Autor Wątek: nowe przepisy BHP zakladach pracy  (Przeczytany 54345 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
« Odpowiedź #150 dnia: Styczeń 22, 2009, 10:26:57 »
Sprawa inspektorów p.poż. w zakładach pracy powoli się klaruje:

http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=339&news_id=1395

Cytuj
Nowelizacja art. 207(1) i 209(1) Kodeksu pracy
Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak wysłała do komisji sejmowej Przyjazne Państwo propozycję nowelizacji art. 2071i 2091 Kodeksu pracy (tzw. „przepisy przeciwpożarowe”). MPiPS zależy na jak najszybszym znowelizowaniu zapisu, dlatego zdecydowało się na ścieżkę sejmową.
 
Proponowane przez ministerstwo zapisy są zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej, ale nie narażają małych i średnich przedsiębiorców na wysokie koszty. Do czasu wejścia w życie znowelizowanych przepisów kontrole PIP w zakresie udzielania pierwszej pomocy, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników będą miały charakter instruktażowy.

 Dokonanie powyższych zmian w przepisach Kodeksu pracy spowoduje, że nie będą przywoływane przepisy o ochronie przeciwpożarowej, a tym samym zostanie zniesiony obowiązek posiadania przez wyznaczonych pracowników specjalistycznych kwalifikacji z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
Pracownicy wyznaczeni do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników będą posiadali ukończone szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, w myśl z art. 2373 § 2 Kodeksu pracy, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860, z późn. zm.), w którym w ramowych programach szkolenia uwzględniona jest także problematyka dotycząca ochrony przeciwpożarowej.
Zaproponowane zmiany spowodują, iż pracodawcy nie będą ponosili dodatkowych kosztów w związku z wyznaczeniem pracowników.

Projekt i uzasadnienie do pobrania na w/w stronie.

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
« Odpowiedź #151 dnia: Styczeń 22, 2009, 11:34:25 »
Do Firek998
Cyt: "No widzę, że zaczynamy schodzić na złą drogę. Kolego Prewentysto wg przepisu § 6. 1. Właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów.............. opracowują instrukcje bezpieczeństwa pożarowego.........., mogą to zlecić oczywiście fachowcowi, ale takowego wymogu nigdzie nie widziałem."

Jeśli nie widziałeś takiego wymogu to Twój problem. Robisz to co uważasz za słuszne, bo za wydawane decyzje odpowiadasz. Ja nikomu nie narzucam jak ma robić i nikogo nie oceniam (od tego są "uprawnieni"). Jedynie informuję jak robię i staram się to poprzeć argumentami. Wygrywają argumenty silniejsze i takim opiniom przyznaję rację.
A wypowiedzi bez argumentów można o kant ...
A już w ogóle nie przyszłoby mi do głowy kierowanie "co niektórych" na krótki kurs interpretacji przepisów.
Akurat znam zasady interpretacji. Przepisu nie czyta się tylko wprost. Należy kierować się wykładnią systemową, itd. (Polecam: http://www.bryk.pl/teksty/studia/pozosta%C5%82e/prawo/26369-wyk%C5%82adnia_prawa_poj%C4%99cie_i_rodzaje_wyk%C5%82adni.html). Kolejność wykładni nie jest bez znaczenia. Poza tym, są zasady wnioskowania oraz kolizji norm (obecnie występuje kolizja k.p. - ochr. ppoż. - kolizja międzyustawowa).
Jednak znając zasady interpretacji (i nie tylko), nie robię z siebie wyroczni. Aż tak mocny się nie czuję. Nawet sędziowie TK, NSA mają problemy i często wnoszą "zdania odrębne". Co prawda rozp. RM o zasadach prawidłowej legislacji (http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/0908.htm) mówi : przepisy redaguje się tak, aby dokładnie i w sposób zrozumiały dla adresatów zawartych w nich norm wyrażały intencje prawodawcy..
Ale w życiu jest zupełnie inaczej.

Na prośbę Lang'a skrót pisma KG PSP:

Warszawa, 5.01.2006
KG PSP BZ-II-0262/1/2006

KW PSP w XXXXXX

Odpowiadając na pismo WZ-(...) w sprawie wymaganych uprawnień do opracowywania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, Biuro Rozpoznawania Zagrożeń wyjaśnia co następuje.

Opracowanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, o której mowa w par. 6 ust. 1 rozp. MSWiA z 16.06.2003 r. w sprawie ochr. ppoż. budynków (...), jest częścią realizacji ustawowych obowiązków właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu, nałożonych w art. 4 ust. 1 pkt. 1 do 7 ustawy o ochr. ppoż.
W art. 4 ust. 2 ww. ustawy określono, że czynności z zakresu ochrony ppoż wykonują osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Dotyczy to również opracowywania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Zgodnie z art 4 ust. 2b ww. ustawy osoby te powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony ppoż. lub mieć tytuł technika poż. lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu technika poż w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego - technika pożarnictwa."

Koniec pisma.

Takie jest stanowisko KG PSP i z tego co wiem nie zostało zmienione. Ja sobie tego z palca nie wyssałem w przeciwieństwie do Ciebie. Jak Ty robisz to Twoja sprawa. Ja wymagam kwalifikacji od autora instrukcji, bo mam pisemne wyjaśnienia od KG i takie postępowanie wydaje mi się bardziej słuszne. Jeśli WSA by uchylił decyzję to mam sprawę jasną - postępowałem zgodnie ze stanowiskiem KG PSP.
I raczej Twoje postępowanie w tym układzie jest "miszczostwem". :-))))

Uzasadnieniem decyzji są właśnie wskazane w tym piśmie podstawy, a nie znak pisma KGPSP, które jest zbiorem wytycznych wewnętrznych i nie stanowią regulacji powszechnych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby instrukcję wykonała firma zewnętrzna. Ważne by jej autor miał kwalifikacje. Oznacza to, że firma zewnętrzna ma mieć specjalistów o powyższych uprawnieniach. Gdyby było inaczej to Franek z Cepelii robiłby instrukcję Orlenowi jako firma zewnętrzna.


PS. Jeśli ktoś przedstawi oficjalną interpretację KGPSP (lub "wyższej instancji") po dacie 5.01.2006 kwestionującą powyższe stanowisko KGPSP to Langa i "Kolegę Firek998" przeproszę na tym forum i publicznie się pokajam  :bij:.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2009, 19:29:53 wysłana przez Prewentysta7 »

Offline waski336

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
« Odpowiedź #152 dnia: Styczeń 22, 2009, 15:48:04 »
Prewentysta7- jestem pod wrażeniem, konkretnie, rzeczowo, podzielam Twoje zdanie.

Offline Gonzalez

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
« Odpowiedź #153 dnia: Luty 11, 2009, 13:01:45 »
Witam nie wiem gdzie to umiescic i pomyslalem ze tutaj..mam banalne pytanie ale potrzebuje informacji..Moze ktos podac link do strony z nowymi przepisami BHP bo podobno duzo sie zmienilo a chcialbym poczytac i jeszcze mała prosba zna ktos jakas stronke z ogolnymi informacjami dla strazakow PSP chodzi mi o wszystki zmianki z rozporzadzeniami z gory thx poz

Offline edie

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17

Offline wiarus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
« Odpowiedź #155 dnia: Luty 15, 2009, 15:51:56 »
 No to popatrzmy jak to było do tej pory:
- pierwszą pomoc załatwia nam art. 162 kk
- zwalczanie pożarów - to nam załatwia rozporządzenie z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, a konkretnie IBP; jeśli ktoś kiedyś sporządzał, to wie o czym piszę;)

Sądzę, że mówiąc o pierwszej pomocy nie sposób nie brać pod uwagę § 44 nw. Rozporządzenia, które w tej całej debacie nie było uwzględniane. Chyba, że szczegół ten przeoczyłem.   Dyrektywa w tym zakresie Ameryki nie odkrywa.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. (tj. Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650;  zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 49, poz. 330;  zm  Dz.U. z 2008 r. Nr 108, poz. 690)

§ 44. 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. W szczególności pracodawca powinien zapewnić:
1) punkty pierwszej pomocy w wydziałach (oddziałach), w których wykonywane są prace powodujące duże ryzyko wypadku lub związane z wydzielaniem się par, gazów albo pyłów substancji sklasyfikowanych jako niebezpieczne ze względu na ostre działanie toksyczne;
2) apteczki w poszczególnych wydziałach (oddziałach) zakładu pracy.
2. Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń.
3. Obsługa punktów i apteczek, o których mowa w ust. 1, na każdej zmianie powinna być powierzana wyznaczonym pracownikom, przeszkolonym w udzielaniu pierwszej pomocy.
4. W punktach pierwszej pomocy i przy apteczkach, w widocznych miejscach, powinny być wywieszone instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykazy pracowników, o których mowa w ust. 3.
5. Punkty pierwszej pomocy i miejsca usytuowania apteczek powinny być odpowiednio oznakowane, zgodnie z Polską Normą, i łatwo dostępne.

Offline karol_W

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9

Offline gajer25

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
« Odpowiedź #157 dnia: Maj 03, 2009, 11:52:11 »
witam

mam pytanie jesli zrobie szkolenie inspektorow ppoż to moge otworzyc wlasna dzialalnosc w zakresie zabezpieczen PPOŻ i montowania tego sprzetu??
nigdzie nie moge znalezc odpowiedzi na to pytanie

dziekuje za odpowiedz

pozdrawiam

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
« Odpowiedź #158 dnia: Maj 03, 2009, 16:49:59 »
Niestety tak

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
« Odpowiedź #159 dnia: Maj 04, 2009, 13:43:04 »
podobnie zresztą jak i bez tego kursu

Offline waski336

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
« Odpowiedź #160 dnia: Maj 05, 2009, 15:13:56 »
dlatego żałuje, że nie poszedłem na polibude czy wat na budownictwo.

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
« Odpowiedź #161 dnia: Maj 08, 2009, 20:55:29 »
wracając do sprawy konserwacji gaśnic czy hydrantów to producenci wyraźnie powiedzieli że ich sprzęt mogą serwisować tylko firmy z ich autoryzacją i co sie z tym wiąże konserwatorzy są u nich przeszkoleni i otrzymują na to kwit - tak więc jak sobie będzie każdy grzebał w swoim sprzęcie bez odpowiedniej wiedzy to nic nie będzie działało a w razie draki  jednym słowem wszystko się wypali no i nie zaoszczędzi się - bo co masz zapłacić za serwis i utrzymanie sprzętu w gotowości nie będzie równe stratom po pożarze

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
« Odpowiedź #162 dnia: Maj 29, 2009, 08:08:54 »
http://finanse.wp.pl/kat,104762,title,W-kazdej-firmie-pracownicy-beda-zwalczac-pozary,wid,11172668,wiadomosc.html

heheh czyli w końcu udało się posłom przetłumaczyć dyrektywę :)

wygląda na to, że chłopaki z OSP będą w firmach ochotniczo typowani do tych funkcji :D (zresztą ja pewnie też się załapię)
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2009, 08:15:24 wysłana przez wolszczanin »

Offline Muminek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
« Odpowiedź #163 dnia: Marzec 24, 2016, 00:08:30 »
Witam! Dawno tu nikt nie pisał a nie chcę śmiecić i zakładać nowego tematu. Do rzeczy: jestem strażakiem z ok 10 letnim stażem, jakieś 2-3 lata temu dołączyłem do korpusu aspirantów. Niedawno dostałem propozycję prowadzenia szkoleń z zakresu ochrony ppoż w jednym z zakładów pracy. Z tego co się orientuję to tytuł technika pożarnictwa upoważnia mnie do przeprowadzania takiego rodzaju szkoleń. Jak to wygląda w praktyce? Jak zabrać się do tematu? Czy muszę mieć założoną jakąś działalność i jaki dokument legitumuje mnie do przeprowadzania takich szkoleń? Będę wdzięczny za pomoc.

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
« Odpowiedź #164 dnia: Marzec 24, 2016, 07:53:47 »
Tytuł technika pożarnictwa daje Ci uprawnienia do wykonywania czynności z zakresu ochrony ppoż. zgodnie z art. 4 ust. 2b ustawy o ochronie ppoż.

Pytanie na początek - czy to mają być tylko szkolenia teoretyczne czy też praktyczne (z użyciem gaśnic/hydrantów i ćwiczeniami pracowników z gaszenia)?
CO do teorii - najlepiej na początek zapoznać się z zakładem, poznać jego specyfikę, możliwe zagrożenia pożarowe/wybuchowe występujące na terenie zakładu, jakie posiada zabezpieczenia ppoż./urządzenia ppoż., zapoznać się z Instrukcją Bezpieczeństwa Pożarowego i na tej podstawie przygotować sobie prezentację szkoleniową  :)   
Jeśli chcesz się bawić w ćwiczenia praktyczne to musisz sobie zapewnić zapas gaśnic do ćwiczeń, może jakaś taca z cieczą palną (najlepiej denaturat bo spala się bez dymu)...

Sporo już szkoleń robiłem więc jak chcesz jakieś szczegóły, to pisz na priv (wiadomości).
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline Muminek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
« Odpowiedź #165 dnia: Kwiecień 01, 2016, 10:29:56 »
Generalnie to obiekt w którym znajduje się forma ubezpieczeniowa, żadnych stref zagrożonych wybuchem itp. Jeśli się temat nakręci to odezwę się na pewno. Zastanawia mnie tylko czy muszę założyć jakąś działalność i jak wystawiać jakieś zaświadczenia??

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: nowe przepisy BHP zakladach pracy
« Odpowiedź #166 dnia: Kwiecień 01, 2016, 16:18:26 »
Zastanawia mnie tylko czy muszę założyć jakąś działalność i jak wystawiać jakieś zaświadczenia??

Działalności nie musisz zakładać - chyba, że zażyczą sobie faktury VAT. Ale byłoby to bezsensowne. Pozostaje umowa zlecenie lub umowa o dzieło.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...