Autor Wątek: konieczne ukończenie 21 lat??  (Przeczytany 6874 razy)

Offline strazak90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
konieczne ukończenie 21 lat??
« dnia: Sierpień 27, 2009, 14:55:50 »
Witam!
mam małe pytanie-- czyli zrobiłem właśnie prawko kat. C i mam 19 lat, czyli żeby móc śmigać wozem Strażackim GBA, muszę mieć skończone 21 lat?? oczywiście jeśli mam psychotesty i papier od burmistrza to i tak muszę czekać aż skończę te 21 lat czy nie, bo różne opinie słyszę, już sam sie pogubiłem  :wacko:

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 27, 2009, 16:47:28 »
Witam!
mam małe pytanie-- czyli zrobiłem właśnie prawko kat. C i mam 19 lat, czyli żeby móc śmigać wozem Strażackim GBA, muszę mieć skończone 21 lat?? oczywiście jeśli mam psychotesty i papier od burmistrza to i tak muszę czekać aż skończę te 21 lat czy nie, bo różne opinie słyszę, już sam sie pogubiłem  :wacko:
ja Ci qrwa dam śmigać!!! Masz jechać i komuś pomóc a nie śmigać. Jesteś młody masz czas na to żeby być kierowcą w OSP i powiem Ci wcale się do tego nie rwij. pożyjesz zobaczysz jaką masz odpowiedzialność na sobie i może sie zastanowisz. I nigdy nie mów ,że śmigałeś , bo Cię zrobią narwanym i napalonym, a gdybyś mi powiedział ,że śmigniesz do zdarzenia to byś już sobie nie pojeździł. Pomyśl co robisz i co piszesz. Dorośniesz zrozumiesz. Pozdrawiam.
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline agad

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 27, 2009, 17:19:21 »
Nie wiem jakim cudem otrzymałeś uprawnienia do kierowania pojaza\dami uprzywilejowanymi (bo zakładam że to dostałeś od burmistrza) skoro prawo polskie jasno mów, że kierowcą pojazdu uprzywilejowanego może być osoba, która ukończyła 21 rok życia.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 27, 2009, 19:04:12 »
I do tego jest chyba jeszcze zapis, że trzeba mieć 3 lata praktyki, czyli 3 lata posiadać kat C
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline strazak90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 27, 2009, 19:10:33 »
Panowie Panowie..co to tego śmigania to tylko tak napisałem, chodziło mi o jazdę!! a po drugie nie mam żadnego papierka od burmistrza tylko wiem że trzeba taki mieć, a chodziło mi o to ze chciałem sie dowiedzieć czy muszę czekać do tych 21 lat..ludzie czytajcie trochę ze zrozumieniem :wacko:

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 27, 2009, 20:00:09 »
Panowie Panowie..co to tego śmigania to tylko tak napisałem, chodziło mi o jazdę!! a po drugie nie mam żadnego papierka od burmistrza tylko wiem że trzeba taki mieć, a chodziło mi o to ze chciałem sie dowiedzieć czy muszę czekać do tych 21 lat..ludzie czytajcie trochę ze zrozumieniem :wacko:
czytałem Twój post i go zrozumiałem  :kwit: nie chciałem Cię zniechęcachać do bycia kierowcą w twojej OSP,ale jazda do zdarzenia to tylko niewielka część pracy kierowcy, sama akcja trwa maksymalnie kilka godzin a utrzymanie samochodu w gotowości zabiera o wiele, wiele więcej czasu. Poczekaj , popatrz co i jak się robi i się nie napalaj. przyjdzie i na Ciebie czas kiedy będziesz miał swoje GBA lub GBM lub  nawet GCBA  na stanie i wtedy będziesz kombinował jak je utrzymać w gotowości. Będziesz rozliczał paliwo, sprawdzał powietrze w kołach, robił zaprawki na rdzy i tysiące innych rzeczy i to za minimalne pieniądze. Moje zdanie jest takie: nie rwij się na siłe za kólko.
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 27, 2009, 20:36:35 »
No dokładnie popieram komentarz wyżej. Przyjdzie na Ciebie czas i sobie jeszcze nie raz pojedziesz na akcje.Może wtedy poczujesz jaka ciąży odpowiedzialność. Swoich kolegów ratowników będziesz musiał cało zawieść i cało przywieść z akcji. Więc spokojnie  :straz:  i powidzenia
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline strazak90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 27, 2009, 21:53:50 »
Ja to wszystko Koledzy rozumiem, i nie rwę się na siłę za kółko, po prostu chciałem tylko wiedziec czy muszę czekać do 21 lat, i też wiem jaka jest rola kierowcy i jaki ciąży na nim obowiązek -_-

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 27, 2009, 22:16:41 »
Strażaku90 zależy jaka jest twoja jednostka. Na swoim przykładzie powiem tylko tyle, że nie wszędzie kierowca ma coś więcej na głowie niż jazdę i obsługę sprzętu. U mnie np. po akcji, to ani karta nie rozpisana, ani nawet w ubraniach porządku nie ma, a nie wspomnę, że raz jak wróciłem po tygodniu to nie mogłem poznać, gdzie auto ma być czerwone- ono całe było szare. A tłumaczenie? Gmina Ci płaci, to rób koło sprzetu. Tak więc są miejsca, gdzie kierowca ma tyle co nic do roboy, a odpowiedzialność, to ma jedynie taką, że zawieźć bezpiecznie w 2 strony.

Offline gajer25

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 27, 2009, 23:45:05 »
hmm powiem Ci tak ja tez zdalem na wakacjach prawko kat C i jestesmy ten sam rocznik.. ale nic nie slyszałem ze jest wymug zeby miec conajmniej 3 lata praktyki i skonczone 21 lat. a co maja powiedziec Ci co ina do szkol pożarniczych i robia pod to prawko tak jak ja?? we wrzesniu ide na badania psychotechniczne.

aha dla wszystkich innych z duza krytyka.
nie krytykujcie tak przeciez nie kazdy mlody czlowiek jest wariatem drogowym a jak kocha to co robi to napewno zrobi wszystko zeby byc odpowiedzialnym podczas akcji. w wielu jednostkach jest po prostu brak kierowcow dlatego mlodzi ludzie robia prawko

ja np. dbam o wszystko w mojej jednostce o przygotowanie sprzetu na wozie uzupelnianie po uzupelnianie kart drogowych i pozadek . moze dlatego ze ma kto odemnie tego wymagac (moj ojciec jest naczelnikiem) nie mowie ze jestem przez to lepszy ale nepewno bardziej odpowiedzialny niz inni kierowcy u mnie w strazy co maja po 30-40 lat

wymagania w tym linku
http://www.grupaimage.pl/?s=prd&i=informacja&id=12524
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2009, 23:56:11 wysłana przez gajer25 »

Offline agad

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 28, 2009, 08:44:34 »
Nie sądzę żeby zostało uchylone więc poszukałam u źródła


http://www.kodeksdrogowy.com.pl/obowiazujace/dzial4.html#rozdzial1
art.95a

Cytuj
Art. 95a. 1. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym może być osoba, z zastrzeżeniem ust. 2-4, która:

   1. ukończyła 21 lat;

   2. posiada zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające jej zatrudnienie oraz spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, i psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

2. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej może być osoba, która posiada zaświadczenie wydane przez dowódcę jednostki wojskowej, potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

3. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym Policji może być osoba, która posiada zaświadczenie wydane przez odpowiedni organ Policji, potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

4. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym ochotniczej straży pożarnej może być osoba, która posiada zaświadczenie wydane przez właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

Offline strazak90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 28, 2009, 11:37:43 »
No właśnie, różnie Ludzie gadają, jedni że trzeba mieć ukończone 21 lat, inni że nie ma czegoś takiego, więc sam nie wiem, mam to prawko i chcę być kierowcą w mojej OSP i liczę sie z tym że na kierowcy ciąży duża odpowiedzialność, mi to nie przeszkadza wręcz przeciwnie. a i mam jeszcze jedno małe pytanko też słyszałem że do 21 roku życia nie mogę jeździć samochodem powyżej 7,5 tony, czy to prawda??, bo też słyszę różne na ten temat opinię,, dzięki Pozdrawiam :straz:

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 28, 2009, 12:02:37 »
powiem tak. Mam 20 lat i C+E ale nawet nie śmiałbym siąść za kierownice auta uprzywilejowanego jeśli nie nabrałbym doświadczenia! do tej funkcji jest wymagana dojrzałość i doświadczenie! to nie jest jakieś auto osobowe! już się najeździłem na kat.C i uważam że to i tak za mało żeby wieźć ludzi na ratunek komuś innemu. Po Twoich wypowiedziach wygląda na to że jesteś baaardzo napalony bo nie do końca wiesz co może Ci grozić za nawet najmniejsze niedociągnięcie przy konserwacji auta albo spowodowanie wypadku drogowego bo to że jeździsz na sygnałach nie upoważnia Cię do jazdy z pedałem w podłodze a wręcz przeciwnie, często dużo wolniejszej jazdy! Podsumowując ja z takim niedzielnym kierowcą z kat. C nawet bym nie wsiadał do wozu...lepiej na rowerze dojechać:)

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 28, 2009, 12:15:26 »
Panowie, trochę odbiegacie od tematu.
Chłopak zapytał dość jasno o jedną rzecz z punktu widzenia prawa, a wy na niego naskoczyliście jakby jechał po pijaku z dyskoteki z pięcioma osobami w samochodzie i 2 w bagażniku.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Vendetta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 120
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 28, 2009, 14:24:41 »
Panowie, trochę odbiegacie od tematu.
Chłopak zapytał dość jasno o jedną rzecz z punktu widzenia prawa, a wy na niego naskoczyliście jakby jechał po pijaku z dyskoteki z pięcioma osobami w samochodzie i 2 w bagażniku.

No dokladnie!! Podumowaliscie chłopaka jakby chciał coś złego zrobić a wrecz przeciwnie bo on chce dobrze, ale no kazdy musiał wtracić swoje litery i powiedziec to czego nie potrzeba nie psujcie zapału a odpowiadajcie na pytania - pomagajcie, nie chcecie pomoc, nie znacie odpowiedzi nie piszcie ? proste  :mellow: a Pan Tomek2 to juz wogole przegiał .. Panowie ze Wy wszystko wiecie i spozyliscie wszystkie rozumy to nie oznacza ze kazdy musi byc Waszego pokroju - a kto pyta ten ponoc nie blądzi ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2009, 14:30:31 wysłana przez Vendetta »

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 28, 2009, 14:34:56 »
Panowie, trochę odbiegacie od tematu.
Chłopak zapytał dość jasno o jedną rzecz z punktu widzenia prawa, a wy na niego naskoczyliście jakby jechał po pijaku z dyskoteki z pięcioma osobami w samochodzie i 2 w bagażniku.
może tak mój post odebrał, ale jeżeli mi ktoś pisze , że śmignie to jak inaczej to mogę odebrać jak delikatnie mówiąc wariactwo. Trzeba ważyć swoje słowa. Jak kolega chce być kierowcą w straży to chwała mu za to, ale nic na siłę. Powolutku, pomalutku. Braknie etatowego kierowcy to pojedzie i sobie po swojemu będzie śmigał. Lepiej jechać wolniej i dojechać, wiem ,że piszę banały, ale samo kierowanie to tylko mały wycinek bycia kierowcą. Nie chcę kolegi zniechęcać, ale jak mówie powoli do celu.
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline strazak90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 28, 2009, 16:59:37 »
A  czy ja myślę od razu o zapier.... do akcji z nogą wciśniętą do podłogi ?? nie jestem Wariatem drogowym i wiem że ludzi trzeba zawieźć cało i przywieźć, że sie jedzie na gwizdkach to nie znaczy że sie wyciska z samochodu ile fabryka, chcę być kierowcą i nim będę, jeśli będzie wezwanie, nie będzie starszego kierowcy z większym doświadczeniem, wsiadam i normalnie jadę, i wszystkich cało przywożę. teraz jeśli koledzy można prosić, to niech mi w końcu ktoś napisze:
po pierwsze Primo - czy muszę czekać aż skończę 21 lat, żeby móc jeździć do akcji ??
po drugie Primo - czy to prawda że do 21 roku życia nie mogę jeździć autem przekraczającym 7,5 tony, bo słyszałem tak od kilku osób i już sam nie wiem jak to jest.. Dzięki z góry :wacko: Pozdrawiam wszystkich

Offline Vendetta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 120
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 28, 2009, 17:25:21 »
Oficjalnie według tego co mowi prawo po prostu nie mozesz, jak Cie wpuszcza i pojedziesz to na własna odpowiedzialność.. Nie polecam bo po co komu kłopoty... czekaj do 21 ;)

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 28, 2009, 18:11:50 »
Ja właśnie wczoraj też pytałem swojego prezesa o to czy jak będę miał kat. C itd i 21 lat. to czy będę mógł jeździć. Niestety wymagana jest praktyka najlepiej ok. 3 lat. Może właśnie ktoś to tak wymyślił masz 18-19 lat jeździsz ćwiczysz swoje umiejętności przychodzi 21 i możesz pośmigać na gwizdkach. Więc na razie kolego musimy jeszcze poczekać. :rolleyes:

Offline gajer25

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 29, 2009, 00:36:21 »
no ale to tylko w polsce jest takie prawo jak i z kursami na przewuz rzeczy itp. masz prawko i mozesz je sobie wsadzic w dupe. a jak ktoras jednostka nie wyjedzie to dostaje tak po du... od KW czy KM. wiec moim zdaniem lepiej bezpiecznie dojechac niz wogole nie wyjechac. i jesli ktos ma prawko kat C to moze jechac gorzej jakby nie mial i pojechal. bo za ladne oczy kategorii zawodowej nie daja... wiec zastanowmy sie dobrze nad tym. skoro wszyscy znamy realia OSP ze nie zawsze doswiadczony kierowca jest zawsze na wezwaniu... wiec prosze was nie mowcie ze mlodzi nie potrafia jezdzic i ze tylko gaz do dechy daja. bo to sa glupie stereotypy... ale niestety w polsce z prawem musimy sie zgadzac. chodz nie jest normalne. ale dobra to jest tylko moje zdanie
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2009, 00:40:01 wysłana przez gajer25 »

Offline agad

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 29, 2009, 07:10:56 »
Niestety wymagana jest praktyka najlepiej ok. 3 lat. :rolleyes:

jakie są podstawy prawne powyższego wymagania?


A do Pana strazak90.. Naucz się czytać ze zrozumieniem. Bo inaczej możesz mieć problem chocby z rozpisaniem karty drogowej pojazdu, że już nie mówie o ewentualnym korzystaniu z map czy planów miast. Kilka postów wcześniej przytoczyłam zapis z kodeksu drogowego, który jeśli się orientuje Ciebie też obowiązuje...

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 29, 2009, 10:44:43 »
Niestety wymagana jest praktyka najlepiej ok. 3 lat. :rolleyes:

jakie są podstawy prawne powyższego wymagania?

Tak mi powiedziano. Może nie jest to unormowane żadnymi kodeksami etc. ale równie dobrze np. Pan Burmistrz/Wójt itp. Zabezpiecza sobie swój samochód żeby nikt go od razu nie skasował.

Offline gajer25

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 29, 2009, 13:03:49 »
"Niestety wymagana jest praktyka najlepiej ok. 3 lat."

z tego co widzialem to takie sa wymagania PSP jesli jest nabór... a nie dla OSP


Offline strazak90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 29, 2009, 16:09:19 »
Niestety wymagana jest praktyka najlepiej ok. 3 lat. :rolleyes:

jakie są podstawy prawne powyższego wymagania?


A do Pana strazak90.. Naucz się czytać ze zrozumieniem. Bo inaczej możesz mieć problem chocby z rozpisaniem karty drogowej pojazdu, że już nie mówie o ewentualnym korzystaniu z map czy planów miast. Kilka postów wcześniej przytoczyłam zapis z kodeksu drogowego, który jeśli się orientuje Ciebie też obowiązuje...
a Kolego teraz mi powiedz o co chodzi Ci z tym czytaniem ze zrozumieniem??  i nie martw sie, rozpisać karty już potrafię, nie ma w tym nic trudnego, i z mapą też potrafię pracować :wacko:

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: konieczne ukończenie 21 lat??
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 29, 2009, 16:26:47 »
Niestety wymagana jest praktyka najlepiej ok. 3 lat. :rolleyes:

jakie są podstawy prawne powyższego wymagania?


A do Pana strazak90.. Naucz się czytać ze zrozumieniem. Bo inaczej możesz mieć problem chocby z rozpisaniem karty drogowej pojazdu, że już nie mówie o ewentualnym korzystaniu z map czy planów miast. Kilka postów wcześniej przytoczyłam zapis z kodeksu drogowego, który jeśli się orientuje Ciebie też obowiązuje...
a Kolego teraz mi powiedz o co chodzi Ci z tym czytaniem ze zrozumieniem??  i nie martw sie, rozpisać karty już potrafię, nie ma w tym nic trudnego, i z mapą też potrafię pracować :wacko:
kolego strazak90, nie bierz tak wszystkiego do siebie, po prostu ze wszystkich postów wyciągnij jakieś morały i jakoś dasz sobie radę, zacznij mówić doroślej i nie śmigaj i nie używaj gwizdków. A jak znam życie w OSP to napewno pojedziesz swoim GBA przed ukończeniem 21 lat. tylko jak mówie:spokojnie i bez nerwów.Jak pojedziesz pierwszy raz , daj znać jak poszło. A ja od siebie powodzenia Ci życze.
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...