i funkcjonariusz mężczyzna korzysta z uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem przewidzianych Kodeksem pracy w takim zakresie, w jakim nie jest to sprzeczne z ustawą o Biurze Ochrony Rządu. W szczególności funkcjonariusze mogą korzystać z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu wychowawczego oraz zwolnienia od pracy na 2 dni z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14.
Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują natomiast możliwości udzielenia mężczyźnie, funkcjonariuszowi Biura Ochrony Rządu, urlopu ojcowskiego.
Przepis art. 1823 § 1 Kodeksu pracy stanowi, że pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Powyższy przepis nie znajduje jednak zastosowania w stosunku do funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, bowiem ustawa o Biurze Ochrony Rządu nie przewiduje przeniesienia gwarantowanych nim uprawnień na grunt służby, ani też nie mieści się on w kategorii uprawnień przysługujących pracownicy, które to uprawnienia, zgodnie z przytoczonym wcześniej przepisem art. 30a ust. 2 ustawy o Biurze Ochrony Rządu, przysługują również funkcjonariuszowi.
Brak jest zatem podstawy prawnej do udzielenia mężczyźnie, funkcjonariuszowi BOR, urlopu ojcowskiego, o którym mowa w art. 1823 § 1 Kodeksu pracy.
Stan ewidencyjny funkcjonariuszy BOR oraz pracowników BOR z podziałem na mężczyzn i kobiety na dzień 19 kwietnia 2011 r. przedstawia się następująco:

   Stan ewidencyjny na dzień 19 kwietnia 2011 r.
Funkcjonariusze BOR   mężczyźni   1862 kobiety   148
Pracownicy BOR   mężczyźni   153 kobiety   150
Poniższa tabela przedstawia zestawienie liczbowe funkcjonariuszy BOR i pracowników BOR z podziałem na mężczyzn i kobiety, którzy w latach 2008– 2010 korzystali z uprawnień rodzicielskich.

Biuro Ochrony Rządu nie poniosło żadnych dodatkowych kosztów w latach 2008–2010 związanych z uprawnieniami rodzicielskimi, poza wypłatą uposażeń funkcjonariuszy BOR i wynagrodzeń pracowników BOR, którzy korzystali z tych uprawnień.
Pracownicy cywilni, w tym korpus służby cywilnej, zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej korzystają z przysługujących im uprawnień rodzicielskich zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami Kodeksu pracy.
Ustawą pragmatyczną dla funkcjonariuszy pełniących służbę w PSP jest ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.). Przepis art. 69 tejże ustawy określa rodzaj przywilejów związanych z rodzicielstwem. Zmiana Kodeksu pracy, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r., wprowadziła instytucję urlopu ojcowskiego. Aktualnie w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej brak jest podstawy prawnej do uznania, że do urlopu ojcowskiego uprawniony jest strażak mężczyzna.
 
W związku z powyższym strażacy mężczyźni nie korzystają z tej formy uprawnienia rodzicielskiego.
Pragnę jednocześnie nadmienić, iż trwają prace zmierzające do uregulowania w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej instytucji urlopu ojcowskiego w stosunku do strażaków PSP.
Stan zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych PSP ze względu na płeć według stanu na dzień 31 marca 2011 r. przedstawia się następująco:

Płeć   Pracownicy cywilni       (w osobach)   Funkcjonariusze   Zatrudnienie ogółem
Kobieta   1251                                    1263                           2514
Mężczyzna   662                                   28 733                        29 395
Ogółem   1913                                 29 996                       31 909
Liczbę osób korzystających z uprawnień rodzicielskich w latach 2008–2010 zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych PSP przedstawia poniższa tabela.

Rok   Pracownicy cywilni             Funkcjonariusze

   kobiety   mężczyźni   kobiety   mężczyźni
2008   221       17            428             1004
2009   302       28            424             1054
2010   345       43            407             1106
Koszty związane z uprawnieniami rodzicielskimi poniesione przez jednostki organizacyjne PSP w latach 2008–2010 przedstawiały się następująco:
—   2008 r. – 2066 tys. zł,
—   2009 r. – 2486 tys. zł,
—   2010 r. – 2621 tys. zł.
 
Funkcjonariusze, jak i pracownicy zatrudnieni w strukturach Straży Granicznej, w szczególności mężczyźni, mogą korzystać z uprawnień rodzicielskich.
W przypadku funkcjonariuszy prawo do uprawnień rodzicielskich wynika wprost z art. 83 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997, z późn. zm.). Zgodnie z ust. 1 cyt. przepisu funkcjonariuszowi kobiecie przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla pracownic według przepisów prawa pracy, jeżeli przepisy niniejszej ustawy nie stanowią inaczej. Jednocześnie art. 83 ust. 2 ww. ustawy stanowi, iż przepis ust. 1 stosuje się także do funkcjonariuszy mężczyzn w zakresie, w jakim pracownicy mogą korzystać ze szczególnych uprawnień przewidzianych dla pracownic. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie są zatrudnieni, z uprawnień może korzystać tylko jedno z nich.
Stan osobowy Straży Granicznej wynosi 15 375 funkcjonariuszy, w tym 3052 kobiet i 12 323 mężczyzn. Ponadto Straż Graniczna zatrudnia 3842 pracowników, w tym 2248 kobiet i 1594 mężczyzn.
W latach 2008–2010 z uprawnień rodzicielskich w Straży Granicznej korzystało 2043 funkcjonariuszy, w tym 924 funkcjonariuszy kobiet i 1119 funkcjonariuszy mężczyzn. W tym samym okresie z ww. uprawnień korzystało także 412 pracowników: 356 kobiet i 56 mężczyzn.
Ponadto pragnę zauważyć, iż z informacji przekazanych przez Straż Graniczną w kwestii kosztów dla budżetu służb mundurowych wypłat świadczeń wynikających z uprawnień rodzicielskich wynika, że nie stanowią one dodatkowego obciążenia dla budżetu, bowiem w myśl art. 103 ust. 1 ustawy o Straży Granicznej prawo do uposażenia powstaje z dniem mianowania funkcjonariusza na stanowisko służbowe, zaś wygasa stosownie do art. 110 ust. 3 ww. ustawy z ostatnim dniem miesiąca, w którym nastąpiło zwolnienie funkcjonariusza ze służby lub zaistniały inne okoliczności uzasadniające wygaśnięcie tego prawa. Biorąc pod uwagę fakt, iż w okresie korzystania przez funkcjonariusza z uprawnień rodzicielskich ustawodawca nie przewidział zmniejszeń  uposażenia  czy  też  potrąceń  za  ten  okres,  funkcjonariuszowi przysługuje uposażenie w całym okresie służby. Zasada ta dotyczy zarówno funkcjonariuszy, jak też pracowników.
Uwzględniając ponadto fakt, że środki finansowe na wydatki związane z zatrudnieniem przewidziane są w planach poszczególnych jednostek budżetowych, ewentualne zmiany w tym zakresie (zmniejszenia bądź zwiększenia kosztów) nie powodują skutków finansowych dla budżetu państwa, gdyż są realizowane w ramach ustalonych uprzednio na ten cel limitów.
Z poważaniem
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2011, 14:26:26 wysłana przez grzela »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 23, 2011, 21:02:34 »
Prezent na dzień ojca.

Cytuj
Policjanci i strażacy też skorzystają z urlopu ojcowskiego

Funkcjonariusze nie tylko będą mogli opiekować się małymi dziećmi w czasie urlopu ojcowskiego, ale także będą w tym okresie korzystać z ochrony przed zwolnieniem ze służby.

Policjanci, strażacy, pogranicznicy oraz funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego będą mieć podobne uprawnienia jak pracownicy.

W czwartek, czyli 23 czerwca 2011 r., wchodzi w życie ustawa z 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o policji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 117, poz. 677). Zgodnie z nią wszyscy funkcjonariusze jeszcze w tym roku będą mogli skorzystać z tygodniowego urlopu ojcowskiego. Od 2012 roku wymiar tego urlopu wzrośnie do dwóch tygodni. Nowe uprawnienie nie będzie przysługiwać wszystkim ojcom, lecz tylko tym, których dziecko nie ukończyło jeszcze 12 miesięcy.

Według Antoniego Dudy, przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, zainteresowanie nowym urlopem jest duże. Z sygnałów, jakie wpływają do związku, z nowej formy pomocy dla rodziny skorzysta około 700 – 800 funkcjonariuszy.

– Zmiany przepisów były konieczne. Wcześniej kilka razy musieliśmy interweniować, bowiem policjanci, którzy zostali ojcami, mieli problemy z otrzymaniem urlopu na pomoc w zajęciu się dzieckiem – mówi Antoni Duda.

Natomiast Robert Osmycki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”, ujawnia, że wśród strażaków zainteresowanie takim rozwiązaniem jest niewielkie. Z takiej możliwości może skorzystać zaledwie kilka osób. Pod tym względem może powtórzyć się sytuacja sprzed kilku lat, jaka miała miejsce wśród pracowników. Również oni bardzo powoli przekonywali się do korzyści płynących z urlopu ojcowskiego. W styczniu 2010 r. w pierwszym miesiącu obowiązywania przepisów o urlopach ojcowskich z takiego uprawnienia skorzystało zaledwie 75 mężczyzn, ale już w całym 2010 r. było to 17,2 tys. Tylu mężczyznom w tym czasie ZUS wypłacił bowiem zasiłek macierzyński.

– Aby funkcjonariusz mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego, musi odpowiednio wcześniej poinformować pracodawcę o terminie rozpoczęcia urlopu. Wniosek w tej sprawie należy złożyć w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem urlopu – mówi Małgorzata Hasiewicz, radca prawny z Wrocławia.

Ustawa jednocześnie wskazuje, że funkcjonariuszom przysługują inne uprawnienia pracownicze związane z rodzicielstwem wynikające z kodeksu pracy.

Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie są funkcjonariuszami, z uprawnień może korzystać tylko jedno z nich. Jednocześnie funkcjonariusze korzystający z urlopów rodzicielskich będą chronieni przed zwolnieniem ze służby.

Nie będą jednak mieli prawa do obniżenia wymiaru czasu służby w okresie, w którym mogliby korzystać z urlopu wychowawczego.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/525394,policjanci_i_strazacy_tez_skorzystaja_z_urlopu_ojcowskiego.html

franio

  • Gość
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 30, 2011, 08:05:01 »
witam właśnie korzystam z ww urlopu jako pierwszy z komendy :mellow:
a jeśli chodzi o wymiar urlopu to wspomiane dwa tygodnie są dostępne dopiero w roku 2012 pozdr

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #54 dnia: Wrzesień 15, 2011, 16:48:44 »
W temacie  :kwit:

Opieka nad dzieckiem zmniejszy urlop

Cytuj
Według Komendy Głównej Policji korzystanie przez policjanta z urlopu wychowawczego zmniejsza wymiar jego urlopu wypoczynkowego. Jeśli nie w roku, w którym powraca on do służby, to w roku następnym - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Małgorzata Jankowska w artykule zatytułowanym "Opieka nad dzieckiem zmniejszy urlop" nawiązuje do informacji zamieszczonej w ubiegłym tygodniu dotyczącej uprawnień urlopowych policjantów. Rozwiązania prawne w sprawie urlopów policjantów budziły wątpliwości autorki, dotyczące wpływu korzystania z urlopu wychowawczego przez policjanta ma wpływ na wymiar jego urlopu wypoczynkowego?
Autorka z tym pytaniem zwróciła się do Komendy Głównej Policji, która stwierdziła, że „Zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j.Dz.U. z 2007 r. nr 43, póz. 277 z późn. zm.) policjantowi przysługują uprawnienia pracownika związane z rodzicielstwem określone w kodeksie pracy, jeżeli przepisy ustawy o Policji nie stanowią inaczej. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie są funkcjonariuszami, z uprawnień może korzystać tylko jedno z nich. Jednym z uprawnień, które przysługują policjantowi w związku z cytowanym przepisem, jest prawo do urlopu wychowawczego. Zauważyć przy tym należy, że kodeks pracy wiąże z faktem korzystania z urlopu wychowawczego ograniczenie uprawnień w zakresie urlopu wypoczynkowego, stanowiąc o zmniejszeniu wymiaru przysługującego urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do czasu korzystania z urlopu wychowawczego (art. 1552 k.p.). W konsekwencji również policjantom, którym udzielono urlopu wychowawczego, odpowiednio skraca się przysługujący im urlop wypoczynkowy. Jednakże z uwagi na fakt, że tryb postępowania w sprawach urlopów policjantów został odrębnie uregulowany w rozporządzeniu z 7 czerwca 2002 r. w sprawie urlopów policjantów (Dz.U. nr 81, póz. 740 z późn. zm.) przedmiotowego skrócenia dokonuje się, stosując odpowiednio przepis par. 27 powołanego rozporządzenia. Zaznaczyć przy tym należy, że przepis ten dotyczy urlopu bezpłatnego, a zatem urlopu, za który tak jak za urlop wychowawczy uposażenie nie przysługuje. Stosując powołany przepis przyjmuje się, że urlop wychowawczy trwający nie dłużej niż jeden miesiąc nie ogranicza uprawnień policjanta do urlopów wypoczynkowego i dodatkowego. W razie korzystania przez policjanta z urlopu wychowawczego dłuższego niż jeden miesiąc urlopy wypoczynkowy i dodatkowy ulegają skróceniu o 1/12 za każdy miesiąc urlopu wychowawczego, nie więcej jednak niż za 12 miesięcy w danym roku kalendarzowym. Jeżeli urlopy za ten rok zostały już wykorzystane, skróceniu ulegają urlopy za następny rok kalendarzowy. Ponadto urlopy wypoczynkowy i dodatkowy nie przysługują za rok kalendarzowy objęty w całości urlopem wychowawczym".

Wyjaśnienia KGP nie rozwiały wątpliwości autorki, która uważa, że poprzednie brzmienie art. 79 ustawy o Policji mogło dawać podstawę do posiłkowania się przepisami kodeksu pracy, bo odsyłało do szczególnych uprawnień przewidzianych dla pracownic według przepisów prawa pracy, o tyle obecna treść tego przepisu odsyłająca wyłącznie do uprawnień pracownika związanych z rodzicielstwem takiego upoważnienia już nie daje. Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego trudno uznać bowiem za uprawnienie rodzicielskie. Jak wynika z wyjaśnienia KGP, służby kadrowe będą jednak zmniejszały wymiar urlopu wypoczynkowego funkcjonariuszy w identyczny sposób zarówno w razie korzystania przez nich z urlopu bezpłatnego jak 1 wychowawczego. Chyba że policjant, który nie będzie chciał się zgodzić z taką interpretacja przepisów, odwoła się do sądu. Wtedy to sąd zdecyduje, czy przyjęta przez KGP interpretacja ma podstawę prawną.

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1103:-opieka-nad-dzieckiem-zmniejszy-urlop-&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30



Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 24, 2012, 10:27:58 »
Panowie i Panie tacierzyński nalezy się czy nie w PSP???

Do urlopów, o których mowa w art. 71 i 71a, w zakresie nieuregulowanym niniejszą
ustawą, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974
r. – Kodeks pracy.

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 19, 2012, 10:37:26 »
Panowie i Panie tacierzyński nalezy się czy nie w PSP???

Skąd te wątpliwości? Urlop można wybierać od blisko roku. Czyżby w Twojej komendzie było to tajemnicą?
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

drone

  • Gość
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 07, 2013, 20:15:13 »
Witam Panie i Panowie.
Mam pytanie techniczne dotyczące między innymi urlopu ojcowskiego.
Mieliśmy boom na urlopy ojcowskie, z racji tego, by nie mieszać na zmianach za bardzo przyszło polecenie, by w okresie, kiedy chcielibyśmy iść na urlop ojcowski wpisać chęć urlopu wypoczynkowego na 5 służb. Następnie, podczas rozliczania danego okresu okazało się, że z planowanych na urlop godzin 5x24 w grafiku obcięto je do wymiaru 80h. Z racji, że skoro pracownikowi dziennemu w tym okresie usprawiedliwi 80h to taka sama sytuacja na podziale. Z racji obcięcia godzin, wyszły braki na koniec okresu, że te osoby nie dopracowały godzin w danym okresie - wyszły na minus.
Jakieś sugestie z Waszej strony?
Z czystej ciekawości jak od strony technicznej wygląda obsługa wspaniałego ECS'a? :)
Pozdrawiam
drone

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 08, 2013, 09:45:45 »
Nie rozumiem tego polecenia:
Cytuj
polecenie, by w okresie, kiedy chcielibyśmy iść na urlop ojcowski wpisać chęć urlopu wypoczynkowego na 5 służb.
Urlop ojcowski bierzesz na 14 dni ciągiem (bez znaczenia czy w tym czasie są WS, czy służba)
przykład:
Strażak chce wziąć urlop od 1 do 14 stycznia. Pisze stosowny raport o urlop ojcowski.
W liście obecności wystawia mu się w te dni "p" - nieobecność w służbie usprawiedliwiona urlopem ojcowskim (spotkałem się też z oznaczeniem Uo - lista obecności jest bardzo ważnym dokumentem, więc w niej oznacza się służby oraz dni wolne od służby z podaniem przyczyny: urlop, delegacja, kursy, wolna służba, chory, nieobecność usprawiedliwiona, nieobecność nieusprawiedliwiona)
W ECS też na dole (w realizacji) indeks "p"

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  11  12  13  14  15   16  17..... dni miesiąca
16 8                       16 8        16   8                            16   8        Nominał
p   p        p   p        p   p         p    p          p    p          16  8         Realizacja

I urlopy grają - bo urlop ojcowski to co innego niż inne urlopy, i godziny też grają...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2013, 09:49:29 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 08, 2013, 14:44:21 »
właśnie,
a jeśli wam nakazano wybierać to jako urlop wypoczynkowy (co nie jest zgodne z prawem, bo to nie ten sam urlop) i wpisywać literkę "u", to analogicznie jak w przykładzie powyżej system zliczył by wam wypracowane: 9 dni urlopu oraz 48h z nadgodzin, czyli okazało by się, że nie wybraliście całego 14-dniowego urlopu.
Kolejna sprawa, to nie można tłumaczyć, że 8-godzinni przepracowują w ciągu 14 dni (2 tygodnie) 80h i dlatego wam należy się tylko 80h urlopu. to bzdura. 8-godzinni mają wolne weekendy, które nie wliczają się im w urlopy, a wy w weekendy normalnie pracujecie.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 08, 2013, 16:42:29 »
właśnie,
a jeśli wam nakazano wybierać to jako urlop wypoczynkowy (co nie jest zgodne z prawem, bo to nie ten sam urlop) i wpisywać literkę "u", to analogicznie jak w przykładzie powyżej system zliczył by wam wypracowane: 9 dni urlopu oraz 48h z nadgodzin, czyli okazało by się, że nie wybraliście całego 14-dniowego urlopu.
Kolejna sprawa, to nie można tłumaczyć, że 8-godzinni przepracowują w ciągu 14 dni (2 tygodnie) 80h i dlatego wam należy się tylko 80h urlopu. to bzdura. 8-godzinni mają wolne weekendy, które nie wliczają się im w urlopy, a wy w weekendy normalnie pracujecie.

Bzdura w drugą stronę. Strażak PB idąc na dwa tygodnie wolnego bierze urlop tylko w dniach kiedy wg harmonogramu ma zaplanowaną służbę. W dniach zaplanowanych WS urlopu wziąć nie może więc jest to równoznaczne z weekendami 8 godzinnych.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 08, 2013, 17:06:40 »
Bzdura w drugą stronę. Strażak PB idąc na dwa tygodnie wolnego bierze urlop tylko w dniach kiedy wg harmonogramu ma zaplanowaną służbę. W dniach zaplanowanych WS urlopu wziąć nie może więc jest to równoznaczne z weekendami 8 godzinnych.
przeczytaj uważnie, to właśnie napisałem. z tą uwagą, że zaplanowane WS są równoznaczne z weekendami 8-godzinnych tylko z punktu widzenia całego okresu 6-miesięcznego, nie musi natomiast pokrywać się w okresie trwania urlopu, czyli tutaj 2 tygodni.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  11  12  13  14  15   16  17..... dni miesiąca
16 8                       16 8        16   8                            16   8        Nominał
p   p        p   p        p   p         p    p          p    p          16  8         Realizacja

analogicznie dla urlopu wypoczynkowego:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  11  12  13  14  15   16  17..... dni miesiąca
16 8                       16 8        16   8                            16   8        Nominał
 u  u        u   u        u   u         u    u          u    u          16  8         Realizacja

ale system zliczy 9 dni urlopu w zaplanowanym okresie 14-dniowym. 48 godz. zostanie zdjętych z nadgodzin, a reszta urlopu (tutaj 6 dni) do odbioru w innym czasie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2013, 17:10:17 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 08, 2013, 17:39:45 »
Mówimy teraz o urlopie wypoczynkowym - mimo że nie w tym wątku co trzeba :D
Zero-11 spróbuj wpisać to co powiedziałeś do ECSa
Należy zrobić tak:
zamiast:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  11  12  13  14  15   16  17..... dni miesiąca
16 8                       16 8        16   8                            16   8        Nominał
 u  u        u   u        u   u         u    u          u    u          16  8         Realizacja

powinno być:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  11  12  13  14  15   16  17..... dni miesiąca
16 8                       16 8        16   8                            16   8        Nominał
 u  u                        u   u         u    u                          16  8         Realizacja

Piszesz wniosek na 9 dni urlopu od 1 do 15 miesiąca W tym okresie masz 2 wolne służby. A ECS nie tworzy Ci sztucznych nadgodzin związanych z pisaniem U w okresie Ws. Jak wpiszesz U w Ws to nie masz nadgodzin!!! ECS porównuje wręcz nominał z realizacją, jeśli na górze będziesz miał Ws a na dole wpiszesz U, to priorytetem bedzie Ws!
Jedynie w przypadku kiedy zapiszesz w realizacji U16 U08 to Ci zliczy te godziny przykład:
ZAZNACZAM, ŻE PONIŻEJ PRZEDSTAWIAM BŁĘDNY ZAPIS URLOPU!!!
1   2   3   4     5      6    7   8   9   10  11  12  13     14  15   16  17..... dni miesiąca
16 8                            16 8        16   8                                16   8        Nominał
 u  u       u16 u08         u  u         u    u           u16 u08        16  8         Realizacja


EGO = 1 / wiedza

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 08, 2013, 18:33:39 »
.. bo trochę się zamotałem.
raz jeszcze, czym skutkować będzie w ecs taki zapis:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  11  12  13  14  15   16  17..... dni miesiąca
16 8                       16 8        16   8                            16   8        Nominał
 u  u        u   u        u   u         u    u          u    u          16  8         Realizacja

a czym taki:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  11  12  13  14  15   16  17..... dni miesiąca
16 8                       16 8        16   8                            16   8        Nominał
 u  u                        u   u         u    u                          16  8         Realizacja

czy będzie jakaś różnica w końcowym zestawieniu nadgodzin?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 08, 2013, 19:01:27 »
Nie będzie różnicy w takich wpisach.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 08, 2013, 19:07:02 »
no właśnie, bo do tej pory wpisywałem tak jak w 1 przykładzie i wydawało mi się, że wszystko zlicza się prawidłowo. więc jeśli różnicy nie ma, to chyba nie ma też znaczenia czy wstawiamy te literki "u" tam gdzie Ws czy też nie.
U mnie na zmianie litery "u" wpisujemy nawet w dni wolne po to, aby dokładnie wiedzieć kiedy ktoś zaczyna i kończy urlop - po prostu dla wygody.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #67 dnia: Styczeń 08, 2013, 19:07:50 »
jeśli tak wpiszesz;
raz jeszcze, czym skutkować będzie w ecs taki zapis:
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  11  12  13  14  15   16  17..... dni miesiąca
16 8                       16 8        16   8                            16   8        Nominał
 u  u        u   u        u   u         u    u          u    u          16  8         Realizacja

to system będzie widział tylko urlopy pod 16 8, nie będzie widział urlopu pod Ws (wejdź na zakładkę Karty), nie da Ci nadgodzin, bo priorytetem będzie Ws (a przynajmniej tego nie pokaże w rozliczeniu z zakładki nadgodzin, zestawienia, czy też z karty) - sprawdzałem dla upewnienia się przed chwilą). Dla mnie taki zapis jest bez sensu, bo pokazujesz że dałeś strażakowi nie 15 dni urlopu a nie faktycznie 9). I tu pojawia się też pytanie, co piszesz w liście obecności? Czy ciurkiem 15 dni urlop? Czy też wskazujesz w liście dni wolne od służby w okresie trwania urlopu...

Ja piszę w liście obecności
1   u
2   u
3   u
4   ws
5   
6   
7   u
8   u
9   u
10 u
11 u
12 u
13 ws
14
15
16 służba (podpis)
17
18
19 służba (podpis)
 
i ECS
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  11  12  13  14  15   16  17..... dni miesiąca
16 8                       16 8        16   8                            16   8        Nominał
 u  u                        u   u         u    u                          16  8         Realizacja

ps. jest różnica, zobaczcie zakładki karty, zestawienie!!!
poniżej wyniki tego co wyszło w ECS

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2013, 19:23:49 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #68 dnia: Styczeń 08, 2013, 19:11:27 »
Taki zapis ma jak największy sens. Strażakowi rozliczasz urlopu tyle ile bierze faktycznie, a zaznaczając u ciągiem gdy jest nieobecny przypominasz, że taki strażak jest na urlopie i (bardzo teoretycznie) nie możesz go ściągnąć gdy wypada WS. Dodatkowo takiemu strażakowi należy się za taki urlop przerwany WS, dopłata do wypoczynku.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 08, 2013, 19:18:09 »
też się zastanawiałem nad faktem ściągnięcia cię gdy masz Ws a rzeczywiście przebywasz na urlopie. kiedyś usłyszałem, że to tylko sprawa umowna, że nie mogą cię ściągnąć wtedy. zapis ciągły 'u" powinien jednak załatwiać sprawę. Co jednak w takim przypadku z listą obecności? czy wpisywać ciurkiem urlop, czy w wolnym dniu wpisywać wolną służbę?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 08, 2013, 19:34:44 »
Gdyby listy wszędzie były takie same i oficjalnie określono legendę trzeba by się zastanawiać a tak ma być zaznaczone w sposób czytelny i jasny dla pracownika oraz pracodawcy.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 08, 2013, 19:34:52 »
A teraz ECS dla Waszego przypadku...
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  11  12  13  14  15   16  17..... dni miesiąca
16 8                       16 8        16   8                            16   8        Nominał
 u  u        u   u        u   u         u    u          u    u          16  8         Realizacja

i teraz powiedzcie mi, gdzie ten strażak ma te nadgodziny, które wyrobił za urlop w Ws?
Bo ja ich nie widzę.

@deejayslonio odnoszę się do postu
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,14252.msg221374.html#msg221374

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2013, 19:43:12 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 08, 2013, 19:37:14 »
A jakie ma mieć nadgodziny skoro ich nie może mieć??? Wniosek o urlop musi wypisać na konkretne dni służby. Dopłatę do wypoczynku może wziąć, z karty urlopowej zdejmujesz odpowiednią liczbę godzin, nadgodzin mieć nie może.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 08, 2013, 19:43:19 »
urlop tylko "ciurkiem"; w omawianym przykładzie na dole "u" od 1 do 15 i wszystko staje się dużo jaśniejsze; przecież 3, 6, 9 i 12 strażak też jest na urlopie; tak samo zaznacza się w liście obecności (ciągła pionowa krecha); w przypadku urlopu ojcowskiego udziela się go nie "godzinowo", tylko na okres 14 dni wliczając w to soboty, niedziele i święta; dlatego w naszej sytuacji najkorzystniej jest go brać w okresie zagęszczenia służb w harmonogramie półrocznym; przy prawidłowo zaplanowanych służbach powinien on objąć 72h lub 88h; pięć służb zaplanowanych w harmonogramie półrocznym jedna po drugiej nie powinno się zdarzać, gdyż zaburza to równomierny rozkład planowanych służb; u kol. prawidłowo zostało to rozliczone;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Urlop ojcowski
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 08, 2013, 19:54:34 »
Art 71 e Ustawy o PSP
I wszystko jasne
Koniec tematu na temat wpisywania urlopów  :wacko: :wacko: :wacko:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2013, 20:08:03 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza