Autor Wątek: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia  (Przeczytany 6574 razy)

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« dnia: Luty 28, 2009, 19:07:09 »
http://www.szpital-lebork.com.pl/newsy/show_news.php?subaction=showfull&id=1235076536&archive=&start_from=&ucat=&template=headlines - moje pytanie jest takie: Czy ratownik medyczny może przystąpić do "cięcia wraku pojazdu" w celu uwolnienia osoby poszkodowanej bez odpowiedniego sprzętu ochrony osobistej, doświadczenia, wiedzy?
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline komendant ???

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 28, 2009, 19:20:04 »
co do wiedzy to mozna nauczyć
co do doświadczenia zdobędzie w czasie...... lub na ćwiczeniach
co do sprzętu ochrony - są ubrani w "specjalne" czerwone ubranka  -_-

nalezy postawić pytanie - czy warto z ratowników medycznych robic strazaków ???? i czy sprzęt hydrauliczny to właściwe wyposażenie karety ??? to auto powinno być maksymalnie czyste sterylne a czy urządzenie z olejem napędzane spalinowo może być sterylne ???

jednym słowem TOTALNA GŁUPOTA  :krzyk: :krzyk: :krzyk:

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 28, 2009, 19:29:10 »
Macie błędne pojęcie o sterylizacji, a co za tym idzie o sterylności.

Sterylność oznacza czystość pod względem bakteriologicznym i wirusologicznym.

Karetki nie są pojazdami sterylnymi i nigdy nie będą.

Offline flamis

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 302
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 28, 2009, 19:38:18 »
Niech się chłopaki w to pakują jak chcą, może się to rozwijać w ten sposób: spróbujemy sami a jak się nie uda wezwiemy strażaków - doświadczenie z mojego podwórka, u nas milicjantom i ratownikom medycznym się nie udało co za tym idzie potem długi czas dojazdu i ogólna panika bo człowiek schodzi a nie można go wyjąć... pofatygowałem się do dyżurnych za późne nas zawiadomienie obiecali nie powtórzyć takiej sytuacji. Jak chcą niech mają nie ma co im bronić ale jeśli dojdzie do sytuacji paraliżu decyzyjnego i podejmowania przez to błędnych decyzji o alarmowaniu nas to policzymy się z nimi inaczej na nożyce :P z czego nasze na pewno będą większe ;-)

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 28, 2009, 20:16:14 »
Koledzy karetka i sprzęt hydrauliczny plus trzy osoby z obsady   marnie to widzę biorąc pod uwagę że na dzień dzisiejszy my jako straż pożarna do miejsca wypadku dojedziemy bardzo szybko i robimy wszystko co do nas należy.
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 28, 2009, 20:35:51 »
nalezy postawić pytanie - czy warto z ratowników medycznych robic strazaków ???? i czy sprzęt hydrauliczny to właściwe wyposażenie karety ??? to auto powinno być maksymalnie czyste sterylne a czy urządzenie z olejem napędzane spalinowo może być sterylne ???

jednym słowem TOTALNA GŁUPOTA  :krzyk: :krzyk: :krzyk:


Koledzy karetka i sprzęt hydrauliczny plus trzy osoby z obsady   marnie to widzę biorąc pod uwagę że na dzień dzisiejszy my jako straż pożarna do miejsca wypadku dojedziemy bardzo szybko i robimy wszystko co do nas należy.

I po co ta licytacja?
Jak PSP wyposażało swoje samochody w zestawy PSP R-1 to też słyszałem głosy typu:
my jako pogotowie ratunkowe do miejsca wypadku dojedziemy bardzo szybko i robimy wszystko co do nas należy, a strażacy niech gaszą pożary. Wara od działań z zakresu ratownictwa medycznego

10 lat temu pojawiły się wytyczne w sprawie realizacji zadań z zakresu ratownictwa medycznego przez strażaków - ratowników KSRG (17 marca 1999 r.). 7 lat, temu słyszałem, że strażaka nigdy nie nauczy się udzielać pomocy medycznej. Teraz w straży pracują ratownicy medyczni, którzy po dyżurze w JRG biorą dyżury w karetkach i viceversa. Nie rozumiem czego się obawiacie, chyba tego, że nie będziecie już potrzebni?? Słysząc głosy pracowników PR wtedy wielu waszym kolegom miło nie było. Pomyślcie jak czują się teraz ratownicy w czerwonych polarach, gdy czytają wasze wypowiedzi.

Jeśli jest ich wola i chcą mieć nożyco-rozpieracz, chcą się nauczyć jego obsługi i chcą go używać to chwała im za to. Nie sądzę, aby chodziło tu o zastępowanie straży a tylko i wyłącznie o skuteczne i szybkie udzielanie pomocy poszkodowanym.
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2009, 21:00:11 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline sly

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • W stanie spoczynku
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 28, 2009, 20:52:09 »
Mój przedmówca ujął ten problem w najlepszy z możliwych sposobów.Oby więcej tak mądrych zdań padało na naszym forum.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 28, 2009, 21:15:22 »
i tutaj Łukaszu masz racje, jak pogotowie  ma takie możliwości i takie chęci to proszę bardzo, to że będą mieli jeden, myślę podstawowy zestaw hydrauliczny i tak nie obędą się w większości przypadków bez naszej pomocy. Podobnym przypadkiem jest to iz policja powinna być wyposażona w wyważarkę do drzwi, gdzie przy każdym podejrzeniu zgonu sami sobie drzwi otworzą. :wall:
ps. Komendant napisał o czystości i o sterylności, a czy nasze torby r1/r2, deski czy szyny wożona na autach które maja styczność z pożarami, dymem, spalinami itp są czyste i sterylne, tak jak to sobie wyobrażasz....? bo mnie się wydaje że nie, więc żaden to argument

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2009, 21:24:31 wysłana przez emer »

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 28, 2009, 21:20:16 »
-Odłączą akumulator
-Wydobędą poszkodowanego przy użyciu nożyc.
-Chwila na dezynfekcję, bo się można pobrudzić + zmiana rękawic :P
-Pierwsza pomoc.
-Zwinięcie sprzętu
bo przecież nożyc nie zostawią na drodze :)
-transport poszkodowanego do szpitala

nie wiem czy to będzie oszczędność czasu. Zależy już od samych ratowników z PR.
a straż i tak będzie na miejscu pewnie - trzeba zabezpieczyć miejsce, posprzątać itd

a tak jak straż "wycina" to ratownicy z PR już czekają gotowi by udzielić pomocy i mogą odjechać szybko zostawiając resztę czynności straży.
Ja to tak widzę. Resztę zostawiam innym pod osąd. :P

i Łukasz - to nie chodzi o to czy ktoś się będzie czuł potrzebny czy nie, tu chodzi o jak najszybszą pomoc poszkodowanemu. Dobrze wiesz, że w takich chwilach liczą się sekundy.
Pozdro
Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 28, 2009, 21:28:43 »
ludzie trochę rozsądku-przecież nikt nie wsadzi do karetki zestawu hydraulicznego z dwoma zwijadłami trzema urządzeniami i pompą na pół karetki.... jak to chyba sobie wyobrażacie,  jeśli będą mieli to jakiś mały podstawy sprzęcik.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 28, 2009, 22:14:07 »
Z tego co było widać na zdjęciu ten wielki zestaw to tylko nożyce,chyba że rozpieracz gdzieś w ukryciu leży w dodatku podejrzewam że z napędem ręcznym pompy więc powodzenia w uwalnianiu poszkodowanych z rozbitych samochodów. Myślę że to narzędzie może mieć inne zastosowanie a mianowicie przy przecinaniu kłódek itp. jeśli nie można wjechać na przykład karetą bo ktoś zamknął bramę. Mają narzędzie ok. pytanie tylko czy będą z niego korzystać.

straz98

  • Gość
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 28, 2009, 22:23:14 »
W końcu i tak będziemy jedną służbą  :fiuu:  :rofl:

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 28, 2009, 22:41:06 »
a tak jak straż "wycina" to ratownicy z PR już czekają gotowi by udzielić pomocy i mogą odjechać szybko zostawiając resztę czynności straży.
Ja to tak widzę. Resztę zostawiam innym pod osąd. :P

i Łukasz - to nie chodzi o to czy ktoś się będzie czuł potrzebny czy nie, tu chodzi o jak najszybszą pomoc poszkodowanemu. Dobrze wiesz, że w takich chwilach liczą się sekundy.
Pozdro

Tak i znam wiele przypadków, gdy ze względu nie źle zebrany wywiad SP była dysponowana dopiero jak zespół RM dotarł na miejsce i stwierdził, że sam nie da rady. Pół biedy w mieście, gorzej gdy do miejsca wypadku PSP ma 20km, a żadno OSP w gminie nie dysponuje sprzętem hydrualicznym.

Dobrze też wiem, że w wielu sytuacjach ZRM wspólnie z innymi uczestnikami ruchu drogowej przy użyciu własnych mięśni próbował otowrzyć drzwi by pomóc w jakikolwiek sposób poszkodowanemu.

-Odłączą akumulator
-Wydobędą poszkodowanego przy użyciu nożyc.
-Chwila na dezynfekcję, bo się można pobrudzić + zmiana rękawic :P
-Pierwsza pomoc.
-Zwinięcie sprzętu
bo przecież nożyc nie zostawią na drodze :)
-transport poszkodowanego do szpitala

Strażacy przyjeżdzają na miejsce wypadku, nie ma pogotowia ratunkowego obsada 4 i robią właśnie to co opisałeś a przedewszystkim UDZIELAJĄ POMOCY Z ZAKRESU RATOWNICTWA MEDYCZNEGO i jakoś sobie radzą. Znam przypadki, w których strażacy po zwinięciu sprzętu wykonali ewakuację poszdkodowanego do stóp lekarza (szpitala) wielkim czerwonym samochodem. Nie rozumiem dlaczego nie wierzycie w swoich kolegów z ZRM.

Jeśli chcą to należy im pomóc i współdziałać.

Na moje oko sprzęt o którym mowa to:
Nożyce hydrauliczne S 180 A
Nożyce hydrauliczne S 180 A


P.S.
Moi koledzy i koleżanki, którzy kończyli studium medyczne i studia licencjackie z rat. med. podczas studiów mieli zajęcia ze strażakami i pod ich opieką przy użyciu sprzętu hydraulicznego "cięli samochody"

P.S.
A tak o tym dyskutują koledzy w czerwonych polarkach ratmed.pl - Nożyco-rozpieracz w karetce. Żart czy potrzebny gadżet?
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2009, 22:47:41 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 01, 2009, 00:10:04 »
W pierwszej chwili sądziłem że ów zestaw hydrauliczny został zakupiony w związku brakiem tego typu sprzętu w SP w pobliżu siedziby PR. Miało by to wtedy swoje uzasadnienie.  Jednak po przejrzeniu dyskusji na forum ratmed.pl sytuacja się rozjaśniła. Pieniądze wydano bo musiano , więc mam spore wątpliwości czy tez sprzęt będzie kiedykolwiek używany - i wcale nie wątpię tu w umiejętności ratowników medycznych.
Tamtejsza dyskusja potwierdza tez,  że nie tylko ja skłaniam się ku specjalizacji , a nie robienia wszystkiego przez wszystkich. 

A mówiac ogólnie ciekawe jest to że nam czasami brakuje węży, środka pianotwórczego, czy dobrego sprzętu hydraulicznego, ale mamy fundusze na sprzęt medyczny. PR ma natomiast fundusze na zestaw hydrauliczny, ale brakuje przysłowiowych wenflonów o czym wspominano na tamtejszym forum....
 

Offline falcon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 01, 2009, 09:22:31 »
Dla mnie trochę dziwne, że jak już decydowali się na wydanie tego nadmiaru pieniędzy w ten sposób nie kupili urządzenia tego typu :
http://www.supron1.com.pl/main4.php?action=show&path=399&pid=860

Zawsze to tzw "kombiakiem" w podstawowych, prostszych działaniach można więcej zdziałać.

Offline fabiswlkp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 01, 2009, 10:05:09 »
I jak zwykle sami sobie problemy stwarzamy maja taki sprzet na wyposazeniu karetki to bardzo dobrze powinnismy sie cieszyc moze bedzie potrzebny uratuje komus zycie i to jest najwazniejsze a polacy to zaraz wymyslaja ze po co im to,  ze sie nie znaja ,ze nie potrzebne  jak maja taki sprzet to niech go maja tylko sie cieszyc

Offline sly

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • W stanie spoczynku
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 01, 2009, 11:09:27 »
Wiecie co mi  teraz przyszło do głowy  :gwiazdki:  :gwiazdki:  :gwiazdki:.Zachowanie BHP przy działaniu takim sprzętem.My przy działaniach jesteśmy zabezpieczeni od stóp do głów a nasi koledzy z PR   :pyt: :pyt: :pyt:.Proponuję do urządzenia rat. dołożyć kpl. odzieży ochronnej +chełm itd....
Panowie i Panie z PR zastanówcie się zanim zaczniecie działać takim sprzętem bez odpowiedniego zabezpieczenia własnego tyłka.                                                                                                            Pozdrawiam

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 01, 2009, 11:25:31 »
Proponuję do urządzenia rat. dołożyć kpl. odzieży ochronnej +chełm itd....

Ile w was zawiści, przykre.

Strażacy przy akcjach z zakresu ratownictwa technicznego nie używają chełmów, więc nie widzę powodów by używali ich ratownicy ZRM.*

_________________________________________________
* ironia zamaskowana kpina; drwina zawarta w pozornej aprobacie; lekki sarkazm, ujęty w wypowiedź, której zamierzony sens jest odwrotnością dosłownego znaczenia słów.
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2009, 12:52:21 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 01, 2009, 12:49:19 »
Mówicie tutaj o odpowiednim umundurowaniu a sami zapominacie o fakcie, że 80% OSP prowadzi działania w koszarówkach. Teoria, teorią a życie, życiem.

Zapewne w momencie przybycia pierwszej kartki na miejsce zostanie podjęta próba przez zespół PR wydobycia poszkodowanego z auta w końcu zawsze liczy się czas, a po przyjeździe straży dadzą oni pole do popisu strażakom i zawsze będą mieli oni mniej roboty a co za tym idzie szybciej będzie udzielona pomoc. Nie widzę też problemu żeby wozili oni ze sobą rękawice ochronne czy też hełm.

Co do tej zawiści to też się nie dziwie bo w końcu PR też sobie żartuje ze strażaków z ich wyszkolenia medycznego. Jedna z ich zasad brzmi chroń poszkodowanego przed strażakami.

PS
Hełm a nie CHełm

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 01, 2009, 17:04:36 »
Moim zdanie bardzo dobry pomysł. Pod warunkiem że jest to urządzenie aku. I najlepiej nożyco-rozpieracz - jednak kwestia szybkiego zwinięcia sprzętu gra tu dużą rolę, dlatego żadnych węży, żadnych pomp, tylko samo urządzenie.
Poza tym popieram w 100%. Oby tylko ludziom z ZRM chciało się używać tego urządzenia. Znam lekarzy, którzy nie wysiądą z karetki póki strażacy nie dostarczą im poszkodowanego pod drzwi.
Jeszcze lepszy pomysł to wyważarka dla Policji. I solidny młotek. Ile razy jeździ się im pomóc w wejściu do mieszkania, a okazuje się na miejscu, że drzwi ze sklejki. Eh..

A co do zabezpieczenia (hełm). W jednym z ostatnich odcinków "Ratowników" (serial o pracy warszawskich służb ratowniczych) jeden z lekarzy sam pożyczał od strażaków hełmik, by dojść do poszkodowanej uwięzionej pod tramwajem. Więc takie nakrycie głowy na wyposażeniu karetki (oczywiście nie musi być stricto strażacki: np. kask + okulary ochronne) to chyba nie problem.
pozdr.
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2009, 17:13:07 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 02, 2009, 08:56:34 »
I jak zwykle sami sobie problemy stwarzamy maja taki sprzet na wyposazeniu karetki to bardzo dobrze powinnismy sie cieszyc moze bedzie potrzebny uratuje komus zycie i to jest najwazniejsze a polacy to zaraz wymyslaja ze po co im to,  ze sie nie znaja ,ze nie potrzebne  jak maja taki sprzet to niech go maja tylko sie cieszyc

Popieram,
Reakcja niektórych kolegów przypominą tą na forum ratmed.pl kiedy strażacy zaczęli udzielać pierwszej pomocy - też były głosy ratowników kpiąco-powatpiewające. Dlatego nie dziwi mnie reakcja strażaków na fakt zamontowania narzędzi hydraulicznych na karetce.
Co do BHP - moim zdaniem BHP podczas pracy z takim narzędziem obowiązuje strażaków - a nie innych - dlatego my musimy mieć przeszkolenie i być ubrani od stóp do głów (czasami nasze przepisy trochę przesadzają) musimy wiedzieć które słupki ciąć, itd.
Cywili (czyli nie-strażaków - jakimi w tym momencie są załoganci karetki) to nie obowiązuje.

Jeśli już miałbym mówić o zasadności zakupu takiego sprzętu to najpierw zakupiłbym sprzęt (nożyce, klucze) którym można odlączyć źródło prądu. Bo jak wszyscy wiemy jest to czynność  podstawowa. Bez odłączonego akumulatora może nam odpalić poduszka i jest większe ryzyko zapłonu paliwa. Dopiero wtedy użyłbym narzędzi hydraulicznych.

W każdym razie czekam na pierwszą relację z kcji tej karetki.

Pozdrawiam


Offline sly

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • W stanie spoczynku
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 02, 2009, 11:17:17 »
Proponuję do urządzenia rat. dołożyć kpl. odzieży ochronnej +chełm itd....

Ile w was zawiści, przykre.

Strażacy przy akcjach z zakresu ratownictwa technicznego nie używają chełmów, więc nie widzę powodów by używali ich ratownicy ZRM.*

_________________________________________________
* ironia zamaskowana kpina; drwina zawarta w pozornej aprobacie; lekki sarkazm, ujęty w wypowiedź, której zamierzony sens jest odwrotnością dosłownego znaczenia słów.

Łukasz jeśli uraziłem to sorki ,wcale nie miałem na myśli ironizowania w tym temacie.Co do hełmów to zawsze podczas takich działań są na naszych  głowach.A napisałem tak ze zwykłej dbałości o innych......wyobraź sobie ,że w pewnym momencie akcji podczas rozcinania karoserii odstrzeli jakiś element ...wystarczy kawałek tworzywa i ktoś może mieć np. po oku  :angry: .Za mój błąd ort. przepraszam  :P  :P zdarza się.Jeszcze raz powtórzę w moim poście nie było żadnej ironii ,a tylko wskazanie na bezpieczeństwo ratowników.Ale zrozumieliście inaczej  :'(  :'(.Pozdrawiam

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 02, 2009, 11:53:58 »
niech pogotowie zacznie wlasnie od tego, zeby mialo przy wypadkach kaski na glowach, dlugie bluzy i nie jezdzilo w chodakach.
co z tego ze jest zestaw hydra skoro nie ma czym ugasic i straz pozarna zawsze musi jechac ?
jak ktos chce kase wydawac bo mam jej za duzo to jego sprawa, ale nalezy to przede wszystkim traktowac w kategoriach smiesznej ciekawostki nikomu nie potrzebnej.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 02, 2009, 19:04:53 »
Może i rat.med mówili że nie da się ze strażaka zrobić rat med aly my sie w tym kierunku szkolimy itp a wątpie aby pogotowie szkoliło z zakresu rat przy pomocy narzędzi co do narzędzi to jeśli brak tam rozpieracza to też lipa :szalony:
No i kwestia kasy mówi sie że brak kasy nasłużbe zdrowia a wydaje sie na hydraulike :rofl:

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Zestaw hydrauliczny na wyposażeniu karetki pogotowia
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 07, 2009, 23:34:36 »
czytając  wasze posty dochodzę do wniosku ,że zazdrościcie pogotowiu ze dostali zestaw hydrauliczny. moim zdaniem bardzo dobrze się stało. będąc przy akcji zdarzyło się ze nasze holmatro odmówiło posłuszeństwa, a tu jak znalazł piękny nowy zestaw w karetce. więc bierzecie sprzęt z karetki i działacie dalej. może nad tym należy się zastanowić. a posty kolegów którzy są oburzeni tą sprawą należy nazwać turbo strażakami :wub:. na ratmed nadgorliwców nazywają turbo ratownikami. :straz:
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2009, 14:52:51 wysłana przez bart73 »

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem