Autor Wątek: Plusy i minusy włączenia do KSRG  (Przeczytany 10427 razy)

Offline Firefighter Ireland

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
  • Fire Brigade Poland
Plusy i minusy włączenia do KSRG
« dnia: Czerwiec 16, 2009, 20:42:37 »
Witam kolegów. W najbliższym czasie będziemy się starać o włączenie naszej jednostki do struktur KSRG. W związku z tym mam pytanie do Was, a konkretnie do druhów, których jednostki są w systemie. Jakie są plusy i minusy należenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i co się pozmieniało w waszych OSP od czasu wstąpienia? 

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 16, 2009, 21:20:59 »
moja jednostka jeszcze oficjalnie w KSRG nie jest(tzn. przyszło pisemko że nas włączyli ale ma komendant wojewódzki przyjechać żeby tak bardzo oficjalnie to zrobić)
Plusy jakie my widzieliśmy i dla jakich staraliśmy się o włączenie
-łatwiejsze pozyskanie dofinansowania
-większa liczba wyjazdów
-zupełnie inna klasa jednostki

Pozdro z OSP Lipie :mellow:

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 16, 2009, 23:41:22 »
Co kolega ma na myśli pisząc

-zupełnie inna klasa jednostki


Plusy:
- dotacje systemowe,
- większe możliwości pozyskania kasy na nowe auta i sprzęt z fundacji itp,
- zwiększone wymagania wobec jednostki,
- nie wiem do końca jak to jest z brakiem wyjazdu takiej jednostki podczas wezwania ale PSP pewnie będzie robiło o to dymy ;p

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 16, 2009, 23:47:10 »
Co kolega ma na myśli pisząc

-zupełnie inna klasa jednostki



A no np. to że jak ktoś usłyszy że dana jednostka jest w KSRG to już wie że nie jest to jednostka bez wozu, która albo sobie wyjedzie albo nie(zaleźnie czy im się będzie chciało), aby teraz wejść do KSRG są stawiane spore wymagania przed jednostkami i naprawde wchodząc do systemu jesteś dobrze doposażoną jednostką

Offline Firefighter Ireland

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
  • Fire Brigade Poland
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 17, 2009, 18:47:49 »
Cytuj
zwiększone wymagania wobec jednostki,
- nie wiem do końca jak to jest z brakiem wyjazdu takiej jednostki podczas wezwania ale PSP pewnie będzie robiło o to dymy ;p
Właśnie, czy to zaliczamy do plusów czy raczej do minusów, tak samo jak wyjazdy poza teren powiatu(nawet na drugi koniec Polski)?

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 17, 2009, 20:25:32 »
Na pewno leprze wyposażenie jednostki. Jednostka musi być wyposażona w sprzęt wedle pewnych wymogów, W mojej jednostce co roku sprzęt jest dostarczany tak aby spełnialiśmy te wymogi. Nie jestem też pewien czy jednostki w KSRG powinny posiadać 2 wozy bojowe.(jeżeli się mylę proszę mnie poprawić).

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 17, 2009, 20:30:18 »
mam po części racje, minimum dwa GBA ;)

Offline lampard

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 205
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 17, 2009, 20:56:22 »
Aby dołączyć do KSRG trzeba posiadać dwa wozy. Taki był wymóg dla naszej jednostki aby pozostać w KSRG. Jakie są plusy? Np, jako jedyni z gminy jesteśmy wzywani na troche dalsze wyjazdy i większe akcje, większe dofinansowania i ogólnie więcej dobrego się dzieje. Za niedługo ruszamy z dobówką, gdzie będzie nowe biuro, łazienka z prysznicami :) Podnosi się prestiż jednostki i jej poziom jest wyższy, bardziej udoskonalony, np od nas mamy pierwszeństwo na szklolenia na aparaty tlenowe niż inne jednostki. Ale oczywiście KSRG również wymaga, ale dajemy rady!

Dop. moder. Tlen o2  -_-

Cytuj
Wiem, wiem. Tlenowe to są stosowane np. w górnictwie ;p Już mam tak zakodowane w tej moje pustej główce :D Tak samo jak ze słowem "poszłem" ;]

Mówisz czas wyjazdu... U nas w jednosce mamy zazwyczaj rewelacyjny czas wyjazdu. Kierowcy mieszkają tuż przy jednostce, wszystko na swoim miejscu. Ostatnio byliśmy pierwsi na miejscu pożaru, mimo iż mieliśmy 5km do miejsca, a we wsi gdzie był pożar jest OSP ;] Jak była kontrol z KP, to kontrolorzy byli w szoku że tak szybko zebrało się 7 strażaków w tym 2 kierowców. Jeśli jednostka chcę się rozwijać to KSRG jest dużym krokiem ku temu.
Cytuj
My to mamy, ale czy jest taki wymóg... To nie wiem. A i co do aut, my nie mamy dwóch GBA, jedno GBA drugie GBM.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2009, 22:43:58 wysłana przez Ajax »

Offline firefighter935

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
    • OSP Lotyń
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 17, 2009, 21:12:40 »
ale nie zawsze muszą być dwa GBA -_- jeśli komendant powiatowy uzna że dana jednostka jest niezbędna przy działaniach ratowniczo-gaśniczych może ja "włączyć" w struktury KSRG tak jak moja jednostka
plusy:
-na pewno zwiększenie liczby wyjazdów
-łatwość dofinansowania i dotacji
-powinno być lepsze wyposażenie ale z tym różnie bywa
minusy:
-dość surowe wymagania sprzętowe, odpowiednia liczba strażaków( już wymagania JOT)
-duże wymagania na wyszkolenie(ale raczej to plus)
-wymagany czas wyjazdu
ale raczej jest więcej plusów niż minusów więc moim zdaniem warto jest dożyć do KSRG

PS lampard nie aparaty tlenowe ale raczej w straży są stosowane aparaty powietrzne;D

Offline Masters16

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 17, 2009, 21:46:12 »
A czy to prawda że jednostka w KSRG musi mieć hydraulike, Torbe medyczna??
Bo już nie mowie o wężach i całej reszcie:P

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 17, 2009, 22:24:50 »
lampart z tymi autami jest różnie my wprawdzie mamy GCBA ale tylko 4 osoby pomieści a GBM to wyjechał 2 razy z czego popsuł się na tych wyjazdach no i takiego złoma chcemy zamienić na coś nowego.

Offline Oomphiak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 17, 2009, 22:38:14 »
Sprawa wyględa tak, jeśli jednostka włączona do KSRG 4 razy nie wyjedzie zostaje z KSRG wyłączona.

Fundusze napewno sa większe, KSRG przekazuje rocznie około 10tys. na moją jednostke.

Torbę medyczną, moim zdaniem, powinna mieć każda jednostka, choćby ze względu na zapewnienie jakiejś pomocy strażakom-BHP tak jakby.

To tak w kwestii nakreślenia, bo o reszcie mówili poprzednicy :)

"Są dwie rzeczy nieskonczone wszechświat i głupota ludzka,
choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" A.Einstein

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 17, 2009, 22:45:51 »
Przepraszam że się wtrącę . 

Ale ściemy tu walicie . :angry: :angry:

Nie piszcie co wam się wydaje , albo lokalnie co mam miejsce  . Bo tak tylko bajki opowiadacie .  Jak to, źe OSP jeśli nie wyjedzie 4 razy to zostanie rozwiązana umowa z nią . Cztery razy w ciągu godziny , dnia , tygodnia , miesiąca czy roku , a może  5 lat ??

Panowie bzdury ,,,,,,,,,,,,,,, i tyle . 

Offline witul

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
    • OSP KSRG Sosnówka
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 17, 2009, 22:59:06 »
jak to się mówi... podaj mi podstawę prawną ;)

Ustawa o KSRG i wszystko stanie się jasne ;)

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 17, 2009, 23:01:05 »
ja może uściśle troche swoją poprzednią wypowiedz minimum 2 GBA, ale mogą być również GBM, GCBA lub GCBM. Każdy samochód gaśniczy który jest średni lub ciężki się zalicza.

Co prawda nie czytałem tego w ustawie ale tak mi komendant powiatowy mówił, dlatego my musieliśmy dokupić GBA.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 17, 2009, 23:08:32 »
Kolejna nie prawda – ja mam oficjalnie w SWD  GBA i SOp  i jakoś jestem w KSRG i się dobrze mam, nawet bardzo dobrze  . Zapomniałeś o jeszcze jednym punkcie, że zawsze można odstąpić od powyższych .

 Do KSRG wystawiasz i tak zawsze 1 samochód , a drugi ma być na zabezpieczenie twojego rejonu . I jak masz np. dobrą sąsiednia OSP i Ci przykryje rejon możesz wejść z jednym wozem .   

Sprawdzone , jak jest wola Komendanta Powiatowego  i jest twoja jednostka mu potrzebna to Cię wprowadzi do KSRG z jednym GCBA 6/32 , co prawda od RatMed i ratownictwa technicznego nie uciekniesz niestety .

Pozdrawiam

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 17, 2009, 23:13:49 »
no nas niestety nie chciał wprowadzić z GCBA 6/32 i SLRt. Wiem że jednostki które były włączane na samym początku (1995 rok o ile się nie myle) mają czasem i 1 wóz tylko.

Offline firefighter935

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
    • OSP Lotyń
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 17, 2009, 23:21:15 »
tu macie rozporządzenie http://www.abc.com.pl/serwis/du/1999/1311.htm miłej lektury

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 17, 2009, 23:37:24 »
Już nie długo  - jest już chyba projekt nowego rozporządzenia o KSRG

Np. jak dobrze pamiętam zastęp od 3-21 ratowników :gwiazdki:

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 18, 2009, 02:14:16 »


Sprawdzone , jak jest wola Komendanta Powiatowego  i jest twoja jednostka mu potrzebna to Cię wprowadzi do KSRG z jednym GCBA 6/32 , co prawda od RatMed i ratownictwa technicznego nie uciekniesz niestety .


Nie do konca, zwlaszcza na terenach gdzie nie ma zwiekszonej liczby wypadkow nacisk na rat. techniczne i medyczne nie jest taki duzy.
pozatym sami KP daza do wlaczania jednostek bo wiadomo idzie za tym dodatkowa kasa z KG a w konsekwencji wzmocnienie jednostek na podleglym terenie, na przyklad w moim powiecie z kazdej gminy jest mniej wiecej  3jednostki w KSRG. U mnie w gminie my jestesmy S3 a pozastale dwie maja po jednym GBA, podobnie jest w innych.

Offline kubus_osp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • OSP Międzyborów
    • OSP  Międzyborów
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 18, 2009, 04:44:51 »
Do KSRG wystawiasz i tak zawsze 1 samochód , a drugi ma być na zabezpieczenie twojego rejonu .
Nie zupełnie teraz do KSRG jest włączana cała jednostka, łącznie ze sprzętem, który czeka w garażu. Wiem bo sami od listopada 2008 jesteśmy w KSRG.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 18, 2009, 09:27:37 »
A co zgodnie z porozumieniem  zobowiązałeś się wystawić do KSRG ? – No chyba że KM/KP nad interpretuje .  Bo owszem jednostka jest w KSRG i jej sprzęt – ale do KSRG z  reguły wystawiasz  1 samochód  ( powinien on wchodzić w skład kompani odwodowych)  . I niestosowało się innej  metodyki , z tego  również wynikała potrzeba drugiego samochodu .  I byśmy się zrozumieli podział bojowy to niekoniecznie rzecz równoznaczna z silami „zakontraktowanymi”  do KSRG .

Offline witul

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
    • OSP KSRG Sosnówka
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 18, 2009, 09:41:00 »
A co zgodnie z porozumieniem  zobowiązałeś się wystawić do KSRG ? – No chyba że KM/KP nad interpretuje .  Bo owszem jednostka jest w KSRG i jej sprzęt – ale do KSRG z  reguły wystawiasz  1 samochód  ( powinien on wchodzić w skład kompani odwodowych)  . I niestosowało się innej  metodyki , z tego  również wynikała potrzeba drugiego samochodu .  I byśmy się zrozumieli podział bojowy to niekoniecznie rzecz równoznaczna z silami „zakontraktowanymi”  do KSRG .

a ja powiem jak było u nas przy okazji KSRG i naszej kompani odwodowej.
Mieliśmy taka sytuację że w KSRG i naszym odwodzie, mieliśmy wystawionego GBA 2,5/16 (Star 244).
W tamtym roku zakupiliśmy ciężką Scanie i wysłaliśmy pisemko żeby wprowadzić Scanie do KSRG. No i wsio OK, zadowoleni przerzuciliśmy Lukasa, PSP-R1 i wszystkie inne wymagane graty. ALE ktoś mądry i rozgarnięty z komendy (bo sami nie wiedzieliśmy o tym) zadzwonił i zwrócił nam uwagę że jeszcze musimy w kompani gaśniczej albo zmienić GBA na GCBA albo przy wyjeździe poza teren powiatu, przerzucać cały sprzęt na GBA.

Ja zawsze myślałem że samochód będący w KSRG automatycznie wchodzi w skład odwodu. Ach jaki to człowiek głupi i naiwny...zero automatyzacji ;)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 18, 2009, 10:53:46 »
Do KSRG wystawiasz i tak zawsze 1 samochód , a drugi ma być na zabezpieczenie twojego rejonu .
Nie zupełnie teraz do KSRG jest włączana cała jednostka, łącznie ze sprzętem, który czeka w garażu. Wiem bo sami od listopada 2008 jesteśmy w KSRG.


Zgadza się ja mam 3 wozy i wszystkie są włączone w skład KSRG.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Plusy i minusy włączenia do KSRG
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 18, 2009, 11:56:55 »
Panowie mylicie pojęcia – rozłóżcie sobie na czynniki pierwsze najpierw skrót  KSRG  - potem zastanówcie się do czego go powołano . Fakt trochę w miedzy czasie zaczęto nad interpretować  i dziś czyta się to trochę inaczej – jednak nadal niesłusznie. 

Włączona jednostka OSP , a siły wystawione do KSRG  to trochę różnica   .