Autor Wątek: system 24/72 plusy/minusy  (Przeczytany 27981 razy)

Offline brajan5

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
system 24/72 plusy/minusy
« dnia: Marzec 01, 2009, 22:53:00 »
Witam

W związku z tym że moja Komenda przymierza się do wprowadzenia takiego systemu pełnienia służby chciałbym zapytać Was o to jak w praktyce sprawdza się ten system.

Interesują mnie plusy i minusy

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 02, 2009, 00:13:22 »
praktycznie stale pracujesz z tymi samymi osobami (w systemie 24/48 dochodziło do tego, że niektóre osoby z jednej zmiany widywały się na 1-2 służbach w miesiącu);
praktycznie nie generujesz nadgodzin (prawie) - nikt nie "ukradnie" ci czasu pracy;
jedna wolna służba oznacza tydzień wolnego. mało???
można również bez problemu zdobyć 5 wolnych dni z rzędu - zamienić się z kims na służby (np. zmiana 1 z 3 lub 2 z 4).

z minusów to chyba jedynie nadmiar wlnego czasu. jak już się przyzwyczaisz to jest to jednak najlepszy system pracy.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 02, 2009, 08:26:58 »


z minusów to chyba jedynie nadmiar wolnego czasu. jak już się przyzwyczaisz to jest to jednak najlepszy system pracy.
Chłopie skoro nadmiar wolnego czasu jest minusem to może zmień zawód i idź na budowę tam pracuje się 6 lub 7 dni w tygodniu i skoro nie potrafisz sobie zorganizować tego czasu to poświęć sie dla straży i przychodź codziennie wykazuj własną inicjatywę :)

Offline Piotrowic

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 02, 2009, 08:35:02 »
A to ten system wchodzi w całej PSP?? Tylko ciekawe jak przez to będziecie zarabiać.
Gdy obowiązek wezwie mnie, tam wszędzie gdzie się pali, Ty mi o Panie siłę daj, bym życie ludzkie ocalił!

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 02, 2009, 08:52:55 »


z minusów to chyba jedynie nadmiar wolnego czasu. jak już się przyzwyczaisz to jest to jednak najlepszy system pracy.
Chłopie skoro nadmiar wolnego czasu jest minusem to może zmień zawód i idź na budowę tam pracuje się 6 lub 7 dni w tygodniu i skoro nie potrafisz sobie zorganizować tego czasu to poświęć sie dla straży i przychodź codziennie wykazuj własną inicjatywę :)


jeden do straży przychodzić lubi a inny nie!!!!

jacek0012

  • Gość
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 02, 2009, 09:00:45 »
Witam.
Zero-11 przedstawił same plusy to może ja dodam minusy:
- konieczność zaplanowania urlopów równomiernie na cały rok ( styczeń-grudzień)
-biorąc pod uwagę wolne służby (średni jedna na dwa miesiące),urlopy,wakaty na zmianach,kursy( podstawowe,podoficerskie,inne szkolenia , delegacje,zawody)
będzie ciężko utrzymać minimalne stany na zmianach.A gdy wyskoczy chorobowe
konieczność ściągania z wolnego( urlopu?)
- jak wielokrotnie wcześniej udowadniał Lang czy to system trzyzmianowy,czterozmianowy,czy jeszcze inny obracając się w tej samej liczbie strażaków w jednostce musimy przepracować te same godziny.
- a co z nadgodzinami dotychczas wygenerowanymi?

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 02, 2009, 09:13:15 »
- bardzo powolne zdobywanie doswiadczenia dzieki rzadkiemu przychodzeniu do pracy
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 02, 2009, 09:21:25 »


z minusów to chyba jedynie nadmiar wolnego czasu. jak już się przyzwyczaisz to jest to jednak najlepszy system pracy.
Chłopie skoro nadmiar wolnego czasu jest minusem to może zmień zawód i idź na budowę tam pracuje się 6 lub 7 dni w tygodniu i skoro nie potrafisz sobie zorganizować tego czasu to poświęć sie dla straży i przychodź codziennie wykazuj własną inicjatywę :)


jeden do straży przychodzić lubi a inny nie!!!!
Nie wiem kolego co to ma wspólnego z moją wypowiedzią albo z minusami czy plusami systemu. Po prostu uważam że gość pisząc iż wolny czas jest minusem wali wielką głupotę i nic więcej.  A jak lubisz tak strasznie do straży przychodzić to tak jak napisałem chodź codziennie i np zamiataj plac, czyść samochody itp.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 02, 2009, 10:05:03 »


z minusów to chyba jedynie nadmiar wolnego czasu. jak już się przyzwyczaisz to jest to jednak najlepszy system pracy.
Chłopie skoro nadmiar wolnego czasu jest minusem to może zmień zawód i idź na budowę tam pracuje się 6 lub 7 dni w tygodniu i skoro nie potrafisz sobie zorganizować tego czasu to poświęć sie dla straży i przychodź codziennie wykazuj własną inicjatywę :)


jeden do straży przychodzić lubi a inny nie!!!!
Nie wiem kolego co to ma wspólnego z moją wypowiedzią albo z minusami czy plusami systemu. Po prostu uważam że gość pisząc iż wolny czas jest minusem wali wielką głupotę i nic więcej.  A jak lubisz tak strasznie do straży przychodzić to tak jak napisałem chodź codziennie i np zamiataj plac, czyść samochody itp.

wielką głupotą to może jest twoja obecność w PSP. chłopie, nie znasz mnie to się nie wypowiadaj na mój temat. Zapewne jesteś jednym z tych co na służbę przychodzi by odleżeć robotę w polu.

@bulon, to nie jest tak, że rzadziej bywasz w pracy, po prostu przychodzisz systematycznie, ale co 4 dni. Pracując w systemie 24/48 jesteś dokładnie na takiej samej ilości służb, jednak wybierasz wolne w postaci Ws (o ile twój dowódca/komendant ci na to pozwoli).

@jacek0012 - podobnie jak powyżej. W systemie 24/48 również trudno o delegowanie na kursy itp. z uwagi na stale generowane nadgodziny. a jeśli chcesz na bieżąco wybierać nadgodziny to o stany minimalne tak samo trudno jak w opisanym przez Ciebie przypadku 24/72.

Zgadzam się, że jeżeli mamy mnóstwo nadgodzin, to przejście na system 4-zmianowy wiąże się z brakiem możliwości odebrania wolnego.

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 02, 2009, 10:37:42 »
Zero-11 więc aby uniknąć minusa proponuje przenieść się na codzienny tryb pracy tj. do biura i w ten sposób wyeliminujesz jedyny minus.

PS. osobiście nic nie mam do Twojej osoby, bo tak jak napisałeś nie znam Cię ale pisanie takich rzeczy to raczej nie należy do mądrych posunięć biorąc pod uwage że czyta to cała Polska. I pomyśl że np w tvn24 mogą przytoczyć twoje słowa.
Pozdrawiam i bez obrażania się.

Offline Piotrowic

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 02, 2009, 11:17:51 »
Panowie a czy ten system 24/72 wchodzi we wszystkich jednostkach czy tylko w nielicznych ??

Pozdrawiam ;)
Gdy obowiązek wezwie mnie, tam wszędzie gdzie się pali, Ty mi o Panie siłę daj, bym życie ludzkie ocalił!

Offline brajan5

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 02, 2009, 12:00:57 »
Witam ponownie

Ja dodam jeszcze tylko od siebie, że powstanie 4 zmiany pozwoli na obsadzenie dodatkowych etatów: d-ca zmiany, d-ca sekcji, d-cy zastępu, starszy operator

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 02, 2009, 12:25:25 »
Hehe, ale się uśmiałem. Minusem jest nadmiar wolnego czasu.
Do nadmiaru czasu przydałby się nadmiar gotówki.
Każdy chciałby takich minusów, no może poza wyjątkami.
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2009, 12:28:26 wysłana przez cul2 »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 02, 2009, 12:32:54 »
Pozdrawiam i bez obrażania się.

No bez obrażania się, ale w tym co napisałem na temat wolnego czasu powinieneś dostrzec nutkę ironii.
Nie widzę minusów w systemie 24/72 (w porównaniu do poprzedniego/ich systemów), dlatego wynalazłem właśnie taki.

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline GRYNIU

  • Dobry strażak to żywy strażak
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 02, 2009, 12:58:18 »
w mojej zakładówce mamy taki system i jestem  z niego zadowolony ;)

dużo czasu wolnego, jak wpadnie wysadka to już ma się tydzień wolny ;)

choć ja wolałbym pracowac codziennie w podziale hehe :) może dlatego, że dopiero 15 miesięcy jestem w zawodzie. kiedyś taki wielki zapał napewno minie ;)
Strażakiem się jest, a nie bywa

Offline sylwester112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 02, 2009, 13:13:41 »
Panowie kto nie pracował/nie pracuje w systemie 24/72 to nie może i nie powinien tego systemu krytykować. W woj. dolnośląskim JRG Bolesławiec, Zgorzelec i inne pracują 24/72. Moje nadgodziny za rok 2008 to 2 h i nie wiąże się to z niższą pensją czy jakimi kolwiek minusami. Wolna słuzba wychodzi raz na 1,5 - 2 miesiące. Nie ma problemu z odbieraniem wolnego (ja w tym miesiącu mam 2 wolne służby). JRG Bolesławiec cały 2008 rok pracował w systemie 24/72!!!
44 strażaków w JRG,
11 strażaków na zmianie,
7 na służbie
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2009, 13:22:35 wysłana przez sylwester112 »

Offline tomek72

  • gasior
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
  • omc emeryt
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 02, 2009, 13:42:20 »
a powiedz jak się u was odbyło dzielenie 3 zmian na 4....dogadaliście się czy bez waszego udziału se podzielili.....jak to czesto bywa....u nas właśnie tego się tak naprawdę boimy...tych podziałów rzecz jasna
polewający śmietniki od 16 lat

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 02, 2009, 17:16:16 »
Nie popadajmy w takie zachwyty w stosunku do systemu 24/72. System jak każdy ma swoje plusy, ale nie jest idealny.
Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym o czym już wspominano - mając określoną ilość strażaków którzy mają do przepracowania określona normę godzin dzielenie na 3, czy 4 matematycznie nic nie zmienia. I w zasadzie dopóki rozpatrujemy normalne obciążenie to udaje się wyjść mniej więcej na zero w każdym systemie.  Argumenty że w jednym systemie można łatwiej pozbyć się nadgodzin, a w innym trudniej  są wiec dziwne - matematyka jest zawsze taka sama.
A to co dla jednych jest zaleta dla innych może być wadą - trudno więc jednoznacznie wykazać wady czy zalety.
Dla mnie jedna z wad tego sytemu jest to że zmiana pierwsza nie widuje nigdy trzeciej, a druga czwartej. Na początku nie zauważa się tego , ale z czasem powoduje że nie zna się zupełnie osób pracujących na tych przeciwległych zmianach.  Przy systemie 3 zmianowym jest możliwość spotkania się przynajmniej na zmianie służby.
Znacznie większy jest tez problem jeśli pojawi się niespodziewana nieobecność ( chorobowe, konieczność udzielenia urlopu itp) - jest znacznie mniejsza elastyczność systemu 4 zmianowego. A  długie chorobowe lub kurs jednej osoby na zmianie,  potrafi całkowicie zablokować innych ludzi na zmianie - zero wolnych, urlopów itp
Nie oszukujmy się też z tą ilością wolnego czasu - norma godzina jest zawsze taka sama, a w systemie 3 zmianowym można "wygospodarować" nawet dłuższe okresy wolnego niż w 4 zmianowym.  To zależy raczej bardziej od układów w jednostce niż od systemu
pracy.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 02, 2009, 17:22:55 »
Jednak niezaprzeczalnym plusem jest to, że nie generujesz nadgodzin.
O ile z grubsza można oba systemy porównać, to jednak w systemie 24/72 masz pewność, że nie uzbierasz 500 nadgodzin, po czym ktoś zadecyduje po 2 latach, że należy ci je wykasować ot tak, nie płacąc ani grosza.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 02, 2009, 17:44:20 »
Skąd ta pewność że nie generujesz nadgodzin ?
W systemie 4 zmianowym masz do przepracowania 45-46 służb w półroczu co teoretycznie może zaowocować 72 lub nawet 96 nadgodzinami ( zakładam oczywiście brak możliwości udzielenia wolnej służby). Nie wspominam tu o pojawiających się przecież innych godzinach pracy niż te na służbach ujętych w grafiku ( ściąganie z dyżuru domowego, służba na innej zmianie itp)  Teoretycznie więc po 2 latach możesz tez mieć pokaźna ilość nadgodzin.
Ilość nadgodzin nie zależy więc to od systemu pracy, ale bardziej od sytuacji w danej jednostce, a chyba najbardziej od mądrego planowania służb -  nie powinno się dopuścić do sytuacji ze ktoś ma kilkaset nadgodzin , a ktoś inny zero. Jeśli już muszą być nadgodziny to wszyscy powinni mieć porównywalną ilość.
A to czy ewentualne nadgodziny będą wykasowane, czy zapłacone nie ma już najmniejszego związku z systemem pracy - z czego wszyscy zdajemy sobie sprawę.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 02, 2009, 18:37:10 »
Ostatni post mnie rozbawił - próba udowodnienia że w systemie 4 zmianowym (jakimkolwiek) generowanie nadgodzin jest nawet w najmniejszym stopniu porównywalne z 3 zmianowym... to jakby powiedzieć i próbować udowodnić, że czarny kolor jest od dziś biały a czarny jest biały (swoją drogą wielu próbuje i wielu im wierzy !!!! :zamknij: )

Offline jacmen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 02, 2009, 18:49:05 »
Komuś chyba jednak przybędzie więcej pracy z powodu wprowadzenia 4-ej zmiany. Dodatkowa zmiana do kotrolowania, odprawy, rozpoznanie zagrożeń itp., itd. Jak na jednej zmianie trafią się chorowici, to bez generowania nadgodzin przez pozostałych będzie ciężko. Jeszcze jeden szczegół to to, że chyba więcej niedziel i sobót spędzimy z rodziną. Dla tych co jest to ważne to lepiej. Mniej będzie kombinacji z WS. Ustawianie zmian zawsze będzie problemem. W grę wchodzą uprawnienia operatorów, stanowiska,  i co chyba bardzo ważne, jeżeli na zmianie mają pracować na siłę osoby, które się totalnie nie tolerują, to lepiej tego unikać dla swojego i ich dobra. Trochę spokoju, zrozumienia i będzie ok.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 02, 2009, 20:14:13 »
z "minusów" tego systemu dodałbym jeden - z jedną ze zmian nie spotykasz się praktycznie wogóle!
I to w zasadzie jedyny minus. I to tez nie zawsze bo jest szansa że akurat na tej zmianie są ludzie których nie lubisz :)

Poszperaj trochę w starszych wątkach  - dużo pisaliśmy i dyskutowaliśmy o systemie czterozmianowym.
Między innymi ja, jako jeden z pierwszych nielicznych, przekonywaliśmy wszystkich że właśnie TEN system jest jak najbardziej słuszny, naturalny i najlepszy dla naszej służby.

Powiem Ci z doświadczenia - nie ma lepszego systemu służby (zresztą sam w takim pracuję..)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 02, 2009, 20:17:28 »
Śledząc ten wątek zauważam, że na system czterozmianowy narzekają tylko osoby pracujące na trzy zmiany. Być może jest to po prostu jakiś strach przed nowym a może po prostu niewiedza.
W każdym razie nie słyszałem jeszcze żeby ktoś pracujący 24/72 uważał ten system za gorszy i nie jest to chyba bez znaczenia?

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: system 24/72 plusy/minusy
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 02, 2009, 20:24:39 »
Osobiście pracuje na trzy zmiany i jeżeli ktoś by chciał u mnie zrobić tych zmian nawet 5 to nie mam nic przeciwko ale niech zrobi to rozsądnie i niech nie tłumaczy że w 30 osób na trzech zmianach pracuje więcej niż 30 osób na 4 zmianach a stany będą bez zmian bo tak się nawet nie da od strony matematyki :)