Autor Wątek: Sposoby na awansowanie w PSP  (Przeczytany 36855 razy)

Offline oficerek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Sposoby na awansowanie w PSP
« dnia: Listopad 16, 2009, 20:15:29 »
Od dłuższego czasu / grubo ponad 30 lat w służbie / zastanawiam się nad zasadami awansowania na wyższe stopnie i stanowiska w PSP. Zwłaszcza ostatnie kilka lat dostarczyło mi osobiście dużo faktów do myślenia, że w tak wyspecjalizowanej służbie raczej fachowość i doświadczenie nie jest na przedzie tzw.pozytywów. Liczą się raczej inne cechy często nie związane ze służbą. Ciekawi mnie czy się mylę czy nie........?????   

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 16, 2009, 20:43:11 »
OJ nie mylisz się - często nie związane ze służbą... Może nie często ale  zdarza się, że na stanowisko wysoce (bardzo wysoce) zajmuje człowiek (oficer) który niema zielonego pojęcia co tam robi ,ba  stwarza wrażenie że jest z innej bajki -nie wiem  ale czy każdy oficer po Szkole G musi być 01 (NO W DALSZYCH PLANACH JEGO ROZWOJU) w moich postrzeżeniach nie każdy się nadaje być 01 ( nawet czym kol wiek w straży) - a w naszych szeregach często decyduje  nie jego wiedza i doświadczenie ale  jego umiejętność  wchodzenie  w tyłek ..01

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 16, 2009, 23:07:35 »
Hehehe
Teraz z doświadczenia po ukończeniu służby można to podsumować:
- aby awansować, musisz mieć znajomych wyżej postawionych - znajomych-znajomych itp. tzw . garbów co Cię wepchną na SA lub SGSP
- koniecznie musisz odbyć staż na renomowanej JRG - wystarczy pół roku i dobry garb załatwi Ci przeniesienie do KW a nawet KG
- jak na jednostce grają w piłkę to musisz dobrze w nią kopać, możesz być totalnym strażackim beztalenciem, ale ważne żebyś umiał kopać piłkę albo uprawiać sporty pożarnicze, droga kariery otwarta
- koniecznie kilka razy w czasie służby musisz bywać u d-cy JRG w celu ustalenia ważnych szczgółów np planowanych ćwiczeń, nie zapominaj wtedy wskazywać na nieomylność i profesjonalizm d-cy i kadry zarządzającej
- jak uda Ci się trafić na remont jednostki albo najlepiej komendy musisz szybciutko znależć się w gronie ekipy remontującej, nieważne że nie odróżniasz kielni od pacy, ale ważne żebyś tam był i umiał sprzedawać cudzą cieżką pracę
- jeśli już naprawdę potrafisz coś wytynkować, położyć płytki to obowiązkowo poszukaj kto z kadry się remontuje albo wykańcza dom - popracujesz po godzinach, i awans w kieszeni
- koniecznie musisz wyjeżdzać na wszystkie ćwiczenia i zgrupowania nazywane poligonami, wszak tam przy duuużej ilości alkoholu zdobywa się zaufanie d-ców a czasem samych obalających się między namiotami komendantów.
- jak jesteś totalnym nieudacznikiem , to zapisz się do ZZ i tam bądź na wszystkich pikietach i manifestacjach, krzycz najgłośniej, wyj syreną najsilniej, napewno cię dostrzegą i otworzy Ci się kariera awansu poprzez droge związkową.
- nie wspomnę że gdzieniegdzie wystarczy pucować co służba auto komendanta, prowadzić ewidencję zużytego paliwa, nie zapominając o obdzieleniu kwatermistrza i wyżej postawionych
    Ogólnie wszystkie sposoby włazidubcta, zaangażowania poza służbowego jest premiowane... zależy tylko jak potrafisz się w to zaangażować.
    Jak już nie potrafisz zniżyć się do żadnego z powyższych poziomów, rób swoje, miej wszystko w dupie a jak nadejdzie czas twojej emerytury spie...l jak najszybciej z tej formacji, gdzie nikt nie dostrzeże, że dobrze robisz swoją robotę. Bo za strażactwo w PSP się nie awansuje....

Trafiłes tu przez pomyłkę...

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2009, 23:49:28 wysłana przez Ogniowy »
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline morales

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 16, 2009, 23:44:28 »
Kolego Ogniowy
Święta Prawda !!!!!!!!!!
Dlatego każdy strażak powinien zaczynać od samego dołu
Podstawowy-podoficerka-aspirantka-SGPSP
KP-KW-KG
Oczywiście kto dalej awansuje - idzie do szkoły, typują Komendant z D-cą Jednostki i dowódcami zmian oraz ZZ.
Oczywiście nie zlikwiduje to lizusostwa ale w jakimś sensie je ograniczy, i więcej wartościowych ludzi będzie awansować a co najważniesze jak będzie na wyższym stołku to przynajmniej będzie miał pojęcie o tym jak wygląda na dole i nie będzie wymyślal bzdurnych poleceń i przepisów.

Offline essi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 17, 2009, 00:22:30 »
Na początek to może niech wprowadzą obowiązek pracy w podziale bojowym przez np min.5 lat po szkołach pożarniczych... Popracuje, zobaczy jak to wygląda może iść za biurko i wtedy możliwe, że te decyzje na górze będą bardziej trafne. A co do awansów niestety smutna prawda...

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 17, 2009, 14:03:40 »
I myślicie, że tylu chętnych jest żeby iść za biurko ?

Offline neonerpin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 17, 2009, 16:12:02 »
A myślisz, że z pensją z za biurka jest tylu chętnych na PB? Może poza PSK/MSK bo tam zapieprz jest konkretny za podobne uposażenie...  :stop:

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 17, 2009, 19:59:33 »
A co z tymi którzy idą tam bo chcą ?? Bo nic innego w życiu nie potrafią tak dobrze robić ? Bo wkładają serce w to co robią ??

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 17, 2009, 20:18:42 »
A myślisz, że z pensją z za biurka jest tylu chętnych na PB? Może poza PSK/MSK bo tam zapieprz jest konkretny za podobne uposażenie...  :stop:

nie wiem na podstawie jakich doświadczeń to napisałeś i jaka jest sytuacja w Twojej Komendzie ale o jakich pieniądzach mówisz? Uważasz, że grupy uposażenia w biurze są dużo większe niż na PB? Sprawdź rozporządzenie i nie gloryfikuj tych zarobków.

Offline essi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 17, 2009, 21:25:08 »
Panowie nie chodziło o to, żeby rozpętać kolejną wojnę kto ma lepiej biuro czy podział!!! W tej chwili takie konflikty są nam najmniej potrzebne...

Offline fajerktoś

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 18, 2009, 00:21:21 »
A myślisz, że z pensją z za biurka jest tylu chętnych na PB? Może poza PSK/MSK bo tam zapieprz jest konkretny za podobne uposażenie...  :stop:

nie wiem na podstawie jakich doświadczeń to napisałeś i jaka jest sytuacja w Twojej Komendzie ale o jakich pieniądzach mówisz? Uważasz, że grupy uposażenia w biurze są dużo większe niż na PB? Sprawdź rozporządzenie i nie gloryfikuj tych zarobków.


grupy grupami...
dodatki służbowe dodatkami....
u mnie w KM na gr 2 jest taki dodatek jak w JRG na 10....

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 18, 2009, 08:35:55 »
Ja na 8 godzin nie skusiłbym pewnie dodatkiem o którym mówisz ale skoro tak dobrze w biurze to próbujcie:)

Offline raf998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 184
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 18, 2009, 13:50:41 »
kolego ( a może nie) deejayslonio zaczynasz mnie denerwować swoimi bzdurami wypisywanymi na forum.

Cytuj
nie wiem na podstawie jakich doświadczeń to napisałeś i jaka jest sytuacja w Twojej Komendzie ale o jakich pieniądzach mówisz? Uważasz, że grupy uposażenia w biurze są dużo większe niż na PB? Sprawdź rozporządzenie i nie gloryfikuj tych zarobków.

Grupy w biurze są małe?
daje przykład z mojej KP.
Utworzono wydział operacyjno-kontrolno rozpoznawczy. Zatrudniono w nim 3 pracowników 8-io godzinnych na grupach i stanowiskach.
teraz czytaj ze zrozumieniem.
Naczelnik wydziału grupa 12
DWÓCH zastępców naczelnika wydziału grupa 11
Głowna księgowa grupa 11
oraz organizacyjno-kadrowa starszy specjalista grupa 10

że o dowócy i z-cy d-cy JRG nie wspomnę  :rofl:
( kwatermistrz - CYWIL)

Najwyższa grupa na PB 10 d-ca zmiany.
Nie chcę wchodzić w  dodatki służbowe, podam tylko, że w biurze NIKT nie ma mniejszego niż 1000 pln.

Przestań siać ( trudne słowo) defetyzm i mówić nieprawdę.
pozdrawiam.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 18, 2009, 13:53:48 »
Czyli uważasz, że na PB grupy powinny być wyższe... Powiedzmy ratownik na grupie 13 jak d-ca JRG? A może naczelnik wydziału poniżej d-cy zmiany? A idiotów podobno nie sieją (to trudne słowo)

Offline raf998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 184
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 18, 2009, 14:05:34 »
Nie zawiodłeś mnie  :rofl: :rofl: :rofl:
Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. :kwit:

Cytuj
Uważasz, że grupy uposażenia w biurze są dużo większe niż na PB? Sprawdź rozporządzenie i nie gloryfikuj tych zarobków.

Przeczytaj jeszcze raz powoli i uważnie swoją wypowiedź.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 18, 2009, 14:20:39 »
raf998
przede wszystkim chciałbym pogratulować Ci komendy. Wielu moich kolegów pracuje w biurach zajmując stanowiska mł. specjalisty czy specjalisty i jak wiesz są to grupy porównywalne z tymi na podziale bojowym. Zauważ że nie wszędzie jest tak jak u Ciebie że wszyscy są kierownikami mimo że nie mają nawet kim kierować oprócz siebie samych i ta różnica biuro-podział nie jest aż tak oczywista.
edit: Odnośnie "awansowania" to sposoby są te same, nie ważne czy to biuro czy podział. (Przy czym przeniesienie z podziału do biura to dla mnie niekoniecznie awans).
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2009, 14:34:14 wysłana przez rafal.bula »

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 18, 2009, 14:35:13 »
Szczerze mówiąc jeżdżę trochę po komendach i powiem wam że jest odczuwalna różnica podział - biuro i tego się nie da ukryć. Ale zarazem nie przesadzajmy że jest aż tak źle że tam poniżej 10 gr nikt nie schodzi bo schodzi, a z dodatkami różnie bywa. Ja osobiście jestem z podziału i powiem szczerze że nie interesuje mnie ile mają w biurze bo nie oszukujmy się są plusy i minusy biura, a podział jest zajefajny i nawet jak traktują nas jak niepotrzebne zło i plują nam w twarz to z uśmiechem mówmy że pada deszcz :)

A wracając do tematu głównego to sposobów jest kilka:
- tak jak wspomniał kolega ogniowy: budowlanka, remontówka, sportowcy, lizodu..y to porządek dzienny
- drugi niesamowicie skuteczny sposób to załatwienie poprzez wujka na 3 miesiące przeniesienia na odpowiedni stołek a później powrót do stanu faktycznego
- trzeci to rzetelna praca :) hehehehehe - nieosiągalny hehehehe

Offline minimax

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 19, 2009, 15:57:52 »
Witam. Jaka jest możliwość i czy wogóle taka jest ominąć staż służby potrzebny do awansu w grupie. Chodzi mi d-ca Sekcji po 4 latach służby po aspirantce.

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 19, 2009, 18:20:49 »
Witam. Jaka jest możliwość i czy wogóle taka jest ominąć staż służby potrzebny do awansu w grupie. Chodzi mi d-ca Sekcji po 4 latach służby po aspirantce.
Oczywiście - w drodze wyróżnienia, nagrodzenia za wybitne osiągnięcia w służbie, poprowadzisz np. super akcję gaśniczą, uratujesz ludzi, albo będziesz miał wybitne osiągnięcia sportowe, a najlepiej naucz się ukłądac glazurę i terakotę i traf na jednostkę remontującą się , a najszybciej wystarczy poprosić tatę komendanta albo wujka generała...w straży wszystko jest możliwe....
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 20, 2009, 10:00:56 »
Jak się czyta powyższe to nasuwa się wniosek, że w PSP (pomijając szeregowych ratowników) zdecydowana większość to przydupasy, glazurnicy, członkowie rodzin itp.itd. oraz mały odsetek wyróżnionych za służbę.  :rofl:
Bardzo ciekawy obraz, tylko na ile prawdziwy.  :pyt:
Czy naprawdę z nielicznych wypaczeń należy robić regułę.  :'(
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 20, 2009, 15:02:09 »
Wyjątki z przed 20 lat stały się regułą. Upadek starej władzy, która była bardziej hermetyczna i forowała tylko naprawdę swoich. Trzymała krótko za mordę wszystkich i ludzie szanowali się.Zawód strażaka nie był tak atrakcyjny pod względem finansowym i nie było takich przywilejów emerytalnych.
Zmiana systemu państwa, bezrobocie a w straży zrobilo się lepiej. Honor, uczciwość, przyzwoitość ludzka to słowa dziś obce.
Narobiło się dup.....lizów, wykształconych przygłupów po szkołach gastronomicznych i innych baletach. Do tego całe zastępy wujków, tudzież innych dużo mogących znajomych. I tak do szkól pożarniczych różni połamańcy nie dostali, ale się dostali. Z naboru ulicznego też część dostała się do pracy a nie powinna. No i mamy obraz straży, 20% ludzi bez protekcji, sprawnych fizycznie i na umyśle, często nie docenieni. 80% zasobów ludzkich to właśnie Ci pozostali.
Ogniowy masz całkowitą rację.

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 20, 2009, 17:17:40 »
i tutaj  poruszyć można także temat owego słynnego " glazurnictwa, tynkowania,murowania itp" może to temat kontrowersyjny ale ja nie przyjmowałem się do firmy budowlanej tylko do PSP.Jak miałem przyjemnośc rozmawiać ze strażakami z UE u nich to nie do pomyslenia.Strażak jest od szkolenia się a nie od wyrabiania umiejętności kładzenia marmolitu :) wiadomo drobne remonty jak gniazdko  czy inne pierdoły ok...ale grubsze prace :firma budowlana i fakturka. I tutaj nasuwa się mi inne zbliżające się wydarzenie : NAGRODY ROCZNE .Nawet nie wiecie co się u mnie od jakiegoś tygodnia w JRG dzieje.Nagle te wszystkie dupowłazy po 5 razy dziennie są u dowódcy : a może zrobimy to ,tamto,to trzeba by poprawić itp .A zgadnijcie czyimi rękami jest to wykonywane ?? No właśnie :) Ale jak tu ktoś ładnie powiedział bardzo dużą zaletą w PSP jest umiejętnośc sprzedania cudzej pracy jako własnej :) a wracając...u mnie z obsady 50 strażaków na JRG jakies 20 % starzyzna powyżej 15 lat służby, 40 % stażystów z ulicy z czego może ze 3 dupowłazów a reszta z dużą umiejętnością sprzedawania cudzej pracy.....

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 21, 2009, 00:33:49 »
Bardzo ciekawy obraz, tylko na ile prawdziwy. 
Czy naprawdę z nielicznych wypaczeń należy robić regułę. 
Panie Piotrze obawiam się że to nie są nieliczne wypaczenia.......
Niestety z moich obserwacji wynika to samo co napisał cul2 :-\
Cytuj
No i mamy obraz straży, 20% ludzi bez protekcji, sprawnych fizycznie i na umyśle, często nie docenieni. 80% zasobów ludzkich to właśnie Ci pozostali.
Od powstania PSP i naprawdę wielkiego naboru oficjalnie przyjęć do służby nie było z powodu braku etatów.......
Jednak co jakiś czas ktoś przychodził.... Zmieniali się ludzie, rzadziej nazwiska.
Jak dobrze pójdzie to za kilkanaście lat w niektórych miastach nie będzie podziału rejonu działania na JRG,ale tak jak w XVIII-wiecznej Szkocji na Klany rodzinne.... :rofl:
Tych co podział traktowali jako małą i nie znaczącą przystań z której można wypłynąć na szerokie wody też nie brakuje....
A byli i tacy co w jednym roku kalendarzowym z korpusu strażaków pomijając podoficerski skoczyli do korpusu aspiranckiego a pod koniec roku byli juz w oficerskim......
Cuda jednak się zdarzają.....



weteran 21

  • Gość
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 21, 2009, 11:46:08 »
Mierny bierny ale wierny i swój. To warunek awansu. I nie jest to wyjątek ale reguła mam tylko nadzieję, że tylko w naszym województwie.   

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: Sposoby na awansowanie w PSP
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 21, 2009, 22:23:30 »
Bardzo ciekawy obraz, tylko na ile prawdziwy.
Czy naprawdę z nielicznych wypaczeń należy robić regułę. 
Panie Piotrze obawiam się że to nie są nieliczne wypaczenia.......
Niestety z moich obserwacji wynika to samo co napisał cul2 :-\
Cytuj
No i mamy obraz straży, 20% ludzi bez protekcji, sprawnych fizycznie i na umyśle, często nie docenieni. 80% zasobów ludzkich to właśnie Ci pozostali.
Od powstania PSP i naprawdę wielkiego naboru oficjalnie przyjęć do służby nie było z powodu braku etatów.......
Jednak co jakiś czas ktoś przychodził.... Zmieniali się ludzie, rzadziej nazwiska.
Jak dobrze pójdzie to za kilkanaście lat w niektórych miastach nie będzie podziału rejonu działania na JRG,ale tak jak w XVIII-wiecznej Szkocji na Klany rodzinne.... :rofl:
Tych co podział traktowali jako małą i nie znaczącą przystań z której można wypłynąć na szerokie wody też nie brakuje....
A byli i tacy co w jednym roku kalendarzowym z korpusu strażaków pomijając podoficerski skoczyli do korpusu aspiranckiego a pod koniec roku byli juz w oficerskim......
Cuda jednak się zdarzają.....

  A ja myślę,że trochę przesadzacie z tymi % i przy okazji obrażacie tych młodych strażaków. Zgadza się, że nazwiska się powtarzają, ale głównie wynika to z tego, że ci młodzi ludzie są przygotowywani przez swoich tatusiów, wujków itp.Wiedzą ile punktów jest za działalność, zawody i szkolenia w OSP, jakie trzeba mieć prawo jazdy i jak przygotować się do testów spr. fizycznej.
  Po przyjęciu do służby tych prawych i tych z nazwiskami procent nieudaczników rozkłada się po równo i na szczęście jest niewielki (oczywiście pisze tu o swoim podwórku).
  Nie twierdzę, że wszystko jest cacy, ale Geddeon pisze nieprawdę o tym, że nie było oficjalnego naboru (jak przypuszczam jesteśmy z tej samej KM). Były jak się nie mylę dwa i przyjęto kilkadziesiąt osób i pomiędzy tymi naborami nie przyjęto nawet jednej osoby poza konkursem.
  Co do awansowania to też dużo mitów w tym temacie, wiadomo, że każdy dowódca chce pracować z ludźmi z którymi można się dogadać,a nie z takimi którzy patrzą jak by go tu wypi...ić.