Autor Wątek: Nowe ubrania w PSP  (Przeczytany 41323 razy)

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 15, 2009, 19:07:29 »
Kolego napis Państwowa Straż Pożarna dla strażaków z PSP i napis Ochotnicza Straż Pożarna dla strażaków z OSP.

Kolego, nie wydaje mi się, aby dziennikarzowi, kolesiowi z aparatem fotograficznym czy innemu przedstawicielowi mediów chciało się w takiej sytuacji rozszyfrowywać napis na plecach strażaka. "Ma na sobie ubranie specjalne, gasi, to jest STRAŻAK". - takie będzie podejście większości. Skoro dziennikarze nadal operują językiem, który w pożarnictwie funkcjonował 50 lat temu, to dla takiego dziennikarza jeden kij, czy ma ona napisane Ochotnicza czy Państwowa.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 15, 2009, 20:37:02 »
Mnie to już się nawet pisać nie chce...ręce mi opadły jak zobaczyłem te wymysły... waga ubrania się zwiększyła gdyby ktoś nie zauważył. Moim zdaniem takie "ciche" prace nie mają ułatwić życia strażakom a raczej pozwolić ugadać się grupie osób/firm nad biznesem... ciekawe czy Wiecie jakie firmy/osoby są w to zaangażowane...

PS: I Co to za napis Państwowa Straż Pożarna - ale ktoś się wykazał ja cię ... faktycznie będzie się Polska straż wyróżniała od HASICI, BRANDWEER, FEUERWEHR, FIRE, BOMBA, POMPIER etc.... PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA
Kolego napis Państwowa Straż Pożarna dla strażaków z PSP i napis Ochotnicza Straż Pożarna dla strażaków z OSP. Powód media nie będą pisać że pijany strażak ( wiadomo OSP- jak ostatnio w Małopolsce)podpalał stodoły. Jeden napis Straż pakuje nas wszystkich do tego samego wora. Szacunek dla prawdziwych strażaków z OSP bez nich bylibyśmy w du..e. Ale jeśli przy akcji jest ktoś z OSP w jeansach i bluzie od koszarówki ( i jeszcze pijany) i porównuje się go ze strażakiem ( jak już wcześniej pisałem jeden wór) jak takim panom mówię NIE.

Człowieku o czym Ty piszesz? A co tylko w Polsce w OSP jest alkohol? a w Czechach nie? W Niemczech nie? Może zamiast Państwa Straż Pożarna napisać Straż Ta Lepsza - jest krócej, zawsze to jakaś oszczędność, może w końcu producenci zaczną stosować niepalne rzepy...

A tak na poważnie, to nie o to mi chodziło z tym napisem, tylko o ten napis... może lepiej 3 litery i wyjdzie na to samo PSP i tyle....
Nie mniej, to akurat nie jest największy problem. Podstawową sprawą jest budżet... dopóki nie znajdą się prawdziwe pieniądze na ubrania specjalne, to o dobrych ubraniach można zapomnieć. Po drugie lepszy dostęp do rynku na zasadzie innowacyjności i "dowolności wzornictwa" wymusił by na producentach lepszą jakość i większe zaangażowanie. Jest to tzw styl niemiecki lub amerykański, gdzie każda jednostka kupuje taki styl (design) ubrania i konstrukcję, jaki uważa za słuszny... Krótko mówiąc unifikacja odzieży specjalnej nie jest konieczna, choćby ze względu na specyfikę poszczególnych jednostek, itd. Co bardziej rozumni będą wiedzieli o co mi chodzi - a inni będą mnie łapać za słówka...

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 15, 2009, 21:08:08 »
Pomysł z umieszczeniem napisu na plecach "Państwowa Straż Pożarna " uważam za głupotę.  Przeważająca większość osób postronnych , a również i dziennikarzy i tak nie ma pojęcia czym sie jedno od drugiego różni. W tm przypadku uważam dokładnie tak samo ( a nie zawsze tak samo myślę ;) ) jak Zero-11.
 Zastanawiam się tez dlaczego mamy wszyscy nosić dokładnie takie same ubrania ochronne. Używamy już przecież różnego wyposażenia osobistego (hełmy, rękawice, aparaty ODO itp) - poszczególne elementy maja spełnić określone wymagania wytrzymałościowe i jakościowe, ale w wielu szczegółach się różnią i nie ma z tym problemu. Dlaczego więc tu ma być określane wszystko?
   Kiedyś już mieliśmy wszystko jednakowe - od gór po morze - i czy to było faktycznie takie dobre rozwiązanie ?

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 16, 2009, 08:49:27 »
Zamiast osądzać może poczekamy na zakończenie testów i ich wyniki. Te ubrania testują strażacy w Legionowie, Łodzi, Wołominie, Olsztynie i Koszalinie. Może niech oni się wypowiedzą na temat tych ubrań. Póki co my zapoznaliśmy się rysunkami i jakimś opisem. A jak faktycznie jest poczekajmy na zakończenie testów. Zawsze po testach można coś poprawić. Co do napisów nie będę się wypowiadał. Ilu strażaków tyle pomysłów i na ubrania i na oznakowanie. Każdy mógłby/chciałby jeździć w czym innym. Dobrze że w ogóle coś się robi w temacie ubrań specjalnych.   

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 16, 2009, 12:03:12 »
Dobrze że w ogóle coś się robi w temacie ubrań specjalnych.   

Kolego COŚ to stanowczo, stanowczo, stanowczo za mało... niestety nie za wiele zrozumiałeś z tego wszystkiego co tu na forum omawiano na temat ubrań. Przykro mi.
Po jakich testach? Rzucenie polskim strażakom ubrania z nomexu o najniższych parametrach i "testowanie" zamiast bawełnianego, WUS-owskiego ubrania zawsze będzie się kojarzyło z lotem na księżyc ! co to za testy? KG kpi sobie z ludzi wchodzących w ogień. CNBOP jest niczym PZPN, organem, który decyduje czy pompa ROSENBAUERA nadaje się dla polskiego strażaka czy też nie a z drugiej ręki dopuszcza stosowanie ubrań z bawełny.
NIE pisz więc, że mamy się cieszyć z byle czego! Potrzebne są ogromne zmiany przez duże "O" w kwestii dopuszczania sprzętu do użytku. 3/4 straży chce kupić lepszy sprzęt z wolnej ręki ale muszą robić przetargi i finalnie dostawcy oferują byle co...
Pytam się! Jak można zaprojektować takie ubrania i to w taki sposób, nie patrząc na rozwiązania Europy Zachodniej? Czasem zastanawiam się co delegacje z KG i CNBOP robią na wyjazdach zagranicznych? Zwiedzają muzea czy remizy?

Offline kwatermistrz_psp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 16, 2009, 22:10:26 »
Dobrze że w ogóle coś się robi w temacie ubrań specjalnych.   

Kolego COŚ to stanowczo, stanowczo, stanowczo za mało... niestety nie za wiele zrozumiałeś z tego wszystkiego co tu na forum omawiano na temat ubrań. Przykro mi.
Po jakich testach? Rzucenie polskim strażakom ubrania z nomexu o najniższych parametrach i "testowanie" zamiast bawełnianego, WUS-owskiego ubrania zawsze będzie się kojarzyło z lotem na księżyc ! co to za testy? KG kpi sobie z ludzi wchodzących w ogień. CNBOP jest niczym PZPN, organem, który decyduje czy pompa ROSENBAUERA nadaje się dla polskiego strażaka czy też nie a z drugiej ręki dopuszcza stosowanie ubrań z bawełny.
NIE pisz więc, że mamy się cieszyć z byle czego! Potrzebne są ogromne zmiany przez duże "O" w kwestii dopuszczania sprzętu do użytku. 3/4 straży chce kupić lepszy sprzęt z wolnej ręki ale muszą robić przetargi i finalnie dostawcy oferują byle co...
Pytam się! Jak można zaprojektować takie ubrania i to w taki sposób, nie patrząc na rozwiązania Europy Zachodniej? Czasem zastanawiam się co delegacje z KG i CNBOP robią na wyjazdach zagranicznych? Zwiedzają muzea czy remizy?

Otóż z tego co ja wiem szanowny kolego to do opracowanie wzorów tych ubrań powołano zespół w KG w skład którego weszli strażacy z JRG, do których to JRG oddano ubrania do testowania. W zespole tym pracowali też przedstawiciele wszystkich 3 ZZ. Testują to co sami wymyślili. Nikt nikomu nic nie rzuca. Tak jak już ktoś pisał wcześniej ilu strażaków tyle opinii. Jednemu podoba się córka innemu teściowa. Każdy z wypowiadających się tu strażaków mógłby to ubranie zaprojektować wg swoje gustu.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 18, 2009, 22:06:59 »
Mówicie, że napis Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna ma na celu odróżnienie "pochodzenia" strażaka przy akcji. Czyż nie jest tak, że czerwone hełmy są dla zawodowców, a białe dla ochotników? Jeśli dziennikarz na prawdę chciałby napisać skąd jest strażak (osp czy psp) to doszukałby się informacji. Tak jak kolega zero-11 powiedział, dla dziennikarza jest jedno co ma napisane na plecach.

Teraz na temat samych ubrań.
Osobiście mi się nie podobają, choć jest ciekawe rozwiązanie z tym polarem.
Spodnie z ubrania specjalnego wyglądają gorzej niż moje stare wysłużone gacie robocze,
W górze od ubrania specjalnego dziwne rozmieszczenie kieszeni,
Brak kieszeni typu cargo w spodniach z koszarówki,
w kurtce od ubrania uniwersalnego to mi się nic nie podoba.
Ogólnie to porażka, ale czego się dziwić, toż to Polska przecież.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 19, 2009, 21:16:31 »
Pomysł z umieszczeniem napisu na plecach "Państwowa Straż Pożarna " uważam za głupotę.  Przeważająca większość osób postronnych , a również i dziennikarzy i tak nie ma pojęcia czym sie jedno od drugiego różni. W tm przypadku uważam dokładnie tak samo ( a nie zawsze tak samo myślę ;) ) jak Zero-11.
 Zastanawiam się tez dlaczego mamy wszyscy nosić dokładnie takie same ubrania ochronne. Używamy już przecież różnego wyposażenia osobistego (hełmy, rękawice, aparaty ODO itp) - poszczególne elementy maja spełnić określone wymagania wytrzymałościowe i jakościowe, ale w wielu szczegółach się różnią i nie ma z tym problemu. Dlaczego więc tu ma być określane wszystko?
   Kiedyś już mieliśmy wszystko jednakowe - od gór po morze - i czy to było faktycznie takie dobre rozwiązanie ?
A dlaczego tak uważasz? Napisz na forum.
Bo ja uważam, jak już wcześniej pisałem ma to sens. Miałem już bardzo nie miłe sytuację związane z tym ,że ludzie nie rozróżniają OSP od PSP. I nie chcę tu obrażać DRUCHÓW z OSP, bo bez nich byś my sobie palcem do dupy nie trafili.
A mając na uwadze ,że wszyscy są zapatrzeni w najlepszych strażaków na świecie (czyli z USA) , to tam mają napisane na plerach skąd są i nawet nazwisko lub ksywę mają i jest to bardzo fajne. :wub:

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 19, 2009, 21:27:27 »
Są przecież rzepy z imieniem i nazwiskiem na kieszenie. Złote dla PSP i białe dla OSP.
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 19, 2009, 21:40:37 »
Są przecież rzepy z imieniem i nazwiskiem na kieszenie. Złote dla PSP i białe dla OSP.
Ja to wiem i Ty to wiesz. Tak samo maja się kolory hełmów. I do tej pory są białe , czy czerwone  w OSP i PSP.

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 20, 2009, 07:55:30 »
Dobrze że w ogóle coś się robi w temacie ubrań specjalnych.   

Kolego COŚ to stanowczo, stanowczo, stanowczo za mało... niestety nie za wiele zrozumiałeś z tego wszystkiego co tu na forum omawiano na temat ubrań. Przykro mi.
Po jakich testach? Rzucenie polskim strażakom ubrania z nomexu o najniższych parametrach i "testowanie" zamiast bawełnianego, WUS-owskiego ubrania zawsze będzie się kojarzyło z lotem na księżyc ! co to za testy? KG kpi sobie z ludzi wchodzących w ogień. CNBOP jest niczym PZPN, organem, który decyduje czy pompa ROSENBAUERA nadaje się dla polskiego strażaka czy też nie a z drugiej ręki dopuszcza stosowanie ubrań z bawełny.
NIE pisz więc, że mamy się cieszyć z byle czego! Potrzebne są ogromne zmiany przez duże "O" w kwestii dopuszczania sprzętu do użytku. 3/4 straży chce kupić lepszy sprzęt z wolnej ręki ale muszą robić przetargi i finalnie dostawcy oferują byle co...
Pytam się! Jak można zaprojektować takie ubrania i to w taki sposób, nie patrząc na rozwiązania Europy Zachodniej? Czasem zastanawiam się co delegacje z KG i CNBOP robią na wyjazdach zagranicznych? Zwiedzają muzea czy remizy?

Otóż z tego co ja wiem szanowny kolego to do opracowanie wzorów tych ubrań powołano zespół w KG w skład którego weszli strażacy z JRG, do których to JRG oddano ubrania do testowania. W zespole tym pracowali też przedstawiciele wszystkich 3 ZZ. Testują to co sami wymyślili. Nikt nikomu nic nie rzuca. Tak jak już ktoś pisał wcześniej ilu strażaków tyle opinii. Jednemu podoba się córka innemu teściowa. Każdy z wypowiadających się tu strażaków mógłby to ubranie zaprojektować wg swoje gustu.

Masz rację kolego - MAM TO WSZYSTKO GDZIEŚ !!!!!!

Offline Krono

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 21, 2009, 08:55:45 »
Panowie w nowym ubraniu na dzień dobry rozwalił się zamek, mnie i paru innym. Zrobiłem rozeznanie w innych komendach podkarpackiego -podobna sytuacja

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 21, 2009, 09:11:38 »
Panowie w nowym ubraniu na dzień dobry rozwalił się zamek, mnie i paru innym. Zrobiłem rozeznanie w innych komendach podkarpackiego -podobna sytuacja

Czy to był metalowy zamek???? Zobacz na suwaku logo? THX

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 22, 2009, 23:39:55 »
Pomysł z umieszczeniem napisu na plecach "Państwowa Straż Pożarna " uważam za głupotę.  Przeważająca większość osób postronnych , a również i dziennikarzy i tak nie ma pojęcia czym sie jedno od drugiego różni. W tm przypadku uważam dokładnie tak samo ( a nie zawsze tak samo myślę ;) ) jak Zero-11.
 Zastanawiam się tez dlaczego mamy wszyscy nosić dokładnie takie same ubrania ochronne. Używamy już przecież różnego wyposażenia osobistego (hełmy, rękawice, aparaty ODO itp) - poszczególne elementy maja spełnić określone wymagania wytrzymałościowe i jakościowe, ale w wielu szczegółach się różnią i nie ma z tym problemu. Dlaczego więc tu ma być określane wszystko?
   Kiedyś już mieliśmy wszystko jednakowe - od gór po morze - i czy to było faktycznie takie dobre rozwiązanie ?
A dlaczego tak uważasz? Napisz na forum.
Bo ja uważam, jak już wcześniej pisałem ma to sens. Miałem już bardzo nie miłe sytuację związane z tym ,że ludzie nie rozróżniają OSP od PSP. I nie chcę tu obrażać DRUCHÓW z OSP, bo bez nich byś my sobie palcem do dupy nie trafili.
A mając na uwadze ,że wszyscy są zapatrzeni w najlepszych strażaków na świecie (czyli z USA) , to tam mają napisane na plerach skąd są i nawet nazwisko lub ksywę mają i jest to bardzo fajne. :wub:

A dlatego iż niewiele osób rozróżnia owych strażaków. W mieście gdzie pracuje jest siedziba KP PSP i OSP ( w innych miejscach). Mimo tego iż na budynkach są stosowne napisy  i tak co rusz słyszy sie pytania : kiedy się przenosicie, po co Wam dwie siedziby itp.  Bardzo mało osób chce rozróżniać owych strażaków - dla większości Straż to jedna całość.  Widać to również po innych zachowaniach - jesli ktoś ma sprawę  związaną z ppoż do załatwienia  to zazwyczaj kieruje kroki do najbliższej straży - a dopiero tam się dowiaduje gdzie faktycznie ma sie udać. Mało tego - do mojej OSP przychodziły pisma z firma ubezpieczeniowych , sądu itp  i zazwyczaj byli bardzo zdziwieni że źle skierowali swe pisma.  Dlatego więc uważam że bez względu na to jakie napisy beda na plecach umundurowania to i tak niewiele to zmieni - i tak większość osób nie będzie wiedziała co sie kryje za tym napisem - a napis STRAŻ jest krótki zwięzły i oddający wszystko co potrzeba.
 Tym bardziej że ów napis powinien byc raczej takim powszechnie znanym logo ( w tym sensie napis STRAŻ świetnie sie sprawdza) a nie służyć do identyfikacji kto jest skąd.
Natomiast napisy typu imię, nazwisko czy pseudo mają chyba zupełnie inne przeznaczenie - służą chyba raczej do łatwiejszej identyfikacji przez kolegów podczas akcji. I tutaj widzę w tym sens. 




Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 23, 2009, 06:30:40 »
I ja tym razem w pełni popieram @remfire ;)
wystarczy zrobić mały teścik - zapytajcie ludzi na ulicy jaki jest numer do Ochotniczej Straży Pożarnej. W moim odczuciu 60-70% odpowie 998.
Zapytajcie jaki jest numer do PSP - odpowiedź: a co to jest PSP?
Skoro ludzie nie mają najmniejszego pojęcia o tej formacji to po co mieszać im jeszcze w głowach. Efekt - "..to chyba byli strażacy, bo gasili i w ogóle.. Tylko, że na plecach mieli jakieś chyba inne napisy chyba, ale nie mogłam przeczytać bo było za małe a już nie chciałam podchodzić bo spieszyłam się po mleko do Goździkowej".

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Keniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Strażak to nie zawód...To sposób na życie...
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 23, 2009, 16:10:16 »
Witam, wg. mnie pomysł z napisami na plecach rozróżniającymi OSP i PSP to nikomu nie potrzebna biurokracja - Dlaczego?!
Ponieważ:
1. Do rozpoznawania siebie Strażakom się wystarczą imienni, naklejkach na rękawach z nazwą jednostki, odmienne kolory hełmów i oczywiście dystynkcje.
2. Tak jak już było wspomniane przeciętnego " Kowalskiego " nie obchodzi czy OSP czy PSP gasi mu dom, tylko czy akcja się uda.
3. Wymiana mundurów to dodatkowy koszt, na który (niema się co oszukiwać) w większości nie możemy sobie pozwolić. Przecież te pieniądze można lepiej wykorzystać.
4. A jeśli chcecie mieć ksywki to możecie sobie zrobić na imienniku w stylu, np.
Adam "Młody" Kowalski :D
W pełni świadom obowiązków strażaka uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia. Przyrzekam wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej.

Offline reporter998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
    • REPORTER998.pl - Dolnośląski serwis ratowniczy
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 23, 2009, 16:35:49 »
1. Do rozpoznawania siebie Strażakom się wystarczą imienni, naklejkach na rękawach z nazwą jednostki, odmienne kolory hełmów i oczywiście dystynkcje.
Te napisy raczej nie mają służyć do "rozpoznawania siebie Strażakom się". Zapewne chodziło tu o oddzielenie PSP i OSP, co nie zmienia faktu, że pomysł jest dziwny i nieco kontrowersyjny.

2. Tak jak już było wspomniane przeciętnego " Kowalskiego " nie obchodzi czy OSP czy PSP gasi mu dom, tylko czy akcja się uda.
Skoro było wspomniane, to chyba nie ma potrzeby pisać o tym jeszcze raz.

3. Wymiana mundurów to dodatkowy koszt, na który (niema się co oszukiwać) w większości nie możemy sobie pozwolić. Przecież te pieniądze można lepiej wykorzystać.
Prawdopodobnie dlatego nikt nie ma zamiaru wymieniać mundurów. Wymieniane będą ubrania specjalne i koszarowe. Wytłumacz mi natomiast co jest Twoim zdaniem ważniejsze niż ochrona osobista i wymiana ubrań specjalnych na lepsze?

4. A jeśli chcecie mieć ksywki to możecie sobie zrobić na imienniku w stylu, np.
Adam "Młody" Kowalski :D
Takie coś to sobie można wyhaftować na koszulce, a nie na ubraniu specjalnym. Poza tym nie zauważyłem, żeby ktoś interpretował napis "Państwowa Straż Pożarna" jako chęć posiadania ksywek.

Pozdrawiam.

PS. Dla jasności - zaprezentowanym w obecnej postaci ubraniom specjalnym i koszarowym jestem zdecydowanie przeciwny z conajmniej kilku powodów. Jestem jednak jak najbardziej za wymianą, tylko niech to będzie wymiana na lepsze, a nie wymiana pasków odblaskowych na ubraniu.

http://www.reporter998.pl - Dolnośląski serwis ratowniczy, Przemysław Tkacz

Offline cudik

  • st.str.
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
  • HELL HATH NO FURE LIKE A FIREFIGHTER
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 23, 2009, 12:50:13 »
Witam.
 Doszły mnie słuchy, że na Śląsku ( nie wiem jak w innych województwach) jest zabezpieczone okolo 12 mln na zakup nowych mundurów. Wiecie co to za temat. Bo u mnie przechodzili z WUS-u na DEVA każdy kto ma to wiadomo o co chodzi, czyżby znów coś nowego. PO CO??
ÓSMEGO DNIA BÓG STWORZYŁ STRAŻAKA

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!


Offline how

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 23, 2009, 17:34:25 »
get up, stand up

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 23, 2009, 18:41:53 »
Myslę że z tych ubrań i tak nic nie wyjdzie. Tzn zapewne KG wprowadzi nowy wzór ale przy okrojeniu kosztów na ten cel ubrania te stracą na swojej użyteczności i będą kolejnym beznadziejnym wydaniem munduru specjalnego.

Jeśli chodzi o napis: mnie to osobiście nie przeszkadza. Pozwoli odróżnić PSP od innych formacji na miejscu. Dotychczas można było wszystko uzasadniać tym że na miejscu pracowała jednostka OSP i to oni nie podołali zadaniu. Teraz każdy na siebie przyjmnie odpowiedzialność za jakość działań i będzie po problemie. Jednostki które faktycznie są warte docenienia nie pozwolą na ujme mundurowi, nieprofesjonaliści bez szkoleń i pojęcia o podstawach taktyki szybko zostaną zweryfikowani przez życie i skończy się ich nieudolna kariera.

Cieszę się że wogóle pomyślano o testach sprzętu przez samych zainteresowanych. Mam tylko nadzieję że jeżdzą w nich do akcji osoby które faktycznie mają bezpośredni kontakt z ogniem (przodownicy I roty i pomocnicy), a nie kadra dowódcza czy kierowcy. Bo ocena osób która nie zdąży się w tych ubraniach spocić będzie oceną którą ja mogę już dziś wystawić na podstawie przesłanego prospektu. Zresztą tak w Polsce opiniowało się m.in. samochody dla ochotniczych straży pożarnych (np Forda) którego spaliny z pompy wysokociśnieniowej operator aplikuje sobie prosto w płuca czy ubrania przed kolejnymi zawodami międzynarodowymi gdzie producent dopiero na miejscu zauważał że nie można się w nich schylać. Już nie wspomnę o naszpikowaniu pojazdów PSP i OSP niepotrzebną elektroniką gdzie nie można było przy pożarze mieszkania (w środku 3 osoby) w samochodach Renault otworzyć zaworu klapowego (dla mało zorientowanych - głównego zaworu zbiornika wody) - a stary GBA bez problemu zadziałał bo miał sprawdzony zawór kulowy.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline cudik

  • st.str.
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
  • HELL HATH NO FURE LIKE A FIREFIGHTER
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 23, 2009, 19:26:41 »
Po przeczytaniu
http://www.skpnszz.org/downloads/2009r/pazdziernik%202009/Ubrania%20nowe.doc
Dochodzę do wniosku Rewia mody  :wall: jak koledzy piszą to nie ma być ładne tylko użyteczne. W mojej JRG tzn w KM przeszli w Wus-u na Deva i jest wszystko ok każdy zadowolony bo przynajmniej nie nasiąka woda i nie jest ciężkie. Na targach Edura Hiszpańska firma pokazała ładny komplet lekki jak piórko i z dobrych materiałów posiadającą europejskie certyfikaty niestety nie posiada CNBOP :kwit: i po temacie. Lepiej by pomyśleli w temacie ubrań koszarowych to jest porażka totalna zakładać na to nomex czysty termos chwila pracy i strażak mokry ( dobre dla tych którzy tą metodą chudną przez wypocenie :fiuu:) W tym tkwi cały problem już cieszy mnie jak jest po 15:30 dowództwa nie ma i można swobodnie dres założyć wiem że nie przepisowo Ale wygodnie. Pożyjemy zobaczymy :straz:. Podsumowując lepiej wydać kasę na premie czy też sprzęt polepszyć warunki bytowe cokolwiek a nie wymyślać Cuda wianki i co chwila zmieniać.
ÓSMEGO DNIA BÓG STWORZYŁ STRAŻAKA

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 23, 2009, 20:41:59 »
Po przeczytaniu
http://www.skpnszz.org/downloads/2009r/pazdziernik%202009/Ubrania%20nowe.doc
Dochodzę do wniosku Rewia mody  :wall: jak koledzy piszą to nie ma być ładne tylko użyteczne. W mojej JRG tzn w KM przeszli w Wus-u na Deva i jest wszystko ok każdy zadowolony bo przynajmniej nie nasiąka woda i nie jest ciężkie. Na targach Edura Hiszpańska firma pokazała ładny komplet lekki jak piórko i z dobrych materiałów posiadającą europejskie certyfikaty niestety nie posiada CNBOP :kwit: i po temacie. Lepiej by pomyśleli w temacie ubrań koszarowych to jest porażka totalna zakładać na to nomex czysty termos chwila pracy i strażak mokry ( dobre dla tych którzy tą metodą chudną przez wypocenie :fiuu:) W tym tkwi cały problem już cieszy mnie jak jest po 15:30 dowództwa nie ma i można swobodnie dres założyć wiem że nie przepisowo Ale wygodnie. Pożyjemy zobaczymy :straz:. Podsumowując lepiej wydać kasę na premie czy też sprzęt polepszyć warunki bytowe cokolwiek a nie wymyślać Cuda wianki i co chwila zmieniać.

A czy te lekkie jak piórka ubrania to nie były przypadkiem te do prowadzenia działań w przestrzeni otwartej? Bo to zupełnie inna bajka.

A co do zakładania na ubrania koszarowe to z tego co ja słyszałem to ma być dodatkowo bielizna termoaktywna na którą ma się zakładać ubranie specjalne a koszarowe zdejmować. Co dla mnie osobiście też jest chorym pomysłem żeby strażak miał się rozbierać z koszarówki żeby założyć specjalne. A jeśli tak to znaczy że pod koszarówką na co dzień strażak ma mieć bieliznę termoaktywną. Już to widzę w lecie. Mi osobiście podoba się rozwiązanie z USA, gdzie strażak ma koszulę białą lub niebieską, spodnie czarne w kancik i to wszystko z nomexu i na to zakłada ubranie specjalne. Na co dzień wygląda jak człowiek a do akcji zakłada nomex i z głowy. Czemu na to nasi decydenci nie wpadli. Wolałbym takie rozwiązanie niż to dziwne ubranie koszarowe. A z ostatniej chwili. To ubranie koszarowe ma być zarówno dla podziału jak i dla 8 -godzinnych zamiast dowódczo sztabowego. Ciekawe czy ktoś z 8 godzinnych je testuje może być powiedział na ich temat. 

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Nowe ubrania w PSP
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 23, 2009, 22:52:18 »
Po przeczytaniu
http://www.skpnszz.org/downloads/2009r/pazdziernik%202009/Ubrania%20nowe.doc
Dochodzę do wniosku Rewia mody  :wall: jak koledzy piszą to nie ma być ładne tylko użyteczne. W mojej JRG tzn w KM przeszli w Wus-u na Deva i jest wszystko ok każdy zadowolony bo przynajmniej nie nasiąka woda i nie jest ciężkie. Na targach Edura Hiszpańska firma pokazała ładny komplet lekki jak piórko i z dobrych materiałów posiadającą europejskie certyfikaty niestety nie posiada CNBOP :kwit: i po temacie. Lepiej by pomyśleli w temacie ubrań koszarowych to jest porażka totalna zakładać na to nomex czysty termos chwila pracy i strażak mokry ( dobre dla tych którzy tą metodą chudną przez wypocenie :fiuu:) W tym tkwi cały problem już cieszy mnie jak jest po 15:30 dowództwa nie ma i można swobodnie dres założyć wiem że nie przepisowo Ale wygodnie. Pożyjemy zobaczymy :straz:. Podsumowując lepiej wydać kasę na premie czy też sprzęt polepszyć warunki bytowe cokolwiek a nie wymyślać Cuda wianki i co chwila zmieniać.

A czy te lekkie jak piórka ubrania to nie były przypadkiem te do prowadzenia działań w przestrzeni otwartej? Bo to zupełnie inna bajka.

A co do zakładania na ubrania koszarowe to z tego co ja słyszałem to ma być dodatkowo bielizna termoaktywna na którą ma się zakładać ubranie specjalne a koszarowe zdejmować. Co dla mnie osobiście też jest chorym pomysłem żeby strażak miał się rozbierać z koszarówki żeby założyć specjalne. A jeśli tak to znaczy że pod koszarówką na co dzień strażak ma mieć bieliznę termoaktywną. Już to widzę w lecie. Mi osobiście podoba się rozwiązanie z USA, gdzie strażak ma koszulę białą lub niebieską, spodnie czarne w kancik i to wszystko z nomexu i na to zakłada ubranie specjalne. Na co dzień wygląda jak człowiek a do akcji zakłada nomex i z głowy. Czemu na to nasi decydenci nie wpadli. Wolałbym takie rozwiązanie niż to dziwne ubranie koszarowe. A z ostatniej chwili. To ubranie koszarowe ma być zarówno dla podziału jak i dla 8 -godzinnych zamiast dowódczo sztabowego. Ciekawe czy ktoś z 8 godzinnych je testuje może być powiedział na ich temat.
Bo podziałowy czarnuch nie może wyglądać lepiej niż decydenci....
Poza tym za wprowadzeniem takiego a nie innego ubrania są ogromne lobby producentów, a zaspół Komendanta Głównego d/s umundurowania jest łasy na "ubrania do testowania" i tworzą przetargi pod konkretnego producenta, ktory da najwięcej...
Poza tym całej europie wystarczy certyfikat europejski a my musimy dbać o kolegów z CNBOP coby mieli po co pracować....a wystarcza zmiana ustawy tudzież rozporządzenia, ale to się nie opłaca...nie wali się w łeb dojnej krowy
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...