Autor Wątek: Nasze legitymacje  (Przeczytany 39061 razy)

Offline OwcA

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Nasze legitymacje
« dnia: Styczeń 02, 2009, 11:39:28 »
http://www.policja.pl/portal/pol/1/33488/Nowe_legitymacje_policyjne.html

Ciekawe kiedy przyjdzie na Nas kolej. Może czas wymienić "szkolne" legitymacje na coś sensownego.
Czy ktoś z was już usłyszał " Że taką legitymacje to mogę w 5 min na komputerze zrobić" ??

Zapraszam do dyskusji  :szalony:

PS. Wszystkiego Najlepszego z Okazji Nowego Roku.


caps
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2009, 11:56:27 wysłana przez bulon »

Offline pożarnik92

  • asp.sztab.w stanie spoczynku
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Bądz zawsze sobą.
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 02, 2009, 12:32:41 »
Rację to ty masz ale kto to zrobi na pewno nie KG która nad wszystkim myśli latami i nieroby mają zajęcie cały czas.
"W służbach mundurowych zwyczaj salutowania wywodzi się z tego, że co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy ma się jeszcze własną głowę."
"Mało salutowałem i teraz wiem że  w odpowiednim czasie nie miałem głowy"

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 02, 2009, 16:07:28 »
Policjantowi legitymacja jest niezbędna w czasie podejmowania działań - to oczywiste i w związku z tym co jakiś czas są wymieniane na nowe z większą ilością zabezpieczeń.
Komu natomiast ma się legitymować strażak w czasie działań ?
Tak naprawdę - pomijając prewencję - do czego jest nam potrzebna legitymacja służbowa ?  :pyt:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2009, 16:21:12 »
Zasadność istnienia i potrzeby wykorzystywania legitymacji służbowych w PSP to jedno i każdy może mieć tu swoje zdanie... Każdy musi ją teoretycznie mieć przy sobie podczas służby i po kilku pożarach wygląda jak szmata. Natomiast jeżeli już jest to powinna jakoś wyglądać i być w miarę podręczna i wyglądać... pod tym względem niestety legitymacja nadaje się do wymiany...

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 02, 2009, 16:25:42 »
Fakt niepodważalny jest taki, że PSP jako służba państwowa w 21. wieku powinna się posługiwać dokumentem na miarę 21 wieku.
Zapewniającym pewność, że mamy doczynienia z Funkcjonariuszem Państwowym, a nie osobą, która domowym sposobem nim została.

Panowie w KG już dawno przestali nadążać za otaczającą ich rzeczywistością, być może jest to efekt przebywania w obiektach współdzielonych z Biurem Ochrony Rządu.

Ostatnio spotkałem się z identyfikatorami PSP na wzór polskich policyjnych i amerykańskich "blach".


Cóż pewnie nie jeden z funcjonariuszy posiadając w w skórzanym etui nowoczesną legitymację i taką blachę, poczułby się inaczej niż kolega oficer świeżo po promocji w  SGSP, który legitymując się został uznany za licealistę.






Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 02, 2009, 17:19:55 »
Policjantowi legitymacja jest niezbędna w czasie podejmowania działań - to oczywiste i w związku z tym co jakiś czas są wymieniane na nowe z większą ilością zabezpieczeń.
Komu natomiast ma się legitymować strażak w czasie działań ?
Tak naprawdę - pomijając prewencję - do czego jest nam potrzebna legitymacja służbowa ?  :pyt:

Już Ci odpowiadam.
Legitymacja strażakowi potrzebna jest do okazania inspekcji. Za to walą plusy ujemne, bo na niczym innym się za bardzo nie znają.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 02, 2009, 17:40:00 »
Policjantowi legitymacja jest niezbędna w czasie podejmowania działań - to oczywiste i w związku z tym co jakiś czas są wymieniane na nowe z większą ilością zabezpieczeń.
Komu natomiast ma się legitymować strażak w czasie działań ?
Tak naprawdę - pomijając prewencję - do czego jest nam potrzebna legitymacja służbowa ?  :pyt:

Już Ci odpowiadam.
Legitymacja strażakowi potrzebna jest do okazania inspekcji. Za to walą plusy ujemne, bo na niczym innym się za bardzo nie znają.
Legitymacja strażacka jest przede wszystkim po to by móc pokazać kolegom z drogówki jak się źle zaparkuje , albo przekroczy szybkość. ojj i koledzy o tym nie wiedzieli (przykre. ^_^).
 

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 02, 2009, 17:47:33 »
A ty jeszcze w wiadomościach ogłaszaj ^_^. Niestety, są miejscowości, że nasza legitymacja podwaja wysokość mandatu.

Cytuj
Fakt niepodważalny jest taki, że PSP jako służba państwowa w 21. wieku powinna się posługiwać dokumentem na miarę 21 wieku.
Zapewniającym pewność, że mamy doczynienia z Funkcjonariuszem Państwowym, a nie osobą, która domowym sposobem nim została.

Czy facet w nomeksie i hełmie, który przyjechał na sygnałach w czerwonym samochodzie, musi przed przystąpieniem do działań okazać legitymację, by nikt nie posądził go o to, że strażakiem prawdziwym nie jest??

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 02, 2009, 17:58:45 »
A ty jeszcze w wiadomościach ogłaszaj ^_^. Niestety, są miejscowości, że nasza legitymacja podwaja wysokość mandatu.

Czy facet w nomeksie i hełmie, który przyjechał na sygnałach w czerwonym samochodzie, musi przed przystąpieniem do działań okazać legitymację, by nikt nie posądził go o to, że strażakiem prawdziwym nie jest??

A co z komendantem, dowódca JRG, naczelnikiem wydziału ściągnięty "z domu" w jeansach i t-shircie. A czy obywatel bioracy udział w zawodach pożarniczych w stroju lekkoatletycznym na pewnoe jest strażakiem i czy bez okazania "szmaty" zostanie dopuszczony do konkurencji?
Sytuacji, w których strażak jest bez munduru i nie bierze udziału w akcji a istnieje konieczność wylegitymowania też jest trochę.

Jeżeli jest sam_go jak proponujesz to najtańczym rozwiązaniem wyeliminowania "szkolnych legitymacji" jest całkowita ich likwidacja. Myślę, że jako funkcjonariusz PSP, o ile nim jesteś, to nie dopuścisz do takiego rozwiązania.


Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 02, 2009, 18:10:40 »
Cytuj
Jeżeli jest sam_go jak proponujesz to najtańczym rozwiązaniem wyeliminowania "szkolnych legitymacji" jest całkowita ich likwidacja. Myślę, że jako funkcjonariusz PSP, o ile nim jesteś, to nie dopuścisz do takiego rozwiązania.

Jesteś bardzo "skrupulatnym" forumowiczem, więc nie sprawi Ci problemu wyszukanie i zacytowanie mojej wypowiedzi na temat likwidacji legitymacji (rym niezamierzony ^_^). Chodziło mi tylko o pokazanie bezsensowności obowiązku posiadania przy sobie legitymacji, przez strażaków JRG uczestniczących w akcji, będących na służbie - dla jasności. Od nich to właśnie wszelkiej maści inspektorzy wymagają posiadania dokumentu. Co do wyglądu dokumentu, to całkowicie nie przeszkadza mi dotychczasowy, a jeżeli, za pieniążki wydane na jego wymianę zakupi się chociażby jeden hełm, to jestem za pozostawieniem dotychczasowej formy ( a koszty przewyższą na pewno wartość samochodu, nie tylko hełmu).

Offline OwcA

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 03, 2009, 12:50:20 »
Każda modernizacja wiąże się z kosztami.
Bardzo mnie ciekawi podejście że strażakowi nie jest potrzebna legitymacja.
Widzę że kolega nie spotkał się nigdy z pytaniem poszkodowanego " Panie a ktoś Pan jest " ( dodam że osoba nie jest przyjaźnie nastawiona, bo właśnie jej rozwalamy domek). I co wtedy Kolega powie: No nie widać ja tu dowodzę.
Legitymacja jest konieczna w sytuacjach konfliktowych i gdy korzystasz ze swoich uprawnień jako KDR.

Pozdrawiam

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 03, 2009, 14:05:19 »
Cytuj
Widzę że kolega nie spotkał się nigdy z pytaniem poszkodowanego " Panie a ktoś Pan jest " ( dodam że osoba nie jest przyjaźnie nastawiona, bo właśnie jej rozwalamy domek). I co wtedy Kolega powie: No nie widać ja tu dowodzę.

No przyznam się, ze się nie spotkałem, ale może ja jestem "wyjątkowy". Kolega zapewne się spotkał, ale może nikt się nie domyślił, że on dowodzi i dopiero legitymacja zmusiła postronnych do oddawania czci i pokłonów.

Raz jeszcze napiszę, nie jestem przeciwko legitymacjom. Jako funkcjonariusze publiczni powinniśmy być w nie "uzbrojeni". Jestem przeciwko bezsensownemu topieniu kasy w niepotrzebne pomysły.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 03, 2009, 22:34:39 »
Wysłane: Wczoraj o 16:07:28
Wysłany przez: piotr998
Cytuj
Tak naprawdę - pomijając prewencję - do czego jest nam potrzebna legitymacja służbowa ?

Nie masz panie Piotrze nawet pojęcia, że za nieposiadanie legitymacji służbowej w KM Gaystok (popularna obecnie nazwa miasta dzięki krakowskiej grupie Eskadra, która zaprojektowała nowe logo Białegostoku - temat u nas na topie) grozi pluton egzekucyjny. Silna grupa pod wezwaniem z KG, podczas jesiennej kontroli operacyjnej stwierdziła jako rażące uchybienie nieposiadanie legitymacji służbowej w ubraniu koszarowym przez strażaków kontrolowanej zmiany. KM zadziałała błyskawicznie jak spłuczka toaletowa (bo po co podjąć chociaż próbę ustalenia zasadności zalecenia pokontrolnego?) i dekretem jaśnie panującego wszyscy strażacy z PB, maja obowiązek posiadać w ubraniu koszarowym (podczas pełnienia służby) ważną legitymację służbową. Po naszych spostrzeżeniach, że ten typ dokumentu nie bardzo jest wytrzymały np. na zamoczenie, a przecież jest dokumentem państwowym - wydano wszystkim strażakom z KM foliowe kondomy na legitymacje. Legitymacja weń włożona staje się ciężka do ponownego wyjęcia, ale cóż polecenie służbowe nie gazeta, wszyscy legitymacje noszą, ku zadowoleniu jaśnie panującego i grupy kontrolnej, która być może przy świątecznych stołach mogła to opowiadać, jak błyskotliwość ich umysłów uchroniła biednych strażaczków z bojowego plebsu od narażenia się na śmieszność przybycia do zdarzenia bez dokumenów służbowych (powszechnie przecież wiadomo, że różnej maści łotry podszywają się za funkcjonariuszy PSP i fałszywymi wozami bojowymi na sygnałach jeżdżą niby to do wypadku, niby do pożaru, alt tak naprawdę - nikt mi nie zaprzeczy - na przeszpiegi, włamania, kradzieże, napady na staruszki, kradną akumulatory niby to przyjechawszy do wypadku itd.). Och, przenikliwość naszych władców zaprawdę jest porażająca (cyt.:zapożyczenie od pani minister porażki).
Piotrze998 - tyle lat goszcząc na salonach naszych władców nie nauczyłeś się ich przewodniego hasła - "głupota nie zna granic, więc możemy je przekraczać wielokrotnie!" Czy być może jako emerytowi, coraz bardziej zacierają się lata służby w świetle wielkich tego świata?

Epilog:
nasze legitymacje są już moim zdaniem reliktem, ale czy warto inwestować w nowe, skoro nie wiadomo, czy PSP będzie nadal PSP...dla mocno zainteresowanych zmianą legitymacji - po odejściu na emeryturę otrzymujecie legitymację emeryta policyjnego, lżej?:)
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 04, 2009, 08:49:17 »
Dla potwierdzenia słów @robarda
Arkusz do oceny inspekcji JRG,
pkt. 3 Ocena stanu wyposażenia ratowników,
pkt. 3.1. Ocena kompletności dokumentów osobistych.
Powiem wam szczerze sprawdzają dokładnie dokumenty strażaków, kierowcy muszą mieć jeszcze przy sobie prawo jazdy i świadectwa kwalifikacji.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 04, 2009, 09:03:43 »
... Piotrze998 - tyle lat goszcząc na salonach naszych władców nie nauczyłeś się ich przewodniego hasła - "głupota nie zna granic, więc możemy je przekraczać wielokrotnie!" ...
Epilog: nasze legitymacje są już moim zdaniem reliktem,...
Odnoszę wrażenie, że nasze odczucia co do legitymacji służbowej są zbliżone - zarówno twoje stwierdzenie o "relikcie" jak i moja wypowiedzieć zakończona znakiem zapytania.
Co do głupoty - ogólnie zgadzam się z twoim stwierdzeniem z małą dygresją > głupota bardziej związana jest z ludźmi niż pomieszczeniami w których przebywają. A ci na górze nie biorą się znikąd.  :rofl:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline OwcA

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 05, 2009, 09:03:27 »
 :rofl:

Zgadzam się z Kolegami że gdzie zaczyna się STRAŻ tam kończy się logika. Chociaż trochę to przykre. Poziom pojęcia o wyobrażeniu na temat ratownictwa praktycznego naszych włodarzy jest zastraszająco niski :szalony:. Ale ten temat jest już wałkowany wszędzie na tym forum ( nie licząc tematów typu "wyższość strażaków A nad strażakami B  :bij:)

A ja chciałem sprowokować rzeczową dyskusję na temat zasadności posiadania, użyteczności itd. naszej legitymacji. Bo dyskusji o z wydziwianym świecie PSP jest dość. 

PS. Pozdrowienia dla chłopaków z Białegostoku.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 05, 2009, 15:03:18 »
Dla potwierdzenia słów @robarda
Arkusz do oceny inspekcji JRG,
pkt. 3 Ocena stanu wyposażenia ratowników,
pkt. 3.1. Ocena kompletności dokumentów osobistych.
Powiem wam szczerze sprawdzają dokładnie dokumenty strażaków, kierowcy muszą mieć jeszcze przy sobie prawo jazdy i świadectwa kwalifikacji.

zgadzam sie z kolegą tylko... bez świadectwa kwalifikacji (gdyż już ich nie ma chyba od trzech lat)

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline fieman1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 05, 2009, 16:15:52 »
świadectwa kw. są tylko teraz nie wystawia ich urząd komunikacji tylko każdy pracodawca. W naszym przypadku jest to Komendant Miejski lub Powiatowy.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 05, 2009, 17:19:43 »
Cytuj
zgadzam sie z kolegą tylko... bez świadectwa kwalifikacji (gdyż już ich nie ma chyba od trzech lat)

Przyznaję rację jest to:
zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające jej zatrudnienie oraz spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, i psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust.2.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2009, 17:41:16 wysłana przez grzela »

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 06, 2009, 10:49:18 »
W ten czy inny sposób strażak powinien być identyfikowalny. Czy to za pomocą legitymacji, oczywiście w innej formie np. karta plastikowa, bądź za pomocą identyfikatora osobistego (blacha) z numerem osobistym. Podczas działań często zdarza się że Policja chce dane dowodzącego i spisują dane z legitymacji, równie dobrze mogliby spisać tylko numer z blachy i wszystko ok. Blacha zawsze jest trwalszym materiałem, nawet nie daj Boże można za jej pomocą zidentyfikować zwłoki. Skoro już funkcjonuje takie coś jak blacha to należałoby tylko pomyśleć o wprowadzeniu jakiegoś numerowania, bo zdarza się że ten sam numer jest powtarzalny w innym województwie.

Offline antekstrazak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
    • http://
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 07, 2009, 18:33:00 »
Czy może kolega wie kto jest producentem takich "blach" w Polsce

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline strazak01

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 13, 2009, 20:42:24 »
Cytuj
zgadzam sie z kolegą tylko... bez świadectwa kwalifikacji (gdyż już ich nie ma chyba od trzech lat)

Przyznaję rację jest to:
zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające jej zatrudnienie oraz spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, i psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust.2.
co do powyższych wypowiedzi kolegów to z tego co się oriętuję , to nas nie obowiązują żadne świadectrwa kwalifikacji ponieważ te świadectwa dotyczą prawa o transporcie drogowym a my takiego nie wykonujemy i tak samo nie obowiązują nas żadne tachografy . A tak apropo to czy w jakiejś JRG kierowcy zmieniają co przyjęcie służby tarczki w tacho ??

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 13, 2009, 20:48:15 »
co do powyższych wypowiedzi kolegów to z tego co się oriętuję , to nas nie obowiązują żadne świadectrwa kwalifikacji ponieważ te świadectwa dotyczą prawa o transporcie drogowym a my takiego nie wykonujemy i tak samo nie obowiązują nas żadne tachografy . A tak apropo to czy w jakiejś JRG kierowcy zmieniają co przyjęcie służby tarczki w tacho ??

Zmieniają.....

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Nasze legitymacje
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 13, 2009, 21:32:34 »
trzeba je miec aby zmieniać  :rofl:
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)