Autor Wątek: Zawody Sportowo-pożarnicze  (Przeczytany 133453 razy)

Offline scofieldowski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Nec teneras semper tutum captare puellas ; )
    • Oficjalna strona wsi Majdan Ruszowski.
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #125 dnia: Czerwiec 16, 2009, 18:09:28 »
No to widze że z regulaminem żaden z was nie miał kontaktu... -_- życzę powodzenia na zawodach

A Ty jakiś wszechwiedzący jesteś?  :-\ Akurat teraz nie rozumiem Twojej wypowiedzi.

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #126 dnia: Czerwiec 16, 2009, 22:32:39 »
Wybacz, nie chciałem Ci urazic -_- Nie musze byc wszechwiedzący, ale siedze w tym sporcie juz kupe latek, i juz nie jedni krzyczeli ze robiąc ssawno we 2 ( jak nakazuje regulamin) daleko nie zajdziemy. A tym czasem będąc na zawodach na wszelkich stopniach, jakos nie widze tych drużyn które robią ssawno w 3-4 zawodników...regulamin mówi wyraźnie " Linia ssawna od zbiornika do motopompy budowana jest przez rote II"    No a rota druga składa sie z 2 zawodników, prawda?? Pozdrawiam -_-
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline firemanka95

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #127 dnia: Czerwiec 17, 2009, 11:04:55 »
a ja mam takie pytanie: pewien gościu na zebraniu zarządu gminnego dogadał żeby jakiś koleś mający 11 lat brał udział w zawodach od lat 12. Czy to jest dozwolone?
"Musicie od siebie wymagać, nawet jeśli gdyby inni od was nie wymagali"

Offline scofieldowski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Nec teneras semper tutum captare puellas ; )
    • Oficjalna strona wsi Majdan Ruszowski.
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #128 dnia: Czerwiec 17, 2009, 11:52:25 »
Cytat: vasilij zaitzsew
Wybacz, nie chciałem Ci urazic -_- Nie musze byc wszechwiedzący, ale siedze w tym sporcie juz kupe latek, i juz nie jedni krzyczeli ze robiąc ssawno we 2 ( jak nakazuje regulamin) daleko nie zajdziemy. A tym czasem będąc na zawodach na wszelkich stopniach, jakos nie widze tych drużyn które robią ssawno w 3-4 zawodników...regulamin mówi wyraźnie " Linia ssawna od zbiornika do motopompy budowana jest przez rote II"    No a rota druga składa sie z 2 zawodników, prawda?? Pozdrawiam -_-

to wszystko to ja wiem, regulamin znam dobrze juz od kilku lat, mimo ze jestem mlody, ale od kiedy jezdze na zawody u siebie i okoliczne gminy, to w wiekszosci linia ssawna budowana jest przez wiecej niz 2 osoby, wiem ze to jest blad, ale widocznie jak sedziowie z PSP nie maja nic przeciwko temu :)
w sumie na powiatowych zawodach takze w ten sposob jest budowana, ta linia
chociaz w tamtym roku mowione bylo ze niedlugo bedzie sie we 2 osoby budowac ssawna, ale jakos tego dalej nie widze hehe
pozdro


Cytat: firemanka95
a ja mam takie pytanie: pewien gościu na zebraniu zarządu gminnego dogadał żeby jakiś koleś mający 11 lat brał udział w zawodach od lat 12. Czy to jest dozwolone?

jesli w regulaminie jest ze od 12 to nie moze, chyba ze malo mu brakuje do 12 to wtedy czasami przymykaja oko na to, ale wtedy na swoja odpowiedzialnosc, bo jakby cos sie stalo niedobrego tej osobie (odpukac w niemalowane) to wtedy bylyby spore klopoty ;)


Offline mikiomah

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #129 dnia: Czerwiec 17, 2009, 20:44:07 »
a ja takie pytanie mam bo regulamin trochę mało precyzyjny jest...
1. czy rozdzielaczowy może rzucić wąż mając w jednej ręce rozdzielacz czy musi go położyć przed tym na ziemię?
2. czy prądownik z pomocnikiem mogą rozwinąć węże w jednym momencie, tuż za rozdzielaczem, tak aby pomocnik mógł się podpiąć pod rozdzielacz, połączyć węże i dalej już tylko rozciągnąć węże?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #130 dnia: Czerwiec 17, 2009, 21:01:12 »
a ja takie pytanie mam bo regulamin trochę mało precyzyjny jest...
1. czy rozdzielaczowy może rzucić wąż mając w jednej ręce rozdzielacz czy musi go położyć przed tym na ziemię?
2. czy prądownik z pomocnikiem mogą rozwinąć węże w jednym momencie, tuż za rozdzielaczem, tak aby pomocnik mógł się podpiąć pod rozdzielacz, połączyć węże i dalej już tylko rozciągnąć węże?

Jak mało precyzyjny  :gwiazdki:-najpierw go przeczytaj :kwit:

Cytuj
Rozdzielacz owy z podestu zabiera odcinek węża W-75, oraz rozdzielacz
i biegnie na wysokość końca pierwszego odcinka węża rozwijanego przez łącznika. Stawia rozdzielacz na ziemi, a następnie rozwija w dowolny sposób odcinek węża do przodu. Jeden koniec pozostawiając na ziemi, a z drugim i rozdzielaczem biegnie w kierunku linii prądowników.

Cytuj
Przodownik roty zabiera z podestu prądownice oraz odcinek węża W-52 i biegnie po dowolnej stronie linii głównej na wysokość końca pierwszego odcinka węża od rozdzielacza. Następnie rozwija wąż w dowolny sposób w kierunku stanowiska gaśniczego.

Cytuj
Pomocnik roty z zabranym z podestu odcinkiem węża W–52 biegnie na wysokość rozdzielacza i z tego miejsca rozwija zwinięty wąż. Łączy w dowolny sposób jeden koniec węża do lewej nasady wylotowej rozdzielacza, a z drugim biegnie do przodu rozwijając wąż na cała długość.Następnie łączy w dowolny sposób z odcinkiem węża rozwiniętym przez przodownika roty
i zajmuje stanowisko za przodownikiem po dowolnej stronie węża.

Offline scofieldowski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Nec teneras semper tutum captare puellas ; )
    • Oficjalna strona wsi Majdan Ruszowski.
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #131 dnia: Czerwiec 17, 2009, 21:07:42 »
a ja takie pytanie mam bo regulamin trochę mało precyzyjny jest...
1. czy rozdzielaczowy może rzucić wąż mając w jednej ręce rozdzielacz czy musi go położyć przed tym na ziemię?
2. czy prądownik z pomocnikiem mogą rozwinąć węże w jednym momencie, tuż za rozdzielaczem, tak aby pomocnik mógł się podpiąć pod rozdzielacz, połączyć węże i dalej już tylko rozciągnąć węże?

Przeczytaj dokladnie od punktu: 4.1.4.2. Budowa linii głównej.

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #132 dnia: Czerwiec 18, 2009, 08:37:01 »
Cytat: firemanka95
a ja mam takie pytanie: pewien gościu na zebraniu zarządu gminnego dogadał żeby jakiś koleś mający 11 lat brał udział w zawodach od lat 12. Czy to jest dozwolone?

być może miał ukończone rocznikowo, bo:
Cytuj
6.1.  Prawo  startu  w  zawodach  przysługuje  zawodnikom,  w  wieku  od  12  do  16  lat,  oznacza 
to,  że  możliwość  startu  w  zawodach ma  zawodnik,  który  w  danym  roku  kalendarzowym
kończy 12 lub 16 lat.

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #133 dnia: Czerwiec 18, 2009, 20:38:34 »

w sumie na powiatowych zawodach takze w ten sposob jest budowana, ta linia
chociaz w tamtym roku mowione bylo ze niedlugo bedzie sie we 2 osoby budowac ssawna, ale jakos tego dalej nie widze hehe
pozdro


To jest ewidentny błąd sędziów...Tylko ze druzyna tez ma swoj romum i powinna troche znac regulamin, wlaszcza jesli chcą pozniej jechac na wyzszy szczebel zawodó , Bo pozniej ciekaw jestem reakcji druzyny która wygrywa powiatowe, i jedzie na mistrzostwa województwa, a tam komenda wojewodzka juz patrzy na regulamin. I pozniej sa wielkie kłótnie i kazdy z druzyny jest najwiekszym znawcą i krzykaczem, bo "jak to, na powiatowych tak robilismy i było dobrze"...Nie próbujcie być mądrzejsi od regulaminu i sędziów, bo predzej czy pozniej, wasze naginanie regulaminu, obróci sie na wasza niekorzysc,jak pojedziecie gdzies dalej, gdzie beda egzekwowac regulamin...pozdro
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline scofieldowski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Nec teneras semper tutum captare puellas ; )
    • Oficjalna strona wsi Majdan Ruszowski.
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #134 dnia: Czerwiec 19, 2009, 12:38:32 »
To jest ewidentny błąd sędziów...Tylko ze druzyna tez ma swoj romum i powinna troche znac regulamin, wlaszcza jesli chcą pozniej jechac na wyzszy szczebel zawodó , Bo pozniej ciekaw jestem reakcji druzyny która wygrywa powiatowe, i jedzie na mistrzostwa województwa, a tam komenda wojewodzka juz patrzy na regulamin. I pozniej sa wielkie kłótnie i kazdy z druzyny jest najwiekszym znawcą i krzykaczem, bo "jak to, na powiatowych tak robilismy i było dobrze"...Nie próbujcie być mądrzejsi od regulaminu i sędziów, bo predzej czy pozniej, wasze naginanie regulaminu, obróci sie na wasza niekorzysc,jak pojedziecie gdzies dalej, gdzie beda egzekwowac regulamin...pozdro

my akurat jedziemy ze tak powiem nie dlatego zeby wygrywac, tylko zaprezentowac wszystkie swoje mozliwosci, lepiej jak zrobimy wszystko bezblednie, na tyle ile nas stac i zajac np 3 miejsce, niz np 2 czy pierwsze z jakimis bledami ;]
a sedziowie juz sie do tego przyzwyczaili chyba,
ale gdybym ja mial wladze no to pewnie ze bym to zmienil :) tylko ze ja niestety nic nie moge zrobic poki co,
zreszta akurat w niedziele sa zawody (niestety nie startuje :( ) to jak wroce to napisze czy ktos budowal linie regulaminowo, pozdro

Offline matti84

  • OSP Zduny
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
  • pokaż co potrafisz a potem oceniaj innych
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #135 dnia: Czerwiec 28, 2009, 17:32:09 »
to ja się może też pochwale...OSP Krotoszyn I zajęła po raz trzeci z rzędu Imiejsce w MGZS-P :)
czas o ile dobrze pamiętam to: sztafeta: 56s a ssawna 30,6s

Cytuj
sorki przejezyczenie...oczywiscie bojówka :) A cyas...hmm.3 sedyiow mieryzlo wiec chzba sie nie pogibali
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2009, 19:47:53 wysłana przez Ajax »
Gdy obowiązek wezwie mnie Tam wszędzie, gdzie się pali, Ty mi, o Panie siłę daj, Bym życie ludzkie ocalił.

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #136 dnia: Czerwiec 29, 2009, 00:10:39 »
wow!!!!!!!!!!! dlaczego wy jeszcze nie jestescie mistrzami polski???

Pewnie dlatego że inne drużyny ssawne robie w owiele krótszym czasie;).
A może koledze chodzi o ćwiczenie bojowe?? Chociarz osiągnąć taki wynik, licząc dobieg, złożenie ssawny, rozwiniecie, coś się chyba wierzyć nie chce.

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #137 dnia: Czerwiec 29, 2009, 08:23:23 »
NO wlasnie tez mi sie tak wydaje ze koledze chodzi o czas bojówki, dlatego tym bardziej jestem zdziwiony, bo rekord polski to 33 sek:)

Cytuj
A jak robicie ssawno, regulaminowo we 2 czy jakos inaczej?? I na jakiej pompie startujecie??

Scalono - polecam PW!
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2009, 19:50:02 wysłana przez Ajax »
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline midi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #138 dnia: Lipiec 01, 2009, 20:28:28 »
Chętnie zobaczyłbym taką bojówkę.Najlepsza jaką widziałem to 33.86 OSP Drzewce na MP w Płocku w 2007.Podobno Lądek miał troszkę lepszą na województwie.Ale 30 to już nie bardzo wierze.Chyba że niezgodnie z regulaminem.Masz może jakiś filmik z tym wyczynem?Pewnie wszyscy chcieliby zobaczyc tak rewelacyjny czas w bojówce.

Offline scofieldowski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Nec teneras semper tutum captare puellas ; )
    • Oficjalna strona wsi Majdan Ruszowski.
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #139 dnia: Lipiec 05, 2009, 12:00:23 »
Chętnie zobaczyłbym taką bojówkę.Najlepsza jaką widziałem to 33.86 OSP Drzewce na MP w Płocku w 2007.Podobno Lądek miał troszkę lepszą na województwie.Ale 30 to już nie bardzo wierze.Chyba że niezgodnie z regulaminem.Masz może jakiś filmik z tym wyczynem?Pewnie wszyscy chcieliby zobaczyc tak rewelacyjny czas w bojówce.

ja widzialem 26 sek, ale ssawna jest skladana w 5 osob, u mnie to dozwolone jest :)

Offline matti84

  • OSP Zduny
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
  • pokaż co potrafisz a potem oceniaj innych
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #140 dnia: Lipiec 05, 2009, 12:14:18 »
Chętnie zobaczyłbym taką bojówkę.Najlepsza jaką widziałem to 33.86 OSP Drzewce na MP w Płocku w 2007.Podobno Lądek miał troszkę lepszą na województwie.Ale 30 to już nie bardzo wierze.Chyba że niezgodnie z regulaminem.Masz może jakiś filmik z tym wyczynem?Pewnie wszyscy chcieliby zobaczyc tak rewelacyjny czas w bojówce.
nie sztuką tylko gadać ale cwiczyć cwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć...nie musisz wierzyć nikt Ci nie każde tego robić
Gdy obowiązek wezwie mnie Tam wszędzie, gdzie się pali, Ty mi, o Panie siłę daj, Bym życie ludzkie ocalił.

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #141 dnia: Lipiec 05, 2009, 14:57:15 »
Ponawiam pytanie, na jakiej pompie robicie, i ile osob składa ssawno??
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline matti84

  • OSP Zduny
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
  • pokaż co potrafisz a potem oceniaj innych
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #142 dnia: Lipiec 06, 2009, 11:52:45 »
na zawodach wszyscy startowali na tych samych TOHATSU a ssawna zgodnie z regulaminem
Gdy obowiązek wezwie mnie Tam wszędzie, gdzie się pali, Ty mi, o Panie siłę daj, Bym życie ludzkie ocalił.

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #143 dnia: Lipiec 06, 2009, 13:10:33 »
Tohatsu powiadasz...a wiec wszytsko jasne:) Tak z ciekawosci zapytam, mogłbys mi podac czasy bojówek innych druzyn??
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline matti84

  • OSP Zduny
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
  • pokaż co potrafisz a potem oceniaj innych
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #144 dnia: Lipiec 06, 2009, 20:07:59 »
nastepna za nami miala czas 38 i coś...takie pompy były na dwóch pomostach wiec wszyscy mieli równe szanse,nie było zmian pomp pomiedzy ruzynami
Gdy obowiązek wezwie mnie Tam wszędzie, gdzie się pali, Ty mi, o Panie siłę daj, Bym życie ludzkie ocalił.

Offline midi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #145 dnia: Lipiec 08, 2009, 20:59:41 »
Uwierz że troszeczkę w tym siedzę.Widziałem mnóstwo bojówek i sam wiele w życiu wybiegałem.Byłem zarówno przodownikiem jak i pomocnikiem II roty więc znam temat od podszewki.Nie czaruj mnie czasami 30 sek. bo Drzewce(o ile coś Ci to mówi) nawet nie zrobili takiego czasu na sucho.Nie jest tutaj kwestia pompy tylko ludzkich możliwości.Tak jak nie da się przebiec 100 metrów w 6 sekund tak nie jest możliwe przekroczenie innych barier które stawia nam natura.Wykonując bojówkę przy pełnym regulaminie linie ssawna można zbudować w 11 sek(najlepsze widziałem niecałe 13 ale zakładam że jesteście lepsi niż mistrzowie Polski) + 18 sek budowa linii gaśniczej z dobiegnięciem pomocnika do przodownika(przypominam że woda nie może pojawić się wcześniej na pyszczku prądownicy).Daje to 29 sek. Strącenie pachołków drogowych z 5/6 metrów na różnych wysokościach min. 2 sek.=31!!!!!!
Przy założeniu że tak jak powiedziałem robicie każdy element szybciej niż najlepsi w naszym kraju.I nadal 30 nie ma.A jeśli chodzi o trening to myślę że 36 sekund jakimi mogę się pochwalić to nie najgorszy wynik.Ale PRAWDZIWY!!!!

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #146 dnia: Lipiec 09, 2009, 02:57:26 »
No pompa jednak ma znaczenie, i to kluczowe niemalże. I akurat na tohatsu to bym sie wcale nie zdziwil ze ktos ewentualnie mógłby zrobic taki czas. Wystarczy popatrzeć jak te pompy dają wode w przypadku zawodów dla PSP na bojówkach...gdyby chłopaki zrobili ssawno w 13 sekund + dobieg drugiej roty przez 76m w czasie 14 sek( plus piękne łączenie węzy przez pomocnika)  i strącenie pachołków 3 sek daje nam 30:) A na pompie tohatsu woda w 14 sek na 2 rote jest mozliwa, gdyz widzialem kilka bojówek na takiej pompie gdzie były czasy po 33 sekundy, ale rota druga jeszcze czekała na wode, bo mechanik nie zbyt rozgarnięty był:)

Tak wiec teoretycznie jest to mozliwa, ale teorią w tym sporcie sie nie wygrywa, a w praktyce wiemy jak to wygląda z tymi cwiczeniami bojowymi:) pozdrawiam
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline matti84

  • OSP Zduny
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
  • pokaż co potrafisz a potem oceniaj innych
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #147 dnia: Lipiec 09, 2009, 10:19:56 »
no cóż skoro nie wierzysz to nie...nie bede sie zniżał do poziomu do którego zniżać się nie zamierzam. Cały ambaras polega na tym by wszystko dobrze zgrac i sie nie motać i zrobić całość sprawnie...powiem Wam tylko tyle...robiłem zdjęcia chłopakom bo jestem dziennikarzem i wiecie co... zdążyłem zrobić aby trzy fotki które wyszły tak popierniczali
Gdy obowiązek wezwie mnie Tam wszędzie, gdzie się pali, Ty mi, o Panie siłę daj, Bym życie ludzkie ocalił.

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #148 dnia: Lipiec 09, 2009, 11:48:30 »
powiem Wam tylko tyle...robiłem zdjęcia chłopakom bo jestem dziennikarzem i wiecie co... zdążyłem zrobić aby trzy fotki które wyszły tak popierniczali

Nic dziwnego, że nie zdążyłeś zrobić tylko trzy zdjęcia. Z zasady dziennikarze piszą lub mówią.
Od zdjęć są fotoreporterzy. Obawiam się, że gdybyś był na czeskich zawodach sportowo-pożarniczych dla SDH z trudem jedno zdjęcie byś zrobił.

P.S.
Tu jest harmonogram czeskich zawodów. 26 imprez w 4 miesiące, i mysle ze to dotyczy obszaru naszego województwa. A w Polsce?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2009, 11:53:20 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline matti84

  • OSP Zduny
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
  • pokaż co potrafisz a potem oceniaj innych
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #149 dnia: Lipiec 09, 2009, 15:24:36 »
no wiesz ja piszę do lokalnej bo to mój jakikolwiek dochód a reklamę swoim zawsze zrobię :) a wracając do zawodów to każdy mial równe szanse...te same pompy więc decydowała technika. Nie to co na innych jedni tohatsu a inni jakies starocie
Gdy obowiązek wezwie mnie Tam wszędzie, gdzie się pali, Ty mi, o Panie siłę daj, Bym życie ludzkie ocalił.