Autor Wątek: Pretensje I Różnice Między Osp  (Przeczytany 7902 razy)

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Pretensje I Różnice Między Osp
« dnia: Kwiecień 20, 2005, 21:40:03 »
Wywołany przeze mnie temat przewija się przez część innych tematów i może dobrze byłoby zrobić go głównym przedmiotem dyskusji. Wiele razy na forum pojawiały się odmienne zdania na temat faworyzowania jednostek w KSRG i niedoceniania pozostałych albo jednostek słabych i mocnych. Nastepny podział to proponowane kategorie. Gdzieś rozgorzała ostra dyskusja na temat tego, czy małe jednostki poza KSRG są wogóle potrzebne ale dyskusję wygasił administrator bo była "nie na temat".  Echa tego problemu również brzmią w dyskusji na temat oznakowania jednostek kategorią JOT czy prznależnością do systemu. W wielu gminach trwa ostra konkurencja i zazdrość pomiędzy jednostkami jeśli chodzi o np. ilość wyjazdów, wzajemne obrzucanie się nieprawdziwymi plotkami itp. Zacznę od sytuacji w mojej gminie.
Mamy 5 jednostek OSP:
Jedną w systemie, z umiarkowanymi problemami finansowymi i w niezłej kondycji organizacyjnej. Mamy dwa samochody i niezłe usprzętowienie. Jeżeli przyjmować kategorię JOT to byłaby druga. Jednostka jest dysponowana 60-80 razy w roku. Następna jednostka jest pozasystemowa z jednym samochodem gaśniczym (wiekowy Star A-26). Jest to OSP o dobrej kondycji organizacyjnej. Pali sie do wyjazdów i uzyskuje dobre wyniki w zawodach. Jest dysponowana, zależnie od roku, 1 - 6 razy.  Kategoria JOT - trzecia.
Trzecia jednostka ma jednego Żuka. W ciągu 10 ostatnich lat była 3 razy w akcji. W zasadzie nieaktywna. Przebudza się dwa razy w roku - na zawody i na roczne zebranie. Ale jedno i drugie robi porządnie. Z reguły ma najlepsze wyniki z gminy w zawodach. Na zebranie 100 % członków przychodzi na galowo.
Dwie następnie jednostki na mają samochodu. Są nieaktywne na całego. Raz na rok są "zmuszane" do zebrania bo coś musimy wpisać do sprawozdań i wysłać w świat. Obie od wielu, wielu lat w niczym nie uczestniczyły.  Jedna z nich do tego roku miała Żuka ale został przekazany do OSP z pozycji 3.  Jednostka nie potrafiła wyjechać nawet do pożarów w swojej wsi.
W gminie, w Zarządzie Gminnym ZOSP a także na ulicy często poruszany jest temat likwidacji dwóch ostatnich jednostek jako całkowicie zbędnych. Są nawet tacy, którzy uważają, że małą i biedną gminę stać tylko na jedną OSP.
Inny temat to jak "zagospodarować" jednostki całkowicie uśpione. Czy są jakieś sposoby i czy wogóle powinno na siłę się je uaktywniać. Jednostki takie same się nie zlikwidują, administracyjnie też się nie da. Jest też kłopot natury papierkowej. W każdej istniejacej OSP musi odbyć się zebranie roczne, trzeba od nich uzyskać dokumenty a nie jest to proste. Obie nie są zarejestrowane w KRS i jest też pewien problem z finansowaniem.  
Napiszcie jak jest u Was. Jaki jest do tego stosunek gmin oraz samych strażaków. Czy też pojawiają się takie problemy (rozumiem z forum, że tak jest). Dobrze by było żeby głos zabrały OSP doceniane oraz te niedoceniane.  
Pozdrawiam  Krzysiek.

Offline rademenes99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
  • Milczenie jest złotem, mowa żródłem nieporozumień.
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2005, 22:35:53 »
Jesteśmy drugą jednostka w gminie, niestety poza KSRG (choć kadydujemy od ok. 4 lat, nadal nie możemy się przebić...). Mamy 2 średnie samochody gaśnicze, i na poziomie gminy jesteśmy na zawodach najlepsi(MDP oraz seniorzy); z dosprzetowieniem jest różnie; wiadomo zawsze coś jeszcze jest potrzebne.... Ilość wyjazdów na rok od ok. 40-70. Jednostka która jest w KSRG ma tych wyjazdów ok.90; oprócz nas jest jeszcze jedna jednostka z poza KSRG, też podobnie mobilna jak my.  Pozostałe jednostki; to szkoda gadać...(może 3 zdarzenia na 5 lat), pieniążki które idą na nich( mimo że skromniejsze niz na pozostałe jednostki) napewno można by rozdzielić na jednostki prężne, ale nie można administracyjnie rozwiazać jednostki OSP (choć jest nią tylko z nazwy...). Na chwilę obecna też nie bardzo wiemy co z nimi można zrobić... Gmina też nie za wiele moze zrobić, jeśli nie ma inicjatywy od samych zainteresowanych. Zawsze jest nadzieja, że znajdzie się tam ktoś, kto się tym zajmie na poważnie, ale wydaje mi się że skoro nie ma tradycji, to młodzież nie ma się za bardzo na kim wzorować... Chciałbym się mylić...
Pozdrawiam B)  
Ekspert to człowiek który przestał myśleć - on wie ;).

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2005, 23:05:47 »
Moja gmina to 3600 mieszkanców w tym, az 7, 2 w KSRG jednostek a budzet gminy na OSP wynosi tylko 50000. Moja wyjezdza w roku 80 - 90 razy mamy GBA i SLRT, ta druga z KSRG wyjezdza do 20 razy rocznie i dysponuje GCBA. W tych poza systemem jest jeszcze jedno GBA i reszta GLM. I powiem szcerze poza istnieniem 3 maksymalnie 4 jednostek reszta to absurd. Jezeli juz sa zadysponowani to nie wyjezdzaja bo ludzi nie ma, zebranie dosłownie wymuszone i to w drugim terminie. Wiec dla mnie istnienie tych juz wymarłych jednostek nie ma najmniejszego sensu.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 21, 2005, 08:39:45 »
Temat bardzo ciekawy!
Niestety u mnie jest chyba jeszcze gorzej - budżet gminy jest dość duży (100 tys) ale już na kulturę budżet ynosi 250 tys. więc z zespołem ludowym nie mamy szans...
Mamy w gminie... 12 jednostek - wszystkie raczej średnio uzbrojone:
1 jednostka w KSRG - GCBA i bus który ma tylko radjostacje :rolleyes:
5 jednostek z jednym samochodem średnim lub ciężkim (w tym jedna moja)
2 jednostki z GLM
pozostałe 4 bez samochodów

Taką sytuacje zawdzięczmy wójtowi którego nie interesuje idea 2-3 silnych jednostek a raczej myśli o wyborach i o tym żeby w każdej wsi zrobić cokolwiek żeby tylko dostać trochę głosów.
Pieniądze z budżetu żadko kiedy są wydawane na sprzęt. Przeważnie są to bardzo kosztowne remonty dachów strażnic w jednostkach które np. nie mają samochodów (więc są niezadowolone). Przykład: jednostka bez samochodu dostała 11 tys. na remont strażnicy, następna jednostka (ma żuka, do pożarów nie wyjeżdża) dostała 25 tys. na remont strażnicy. Nasza jednostka (GBA - najwięcej wyjazdów w gminie) otrzymuje ok. 4, 5 tys. na jakieś węże, dwa mundury, itp... Tak że pod tym względem koszmar.
A o likwidacji lub choćby zmniejszeniu dofinansowania dla słabych jednostek wogóle zarząd gminy nie chce słyszeć.

Pozdrawiam

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 21, 2005, 09:18:28 »
W mojej gminie jest 5 jednostek OSP w tym jedna w KSRG czyli moja. Na stanie naszej jednostki jest GBM, GBA, SRt, SlRt.. pozostałe 3 mają GLMa, a jedna GLMa i GCBA 8,2/42. W sumie to nie ma podstaw, aby coś im zarzucić, fakt pieniądze do nich trafiają, bo jednostki gmina stara się dobrze wyposażyć. My mamy około 120 wyjazdów rocznie, pozostałe nie więcej niż 10-15 więc czasem się przydają. Jedna tylko przez ostatnie 3 lata wyjeżdżała może 10 razy. Stosunki między jednostkami są nawet dobre, nie ma jakiejś zazdrości, nikt na siebie wrogo nie patrzy. Faktem jest też, że przy normalnych zdarzeniach, wymagających udziału jakiś 3 zastępów praktycznie nasza OSP na całą gminę wystarcza, ale jak się skręci coś dużego to czekamy na innych. Przy pożarach dużą podporę stanowi jednostka gdzie jest GCBA 8,2/42 i GLMy się przydają np. jak coś pozalewa woda ;)  Z działań gminy musimy być zadowoleni, bo w miarę możliwości dostajemy pieniądze. Ostatnie 1,5 roku wpadły do nas 2 nowe samochody :D  wyremontowano remizę.. w sąsiedniej OSP oddano do użytku zupełnie nową ;)  

Pozdrawiam!!

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 21, 2005, 10:18:27 »
A u mnie zlewają jednostkę z KSRG i kasę ładują na wybrane jednostki najmniejsze.
Jednostek w gminie jest 8.
Jedna, moja w KSRG, reszta poza.
Dwie z tej reszty posiada GBA; jedna GLBA; dwie GLM; dwie typu M.
Jednostki te tak jak i u was wyjadą do pożaru około 2 razy na 5 lat.
Ktoś sobie robi kampanię.

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 21, 2005, 16:35:24 »
Dokładnie tak jest. Blokujesz całkowicie kase na jednostke i z następną kadencją mozesz sie pozegnac.

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 26, 2005, 12:34:28 »
U mnie na 14 000 miezkańców są dwie OSP w tym jedna w KSRG.Finansowane są sprawiedliwie jak pan Bóg przykazał po połowie, chyba że jast planowany jakiś pilny remont przez którąś z nich to na zasadzie obustronnego porozumienia odstepują sobie na wzajem jakiś procent swojej puli.
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline BigJaro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 26, 2005, 15:00:10 »
U nas w gminie jest 6 jednostek w tym jedna w KSRG (to moja ;)). Posiadamy 1 szt. GBA i 1 szt. GBM (20-letnie Stary 244). Pozostałe jednostki to trzy M-y, jedna S (GLM) i jedna S2(GBA i GLM). Problem jak zwykle stanowią M-y. Pożytek z nich tylko na zawodach i praktycznie nic więcej, a kasa na nich idzie. I kupuje się sprzęt, który przydałby sie w jednostkach jeżdzących do działań. Ale interes wyborczy wójta ważniejszy o efektywności działań ratowniczych. Mimo iż jestem radnym to i tak niewiele moge wskórać, choć powoli zmienia się na lepsze.
         Kolejny problem to Komendant Gminny (zresztą, przepraszam za określenie, przydupas wójta). Facet, który uważa się za najmądrzejszego na świecie, ale mam nadzieję, że tylko do lutego przyszłego roku. Jego jednostka jest najlepiej wyposażona w gminie, sprzęt naprawiają sobie w warsztatach i dla nich są na to pieniądze. A my musimy łatac wszystko we własnym zakresie, bo w gminie kręcą nosami jak nam coś nawali (przypominam jesteśmy w KSRG). To wszystko powoduje, że atmosfera w gminie jest nieciekawa. Wogóle facet ma manie wyższości i skutecznie potrafi wkurzac ludzi. Dochodzi do tego nawet, że facet wprasza sie na akcje. Moim zdaniem to kompletna nieodpowiedzialno i dziwie sie dyzurnemu z PSP, ze na to pozwala.

Podam przyklad:

- dyzurny PSP wzywa nasza jednostke do akcji poza terenem gminy(wyjazdy poza teren gminy sa u nas płatne, na terenie  nie) i wyjezdzaja oba samochody, po kilku minutach, gdy przejezdzamy przez miejscowosc naszego Komendanta ten drze sie przez radio do dyzurnego, ze oni tez chca jechac najczesciej ja dostaja, a jak nie dostaja i tak jada, a jak juz wyjada to dyzurny juz ich nie zawroci. A gmina pozostaje z jednym GLM, bo na drugi juz nie bedzie obsady. Z kolei gdy sie pali na terenie gminy to niebardzo chce mu sie jezdzic, bo po co przeciez jest jednostka KSRG. Wogole to podejrzewam, ze nie zglasza polowy wyjazdow, bo zuzycie paliwa na jednym samochodzie mial takie jak my na dwóch.

Dość tych wywodów.
Przepraszam. że tak dużo, ale musiałem sie wygadac ("wypisac" ;)). Odrazu lżej mi sie zrobiło. Bo jak widzę co sie dzieje to szlag mnie trafia. Ale na razie nic sie nie da zrobic i bedziemy jezdzic z dziurawymi wężami (On ma nowe) itd. Zresztą On ma wszystko nowe ;)
 

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 26, 2005, 18:43:27 »
...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2023, 05:00:57 wysłana przez strażak sam-olsztyn »

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 26, 2005, 21:39:17 »
BigJaro! Ja Ci naprawde współczuje. Tego komendanta zmienic obowiazkowo. Tylko uwazajcie bo wójt sam moze powołac kogos na to stanowisko i jezeli tak ładnie sie wslizguje w tyłek to kolejna kadencja moze nalezec do niego.
Pozdrawiam.

Offline rogu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 27, 2005, 22:00:54 »
A co ja mam napisać ?

MOJA GMINA JEST JEDNĄ Z BOGATSZYCH W POLSCE , U MNIE W JEDNOSTCE MAM DWA GBA I OPER W KRAJOWYM OD 1995 . JESTEŚMY ŚREDNIO WYPOSAŻONĄ JEDNOSTKĄ {MOJA OPINIA}.W GMINIE DZIAŁA 6 JEDNOSTEK Z CZEGO 2 W KRAJOWYM . DO AKCJI WYJEŻDZAJĄ ZAZWYCZAJ DWIE JEDNOSTKI Z TERENU GMINY CZYLI MY I DRUGA JEDNOSTKA Z KRAJOWEGO, RESZTA JEST UŚPIONA A MIMO TO PAKOWANE SĄ W NIE OGROMNE KWOTY , NOWE REMIZY , NOWE SAMOCHODY ITD    .     NIE JESTEM ZA ROZWIĄZYWANIEM JEDNOSTEK ALE KREW MNIE ZALEWA JAK WIDZE ZAKUPOWANE WOZY DLA JEDNOSTEK KTÓRE MIAŁY 1 WYJAZD W CIĄGU ROKU I TO PO TO ŻEBY POPRAWIĆ GNIAZDO BOCIANOWI , A MY JEDZIEMY DO WYPADKU I MUSIMY ŁOMAMI ROZWALAĆ WRAKA ŻEBY GOŚCIA WYCIĄNĄĆ!!!!!!!!!!!CZY TO NIE JEST CHORE??Z TYCH 6 JEDNOSTEK JEDNA TYLKO POSIADA ŻUKA {ALE SŁUCHY MNIE DONOSZĄ ŻE COŚ DOSTANĄ }    PAN PAWLAK POWINIEN W SWOJEJ USTAWIE DOPISAĆ WYPOSAZENIE DO KAŻDEJ KATEGORI JOT. POWINIEN DAĆ JAKĄŚ KASE NA WDROŻENIE USTAWY A NIE ZOSTAWIAĆ JEDNOSTKĘ SAMĄ SOBIE ALBO NA ŁASCE GMINY {DADZĄ CZY NIE ???????}
POZDRAWIAM I IDE ZAPALIĆ BO SIĘ  ZDENERWOWAŁEM!!!!!!!!!

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 28, 2005, 10:29:57 »
Wg mnie tylko jednostka aktywna winna dostawać kasę. Aktywna nie tylko pod względem wyjazdów ale i pod względem profilaktycznym, gospodarczym, prezentacyjnym itp.
Jeśli jednostka przez cały rok nic nie robi, tylko przyjdzie naczelnik raz na miesięc albo i nie przyjdzie zobaczyć czy sprzętu jeszcze nikt nie ukradł. To dla mnie ładowanie dużej kasy w tą jednostkę jest po prostu kampanią wyborczą prowadzoną przez burmistrza lub wójta i przez komendanta gminnego OSP.
Ochrona przeciwpożarowa idzie na plan dalszy. Załatwiana jest ona mozna powiedzieć "przy okazji".
W gminie powinna znajdowac się jedna - góra dwie jednostki OSP silne i gotowe na każde wezwanie.
Byłem kilka razy przy pożarze gdzie podjechała jakaś jednostka Żuczkiem żeby popatrzeć i udowodnić mieszkańcom że oni też wyjeżdżają.
Pisałem o tym chyba ale jeszcze przypomnę: miałem takie zdarzenie, awaria instalacji hydraulicznej facetowi zalało i cały czas jeszcze zalewa piwnicę. W jego wiosce znajduje się OSP mającą GLM (Żuk) i motopompę z osprzętem. Dzwoni do prezesa lub naczelnika (tego dokładnie nie wiem, w każdym bądź razie do kogoś z nich) a on mu odpowiada że taką robotę to oni nie wykonują, i każe dzwonić pod 998 wtedy przyślą koogoś innego czyli nas. Jak przyjechaliśmy to głębokość wody było już 1,5m.
Jaki wniosek pieniądz który poszedł na tamtą jednostkę jest stracony.
Lepiej kłaść w OSP z KSRG bo ona musi wyjechać, a tym zwykłym jednostkom nikt nic nie z zrobi jak powiedzą nam się nie chce, "szkoda sprzętu".

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 29, 2005, 10:30:43 »
Wracając do mojego podwórka (miasta) pomijając swerę finansową spory toczą się o status społeczny.Jednostka której jestem członkiem zobywa wysokie noty na zawodach sportowopożarniczych zaczynając od szszebla miejskiego na którym ta druga OSP nie ma szczęścia z nami wygrać i nie ma okazji zaprezentować się na powiecie.Druga sprawa jest taka że zazwyczaj moja jednostka wystawia dwa składy i w tym momencie porzeczka się dla nich podnosi.Druga sprawa to spora różnica w wyposażeniu tamci mają GBAM i Nyskę przystosowaną do przewozu ludzi, my dysponujemy GBA 2.5/16, Ford Transit, Lublin 3 jako bus,wszystek sprzęt zakupiony za nagrody z zawodów no i wyposażenie za kasę z miasta i KSRG.Siłą rzeczy my wyjeżdżaliśmy już w tym roku 26 razy a oni 2.Skoda że zawiść, jakieś bzdurne przekonania i hipokryzja psują kontakty pomiędzy OSP w jednym mieście.W dzień naszego święta będę nam życzył poprawy stosunków.
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 10, 2005, 23:14:32 »
W kontekście poprzednich wypowiedzi, na terenie znajduje się bardzo dużo jesdnostek, jest ich 16. Liczba mieszkanców całej gminy waha się w granichach 12 000, natomiast samego miasta 5300. W KSRG są 4 jednostki. Większość to jednostki typu S1 lub M. Samochody bojowe  posiada jedynie 4 jednostki. Moja jednostka jest wiodącą nie tylko na terenie gminy, czy powiatu, ale także województwa. Rocznie mamy około 120 zdarzeń. Dysponujemy w miare dobrym sprzętem do rat. drogowego, ochorny dróg oddechowych. Na wyposażeniu posiadamy 3 samochody, Jelcz GCBA 6/32, Star, 2,5/16 oraz Lublin GLM. Oczywiście na te jednostki są dawane większe pieniądze. Szczególnych konfliktów nie ma, jednakże jest stała rywalizacji o środki finansowe między jednostkami czynnymi, tzn. biorącymi udział w zdarzeniach.
Ekwiwalent w gminie jest stosunkowo niski i wynosi 2 zł/1h akcji ratowniczo-gaśniczej.
Pozdrawiam wszystkich OCHOTNIKÓW

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 11, 2005, 15:34:21 »
Kolejny raz zadam to pytanie odnośnie klasywikacji do najlepszych jednostek w powiecie czy województwie.. skąd macie informacje o tym, iż wasz OSP jest jedna z najlepszych w województwie..

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 11, 2005, 16:46:55 »
Hmm... jeżeli chodzi o moją wypowiedź, jest jedną z wiodących w województwie. Stwierdzenie to pochodzi od Komendanta Powiatowego oraz ukazało się na łamach gazet regionalnych. pozdrawiam
 

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 11, 2005, 18:56:09 »
Spoko ;)  znam się ze strażakami z jednostek naszego powiatu i na wizycie w każdej z nich mówi to samo, ze jesteście najlepsi itp. Co do powiatu to można łatwo określić, bo chociażby po liczebie wyjazdów i sprzęcie jednak na skale wojewódzką wydaje mi się, że nie można tego tak nazywać.. a co do rankingów przydałoby się coś takiego ;)  jakaś punktacja i byśmy się starali o wyższe miejsca.. można by utworzyć taką małą ligę tylko dla samego jej istnienia i zdobywania wyższych pozycji za mobilność, sprzęt itp.. ale nie miało by to związku z jakimikolwiek zyskami finansowymi ;)  :lol:  

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 12, 2005, 12:18:30 »
W swoim poście nie użyłem słowa że moja jadnostka jest jedną z naj lepszych w województwie bo tego nie jestem pewien.Wczoraj na uroczystości zostaliśmy odznaczeni złotym medalem zasłużony dla województwa śląskiego
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 10, 2006, 22:42:57 »
wszystkie opisy tutaj są opisami potężnych strażackich gości a ja pochodze włąśnie z takiej małej s-1 i mamy od niedawna żuczka o którego staraliśmy  sie od kilku lat .
Nie mamy wyjazdów bo i nic sie nie dzieje ale zawsze jesteśmy gotowi do działania według naszych możliwości.
Wiec niech mi tu nikt nie mówi o tym ze małe jednostki sa niepotrzebne bo za przeproszeniem głupoty pieprzy !!! :angry:  Takie jednostki sa chociażby po to zeby ten ruch ochotniczych straży nie zamarł a jak chce ktoś robić zawodowe straże z ochotniczych to niech pójdzie do zawodowych i tam pokazuje umiejetności
 i się chwali.
Jednostki s-1 są nie po to zeby szarżować po całym powiecie sa po to zeby chronic najbliższe otoczenie i jak sie komuś nie podoba to trudno!!! -_-

Offline Marcin Grzelaczyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
  • http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831
    • MG
Odp: Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 10, 2006, 23:50:57 »
Nie chodzi chyba nikomu o likwidację małych jednostek ale niech władze przyznawaj budżet sprawiedliwie (kto jest w systemie i ma dużo wyjazdów niech dostanie trochę większy budżet niż jednostki które nie wyjeżdaja ale za to sa aktywni społecznie ) .   Przykład rok 2005 mieliśmy około 60 wyjazdów koszty paliwa to około 7 tys. natomiast jednostka która wyjeżdała w 2005 r. 3 razy wymyśliła że ich zapotrzebowanie na paliwo w roku 2006 to około 6 tys. I gdzie tu sens ?
Marcin - Kleczew - Wielkopolska - Poland http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 11, 2006, 09:13:03 »
U nas sprawa wygląda tak, w mojej gminie są dwie jednostki, moja i druga jednostka ktora jest w KSRG, oczywiscie pan burmistrz naszą jednostke ma gleboko w du... mimo tego ze nie jestesmy w KSRG mamy bardzo duzo wyjazdow (120-150) rocznie i chyba tez nam sie nalezy cos od gminy, od 4 lat ubiegamy sie o materialy na remont elewacji i nadal nie mozemy sie UM o to doprosic, ale gdy do pana burmistrza przyszedl pan prezes z sąsiedniej jednostki i poprosil o wybudowanie  nowej remizy nie bylo zadnych sprzeciwow. Jezeli chodzi o male jednostki to w mojej gminie byla trzecia OSP ktora zostala zlikwidowana w 1997 r poniewaz:nie bylo tam od 94r auta, w 1995 roku jednostka ta dostala z PSP Stara 244, lecz ani razu niebyl on uzywany, z tego co wiem mieli oni ok. 30-40 akcji lecz na zadna nie wyjechali, poprostu strazacy zaprzestali swojej dzialalnosci, Zarzad zrezygnowal z pelnienia funkcji, sprzet i sztandar przekazano mojej jednostce a remize ktos wykupil i teraz jest tam dyskoteka

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 11, 2006, 14:43:42 »
W mojej gminie jest 8 jednostek OSP w tym 2 w KSRG. Jednostki które są w KSRG zostały w tym roku zaszczycone i dostały po 10 tys. zł, a reszta po 7 tys zł. To chyba z racji zbliżających sie wyborów bo w tamtym roku dostaliśmy zwrot za paliwo, ogrzewanie 1 garażu i na stanie przybył nam 1 wąż W-52. Jednostki będące w KSRG mają po jednym samochodzie Star244 GBA 2,5/16 i wyjeżdzają 80-90 razy w roku. Strażacy nie dostają ekwiwalentu za udział w akcjach. Prężnie działają poza tym 3 jednostki które nie są w KSRG, ale reszta to wogóle tylko wegetuje, a jedna jednostka powstał gdy burmistrzem został człowiek z tej wsi, ale jak sie tam paliły trawy to i tak my jechaliśmy choć pożar był ok. 1 km od remizy z tej wsi. Kolejne dwie jednostki OSP znajdujących sie w innych wsiach oddalone są od siebie o 1.5 km i oczywiście jak się palił dom w którym spłonoł człowiek oni nie wyjechali ale nam sie dostało bo puźno dojechaliśmy tak samo jak JRG bo warunki na drogach były bardzo ciężkie, ale nigdzie przecież nie jest określony czas dojazdu do zdarzenia (trzeba dotrzeć bezpiecznie bo inaczej ratownicy będą potrzebowali pomocy)

Offline Straszak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Odp: Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 11, 2006, 15:11:36 »
Cytuj
Zarzad zrezygnowal z pelnienia funkcji, sprzet i sztandar przekazano mojej jednostce a remize ktos wykupil i teraz jest tam dyskoteka

sprzęt to rozumiem ale sztandar???

sztandar po rozwiązanej OSP powinien być przechowywany w (par. 45 w zwiazku z par.44 regulaminu sztandarów):
1. sali tradycji tej jednostki (nie ma możliwości - remiza sprzedana)
2. muzeum pożarniczym (możliwe)
3. sali tradycji właściwego oddziału Związku (możliwe, czasami niewykonalne, jeżeli oddział Związku nie posiada sali tradycji)
4. muzeum regionalnnym lub historycznym (możliwe)

Sorry za "nieczyste myśli" chyba nie wystepujecie z tym sztandarem?


Offline władeczek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Pretensje I Różnice Między Osp
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 11, 2006, 15:29:14 »
u mnie w gminie jest 7 jednostek w ksrg sa 2 między innymi i moja, budzrzet na wszystkie jednostki jest na cały rok około 100 tyś zł wszystkie jednostki są jednostkami typu -S jednostki w ksrg mają po 2 samochody jesteśmy dobrze wyposarzeni chodz od 5 lat niewidzieliśmy ani jednego sprowadzonego na gmine w tym roku pojawia sie szansa na 2 samochody moja jednostka ma około 30-40 wyjazdów rocznie druga jednostka będąca w ksrg ma ich 20-30 dobrze nam sie wspułpracuje ze soba zawsze jak jedziemy na jakieś zakupy to razem czy inne okazje a z reszta jednostek nie ma rzandej współpracy  przy akcjach jak i w innych sytuacjach gmina nam nie sfinansowała jakichs wiekszych zakupów ok kilku lat oprócz usp cały sprzęt jaki posiadamy został zakupiony z dotacji na ksrg