Autor Wątek: przepisy p.poż na obozie w lesie  (Przeczytany 3070 razy)

Offline lutoborski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
przepisy p.poż na obozie w lesie
« dnia: Czerwiec 12, 2009, 00:11:17 »
czołem. mam pytanko.
jestem organizatorem wypoczynku letniego pod namiotami (obóz harcerski) i chciałbym się zapytać, jakie przepisy normują pewne kwestie.

1. czy jest gdzies napisane, jaka ma być odległość między namiotami? (NS)
2. czy jest gdzieś napisane, że takie obozowisko nie może byc ogrodzone? lub jest podany ew. dopuszczalny/zabroniony materiał na ogrodzenie?
3. czy namioty mogą być bezpośrednio połączone ze świetlicą (duży stelaż z kantówek przykryty plandeką)? (namioty rozstawione byłyby dookoła tej świetlicy i pozostawione byloby 4 metrowe wejście do świetlicy a z niej do namiotów)

na razie to tylko te trzy pytania, być może znajdzie się więcej :D

pozdrawiam
Łukasz

stary wiarus

  • Gość
Odp: przepisy p.poż na obozie w lesie
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 18, 2009, 21:09:44 »
Podobnie jak ja masz kolego problem z nadgorliwym "prewentystą", od kilku lat walczę i szukam podstawy prawnej dot.wyznaczenia i oznakowania zgodnie z PN dróg ewakuacyjnych z poszczególnych pod obozów i innych miejsc np wc, cz łaźni  na obozowisku harcerskim w lesie . Może ja źle szukam ? Liczę na pomoc bardziej doświadczonych w tej materii kolegów służących w "prewencji" .

Offline lutoborski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: przepisy p.poż na obozie w lesie
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 18, 2009, 21:47:21 »
no właśnie chodzi o obóz harcerski. nie wolno nam się ogrodzić dookoła obozu ponieważ utrudniało to będzie drogę ewentualnej ucieczki (niestety, ze względu na miejscowych musimy się ogradzać)

w tym roku chcemy zrobić coś innego, ale jak się okazalo nasza komisja rewizyjna może się przyczepić... pytanie w związku z tym, jako co traktować namiot na obozie - budynek mieszkalny? tak samo jak traktować wiatę bez fundamentów. podejrzewam, że jak bym wyznaczył np drogę ewakuacyjną to nie mieliby się do czego przyczepić... ale ja się na tym nie znam...

czytam od czterech dni wszystkie rozporządzenia i ustawy z wyrazem pożarowe w nazwie... i nic...

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: przepisy p.poż na obozie w lesie
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 18, 2009, 22:21:15 »
To dobrze panowie ,że wam jeszcze nie kazano wieszać  gaśnic w namiotach bo już takie sygnały do mnie dotarły od zaprzyjaźnionych harcerzy,że panowie z kontrolno-rozpoznawczej oprócz wyznaczania i oznakowania dróg ewakuacyjnych znakami zgodnymi z polską normą na drzewach już słyszałem, tak samo jak o wieszaniu gaśnic w "murowanym wychodku" /strefa pożarowa- sic/. Ja osobiście nie potrafię w żaden sposób pomóc wam ,gdyż nie mogę znaleźć nigdzie podstawy prawnej, co by mogło takie postępowanie sankcjonować.
  Odnośnie ogradzania obozowiska - "moi" harcerze znaleźli wyjście z takiej sytuacji i po prostu obozowiska grodzą sznurkiem z kolorowymi tasiemkami- taki "płot" satysfakcjonuje tamtejszego prewentystę. Myślę, że  będziesz musiał jednak wyznaczyć kierunki/ nie drogi/ewakuacji i miejsca zbiórek  .
Pozdrawiam i życzę dużo samozaparcia i cierpliwości podczas wizyt "strażaków".
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2009, 22:30:14 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline lutoborski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: przepisy p.poż na obozie w lesie
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 18, 2009, 23:01:05 »
strażaka to ja się tam nie boję. najgorsza jest nasza komisja rewizyjna, która kazała kiedyś właśnie ogrodzenie roznosić, namioty rozstawiać - na pytanie o podstawę prawną odpowiadali: bo tak oni każą.

ale dzięki za odpowiedź

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: przepisy p.poż na obozie w lesie
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 18, 2009, 23:49:41 »
Czyli musisz ich jakoś przekonać :)
Tak jak kolega wyżej wspominał, dobrym rozwiązaniem jest mieć gotowy plan na wypadek powstania pożaru lub innego zagrożenia zawierający miejsce zbiórki oraz schemat organizacji ewakuacji. Schemat taki zawierałby kierunki ewakuacji, osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie ewakuacji - ogólnie co robić i kto ma to robić ;]  Polecam też ulokowanie punktu(ów) z podręcznym sprzętem gaśniczym jakim dysponujemy /wiadra i zapas wody, gaśnice, prowizoryczne tłumice, koc gaśn. itp/  Co do odległości między namiotami to osobiście nie spotkałem się z takim zapisem w przepisach. Odległość można wyznaczyć "na oko", biorąc pod uwagę ilość namiotów, ich wielkość, powierzchnię obozowiska i rozłożyć je tak by jak najbardziej utrudnić rozprzestrzenienie się pożaru na inne namioty.
Zawsze możesz przedzwonić lub udać się osobiście do najbliższej Komendy PSP, powinni bez problemu udzielić Ci kilka wskazówek, no chyba że każą gaśnice lokować... ;p
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: przepisy p.poż na obozie w lesie
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 19, 2009, 00:13:23 »
A może skorzystać z rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów, a szczegóły dopracować z Nadleśniczym.

www.bip.lp.gov.pl/pl/bip/px_dg~rdlp_pila~nadl_czlopa~zarzadzenie.doc
www.dokumenty.zhp.wlkp.pl/dokumenty_hal/instrukcja_bezp_pozarowego.doc

Offline lutoborski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: przepisy p.poż na obozie w lesie
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 19, 2009, 14:58:16 »
tutaj raczej chodzi o placówkę wypoczynkową a nie o las sam w sobie... ale zzobaczymy jak to się dalej rozwinie

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: przepisy p.poż na obozie w lesie
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 06, 2009, 18:13:00 »
Panowie prewentyści no co się dzieje- czekamy na pomoc, podpowiedzi  -czyżby nikt do działu dot. spraw prewencji p.poż. nie zaglądał ? A może tak samo postępujecie jak opisani w poprzednich postach "nasi koledzy".
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein