Autor Wątek: wizerunek strazy  (Przeczytany 5008 razy)

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
wizerunek strazy
« dnia: Kwiecień 23, 2009, 17:19:34 »
koledzy czytalem przypadkowy tekst zwiazany ze straza i zabolaly mnie stwierdzenia typu strazacy to nygusy,pijacy itp spojrzcie sami i ocencie niektore wypowiedzi http://finanse.wp.pl/kat,104762,title,Sejm-rozprawil-sie-ze-strazakami,wid,11063338,wiadomosc.html?ticaid=17e71. Myslalem ze spoleczenstwo dobrze ocenia strazakow ale cos sie chyba zmienia bo te komentarze moga dawac do myslenia co wy o tym sadzicie?

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 23, 2009, 18:55:30 »
nie ma co się przejmować ^_^. są ludzie co im nic nie pasuje. siedzą sobie przed kompem i wypisują co im ślina na język przyniesie bo są nie rozpoznawalni.
i nie umieją czytać ze zrozumieniem tekstu. :straz:

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 27, 2009, 09:01:39 »
Takie teksty piszą albo niespełnione gwiazdy PSP (wymagania za wysokie), albo osoby, które siedzą cały dzień w domu i się nudzą, ale oni nadają na wszystko i wszystkich.

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 27, 2009, 09:27:06 »
a może w tych opiniach jest trochę prawdy? Ciężko o tym mówić ale, takie opinie mogą być poparte widokiem strażaków z jakiś OSP(bo nie chce mi się wierzyć że w PSP) zobaczą strażaka w remizie z piwem albo czymś mocniejszym w ręku...jakby nie można było pójść parę metrów dalej i tam sobie wypić a taki delikwent musi akurat robić to w remizie...

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 27, 2009, 16:39:42 »
nie róbmy już z tego przywołanego przez ciebie piwa jakiegoś zła wcielonego. jeśli ktoś ma ochotę - niech się napije. a, że w remizie? jakby nie patrzeć jest u siebie i ma prawo do tego. nie popadajmy w paranoję, bo dojdzie do tego, że na domy strażaków będą przeprowadzane naloty mające na celu sprawdzić, czy aby dana osoba swoim stylem życia i zachowaniem nie hańbi służby i nie gorszy innych mieszkańców.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 28, 2009, 18:49:58 »
Mnie o akurat razi i to nawet bardzo. Bo nie widzę problemu żeby taki koleś odszedł te 30 metrów od remizy i tam je wypił a nie w samej remizie bo jemu to sprawia frajdę...

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 29, 2009, 00:11:48 »
A ja powiem inaczej. Może polecą na mnie gromy, ale niestety taka jest prawda. Co ma przeciętny strażak OSP z przynależności do tego stowarzyszenia: problemy w domu, w pracy, nieprzespane noce, zmęczenie, stracony czas, kiedy koledzy robili ognisko, a on machał tłumicą, bo się trawy zajęły, wieczne obelgi od społeczeństwa, że jest pijakiem, alkoholikiem itp, itd. Strażacy z PSP są oczywiście wszyscy czyści i to jak łza, bo nie piją i są zawsze gotowi do akcji. Mają za to płacone, to jest ich praca. Wszystko ok. Tylko nikt nie widzi, że w OSP nikt nie ma ani złotówki z tego, a nie raz jeszcze dokłada do interesu. Zaraz się odezwą głosy o ekwiwalencie, bo strażacy mają itp. Tak jest w telewizji. Tak na prawdę mało kto go bierze. Gminy są tak cwane, że choćby jak chcieli brać, to np. na nowy sprzęt nie będzie, albo ktoś wymyślą za każdym razem zaświadczenie od pracodawcy, że za ten okres nie dostał kasy. Tak więc jedyne co tak naprawdę strażacy z OSP maja z tego całego biznesu to to, że choć czasem jakieś piwo wypiją, czy wódki pochleją. Czy jest to coś nienormalnego w kraju, który chlubi się rekordami w piciu alkoholu? Którego prezydent kupuje 500 małpek "do samolotów" na podróże służbowe, czy w końcu w kraju, w którym do regularnego spożywania alkoholu przyznaje się 78% obywateli, czy w kraju,  którym ponad połowa przyznaje, że upija się nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Pod dyskusję można poddać picie w umundurowaniu, ale na pewno nie ogólne zjawisko.
Nie jeden pewnie powie, że skoro tak to zlikwidować "Ochotnicze Stowarzyszenie Pijackie". To jako kontragument napiszę, że tak mogą mówić albo debile, albo mieszczuchy i to z dużych miast. Niestety, ale na kraj o powierzchni ponad 300 tys. km kwadratowych ok. 500 JRG to chyba trochę za mało. niech sobie tylko ktoś przeliczy liczbę mieszkańców do których PSP będzie jechać ponad 20 minut, albo ilość kilometrów dróg, które leżą ponad 20 minut jazdy od JRG. A przecież Konstytucja jasno mówi, że każdy obywatel jest równy. Więc moje pytanie gdzie ta równość? Stąd też moja sugestia, aby przestać pluć, aby nie powiedzieć gorzej do własnego gniazda. A takim gniazdem jest całość ochrony przeciwpożarowej, a tym pluciem wypowiedzi niektórych osób na tym forum.

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 29, 2009, 07:38:58 »
Ale chyba remiza została wybudowana w innym celu niż do picia w niej piwa czy innych rzeczy alkoholowych! I może jakby nie dawał swoim zachowaniem ani tym że jest do połowy ubrany w jakąś część z umundurowania że jest strażakiem i pije w remizie to jeszcze można zrozumieć. Są miejsca przeznaczone do robienia pewnych rzeczy i tego się trzymajmy.

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 29, 2009, 10:50:52 »
Tak, a kościoły są budowane, aby się modlić, a nie handlować na każdym kroku (gazety i inne cuda), płoty sa stawiane, aby chronić i wydzielać ogrody, a nie żeby było się gdzie "odlać", do PSP kupuje się samochody, aby ratować ludzi i mienie, a nie naprawiać lampy pod UM, bądź wieszać dekoracje świąteczne, budynki JRG są stawiane w podobnym celu jak OSP, a nie mają służyć jako hotele dla prominentów, poza tym nie spełniają wymagań jak dla ZL V. Więc nie mów, że jak coś jest do jednego celu, to na tym koniec. A poza tym nawet jeśli we wszystkich remizach od dziś przestanie się wogóle spożywać napoje alkoholowe, to zgodnie ze stereotypem i tak każdy widząc jednego z członków OSP w barze przy piwie będzie hasło, że strażacy piją. Tak w tym kraju niestety jest.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 29, 2009, 11:10:47 »
Ale chyba remiza została wybudowana w innym celu niż do picia w niej piwa czy innych rzeczy alkoholowych! I może jakby nie dawał swoim zachowaniem ani tym że jest do połowy ubrany w jakąś część z umundurowania że jest strażakiem i pije w remizie to jeszcze można zrozumieć. Są miejsca przeznaczone do robienia pewnych rzeczy i tego się trzymajmy.
Sorki, ale gównem mi Twoje wypowiedzi śmierdzą. Dam sobie łeb uciąć, że nie raz i nie dwa razy po cięższej akcji chlapnęliście sobie z kolegami piwo po akcji, po czym grzecznie udaliście się do domów.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 29, 2009, 12:15:24 »
to na bank ale bynajmniej ja nie robiłem tego w remizie tylko dosłownie 40m dalej. Była akcja, przebieramy się, zamykamy remizę i wtedy można pójść na piwo, tym bardziej że właściciel sklepu zrobił ławeczki i kawałek dach żeby można było się tam napić nie wadząc nikomu.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 29, 2009, 12:59:56 »
Są remizy w których obrębie jest sklep spożywczo-monopolowy :)
I jest to JEDYNE miejsce na wsi gdzie można na chwilę usiąść i napić się choćby nawet soku pomarańczowego...
Tak, że nie zawsze można odejść te 40m.

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 29, 2009, 13:06:16 »
slizki masz dziwne poglady bo tak jak np sheldon mowil ze po akcji mozna piwko wypic a jesli jest do sklepu z 1000 m na wioskach tak przewaznie jest wiec wypic mozna,wizerunek osp psuja glownie ludzie z miasta ktorzy nie wiedza jak sie musze na hapac ochotnicy i ze podczas akcji robia wiecej niz strazacy z psp. Remiza to nie miejsce kultu lecz garaz dla samochodow i miejsce spotkan ochotnikow dlatego wypic mozna nikt nie mowi o narznieciu sie do trupa

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 29, 2009, 13:08:38 »
Temat stary jak świat i poruszany już nie raz na tym forum.
Ślizki, jak widzę, przebywa jeszcze na etapie rozwoju emocjonalnego, w którym dominuje jeszcze idealizm. Pragmatyzm, zwykle jest tym następnym etapem, do którego należy dojrzeć.
Straż, to nie kółko różańcowe a remiza, to nie jest świątynia. W wielu miejscowościach remiza, to nie tylko garaż dla samochodu pożarniczego, ale również obiekt, który wybudowano w czynie społecznym, aby zaspokajał potrzeby kulturalne lokalnej społeczności.
Czy impreza kulturalna wyklucza spożywanie alkoholu? Oczywiście, że nie a przykładem niech będą chociażby wernisaże wystaw, na których serwuje się alkohol dla gości.
I tu wchodzimy w temat, który się określa ogólnie jako „kultura picia”.
Swoją pożarniczą przygodę rozpoczynałem ponad dwadzieścia lat temu i doskonale pamiętam ówczesne, niewiele mające z taktyką pożarniczą pospolite ruszenie i spust alkoholu jaki strażackim spotkaniom towarzyszył. Sam byłem świadkiem, jak komendant gminny wystawił gospodarzowi mandat za zadymienie drogi (tak, tak, kiedyś mieliśmy takie uprawnienia), po czym prosto z akcji, samochodem pożarniczym udaliśmy się do pijalni piwa, gdzie kasa została „upłynniona”.
Te czasy, na szczęście już dawno minęły, niemniej alkoholu, nie da się wyplenić. Należy tylko zbudować zasady, na jakich spożywa się go właśnie w remizie.
Dlaczego moi strażacy mają z butelką piwa siedzieć na przystanku, czy na ławeczce przy sklepie, jak mają SWOJE pomieszczenia? Czyż nie należy się człowiekowi, który za darmo z...pla, kawałek enklawy, gdzie może się odprężyć?. Przecież powszechnie wiadomo, że mecz lepiej się ogląda w męskim gronie z browcem w łapie.
 A co będzie jak „zawyje”? I'm sorry Winnetou, kto wypił pomacha tym, którzy nie muszą uzupełniać płynów i zamknie bramę. Każdy sam sobie ustala priorytety.
Odwiedziłem kiedyś remizę kolegów z zachodniej granicy, gdzie gospodarze, beż żadnej żenady pokazali mi pomieszczenie zastawione po sufit skrzynkami pełnymi piwa. Dla nich to normalne, jak chcesz pić, idziesz i bierzesz butelkę, czy dwa i gasisz pragnienie – u nas pewnie chłopaki by nie spoczęli, póki nie opróżnili by ostatniej butelki. Nieprawdaż?
We Francji odwiedzając jednostkę ratowniczo gaśniczą widziałem strażaków podczas posiłku. Na stole kilka gatunków win. Nasi pewnie by nie wstali od stołu, nie opróżniwszy wszystkich a żabojady po lampce... i już. Można?
Nie popadajmy w paranoję, stare porzekadło mówi „strażak nie wielbłąd, wypić musi”, jednak myśląc o młodym strażackim narybku, prezentujmy postawę umiejętnego picia, nie każde musi się kończyć resetem systemu.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 29, 2009, 13:20:01 »
Firetom masz trochę w tym racji. Uważam że dla munduru należy się trochę szacunku. Gorzej jednak jeśli ktoś nie ma umiaru i doprowadza się do wiadomego celu. Ale nie mi to zmieniać. Chodziło mi o to aby nie urządzać w garażach popijaw po których wychodzi się "wężykiem" a kulturalnie wypić jedno piwo i rozejść się do domu. I takie zachowanie to też walka z wiatrakami, ale boli mnie kiedy przedstawiam sie w jakimś gronie i mówię że jestem z OSP to pierwsze skojarzenie tych ludzi związane jest z alkoholem. Fajnie by było gdyby kiedyś OSP była traktowana przez społeczeństwo i kojarzona na równi z zawodowcami:)

Offline Azama

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
  • ratownik medyczny :]
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 29, 2009, 14:09:18 »
Mieszkam w małym miasteczku, gdzie praktycznie wszyscy wszystkich znają. I niestety jeżeli nawet idzie się do baru kulturalnie napić sie ze znajomymi to i tak jest gadanie, że strażacy piją  :ksmut: Tego się niestety nie zmieni bo ludzie są tacy a nie inni i tak juz raczej zostanie
Do not search for us, we will find You.
Do not wait for us, we are here... all ready.
Do not ask about our name, You know it well.
We are Your Guardian Angels.

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 29, 2009, 14:26:27 »
Cytuj
Mieszkam w małym miasteczku, gdzie praktycznie wszyscy wszystkich znają. I niestety jeżeli nawet idzie się do baru kulturalnie napić sie ze znajomymi to i tak jest gadanie, że strażacy piją  :ksmut: Tego się niestety nie zmieni bo ludzie są tacy a nie inni i tak juz raczej zostanie
Widzisz, to już problem tych, którzy tak myślą. Z Waszej strony, jeśli zachowacie zasady i do akcji będziecie wyjeżdżali trzeźwi, nikt nie moze Wam niczego zarzucić. Kiedyś wycinałem pijanego proboszcza, który popisując się przed dziwką rozwalił się na latarni...i patrz, ludzie dalej walą do kościoła.
Robić swoje i się nie przejmować, jak kogoś przyciśnie, będzie wiedzieć gdzie zadzwonić
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 29, 2009, 15:00:50 »
to na bank ale bynajmniej ja nie robiłem tego w remizie tylko dosłownie 40m dalej. Była akcja, przebieramy się, zamykamy remizę i wtedy można pójść na piwo, tym bardziej że właściciel sklepu zrobił ławeczki i kawałek dach żeby można było się tam napić nie wadząc nikomu.

powiem tyle, że picie w takim miejscu też nie jest najlepsze gdyż policja w najlepszym wypadku może was spisać, a w najgorszym ukarać mandatem za picie w miejscu publicznym - więc czasem lepiej "walnąć" piwko na remizie gdzie nikt nie widzi, a potem kulturalnie spacerkiem do domu, bez zataczania się itp.

w końcu alkohol też jest dla ludzi, tylko trzeba umieć z niego korzystać

cytuję:
1. Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w art. 14 ust. 1 i 2a-6 albo nabywa lub spożywa napoje alkoholowe w miejscach nielegalnej sprzedaży, albo spożywa napoje alkoholowe przyniesione przez siebie lub inną osobę w miejscach wyznaczonych do ich sprzedaży lub podawania,

podlega karze grzywny.
2. Usiłowanie wykroczenia określonego w ust. 1 jest karalne.
3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w ust. 1 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy.

Dz.U.2007.70.473 (U) Wychowanie w trzeźwości i przeciwdziałanie alkoholizmowi.

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 29, 2009, 15:02:12 »
Na całe szczęście ta ławeczka i ten daszek jest schowany specjalnie z tyłu budynku baru i jest na terenie prywatnym.

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 29, 2009, 18:25:29 »
No to opinię to wy dopiero musicie robić. Strażacy jak ostatnie menele chowają się z piwem za jakąś budkę, bo ich "rura pali" i nie ma gdzie tego zagasić. To jest dopiero dwulicowość.

Offline pawel_jumper

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: wizerunek strazy
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 30, 2009, 13:47:30 »
Hmmm.... Sprzątamy remizę czy myjemy wozy to czemu mamy nie zrobić sobie przerwy i na świetlicy nie wypić piwa tylko iść i się gdzieś za sklepem czy Bóg wie gdzie jeszcze chować ?

W razie akcji przybywają inni druhowie, a Ci którzy wypili zostają. Proste i logiczne.